id Tabas met de grond gelijk gemaakt uizenden doden bij aardbeving Iran Camp David in beslissende fase Iran: geschiedenis van aardbevingen nór Wijzigingen in selectie Verhoudingen inter decor ze krant Tto"f^ Trouw ieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Droog met wolkenvelden bres 182 Jkkanen feest- Unie op iil j oen itplicht zwarten odesië .pp eer per ieten .""■ïakijken Ontslagen in Limburg bij 2 faillissementen La Ling en Koster bij groep van zestien Gevoel voor verhoudingen? Trouw Welkomstvoordeel 00000 RH 36STE JAARGANG NR 10558 - MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 ingi rouw Droog weer met wolkenvelden. Zwakke tot matige westelijke wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 17 graden. Morgen en overmorgen: vrij veel bewolking, maar meestentijds droog. Middagtemperaturen ongeveer 16 graden. Morgen zon op: 7.20 onder: 19.47 maan op: 7.21 onder: 19.44 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,60; Frankrijk Frs 3,50; Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 richt dag ümseue: ont A Iran, dat ongeveer 1,6 miljoen vierkante kilometer meet, is door zijn geologische structuur een van de landen waar het risico van aard schokken het grootst ter wereld is. Voor zover valt na te gaan gebeurde de zwaarste aardbeving in 1721, toen in het noordwesten van het land in en rond de stad Tabriz waarschijnlijk 250.000 mensen het leven verloren. Aardbevingen met meer dan duizend doden van de afgelopen 25 jaar zijn: 1957 in de provincie Hamadan 1.800 doden, 1962 in de centraal gelegen provincie Kerman rond 15.000 doden, 1968: iv de thans getroffen provincie Khorassen 12.000 doden; 1972: verwoew%b van 115 vestigingen ten zuiden van de stad Shriaz met ruim 5.000 doden. De vorige zware aardbeving in het land, vlak voor Kerstmis vorig jaar, trof het gebied in de provincie Kerman en vergde 600 mensenlevens. VENLO (ANP) In Noord-Limburg zijn 25 mensen onverwacht op straat komen te staan door het faillissement van de machinefabriek Janssen en co in Sevenurri, terwijl op korte termijn nog ontslag dreigt voor de 17 werke- nemers van de steenfabriek Van Daal in Tienray. Dit bedrijf verkeert in ernstige financiële moeilijkheden en het faillissement is aangevraagd. Volgens de directeur van de steenfa briek is het naderende einde te wijten aan personeelsgebrek, maar volgens de Industriebond NKV is wanbeheer de oorzaak van de moeilijkheden. De woordvoerder van deze bond toonde zich ook bijzonder ontstemd over de gang van zaken bij de machinefa briek in Sevenum. „Pas toen er niets meer te redden was en het faillisse ment was uitgesproken, zijn we inge licht". DUISBURG (Reuter) Nieuwe pre mier van Noordrijn-Westfalen, de dichtstbevolkte deelstaat van de Bondsrepubliek, wordt minister van economische zaken Johannes Rau (47), die als zodanig premier Heinz Kühn (66) opvolgt. Kühn is twaalf jaar premier geweest en treedt woensdag af. ADVERTENTIE Vakbeurs voor harde en zachte vloerbedekking, tapijten, wo ning- en huishoudtextiel. w Jaarbeurs-Utrecht 17 t/m 22 september MAASSLUIS Bij een steekpartij ln het centrum van Maassluis is gister avond een 31-jarige man zeer ernstig gewond geraakt. Hij is opgenomen in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis. De dader van de steekpartij, de 32- jarige P. H. uit Maassluis sprong na aankomst van de politie (die verster king kreeg uit Vlaardingen) in het water van de Zuidvliet. Hij bleef daar bijna een half uur lang rondzwem men, totdat hij met behulp van een kikvorsman van de brandweer over reed kon worden, zich aan de politie over te geven. TEHERAN (Reuter, AFP, UPI, AP) Meer dan elfduizend mensen zijn zaterdagavond om het leven gekomen bij een zware aardbeving in het noordoosten van Iran. Dit heeft gisteravond het offi ciële Iraanse persbureau Pana bekendgemaakt. Het epicentrum van de aardbe ving lag onder de stad Tabas, die vrijwel van de aardbodem werd weggevaagd. Hetzelfde gebeurde met ongeveer 40 dorpen in de buurt van de stad. De beving had een kracht van 7,7 op de schaal van Richter en is daarmee de zwaarste die dit jaar op aarde is gemeten. Iraanse gezondheidsfunctio narissen schatten gister avond laat het aantal doden al op ruim 15.000. De correspondent van het persbu reau in Tabas zei dat „slechts onge veer tweeduizend van de dertien dui zend inwoners van de stad de ramp overleefd hadden en dat alle gebou