Komisch verpakte aanklacht Cliff Keuter opent seizoen Nederlands-Dans-Theater t Komedie over hebzucht en wedijver Nieuwe boeken TV COMMENTAAR 'Kent u de Melkweg' Boeiend programma in HOT h 53 ideeën om plezier te hebben van een belasting-voordeeltje. Albee's 'Alles voor de tuin' Prinsjesdag op radio en tv Schand^ in Leide^ m TOR LINE ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 KUNST/RADIO/TELEVISIE „Het Grofschandaali Cramer, Mark Krane( Terlingen. Uitg. New hers te Leiden 178 blr In het voorjaar werdl Nederlandsche Grofs{ terwoude bezet. De i steund door hun vaf een uiterste poging c dat het bedrijf door d missarissen en de dir ten, maar het mocht! Grofsmederij eeni metaalbedrijven was niet meer te r wordt de bezetting i gevolgd. Een triest r nemers, die tot het gaan om hun werl redden. „Werken aan de werB 70. Uitg. Afdeling i schappij van De Hon foort. 126 blz. Prijs j| Deze DIC-map bev: over mensen en i_ dupe zijn van de over mensen die de f werklozen mee help zijns- en vorming! van de map bestf interviews, die op hui tuele krante-artikelei treerd. fijn samen fietsen! TROUW/KWARTET door Dirkje Houtman AMSTERDAM In de Klei ne Komedie ging donderdag ..Kent u de Melkweg" van Karl Wittlinger in première. Deze voorstelling werd gere gisseerd door Lo van Hens- bergen en is tot en met 1 okto ber in Amsterdam gezien. Onderwerpen in Televizier Maga zine: een reportage over de benzine staking in België en de pogingen die te doorbreken. Ned.2/21.20 De drie stroppen is een aflevering van Tatort over een geldtransport- rijder die zijn auto onbeheerd laat om een verongelukte vrouw te helpen. Ned. 1/21.55 Samenvatting van titelgevecht tussen Leon Spinks en Mohammed Ali in Avro's Sportpanorama. Ned. 2/23.00 In de Dnitse speelfilm Boemerang staat een politiechef voor een gewe tensconflict. Hij is verantwoordelijk voor de opsporing van een ontvluch te man die hem In de oorlog het leven heeft gered. Duitsl. 1/23.05 Het Utrechts Universiteitsmu seum, Park Rozendaal en de musea in Doesburg en Apeldoorn komen aan de orde in 't Is Historisch. Hilv. 4 14.02 Het politiek café In de Rooie Haan is weer open. Hilv. 1/12.41 André van den Heuvel draagt ge dichten van Guido Geselle voor. Hilv. 2/21-26 „Strijden, waarvoor en waarte gen?" is het thema van de vespervie ring. Ned. 1/17.00 De BRT maakte een filmportret van Louis Paul Boon met de bedoe ling een indruk te geven van de in spiratiebronnen van de schilderende schrijver. Ned. 1/19.15 Na de uitvoering van de derde symfonie van Brahms (20.00) volgt de verfilming van Oscar Wilde's to neelspel Een ideale echtgenoot. Ned. 1/20.35 Een discussie over emancipatie wordt door de VPRO rechtsteeks uitgezonden. Gespreksleidster in de Brakke Grond is Annemarie Grewel, pedagoge en voorzitster van de uni versiteitsraad aan de G.U. Ned. 2/2045 in Heel de Mens praat Jos Ras met Han Peekei over stotteren. Ned. 1/22.10 De morgenuitzending van de IKON is gewijd aan de Vredesweek. Hilv.1/1040 Bruc kners „Wagner-symfonie" wordt in een rechtstreekse uitzen ding uitgevoerd door het Bruckner- orkest te Linz. Hilv. 4/12.06 Strijdbare 'Boontje' soms sentimenteel Wij maken onwillekeurig een voor stelling van iemand wiens schrijf sels ons pakken. Vaak blijkt dat beeld niet te kloppen met de werke lijkheid zoals die naar ons toekomt in een persoonlijke ontmoeting. Morgenavond kunt u wellicht zo'n vergelijking onder ogen zien, want de Vlaming Louis Paul Boon ls ook hier een veel gelezen schrijver. Op gang maakten De