Pas van school en zonder werk KRO zal vrijdagavond tot aan de rand vullen Bram en Freek voldoen goed aan de verwachting Opera Prins Igor werd schitterend schouwspel En nou ik? Vergeet 't maar Radio doet al aan zenderkleuring Nieuwe Neerlands Hoop Inzet TV COMMENTAAR Kennis maken met Bakoenin Periode afkoeling de VAR£ VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 KUNST/RADIO/TELEVISIE door André Rutten HAARLEM De toneelgroep Centrum speelt tot eind van de maand in de Toneelschuur twee vrij korte stukken, waarvan het ene „En nou ik heet, het andere „(Vergeet 't maar)", een vervolg eigenlijk op het eerste, zij het met andere per sonen. In Kant aan m'n broek" (Josine van Dalsum). ontmoet een keurige arts (Eric Schneider) en Parijs „dametje" Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - De KRO-te- levisie, die in het nieuwe sei zoen op vrijdag de vaste avond krijgt, heeft het voor nemen die avond tot aan de rand te vullen. De uitzending, die om zeven uur begint, gaat door tot twaalf uur 's nachts. In het voorjaar is bewust uit zendtijd voor de winter ge spaard. Vrijdag, als eerste avond van het weekend, wordt beschouwd als familie avond. Elke week na half tien wordt televi sietoneel gebracht. Als hommage aan Ko van Dijk zal de driedelige serie, die Willy van Hemert regisseerde, naar de trilogie van Marcel Pagnol worden herhaald en uitgesmeerd over zeven afleveringen. Op vrijdag 24 no vember begint de KRO met nieuwe werk in de zesdelige televisiebewer king door regisseur John van de Rest van „Kant aan m'n broek" naar de komedie „De dame van Maxim" van de Franse blijspelschrijver Georges Feydeau. Eric Schneider speelt daarin de keuri ge arts, die na een nachtje „Parijs" zijn leven ontregeld ziet door het „da metje" Garnaaltje (Josine van Dal sum). Adèle Bloemendaal, die na lan ge tijd weer met een komische grote rol op het scherm komt. is de bedro gen echtgenote. Albert Mol is de van humor gespeende huisknecht en Lex Goudsmit de pastoor. Als na de laat ste aflevering van „Kant aan m'n broek de Vlaamse dramaserie Ru bens wordt vertoond heeft de KRO het seizoen gevuld met Nederlandsta lig drama Godsdienstig Er zal worden gebroken met de ge woonte om de vaste avond te beëindi gen met een godsdienstig pro gramma. Dat gebeurt omdat IKON op vrijdag avond laat op het andere net uit zendt. Het leek de KRO niet goed om programma's die dezelfde doelgroep proberen te bereiken tegenover el kaar te zetten. De godsdienstige pro gramma's komen nu op donderdag cn zondag, niet weggedrukt naar de late avonduren, zoals tot nu toe het geval' was. maar eerder. Religieuze informa tie zal worden gegeven in een vervolg op „Geloven tussen 12 en 17 jaar". In januari begint een nieuw informatie programma over de Derde Wereld, 't Zand 33 wil laten zien hoe het pasto-' raat werkt in de industrie, psychia trie. gevangenis en leger Op het late vrijdagavonduur zal de KRO beurtelings Heel de Mens, Rondje Theater, Alles is Anders en shows brengen rond Herman van Veen, Sammy Davis jr en Gerard Cox De theaterproduktie van Cox. „Niemand weet dat ik Repelsteeltje heet", komt op het scherm. De Muppetshow zal worden voortge zet met als gasten Elton John. Peter 'Sellers, en balletdanser Nureyev. •Sanford en Zoon zullen ook weer hun ^opwachting maken. Nieuw Is de eigen «how van de Britse komiek Benny *W«H In Heel de Mens zullen anderssoorti- ge problemen dan voorheen aan de orde komen, zoals het leven van een Zeemansvrouw of iemand die daar mee is te vergeleijken of de kwestie dat ouders gewild of ongewild kinder loos zijn „Wat heet beter" zal uitgaan van veel voorkomende kwalen, zoals astma, reuma, hoofdpijn en hoge bloeddruk. Deze zouden kunnen worden behan deld door middel van andere manie ren van genezen, zoals yogatherapie, homeopathie, hydrotherapie en ver schillende vormen van massage. Min stens eenmaal per maand zal