I Ajax op weg naar andere mentaliteit Karpov gooit vol punt weg Toernooizege Lajos Portisch Pro forma protest tegen doelpunt Britse boycot dreigt fcuwe dichten Oranje :r t A>en Nieuwe voorzitter zoekt normale proporties van betaald voetbal Sacharov tegen boycot van Spelen 1980 Blunders in afgebroken 22e partij Leider loopt uit in Toekomstronde 15 SEPTEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET P17 RH21 S19 iele f >00-1 Tidcïe De selectie van het ;1 09fcnds elftal voor de wed- ;en IJsland, volgende Nijmegen, voor groep it toernooi om het Eu- kampioenschap voor kent geen ver- Er zit ook geen de in. Jan Zwartkruis, it eerst als enig verant- lijk bondscoach, koos -^e maar geroutineerde tionals. zouden Rijsbergen, Neeskens deel hebben t van de selectie. ;ijsbergen kregen ech- toestemming van hun club Bastia en is van de wedstrij- j het Europees landen- chap er nog twee Twee jaar geleden ;kens in de wedstrijd ihoslowakije uit het 1 Ituurd. mgeied en Suurbier waren m. T4e jaren vaste krachten tnje. Zwartkruis heeft teschreven op grond leeftijd. „Ik heb met en Jongbloed ge- n gehad. Beiden maak- e eindtoernooien van sreldkampioenschap it was voor hen toch eindpunt van hun als international. Suurbier had zijn Icarrière moreel al af- fcesl haalde wel een sidenten" terug. John en Jan Peters be- I tot de eindselectie tvereldtoernooi in Ar- maar beiden bleven atste moment weg. vaar riep Zwart- weer op. „Ik heb 1 met het verleden. een contract voor de vier jaar en ik ben 1 van nul af be fte moeten in de toe- Iken. Wat geweest is daar kijk ik niet terug. Ik heb alle s in aanmerking ko- |elers gevraagd: „Wil Oranje spelen, ja of r hoef ik niet te we- zestien voor IJsland den zeiden: ja. Ook jen Peters, daarmee roor mij in orde." apier niet moeilijke tegen IJsland een erw inning moet een Ht zijn voor de num- in de wereld or Zwartkruis bloed- cnomen en hij hoopt i ervan te overtui- Jelfde te doen. „Ik ft misschien belache- zeg dat IJsland loruit is gegaan. Ik slanders zien spelen lenigde Staten en Po- n de achterstand aan Als ze spelen, jat negentig minuten tgen. Technisch zijn lijk, tactisch groeien npvermogen is groot, J spelen in hoog tem- nog niet zo goed af. nt moeten wij toe dat vereist wel nt inzet en con- Bij plaatsen korting 2552 41.47 5IJW 67 J9 77.76 93 Jl 03.68 zijn: Dick Na nn in ga Ruud Geels, Rob nk, John Dusbaba, (allen Anderlecht), de Kerkhof. Willy j Kerkhof, Jan Poort- I Brandts, Adrie 1- (allen PSV), Ruud Schrijvers (beiden van dtf» Doesburg (Sparta), landelF11 (Feyenoord), Piet ianoeir(Fc Twente) en Jan ;e van fr67). jan eei van IJsland ziet er uit: Petursson, Thordarson (allen Edvaldsson (Celtic), Ion (FH), Stefansson, (Jonkobing), Bjar- orgvinsson, Julius- svik), Sigurvinsson Luik), Albertsson, a, Gudmundsson en kson (allen Valur). is maakte ook de •or Jong Oranje, dat linsdag om half acht tegen Go Ahead oefenwedstrijd end. »or voor Jong Oranje Jager (Ajax), Hiele Brard (Fey en- lervan (FC Den god (AZ'67), De 17), Kok (Lierse i (Beveren Waas), i Molenaar (Volen- en (Willen II), Ta- x), Koster (Roda (Feyenoord), Van 1 (Feyenoord) en Ur- tijk had Jan Zwart- Degens (Roda JC), i Duchatinler (FC Woudsma (GAFag- ecteerd. maar dit M door de militaire J niet vrijgegeven. zei Zwartkruis, arfpMtfP complete selectie tripiakijP onder de 21 jaar is. wel een beroep aantal wat ou- door Johan Woldendorp BILBAO Hoe je ook over Jaap van Praag denkt, hij was in ieder geval één van de meest kleurrijke voorzitters één van de acht sinds de oprichting in 1900 die Ajax ooit heeft gehad. „Jaap was Ajax en Ajax was Jaap", zegt zijn opvolger Ton Harmsen terecht. Aan die, in veel gevallen bezoedelde reputatie wil de nieuwe kapitein op het voetbalschip niet tornen. Harmsen staat een eigen koers voor. Dat is een verstandige redenering, omdat een Imitatie altijd de nasmaak van wanstaltig surrogaat blijft behouden. Het beleid onder Harmsen belooft geen verlengstuk van het veertienjarige regiem Van Praag te worden. Voortaan zal in het belang van Ajax alleen maar de waarheid worden gesproken. „Wij krijgen nooit weer een Van Praag, zoals Ajax ook nimmer meer een voorzitter als Koolhaas zal ken nen. Daar moeten de mensen zich bij neerleggen. Mijn sterkste kant is, dat ik naar de binnenzijde meer zal op vallen dan naar de buitenwereld toe. Je kunt geen elftal bij elkaar kopen. Ik zal er sterk op blijven hameren, dat er aan de jeugd veel aandacht wordt besteed. Van Praag heeft Leo Beenhakker aangesteld als jeugdtrai ner. maar Je mag weten, dat hij ook één van mijn wensen was. Daarnaast kan Ajax terug vallen op vier leraren, die voor de begeleiding van die jon gens zorgen. Veel mensen hebben er geen benul van, dat Ajax een com pleet voetbalbedrijf is. In feite zou er eens een documentaire over deze club gemaakt moeten worden. Het ge schreeuw om die en die spectaculaire aankoop is verre van ideaal. De toen malige droomvoorhoede Swart- Cruijff-Keizer kwam in zijn geheel uit onze jeugd voort. Die weg moeten we weer op." Inter Football Ton Harmsen berijdt als nieuwe vooraitter natuurlijk enkele stok paardjes. De voorliefde voor de jeugd is er één van. Twee andere hobbies zijn er aan vastgekoppeld; de drang naar normalisering in de salarissfeer en betere waarborgen voor een goede toekomst in het voetballoze tijdperk. Harmsen wil paal en perk stellen aan een symptoom, dat Ajax triest genoeg zelf mede in het leven heeft geroepen; de absurde prijsopdrijving van het „voetbalwaar" door niet al leen gigantische transfersommen op tafel te leggen, maar ook door ex treem hoge salarissen uit te betalen. Ajax heeft er tot op heden nooit een geheim van gemaakt, dat het graag via het bureau IF onderhandelt. Het zou, gelet op de filosofie die Harmsen ontvouwt, een schone taak voor de kersverse vooraitter zijn om deze dis cutabele organisatie de mond te snoeren. Maar hij is bang om zijn vingers te branden, wanneer hij op die vraag een duidelijk antwoord geeft. Zonder overtuiging klinkt het: „Op IF zou ik eigenlijk het antwoord schuldig moeten blijven. Daarvoor ben ik niet genoeg ingevoerd in de materie. Maar waarom zou Cor Cos- ter het slechter doen dan de stichting arbeidszaken betaald voetbal? Bo vendien wat verdient Coster nu aan een transfer van een miljoen?" Kortom, de bezem gaat nog niet door het bevuilde gedeelte van de Ajax-stal. Voor het overige zijn de ideeën van Harmsen het