Kapellekesbaan, Mijn kleine oorlog en niet te verge ten zijn boek over priester Pieter Daens en diens sociale beweging in het laatste kwart van de vorige eeuw. Daarin en ook in zijn Journalistieke werk voor De Roode Vaan, Front en het Gentse dagblad Vooruit mani festeert Boon zich als strijdbaar man. Een mens die er flink tegen aan ging, om maar gehoor te vin den, zich bediende van de stijl en taal uit de volksbuurt van zijn jeugd. Maar. door het portret dat Valeer van Kerkhove van hem sa menstelde. wandelt „Boontje" als een haast kinderlijk onbevangen goedzak. Hij begint zelfs met de bekentenis veel te houden van sentimentele dingen. „Ik vind de tijd van vroeger zó schoon, dat ik er niets van kan weggooien". Vertederd kijkt hij dan naar een stallantaarn van zijn door Ton Hydra grootvader, die een kist vol boeken bezat. Meest bandietenverhalen en daar las-ie uit voor. De Belgische kandidaat voor de li teraire Nobelprijs staat vervolgens stil bij zijn moeder. Een waarzeg ster voorspelde haar dat zij naar een nieuwe stadswijk van Aalst zou verhuizen, dat een van haar kinde ren beroemd zou worden en een ander vroeg zou sterven. Boon zegt dat zijn moeder de voorspelling zag uitkomen maar dat de „woorden van die verdoemde profeet zijn blij ven leven op haar". Wie gevoel heeft voor het beeldend vermogen van de Vlaams sprekende mens kan bij dit door de KRO aan gekochte programma zijn hart op halen. Boon vertelt dat hij als Jong maatje te werk werd gesteld in een spuiterij. „Daar verfden ze auto's met pistolen en daar werd ik revolu tionair". Zoals velen die een gods dienstige opvoeding achter zich la ten, koos Boon voor het uiterste. Het duurde evenwel niet lang. want „het communisme is eigenlijk een tegengestelde kerk". Verscheidene prominenten uit de belde Nederlanden treden in de voetsporen van Louis Paul Boon Louis Paul Boon om de kijker te laten ervaren wat de inspiratiebronnen zijn van de schil derende schrijver. Of is het ander som? Er komen tal van typeringen uit de bus, maar misschien is die van Boon zelf de beste. Hij heeft zich een hansworst genoemd. Een ontmaskeraar. Vooral van eigen il lusie. Boon wordt in vele talen gele zen omdat „hij schrijft over de mens van overal en van alle tijden dus overal kan worden begrepen". Het is van bijzondere waarde in de ADVERTENTIE dadiger wordt Sam ingerekend. Een straf die hij moeiteloos draagt om dat hij gelooft in hem die in één leven al de schulden van de wereld zou kun nen aflossen. Na zijn ontslag uit het gevang ontmoet hij Salatore Diavolo, die hem een baan als doodrijder op de kermis bezorgt. Als blijkt dat hij on danks zijn prestaties op de motor niet geaccepteerd wordt rijdt hij net zo lang tot hij naar beneden valt. Hij komt in de kliniek terecht, waar hij sindsdien elke dag de melkweg be rijdt: hij heeft zijn eigen ster ge vonden. „The Third Crossing" van Cliff Keuter: boeiend en interessante bewegingen c0 spanning en veel uitdrukking. nv Irin D door Hans W. Ledeboer gn Een komisch verpakte aan klacht tegen de samenleving waar men de mens als indivi du met al zijn eigenaardighe den niet accepteert. De plaats van handeling is een psy chiatrische kliniek waar de patiënt Sam Kiefer (Willy van Heesvelde! de gebeurtenissen die tot zijn opsluiting leidde tot een toneelstuk heeft ver werkt. Samen met zijn psychiater (Lo van Hensbergen) voert hij het op tij dens de wekelijkse ontspannings avond. Het publiek fungeert als „het hooggeëerde publiek'' van de inrich ting, waarmee Wittlinger maar wil zeggen