3 iristoffel bundelt activiteiten Congres hekelt tandprothetici jssaal protest tegen Eerkoop RSV-huizen Wazigheid in Urenco-zaak weer groter Goed idee: kleurenfoto's van dia's. Nederlands luchtvaartconsortium lijkt van de grond te komen 'Erkenning zal klap in gezicht zijn' l^riebonden doen beroep op kabinet tegen ercie ^omroepen «r De diaprint: een foto l van een dia. Rita Onduidelijkheid nog steeds troef in slepende affaire 15 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET onzer verslaggevers RDAM De reisorganisatie „Christoffel" lijkt een aanzienlijk belang in de lucht- V eld te gaan verkrijgen. Gisteren werd een voorlopig contract getekend tussen haar te slechts op papier bestaande zusterbedrijf Rotterdam Airlines en Fokker voor de van twee F-28 Fellowships (totaal bedrag vijftig miljoen gulden). De maatschappij R,(nee in de loop van 1980 lijndiensten beginnen tussen de luchthaven Rotterdam en een 1 uropese steden. zijn er vergevorderde idepor een binnenkort te ver één olledige fusie tussen de Drdii-luchtvaartbedrijven Jet- n alfcd en Business Air Service. redDe moedermaatschappij o di Christoffel Reizen als Rot- ddtflines. de Beleggingsmaat- ;ni hristoffel, was al voor ne- roefcent eigenaresse van Jet- id. Beide bedrijven be- :estjamen over acht (kleinere) zij: waaronder drie straal- als khi N n ontstane nieuwe Neder- npi tvaartconsortium kunnen er< Dpese 260 stoelen tellende deqeen Boeing-737 (130 stoe- gerekend. Deze toestel- dep aanvankelijk gekocht de ©it van de grond gekomen luchtvaartmaatschappij Trans-Euro- pean Airways Holland (TEA), waarin Christoffel een meerderheidsbelang had. Met deze maatschappij wilde de rei sorganisatie haar eigen vakantiegan gers gaan vervoeren. Toen zij daar voor geen toestemming kreeg van de Rijksluchtvaartdienst, werden beide machines tijdelijk verhuurd aan bui tenlandse luchtvaartmaatschap pijen. Landingsrechten Ze kunnen echter op korte termijn weer worden ingezet voor eigen ge bruik, wat betekent, dat de totale luchtvloot van de Beleggingsmaat schappij Christoffel dan zal bestaan uit tien toestellen. Enig probleem is nu nog het verkrij gen van landingsrechten in voldoen de aantal Europese steden. Op het ogenblik heeft RAL deze alleen nog maar voor Londen, Gatwick, Bazel en Luxemburg. Maar Christoffel-direc- teur André Verlinden zegt goede hoop te hebben, dat deze op korte termijn zullen worden verkregen voor Innsbruck en Klagenfurt. Ten aan zien van de aangevraagde rechten voor Bordeaux, Le Havre, Turijn en Genua, zegt hij optimistisch te zijn. Hoewel hij benadrukt, dat Rotter dam Airlines zich in de eerste plaats zal gaan bezighouden met het uitvoe ren van lijndiensten, acht hij het niet onmogelijk, dat de machines in loze uren ook voor vakantiecharters zul len worden ingezet. Mocht de Rijks luchtvaartdienst daartegen bezwaar maken, dan heeft hij altijd nog de mogelijkheid zijn passagies per eigen lijndienst naar Luxemburg te vliegen en hen vandaar met andere vliegtui gen uit de vloot naar hun vakantiebe stemming te brengen. Luxemburg hanteert namelijk aanmerkelijk min der strenge luchtvaartregels dan an dere Europese landen. Nauwe relatie Hoe deze honderden miljoenen kos tende aankoop en exploitatie worden gefinancierd, wil Verlinden niet uit de doeken doen. Maar in luchtvaartkrin gen is algemeen bekend, dat er zeer nauwe relatie bestaat tussen Chris toffel en Slavenburgs Bank. Volgens diezelfde kringen zou er een „zekere band'' zijn tussen het door Christoffel over te nemen Business Air Service en de OGEM. Dit laatste concern onderhoudt met B.A.S. al enkele ja ren een zeer frequente verbinding tussen Rotterdam en het Midden- Oosten. Het is ook