P gilstaat laat in Indo-Chinanog op zich wachten If T brieven van lezers heropbouw verloopt moeizaam in Vietnam, Laos en Cambodja H k is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen rtikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, jf reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over latsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859. L Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld t in het Trouw-com- zaterdag 9 sept, over de inderwel op het idee van van de vorige eeuw: [beginselen voor de bin- laar voor maatschappij Als iedereen er zo over dan was er geen antire- of christelijke histori- ■I geweest, geen Vrije Uni- en christelijke vakbewe- k geen Standaard of Rot- §#®£n dus ook geen dagblad |0 Verenigde Staten denkt baar anders over. Komt -s. evaartschip behouden te- jjk fdt ee^t God gedankt. De jQSfn Amerika en Begin en ev£i om de voorbede. Als de artoe ook onze Koningin ■"OJmaal per jaar tot de Sta- ro® 1 en daarmee tot het Ne- kélk spreekt dan mag toch vo<Éentenis, dat wij alles in na Roeten overgeven en van :elijk zijn. in de een of niet ontbreken. P. Dullaart entaar van Trouw in- in de troonrede van Pt. wel in overeenstem- et artikel van Willem dezelfde pagina? In het stond, dat de beslissing et Den Uyl-Van Agt om laten iets onherroepe- kwam u zonder moeite aan woon ruimte: een gelukkige uitzondering dan. Waarom heeft een vreemdeling geen recht op een huis en werk (vaak slechte baantjes)? Wat een huis in het buitenland betreft: in Nederland is genoeg welvaart om betere woon voorzieningen te bieden; hopelijk wordt dit niet verder teruggedraaid door deze regering, en dan speciaal voor vreemdelingen. Is luilekkerland het land, waar het recht van de sterk ste heerst? Leidschendam A. Bos lijks heeft. In het artikel van Breed- veld stond echter, dat er voor de bede „wellicht" iets anders in de plaats komt. Tussen deze beide voorstellin gen bestaat verschil, en lijkt niet de voorstelling van Breedveld de meest waarschijnlijke? Herstel van de oude formule lokt reacties uit, van mensen die de oude formule weer willen af schaffen. Maar tussen weglaten van de oude formule en helemaal niets (want dat is de inhoud van de tegen woordige slotzin) zijn er nog veel mo gelijkheden. Een daarvan is de ver wijzing naai- een toepasselijk woord van de Heilige Schrift, waarin de hulp van God wordt ingeroepen. Zo'n ver wijzing dringt aan de niet-gelovigen onder de leden van de Staten-Gene- raal niets op. Zij zeggen aan het be staan van God te twijfelen, maar zij zij twijfelen niet aan het feit dat dit en dat in de Bijbei staat. Het Trouw- commentaar lijkt wel wat eenzijdig ten ongunste van de christenen. Aan gehaald wordt de uitspraak van Van- Agt dat de christenen horen te weten dat zij niet alleen zijn in het land. Zeker, maar horen de niet-gelovigen ook niet te weten dat zij niet alleen zijn in het land? En heeft ons land niet een geschiedenis, met een Willem van Oranje die wèl geloofde dat God zijn toeverlaat was door Christus? Den Haag A. J. Verbrugh Lid Tweede Kamer Luilekkerland (2) Door de inzending van E. de Munnik kwamen wat vragen in me op. zoals: Misdadigers In Trouw van 12 september trof mij een uitlating van de heer Rietkerk (VVD): „Met de dictaturen moeten wij in het belang van de eigen econo mie. mensenrechten enz. toch contac ten onderhouden. Alleen landen met misdadigers aan het hoofd, zoals Cambodja en Oeganda met Amin zijn uitzonderingen." Zou de heer Riet kerk mij met precieze cijfers kunnen aangeven