fïneba negeert overheidsbesluit Personeel bezet transportbedrijf De Wet Beperking Cadeaustelsel. er bescheiden winst Meneba Fiscus ontving 3,6 miljard meer .«fTbeurs van het iJten 'uitverkocht' Wessanen breidt uit fkeer en Waterstaat erg onzorgvuldig' akkoord over air stelsel Geen compensatie tij dschrif tuitge vers voor kosten postcode Laker koopt tien luchtbussen Bedrijvigheid industrie nam iets af Dollar hoger na Camp David Verliezen ADM verminderen 1 i 19 SEPTEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 Bve$nzer verslaggevers De ministers van finan- Ie negen EG-landen, giste- ssel bijeen om te onderhan- r de uitwerking van een stelsel in de gemeenschap, utfl ot overeenstemming geko- uilen de volgende maand vergaderen om alsnog aan- i gereed te hebben voor de iferentie, die in december ouden. ter Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Meneba-concern zal de opdracht van de minister van Verkeer en Waterstaat, het vuilverbrandingsgebied op korte termijn naar de Doggersbank te verplaatsen, naast zich neerleggen. Dit besluit staat althans voor 99.9 procent vast. Dit bleek gisteren bij de presentatie van de (betere) halfjaarcijfers uit de woorden van voorzitter mr F. Martin van de raad van bestuur van Meneba. knr tegen de op tafel liggende r^wam van Britse zijde. De- di de Britse minister van fi- fha et zijn collega's weten een mandje" met betaalmidde- Jo n, ten opzichte waarvan de de betaalmiddelen van den binnen zekere grenzen imelèn. Met dit verlangen irg.Britten een streep door de Helmut Schmidt, ont- ,d|ens de vorige „top"in Bre- Duitse bondskanselier wil ;n „niet-zwevend mandje", waarde-eenheid dus, ten aarvan de EG-betaalmid- en bepaalde grenzen (2,25 ar boven, 2,25 procent naar unnen zweven. Het besluit van Verkeer en Water staat noemde hij „een duidelijke illu stratie van hoe onwetenschappelijk en onzorgvuldig met de belangen van het milieu en van de bedrijven die zich inspannen voor de vernietiging van chemische afvalstoffen, wordt omgesprongen". Dr K. G. van Senden, lid van de raad van bestuur, voegde hieraan toe dat de door Verkeer en Waterstaat getrof fen maatregel die het bedrijf vorige week vrijdag werd meegedeeld ju ridisch geen enkele grond heeft. Het schip waarmee afval op zee wordt verbrand de Mattias II verwerkt namelijk geen uit Nederland afkom stig afval. Bovendien is de Matthias II geen Nederlands schip (het vaart onder Duitse vlag), wordt niet vanuit een Nederlandse haven vertrokken (omdat een vergunning hier een half jaar vergt, wordt uit Antwerpen ver trokken) en wordt het afval buiten de Nederlandse territoriale wateren (meer dan drie mijl uit de kust voor Scheveningen) verbrand. ba, bij het onderzoek naar klachten over stank uit Noord Holland en Zuid Holland zeer onzorgvuldig te werk zou zijn gegaan. Van de 70 klachten over. stank, die de Matthias II (en de inmiddels opgelegde Matthias IH) in de schoenen worden geschoven, kan Meneba in 60 gevallen aantonen, dat die overlast onmogelijk door die vuil verbrandingsschepen kan zijn ver- ojrzaakt. In 51 gevallen tonen de logboeken aan, dat de schepen toen niet op de bewuste plaats op zee waren. In de overige 9 gevallen kan de stank niet van de gewraakte schepen afkomstig zijn geweest, omdat de wind toen aflandig was. Uithaal Verwijt Fel werd uitgehaald naar Rijkswater staat, die naar het oordeel van Mene- Fel haalde de heer Senden uit naar Rijkswaterstaat, die Meneba en dat nog wel in een dagbladinterview zou hebben beschuldigd de zaakjes niet in orde te hebben. „Rijkswater staat weet niet eens, wat er met de 30.000 ton chemisch afval per jaar van Nederlandse fabrieken gebeurt," snierde hij: „over zaakjes in orde heb ben gesproken". Voorts wees hij er nog op, dat een verplaatsing van de Matthias II naar onzer verslaggevers !"K,feDAM De verwachting bij het Meneba-concern (meel, brood, zoetwaren en anding) is dat 1978 een heel klein winstje zal kunnen opleveren. Ook in 1979 moet nnen worden gemaakt, als zich tenminste geen onverwachte tegenslagen voordoen. 