een documentaire worden uitgezonden. Tot de onderwerpen behoren: kinder politie, hulpverlening bij psychische moeilijkheden, de Twentse textiel. Het KRO-radioschema is in grote lij nen al helemaal afgestemd op zender kleuring. want hoewel deze officieel op 1 oktober volgend jaar start, be gint deze omroep er waar mogelijk dit jaar al mee. Dat betekent dat het informatieve karakter van de dins dag op Hilversum 2 verder wordt toe gespitst. Op Hilversum 3 heeft de KRO jaren geleden besproken met troetelschijven en hitparades. Punt Uit Het gesproken woord op Hilversum 4 zal uitsluitend betrekking hebben op muziek en culturele activiteiten. Het familiale karakter dat de KRO al een aantal jaren aan Hilversum 1 heeft gegeven als alternatief voor Hilver sum 3 wordt voortgezet. Nieuw is Punt Uit op vrijdagavond waarin een indruk wordt gegeven wat er in het weekend op theater- en filmgebied te beleven valt. Hans van Willegenburg presenteert. Filmklapper verdwijnt. Nieuw is ook Ratel, waarin luiste raars en kijkers kunnen reageren op radio- en televisieprogramma's die de voorafgaande week werden uitgezon den. De presentator, producer of re gisseur van de uitzending kan worden uitgenodigd met de luisteraars of kij kers te discussiëren. Op dinsdagmiddag is er „Het melo drama van de maand". Het zijn voor de radio bewerkte toneeldraken uit vorige eeuwen. Nieuw is ook „Geen verboden toegang" op de dinsdag middag. dat zal gaan over misdrijven en overtredingen, wetten en verorde ningen. De bedoeling is een inzicht te geven in strafrecht, strafvervolging en verkeersregels. Elke aflevering be vat een recensie door Rinus Ferdi- nandusse van een nieuw uitgekomen detective, terwijl Willem Tollenaar een authentiek politiek- of justitie- verhaal leest De bekende Theo Stokkinkshow zal worden aangevuld met het communi ty-interview. Eens in de maand zullen geïnteresseerde liefhebbers van een bepaalde groep of artiest aan deze vragen kunnen stellen. De meeste bekende radioprogram ma's blijven, waaronder de Spreeku ren van Jacques van Kollenburg en Onmacht Fonsch Disch. die over twee weken allebei hun driehonderdste uitzen ding beleven. In het eerste is de hoofdpersoon een jongen van zestien jaar, die een scho lengemeenschap vaarwel zegt met een spontane wanhoopsdaad: wat heeft die veelgeprezen scholenge meenschap hem bijgebracht, waar mee hij verder kan nu hij aan de slag zou moeten? In het tweede zijn er drie wat oudere jongens, die op een Heli's Angels-achtige manier bezig zijn om dat zij niet echt aan de slag kunnen komen. De twee stukken zijn van de jonge Engelse schrijver Barrie Keeffe, twee generaties jonger dan John Osborne, die met „Omzien in wrok" in de vijfti ger jaren een steen des aanstoots en een teken van hoop voor het toneel was, Arnold Wesker met b.v. „Roots", John Arden met b.v. „Live like pigs." Barrie Keeffe neemt het op voor de jongste generatie van nu. die vooreen groot deel bestaat uit werkloze schoolverlaters van het mavo-niveau. In de Nederlandse bewerking van Bob Scholten, ongetwijfeld samen met regisseur Eddy Habbema, zijn het herkenbare Nederlandse jongens, in het tweede zelfs met opvallend plat-Haagse accenten. Je herkent gemakkelijk kleding en gedragingen van die jongens, zoals je ze in het openbaar kunt waarnemen, maar in beide stukken wordt het uit dagende, agressieve daarvan op een suggestieve, niet nadrukkelijke ma nier verklaard uit een niet berede- naarbaar gevoel van onvrede met de situatie, waarin zij verkeren, en van onmacht om daar iets aan te verande ren. In het tweede stuk kijken zij daardoor met een vrij kinderlijke be wondering op tegen een oudere neef van een hunner, die op een uitge kookte manier royaal geld verdient met het verhandelen van zeer dure gestolen auto's, bij het pikken waar van zij graag helpen: het levert wat op en het is een spannende manier om de rijke „stinkers" een