Iran rouwt en staakt inerikaanse beulen weer aan de slag Staat van beleg in Nicaragua Smith schrijft Nkomo af Ruzie over tekst Spaanse grondwet Overval op zwarte wijk Kaapstad es uit ^itiek op eisky a y houdt Rode ^ides aan SEt aro 5?. Proces tegen 34 vakbondsleden in Tunis begonnen Salisbury wendt zich weer naar het Westen dstraf lijkt onuitroeibaar in Verenigde Staten BUITENLAND KG 15 SEPTEMBER 1978 een onzer redacteuren e iTERDAM In een uit- th ge brief aan de Oosten en bondskanselier Bruno n (I sky heeft de leider van de vet lische Arbeiderspartij, cialon Peres, kritiek geuit op spi Itlatingen van Kreisky in i b nterview met Trouw. O] chipit interview omschreef ;ky Israels premier Mena- Begin als een „politieke Jenier" en meende hij dat 1 ostjoden onjuist reageren it zij nooit politieke ver val oordelijkheid hadden ge- hfei Jke 11< vijf kantjes lange brief Peres dat „ik niet alleen bod maar ook als mede- eld list sommige aan U ou' iky) toegeschreven op- Ingen verwerp." Peres Kreisky erop dat zijn op- ngen „sterke gevoelens rotest en van verontwaar- ~e' hebben veroorzaakt in ,nfert van bijna elke Israëli, inbegrepen. Ik kan noch i, noch de stijl noch het ip van de opmerkingen Ipen". Met betrekking tot akpys opmerking over de j, aden vraagt Pres: „Had of Mao Tse-toeng eerde- itieke ervaring?" srst;rke Israëlische protesten r de opmerkingen van «Jky hebben Peres in een •fini lke P°sitie gemanoeu- jje Tot twee keer toe had de Dstenrijkse bondskanse- ontmoeting op touw fj-nussen de Israëlische op- Detrfleider en de Egyptische K^ent Sadat. Ten gevolge ,;en 'eze ontmoetingen gaf t ui y samen met de voorzit- de de Socialistische Inter- Willy Brandt een 4 ring uit die principes be- larop de vrede in het Mid- psten gebaseerd moet deub telefoongesprek met e va» toonde de Oostenrijkse frijekanselier ZjCh geïrriteerd n dfet feit dat Peres de brief gehfear had gemaakt. De i V^er vroeg zich af of hij de laubinder deze omstandighe den »g zou moeten lezen. ^Jatl, Reuter) De Italiaanse de Igisteren meteen begonnen iele%hoor van de gearresteerde iide Rode Brigades. Corrado rdelljj WOrdt er onder meer van ies Beetrokken te zijn geweest vervoering van en de moord op d-premier Aldo Moro. prd woensdagnacht opge- Br r politieagenten die reeds regelde wacht bij zijn woning edeiihouden. f aanlijk verklaarde hij Massi- i w. thia te heten en architect ïtreüp te zijn. Maar toen hem ihantverd wie van zijn arrestatie iet igte moest worden gebracht dos* „Mijn vader, Liberata eden baaitini zijn fout besefte ver- ossidj een „strijdende commu- enstfcn „politieke gevangene" te ten ens de politie werden in m tfoning 14 revolvers. 2 ma- oeldlren, zeven geweren en am- het Ongetroffen, dat krijgen, maar dan niet over de legale basis, maar over de ethische en principiële bezwa ren. Maar zij hebben het tij tegen. De pu blieke opinie is met ethische beschouwin gen moeilijk te mobiliseren. Het verhaal dat de straffen tegenwoordig veel te licht zijn. gaat er veel beter in. Sommige politici zien zelfs munt in pleidooien voor de doodstraf. In de staat New York is de afgelopen weken de doodstraf al Inzet geweest bij een verkie- zingscampgane. Het ging er om wie kandi daat wordt van de Democratische partij voor het gouverneurschap. De zittende gou verneur Hugh Carey is verklaard tegenstan der van de doodstraf en heeft een wetsont werp tot herinvoering met zijn veto getorpe deerd. Prompt stonden twee van zijn promi nente partijgenoten op om aan te kondigen dat zij als gouverneur wel voor de doodstraf zouden zijn. Gelukkig heeft Carey deze week de voorverkiezing gewonnen