overwegen best waard. „Je moet in economisch opzicht terug naar normale propor ties. Kijk maar naar clubs als Barce lona en Bayern München; die zijn helemaal uitgemergeld. De afgelopen zomer werden er in Nederland twee grote transfers afgesloten. Dat is een gezonde zaak. In het geval van Ruud Geels kwam er zelfs Belgisch geld in Nederland. Dat is helemaal uitste kend. De belangrijkste taak, die ons te wachten staat, is het ombuigen van de mentaliteit." den werd hij verzocht Jaap van Praag op te volgen. Voor de buitenwacht is Harmsen, eigenaar van een aantal bedrijven, die uiteenlopends artike len op de markt brengen, een onbe schreven blad een indruk, die hij min of meer bevestigde door na zijn uitverkiezing te verkondigen, dat hij op die bewuste avond voor het eerst de bestuurskamer van binnen zag en tot dan de entreekaartjes aan de sta dionkassa kocht. Harmsen verzette echter al jaren achter de schermen veel arbeid voor de club, die reeds 34 Jaar lang contributies van hem tou cheert. Hij bood lang geleden spelers als Wim Bleyenberg, Siem Tijm. Plet van der Kuil en Werner Schaaphok werk in zijn zaken aan. Ook plaatst hij zichzelf in het rijtje Van der Mey- den-Caransa-Brandsteder, volgens sterke maar uiteraard door hem zelf tegengesproken geruchten die stille geldschieters van Ajax. Van onze sportredactie PARIJS De Russische dissi dent Andrej Sacharov heeft In een interview met het Franse dagblad Le Matin gezegd dat hij geen voorstander is van een boycotactie tegen de Olympische Spelen van Mos kou in 1980. Een dreigende boycot zou de Russische auto riteiten er toe moeten brengen de mensenrechten in de Sovjet Unie te eerbiedigen. Volgens Sacharov zou het be ter zijn als de ploegen uit de westerse landen tijdens de Spelen ieder een Russische dissident zouden adopteren en aan zouden dringen op zijn vrijlating. Sacharov vindt ook dat de westerse landen erop aan moeten dringen dat hun atleten zich vrij onder de Rus sen en speciaal de Inwoners van Moskou moeten kunnen bewegen tijdens de Spelen. TON HARMSEN: schijnwereld." ,De spelers leven nu in een complete Schijnwereld De KNVB bij voorbeeld, heeft het spelersfonds (een gedeelte van het salaris van een contractspeler wordt bewaard en na het beëindigen van de carrière als een soort pensioen uitbe taald red) veel te laat in werking gesteld. We moeten de spelers er van doordringen, dat ze iets aan de jaren na hun 32e doen. Ze leven nu in een complete schijnwereld. Wanneer ik vijftig eerste monteurs in dienst heb, en de ene is beter dan de andere, dan zou ik die ene iets meer moeten ge ven. Mijn probleem is dan, dat ik dat maar in één geval kan doen. Voetbal lers zijn heel gewoon doodnormale staatsburgers, die enorme vrijheden genieten. Als ik hen was, zou ik me nu erg veel zorgen maken over het be drag, dat ik op 32-jarige leeftijd kan verdienen." Ton Harmsen (53) stamt merkwaar dig genoet niet uit het parlement van Ajax, de ledenraad. Twee Jaar gele- Gevulde kas Hij noemt de Meerclub de vereniging „met de best gevulde kas van Neder land, al is die dan niet zo vol meer als zeven jaar geleden". Ajax floreert dus, ondanks het feit dat er de afgelo pen seizoenen alleem maar tekorten werden