197f Martin, voorzitter van de estuur van Meneba, giste- isterdam. Hij noemde de erbetering ten op zichte reenkomstige periode van „redelijk spectaculair". :arschuwde hij, het resul- ig vèr beneden hetgeen lig om het eigen vermo- irken, om dividend aan louders te betalen en om enden medewerkers be- leid op lange termijn te i werkten eind vorig jaar vaste en meer dan 1.100 trachten. Intussen is het lestand met een kleine 500 [elopen, door de overbren ging van de Tjoklat-fabriek en de reorganisatie bij Bekebrede (diep vrieskippen). Beter Het gaat dus weer wat beter, na het gevoelige verlies dat Meneba vorig jaar leed 8.62 miljoen). In de eerste vierentwintig weken werd uit een om zet van 576 558) miljoen, een winstje gemaakt van 793.000 tegen ƒ6.1 miljoen verlies in de overeen komstige periode van vorig jaar. Alle sectoren hebben aan die verbete ring bijgedragen; sommigen echter met een daling vaïi het verlies. De meeldivisie deed het uitstekend, maar de binnenlandse bakkerijen le den nog verlies (dat overigens ruim door de buitenlandse bakkerijen werd gecompenseerd). De dierpro- duktendivisie leed opnieuw verlies, voornamelijk voor verliezen in de pluimveeslachterijen. De herstructu- rering heeft intussen een einde aan die (jarenlange) verliezen gemaakt. In Krediet de zoetwarendivisie was het verlies lager, maar de recreatiesector wist het resultaat te verhogen. de Doggersbank grote gevaren kan inhouden. Waar het schip nu ligt, kan het bij dreigende storm binnen twee uureen veilige haven bereiken. Als het bij de Doggersbank zou komen liggen, zou dat acht uur duren. Dat kan gezien de lading tot grote moeilijkheden leiden omdat een waarschuwing voor storm meestal zes uur tevoren wordt gegeven. AMSTERDAM (ANP) De Neder landse tijdschriftuitgevers krijgen geen enkele compensatie voor de 59 miljoen gulden die het invoeren van de postcode hun kost. Staatssecreta ris Smit-Kroes heeft dat geschreven aan de NOTU, de Nederlandse Orga nisatie van tijdschriftuitgevers. Vol gens mevrouw Smit hebben de uitge vers ook voordelen van de nieuwe code en hebben zij eigenlijk al com pensatie ontvangen doordat de laat ste twee jaar al tweemaal een verho ging van het posttarief voor periodie ken achterwege is gebleven. Algemeen secretaris mr. T. Ooninck zijst de argumenten van de staatsse cretaris af. Zij vergeet, aldus Ooninck dat de uitgevers ook geen verhogin gen hebben behoeven door te bereke nen aan de consumenten, wat ook de bedoeling was. Het was een inflatie- beperkende maatregel van de rege ring. De NOTU stelt dat de enige voordelen van de postcode aan de kant van de PTT liggen, die de bespa ring begroot op 60 miljoen per jaar. „We moeten nog zien of een dergelijk bedrag ten goede komt aan het in toom houden van het toekomstige periodiekentarief", aldus de heer Ooninck. Voor de recreatiesector verwacht Meneba een lager resultaat dit jaar. Op de foto de jachthaven Arie de Boom in Hellevoet- sluis, onderdeel van het Meneba-concern. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 21 personeelsleden van transportbedrijf Verwer uit Leidschendam hebben sinds gistermorgen de op slagloods van bet bedrijf aan de binnenhaven In Rotterdam bezet. De toegang tot het bedrijf is geblokkeerd met vracht wagens. In de milieusector zijn de verliezen drastisch teruggebracht. Op deze ac tiviteit zal dit jaar nog slechts een klein verlies worden geleden, hetgeen te wijten is aan de oplegkosten van het groptste vuilverbrandingschip Matthias HI, waarvoor geen werk kan worden gevonden. Het Bedrijfsfonds voor de Pers heeft in het afgetogen jaar ƒ935.000 aan kredieten verstrekt. De Haagse Post kreeg hiervan ƒ800.000, het Nieuw Israëlitisch Weekblad 50.000 en het huis-aan-huis blad De Nieuwe Krant in Gemert (NB) 85.000. Hiermee is het totaal krediet, dat door dit fonds tussen 1975 en 1977 aan individuele persorganen werd versterkt, geko men op bijna 13 miljoen. DEN HAAG (ANP) In de eerste helft van dit jaar heeft de schatkist 33,8 miljard gulden belastinggeld ontvangen, 3,6 miljard meer dan in de eerste helft van 1977, aldus een overzicht van het ministerie van financiën. Agam