benemeubel Albeda is niet bang voor extreem hoge looneisen f treden Vorster verwacht Uniform Helft van bevolking wil bede in troonrede tiemve Haagse/Nieuwe Leidse Courant Hier en daar regen [•19 [•J De arme Friese heide van Jelle Dam Nederland knoeit met de natuur 'Slapeloze dagen': Schrikwekkend beeld van een dictatuur Dertig At jaar fe)l§4»| Karei Appel Woningnood heeft veel gezichten Indrukken Siberië L[* van Anatoli Martsjenko lr 'Vakbeweging zal werkgelegenheid niet op spel zetten' Of afrikaanse premier zou ziek zijn het i tijdperk Van Agt wil niet vooruitlopen op Urenco-debat verhuizingen? H Hulp slachtoffers watersnood India Lelystad zelfstandige gemeente STAF-MEDEWERKER Trouw Warm menselijk Welkomstvoordeel Trotf* Trouw -^ii^.h<>ortwiu 36STE JAARGANG NR 10557 - ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 rouw Wolkenvelden en hier en daar regen. Matig afnemende wind uit west tot noordwest. Maximumtemperaturen tot zeventien graden. Morgen en overmorgen Wisselvallig maar overwegend droog en middagtemperaturen omstreeks twintig graden. Zon op 07.17 07.19 Maan op 20.14 20.42 morgen/overmorgen onder 19 51 19.49 onder 07.55 09.11 toonzalen naast douanekantoor Essen VIA ROOSENDAAL AFRiT NISPEN-ANTWERPEN De mooiste verscheidenheid in alle meuoeisti|ien Ook op zondaq open van 10-20 uur. LOSSE VERKOOPPRIJS 0,60; Frankrijk Frs 3,50; Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 pagina 2 pagina 13 pagina 19 pagina 19 pagina 27 pagina 25 Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) kan zich niet voorstellen dat de vakbeweging dit najaar een hogere loonstijging afdwingt dan de nullijn waarop de regering het ombuigingsbeleid van 'Kritiek klopt niet' „Bestek '81" heeft gebaseerd. „Want dat zou de werkgelegenheid direct in gevaar brengen. Dat weet FNV-voorzitter Kok net zo goed als ik." Dr Albeda verklaarde dit gisteren na het gesprek dat hij over „Bestek '81" had gevoerd met de leiders van vak beweging en ondernemers gezamen lijk. De minister vond dat de „sociale partners" zich in dit gesprek „con structief hebben opgesteld, ook te- J Van Agt drukt hier de hand van FNV-voorzitter Kok, terwijl minister Andriessen medewerWneT' hCb d? h°°P °P wit fop Cnit hoirrnoi :itter Spit begroet. opgegeven." I aan Bestek '81 nog niet inie Serfontein "1ESBURG De premier van Zuid-Afrika, John Vorster, zal mogelijk binnen enkele beden wegens gezondheidsredenen. Vorster is al drie weken ziek en verbleef onlangs In in een ziekenhuis in Kaapstad. ^n week werd de mogelij k- forster aftreden openlijk p regeringskringen in Pre- jder afgevaardigden naar ']ler Congres van de Natio- Jciële berichten de afgelo- zeiden dat de premier l was en aan bronchitis i aangenomen dat Vorster fkte heeft. De afgelopen «ft zijn particuliere arts, DVERTENTIE dr. Bunck hem op al zijn buitenland se reisen begeleid. Jongstleden maan dag was Vorster niet aanwezig op de kabinetszitting waar het Zuidafri- kaanse antwoord aan de westelijke mogendheden werd opgesteld over de kwestie Namibië. Aanwijzing de Wetteloosheid Evangelie" f letuigenisdag (dag 23 september, 10.45 uur Hijnhal. Arnhem r. W Aalders (Den Haag). Velema (Apeldoorn), Prof. JHuntemann (Bremen), Ds. jner (Espelkamp). Dhr. Jan ia. king met de Duitse Bekennt- I „Kern Anderes Evangeli- ind en Westfalen) tn 300 zangers (4 koren) EDRk1 den Driest. Bazuinencorps 00 bazuinen) uit Duitsland. Renate Heemskerk - Paul de medewerking van de 743jgroot aantal vooraanstaande verschillende kerken en. d is een verschijnsel van de i terrorisme, druggebruik, helpen geen maatregelen als Jet vervalt. Alleen het Evan-' 3den en met het Evangelie mee. i: Apeldoornseweg 31, Ede; kanvraag busreizen: W. J E. *5-424067 Sympathisanten storten op gironr ..Comité Getuigenisdag Een belangrijke aanwijzing voor een mogelijk aftreden van John Vorster is wel het feit dat de twee dagbladen van de Nationale Partij, Het Vader land en de Transvaaler, gisteren openlijk de mogelijkheid van Vor- sters aftreden aan de orde stelden. Dergelijke speculaties door een Zui- dafrikaanse regeringskrant zijn zeer ongewoon. De regeringsgezinde pers in Zuid-Afrika