geboekt, de toeschouwers aantallen nog steeds ver onder het gewenste niveau blijven en de ge meente Amsterdam in zijn begroting geen cent subsidie voor het voetbal- bedrijf uit de Watergraafsmeer heeft gereserveerd. Ra, ra, ral hoe kan dat, ben Je geneigd je in alle onschuld af te vragen. Harmsen: „In de eerste twee maan den van dit seizoen hebben we aan buitenlandse trips meer geld overge houden dan gedurende de hele vorige competitie. Iedere week stromen de uitnodigingen binnen. Bayern heeft in zijn toptijd negentig wedstrijden per Jaar gespeeld en ging er aan ka pot. Dat is de reden, dat wij lang niet al die verzoeken kunnen honoreren. De medische staf drukt terecht een zeer groot stempel op het programma van de vriendschappelijke wedstrij den. Wij baseren onze begroting op de Nederlandse competitie; de Europa Cupwedstrijden staan er buiten. De EC is leuk, maar buiten dat kun je financiëel gezien leuke wedstrijden spelen." De puntengevechten in de eredivisie vormen het zorgenkind voor de nieu we vooraitter. Het is tekenend, dat een topwedstrijd als AJax-PSV in het niet overdreven grote eigen stadion werd gespeeld. De Amsterdammers moeten het kredoet zien te heroveren, dat ze de afgelopen seizoenen syste matisch hebben weggegooid. Harm sen wijst het wangedrag van bepaal de supportersgroepen (sommige krin gen vrezen zondag in Utrecht op de tribunes een massale herhaling van de bokswedstrijd All-Splnks; (Bun- nik tegen Diemen), de concurrentie van „Langs de Lijn" en, zoals hij dat zegt, „het negatieve geschrijf van be paalde journalisten" aan als de drie ooreaken van het economische verval. Service Het is erg gemakkelijk om de schuld aan anderen te geven, hoewel Harm sen wel zo reëel is om toe te geven, dat de service aan het publiek in verreweg de meeste gevallen voor verbetering vatbaar is. Zijn harte- kreet wat dat betreft luidt: „Bij Ajax moet je 17,50 voor een zitplaats betalen, terwijl Je in de bioscoop voor een tientje naar binnen kunt. Boven dien wordt je in het theater nog naar je plaats gebracht." Structureel gezien komen de sane ringsplannen van Ton Harmsen in grote trekken overeen met de bevin dingen van de commissie, die het CRM-rapport „Gezonder betaald voetbal" heeft gecomponeerd. „Ik vind het waanzin om de competitie op 15 augustus te laten starten. Dat mag voor mij op 15 september gebeu ren. Kijk alleen maar bij mij in het bedrijf. Het weekend begint tegen woordig op vrijdagmiddag. Iedereen gaat dan naar zijn boot of caravan en peinst er niet over om zondagmiddag terug te komen voor het voetbal. Me dio september is dat voorbij. Een andere factor is de uitbreiding van het autopark. Jaarlijks worden er 600.000 auto's verkocht: dat houdt, globaal gesproken, in, dat er 300.000 wagens meer op de weg komen. Het Duitse systeem is voor mij ideaal. De wedstrijden in de Bundesllga worden op zaterdag tussen vier en zes ge speeld. De consequentie is dan wel, dat de winkels 's middags gesloten en 's avonds van acht tot half ..