Zigeuners bang voor winter Expositie ballonvaart in Münster e tekening van een lezer UW Commentaar Uitstel verblijfsvergunning wekt onzekerheid tie angst Imentaar van anderen Opvang verloopt maar moeizaam BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 fcorisch te verklaren en directie te laken, dat zij zich op het r>j het heden te begrijpen, ige (meestal grote) be- iet verleden terwille van ers en hun gezinnen sociale en culturele :n hebben getroffen, vallen waren die voor- ifs zo uitgebreid, dat ledig (en de omstandig- aanmerking genomen ekkende) sociale en/ infrastructuur kon iroken. Iedrijven die de gezond- van de werknemers en 1» tot hun verantwoorde- jjgen rekenen, het on- r de kinderen, de vrije- Ing, het invullen van het nulier, de vakantie- In dat vormde di- het begin van die reeks Jirele maatregelen (vesting. ie werkgevers en hun verdienen vandaag chte bewondering, ies hun beweegrede- :est en hoeveel eigen ischien ook mede in die maatregelen •erk van bijvoorbeeld Edustrieel Van Marken eeuw op het gebied sidershuisvesting ver- nument voor het na- aard te blijven. is op )k 'jfklaring uit de geschie- msTuit echter niet mag Jeid dat een dergelijke ndaag nog kan en mag onze mening dient onderneming op het te zijn: het de werk- 1 en formeel moge- zich buiten zijn be- zelfstandig te ont- he omstandigheden en de aandrang van .•%y nu even buiten be ttend, is het daarom ïning niet in de RSV- door Willem Schrama ogenblik van het eigen woningbe- zit wil ontdoen. In het verleden had het bedrijf op dit punt mis schien een taak, maar die geldt vandaag niet meer. De opdracht DEN jjAAG Onder de 450 om voor voldoende huisvesting, buitenlandse zigeuners in ons voor de mensen (en dus ook voor land heerst nog steeds de werknemers van dit of dat be- 0n2ekerheid over de hun toe- drijf) te zorgen berust op het ogen- gezegde verblijfsvergunnin- bhk bij de woningcorporaties of gen die per j oktober van rechtstreeks bij de gemeenten. standplaats zouden worden verstrekt. Voorwaarde is dat Een andere zaak is, dat het mo- zy me^ ingang van die datum ment van deze verkoop ons op dit over een vaste woon- of stand- ogenblik uiterst ongelukkig.lijkt. pfaats dienen te beschikken, Het gaat immers voornamelijk om en daaraan fcan niet worden mensen, die al lang gewensd zijn voidaan aan een dergelijke wat beschut aandoende woonomgeving (be schut naar de kant van de huis baas, die ook werkbaas is; beschut ook door de gezelligheid van bu ren, die ook collega's zijn, waar- Slechts vier van de acht gemeenten, die zich vrijwillig voor opvang heb ben aangemeld, zijn daadwerkelijk bezig met de voorbereidingen hiertoe. In afwachting hiervan heeft minister Gardeniers van CRM uitstel tot 14 door de gevaren van een paternat- november gevraagd, maar het is zeer listische benadering door de baas de vraag.oi<leze:zeswekenvoidoende .ij j soelaas Diecien. en een sociale controle door de ghv collega's minder zwaar wordt ge voeld). Daar komt dan nu nog ten over vloede bij, dat de mensen zich ook nog bedreigd voelen in hun werksi tuatie. Niemand van al die hoge heren kent de toekomst van de bedrijven waar zij werken hoe zullen zij het dan weten? Is het wonder dat zij zich extra bedreigd voelen? De beste oplossing lijkt ons daar om dat de regering voorlopig wat minder zwaar tilt aan de subsidie- voorschriften voor de bedrijven (waardoor de woningen moeten worden verkocht). Mocht dat ech ter niet mogelijk zijn, dan moeten naar onze mening de gemeenten in de gelegenheid worden gesteld de woningen als beheerder over te nemen hetzij rechtstreeks, het zij in de vorm