gevoelige hak te zetten. Uit de Haagse Pulchri Studio jatten zij op een brutale ma nier lekkere hapjes en flessen cham pagne, terwijl minister-president Van Agt in een uitzending van Haagse Kringen bekommerde woorden spreekt over de grote jeugdwerkloos heid (een bandopname van de betref fende uitzending), waarbij de ietwat plechtstatige spreektrant van de poli ticus een prikkelend contrast vormt met de manier, waarop de jongeman nen zelf over hun werkloosheid praten. De twee stukken proberen dus reëel weer te geven, hoe het met die jon gens zit, waarom zij doen wat zij doen. Waarbij de situaties op het to neel wat zijn toegespitst. Op die ma nier wordt het, binnen treffende to neelbeelden van Judith Lansink, ook raak gespeeld door Henriëtte Tol (als Polio Hamburger achter hem Jimmy Berghnd Peter Römer in „Vergeet 't maar" e on va lerares), Onno Molenkamp (rector, „Vergeet 't maar" is op kroegbaas, chauffeur), Polio Ham- gen en vrijdagen ook ia burger. Jimmy Berghout, Peter ze-theater in het Amstt Römer. vue te zien. door Ber Huising In de Haarlemse Schouwburg heeft het premièrepubliek woensdagavond staande met een lang applaus, ofschoon een toegift er niet meer in zat, laten weten dat Bram en Feek, en Jan, het weer gemaakt hebben met hun nieuwe programma Neerlands Hoop Code. dat, met verschuiving van een letter (flauw grapje) als Offsmboet Ippq Dpef. op het affiche staat. AMSTERDAM Er zijn in de vorige eeuw slechts weinig Russische com ponisten geweest, die dit vak van jongsaf hebben geopend. Alexander, Borodin (1833-'87) van wie woensdag avond in het RAI-gebouw de premiè re werd gegeven van de opera Prins Igor, combineerde zijn werkzaamhe den als componist met het hoogle raarschap in de scheikunde aan de medische faculteit van de St. Peters burger Universiteit. Het gevolg hier van was, dat hij maar weinig tijd had om te componeren en dat bij zijn plotselinge overlijden zijn enige ope ra Prins Igor onvoltooid was. Rimsky Korsakow en Glazoenow hebben het werk later voor opvoering gereed gemaakt. Prins Igor speelt in het middeleeuwse Rusland, waarin verschillende vor sten met elkaar overhoop lagen. De onmisbare liefdesgeschiedenis in deze opera is die van Igor's zoon Vladimir en Konchakorna. de doch ter van de Kwan van Polovtsy, met door Jac. Kort wie hij in oorlog is. Alles loop goed af; Vladimir en Konchakovna trouwen en Igor keert in levenden lijve in het Kremlin terug, na zijn ontvluchting uit de handen van de Khan. De opera, waaruit wij in Nederland uitsluitend de kleurige muziek van de Polowetser Dansen kennen, werd uit gevoerd door het „Nationaal Acade misch Theater voor opera en ballet" uit Sofia, dat hier met meer dan drie honderd medewerkers vijf voorstel lingen van Prins Igor geeft: op 13 en 14 september was het in de RAI, de 16e komt het in de Rotterdamse Schouwburg en de 18e en 19e septem ber in het Congresgebouw in Den Haag. De dirigent is Ivan Martinov, de regisseur Nikolaj Nikolov Een opera als deze, waarin de karak tertekening tamelijk summier is, vraagt een extra grote inzet van de spelers, zowel in zang als in spel. Het Bulgaarse gezelschap voldeed op bei de punten aan zeer hoge eisen. Zowel de titelrol door Sabin Markov als die van Prins Galizici, zijn zwager en van Nikolaj Stolov (de Kaan) waren prachtig van klank en imponerend van spel. Julia Kiener Tschenischeva was een voortreffelijke prinses en Reni Penkova een donker getim- breerde alt. Een keurkorps danste de beroemde dansen op schitterende wijze. De ko ren klonken al even briljant en het orkest vertolkte de partituur vlekke loos. Dirigent Martinov had het ge heel uitstekend in de hand. Speciale vermelding verdienen de cors, costuum en regie, die van het geheel een boeiend en schitterend schouwspel hebben gemaakt. Een on vergetelijke voorstelling. We weten hoe zij dat doen: leuk gek af en toe, luid en brutaal, verontrus