Canada Hoe de gewone kiezers denken over de doodstraf, kan blijken uit een recente pei ling in Canada. Daar is sinds 1962 geen doodvonnis meer voltrokken en in 1976 is deze straf ook geheel uit het strafrecht geschrapt door het parlement. De huidige liberale regering denkt er rdet over om de straf weer in te voeren, maar zo nu en dan wordt daar vanuit de politiek wel om ge vraagd. De huidige minister van Justitie Lang heeft zich daarop eens laten ontvallen dat er dan maar een volksstemming moet komen om de kwestie voor eens en altijd te regelen. Opinie-peiler Gallup nam de hand schoen op en kwam met het volgende resul taat: 82 procent van de ondervraagde Cana dezen willen wel een volksstemming over de doodstraf en 68 procent weet al dat ze dan vóór zullen stemmen. In 1977 werd in de staat Utah Gary Ollmoi door en vuurpeloton gedood. Het «-as voor het eerst sinds tien jaar dat er een doodvon nis in de Verenigde Staten werd voltrokken. De publieke belangstelling was groot en de pers mocht een kijkje bij de executleplaats nem$n. TROUW/KWARTET7 Het dat Ha* tard. nstaif. or del 'oruiriui destl s ïnen Centi aiv mmer Mulder ilijke molens malen langzaam, ook in de Verenigde Staten en is het te danken dat er dit jaar waarschijnlijk geen doodvonnis- len voltrokken. Maar daarna moeten we er op rekenen dat van veroordeelden geleidelijk aan weer tot de Amerikaanse gaat behoren. De krachten tegen de doodstraf zijn op dit duidelijk aan de verliezende hand. opfl en t 01 (t nu ogen nhei? als irief entelp ting ge ng n :gin van de jaren zeventig leek op dat de doodstraf ook in de Staten tot de geschiedenis ging 'inds Luis Munge in 1967 in de van Colorado van het leven was ,<<ndat hij zelf eerst zijn vrouw en >ad omgebracht, waren er geen ssen meer voltrokken. De rechts- uit de tijd van het Wilde Wes- oog, tand om tand en de strop 1 even) leken overwonnen. rijne J aand sting uwdi werl erk: ara het Hooggerechtshof zelfs I^Joodstraf. zoals die in de Ameri- iktijk was gehanteerd, „onmense- ls in strijd met de grondwet te Het Hoog Gerechtshof zei echter t ombrengen van misdadigers op ngrondwettig is. Voorstanders "buit af dat de weg naar de execu- nog niet helemaal was afgeslo ot begonnen in tal van staten strafrecht te herschrijven. De s een regeling te vinden die de t voortbestaan en toch niet in de grondwet was. H'as nl ie. /lei -nii op lina a regels koord van het Hoog Gerechtshof al binnen. En meer dan vierhonderd Amerikanen zit ten inmiddels te wachten op de voltrekking van hun doodvonnis nieuwe stijl. Nu is het lang niet zeker of al deze mensen inderdaad nog eens door de justitie zullen worden omgebracht. Er zijn verschillende „ontsnappingswegen". In de eerste plaats biedt het Amerikaanse recht vele beroeps mogelijkheden. Wie in eerste instantie door een lage staatsrechter wordt veroordeeld, kan, als zijn advocaten het goed spelen, zijn zaak wel keer of zes laten behandelen, voor dat alle beroepsgangen zijn uitgeput. Zoiets kan Jaren en jaren in beslag nemen. Ten slotte kan de ter dood veroordeelde in de meeste gevallen nog een verzoek om gratie indienen bij de gouverneuer. die de zaak meestal ook weer voorlegt aan een advies college. Spenkelink igden de wetgevers van drie r dit examen. Het Hoog Ge- ig akkoord met de nieuwe re- odvonnissen zoals die waren in Florida. Texas en Georgia, het zuiden gelegen staten met Ujke conservatieve reputatie, hebben al dertig staten hun wet- fcogelijk herschreven in de geest Jden en twintig hebben het ak- Er is op dit moment één ongelukkige die bijna al deze stadia heeft doorlopen: John Spenkelink in Florida. Gouverneur