van bestaande of nog op te richten woningstich tingen. In elk geval moet de bewoners van de RVS-huizen die dubbele zorg en onzekerheid op dit ogenblik ontnomen worden. '^jlucht n Bn Courant constateert r Mepen üan de 29- Kerkma- pen ipubliciteit handig be- 1 oor-ina alle politieke par- micn eigen karretje hebben iar v#en; zelfs de konin- Zo proberen te trekken. ed Zt»hee# in een brief aan ver\laten meedelen, dat zij staatssecretaris Haars indacht' voor hun pro ragen. maar dat is de rm in dergelijke ant- op verzoekschriften, uit: in geval van maat- ■oblemen geldt de om- heel!20ndere aandacht' als le veF1 één persoon gaat en ;k erf heL een individu be~ ïiéfdr*1 20 goed is nu ook de riitf het wagentje gespan- henfn de publiciteit. Er zit «icht aan deze actie." Een ander aspect dat in hetzelfde commentaar aandacht krijgt: „Nie mand houdt, althans in het open baar, meer rekening met het feit, dat er een ernstige precedentwerking dreigt. Als de Kerkmarokkanen ge- Zoals het zich nu laat aanzien lijkt de gemeente Utrecht bereid een vaste standplaats te reserveren voor de 120 zigeuners die momenteel nog verblij ven bij het industrieterrein Lage Wei de. Veendam, Ede en Nieuwegein wil len zich ontfermen over de bijna 200 zigeuners, die vorig jaar oktober hun toevlucht zochten tot de camping Westerheide in Laren. Lukt dat, dan rest nog een groep van 125 zigeuners die gestationeerd zijn op een terrein langs de Coentunnelweg in Amster dam. Voor de opvang van deze groep hebben zich vier gemeenten aange meld, te weten Gilze-Rijen, Berkel- Enschot, Weerselo/Oldenzaal en een niet nader genoemde Zuidhollandse gemeente (vermoedelijk Spijkenisse), waarvan de toezegging nog een voor lopig karakter draagt. Vooral de op vang van deze laatste groep verkeert nog in een pril stadium en zal zeker niet voor het einde van dit jaar gere geld zijn. Longontsteking De meeste spoed is echter geboden met de Larense groep, die niet voor de tweede maal een winter zal kun nen doorbrengen op een camping zonder gas en electra en met slechts één watertappunt en één toiletwagen voor bijna tweehonderd mensen. Vo rig jaar deden zich bij ouderen en kinderen ettelijke gevallen van long ontsteking voor omdat de enkelwan dige sta-caravans nauwelijks te ver warmen zijn. De bedoeling is dat de 39 zigeunergezinnen uit Laren voorlo pig in houten wisselwoningen (die bij renovatieprojecten worden gebruikt) zullen worden ondergebracht op ter reinen in Veendam, Ede en Nieuwe gein, waarna ze binnen een periode van maximaal drie jaar al of niet mo al niet groter. Als de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNO) niet met pijn en moeite acht opvang- gemeenten over de streep had gekre gen, was er niets gebeurd. Van een poging om in samenwerking met CRM een aantal voorlopige stand plaatsen van de grond te krijgen <op basis van artikel 11 van de woonwa- genwet) was geen sprake. En evenmin is contact gezocht met het ministerie van Volkshuisvesting om een eventu eel beroep te mogen doen op de zoge naamde 5-procentsregeling (woning^ bouw voor minderheidsgroepen). Een spoeddebat in de Tweede Kamef resulteerde medio juni in een VVD/ CDA-motie, die met uitzondering van de Boerenpartij werd aangenomen: vóór 1 oktober moesten de zaken af gehandeld zijn. Pas volgende week vergaderen de desbetreffende Ka mercommissies over het verzoek van minister Gardeniers om zes weken uitstel. Er lijkt geen andere mogelijk heid te zijn, maar de vraag blijft of Veendam en Ede het karwei vóór 15 november klaren. Optimistisch Zigeuners bij hun aankomst op de camping in Laren, vorig jaar oktober. (foto