dat het in onze bovenkamers ook niet helemaal in orde is. Doodgewaand Het is het verhaal van de doodge waande soldaat Sam, die na tien jaar weer in zijn geboortedorp opduikt. Hij wordt hier niet geaccepteerd, ver trekt en gaat op zoek naar menselijke warmte. Een moeilijke taak omdat hij anders is dan de mensen waar hij aansluiting bij wil vinden. Hij komt van een andere ster. zoals hij dat symbolisch uitdrukt. Tijdens zijn oorlogsavonturen heeft hij zijn iden titeitsbewijs verloren en zich nood gedwongen het paspoort van de dode Jacques Lenoir toegeëigend. Op grond van Lenoirs verleden als mis- Willy van Hees (links) en Lo van Hensbergen in een scène uit „Kent u de Melkweg". Parallel Het leven van Sam wordt als toneel stuk binnen de realiteit van de kli niek vertoond. Vier grote scènes waarin je een parallel kunt ontdek ken met het leven van Christus op aarde: de verlosser die komt, de zon dige mens in de gedaante van Diavo lo (de duivel), zijn werk als doodrij der. te vergelijken met de kruisiging en de val die leidt tot de verlossing; wat Sam betreft een eigen bestaan op de Melkweg. Daarnaast heeft het stuk een gecom pliceerde dramatische structuur waarin de verschillende realiteiten het leven in de kliniek en het leven van Sam naast elkaar bestaan. En het vereist een strakke regie dit genu anceerd maar toch als eenheid te verbeelden. En daar ontbrak het aan in deze voorstelling, waardoor het ge heel een saai en monotoon beeld ople verde. Daarbij miste Lo van Hensber gen die dubbele concentratie waar mee hij zijn rol als psychiater en amateurtoneelspeler zou moeten in vullen. Hierdoor verliep de bewust wording van deze zielknijper ten aan zien van zijn vak zonder enige span ning. Dit alles is waarschijnlijk het gevolg van een gecombineerd regisse ren en acteren. Jammer, omdat er meer in zit dan er in deze voorstelling is uitgekomen. door André Rutten DEN HAAG Het Nederlands Dans-Theater is het nieuwe balletseizoen heel moq in het HOT gaf dit gezelschap daarvoor het woord aan de choreograaf en danser cjft ADVERTENTIE stelling. Een gevoelig, boeiend ant woord. Daar doorheen spelend een duet, mooi opgebouwd. „The Third Crossing" is, zoals gezegd, beeldend en daardoor volstrekt ab stract. Voor de toeschouwer helder, goed te volgen, als kijkend in een spiegel, een soort „dia-serie" van beelden uit zijn eigen reis door de tijd. Verder zorgvuldig uitgewerkt, Keuter heeft grote aandacht voor de taillering in dans en in choreografie. Soms wat barokke versierinkjes, wel ke bepaalde dansbewegingen accen turen, pittige handbewegingen waar in zelfs de vingers meespelen. „The Third Crossing" is nog tot en met vanavond in het HOT te zien. HILVERSUM (ANP) - De NOS zal volgens traditie zowel via de radio als via de televisie rechtstreeks uitzen dingen verzorgen van Prinsjesdag, dinsdag 19 september. De radio zal dinsdagmiddag via Hil versum 1 een speciaal programma verzorgen van de troonrede met aan sluitend commentaar van luisteraars, politici en journalisten. Bij deze uit- zendig zijn vijf regionaal verspreide studio's betrokken, namelijk die in Leeuwarden. Maastricht, Eindhoven, Amsterdam en Hilversum. Na het aanbieden van de miljoenennota zal minister Andriessen dinsdagmiddag direct een toelichting geven. Op de televisie worden van 13.00 uur tot 14.30 uur dinsdagmiddag via Ne derland 2 de gebeurtenissen in en om de Riddeizaal verslagen terwijl ook na afloop van de troonrede aan diver se politici om commentaar zal wor den gevraagd. Een samenvatting van die uitzending wordt dinsdagavond van 18.20 tot 18.50 uur via Nederland 1 herhaald. Voorts wordt in verband met Prinsjesdag de rubriek „Den Haag Vandaag" later op de avond met tien minuten verlengd. 