één geopend moeten zijn." door Max Pam BAGUIO CITY De match om het wereldkampioenschap schaken tussen Anatoli Karpov en Viktor Kortsnoj is in een zeer wonderlijk stadium terecht gekomen. Wat is er plotseling met Karpov aan de hand? Het lijkt verdikkie wel of de wereldkampioen op zijn beurt gehypnotiseerd wordt. Mis schien toch het werk van de twee goeroe's die Kortsnoj in zijn delegatie heeft opgenomen en die tijdens de partij druk aan het mediteren slaan. In leder geval ls Karpov zijn schaaktechnische zekerheid, door gaans zijn meest imposante eigen schap, kwijt geraakt. Evenals in de twintigste partij verspeelde Karpov weer een vol punt. Rond de veertigste zet moet hij volstrekt gewonnen heb ben gestaan. In plaats van af te bre ken, speelde Karpov echter nog een paar zetjes en toen de partij op de 47e zet dan werkelijk verdaagd werd, moet hij wel tot de conclusie zijn gekomen dat hij het grootste deel van zijn voordeel had weggegooid. Waar schijnlijk staat Kortsnoj niet meer verloren. Zoals Kortsnoj in het begin van de tweekamp zijn tegenstander steeds liet ontsnappen, zo overkomt Karpov nu hetzelfde. Misschien staan de par tijen schaaktechnisch niet op zo'n hoog niveau, opwindend zijn zij in ieder geval wel. Je hoeft geen groot psycholoog te zijn om te voorspellen dat er nog vreemde dingen gaan ge beuren. In deze 22e partij verdedigde Kort snoj zich weer met Frans, waartegen Karpov zoals zijn gewoonte is, voor de Tarrasch-variant koos. In het mid denspel behield Karpov een klein voordeeltje. Op de 26e zet bracht Kortsnoj een positioneel pionoffer, dat zijn secondant Keene tot de uit roep brachi: „Geheel in de stiji van Nimzowitsch". Wit: Karpov Zwart: Kortsnoj 1. e2-e3 e7-e6 2. d2-d4 d7-d5 3. Pbl-d2 c7-c5 4. e4xd5 e6xd5 5. Lfl-b5t Lc8- d7 6. Ddt-e2t Lf8-e7 (In de 16e partij speelde Kortsnoj 6. .De7) 7. d4xc5 Pg8-f6 8. Pd2-b3 0-0 9. Lcl-e3 Tf8-e8 10. Pgl-f3 Le7 x c5 11. Pb3 x c5 (In een partij Larsen-Uhlmann is hier 11. Ld7x Pbd7x gespeeld met een klein voordeeltje voor wit). 11Dd8-a5t 12. De2-d2 Da5xb5 13. 0-0-0 b7-b6 14. Pc5xd7 Pb8xd7 15. Kcl-bl Pf6-e4 16. Dd2-d3 (Na 16. Dd5x volgt het familieschaakje 16. ...Pc3t) 16. ...Db5-d3 17. Tdlxd3 (Wit heeft nu een klein, maar duur zaam voordeel, het soort stelling is ontstaan dat Karpov graag speelt) 17. .Pd7 x f6 18. h2-h3 Pe4-c5 19. Td3- dl Pc5-e6 20. c2-c3 b6-b5. (Misschien had zwart beter op de damevleugel passief kunnen blijven.) 21. Pf3-d4 a7-a6 22. Pd4-c2 a6-a5 23. Tdl-d3 Ta8-b8 24. Thl-dl h7-h6 25. f2- f4 Tb8-c8 26. gZ-gi d5-d4! (Een inte ressante verdedigingsmogelijkheld. Als zwart passief blijft wordt hij op de koningsvleugel onder de voet gelo pen. Zwart offert een pion, maar krijgt een blokkadestelling) 27. c3x d4 (Natuurlijk niet 27. Pd4x wegens 27. .Pc5) 27..Pf6-d5 28. Tdl-fl b5- b4 29. Le3-d2 Te8-e7 30. f4-f5 Pe6-g5? (Nu verdwaalt dit paard. Na het meer voor de hand liggende 30. Pc7 heeft zwart d5 stevig onder controle) 31. Pc2-e3! (Tast Pd5 aan) 31Pd5- f6 32. d4-d5! (Uitstekend. Wit geeft de pion terug, maar krijgt een sterke vrijpion) 32Pg5 x H3 33. d5-d6 Te7- d7 34. Pe3-d5 Pf6xd5 35. Td3xd5 Tc8-a8 36. Ld2-e3 Ph3-g5 37. Le3-b6 (Ook 37. Tf4 lijkt sterk).(Pg5-«4 38. Tfl-dl Niet 38. La5x Ta5x 39. Ta5x Pd2t) 38. .a5-a4 39. Td5-d4 Ta8-e8 40. Td4xb4 Td7xd6 41. Tdlxd6 Pe4xd6 42. Lb6-c7??! (Zeer vreemd. 