Dirk Ketting) verspreid door de respectievelijke ge meenten een woning zullen krijgen. Maar hoe ver is die opvanggevor derd? Ondanks luide protesten uit de bevolking blijft de gemeente Veen dam toch bereid om tien k twaalf gezinnen op te nemen. De vraag is alleen wéér. want het aanvankelijk gedachte terrein op de grens van het dubbeldorp Ommelanderwij k/Zuid- wending maakt nog maar weinig kans. „Mag je dat de zigeuners nog aandoen, nu de bevolking zich zo tegen hen heeft gekeerd?", aldus een woordvoerder van de gemeente. Men gaat nu driftig op zoek naar andere plaatsen binnen de gemeentegren zen, en daarmee begint de procedure eigenlijk weer opnieuw. De datum van 15 november lijkt hier. dus on haalbaar, want hoe klaart men dat in twee maanden tijd: bouwrijp maken; aanbrengen van water, elektriciteit en afvoermogelijkheden; het plaat sen van wisselwoningen; om nog maar te zwijgen over de tijd vergende wettelijke procedures (terinzageleg- ging van de plannen, enzovoorts). Spreiding In Ede is men al niet veel verder. Ook hier protesten, onder druk waarvan het aanvankelijk gedachte terrein is gewijzigd in drie k vier verschillende locaties. Spreiding dus. Maar ook dit herziene plan moet andermaal door de raadsmolen, op z'n vroegst binnen veertien dagen. Lukt dat allemaal vóór 15 november? „Ik weet het niet", laat een voorlichter van de gemeente Ede weten. De gemeente die zich tot nu toe het voortvarendst heeft getoond in de uitvoering van zijn plannen, is vreemd genoeg ook de gemeente die zich het laatst voor opvang heeft aan gemeld: Nieuwegein. Ondanks een belabberde inspraakprocedure kwam het toch nog allemaal goed: op een paar schreeuwers na kon de laat gein- formeerde bevolking zich uiteindelijk verenigen met de aanwijzing van een terrein bij de nieuwbouwwijk De Doorslag, waar vijftien a achttien zi geunergezinnen zullen worden onder gebracht. Over vier weken worden er de eerste wisselwoningen geplaatst, en vermoedelijk is alles op 15 novem ber gereed. Dan treedt ook een onder wijsprogramma in werking, waarvoor vijf leerkrachten zijn aangetrokken. Sinds enkele maanden heeft de ge meente ook al een opvangmedewer- ker in dienst, die in staat is in het Roemeens met de zigeuners te con verseren. Dit alles is het gevolg van een goed doortimmerde nota, die een ambtelijke werkgroep van de ge meente Nieuwegein deed verschijnen bij gebrek aan enig initiatief van de zijde van het ministerie van CRM. Animo Ter voorbereiding op de besluitvor ming werd de totale opvangproble- matiek in dit werkstuk tot in de pun tjes geregeld, zo goed zelfs, dat CRM er met graagte een soort beleidsnota van heeft gemaakt. Met als richtlijn een brakke woonwagenwet 1968 en als uitvloeisel daarvan een stand plaatsentekort van duizend, wist men op het ministerie kennelijk ook niet hoe men nu precies aan dit karwei moest beginnen. Bij Binnenlandse Zaken was de ani- De heer Staneke, landelijk coörinator van het integratieproces op het mi nisterie van CRM, lijkt wel erg opti mistisch als hij zegt: „We redden het, ik heb er het volste vertrouwen in". Over de groep uit Amsterdam kan hU eveneens optimistisch zijn: „Ook dat klaren we". De VNG heeft er een hard hoofd in. Onlangs nog verzocht deze in een brief aan minister Wiegel om de ver blijfsvergunningen alvast maar te verstrekken, omdat een definitieve opvaAg van de zigeuners er op zo'n korte termijn gewoon niet in zit. ze ker niet voor de Amsterdamse groep. Ook de stichting ROM, die de belan gen van de zigeuners behartigt, is verontrust. Los nog van het getalm met de beloofde verblijfsvergunnin gen vraagt