waar de grens ligt van mis dadigheid? Vergeleken met de baas van Nicaragua is de Mafia nog maar kinderspel. Zijn de regeringen van die landen waar tientallen, honderden, duizenden en soms tienduizenden worden gearresteerd, gekerkerd, ge marteld en gedood op grond van poli tiek. ras. geloof en huidskleur dan niet misdadig? Alleen omdat ze voor ons economisch van belang zijn of kunnen worden? (Of omdat ze te machtig zijn en te dicht bij ons bed?) We zouden ethisch gesproken al heel wat verder zijn als we (en dan vooral zij wier uitlatingen ons vanwege hun vooraanstaande positie dagelijks worden voorgehouden) ronduit durf den uit te spreken door welk soort mensen een groot gedeelte van de wereld wordt geregeerd. Ik ben tot de overtuiging gekomen dat de mens in het algemeen om economische rede nen over lijken gaat. Elke onderne ming (de mens) die in de democrati sche landen behoorlijk aan banden wordt gelegd, maakt in de dictaturen maar al te graag gebruik van de daar heersende toestanden om tot optima le winsten te komen. Beverwijk A. Teljeur Hartverwarmend Hartverwarmend, zo beschrijft een kerkblad de vakantiediensten in In terlaken (Trouw 11 september). Ik kon me dat voorstellen. Een dergelij ke gewaarwording was het toch ook toen we onlangs met een groep van ongeveer veertig in Urnash (Appel- zeil) Zwitserland waren op een reis van de N.C.R.(adio)V. In het mooie kerkje maakten we zondagsmorgens een doopdienst mee, waarbij onze reisleider gelegenheid kreeg na de preek in onze taal een samenvatting te geven, en 's avonds werd het kerk je voor onze groep ter beschikking gesteld. Onze reisleider organiseerde een eigen samenkomst, een der reis genoten bespeelde het orgel en we hebben o.a. „hartverwarmend" ge-, zongen uit „Zingend op reis". Een stukje echte zondagbeleving ver van huis dat we niet licht zullen vergeten. Hellevoetsluis A. Verhulp Dienstweigeren Het is voor een „ingezonden" onmo gelijk om op alles in te gaan betref fende Kernwapens Dienstdoen en Gereformeerde Synode (prof. Blok in Podium Trouw 8 september). Het is heel eenvoudig kernwapens „ver schrikkelijke wapens" te noemen. Niemand spreekt dat tegen. Daarin zijn wij (IKV, prof. Blok, de synode(s) en Ik) het allen eens. Als Gerefor meerde politicus of militair mag je echter (m.i.) nimmer medewerken aan het „eenzijdig" afschaffen en uit bannen van kernwapens; omdat dit o.a. atoomchantage in de hand werkt en atoomoorlog wel eens dichter bij kan brengen dan men (IKV, synode enz.) Juist wenst. Ten slotte hebben we in Europa meer dan 33 jaar vrede, mede dank zij het zo verafschuwde evenwicht. De synode-uitspraak dat kernwapens niet tot vrede dienen is een halve waarheid. Bij voorbeeld het „hebben van" kernwapens (het Wes ten ook) heeft in 1962 (Cuba crisis) Juist een wereldoorlog met kernwa pens voorkomen. Ik zal prof. Blok en de synode niet kunnen en niet mogen volgen in het klakkeloos verwerpen van kernwapens, integendeel. Atoompacifisme (nu) is irrationeel. In Europa over kernwapens praten kan nooit, zonder daarbij tevens te be trekken de afschuwelijke dreiging van het Sovjet-communistische at heïsme en anti-christelijke geweld (die een aanslag zijn op ons en onze kinderen). Christenen hebben dacht ik daarbij weet van de bete kenis van het doden van lichaam en ziel, beide. Voor hen is „getrouw zijn" een hogere eis dan „rood of dood." Ede H. Meijer Arabische boycot Reeds geruime tijd probeert de Ara bische boycot-politiek het Neder landse bedrijfsleven in zijn macht te krijgen. Er zijn