42. Ta4x moet toch voor wit een eenvoudig gewonnen eindspel opleveren) 42. .Te8-elt 43. Kbl-c2 Pd6-e8 44. Lc7- a5 a4-a3 45. Tb4-b8 (Eenvoudig 45. a3*, wat is daartegen?) 45. .Te8-e7 46. La5-b4 Te8-e2+ 47. Kc2-d3 afge broken. Een stelling vol venijn. Bijvoorbeeld: 47 b2* 48. Lc3 blD 49. Tblx Ta2x 50. Tb8! en nu kan 50. .Kf8 niet wegens 51. Lb4t Deze vairant is na tuurlijk niet dwingend. Een andere mogelijkheid om zich te verdedigen is misschien: 47. Tb2x 48. Te8xt Kh7 49. La3x Ta2x 50. Lel Ta4. Straffen P. Gerards (MVVl 2 wedstrijden onvoorwaardelijk 200 boete en mogelijkheid tot verweer tegen tenuitvoerlegging eerder opgelopen voorwaarde lijke straf. A. Smand (FC Twente) 1 wedstrijd onvoorw. f 150 boete. A. Wetzel (FC Amster dam) 1 wedstrijd onvoorw 150 boete. J van der Veen (Oo Ahead) 200 boete. T. Koopman (FC Amsterdam) 1 wedstrijd voorwaardelijk 100 boete. B. Tabbernee (Excelsior) 100 boete. Y Hamming (PEC) 1 wedstr. voorw. 150 boete. H. Stevens (OSV) 1 wedstr. voorw. 250 boete. Boekingen: J Oostdam (FC Utrecht). R. Israel (PEC). G de Jonge (8C Cambuur). M Brueer (FC Den Botch). J. Lohman (FC Vlaarülngen). Sporttoto Van onze sportredactie LONDEN De Engelse sportautorl- teiten willen alle grote sportevene menten ln de toekomst gaan boycot ten tenzij door het nemen van zeer strenge maatregelen het gebruik van stimulerende middelen volledig wordt uitgebannen. Deze reactie la het gevolg van onlangs verschenen rapporten waaruit blijkt dat kinde ren van twaalf en dertien Jaar al sti mulantia nemen of toegediend krij gen om hun prestaties te verbeteren. „Het is een beangstigende ontwikke ling en we zijn bereid het voortouw te nemen bij de strijd tegen doping", aldus Peter Lawson. secretaris-gene raal van de Centrale Raad voor Li chamelijke Opvoeding ln Groot-Brlt- tannié. De raad zal een „Doping Reg lement" opstellen waarin precies komt te staan welke preparaten ver boden zijn en welke maatregelen ge nomen kunnen worden om bet ge bruik ervan tegen te gaan. De raad zal de Britse regering om geld vragen voor het uitvoeren van doplngscontroles op alle niveaus van sportbeoefening. Op de andere lan den zal een beroep worden gedaan het voorbeeld van Groot-Brtttannlê te volgen. „Als wij vinden dat andere landen geen duidelijke aktie ondernemen dan zullen we opnieuw een vergade ring uitschrijven om te praten over een boycot van het hindert niet welk evenement tot de Olympische Spelen toe. Landen die ons voorbeeld niet volgen komen dan ln de kou te staan", aldus Lawson. In Engeland ls de discussie over het gebruik van stimulerende middelen sterk op gang gekomen nadat de ko gelstoter Geoff Capes dreigde de Eu ropese atletiekkampioenschappen ln Praag te boycotten als protest tegen het gebruik van doping door met name de atleten uit de afdeling pure spierkracht. Capes ging uiteindelijk wel naar Praag maar werd na een handgemeen met een overijverige suppoost gediskwalificeerd. De chef d'equlpe van de Engelse Olympische ploeg suggereerde daar na dat Groot-Brittannié evenemen ten moet boycotten waaraan atleten deelnemen die verdacht worden van het gebruik van stimulerende en spierversterkende middelen. Een sug gestie die door Arthur Gold, de voor zitter van de Europese Atletiek Asso ciatie, werd afgewezen onder