men zich af of het op lange termijn verstandig is de zigeuners op deze wijze in de Nederlandse samen leving te integreren. Volgens ROM is hier sprake van assimilatie, temeer omdat door spreiding aan de grootfa milies (kopania's) wordt geknabbeld. Men ziet meer heil in goed geoutil leerde standplaatsen, waarna de zi geuners na verloop van tijd zelf mo gen kiezen uit een woning, een staan- wagen of een reiscaravan. Nu is het slikken of stikken, zegt men. Toch ook nog een ander geluid. Wet houder Bos (sociale zaken) van Nieu wegein: „Er zijn hier van de week enkele zigeuners op bezoek geweest, en ik kan u zeggen dat ze het liefst nog morgen en desnoods verspreid in Nieuwegein zouden willen wonen. Ik vind het ook vreemd, maar de spreek woordelijke groepsmentaliteit geldt kennelijk niet voor deze mensen. Ze willen gewoon in een huls wonen, na veertig jaar lang op drift te zijn ge raakt voor het Nazigeweld". areigi. ais ae nericmaroKicanen ge- a i i a ai i i nade voor recht zouden krijgen, zui- 200 jaar geleden eerste vlucht met schaap, eend en haan len anderen, die nog tot de restanten %j 1 van de regularisatie behoren, daar een beroep op kunnen doen. De advo caten van de 182 of zoveel als er zijn overgebleven zullen daar on middellijk toe bereid zijn. Dan kan men verder verwachten dat eerder op grond van de regularisatie uitgewe zen buitenlanders alsnog gelegali seerd zullen worden. Een deel van hen zit waarschijnlijk al weer in ons land. een ander deel zal wel terug willen komen, als de kans op witten bestaat. En tenslotte rijst de vraag of het pardon zo generaal zal moeten worden dat ook alle nieuwe illegalen aan papieren worden geholpen. Als het zover is, ligt het hele Nederlandse vreemdelingenbeleid in de prullen mand." door Louis Smit Sinds de eerste gelukte over steek van de Atlantische Oce aan in een ballon staat deze vorm van luchtvaart weer in het middelpunt der belang- stelling. Het Westfalische Landesmuseum in Münster (West-Duitsland) haakt op de actualiteit in. Vanaf 24 sep tember a.s. wordt daar onder het motto „Zur Geschichte der Ballonfahrt" een tentoon stelling gehouden over de bal lonvaart zoals die zich in tweehonderd jaar heeft ont wikkeld. Deze interessante en zeer informatieve expositie, die enige maanden zal blij ven, bevat meer dan zeshon derd voorwerpen, tekeningen en foto's. Zij levert veel docu mentatie over de eerste po gingen van de mens, met be hulp van een ballon in de lucht te blijven en zich aldus te verplaatsen. Frankrijk is het vaderland van de luchtballon. Op 5 juni 1783 lukte het de gebroeders Montgoifier, eigenaars van een papierfabriek in Annonay aan de Rhöne, een met de rook van stro en schapenwol gevulde zak de lucht in te krijgen. Het ding kwam niet hoger dan tweehonderd meter. Iedereen verbaasde zich dat de ballon omhoog was gegaan. Sommigen meenden dat er toverij in het spel was, anderen dachten dat er een ge heimzinnig gas was ontdekt, dat ook de wolken aan het zweven hield. Jacques Etienne Montgoifier, de meest technische van de twee, ont wierp andermaal een ballon. Deze werd niet in Annonay opgelaten, maar in Parijs onder het toeziend oog van koning Lodewijk XVI en zijn familie. Er waren 130.000 toeschou wers. Men vond het nog te riskant om een mens de lucht in te laten gaan, en daarom hing men aan de ballon een kooi met een schaap, een eend en een haan. Dit feit doet denken aan de eerste satellietenstarts, waarbij mui zen. apen en honden het heelal wer den ingestuurd. Een uur zweven van de Franse hoofdstad daalde de ballon en kwam terecht in de boomtoppen van een woud. De passagiers