reeds ondernemingen door de knieën gegaan uit vrees een belangrijke opdracht te moeten mis sen. Als men niet spoedig aan deze brutale inmenging van Arabische zij de paal en perk stelt, is het einde nog niet in zicht. Ik had verwacht dat het CDA als een van de grootste politieke partijen zijn stem had laten horen om druk uit te oefenen op de Nederland se regering. Nimmermeer mag het anti-semitische monster een kans krijgen in onze samenleving. Amstelveen J. Vos Ondernemingsraad Citaat uit „Trouw" van 11 september: „Ondernemingsraad blijft twistpunt van CDA en WD. Kernpunt van de moeilijkheden is het feit dat het CDA wijzigingsvoorstellen wil indienen, die een zelfstandige ondernemings raad tot gevolg zouden hebben, die adviezen opstelt en besluiten neemt, buiten aanwezigheid van de bedrijfs leiding."!!). Beste mensen, u ziet het. Het CDA is al aardig op weg een neo- socialistische partij te worden. En dat onder het mom christelijk (Haalt het CDA 1980?) Hendrik Ido Ambacht R. E. Groenendijk Moira Shira Als de berichten van de vakbonds man Merlijn over Moira Shira juist zijn, heeft onze regering in 4 jaar 47» miljoen in dit bedrijf gestoken, met als resultaat: de zaak failliet. 150 man op de keien, en de verantwoordelijke figuren naar Zwitserland. Daarbij nog het verrassende en onbegrijpelij ke dat de laatste 1.9 miljoen nog maar vijf maanden geleden op hun bankrekening werden overgemaakt. Als „gewone" man, met weinig zaken- verstand, zeg je. als Je zoiets leest: hoe is 't mogelijk! Hoe bestaat het, dat ze de belastingcentjes op zo'n lichtvaardige manier uitgeven? Zijn ze dan zo naïef, zó goedgelovig om miljoenen te stoppen in een bedrijf dat niet deugt? Zo niet. welke krach ten werken er achter de schermen, dat dit alles kan? Wat zijn er toch een gehaaide jongens in het zakenleven om dat klaar te spelen; 4 miljoen in het laadje, de mensen op straat en zelf de plaat poetsen naar Zwitser land. Zulke berichten doen Je eigen lijk verlangen, maar geen krant meer te lezen en geen journaal te beluiste ren of te bekijken. Gorincbem M. v.d. Heijden. geweest. Ten tweede wil ik iets op' merken over de wijze waarop de argi* menten van de milieugroeperingen onder de tafel werden geveegd. Men kan dan zeggen dat de kans op ee& maximale klap van 55 H-bomme® klein is. maar een klap van een paaj- H-bommen richt ook het nodige or»- heil aan. De kansberekening is trou wens een zeer willekeurige zaak want het aantal onzekere factoren is groot. Men kent geen enkel blusmiddel dat Is opgewassen tegen LNG-vuur. bran dend LNG ontketend een vuurstorm die gepaard gaat met hevige windvla gen. Wanneer LNG in aanraking komt met water, explodeert het zon der vlammen te produceren. Geen mens weet hoe dat in z'n werk gaat. Het lijkt mij dan ook gerechtvaar digd dat een besluit over een LNG- terminal in Nederland pas wordt ge nomen als: de alternatieve moge lijkheden. zoals aanvoer per pijplei ding al dan niet gecombineerd met de uitruil van gas, uitputtend zijn onder zocht; een volledige kosten-baten analyse, met inbegrip van aanvoer per pijpleiding is opgesteld; een mi lieu-effect-rapportering heeft plaats gevonden. Groningen Simon Tijsma Eemshaven Gaarne wil ik langs deze weg enkele kanttekeningen plaatsen bij het ver haaltje van dhr. Bijl over LNG (Trouw 6 september). Allereerst over de besluitvorming: in 1977 heeft de toenmalige demissionaire minister van economische zaken goedkeuring gehecht aan een contract van de Gas unie met de Algerijnse staatsonder neming Sonatrack. zonder