0 Haagse Sint Jacobuskerk viert eerste eeuwfeest m Staatsloterij IC 2e trekking HET IJSLANDSE KLIMAAT ZORGT VOORH BIJZONDERE MODE IONGTALL ERNIE Feike Asma in Grote Kerk Festiviteiten: missen, tentoonstelling, concerten TROUW/KWARTET H17 iterij i een brief aan de leden tee raadscommissie voor leling verzoekt de Be- I Kogelgieterij/Siberië op I wensen van de toekom- irs te komen tot een wo- liatie. Daarin dienen ook Bijn de consequenties ten T de bouwkosten en het Ide architect. De betref- Bcommissie moet deze tepraak doen over de toe- is van de nieuwbouw in Jerij en Siberië. De belan dt erop dat een integraal de toewijzingsregels |al hebben dat in deze i woningen worden toe- I wat afmetingen betref- zijn van de huidige wan- De belangengroep noemt lijk en onrechtvaardig", (projectbureau stadsver- Iseert de raadscommis- hanteren dat niet een ling dan gebruikelijk frezen, met dien verstan- "n de bewoners een kleine- feensen, die gehonoreerd ireau stelt de commissie jde woningdifferentiatie Itect voor te leggen met Ide voorgestelde woning- in relatie te brengen is de bewoners gewenste briek i een concept-brief aan Delft van de Vereniging inzake de verontreini- sloot bij Aspeta Chemie eert de gemeente Delft ige verontreiniging van log steeds niet bevredi- lost. De relatie tussen de van het oppervlaktewa- imliggende bedrijven is istgesteld. Het arseen is 672e Staatsloterij. 2e trekking. 18 september 1978. Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie L op het nummer: 048689 Troostprijzen van 2.000 op nummer 048689 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie H op het nummer: 007848 Troostprijzen van 2.000 op nummer 007848 van elk van de andere series. Prijzen van 50.000 zijn gevallen op alle nummers: 076960 5.000 zijn gevallen op alle nummers: 097155 f 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 077827 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 000822 f 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 059443 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 043165 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 051086 f 1.000 op alle nummers eindigende op: 3638 400 op alle nummers eindigende op: 137 200 op alle nummers eindigende op: 863 100 op alle nummers eindigende op: 960 100 op alle nummers eindigende op: 073 f 50 op alle nummers eindigende op: 27 50 op alle nummers eindigende op: 21 15 op alle nummers eindigende op: 5 Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking wor den geïnd. DEN HAAG Op 25 september is het honderd jaar geleden dat de neogothische Sint Jacobuskerk aan de Parkstraat in Den Haag door mgr. Snickers, bisschop van Haarlem, werd ingewijd. Ter gelegenheid van dit jubileum zijn er tal van feestelijkheden georganiseerd, die tot maandag 23 oktober zullen plaatsvinden. Als kerkelijke hoogtepunten gelden een jongerenmis, verzorgd door het koor van het Edith Steincollege afge lopen zondag, een pontificale mis, gecelebreerd door de Rotterdamse bisschop Simonis op 24 september en een oecumenische gebedsdienst op 27 september, waarin speciaal wordt herdacht dat de parochie ongeveer 700 jaar geleden werd gesticht, het geen het begin van de katholieke zielzorg in het dorp Die Haghe bete kende. Op cultureel gebied is er een belang rijke tentoonstelling in het Gemeen temuseum, waarin het kerkelijk kunstbezit van de parochie wordt ge toond. De expositie omvat de zilver- schat. bestaande uit liturgische ge bruiksvoorwerpen uit de vijftiende en zestiende eeuw opgegraven in 1729 in de Grote Kerk en schilderijen, onder andere van Abraham en Hen drik Bloemart, afkomstig uit de schuilkerk aan de Oude Molstraat, die gedurende de 17e en 18e eeuw het verborgen bedehuis van de parochie was. Voorts worden authentieke bouwtekeningen van de kerk ver toond, gesigneerd door P. J. H. Cuy- pers. De expositie wordt vrijdag 22 september om 17 uur geopend door burgemeester Schols en duurt