tend soms, als zij verontrust zijn, in wrange tragikomiekheid bijna (hart verscheurend over wat hen bijna zelf verscheurde, niet fijngevoelig met een heel gevoelige ondertoon voor wie zich niet laat overschreeuwen. Ze zijn rockend en electronisch muzi kaal ook. met hun eigen muziek, vooral Bram Vermeulen op de toet sen en de gitaar, en Jan de Hont met zijn basgitaar, terwijl Freek de Jonge door alle drukte heen (ze deden im mers Bloed aan de Paal ook nog) nog tijd vond om drummen te leren, en dat doet hij dus zichtbaar graag. Op rolschaatsen Verder is hij de malle in slobberige pakken, die moppig droeve verhaal tjes vertelt en speelt, zielige typetjes neerzet, wilde dansjes pleegt, en de clown doet. Als de Grote Hudori bij voorbeeld, op rolschaatsen, die de Salto Mortale natuurlijk nooit maakt, want alles mislukt, heel grap pig. en als hij dan naast de microfoon op de planken ligt, zegt hij bij voor beeld: „Het is misschien wel aardig te vertellen dat ik nog zwaar ziek ben ook". Om Freek valt veel, bijna voort durend te lachen, al is een van zijn komische nummers de monoloog van een stervende vrouw. Ze zijn veel in de weer met doodga^ eenzaam, afgeleefd eij zijn. De liedjes van Br) ook Vieze Ouwe Man.j Laat Maar, Vechten t£r kaai. God Bewaar Mef^ zaam smartlappen iP1 gend geschreeuwd, ooi1* Hont, hard in de micij e doe je ze zeker, maar v#ei een moeilijkheid. Zo opzwepende slotlied Z-" Zaal niet duielijk ven"* zitten. [st Overigens is Neerland] brengen, in de loop i vakkundiger gewordej voorbeeld ratelt niet r hij neemt nu ruime moet, en dat is heeljj rusteloze. Voor de i van Bram en Freek, niet algemeen geliefd F ook niet zijn is dit f gramma dat van hen[' worden. Speciaal Studio Vrij Geheel in oude en bekende stijl zal Studio Vrij met presentatrice Maar tje van Weegen weer op het scherm komen De populair-wetenschappelij- ke mbnek „Daar vraag Je me wat" heeft over belangstelling niet te kla gen gehad Vorig seizoen keken ge middeld drie miljoen mensen, die waardeerden met gemiddeld 71. Per uitzending komen zo n vijfhonderd brieven binnen en daarom wil het produktieteam meer vragen per uit zending behandelen Johnny Kraaykamp, Rijk de Gooyer, Eddie Constantine, Hetty Blok e.a. zijn te zien in de filmklucht Geen paniek. Ned. 1 20.10 Onderwerpen in VARA-Vi- sie zijn: de situatie van de Ma rokkanen in de kerk De Duif in Amsterdam. Verder een bij drage over het besluit van de EEG om een onderzoek te la ten instellen naar uitzonderlij ke weertypes in de laatste vijf tien jaar en over de opvolger van het vliegtuig Neptune voor de Koninklijke Marine. Ned. 2 21.22 Wim Meuwissen speelt de titelrol in het IKON-program- ma Napraten met Michael Bakoenin Ned. 1 23.00 Sport: Mohammed Ali pro beert op Leon Spinks de we reldtitel boksen zwaargewicht te heroveren. Ned. 1 04.00-05.00 In Muziek-op-Vier krijgen pardodisten hun kans. Hilv. 4 15.00 Jacques van Kollenburg praat met Bondscoach Jan Zwartkruis. Hilv. 1 16.00 door Ton Hydra De vorm is niet nieuw maar het resultaat blijft verrassend en vaak intrigerend wanneer iemand van ei gen tijd een hoogst serieus gesprek voert met een gespeelde figuur uit de historie. Alsof de laatste van schim werkelijkheid wordt. Een ne veneffect is voor mijn gevoel dat veel meer van het gesprokene blijft hangen dan van een gesprek met enige hedendaagse politici bijvoor beeld. Deze gedeeltelijke dramati sering functioneert dus goed als voertuig om informatie over te brengen. Bovendien wordt een mens uit het verleden op realisti sche en daardoor begrijpelijke wijze dichterbij gehaald. Zo heeft de IKON vorig jaar de kijkers via Canadese produkties in contact gebracht met Rembrandt en Jeanne d'Arc. Zelf neemt zij nu deze formule over ter afsluiting van een reeks programma's op het the ma Oost-West. De beweging van de ene naar de andere kant. zowel poli tiek als geestelijk, wordt