aandelen opkoopt van trans portondernemingen, die volstopt met Mercedes-wagens en zich dan uit de transportbedrijven terugtrekt," al dus Bert Duim. Bestuurder Van Vliet van de Ver- voersbond CNV deelt Duim's conclu sies niet. „Agam heeft als Mercedes- dealer destijds getracht overal in het land verkooppunten te krijgen en in dit streven is de onderneming opge zadeld met twee transportbedrijven: een bedrijf in Venlo en Verwer. Agam kwam evenwel tot de conclusie niet over de kennis te beschikken om ver voersbedrijven te leiden, waarop na overleg met de bonden het Limburgs bedrijf werd verkocht, terwijl de ver koop van Verwer in het vooruitzicht werd gesteld." Van Vliet: „Ik vind niet, dat je op grond hiervan Agam van merkwaardige praktijken kan betichten." l-Imperial-Home, te zien op de Jaarbeurs van het orl ie So Dot>nzer verslaggevers K Terwijl het lot van streekbeursen nog al eens 'linken en verzinken is, blijkt de Jaarbeurs van het Zutphen stevig in het zadel te zitten. Op woensdag 0fber wordt In dit oude Hanze-stadje de 22ste Jaar- die volledig is „uitverkocht" i het Oosten eopend. t tot en met 27 septem- tweehonderd standhou- nder een aantal buiten- ejlc vertegenwoordigd zijn de bouw-sector, alles Dderne keukenuitvoering eeft. de afdeling kantoor- zaken die liggen in het nboi winkelinrichting. Ook op n van het horeca-wezen ent. Als „een teken des het gezien, dat het aan- et betrekking tot beveili- tuur ten opzichte van vo- terk is uitgebreid. Voor akt op de Jaarbeurs van Ie branche van de reisbu- itree die (als a er is, kan b achterblijven) zelfs rijke- Woordigd zijn. rtig assortiment biedt de eurs: van zwembaden tot enken, van tekentafels jens, van tafelbestek tot i. Was zij aanvankelijk is fckenbeurs bestemd voor fande laatste jaren wordt neer gemikt op de consu me een flink aantal at- Jands aanwezig is. Be- n b< overheid en charitas ge- ting over hun werk. Tot P deze beurs, al dan niet behoort de Routel-Impe- joe ie door een Apeldoorner )nden. Iets als een cara- t, dat men in nauwelijks wintig minuten op een ichterdeur zou kunnen "ipppen heeft dan een slaap- twee personen en voorts [lig is om onderweg naar i-oord enigszins geriefe lijk de tijd te kunnen doorbrengen. Een kant-en-klaar-huis op het dak van de auto, waarvan de prijs zeven duizend gulden is, dat twintig pro cent extra benzine vraagt en waarvan in elk geval de uitvinder het een en ander verwacht. De loonbelasting bracht ruim ander half miljard gulden (1.571 miljoen) meer op en de omzetbelasting ruim 900 miljoen (938 miljoen) meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De beide andere grote belastingen, de inkomstenbelasting en de vermo gensbelasting, stegen met resp. 723 miljoen en 340 miljoen gulden. Het ministerie spreekt de verwach ting uit, dat de totale belastingop brengst dit jaar groter zal zijn dan de raming. Eerder was al bevestigd, dat loonbelasting en inkomstenbelasting dit jaar waarschijnlijk ongeveer een miljard meer zullen opbrengen dan was geraamd. Uit de ontvangsten van de tabaksac cijns leidt het ministerie af, dat er enige daling in het sigarettenver- bruik is opgetreden. De toeneming van de ontvangsten aan bijzondere verbruiksbelasting op personenau to's is nog maar ongeveer tien pro cent tegen vorig jaar 34 pet en in 1976 28 pet. Hierbij speelt een rol, dat de prijsstijging van nieuwe auto's gerin ger is dan in voorgaande jaren. Ver der boet het verschuivingseffect (men koopt steeds duurdere auto's) aan betekenis in, omdat een steeds groter aandeel van de nieuw verkochte au to's in een prijsklasse boven de 10.000 gulden ligt. Het aantal nieuw ver kochte auto's is volgens de RAI met vijf procent gestegen: de waardestij ging hiervan beloopt naar globale schatting ongeveer tien procent. De bezetters willen, dat de transport onderneming Van Ruiten, waaraan Verwer de vorige week werd overge daan, schriftelijke garanties voor de werkgelegenheid geeft. De vervoers- bonden zijn overigqps van mening, dat met de verkoop van Verwer de fusiecode van de SER is geschonden, omdat ze van de verkoop niet