het mot to dat een boycot zou betekenen dat men toegeeft aan een nederlaag ln de doplngstrijd terwijl Gould Juist vindt dat door strengere controles paal en perk gesteld kan worden. Door remise tegen Dzindzindasjvili won de Hongaarse Lajos Portisch het internationale toernooi in Tilburg. TILBURG Portisch heeft het inter nationale grootmeester toernooi ln Tilburg gewonnen. In de laatste ron de speelde hij tegen Dzindzindasjvili een snelle remise van 13 zetten. Het was een symmetrische variant van het engels die in de moderne toernooi praktijk al tientallen malen door spe lers die niets kwaads in de zin hebben is gebruikt om een bliksemsnelle re mise op het bord te brengen. Portisch verzekerde zich hiermee in leder ge val van een gedeelde eerste prijs, en naar verwachting van meer, want als Timman met hem gelijk zou willen komen zou hij met zwart van Hort moeten winnen, een zeer zware opga ve. Timman nam het risico niet dit door hem zo goed gespeelde toernooi op het laatste moment te verknoeien en naar de middenmoot terug te val len. Enkele minuten nadat de partij van Portisch beëindigd was kwam hij met Hort remise overeen, waardoor hij zeker was van een ongedeelde tweede plaats. Voor Portisch is deze overwinning zeker een van de fraaiste successen uit zijn rijke loopbaan. Hij heeft al vele toernooien gewonnen, maar zul ke sterke toernooien als dit zijn er in de wereld maar weinig. Voor Timman is zijn tweede plaats misschien nog belangrijker. Het is een nieuwe bevestiging van het feit dat men het afgelopen half jaar heeft kunnen constateren, dat hij doorge broken is naar het niveau van de allersterksten. Timman heeft in deze periode een indrukwekkende reeks successen behaald. Eerst zijn derde plaats achter Karpov en Spasski in Bugojno, daarna de overwinningen in het Joegoslavische Niksic en in het internationale toernooi in Amster dam en nu deze tweede plaats in dit toernooi dat wel het sterkste ter we reld is genoemd. Hij heeft laten zien dat hij een van die weinigen is die wereldkampioen Karpov ln de toe komst zeer zal moeten vrezen. In de partij Miles-Larsen speelde Lar- sen weer buitengewoon snel, zoals steeds in de tweede helft van het toernooi, en niet bijzonder goed. In de variant van het dame-indisch die Mi- les hier met wit al een paar keer heeft toegepast liet Larsen al snel onnodig een onaangename pionverdubbeling toe, en hij kwam toen in een voor Miles heel gunstig eindspel terecht. Elfde en laatste ronde DzlndzindasJvUl (larvPor- Usch (Hom ï-'-j. Hobner (WDD-Ljubojevlc (Joel |4 Bosonko (Ned)-Ribll (Hon) t'i-'i. Browne (V8ti-Spasski (Sovi Miles lEnghLarwn (Den) 1-0. Hort (TiJhTUnman (Ned) Eindstand 1 Portisch 7 punten. 2 Timman 6«b. 3. Dzindzindasjvili. Hübner en Miles 9 Spasski. Browne en Hort i'i. 9 Larsen 5.10. Ljubojevtc en Soaooko 4.5. 