wen in de stad vernietigd waren." Eerdere berichten maakten melding van meer dan achttienduizend doden en gewonden in Tabas en de omlig gende dorpen. De aardbeving van zaterdag heeft hetzelfde gebied getroffen waar in 1968 bij een soortgelijke ramp twaalf duizend mensen het leven verloren. Tabas ligt ongeveer 700 kilometer ten oosten van Teheran, in de provincie Khorasan die grenst aan Afghanistan en do Sowjet-Lriie. De beving werd ook goed gemerkt in de hoofdstad Teheran. Volgens oog getuigen zwaaiden hoge gebouwen heen en weer. In verband met de ramp heeft de Iraanse regering drie dagen van nationale rouw afgekon digd. Hulpverlening De sjah zelf heeft de leiding op zich genomen van de inmiddels op gang gekomen hulpverlening. Reddings ploegen van het Iraanse leger en de hulporganisatie Rode Leeuw en Zon (het Iraanse Rode Kruis) zijn naar het gebied gedirigeerd om bijstand te verlenen. De luchtmacht brengt met grote C-130 transportvliegtuigen me dicamenten en veldhospitalen naar het getroffen gebied. Het rampgebied kan niet meer voor zien worden van water en stroom en vrijwel alle verbindingen met de bui tenwereld zijn verbroken. Ongeveer tweederde van de inwoners van Tabas moet vrijwel direct omge komen zijn doordat hun huizen in stortten. De reddingspogingen en het verzorgen van de gewonden worden zeer bemoeilijkt doordat ook bijna alle artsen van de stad het leven verloren. Ooggetuigen van de ramp verklaar den: „Van elk gezin in Tabas Is niet meer dan een persoon in leven en de stad is één grote puinhoop". De Iraanse autoriteiten vrezen dat het dodental nog aanzienlijk zal stijgen. Vervolg op pagina 18 AMSTERDAM Tscheu la Ling en Adrie Koster, de uitblinkers van dit voetbalweekeinde bij resp. Ajax en Roda JC. zijn gisteravond alsnog door bondscoach Jan Zwartkruis uitgenodigd voor de 16 mans-selec tie die zich vanaf vandaag in Zeist voorbereidt op de eerste voorronde- wedstrijd van het Europees kampi oenschap. woensdagavond in Nij megen tegen Ijsland. La Ling en Koster vervangen de geblesseerde spelers Ruud Geels en Rene van de Kerkhof. Ajax en Roda JC hand haafden zich gisteren ook na de zesde competitieronde aan de kop van de vaderlandse eredivisiecom petitie. Ajax was in Utrecht superi eur aan de plaatselijke FC (1-4) en Roda JC drukte in eigen omgeving het rammelende AZ'67 verder in de problemen (3-1). Slechts landskam pioen PSV (0-5 bij FC VVV) kan Ajax en Roda JC vooralsnog vol gen. Ray Clarke, de van Sparta overgekomen spits, had overigens bij Ajax een belangrijk aandeel in de winst op FC Utrecht. Hoewel beslist niet een van de betere spe lers scoorde hij toch twee keer: bei de keren uit een strafschop waarbij doelman Hans van Breukelen (zie foto) kansloos was. Clarke is op het ogenblik topscorer in de competitie. Weinig verrassingen deden zich op de andere sportfronten voor. De Ne derlandse dames hockeyploeg startte het wereldkampioenschap in Madrid met twee zeges en in Bauio City schoven titelverdediger Anatoli Karpov en uitdager Viktor Kortsnoj hun 23ste partij van de tweekamp om de wereldtitel scha ken zonder al te veel problemen naar remise. De Amerikaanse president Carter (tweede van rechts) begeleid door zijn adviseur voor veiligheidszaken Brzezinski (midden) en vice-presi dent Mondale (tussen Carter cn Brze zinski in) voor een gesprek met Is- raëls premier Begin (tweede van links). Rechts staat de Israëlische minister van buitenlandse zaken Da- jan en geheel links Aharon Barak, lid van de Israëlische delegatie. CAMP DAVID (AP, UPI, Reuter) De topconlerentie over het Midden-Oosten is gisteren in een beslissend stadium gekomen. President Carter heeft gisteren een laatste intensie ve poging gewaagd om de Egyptische president Sadat en Israels premier Begin tot elkaar te brengen. De spanning en onzekerheid over de uitslag van de top die gisteren zou eindigen werd verhoogd toen het Wit te Huis een persconferentie van woordvoerder Jody Powell uitstelde. Dit uitstel was aanleiding voor specu laties dat er toch vooruitgang was geboekt. Zaterdag was bekendge maakt dat de top gisteren op voorstel van Carter zou eindigen, los van het feit of er overeenstemming was be reikt. Zaterdagavond voerde Carter overleg met Sadat. Vanochtend spra ken de Amerikaanse en de Egypti sche president nog eens 45 minuten met elkaar. Gisteren voerde Carter ook een gesprek van vier en een half uur met premier