daarom, dat in de luchtvaartwereld nu al wordt gespro ken over een CDA-vlieger. Naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de sub-faculteit tandheelkunde aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, werd gisteren een open dag gehouden. Op een tentoonstelling werd voorlichting gegeven over de verzorging van het gebit. Ook was het mogelijk zelf dingen te doen zoals b.v. boren en trekken van gebitten (natuurlijk geen echte). De opzet van deze expositie was om de geheimzinnigheid van het naar de tandarts gaan er een beetje af te halen. Op de foto: Het nakijken van het gebit van een bezoekster door een studente van de V U van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Een eventuele wettelijke erkenning van de zogenaamde tandprothetici zal als een klap in het gezicht van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheel kunde (NMT) worden beschouwd, en kan het vertrouwen in de waarde van de eerder door de overheid gedane uitspraken over deze zaak doen verliezen". Dit verklaarde drs. A. J. C. Schoemaker, voorzitter van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde op het congres „Tendens", dat gisteren en vandaag aan de VU wordt gehouden. Dit ter gelegenheid van het tweede lustrum van de sub-faculteit tandheelkunde van deze universiteit. Op dit congres, dat in het teken staat fening". De NMT-vooreitter ontkende van de actuele tandheelkundige ge- me* dat er problemen zijn op het zondheidszorg. zullen zich vandaag gebied van de gebitsprothese en ook de tandprothetici presenteren en vroeg zich af of naast het geven van voorrang aan de preventie en aan de jeugdzorg er wel voldoende aandacht hieraan wordt geschonken. Hij pleit te dan ook voor een groots opgezet onderzoek om in deze kwestie duide lijkheid te krijgen. Uiteindelijk zijn er ongeveer vier mil joen Nederlanders die een gebit dra gen en waarvan velen nu niet direct naar een tandarts gaan maar hun heil blijkbaar liever elders zoeken. Op het VU-congres zullen voor het eerst tandartsen, universiteiten en tand prothetici zich samen met deze kwes tie bezighouden. Drs Schoemaker stelde dat er drie mogelijkheden zijn om dit probleem weil nzer verslaggevers JAM Werknemers van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, de werf De ^Jjterweg en Bouwmaatschappij Heijplaat hebben gisteren van elf tot twaalf uur het —gelegd als onderdeel van een massale protestactie tegen het plan van de directie van ide-Verolme (RSV), de moedermaatschappij van genoemde bedrijven, om ongeveer er|d woningen te verkopen. ictie, zal er in Heijplaat, Rotterdam, een demon gehouden voor het de Bouwmaatschappij berft bedrijf voert het be- kwa F" 01 gerei >ëng abonnementsgeld ird Trouw artaal 1978 onze abonnees (gêfastratie verzoekt u voor van het abonnements- ilseij'artaal 1978 uitsluitend maken van de u inmid- iden of een dezer da tenden accept-girokaart. Ier bevordert een vlotte jvan uw betaling in onze HAÉtfijzen wij nogmaals op telheid het abonnements- n-H*falingsperiode automa- isso-giro van uw post- 'ekening te doen af- rbet| zendt onze administra- p de hiervoor benodigde fkaart toe. tor uw medewerking. Directie Trouw en tv-redactie De omroep mag niet meedoen. Het Neder- iysteem is opgezet als Imercieel systeem. De (Vdvrije meningsuiting. Af- van een commercieel tent per definitie onvrij- •n-Z ba i °eS er Hendriks zei dit gis- RKl|>resentatie van het win- n zij.i omroep. Deze uit- ïn reactie op die van temHeur Siebe van der Zee, rs t^week, die meent dat de positief moet gaan op- Bichte van „merchandi- evee TET S tl heer over dc RSV-woningen. De be woners van de wijk hebben de vlag halfstok uitgestoken. De industriebonden hebben