tot 26 november. Concerten In de Sint Jacobuskerk worden ook concerten gehouden ter gelegenheid van het eeuwfeest Op 29 september bespeelt Ton van Eek het befaamde uit 1892 daterende Adema-orgel en brengt een koperensemble o.l.v. Theo Laanen 16e en 17e eeuwse kopermu ziek ten gehore. Aanvang 20.15 uur. Op vrijdag 6 oktober geeft het Voor- burgs Jongerenkoor een concert en op 22 oktober is er een hoogmis, waar in het koor „Haga Vocalis" o.l.v. Ro- cus van Y peren de Missa B re vis van Kod&ly zingt. Zeer bijzonder is de uitvoering van het middeleeuws mys teriespel Ludus Danielis op 23 okto ber in de kerk, verzorgd door het Koninklijk Conservatorium. Ter gelegenheid van het Jubileum zijn twee publicaties verschenen. Het Haags Gemeentemuseum heeft een rijk geïllustreerde catalogus samen gesteld van het op de tentoonstelling verzamelde kunstbezit van de Sint Jacobuskerk. Het kerkbestuur geeft in samenwerking met het Gemeente lijk Bureau Monumentenzorg een ge denkboek uit, waarin de geschiedenis van de parochie en de neogotische Cuyperskerk uitvoerig worden be schreven. Dit gedenkboek kost vijf tien gulden en is te bestellen bij de Werkgroep Gedenkboek Sint Jaco bus, Willemstraat 20 te Den Haag. Onder de 29 parochiekerken in Den Haag neemt de Sint Jacobuskerk aan de Parkstraat een bijzondere plaats in. De kerk is gewijd aan de patroon heilige van de stad en is de opvolgster van de middeleeuwse parochiekerk, de Grote of Sint Jacobskerk aan de Groenmarkt Tot voor kort was zij dan ook de dekenale kerk en nog altijd worden eucharistievieringen, waarbij het Corps Diplomatique be trokken is, in de kerk gevierd. De Sint Jacobskerk wordt niet alleen een der mooiste voorbeelden van neo gotiek in ons land genoemd, het inte rieur geeft bovendien een zeldzaam volledig beeld van de inrichting van een r.k. kerk, zoals men die in de tweede helft van de 19e eeuw de tijd van P. J. H. Cuypers en Alber- dingk Thijm als ideaal zag. De kerk met haar 91 meter hoge toren is ge bouwd van 1875-1878 door P. J. H. Cuypers. Zij is het enige bouwwerk van deze grootmeester der neogotiek Ln Den Haag. Hagenaar beschiet busje met karabijn nationale reserve DEN HAAO (ANP) - Een 35-Jarige metselaar uit Den Haag heeft afgelo pen zondag met een karabijn, die hij als lid van de nationale reserve legaal had, geschoten op een volkswagen busje. De patronen had hij illegaal in zijn bezit. De politie heeft de man aangehouden en het wapen met vijf patronen in beslag genomen. De metselaar was boos geworden, toen hij volgens zijn zeggen in het Zuiderpark met zijn auto reed en werd gesneden door het busje. Er was een woordenwisseling ontstaan. De beide chauffeurs gingen daarna weer huns weegs, maar in de Roemer Vis- scherstraat wilde de metselaar het busje tot stoppen dwingen. De drie inzittenden hadden gezien dat de man een karabijn bij zich had en sprongen eruit. Voor het evenwel zo ver was, schoot de metselaar. De ko gel vloog tussen de drie mannen door. Het busje kwam tegen een geparkeer de auto tot stilstand. Bejaardenoorden komen 5750 man tekort DEN HAAO De Nederlandse be- jaardenoorden komen met elkaar 5750 man personeel tekort in de ver-* zorging en de huishouding. Het orga nisatiebureau Twijnstra en Gudde heeft dat in een rapport vastgesteld. Gisteren werd het rapport aan staats secretaris Kraayeveld-Wouters (CRM) overhandigd. De Algemene bond van ambtenaren (ABVA) merk te in een eerste commentaar op, dat die berekening van het bureau nog waarschijnlijk 1000 tot 1500 arbeids plaatsen boven het eigenlijk vereiste zit. door Adr. Hager DEN HAAO - Het Haags Orgel Kon- takt heeft zich ten doel gesteld alle orgelsymphonieën van Widor door meerdere organisten tot klinken te laten brengen. Men heeft daartoe de beschikking over een aantal orgels ln de binnenstad en men kiest organis ten die het Wldor-oeuvre beheersen. Zonder meer een voortreffelijk initia tief. Een niet ondenkbare