maak ten het goed. alleen de haan had een verwonding aan een vleugel. Misdadigers OE VADER VAN DE BRUID ALS SPELBREKER De eerste bemande ballonvlucht wil de koning Lodewijk XVI met het oog op het gevaarlijke karakter ervan al leen toevertrouwen aan twee ter dood veroordeelden. „Gemene misdadi gers zullen de roem van d eerste luchtreis genieten?" riep daarop mar kies Pilètre de Rozier bcos en over tuigde de koning ervan dat hij als geen ander in staat was. deze pioniersonderneming tot een goed einde te brengen. Op 21 november 1783 steeg hij. door velen beschouwd als een zelfmoordemaar, met een door Jacques Etienne en Joseph Mi chel gebouwde ballon op. Hij landde zonder veel moeilijkheden en werd in het Bois de Boulogne door een ent housiaste menigte als een held inge haald. De grote natuurkundige J. A. C. Char les werkte tezelfder tijd aan een met gas gevulde ballon. In 1766 had de Engelsman Cavendish het lichte wa terstofgas ontdekt. Op 1 december 1783 werd een met dit gas gevulde ballon op een draagbaar vastgebon den naar het Marsveld te Parijs ge bracht. Driehonderdduizend mensen waren van de start getuige. Het vaar tuig, zonder bemanning, schoot eerst snel omhoog, onttrok zich aan het gezicht, maar sprong in hogere regio nen kapot. Boeren, die aan het hooien waren, hielden de neerfladderende stoffen zak voor de Satan in eigen persoon; met dorsvlegels en mestvor ken maakten zij hem „onschadelijk". Om meer van zulke boerse domheden te vermijden, lieten de autoriteiten in heel Frankrijk bekend maken: „Wie van nu af aan zo'n kogel aan de hemel ziet die op een verduisterde maan lijkt, laat die gezegd zijn dat het niets anders is dan een uit taf of licht linnen samengestelde, met papier overtrokken machine die geen scha de kan berokkenen en waarvan men kan verwachten dat zij op een goede dag een nuttig gebruik voor de mens zal vinden." Man overboord In de toekomst kijkende technici za gen in dat je aan vallonvaart weinig had als je de ballons geen richting kon geven. Er werd een prijsvraag over het besturen van ballons uitge schreven. De inzendingen waren ori gineel (er was zelfs een voorstel om arenden als „trekdieren" te gebrui ken). maar sneden weinig hout. Eén der eersten die zich serieus met de bestuurbaarheid van luchtballons be zighield. was Jean PierTe Blanchard. Hij wordt wel beschouwd als de uit vinder van de parachute, omdat hij in de lucht dieren aan een soort val scherm uitwierp. Blanchard vloog op zeven Januari 1785 over het Kanaal van Frankrijk naar Engeland, zij het met grote problemen. Midden boven het Kanaal begon het vaartuig te dalen. Er werd last uitgeworpen, eerst zandzakken, toen instrumenten en tenslotte alles wat er in de mand aanwezig was. Blanchard en zijn be geleider Jchn Jefferies kleedden zich zelfs uit, en Jefferies bood aan om overboord te springen. Zover kwam het niet Blanchard kwam op het idee om de mand los te snijden van de ballon en vastgeklampt aan de ballon zelf naar Frankrijk te vliegen Toen hij begon te snijden, kreeg de wind een goede bui en twee uur later land den Blanchard en Jefferies behouden in Calais. Zo eindigde één der hache- lijkste avonturen uit de geschiedenis van de luchtvaart, dat men het begin zou kunnen noemen van de talrijke Zo zag de Berlijnse kunste naar Dunker in de vorige eeuw de ballon van morgen. Hij profeteerde de start van eer. dergelijk vaartuig voor het jaar 2240. Dit is één van de vele illustraties die op de ten toonstelling in Münster te zien zijn. pogingen van de mens om per ballon de zeeén te bedwingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5