minister president Van Agt en de ministers van volkshuisvesting, van economi sche zaken en van sociale zaken ge vraagd hun invloed aan te wenden om de verkoop van de RSV-woningen te verhinderen. De industriebonden menen, dat RSV niet het recht heeft de woningen te verkopen. Het gaat hier om huizen, waarin werknemers van het concern tegen „een redelijke huur" wonen. „De ervaring heeft geleerd, dat alle beloften en garanties voor de huur ders, dat bij de verkoop niets veran dert, in de praktijk waardeloos zijn", aldus bestuurder Herman Berkhout van de Industriebond NW. Hij vindt dat het wonen in een RSV-huis voor de betrokken werknemers een histo risch gegroeid recht er "en secundai re arbeidsvoorwaarde is, waaraan niet mag worden getornd. „Als de RSV geld nodig heeft, moet ze daar maar op een andere manier aan zien te komen. Het mag niet ten koste gaan van de werknemers", aldus Berkhout. Het is overigens onwaarschijnlijk, dat RSV om kasmiddelen verlegen zit, gezien de financiële steunoperatie van de overheid, waarvan een belang rijk deel naar RSV gaat. De kwestie is juist, dat RSV volgens de subsidiebe palingen van de overheid geen hui zenbezitter meer mag zijn. Een scheepsbouwmaatschappij, die als zodanig wordt gesubsidieerd, moet zijn andere bezittingen te gelde ma- ADVERTENTIE ken, zo luiden schriften. de subsidievoor- De industriebond CNV neemt een wat gematigder standpunt in dan de overige twee bonden. De CNV-bond vindt het verkopen van bedrijfswo ningen niet zonder meer onaanvaard baar, zij het, dat een en ander dient te geschieden met de grootste zorgvul digheid. RSV bezit woningen in Rot terdam, Spijkenisse, Rozenburg, Vlis- singen en Amsterdam. Ons commentaar staat op pagina 5. prof. Schoenmaker liet in zijn toe spraak duidelijk weten dat zijn maat schappij fel tegen hen gekant is. „Al vele jaren lang worden wij. tand artsen in Nederland, geconfronteerd met de onbevoegde uitoefening van de tandheelkunde, met als uiterste uitwas de zogeheten „tandheelkundi ge inrichtingen" met het trekken van tanden en kiezen onder narcose en de gebitten in één dag klaar", aldus drs. Schoemaker. Hij noemde de wetge ving in Nederland tot op heden vol strekt onvoldoende om deze inrich tingen te sluiten, uit een oogpunt van volksgezondheid een volstrekt onbe grijpelijke zaak. „De opleiding van de tandprothetici een zaterdag in de veertien dagen gedurende ruim twee jaar is onvol doende, de eis om tot de opleiding te worden toegelaten liggen te laag en de tandprothetici rekenen ook de ge deeltelijke prothese tot hun werkter rein, terwijl een ieder die een beetje verstand heeft van tandheelkunde weet hoezeer de gedeeltelijke tand- vervangkunst gevolgen heeft voor de rest van het gebit, aldus voorzitter Schoemaker. „Het is niet het eenvoudigste onder deel van de tandheelkunde. Boven dien en dat is ons grootste bezwaar leidt men mensen op tot een be roep dat niet is erkend en zet men ze vervolgens aan tot onbevoegde uitoe- ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) kerngezond en kwispelend lekker! Alleen in de dierenspeciaalzaak Het gebeurt maar al te vaak, dat u vakantie- of verjaardagsdia's bij anderen ziet waar de kinderen of uzelf op staan. Zulke onvergetelijke momenten wilt u graag zelf hebben? Dat kan. Met diaprints: mooie kleurenfoto's van dia's van elk merk. Verkrijgbaar op verschillende formaten tot po ster afmetingen toe. Breng de dia's naar uw fotohandelaar. Hij behandelt ze met zorg. op te lossen: het instellen an een specialisme voor de prothetischè tandheelkunde, het in het leven roe pen van een tandprothetische mede werker en de gewone tandartsen bet ter toerusten voor deze taak. Namens de