hierbij ook maar zijn collega's daarover in te lichten. Dit hield in dat voor 31 okto ber 1978 bekend moest zijn waar het gas aangeland moet worden, de vraag of het LNG überhaupt wel moet ko men is door de heren regeerders niet gesteld. Terwijl men bv. jaren praat over abortus en grondpolitiek werd hier zondermeer een beslissing geno men. inspraakprocedures zijn er niet Ziende blind Gelaagd glas laat minder licht door en zal dus op zichzelf een oorzaak van ongevallen zijn. Hoeveel dode voet gangers die Immers „slecht verlicht" zijn heeft dit tengevolg? Hoe snellere toename in gebruik van de auto all wapen valt te verwachten met dit pantserglas? Gelukkig heeft de helft van de bestuurders onvoldoende ge zichtsscherpte Zolang o.a. deze vra gen niet zijn beantwoord lijkt Auto biografie van 5 sept. een schoolvoorj- beeld van eenzijdige voorlichting (Zie b.v. F. Jutte op 9 juni '78; durf auto maakt twee keer zoveel schad® Trouw 9 juni '78: „Meer overtrediij gen in verkeer door agressief ge* drag.") Den Andel G. F. van Wi jne® 15 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET RHS13 phan ten Hove Amerikanen nog in vochten wisten te waar we aan toe Indo-China streden onderdrukte vol- genwoordigd door volutionaire bevrij- egingen tegen het erikaanse imperi- tegen de door de ien in het zadel ge- actionaire marionet- De zaak was lijk, de linkse (goe- ten waren duidelijk '•irscheiden van de' 'echte). jja was er het dictatoriale ■i generaal Lon Nol. dat werd door de heroïsche in de Rode Khmer, waarbij jtte ook prins Norodom aansloot, zij het met ftnam was er het regiem in Van Thieu, bestreden /en heroische troepen van gesteund door commu- oord-Vietnam, onder lei- Tsji Mihn. Waarbij ook nde derde macht, voorna- aande uit boeddhisten tegen het regiem in dde een burgeroorlog tus- neutralisten, onder lei- ins Soevannoe Phoema, Pathet Lao, onder leiding alfbroer Soevannoevong. erste de steun had van de taten en de laatste (tegen gesteund werd door de mezen. De Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping en premier Pham Van Dong rukken aan de kaart van Zuidoost-Azië. Indo-China is al verscheurd. Op de achtergrond beelden van Ho Tsji Minh-stad, de vroegere Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. wordt niets meer vernomen, afgezien dan van enkele aanhangers ervan die het land diep teleurgesteld hebben verlaten. Hoewel het land, vergeleken met Cambodja een paradijs moet zijn, kent ook Vietnam zijn heropvoe- Oiganien dingskampen en zijn „nieuwe econo mische zones", waar met name an dersdenkenden een hard bestaan in de landbouw moeten opbouwen. Het aantal politieke gevangenen wordt geschat op tussen de vijf- en achthon derdduizend. revolutionaire krachten nog eens de hulp van de en de Chinese Volksre- tarbij het ideologische en beide giganten niet al ruk kreeg), terwijl de ionairen de hulp kregen ligde Staten. De revoluti- Khmers en Laotianen de Amerikanen en hun foujt, Ho Tsji Mihn was voorbeeld en Johnson laar. g lag dat. ïerikanen thuis de oorlog den, werden ze in april ina uitgejaagd. De Cam- >ofdstad Phnom Pehn en iese hoofdstad Saigon d en de revolutionaire idden overwonnen. Het -ö op de gezamenlijke re- aanpak om het verwoes- 1 hd weder op te bouwen. van gekomen en vertwij- aagt zich af of de bevrij- nom Pehn en Saigon mis ken bezetting moet heten. F ■-°. teranderde in een waar pamp, waar afgezien van ner, het aantal politieke feven groot is als het aan- |en waar beide aantallen afnemen. Heropvoeding werd in korte tijd