Askew heeft vorig jaar september een gratiever zoek van Spenkelink al afgewezen. De man had toen nog de mogelijkheid in beroep te gaan bij een federale rechtbank, die hem inmiddels in het ongelijk heeft gesteld. Zijn zaak ligt nu weer bij het Hoog Gerechtshof, dat de Floridase wetgeving op dit punt al eens heeft getoetst en de bekrachting van Spenkelinks doodvonnis waarschijnlijk als een formaliteit kan afdoen. Misschien dat Spenkelink het eind van 1978 nog net haalt, zo is de wat cynische verwachting. TEHERAN (AP, UPI, Reuter) De oproep van de Iraanse oppositie om gisteren een algemene staking te houden als „nationale dag van rouw" is zeker in de hoofdstad Teheran algemeen opgevolgd. Deze nationale dag was gewijd aan de „duizenden mensen" die verleden week bij botsingen met de veiligheidstroepen om het leven zou den zijn gekomen. Sjariat Madari. een van de geestelijke leiders van de Sj ia-moslems riep de Iraanse bevol king op om tijdens de rouwdag thuis te blijven „om de regering niet op nieuw argumenten voor een massa moord in handen te geven". Het Nationale Front, de partij die door wijlen premier Mossadeq was gesticht, heeft gisteren opgeroepen tot een verenigde campagne tegen de huidige regering om een eind te ma ken aan de onrust in het land en een heeft opnieuw de machtspositie van de Iraanse geestelijken onderstreept. Deze geestelijken willen een terug keer van Iran naar de wetten van de islam koste wat kost. Vanuit zijn bal lingschap in Irak heeft de belangrijk ste religieuze leider, Ayatollah Kho meini onlangs laten weten dat de monarchie in Iran door de moslemse wet moet worden vervangen. De gees telijken willen dan het land met hun eigen wijsheid gaan regeren. 'Allen broeders' Wijsheid toonde gisteren een legerof ficier die met het geweer in de ene nationale regering te vormen. Mossa- hand en een bloem in de andere hand deq, die in 1951 als premier de oliein- enkele duizenden mensen die zich bij dustrie nationaliseerde en wiens be- een herdenkingssteen voor de doden wind met hulp van de Amerikaanse inlichtingendienst CLA omver werd geworpen, overleed ruim elf jaar gele den. Niettemin is het Nationale Front nog steeds een belangrijke oppositie partij. hadden verzameld ervan overtuigde om weer naar huis te gaan. De offi cier, die verklaarde dat zijn broer verleden week bij de onlusten omge komen was vertelde de demonstran ten dat „wij allen broeders zijn". Het massale gehoor geven aan de Pogingen van de autoriteiten echter oproep tot de nationale dag van rouw Qm de ^nkeiiers te dwingen hun deu- ren open te laten hadden weinig re sultaat. Voor het grootste deel bleven gisteren de winkels, als gevolg ovan de oproep van de geestelijken ge sloten. Een jongeman loopt lachend met een zak vol geld weg uit een bank die bij de recente gevechten in de stad Masaya geplunderd is. Managua (Reuter. UPI) President Anastasio Somoza van Nicaragua heeft de staat van beleg in zijn land afgekondigd en de perscensuur weer ingevoerd. De strijd tussen de Nationale Garde en het Sandinistische Bevrijdingsleger ging gisteren onverminderd door. TUNIS (UPI, Reuter) - Op verdenking van corruptie en mis bruik van openbare gelden zijn on dertussen gisteren twee voormalige Voor het hof ministers gearresteerd. Volgens de ra- van de staatsveiligheid is gisteren in dio zijn het de voormalige minister de Tunesische hoofdstad het proces van handel Feredoen Mahdawi, die begonnen tegen 34 vakbondsfunctio- enige tijd secretaris-generaal van de narissen. Zij worden ervan beschul- eenheidspartij Rastachiz geweest is. digd de ongeregeldheden in januari