situatie echter ls. dat orgel en organist ln combinatie met Widor niet harmoniëren. Nie mand zal ontkennen, dat Feike Asma ln Nederland al tientallen Jaren voor vechter is van het oeuvre van Widor (en zovele andere Franse componis ten). doch Asma-Widor en het Metz- ler-orgel van de Grote Kerk vormen bepaald geen drieéenheid. De con certmeester zelf liet zich daarover deze ek duidelijk uit In woorden, eenter niet in zijn speL Op het uitstekend bezlchte concert speelde Feike Asma Wldors zesdelige tweede symphonie (35 minuten). De concertgever heeft dan weliswaar zijn registratie moeten aanpassen, het magistrale werk werd kleurrijk, span ningsvol, transparant en prachtig van opbouw vertolkt. Het applaus onderstreepte de waardering van het publiek. Asma heeft op zijn program ma's al Jaren het orgelwerk van Hen drik Andriessen; ook ln het buiten land speelde hij diens werken. Gister avond weerklonk de Sonate Da Chie- sa in een voorname weergave, een bijzonder gaaf werk van de nu 86- Jarige componist. afkomstig van Aspetafabriek B.V., het zink van Braat B.V. Op de oplos sing van het arseen-probleem wordt nog gestudeerd, waarbij ook de me dewerking van de inspecteur van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu is ingeroepen. Overigens, zo deelt de gemeente Delft in de brief mee, is natriumarseniet door Aspeta uit het produktiepakket genomen. Wat de zinkverontreiniging betreft wordt meegedeeld dat het Hoog heemraadschap van Delfland de hui dige situatie niet zo gevaarlijk acht dat direct maatregelen moeten wor den getroffen. De concept-brief wordt deze week door de betreffende raads commissie besproken. Gaat de com-, missie akkoord, dan kan de brief op de post. Komplan '76 DELFT Het Delftse ex-CDA-raads- iid Aalbers heeft per brief de gemeen teraad in overweging gegeven de vaststelling van de toelichting op het Komplan '76 aan zichzelf voor te be houden. Het voormalige raadslid wil de vaststelling van het plan alsnog op volledige wijze doen plaatsvinden en meent dat bij de tervisielegging van het Komplan ook de toelichting be trokken dient te worden. In zijn brief wijst het raadslid erop dat hij eertijds al bezwaar gemaakt heeft tegen de behandeling van het Komplan. Zijn bezwaar was dat de toelichting op dat moment nog ontbrak. De Delftse raad besloot toen echter de besluit vorming voort te zetten. Het voorma lige CDA-raadslid wijst erop dat uit de jurisprudentie vele gevallen be kend zijn van bestemmingsplannen in verschillende provincies, waarbij een ontbrekende, onvolledige of te late toelichting leidde tot onthouding van goedkeuring. Nog belangrijker vindt het raadslid dat het tegenover de bevolking onjuist is om een onvol ledig plan vast te stellen. De IJslandse schapen hebben er ruim 1000 jaar over gedaan om hun vacht perfekt aan de noordelijke weersomstandigheden aan te passen. Water, wind en sneeuw hebben de wol van deze beroemde bergschapen zacht en warmte-isolerend gemaakt. Maar al die jaren zouden voor niets zijn geweest als de wol niet vakkun dig wordt geprepareerd en gebreid. En pas als er een talentvolle mode ontwerper aan te pas komt krijg je zo'n fantastisch, zacht, warm en modieus jasje.Nü te koop bij C&A. Met een zucht draait ze het sleuteltje om. _'t Ging eigenlijk niet eens zo slecht, behalve dan dat achteruitparkeren. Vol verwachting kijkt ze de examinator aan. En wat zegt'ie? Waar ze dat mooie wollen jasje van daan heeft! Typisch handig kleding- S stuk voor in de auto, die ze vanaf vandaag zelf mag besturen. (ARNIE TREFFERS), ROCK ZANGER: "In mijn vak ben ik wel zo'n beetje door de wol geverfd. Maar we zijn nog lang niet uitge"shaked". Door de golden years of Rock 'n Roll komen we handenen voeten tekort om aan alle verzoek en te voldoen. Live optred ens zijn weer helemaal in. En naar ik hoor verluiden die IJslandse wol ook!" C&A U toch \hn/tde(iye\!

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17