1 d Rond de jaarwisseling in Leiden een schancr in de doofpot gestopt65' Linde, talentvol th d maar nog getalenteehe ger, bleek, zonder di. damse verloofde er ier alleen bij een Leid#0 dochter een buitened houder" gekregen teg bovendien een evenej relatie te onderhoudel van de Leidse hooglef mie Van der Boon M(e Van de Lindes carrièrj hem zelfs onmogelijk? blijven. De vrienden 1 vluchten naar Engelat Linde als De Schoolrf onze meest getalentejn de-eeuwse -dichters in vers) zou worden. Mage* bloemlezing uit de <£t die Van de Linde vof van Lennep „Waar(01 (Querido. 1977) heel ling voor de kolde^ hoog opgevoerd. OokpJ schenen boekje „Sctiij den" moet iedereen d|J de-eeuws Leids levei** Linde belangstelt lezei brieven van zijn hand achtige gebeurtenissj boekje alle terugge\fP van de vrienden over^a Niet alleen daardoosja door het minutieuze hg de heldere inleidingen u stellers, is het schande kader gebracht. De uiu» stimulerend voorbeelq d, een literair-historisch|. Bijzonder fotomateria het boekje pa Marita Mathijsen. fyel Dick Welsink. Schanémc brieven over de lotgtru theologiestudent Gertai de, Amsterdam. Thespgi (Amsterdamse smatoa 12.50. 'kli NIJMEGEN De toneelgroep Theater speelt „Alles voor de tuin" van Edward Albee onder regie van de jonge Engelse theaterman Robert Kidd. De première was donderdag in de stadsschouwburg van Nijmegen. Albee geeft de leeftijd van zijn hoofd figuren merkwaardig precies aan: een niet onknappe man van 43 jaar, een aantrekkelijke vrouw van achter in de dertig, hun zoon een leuke knaap van 14 of 15 jaar. en een buurman, een niet onknappe man van omstreeks veertig jaar. Een klein, ietwat intellectualistisch gezinnetje, in „een voorstad", rede lijk in goede doen, alhoewel de man zich beklaagt dat hij de enige man in de wijde omtrek is, die zich geen NlJChtGr motormaaier kan veroorloven. Eigen lijk verdient hij te weinig voor de manier waarop zij leven, en waarvan een goed verzorgde tuin voor hun omgeving het onvermijdelijke visite kaartje is. varende gezinnen uit de voorstad op dezelfde manier hun staat en stand kunnen ophouden. Toen de Nederlandse Comedie deze komedie tien jaar geleden speelde onder regie van Lo van Hensbergen. leek de fabel ietwat mysterieus, de zelfbewuste, goed verzorgde dame, in de vertaling van Ernst van Altena soms „petemoei" genoemd, een goe de dan wel kwade fee. Bijverdiensten Er komt evenwel onverwacht geld binnenvallen. Uit de tas van een zelf bewuste, goed verzorgde dame, die voor de aantrekkelijke huisvrouw van achter in de dertig wel lucratieve bijverdiensten heeft te bieden, vier middagen in de week, in een aange naam huis in de stad. Hoe lucratief, dat blijkt uit de vloed van bankbiljet ten. die zes maanden later de gerief lijke woonkamer overstroomt. Albee zet dan nog een stap verder door via een feestje te onthullen, dat alle wel- In de Engelse regie van nu is het een nuchter, reëel, helder blijspel, waarin de man (Gees Linnebank), de vrouw (Margreet Blanken) en de buurman (Edmond Classen). ook een figuur met wat irreële kanten, verrassend goed worden gespeeld. In een voor treffelijk toneelbeeld van Hans Chris- tiaan. die ook voor fraaie kostuums zorgde. Met het onthullende feestje, waar nog drie echtparen verschijnen, en dat ook heel onderhoudend begon, ging er iets