en de oud-minister van landbouw waarbij 56 mensen om het leven kwa- Mansoer Rouhani men te hebben uitgelokt. Onder de beklaagden bevindt zich de voormali ge secretaris-generaal van de Centra- Zij hebben deel uitgemaakt van de regering Hoeweida. die begin augus- le Tunesische Arbeidersunie (UGTT), tus vorig jaar was afgetreden als Habib Achoer. premier. Grote delen van de steden Chinande- ga. Leon en Esteli waren gisteren nog steeds in handen van de guerrilla strijders van het Sandinistisch Be vrijdingsfront (FSLN), dat steun krijgt van de bevolking. Alleen in de hoofdstad Managua lijkt de Nationa le Garde de situatie nu in de hand te hebben, zij het dan dat het verkeer in de stad op veel punten zwaar gecon troleerd wordt. Somoza kondigde gistermorgen vroeg de staat van beleg in zijn land af Eerder was de staat van beleg al afgekondigd in de steden Esteli en Masaya. In de laatste stad schijnen eenheden van het FSLN weer geïnfil- SALISBURY, ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP) De Rhodesische premier Ian Smith zal niet langer proberen om tot overeenstemming te komen met Joshua Nkomo, een van de leiders van het patriottisch front. Smith zal zich nu met alle kracht inzetten voor het verwerven van Amerikaanse en Britse steun voor zijn overgangsregering van zwarten en blanken. treerd te zijn, nadat deze stad eerder door de Nationale Garde heroverd was. De staat van beleg betekent dat een aantal grondwettelijke rechten nu opgeschort zijn. De Nationale Garde mag iedereen zonder opgaaf van redenen oppakken en er mag zonder waarschuwing op iedere auto geschoten worden. Bij de voornaamste krant van de op positie, La Prensa. die tot januari onder het hoofdredacteurschap stond van Pedro Joaquin Chamorro. die als de voornaamste tegenstander van Somoza begin januari werd dood geschoten, is weer preventieve cen suur van kracht geworden. De huidi ge hoofdredacteur is Xavier Chamor ro, een broer van de vermoorde oppo sitieleider. kaanse senator Frank Church heeft een beroep op zijn regering gedaan alle economische hulp aan Somoza stop te zetten, omdat het duidelijk is dat de hele bevolking van Nicaragua Somoza niet meer lust. Het aantal doden en gewonden bij de gevechten in Nicaragua is nauwelijks vast te stellen, maar loopt in de vele hon derden. KAAPSTAD (UPI. Reuter. AP) - En kele honderden Zuidafrikaanse poli tiemannen hebben gisteren, gekleed in camouflagepakken, met traangas en wapenstok een illegale krotten wijk bij Kaapstad bestormd. Daarbij zijn drie mensen om het letfen gekomen. De overval vond plaats in de nacht van woensdag op donderdag op de zwarte wijk Crossroads van Kaap stad. De regering zei dat de overval noodzakelijk was om een einde te maken aan de onhygiënische toestan den in de wijk. die een samenraapsel is van bouwvallen en tenten zonder stromend water, elektriciteit of ande re voorzieningen. Veel bewoners van deze illegale krottenwijk hebben geen pas die hun toestaat om in blan ken-gebied te wonen. Bij de overval van de politie is één man doodgeschoten, omdat hij ervan verdacht werd zich tegen de politie te willen verzetten. Het gaat hier om de 33-jarige Sindile Ndlela die een week geleden uit de Transkei terugkeerde naar de krottenwijk, waarheen hij na de laatste zuivering verbannen was. Verder kostte de overval het leven van een baby die in het gedrang on der de voet werd gelopen Geestelijken De Anglikaanse bisschop van Kaap stad. Bill Burnett, was onmiddellijk na de eerste berichten over de inval van de politie op het terrein. Ook andere geestelijke leiders waren ter plaatse. Een deel van hen is gearres