op de hoogte waren. Overleg was er wel eerder dit jaar toen de eigenaar van Verwer, de importeur van Mercedes- vrachtwagens Agam, de onderne ming van de hand wilde doen. De bonden eisten toen garanties met be trekking tot behoud van de werkgele genheid, waarop de koper van de koop afzag. De woordvoerder van de Vervoersfe- deratie FNV, Bert Duim, verklaarde gisteren, dat de nieuwe eigenaar al leen uit is op de vervoersvergunnin- gen van Verwer. Van Ruiten heeft volgens hem vervoer aangenomen, dat niet door vergunningen werd ge dekt en dit zwarte vervoer wil „wit ten" met de vergunningen van Verwer. De bezetters van de opslagloods van Verwer vrezen voor hun werk, omdat Van Ruiten eerder dit jaar al weiger de garanties te geven. Hun bange Va^^v"rf^w«keSïk5ncu1d2 AMSTELVEEN - Wessanen heeft met Ward Foods in New vier vrachtwagens te wuien verko- York overeenstemming bereikt over de overneming van de pen. De chauiteurs van deze wagens Amerikaanse maatschappij van Marigold Foods (lncl. t?Udlén.t<^n0venPv^Lïn dochterondernemingen) in Minneapolis, de zuivelgroep van per week, aldus Duim. Dat het bedriji Ward Met de overneming is ruim 40 miljoen gulden in bewust de nek wordt omgedraaid, contanten gemoeid, aldus Wessanen. DEN HAAG (ANP) De bedrijvig heid van de Nederlandse industrie is in augustus iets afgenomen. Voor de maanden september, oktober en no vember wordt vrijwel geen verande ring van de bedrijvigheid verwacht, zo heeft het Centraal Bureau voor Statistiek vastgesteld met zijn maan delijkse conjunctuurtest. Het onderzoek gold. als steeds, de industrie met uitzondering van de voedings- en genotmiddelenindu strie. Het oordeel over de voorraden gereed produkt verschoof ten opzich te van juli enigszins van normaal naar te groot. Eind augustus noemde negentien procent van de onderne mingen de omvang van de voorraden te groot, 78 normaal en drie procent te klein. De orderontvangst gaf een daling te zien zowel voor het binnenland als het buitenland. Vijf procent van de ondernemingen noemde de orderont vangst groot (in juli 8 procent) 59 procent sprak van normaal (60) en 36 procent van klein (32). Vergeleken met 1976 en 1977 was de orderpositie vrijwel gelijk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het nieuws dat de topconferentie over het Midden-Oos ten in Camp David niet zonder resul taat is gebleven, had maandag op de valutamarkten aanvankelijk een niet onbelangrijke stijging van de dollar tot gevolg. De goudnotering daaren tegen tuimelde omlaag. De aanvankelijke winst kon de dollar echter niet behouden. Winstnemin gen, alsmede de overtuiging dat men de berichten uit Camp David mis schien toch wel wat èl te positief had beoordeeld, deden de koers van de dollar later afbrokkelen. Toen de valutamarkten in Europa opengingen was er sprake van een uiterst levendige handel. In Frahk- fort klom de dollar tot iets beneden het niveau van twee mark, na vrijdag op DM 1,9770 te zijn gesloten. In Amsterdam steeg de dollar tot ƒ2,1570. Vrijdag werd bij het slot 2,1465 genoteerd. De goudprijs moest echter een flinke stap terug. In Londen bijv. daalde de prijs scherp tot 208,11 dollars per ounce (31,1 gram). Vrijdag was het slot 211,70 dollar. Later trok de prijs wat aan tot 209,30 dollar. LONDEN Freddy Laker, directeur van de Britse luchtvaartmaatschap pij Laker Airways, gaat de vloot van zijn bedrijf met vijf DC-10-vliegtui gen van de Amerikaanse maatschap pij McDonell Douglas en met tien luchtbussen A300 van het Westeuro- pese consortium Airbus Industrie. De bestelling heeft, inclusief de aankoop van reserve-onderdelen en appara tuur, een waarde van 1,6 miljard gul den. Het is de grootste bestelling die ooit door een particuliere luchtvaart- Merkwaardlff maatschappij is gedaan. 