Tekst van akkoord P.C. Hooftprijs voor Kousbroek Deware haïfzware. Categorie essays 'Bankovervallers' brengen politie in verwarring Hier volgt de gedeeltelijke tekst van de twee slotdocumenten die presi dent Sadat en premier Begin zondag- avond hebben ondertekend. „Een kader voor vrede in het Midden- Oosten overeengekomen in Camp David." Pre-ambule: BIJ het zoeken naar vrede in het Mid den-Oosten moet het volgende lei draad zijn: De overeengekomen basis voor een vreedzame regeling voor het con flict tussen Israel en zijn buren is resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, met al haar onderdelen. Na vier oorlogen in 30 Jaar en ondanks intensieve menselijke in spanningen geniet het Midden-Oos ten. de wieg van de beschaving en de bakermat van drie grote godsdien sten. nog steeds niet de zegeningen van de vrede. De volkeren van het Midden-Oosten verlangen naar vre de. opdat de enorme menselijke en natuurlijke rijkdommen van het ge bied benut kunnen worden voor de werken van de vrede, en opdat dit gebied een model kan worden voor coëxistentie en samenwerking van de naties. Het historisch initiatief van presi dent Sadat, die Jeruzalem bezocht, en van premier Begins wederkerig bezoek aan Ismallia hebben een on geëvenaarde gelegenheid geschapen voor vrede, die niet verloren moet gaan. Om tot een relatie van vrede te komen zijn toekomstige onderhande lingen nodig tussen Israel en elk buurland dat bereid is te onderhan delen over vrede en veiligheid, ten einde alle bepalingen en principes van de resoluties 242 en 338 ten uit voer te leggen. Vrede vereist eerbiediging van de soevereiniteit, territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van elke staat in het gebied, en zijn recht om in vrede te leven binnen veilige en erkende grenzen, vrij van bedreigin gen of daden van geweld. Veiligheid wordt bevorderd door een relatie van vrede, en door samen werking tussen naties. In de bepalin gen van vredesverdragen kunnen de partijen speciale veiligheidsregelin gen overeenkomen, zoals gedemilita riseerde zones, posten voor vroegtij dige alarmering, en andere regelingen die zij gezamenlijk nuttig achten. Kader Rekening houdend met deze factoren zijn de partijen vastbesloten een rechtvaardige, algehele en duurzame regeling van het conflict in het Mid den-Oosten te bereiken. Hun doel is te komen tot vrede en betrekkingen van goede nabuurschap. Zij erkennen Van een onzer verslaggevers MUIDEN Minister Gardeniers van CRM heeft gisteren op het Mulderslot de Staatsprijs voor Letterkunde 1975 (P.C. Hooftprijs) ln de categorie essays uitgereikt aan de schrijver Rudy Kousbroek, als bekroning van zijn gehele werk. Me vrouw Gardeniers noemde de toekenning van deze prijs (groot tienduizend gulden) de erkenning van een nieuw genre essays: een kort verbaal kunstwerk tegen de wat meer op de achter grond geraakte moralistische beschouwingen van voorheen. valenten ln omringende landen geen grote culturele behoeften. Wat zij echt mooi vinden is een bloemencor so of Madurodam." Als oorzaken daarvan noemde Kousbroek onder meer de vaderlandse traditie van een voud, soberheid en zuinigheid en in het bijzonder het geringe aandeel van het onderwijs ln het culturele kli maat. Kousbroek zei ervan uit te gaan dat ons brein „die onvergelij kelijke computer" ons allen veel grotere vemikkingen kan verschaf fen als het maar beter geprogram meerd la. „Daarom." zo zei hij, „hoeveel dank baarheid en waardering ik ook heb voor de manier waarop bij ons de produktle van literatuur en kunst wordt aangemoedigd, het blijft mod deren als niet tegelijk gewerkt wordt aan de consumptie. Het is mooi en goed dat er kunstenaars worden geëerd, dat er voor ze wordt gezorgd, maar in beginsel is er toch maar één oplossing die voor iedereen aan vaardbaar kan zijn, en dat is een ontwikkeld, volwassen en competent publiek. Kortom: een samenleving met een door iedereen gedeelde cul tuur." Namens de Jury, die unaniem was in zijn advies aan de minister, noemde H. J. A. Hofland het schrijverschap van Kousbroek „de verdediging van een oprecht, ondogmatisch en kri tisch individualisme tegen commerci alisering, gemakzucht en conformis me." De Jury roemde Kousbroeks wij de gezichtskring en uitgebreide ken nis van zaken, met name op een cul tuurgebied dat in Nederland verwaar loosd dreigde te worden: dat van de techniek, de machines, de apparaten en mechanieken. Maar ook signaleer de het Juryrapport een politieke en maatschappelijke betrokkenheid, „die zich nergens vernauwt tot dog matisme of alledaagse partijdig heid." Als voorbeeld daarvan werd genoemd zijn bundel politieke essays over de meirevolutie in Parijs, die hij onder het pseudoniem