teerd. Verder werden ook enkele hon derden zwarten gearresteerd. Het was de tweede overval op de zwarte slop penwijk in één maand. Bij de eerste overval op 6 september werden ook enkele honderden zwarten aangehou den. Velen van hen werden terugge stuurd naar de streek van herkomst. Costa Rica De Rhodesische premier deelde dit gisteren mee op een persconferentie. Smith noemde Nkomo een monster en zei dat hij definitief de deur naar onderhandelingen met de leider van het patriottisch front had dichtgesla gen. Smith zei dat de oplossing van de Rhodesische kwestie nu volledig in handen lag van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië, maar tegelij kertijd beschuldigde hij deze beide landen ervan gemene zaak te maken met het patriottisch front. De Britse reactie op de persconferentie van Smith was gisteren alleen een herin nering aan de door Londen en Was hington voorgestelde conferentie van alle betrokken partijen. Moegabe In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba waren gisteren de twee leiders van het patriottisch front. Nkomo en Moegabe. voor het eerst sedert lange tijd weer bij elkaar in verband met de viering van de vierde verjaardag van de Ethiopische revolutie. Nkomo en Moegabe zaten de eretribune zelfs naast elkaar. De afgelopen weken wa ren er steeds berichten over een ver wijdering tussen Nkomo en Moegabe. Het lijkt waarschijnlijk" dat de twee Rhodesische leiders de komende da gen zullen spreken met de Cubaanse leider Fidel Castro die ook in Addis Abeba is. Aan de besprekkingen zou mogelijk ook worden deelgenomen door de Russische vice-president Koeznetzow. De troepen van het pa triottisch front worden van wapens voorzien door de Sowjet-Unie en wor den getraind door Cubaanse militaire adviseurs. De geschillen tussen Nko mo en Moegabe zouden voor een deel van ideologische aard zijn. Nkomo helt meer over naar de Sowjet-Unie, terwijl Moegabe wat meer op de Chi nese lijn zou zitten. Misschien dat Castro de twee heren weer bij elkaar kan brengen. Twee vooraanstaande leden van de ZAPU, de partij van Nkomo zijn gis teren in de Britse hoofdstad Londen aangekomen. Eén van hen. Josiah Chinamano, hoofd van de politieke organisatie van de ZAPU. verklaarde de berichten belachelijk als zouden zij toestemming hebben gekregen het land te verlaten. Hij verklaarde dat beiden op de lijst stonden om gevan gen genomen te worden, maar dat ze nog juist ontsnapt waren. De Rhode sische premier Ian Smith heeft de afgelopen dagen 320 vooraanstaande leden van Nkomo's partij in Rhodesië laten arresteren. De spanning tussen Nicaragua en het zuidelijke buurland Costa Rica is gis teren verder opgelopen na bewerin gen van Somoza dat Costa Rica als basis dient voor acties van het FSLN. De laatste twee dagen hebben eenhe den van de Nationale Garde van Ni caragua drie aanvallen gedaan op Costaricaans grondgebied. Daarbij is een Nicaraguaanse officier gewond geraakt. Costa Rica beschuldigt So moza ervan ook bombardements- vluchten uit te voeren op Costari caans grondgebied. Panama heeft Costa Rica inmiddels militaire steun aangeboden om de aanvallen vanuit Nicaragua af te slaan. Leden van de christen-democratische partij, van de vakbonden en studen ten in Honduras hebben gedemon streerd tegen het bewind van Somo za. De Panamese kerk heeft solidari teit uitgesproken met de kerk van Nicaragua die zich eveneens tegen de regering van Somoza heeft verzet. De aartsbisschop van Managua, Miguel Obando y Bravo, heeft asiel gevraagd in San Jose. de hoofdstad van Costa Rica. De Verenigde Staten hebben een be roep gedaan op Somoza om de