Begin. Tegenover zijn medewerkers verklaarde Powell toen hij zijn persconferentie uitstel de: „De zaken zijn ln beweging. Ik zal later weer contact opnemen". Voor zijn gesprek met Carter gisteroch tend voerde Sadat overleg met de Israëlische minister van defensie Weizman. Israëlische zegslieden noemden het gesprek tussen Carter en Begin goed en nuttig. Anderen omschreven het onderhoud als zake lijk. Radio Cairo wist gisteren te melden dat de top in Camp David misschien verlengd zal worden wanneer Carter erin slaagt om de conferentie uit het slop te halen. Volgens radio Cairo „zijn er tekenen dat president Carter zich de grootst mogelijke inspannin gen getroost om de schijn van mis lukking weg te nemen". Zaterdag wilde Powell geen voorspel ling doen over de afloop van de top. Belangrijkste geschilpunt lijkt de Is raëlische weigering zich vast te leg gen op een volledige terugtrekking van de westelijke Jordaanoever Sym bolisch voor de moeilijkheden is het feit dat Begin en Sadat elkaar sinds ruim een week niet meer gesprokeh hebben. Somber De woordvoerder van de Israëlische delegatie, Dan Pattir verklaarde gis teren dat de berichten in de Ameri kaanse pers te optimistisch waren. Tevens meende hij dat de Egyptische pers zich te pessimistisch opstelde. Terwijl duizenden boeren gisteren in Cairo demonstreerden ter ondersteu ning van het Egyptische vredesinitia tief toonde de Egyptische pers zich uiterst somber. Het gezaghebbende dagblad Al Achram meende dat de besprekingen mislukt waren. Volgens Al Achram zal Sadat een persconfe rentie houden waarop hij „bijzonder heden zal onthullen over de de Israë lische halsstarrigheid die voorkwam dat de conferentie vooruitgang zou boeken'. Volgens Al Akhbar had Car ter een eerdere mislukking van de conferentie verhinderd door de me ningsverschillen tussen Egypte en Is raël tot vier punten terug te brengen. Deze vier punten hadden betrekking LEIDEN Het Nederlands juristen comité voor de mensenrechten, heeft op zijn ledenvergadering zaterdag een Helsinkl-groep opgericht. De groep zal zich bezig houden met het inventariseren van informatie en do cumentatie over de toepassing van de bepalingen van de slotakte van Hel sinki. op details maar waren niettemin „fundamentele verschillen". Volgens de Egyptische pers zullen de drie staatslieden toch een verklaring uit geven waarin de deur voor verdere besprekingen open wordt gelaten. De Israëlische pers waarschuwde gis teren dat na afloop van de top in Camp David een slag om de gunst van de internationale publieke opinie zal beginnen. Na afloop van de top in Camp David zal Sadat in Marokko overleg voeren met de Jordaanse koning Hoessein die gisteren bij koning Juan Carlos vam Spanje op bezoek was. Dit ge sprek moet dienen om een deel van de gevolgen van de antl-Sadattop, die woensdag in Damascus begint, op te vangen. Hoessein zet zich samen met Saoedi-Arabië in voor een verzoening binnen de Arabische gelederen. Zeven Joden en Arabieren zijn zater dag licht gewond bij een bomaanslag bij de Jaffa-poort in de stadsmuur van Jeruzalem. Twee bommen ont ploften kort na elkaar. De politie heeft een dertigtal mensen aangehou den voor ondervraging. De afgelopen maand zijn meer dan twintig bom men geplaatst in Israël en de bezette gebieden. De meeste werden onscha delijk gemaakt voor ze ontploften. In totaal zijn vier mensen omgekomen. Een woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsbeweging (PLO) in Bei roet heeft gezegd dat zijn beweging verantwoordelijk is voor de aanslag. De Japanse politie kent de Japanse demonstranten langer dan vandaag en hun verhouding is zelden fijn. Nu hebben ze dan toch hun tactiek gevonden: 7500 demonstranten opwachten met 12.000 man politie. Er waren geen ongeregeldheden. Dat niet. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt Ina twee weken de Krant gratis ter kennismaking le hebben ontvangen) f 6.55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Thiuw-Kwartet antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Bellen kan ook: 020-913456.afdeling service. naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: nieuwe abonnee: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mmi-mdexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas One kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat In originele kleuren enafwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1