houdt vergelijkbare betrekkingen met de regering als het Russische partijblad Prawda met het Kremlin. De gepubliceerde geruchten wijzen er óf op dat de regeringsgezinde pers bezig is de bevolking voor te bereiden op een mogelijk aftreden van de pre mier, óf dat de kranten zo zeker zijn van hun zaak dat ze het risico van officiële onvrede over publicatie wil len lopen. De Transvaaler meldde op de voorpa gina „Speculaties over nieuwe rol voor premier". De krant maakte mel ding van speculaties in regeringskrin- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier VEin Agt heeft gisteren niet vooruit willen lopen op de uitleg, die minister van buiten landse zaken Van der Klaauw volgen de week woensdag zal geven over de mogelijkheden die Nederland nog heeft om in 1981 eventueel de leve ring van verrijkt uranium aan Brazi lië tegen te houden. „Zeker is, dat er in 1981 eventueel een beroep op het voorbehoud kan wor den gedaan," aldus Premier Van Agt gisteren na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad, „maar de juridische constructie zal de minister van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer wel wat meer kunnen verklaren," aldus Van Agt, die sprak van juridische subtiliteiten. Hij omzeilde de kernvraag of er voor het effectueren van het geformuleer de voorbehoud (ln 1981 voldoende uitzicht op een goed plutonium opslagregime voor Brazilië) wel of niet een beroep zal moeten worden gedaan op de clausula rebus sic stan tibus (de algmene volkenrechtelijke regel dat bij fundamenteel gewijzigde omstandigheden een internationaal contract niet behoeft te worden nage komen.) Van Agt zei dat hij volgende week niet bij het Kamerdebat over de Urenco-zaak aanwezig zal zijn. ADVERTENTIE gen dat Vorster mogelijkerwijs presi dent van Zuid-Afrika zal worden, wanneer hij besluit om zich niet ge heel uit de politiek terug te trekken. Dit betekent dat het kader van de Nationale Partij, dat op 28 september in Kaapstad bij elkaar komt om hun kandidaat voor het presidentschap aan te wijzen, ook een nieuwe pre mier en partijleider zal moeten kiezen. Op de voorpagina meldde Het Vader land gisteren: „Vorster: Zuid-Afrika zal dinsdag in kennis worden ge steld". Volgens Het Vaderland zal Vorster, die dit weekeinde vanuit Kaapstad naar Pretoria terugkeert, het kabinet tijdens z'n wekelijkse vergadering dinsdag over zijn toe komstplannen zal Inlichten. Opvolging Het is vermoedeijk dezelfde ka- bintsvergadering waarop Zuid-Afrika definitief moet besluiten of het het plan van de Verenigde Naties voor Namibië zal aanvaarden. Los van het feit of Vorster in de komende weken van plan is om al of niet af te treden, is de strijd om zijn opvolging in natio nalistische kringen reeds begonnen. Openlijk wordt er voor zijn opvolging nu gelobbyd. Als kandidaten gelden op dit ogenblik de leider van de par tijafdeling van de Kaapprovincie P. W. Botha (als minister van defensie het belangrijkste lid van de regering), S. P. Botha, minister van arbeid en mijnbouw en dr Conny Mulder de leider van de partij afdeling Trans vaal en minister van plurale betrek kingen. De minister van buitenlandse zaken Pik Botha wordt niet als een serieuze kandidaat beschouwd hoewel hij mo gelijk Vorsters keuze op lange ter mijn zou zijn geweest. Ondanks zijn populariteit in de lagere gelederen van de partij heeft hij weinig aan hang onder parlementsleden en be- John Vorster staat veel verzet tegen hem in het conservatieve partijestabishment. Tot begin van het jaar was Conny Mulder de belangrijkste kandidaat. Hij had veel steun van parlementa riërs uit Transvaal en van het partij kader. Maar sinds het schandaal over de voorlichting zijn zijn kansen dras tisch verminderd. Havik Er bestaan nu echter voldoende aan- wijzigingen voor het feit dat de ster van de minister van defensie in de afgelopen maanden aanzienlijk is ge- syegen. Als havik binnen het kabinet heeft hij zich agressief verzet tegen buitenlandse druk en tegen de rol van Swapo in Namibië. Als machtige minister van justitie in 1966 wist Vorster het oudgediende partijleid Ben Skooman te verslaan op een ogenblik waarop