over- loordvietnamezen. Niet trijders werden de lei- foordvietnamese autori- af naar de voormalige le weldra Ho Tsji Mihn- |en. Van de derde macht r° F In Laos verdwenen de neutralisten van het toneel en maakt momenteel de Pathet Lao volledig de dienst uit. Zelfs prins Soevannoevong, eens de „rode prins" genaamd werd van zijn macht ontheven en voor hem in de plaats kwamen in Noord-Vietnam op geleide autoriteiten, met aan het hoofd premier Kaysone Phomvihan. De Laotianen zijn „boeren, arbeiders en soldaten" geworden. Uit alle drie landen vluchten nog steeds mensen weg, vaak naar Thai land, waar ze een kommervol bestaan in de overvolle vluchtelingenkampen leiden. In de haren In plaats van een gezamenlijke aan pak ter opbouw van het land, vlogen de oude bondgenoten in de strijd tegen de Amerikanen elkaar in de haren. Langs de Cambodjaans-Viet- namese grens vonden al kort na april '75 schermutselingen plaats die rond de laatste jaarwisseling escaleerden tot een regelrechte oorlog in de om streden papegaaienbek. Beide regi mes hanteren ongeveer hetzelfde ar senaal aan scheldwoorden als het welk in de strijd tegen de Amerika nen werd gebruikt. Ook de beide steunpilaren in de oor log tegen de Amerikanen, de Sowjet- Unie en de Volksrepubliek China, be twisten elkaar de macht op het Indo- chinese schiereiland. Daarbij heeft Vietnam, met in zijn kielzog Laos, „gekozen" voor Moskou, en Cambod ja voor Peking. Hanoi en Peking zijn momenteel in een felle woordenstrijd gewikkeld over de Chinese inwoners van Vietnam, die volgens China on derdrukt worden en, volgens Viet nam, worden opgehitst tegen de rege ring in Hanoi. Besprekingen in de Vietnamese hoofdstad hebben tot op heden niets opgeleverd. Beide landen beschuldigen elkaar van het samen trekken van troepen langs de grens. Interne conflicten Niet alleen tussen de vroegere bond genoten bestaan er conflicten, ook intern hebben de regimes hun moei lijkheden. In Vietnam stagneert volgens het Franse dagblad Le Monde, de econo mie en worden de streefcijfers in de produktie bij lange na niet gehaald. Hierdoor en door het conflict met China zou er in de partijtop en de leiding van de strijdkrachten grote onenigheid zijn ontstaan over de te volgen koers. Centraal daarbij staat de vraag of Vietnam de nadruk moet blijven leggen op de economische op bouw en verhoging van de welvaart of dat het land zich moet toeleggen op de vorming van een sterke defensie. Met echte of vermeende dreiging aan de grenzen zullen de Vietnamese ha viken het pleit waarschijnlijk wel winnen. Onlangs in Thailand aangekomen Cambodjaanse vluchtelingen maken melding van de derde zuivering in het land sinds de overname van Phnom Penh door de Rode Khmer. Het Cam bodjaanse bewind van Pol Pot wordt van binnenuit en van buitenaf be dreigd. Intern moeten de harde en wrede zuiveringen, waaraan volgens vluchtelingen nu ook kaderleden van de Rode Khmer die al jaren in functie waren ten offer vallen het bewind overeind houden. Van buiten is er naast de geregelde Vietnamese strijd krachten, die tot diep in het land bombardementen uitvoeren, nu ook de dreiging van een door Vietnam opgeleid „bevrijdingsleger", samen gesteld uit naar schatting 20.000 naar Vietnam uitgeweken Cambodjanen. Cambodja moet de meest betrouwba re Rode Khmers uit de grensgebieden met Thailand samentrekken om te gen het Vietnamese leger te strijden. De bewaking aan de Thaise grens wordt minder en de afgelopen maan den nam het aantal vluchtelingen dat Thailand levend wist te bereiken, sterk toe. Het