ge schillen met de oppositie bij te leggen door onderhandelingen. De Ameri- Van een medewerker MADRID De voorstellen tot wijziging van de concept grondwet voor Spanje die door de fractie van de Unie van het Democratisch Centrum in de Spaanse Senaat zijn ingediend, geven aanleiding tot ernstige politieke moeilijkheden. Vooral de Baskische Nationalistische Partij (PNV) is bijzonder boos. De Baskische nationalisten zijn voor al woedend omdat senatoren van de regeringspartij UCD wijzigingen heb ben aangebracht in de grondwetsarti kelen die betrekking hebben op de bevoegdheden van de regionale over heden. De fractie van de UCD in de Spaanse Eerste Kamer wist te berei ken dat „het statuut van autonomie" goedgekeurd moet worden door de meerderheid van de bevolking in elk van de afzonderlijke provincies. In het geval van Baskenland gaat dit betekenen dat er ook een referendum moet worden gehouden in de provin cie Navarre, die volgens de Baskische nationalisten bij Baskenland hoort, maar die volgens de UCD buiten Bas kenland moet blijven. „Overlopers van het fascisme maken het ons op die manier onmogelijk om ja te zeg gen tegen de grondwet", zo liet Carlos Garaicoecha. de fractievoorzitter van de PNV zich in de Senaat ontvallen. Twee andere door de UCD aange brachte wijzigingen hebben tot ge volg dat de nieuwe grondwet vast stelt dat de centrale overheid het recht heeft in te grijpen in de cultuur- en onderwijspolitiek van de regio's. Verder worden de bevoegdheden van de hooggerechtshoven van de auto nome gebieden beperkt. De leider van de Spaanse socialisti sche partij. Felipe Gonzalez, zei dat de voorstellen van de UCD het even wicht tussen de grote partijen volle dig verstoord hebben en dat de UCD zeer onverantwoordelijk te werk was gegaan. De communistische partij verweet de UCD j.het democratisch proces te verstoren." De hele linkse oppositie is boos omdat de UCD af spraken geschonden heeft door het in het Congres aanvaarde voorstel voor een grondwet weer ingrijpend te gaan amenderen Verder vreest de opposi tie dat de nieuwe grondwet met de wijzigingen in Baskenland een groot aantal nee-stemmers zal opleveren bij het referendum dat in november gehouden moet worden. De gezaghebbende Spaanse krant El Pais wijst erop dat de wijzigingen van de UCD de afscheidingsbeweging in Baskenland in de kaart speelt en sta t. De it in j hel over r hes In 1977 werd in de staat Utah Gary Gilmore door en vuurpeloton gedood. Het was voor het eerst sinds tien jaar dat er een doodvonnis in de Verenigde Staten werd voltrokken. De publieke belangstelling was groot en de pers mocht een kijkje bij de executieplaats nemen. Het geval-Spenkelink illustreert aardig hoe onbevredigend voor het rechtsgevoel de nieuwe, met zo veel zorg ontworpen regeling voor de doodstraf in de Verenigde Staten is. Zijn zaak begon in 1973. De toen 24-jarige Spenkelink, gevlucht uit en Cealifomische gevangenis, pikte ergens in het zuiden met zijn gestolen auto een lifter op: een wat oudere man die al een leven van misdrijf en straf achter de rug had. De vriendschap eindigde in een motelkamer in Florida. De twee raakten slaags en er vielen schoten. Spenkelink was de overlevende, de ander was dood. Spenkelink heeft steeds beweerd dat hij zijn maat niet opzettelijk heeft ge dood. Vast staat wel dat zijn slachtoffer een kwade dronk over zich had en Spenkelink zelf met de dood heeft bedreigd. Maar moord is moord en dus kreeg Spenkelink de doodstraf. Politiek Tegenstanders van de doodstraf proberen krampachtig het debat weer op gang te

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7