Zuid-Afrika met een binnenlandse crisis te kam pen had. Nu Zuid-Afrika door de ern stigste buitenlandse druk uit haar geschiedenis wordt bedreigd, zou P. W. Botha wel eens zijn kans kunnen grijpen met de steun van degenen die zoeken naar iemand die een sterke figuur lijkt te zijn. niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 DEN HAAG (ANP) Uit een door het Nipo gehouden onder zoek naar de wenselijkheid van het weer opnemen van de bede in de troonrede, blijkt dat driemaal zoveel Nederlanders vinden dat de bede weer terug moet komen (47 procent), dan dat hij er uit moet blijven (14 procent). Juit bij de kerkelijken (in de volgorde ge reformeerden, Nederlands Her vormden, katholieken) en bij CDA en VVD zijn veel voorstan ders voor het invoeren van de bede. Éénderde van de Nederlandse be volking staat onverschillig tegen over dit vraagstuk. Zes procent heeft geen oordeel. Bij de kerke lijke gezindten vindt men, vol gens het onderzoek, de meeste voorstanders voor het herinvoe ren van de bede bij de gerefor meerden (76 procent onder hen), vervolgens bij de Nederlands her vormden (55 procent voorstan der) en dan de rooms-katholieken (51 procent). Opvallend is dat veertien procent van de onder- vrgaade hervormden vindt dat de bede uit de troonrede moet blij ven. Deze percentages van tegen standers liggen bij de gerefor meerden en de katholieken op respectievelijk acht en zeven. Onder de CDA'ers (72 procent) en de VVD'ers (51 procent) zijn de meeste voorstanders van het her invoeren van de bede in de troon rede. Bij D'66 (36 procent) en PvdA )23 procent) liggen deze percentages aanmerkelijk lager. Zowel bij VVD (39), D'66 (39) als PvdA )42) blijkt uit het onderzoek grote onverschilligheid ten op zichte van dit vraagstuk te bestaan. FNV-voorzitter Kok zei, tijdens de persconferentie na het gesprek, na deze opmerking tot Albeda: „U hebt van mij geen enkele aanleiding gekre gen om te denken: het valt allemaal nog wel mee met de kritiek van de vakbeweging op Bestek '81." Kok be nadrukte dat de FNV zijn opstelling tegenover de regering en wat betreft de looneisen voor volgend jaar pas definitief bepaalt als vaststaat in hoeverre Bestek '81 door het parle ment wordt goedgekeurd. Ook CNV- voorzitter Van der Meulen wenste met nadruk te verklaren dat het CNV inzake Bestek '81 niet op één lijn is gaan zitten met minister Albeda, maar volledig zijn kritische ver klaring van vorige maand handhaaft. Daarop zei Albeda dat bij hem „een Geen Hiftaaf onderliggend fundamenteel optimis me" bestaat, gebaseerd op de overtui ging dat de vakbeweging niet, uit gramschap over Bestek '81. extra zware looneisen gaat stellen. „Want ik kan me niet voorstellen dat de vakbeweging zó'n beleid wil voeren dat de werkgelegenheid ln gevaar komt," aldus de minister. Ook wil de minister graag streven naar een inkomensverdeling waarin de zwakke schouders nog meer wor den ontzien. Maar de overheid kan daarmee niet in haar eentje begin nen, want dan prijst ze zich uit de markt, aldus de minister. Hij wil dat het bedrijfsleven het voortouw neemt, bij voorbeeld door beperking in de prijscompensatie voor hogere lonen, als dat een effectief middel blijkt. „Ik heb de Stichting van de Arbeid (overlegorgaan van vakbewe ging en ondernemers) al eerder ge vraagd een dergelijk beleid te ontwik kelen. Misschien is Kok daar in het geheim mee bezig, maar ik heb er nog niets van gemerkt," aldus dr. Albeda. Minister Albeda benadrukte dat „Be stek "81" geen dictaat van de regering is, dat het parlement maar moet aan vaarden of anders verwerpen. In het gesprek had de vakbeweging de mi nister verweten dat hij te somber is over de mogelijkheid om via sterkere matiging van inkomens ruimte te ma ken voor de collectieve sector (over heid, sociale uitkeringen). De rege ring staat juist open voor zulke alter natieven, stelde Albeda. Maar ook hier vond hij dat het bedrijfsleven, en met name de vakbeweging, het voor touw moet nemen. De minister weerlegde ook het FNV- verwijt dat Bestek '81' „een onverant woordelijke gok op de marktsector" (bedrijfsleven) is. „Dat is in elk geval niet onze bedoeling," aldus