aantal dat er niet le vend doorkomt is niet bekend. Bergstammen In Laos maken de autoriteiten zich zorgen over de toenemende activitei ten van de bergstammen in het noor den van het land. In bedekte termen verweet de Laotiaanse premier Phomvihan China het aanzetten tot ondermijnende activiteiten van de Meo-stam tegen de regering in Vienti ane. Dit nadat Laotiaanse militairen Chinese wapens en uniformen had den buitgemaakt op „bandieten van de Meo-stam". Ook Hanoi heeft Pe king al openlijk beschuldigd „agen ten" in te zetten die de Tay, de Noeng, de Giay, de Yao, de Meo en andere etnische minderheden tegen Hanoi en Vientiane moeten opzetten. Ver schillende bergstammen, met name de Meo's zijn indertijd door de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA bewa pend en ingezet in de strijd tegen de communisten. In Laos. waar deze on afhankelijk denkende en strijdlustige bergstammen ongeveer veertig pro cent van de bevolking uitmaken, kunnen ze de autoriteiten bijzonder veel last bezorgen. Het Pathet Mao-leger heeft samen met de naar schatting 30.000 in Laos gelegerde Vietnamese troepen, al meermalen jacht gemaakt op opstan dige bergstammen, die het niet eens waren met de communistische over name. Zelfs gaat het verhaal dat de vroegere Meo-eeneraal. Vang Pao. die na de overname het land uitvluchtte, in Pe king op bezoek is geweest om met Chinese hulp een Meo-rijk te vormen in het noorden van Laos en Vietnam. China verwijst al deze verhalen naar het rijk der fabelen en doet ze af als „zwarte Sowjet-propaganda". Het Laotiaanse volk schijnt overi gens maar matig ingenomen te zijn met de zeer nadrukkelijke aanwezig heid van Vietnamese troepen in het land. En hoewel de Laotiaanse leiders met de mond het Vietnamese stand punt in het conflict met China beleir den, zijn er nog steeds Chinese teel* nici in het land aanwezig en kleeft Laos met China een overeenkomst gesloten, waarbij Chinese vliegtuige® op weg naar Cambodja het recht hel* ben over Laos te vliegen. Toch Amerika Intussen lijkt Vietnam helemaal niet zo gelukkig te zijn met een eenzijdig leunen op de Sowjet-Unie. De leiders hebben duidelijk laten merken toena dering tot de vroegere vijand, de Ver enigde Staten, niet af te wijzen. Vori ge maand bezocht een delegatie van het Amerikaanse Congres het land en de leden ervan signaleerden een „fun damentele verandering" in de hou ding van de Vietnamese leiders. Zelfs schijnt Vietnam de eis aan de Ameri kanen om drie miljard dollar herstel betalingen uit te betalen te willen laten vallen in ruil voor herstel der betrekkingen tussen beide landen. Verder zou Vietnam samenwerking met de Verenigde Staten bij de olie- en aardgaswinning voor de kust zeer op prijs stellen. Hoe lang is het gele den dat de haviken In de Verenigde Staten bereid waren „Vietnam naar het stenen tijdperk te bombar deren"? Veel vrediger is het op het Indochine- se schiereiland na de Amerikaanse aftocht niet geworden, en zeker niet overzichtelijker. Vele „vrienden" van vroeger blijken nu eikaars vijanden en vele vijanden zoeken nu weer toe nadering. Het „handige" schema van goede linkse revolutionairen en slech te reactionaire imperialisten is aan scherven gevallen. Daarmee ook de hoopvolle verwachting van vele Viet- namezen, Cambodjanen en Laotia nen en met hen velen in de rest van de wereld die indertijd met hun strijd hebben meegeleefd. De vertwijfeling en de teleurstelling zijn gebleven. En het cynisme dreigt toe te slaan,

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13