maatschappij verklaarde hij de voorkeur te geven aan een verster king van het functioneren van de gewone tandarts in goede samenwer- king met bonafide tandtechnici. Tus sen beiden bestaat al jaren een vruchtbare samenwerking die een verdere uitbreiding en verdieping verdient, aldus voorzitter Schoema ker. „Ik vind het overigens een ern stig gemis, dat bij de discussie over deze kwestie de stem van de patiënt, niet of nauwelijks aan bod komt en dat de algemeen praktiserende tan darts onvoldoende wordt gehoord". Standpuntbepaling Ook op de situatie van de gebitsprot hese-dragers zal met name vandaag aan de VU nader worden ingegaan Voorzitter P. Brouwer van de Organi satie van Nederlandse Tandprotheti ci wil, dat deze beroepsgroep via in passing in de Nederlandse wetgeving de mogelijkheid krijgt om in direct contact met de patiënt onder ver: wijzing van de tandarts-zelf een af druk te nemen en een prothese te plaatsen. Staatssecretaris mevrouw Veder-. Smits van volksgezondheid heeft in middels laten weten dat de uitspra ken van dit wetenschappelijk con gres mede bepalend kunnen zijn voor het innemen van een standpunt in- deze kwestie. „Tommy kan niet op mijn verjaar dag komen. Nu nodig ik de burge meester uit door Gerard van der Wulp DEN HAAG Minister Van der Klaauw was woensdagavond na zijn speech in de Tweede Kamer over de levering van verrijkt uranium aan Brazilië hoogstverbaasd dat opnieuw van alle zijden Kamerleden hem bestormden met de vraag wat hij nu eigenlijk had willen zeggen. Het woordje „onduide lijkheid" vormde opnieuw de troef in de tot vervelens toe doorslepende Urenco-affaire. litter vindt dat het dat er een heel duide- voor de financiering komt. Hij denkt daar- kkelingen in de regio, elevisie, kabeltelevisie, iewdata. Hij vindt dat CRM daarover duide- Een „zware" advies- itaatscommissie zou de iering voor de komende >6 moeten regelen, al- EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt Van der Klaauw werd In een schorsing van het debat door CD A-fractieleider Aantjes snel uit de droom geholpen dat hij het nu toch eens echt duidelijk had gezegd, dat er geen misverstand meer moge lijk was. en dat de alsmaar morrende CDA-fractie nu toch eindelijk wel tevreden gesteld zou zijn. Dit alles in dachtig zijn vorige week In Vrij Nederland aangekondig de „nieuwe start" als bewinds man: „Ja, ja, Ik ga losbranden, ze zullen het merken Wat de Kamerleden slechts merkten was dat een wazig heid van de Urenco-zaak gis teren opnieuw werd vergroot. Wellicht kwam dat door de verbale beperktheden van de minister, maar daarnaast vat de indruk steeds meer post, dat het kabinet bij de Urenco- seances in de Tweede Kamer voortdurend twee ver uit el kaar staande grootheden te vriend wil houden. De ambassadeurs van de part- nerlanden Engeland en West- Duitsland en van afnemer Brazilië in de gastenloges moeten de indruk overhouden dat Nederland in 1981 zeker mee zal werken aan de leve ring van verrijkt uranium aan Brazilië. De Kamerleden van PvdA en CDA moeten daaren tegen de indruk krijgen dat zij, of in ieder geval het kabi net, in '81 de levering nog te gen kan houden. Dubbelzinnig Het is dat dubbelzinnige ele ment dat kennelijk als het aan het kabinet ligt de Uren- co-discussie tot aan 1981 wa zig zal blijven houden, waar schijnlijk tot op het moment van de waarheid: het tijdstip van levering. Minister Van der Klaauw leek woensdag een dikke streep te halen door de stelling van het CDA dat het kabinet twee ver schillende, los van elkaar staande voorbehouden heeft geformuleerd bij de toezeg ging aan de partnerlanden en Brazilië dat er in 1981 een ex portvergunning zal worden gegeven. Het eerst voorbe houd is de