Albeda. Hij wees op de maatregelen van de regering om het proces van winsther stel zo te begeleiden dat het ooi effect oplevert voor de werkgelegen heid. Albeda noemde zaken als d' wet investeringsrekening (gericht* subsidies voor bepaalde investerin gen) en het beleid tot herstructure ring van zwakke bedrijfstakken. ADVERTENTIE Albeda zei het niet eens te zijn met de kritiek dat de bezuinigingsplannen van het kabinet de offers te veel en eenzijdig legt bij de financieel zwak ke schouders. „Die kritiek klopt niet met de cijfers. De sterkste schouders krijgen wel degelijk de zwaarste las ten," betoogde de minister. DEN HAAG (ANP) Minister De Koning (ontwikkelingssamenwer king) heeft besloten een bedrag van 510.000 gulden beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de overstro mingsramp in India. Van dit bedrag is 160.000 gulden bestemd voor het zuiveren van waterputten en voor de levering van twee miljoen waterzui veringstabletten en medische appa ratuur voor massa-injecties tegen cholera. Op korte termijn zal worden nage gaan welke hulp Nederland kan leve ren bij de wederopbouw in de getrof fen gebieden. Ook zal worden nage dacht over de mogelijkheden voor Nederland om projecten te beginnen die zijn gericht op het voorkomen van overstromingen die India nagenoeg jaarlijks teisteren. Van de door de minister beschikbaar gestelde gelden is 350.000 gulden be stemd voor noodhulpverlening via het Rode Kruis. Bij deze instantie is al meer dan 100.000 gulden op een voor de ramp in India openstelde girorekening binnengekomen. Geschat wordt, dat ongeveer dertig miljoen mensen in India te lijden hebben onder de gevolgen van de overstromingen. In de getroffen ge bieden zijn tentenkampen ingericht en er wordt op grote schaal rijst, kleding, dekens en medicamenten verstrekt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Lelystad in oostelijk Flevoland wordt een zelfstandige ge meente. Het kabinet heeft ingestemd met een wetsontwerp van minister Wiegel van binnenlandse zaken dat de gemeentelijke indeling regelt. In dit ontwerp worden ook de grenzen van de gemeente Dronten nader vast gesteld. Lelystad zal evenmin als Dronten provinciaal worden inge deeld. De provinciale belangenbehar tiging komt tijdelijk in handen van minister Wiegel. Diens plan voor pro vinciale herindeling voorziet in inde ling van oostelijk Flevoland bij de nieuwe provincie Veluwe. In een klein instituut, werkzaam op het terrein van het groepstoeris- me, waarvan de aktiviteiten aan sluiten bij de interessesfeer van de lezers van dit blad, bestaat de gelegenheid tot plaatsing van een Na een inwerktijd zal deze zelfstandig werkzaam zijn op het gebied van de organisatie van dikwijls grotere groepsreizen, veelal met intercontinentale bestemmingen. Gezocht wordt naar een jongeman met een goed ontwikkeld organisatie vermogen, zakelijk inzicht en zo mogelijk enige ervaring in het reiswezen, die bereid is herhaaldelijk buitenslands te gaan. Geboden wordt een werkkring in een klein teamverband in aantrek kelijke omgeving. Brieven met uitvoerige inlichtingen zien wij graag tegemoet onder nr 7093 aan het bureau van dit blad. Wat is dat voor een man in die slobberbroek met glimmende ellebogen en die rare pet op bij die slagboom? Dat is een douanepman, m'n jongen, maar zijn vakbond heeft tegen dit alles al geprotes teerd. De broekzakken deugen ook niet, kun je nagaan. I >e nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordecl. Hij belaall (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen) f 6,55 mindervoor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: TYouw-Kwartel, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig.die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: nieuwe abonnee: betaalt per kwartaal opgegeven door tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-index klapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen m elke jas of tas. x Dne kleine gekleurde klosjes garen en naalden m een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of pj^ce-mat In originele kleuren enafwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1