6 blijkt volgens hem uit het feit, dat er sinds het afspringen van de eerste onderhandelingen niets meer te doen is bij de vroeger behoorlijk winstge vende onderneming. De Vervoersfederatie zegt, dat er in dit geval sprake is van een construc tie, „waarbij de ene besloten vennoot schap de andere opvreet." Verwer zou zijn transportbedrijf in andere han den hebben laten overgaan ten gun ste van de besloten vennootschap Verwer's Expresse, die optreedt als schakel tussen verlader en vervoer der. Het werk gaat niet langer naar de eigen chauffeurs maar men chartert nu derden, aldus de Vervoersfedera tie. Duim zegt bovendien over aan wijzingen te beschikken, dat Verwer een nieuw bedrijf in Bazel wil opzet ten. Verwer moet het hebben van het vervoer op Zwitserland. Sir Freddy Laker zorgde vorig jaar voor opschudding in de luchtvaart wereld met zijn spotgoedkope „vluchten-zonder-franje" van Groot- Brittannië naar de Verenigde Staten. Sindsdien hebben veel maatschappij en besloten om de tarieven voor hun transatlantische vluchten te ver lagen. De verkoper van Verwer, Agam dus, gedraagt zich op nog een andere wijze merkwaardig, aldus Duim. „Agam heeft ons al eerder geconfronteerd met verkopen van transportonderne mingen, die we niet goed begrepen. We merkten wel, dat Agam aan die verkochte ondernemingen steeds een compleet Mercedes-wagenpark had verkocht. We vermoeden nu. dat de Marigold heeft vier produktie-eenhe- den in de staten Minnesota en Wis consin. Naast deze produktieplaat- sen, die tevens dienst doen als distri butiecentra, heeft men nog 18 distri butiecentra, verspreid over Minneso ta, Wisconsin en Iowa, waarvan 9 in eigendom. Marigold heeft in het mid denwesten van de VS een leidende marktpositie. Het personeelsbestand omvat 650 man. de omzet ruim 200 miljoen gulden op jaarbasis. De resul taten over de laatste jaren waren bevredigend en de prognoses voor de middellange termijn vertonen een po sitief beeld. AMSTERDAMSE DROOGDOK MIJ: het verlies in het tweede kwar taal is teruggelopen tot 2,25 miljoen gulden. In het eerste kwartaal be droeg het verlies 3,5 miljoen gulden. Verwacht wordt, dat het negatieve saldo op de resultatenrekening in het derde kwartaal zal zijn verminderd tot 1,25 miljoen. Volgens de directie hebben de geringere verliezen te ma ken met kostenbesparende maatre gelen, die naar men hoopt tot een kostendekkende produktie zullen leiden tegen het einde van dit Jaar. GEMEENSCHAPPELIJK BEZIT VRG heeft in het eerste halfjaar 1978 een winst na belastingen behaald van 3,65 miljoen tegen 3,66 miljoen gulden in dezelfde periode van 1977. De omzet in deze periode steeg van 174 tot 191 miljoen. VFW-FOKKER: de politie heeft zich in de loop van dit Jaar verbeterd, hoewel de lopende activiteiten in het eerste halfjaar nog licht negatief uit vielen. Een en ander had te maken met de in Nederland doorgevoerde werktijdverkorting. Het korter wer ken is afgelopen met het op gang komen van de produktie van het F-16 gevechtsvliegtuig. Voor heel 1978 wordt op een positief resultaat gere kend. Het bestuur van de Zentralge- sellschaft VFW-Fokker heeft op dracht gekregen met de directie van de Duitse MBB te gaan onderhande len over een optimale integratie van de beide concerns. Op 22 september kan worden inge schreven op eèn 8,5 pet 20-jarige kapi taalobligatielening van 50 min ten laste van de WESTLAND-UTRECHT HYPOTHEEKBANK. De uitgifte- koers wordt medio september be kendgemaakt en de storting is op 16 oktober. De lening wordt a parti afge lost in 15 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, die op 15 oktober van de jaren 1984 tot en met 1998 vervallen. (ADVERTENTIE) Cadeautje van de NMB. In de serie "NMBpublicaties voor ondernemers" verscheen eerder de brochure "Uw investeringsplan en de Wet Investeringsrekening". i De nieuwe Wet Beperking Cadeaustelsel per 1-1-1979 brengt heel wat veranderingen met zich mee. Veranderingen, waarvan u als ondernemer op de hoogte moet zijn bij het ontwikkelen van nieuwe sales promotion akti- viteiten. Wetten zijn echter niet altijd even makkelijk leesbaar. Daarom heeft de NMB speciaal voor u een duidelijke brochure geschreven. Met de nieuwe mogelijkheden en onmo gelijkheden allemaal helder verklaard. U kunt 'm vanaf heden bij elk NMB-kantoor afhalen. Als cadeautje. NEDERLANDSCHE MIDDENST ANOSBANK De NMB denkt met u mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13