12. RlbU 4 Van onze sportredactie BILBAO Ajax heeft gisteren een briefje naar de UEFA gestuurd, waar in de Amsterdamse club protesteert tegen het tweede „doelpunt", dat Athletico Bilbao woensdagavond scoorde. Zoals bekend hechtte de Westduitse scheidsrechter Horst- mann zijn goedkeuring aan de treffer, die geen treffer was, omdat de bal uit het schot van Juan Carlos Vidal via een reclamebord het veld inketste. Ajax koestert overigens niet de illu sie, dat het protest vruchten gaat afwerpen. Vice-vooraitter Dick Boe ring: „Direct na de wedstrijd hebben we de Franse UEFA-waarnemer Pier re Junqua en het bestuur van Athleti co in kennis gesteld van ons voorne men. Ik ben er van overtuigd, dat het niets helpt, maar wij vinden, dat we de Europese voetbalfederatie toch op de hoogte moeten brengen van dit incident, 't Is tenslotte geen kermis- wedstrijd." Alle uitslagen van de wedstrijden van de eerste ronde van de Europese bekertoernooien «ijn: ElROPA CLP I Real Madrid-Progress Nledercorn 5 0. Athene-FC Porto 6-1. Fenerbahce-PSV 2-1. FC Brugge-Wlala Krakau 2-1, Vlaznlja Scnxodra-Austria Wlen 2-0. Zborjovka Brno-UJpest Dozsa 2-2. FC Köln-IA Akranes 4-1. Juventus-Olasgow Rangers 1-0, Not tingham Forest-Liverpool 2-0, Orasshoppera Zü- nch-La Valetta 8-0. Haka Valkeakoski-Dynamo Kiev 0-1. FC Malmö-AC Monaco 0-0. Omorua Nicosia-Bohemians 2-1. Odense BKLoXomotlva Soda 2-2. Linfietd Bellait-Lillestrtm 8K O-O. Parti san Belgrado-Dynamo Dresden 2-4. El'ROPA CLP II 8porttng Lissabon-Baruk Otlrava 0-1. PC Barcelo na-Dynamo Kiev 3-0. Valur Reykjavlk-FC Magde burg 1-1. Marek Slanke Dimilrov-Aberdeen 3-2. Ferencvaros-Kalmar FF 2-0 Beveren Waaa-BUy- mere 3-0. Paok Salonikl-Servette Oeneve 2-0. Unl- verselaua Craiova-Fortuna DUaaeldorf 3-4. Zegle- ble 8osnow1ce-88W Innsbruck 2-3. AZ'87-Ipawich Town 0-0. Shamrock Rovcrs-Hapoel Nicosia 2-0. NK Rijeka Wrexham 3-0. Florlana La Voletbe- Inter Milaan 1-3. Bodo Ollmt-Unlon Luxemburg 4- 1. 1-0. FTcm Kopenhagen-Nancy 2-0. UEFACL'P Dukla Praag Laneroasi Vlcenza 1-0. C8KA Sofla- Valeneta 2-1. Borussia M0nchengladbach-8turm Oraz 5-1, Arges Ptteatl-Panalhlnalkoa Athene 3-0. Atletlco Bilbao-Ajax 2-0, Finn Harps-Everton 0-5. Jeunesse d'Esch-Lausanne Sports 0-0, Nantea-Be- nflca 0-2. OlJon-AC Torino 3-0. Sporting Braga- Hlbernlans 5-0. Oalatasaray-West Bromwlch Albi on 1-3. Dynamo Berlin-Rode Ster 5-2, Kuoplo Palloseuro-B 1B03 Kopenhagen 2-1. Baael-VFB Stuttgart 2-3. Torpedo Moskou Molde 4-0. IF Els- borg-RC Strasbourg 2-0. MSV Dulaburg-Lech Poz- nan 5-0. Standaard Lulk-Dundee United 1-0. IK Start Krtstlansand-Esbjerg BK 0-0. Arsenal-Loko- motlv Leipzig 3-0, Carl Zelsa Jen» Lierse 8K 1-0, Olentoran-IBV i144i. FC Tarente-Manchester City 1-1. Hlbernisn-IFK Norrkoeplng 3-2. Pollteehnlca- MTK Boedapest 2-0. Peoproleua Lamaea-Slask Wroclaw ilftOi. Olymplakos Piraeus Lerskl 8par ia k Sofia (14 0). AC MUan-Lokomollv Kosice 10. THONON LES BAINS De Rus Serge Soekhoroetsjenkov la leider ge bleven ln de Tour de l'Avenir. de Ronde van Frankrijk voor amateurs. Gisteren won hij het eèrste deel van de negende etappe (samen met zijn landgenoot Galaletdinov had hij 1 min. 22 sec. voorsprong op de hoofd macht). terwijl hij in het tweede deel, een individuele tijdrit over 34 kilome ter. tweede werd op 8.6 sec. van de Tsjech Hrazdlra. Algemeen klasaement: 1. Soekhoroetajenkoe 'Sovi 32 uur 35 min. 17 aec 2 Avrnn <8ovi op 3 32. 3 Galgjetdinov iSovi op 3 40. 4 Morocov iSovt op 4 45. 5 Pozzi illai op 5 00. 8 Crlquclllon (Bel) op 5JB. 4. Rupperez i8pa> op 8.13.4

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21