duidelijk zodra ik namen noem van de per soonlijkheden in het drieluik dat vanavond voor de eerste keer wordt geopend. Het zijn Michail Bakoenin, de Rus sische aristocraat die een voortrek ker van het anarchisme werd, en als tegenpool de Nederlandse staats man Guillaume Groen van Prinste- rer, grondlegger van Nederlandse Gedachten en De Nederlander. Als middenfiguur fungeert Henriëtte Roland Holst uit wier gedichten nog altijd de innerlijke strijd ons aanspreekt van een levensweg via een hartstochtelijk beleden marxis me naar een diep doorleefd religieus socialisme. Over het waarom en hoe van de trits heb ik gesproken met regisseur Eric Oosthoek. Deze jonge theaterman wil onder geen beding met informa tie manipuleren. Het drietal tot le ven gewekte figuren moest voor zichzelf spreken. Dit hield in dat de historische betrouwbaarheid zo groot mogelijk diende te zijn en er dus grondig onderzoek moest wor den verricht. Het produktieteam besteedde niet alleen zelf veel tijd aan de bestude ring van de figuren en hun werk maar liet zich bovendien adviseren door specialisten op het betrokken onderwerp. Voor Bakoenin was dat Els de Graaf, assistente van prof. Arthur Lehning, van het Instituut van sociale wetenschappen waar aan een grote Bakoenin-afdeling is verbonden. De Vlaamse acteur Meuwlsse (want Eric Oosthoek wilde geen overbe kend televisiegezicht) speelt de anarchistische filosoof Met de prachtig gegrimeerde kop, zijn tongval en brede gebaar suggereert hij heel sterk dat er een mens van ver over eigen grenzen tegenover ons zit. Meuwlsse verdiepte zich zo zeer in persoon en werk dat hij zich niet hoefde te bedienen van een uitgeschreven tekst. Dit verleven digt het gesprek, waaraan Hedda van Gennep als interviewster al even realistisch leiding geeft. Oost hoek koos deze kundige program mamaakster (met toestemming van de VARA, waar zij in dienst Is) omdat volgens hem al te veel man nen op de buis gesprekken voeren. Voor een Juist begrip moet de kijker bij het luisteren naar de dialoog een link kunnen leggen met de tijdgeest van de vorig eeuw, Bakoenins ont wikkeling en de ideeën die daarvan het gevolg waren. Anders is het schrikken geblazen bij het verne men van de naar het uiterste doors laande en weinig vastomlijnde denkbeelden. Bakoenin zit tegenover ons als on geveer vijftigjarige. Hij heeft dan al met Richard Wagner op de barrica den van Dresden gestaan, gevangenschappen in Saksen en Oostenrijk en een ontsnapping uit Siberië overleefd. In de ene na de andere door hem opgerichte gehei me broederschap draagt hij zijn aversie uit tegen politieke, econo mische en godsdienstige machts blokken, maar ook tegen Karl Marx, die hij zag als profeet van het autoritaire communisme. Een anachronisme is het natuurlijk dat Bakoenin zich uitlaat over onze tijd, maar het onderstreept wel dat zijn gedachten en woorden niet uit de tijd zijn. HILVERSUM (ANP) lbo van het dagelijks b« VARA hebben alle b het conflict rond VA! programma van de akkoord verklaard n zingsperiode van zes die termijn zal het f VARA samen met de beren een aanzet te structurele oplossini blemen. Zoals bekend vroeg» Frits Bom en adju teur Harry Prins van rige week aan de telt ander werk, omdat wilden samenwerkii Harms, medewerkstei gramma's. Na het bek deze breuk bleek ech er veel langer al twee gevormd binnen de VARA-visie en de Oi Op verzoek van die hebben Bom en Pril reid verklaard om, grond van een door stuur genomen beslui tie van de televisie werk te blijven. In een verklaring ai zegt het dagelijks VARA het volste ver ben in de taakvervi nu afgesproken belt dens de bevriezings[ te stellen „in het vert VARA-belang zwaar Over de vele publika van de laatste dagen zegt het dagelijks bei betreuren en laakbaa directieleden, groeps grammamakers daan gemaakt „kennelijk door anonieme zegsli

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4