Leopold de Buch schreef. Noodkreet De 48-Jarige Rudy Kousbroek ver pakte zijn dankwoord in een nood kreet over de cultuurkennis en -be hoeften in ons land. „Nederlanders," zo zei hij, „en vooral de welgestelden, hebben ln vergelijking met hun equi- dat, wil de vrede duurzaam zijn, al degenen die diep door het conflict geraakt zijn, er bij betrokken moeten worden. Dit kader is bedoeld als een basis voor vrede, niet alleen tussen Egypte en Israël, maar ook tussen Israël en elk van de andere buurlanden, die bereid is op deze basis te onderhande len over vrede met Israël. Zij zijn overeengekomen als volgt te werk te gaan: a. Westelijke Jordaanoever en strook van Oaza, 1. Egypte, Israël, Jordanië en de vertegenwoordigers van het Pales tijnse volk moeten deelnemen aan onderhandelingen over de oplossing van het Palestijnse probleem in al zijn aspecten. Onderhandelingen in zake de westelijke Jordaanoever en Oaza moeten ln drie fasen verlopen: (aVEgypte en Israël zijn het er over eens dat er een overgangsregeling moet komen voor de westelijke Jor daanoever en Oaza voor een periode van ten hoogste vijf Jaar, rekening houdend met de veiligheidsbehoeften van alle betrokkenen, en teneinde een vreedzame en ordelijke souverei- niteltsoverdracht tot stand te bren gen. Teneinde volledige autonomie te waarborgen voor de Inwoners zal het Israëlische militaire en burgerlijke bestuur worden teruggetrokken zo dra de inwonen vrij een orgaan voor zelfbestuur hebben gekozen ter ver vanging van het bestaande militaire bestuur. Jordanië zal worden uitge nodigd deel te nemen aan de onder handelingen. (bVEgypte, Israël en Jordanië zullen overeenstemming bereiken over de wijze waarop een gekozen orgaan voor zelfbestuur op de westelijke Jor daanoever en Oaza tot stand moet komen. Tot de delegaties van Egypte en Jordanië kunnen Palestljnen van POLSBROEK Tientallen politie mannen zijn het aigelopen weekeinde in het Utrechtse Polsbroek in actie gekomen na een waarschuwing van de directeur van een plaatselijke bank, dat hij twee mannen met bi vakmutsen en vuurwapens rond het bankgebouw had zien sluipen. Zelfs een speciaal scherpschutters- team werd ervoor ingeschakeld. de westelijke Jordaanoever en Oaza behoren, of andere Palestljnen, zoals gemeenschappelijk overeengeko men. Israëlische strijdkrachten zul len worden teruggetrokken, en de res terende Israëlische troepen zullen worden gestationeerd op specifieke veiligheidssteunpunten. De overeen komst zal ook regelingen bevatten voor de verzekering van de veiligheid naar binnen en naar buiten, en voor de openbare orde. Er zal een sterke plaatselijke politiemacht komen, waartoe Jordaanse burgers kunnen behoren. Bovendien zullen Israëli sche en Jordaanse troepen deelne men aan gemeenschappelijke pa trouilles en aan het bemannen van controleposten ter waarborging van de veiligheid van de grenzen. (c) Als het orgaan voor zelfbestuur tot stand is gekomen, gaat de over gangsperiode van vijf Jaar in. Uiter lijk in het derde Jaar van de over gangsperiode vinden onderhandelin gen plaats om de definitieve status van de westelijke Jordaanoever en Oaza vast te stellen, en hun betrek kingen met de buurlanden, en om een vredesverdrag tussen Israël en Jorda nië voor het einde van de overgangs- plerode al te sluiten. Deze onderhan delingen zullen gevoerd worden tus sen Egypte, Israël, Jordanië en de gekozen vertegenwoordigers van de westelijke Jordaanoever en Oaza. De onderhandelingen zullen geba seerd zijn op alle bepalingen en prin cipes van VN-resolutle 242. In de on derhandelingen moeten onder meer het verloop van de grenzen en de aard van de veiligheidsafspraken worden vastgelegd. In het resultaat van de onderhandelingen moeten ook de le gitieme rechten van het Palestijnse volk en zijn gerechtvaardigde aan spraken erkend worden. komst doordat vertegenwoordigers van de Inwoners van de westelijke Jordaanoever en Gaza deelnemen aan onderhandelingen met Egypte. Israël en Jordanië, en doordat een akkoord wordt onderworpen aan goedkeuring door deze gekozen verte genwoordigers. 2. Alle noodzakelijke maatregelen zullen worden genomen om de veilig heid van Israël veilig te stellen gedu rende de overgangsperiode. Daartoe zal een sterke lokale politiemacht ge vestigd worden. 3. Gedurende de overgangsperiode zal een comité, bestaande uit verte genwoordigers van Egypte, Israël, Jordanië en het zelfbestuur, besluiten over de toelating van personen die ln 1967 gevlucht zijn van de Westoever en de Gaza-strook. 4. Egypte en Israël zullen met elkaar en met andere belanghebbende par tijen samenwerken om een regeling te treffen voor een snelle, rechtvaar dige en permanente oplossing van het vluchtelingenprobleem. b Egypte-Israël 1. Egypte en Israël nemen niet hun toevlucht tot het dreigen met gebruik van geweld voor het oplossen van geschillen. Elk geschil zal op vreedza me wijze worden geregeld. 