rebus sic stantibus, de vondst van premier Van Agt in het Kamerdebat van juni jl., die sindsdien door ju risten is gereduceerd tot een volkenrechtelijke regel die al tijd geldt bij internationale verdragen en die dus eigenlijk het vermelden niet waard is: de regel dat bij fundamenteel gewijzigde omstandigheden (b.v. oorlog) niet geleverd be hoeft te worden. Het tweede voorbehoud waar over het CDA steeds sprak is het voorbehoud, dat pas gele verd zal worden als in 1981 voldoende uitzicht bestaat op een goed opslagregime voor het Braziliaanse plutonium (dat rond '86 na verwerking van het verrijkte uranium vrijkomt en waarmee atoom wapens vervaardigd kunnen worden). Eén hoop Minister Van der Klaauw leek woensdagavond die door het CDA steeds aangehouden twee voorbehouden op een hoop te vegen door het tweede voorbehoud te enten op het eerste, waardoor het hele voorbehoud in feite niet veel meer voorstelt dan de altijd geldende Internationale regel dat bij fundamenteel gewij zigde omstandigheden con tracten niet nagekomen be hoeven te worden. Nogmaals Van der Klaauw leek dat te doen, want duidelijk inzicht daarin heeft momenteel noch links, noch rechts in de Kamer. Al deed de oppositie alvast wel heel krachtig („de muis van het CDA heeft een mols hoop gebaard, en vanaf die molshoop houdt het CDA nu een bergrede"). Een gretig heid, die CDA-woordvoerder Van Houwelingen terecht het verwijt ontlokte dat het de oppositie kennelijk veel ple zier doet dat het huns inziens met de Urenco-levering mis dreigt te lopen. Van Houwelingen opnieuw in onzekerheid bleef woens dag tegen middernacht niets anders over dan Van der Klaauw enkele concrete stel lingen voor te leggen, met het verzoek om daarop terwille van de duidelijkheid komen de woensdag uitsluitend met „ja" of „nee" te reageren: de twee genoemde voorbehou den hebben niets met elkaar te maken, staan geheel los van elkaar; en de letter of in tent (de brief waarin de Neder landse regering onder voorbe houd aankondigt in 1981 een exportvergunning te zullen geven) maakt deel uit van de volkenrechtelijke overeen komst tussen de vier landen (de diplomatieke notawisse ling over de veiligheidsgaran ties bij de levering). volle gang of net achter de rug. Het ligt voor de hand dat de levering aan Brazilië een van de hoofdpunten van de formatie-onderhandelingen wordt. Hoofdpunt Als Nederland wel de moge lijkheid blijkt te hebben om eventueel de leverantie tegen te houden, wie beslist dat dan. het kabinet of het parlement? Die vraag laat zich iets een voudiger beantwoorden. De eerste levering zal namelijk pas eind '81, of begin '82 plaatsvinden. Er zijn dan In middels al weer Tweede Ka merverkiezingen geweest, en de kabinetsformatie is dan In Omdat er eerst toch nog een nieuw kabinet geformeerd moet worden, is de vraag of het kabinet of de Tweede Ka mer het laatste woord heeft over de vraag of er daadwer kelijk geleverd wordt, niet echt relevant. Het „de wacht aanzeggen" van het kabinet door CDA-woordvoerder Van Houwelingen woensdagavond heeft daardoor geen echte in houd. Van Houwelingen eiste namens zijn fractie van het kabinet dat de Tweede Kamer op de hoogte zal worden ge steld van een eventueel voor nemen van het kabinet om de levering aan Brazilië door gang te laten vinden, opdat de Kamer de mogelijkheid heeft het kabinet naar huls te stu ren alvorens het de exportver gunning afgeeft. Bij de kabinetsformatie van '81 zal. naar mag worden aan genomen, echter voldoende zicht zijn ln de vraag of Brazi lië daadwerkelijk meewerkt aan een plutoniumopslagregi- me. waardoor de zaken bij die kabinetsformatie kunnen worden beslist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3