mis van het ogenblik af, dat de onthullingen gedaan waren. Ik vermoed, dat dit meer aan het stuk dan aan de voorstelling ligt. De „moraal" die je er als kijker uit moet trekken, wordt voor vandaag de dag wat omslachtiger aangegeven. Moraal? Deze: hebzucht en wedijver doden de moraal. En Keuter heeft een grote rijkdom aan danstaal ter beschikking, hij heeft altijd wat te zeggen. Hij eist ook heel wat uithoudingsvermogen en een artistiek hoog peil van zijn dan sers evenzeer van zichzelf als hij, zoals in het uit 1975 daterende poëti sche stemmingsduet „Table", zelf als danser optreedt. Karla Wolfangle is daarin zijn partner. De première van de avond is zijn „The Third Crossing", waarin Keuter niet meedanst. De muziek is van Ge orge Crumb, de componist baseerde zijn werk op gedichten van Lorca. Keuter maakte zoals men, opper vlakkig denkend naar aanleiding van deze muziek zou verwachten geen „geëngageerd balletwerk". Hij ging veel dieper, maakte een soort beeld collage van ons eigen leven: de mo menten waarop een mens een beslis sende keus moet maken, de ogenblik ken welke zich in ieders leven herha len, waarin de mens „zichzelf tegen komt", tijden van streven, worstelen, zelfs agressie, tijden van rust, bezin ning, van liefde en overgave. Een pretentieus onderwerp, waarmee Keuter echter heel gaaf voor de dag komt. Grote verscheidenheid in dans- uitdrukkingsvormen en stemmings uitbeelding. Soms poëtisch van dans beweging, zoals in het begin, met veel adagio. En krachtige, bijna agressief- scherpe mannengroep als felle tegen- Bestel hel boekje "Goede raad voor fietstochten" door overmaking van f 6.40 op postgiro 234567 t n v stichting fiets'. Amsterdam KRO-uitzending ook het program ma Heel de Mens te volgen. Van de schrijver die zich met verbluffend gemak weet te uiten, maar iemand wiens expressies door angst worden geblokkeerd. De stotteraar. Onge veer 300 duizend Nederlanders lij den aan het euvel waarover onder wijzer Jos Ras, in grote openhartig heid maar niet zonder inspanning, praat met Han Peekei. Tactvol zorgt de interviewer ervoor dat zijn gesprekspartner het niet te moeilijk krijgt. Ik denk dat het verhaal van Jos Ras voor andere stotteraars bemoedi gend zal werken. En dat ze hem dankbaar zullen zijn omdat hij din gen zegt die zij zelf ook wel eens aan niet-stotteraars zouden willen voor houden. In een gesprek met een spraakgestoorde meende ik er goed aan te doen hem of haar bij een hapering niet te blijven aankijken. Nu heb ik van Jos Ras geleerd, dit juist wel te doen. „De stotteraar", zegt hij. „wil het contact niet verle zen; dat maakt hem onzeker!" Aan zijn lotgenoten geeft hij de raad, voor hun kwaal te durven uit komen. Dan kunnen zij de energie, die zij anders verprutsen aan het verbergen van hun gestotter nutti ger besteden. Aan een therapie die tot resultaat heeft dat de dagelijkse contacten met de buitenwereld waarvoor zij zich anders afsluiten snel verbeteren. En dat maakt je tot een heel mens. Speciaal vandaag Speciaal morgen De nieuwe Tor Line brochure lipt voor u klaar. Met 53 ideeën voor najaar en winter. Van 4-daagse trips t/m 14-daagse wintersportvakan- ties met gratis komplete langlaufski-set! Ook in deze tijd is Scandinavië een belevenis. En Tbr Line brengt u heen en terug per luxe cruise schip. Met of zonder eigen auto. Duur is 't niet. Haal een brochure bij UW reisbureau. Rabobank. ANWB of Tor Line. .L R<.kin34. Amsterdam. Bellen mag ook: 020 236792.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4