2. De partijen stemmen ermee ln in goed vertrouwen te onderhandelen teneinde binnen drie maanden na on dertekening van dit kader een vredes verdrag te sluiten. Zij nodigen andere partijen in het conflict uit over gelijk soortige vredesverdragen te onder handelen. zijn op vredesverdragen tussen Israël en elk van haar buren: Egypte, Jorda nië, Syrië en Libanon. 2. Met handtekeningen zullen de nor male betrekkingen worden bekrach tigd met inbegrip van volledige er kenning, het stoppen van economi sche boycots, de garantie dat burgers van elk van de partijen onder hun jurisdisctie volgens de rechtsregels beschermd zullen worden. 3. Met handtekeningen zullen de mo gelijkheden worden bekrachtigd voor economische ontwikkeling met het gezamenlijke doel bij te dragen aan de sfeer van vrede, samenwerking en vriendschap. 4. Er zullen commissies worden ge vormd voor het treffen van wederzijd se financiële regelingen. 5. De VS zullen worden uitgenodigd om deel te nemen aan besprekingen over zaken die te maken hebben met de uitvoering van de akkoorden en het uitwerken van tijdschema's. 6. De veiligheidsraad van de VN zal worden gevraagd om de akkoorden te bekrachtigen en er borg voor te staan dat de regeling niet wordt ge schonden. (Oetekend: de presidenten Carter en Sadat en premier Begin.) (Tussen de twee documenten zijn de teksten van de resoluties 242 en 338 van de veilig heidsraad opgenomen.) Kader voor het sluiten van een vre desverdrag tussen Egypte en Israël. Israël en Egypte stemmen er mee ln in goed vertrouwen te onderhandelen met het doel binnen drie maanden na de ondertekening van dit kader een wederzijds vredesverdrag af te sluiten. zijn geledingen van De termen van het vre len worden uitgevoerd drie Jaar na de ondi partijen zijn het ook e volledige soeverelnlte tot aan de lnternatl grenzen tussen Egypt daatsgebied van Pale rugtrekking van de 1st krachten uit de Sinal; van de luchtmachtbal raël ln de Sinal wordi het recht van vrije d( raëlische schepen do< Suez en het Suezkana van een snelweg tuss Jordanië ln de omge met vrije doortocht i Jordanië; f) het stati hierna genoemde strij Het stationeren van a a) niet meer dan één 1 sie zal worden gelegei ter ten oosten van de en het Suezkanaal; b daten en burgerpolitlï activiteiten verrichte! van 20 tot 40 km ten Israëlische grens en di ba; c) beperkte Isri krachten binnen drie van haar grens met de wachteenheden ter van de politie in andi De precieze deraarcat noemde gebieden zal steld tijdens de on< Waarnemingsstations den aangelegd. Er zuil worden gelegerd lan landse Zeekust van de grens met Israël en ii Sjarm el SJelch. Nada drag is getekend en terugtrekking is af Egypte en Israël non gen aangaan met ond ge erkenning met in! matieke, econoi banden, beëindiging sche boycot en belei vrije beweging van g< sen en een wederziji' van burgers volgei rechtsregels. Zij zijn overeengekomen dat: de plek van de onderhandelingen onder aus piciën van de Verenigde Naties een plaats of plaatsen zal of zullen zijn, die met wederzijdse goedkeuring is gekozen. VN-resolutie 242 zal in al c) Toegepaste principes De Palestljnen zullen deelnemen aan 1. Egypte en Israël verklaren dat de het vaststellen van hun eigen toe- navolgende principes van toepassing Da s best plezierig natuurlijk, achter de tap. Maar 't is wel een vak. En je hebt er meer voor nodig dan een aardige babbel. Je hebt de kneepjes nu wel door. Je hebt zoals 't heet je draai gevonden Ook in je merk shag. Je rookt niet zomaar wat.Je rookt Drum natuurlijk. Omdat 't gewoon de lekkerste is. Alle zorg die eraan is besteed. Tóch merk je dat. Een volwassen shag. Rolt goed, rookt goed. Niet te licht, niet te zwaar. Maar prima pittig. 'j Minister Gardeniers hangt Rudy Kousbroek het erelint om. Met nachtkijkers ontdekten de poli tiemannen de twee mannen en zagen hen ten slotte een woning binnen gaan. die onmiddellijk werd omsin geld. Na verloop van tijd nam de politie telefonisch contact op met het huls. waar een wat verbaasde heer verklaarde, dat bij hem Inderdaad twee bivakmutsen op tafel lagen. Toen de politie binnenkwam, bleek dat twee jongens van 13 en 15 jaar een spelletje bankoverval hadden op gevoerd met twee speelgoed geweren. „Levensgevaarlijk," vond de politie. „Als zij met hun geweertjes boven het gras omhoog waren gekomen, zou er door ons geschoten zijn." Drum als je je dras gevonden hebt DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET P14"~

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 16