Iconomisch plan kabinet jlstrekt ongeloofwaardig' I Meer ministers beslissen over geluidhinder Tijdelijkbij Douwe Egberts koffie: vier fleurige koffiemokken! Douwe Egberts koffie lekkere koffie. \bor slechts f9,95 per set van vier» -y zet bezwaren nog eens op een rijtje 'Vakbeweging durft uitkeringen-stelsel niet te bespreken' Nieuw geval van polio Wetsontwerp aangenomen Bestelbon 15 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET 11 de2 and i!s1 J"a lomische redactie fa AG „Volstrekt on- 5t/ iardig", zo noemt de e Nederlandse Vak- l de poging van het Van Agt om de werk- terug te dringen. De jdt dat het kabinet •f ibewezen en onbe- vertrouwen stelt in Li ran de rendementen articuliere bedrijfsle- Sj dat het kabinet te N mdacht besteedt aan i.|ng van de werkgele- in de collectieve sec- s vakcentrale denkt I rooral aan het onder- i pe gezinszorg. eeft al eerder laten weten mbuigingsplannen van het dicaal van de hand wijst, aan de Tweede Kamer zet e haar bezwaren nog eens je- oemt de FNV de voorge- enverdeling onaanvaard- kablnet is niet uitgegaan eginsel, dat de zwaarste de sterkste schouders rden gedragen." Een ander aar van de FNV tegen is dat aan „de noodzaak e democratisering en ver- pelijking van het econo- nauwelijks aandacht eed." FNV-voorzitter Kok (rechts) en bestuurder Brakke tijdens de persconferentie noemt de vooruitzichten •kgelegenheid uiterst zorg- een ongewijzigde voort- het beleid dreigt de werk- luttele jaren de 300.000 te groei van hét nationaal tekort schieten om de de collectieve uitgaven ivangen, vooral niet wan- ital mensen dat noodged- beroep moet doen op de lekeringen nog groeit. Al de FNV daarom ombui- jdelijk genoemd. waarmee de regering bmen nu tegemoet treedt zijn volgens de federatie teveel geba seerd op het idee dat een versterking van het particuliere bedrijfsleven de oplossing zal bieden. De FNV vindt dat de regering met haar plannen „een onbegrensd ver trouwen" stelt in de werking van het marktmechanisme, speciaal waar het de keten kostenmatiging-rende mentsverbetering -investeringensbe- reidheid en het scheppen van werkge legenheid betreft. Vooral ook omdat op het niveau van de individuele on derneming de invoering van techno logische vernieuwingen veelal leidt tot de uitstoot van arbeidsplaatsen. Sturend optreden Er is daarom volgens de FNV, gezien de uiteenlopende situaties waarin de bedrijfstakken verkeren, een gericht activeringsbeleid nodig. De overheid zou in de bedrijfstakken en in de verschillende sectoren van de econo mie richtinggevend en sturend moe ten optreden. Daarnaast zou zij eventueel met gebruikmaking van de gelden uit de WIR-pot zelf inves teringsprojecten ter hand moeten nemen. De FNV mikt op een zogeheten drie- sporen-beleid: een beleid dat zich richt op het instandhouden en schep pen van zoveel mogelijk arbeids plaatsen in het particuliere bedrijfs leven, in de collectieve sector en op een herverdeling van de beschikbare arbeid via vormen van werktijdver korting. De werktijdverkorting zal vooral in het komende arbeidsvoor waardenbeleid centraal staan. Op dit moment biedt het scheppen van werk in de collectieve sector vol gens de federatie méér garanties in de strijd tegen de werkloosheid dan het regeringsbeleid. Er wordt daarbij vooral op het onderwijs met name kleuter, basis- en voortgezet onder wijs en de gezinszorg gewezen. Daarnaast wordt voor wat betreft de werkgelegenheid de stadsvernieu wing genoemd. De FNV is overigens bereid om de gevolgen van hogere collectieve uit gaven te betrekken bij het arbeids voorwaardenbeleid. Maar er zijn vol gens de centrale ook nu al besparirv- gen mogelijk. In dit verband wordt er op gewezen dat dit kabinet voor de komende jaren uitgaat van een infla tie-correctie van honderd procent. De FNV wijst erop dat een inflatie-cor rectie van tachtig procent zoals ook het vorige kabinet toekende tot 1980 een belastingopbrengst van een miljard gulden zou opleveren. Een andere mogelijkheid tot bespa ring ls het verlagen van de jaarlijkse huurverhoging, die nu zeven procent bedraagt. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond verwijt de vakbeweging dat zij de discussie over mogelijke bijstellingen in de sociale voorzieningen blijkbaar niet aan wil. „Waar ondernemers een oogkleppen visie wordt verweten houdt men zelf de blik eenzijdig gericht op wat werd verworven. Angstvallig wordt gewei gerd de economische werkelijkheid en de vraag hoe het opgebouwde sys teem van sociale zekerheid kan wor den behouden onder ogen te zien, aldus het NCW in zijn blad „De Werk gever" van deze week. Het verbond „economische analy se wordt tegenwoordig als a-sociaal afgedaan'' wijst erop dat ambtena ren en sociale uitkeringstrekkers er als gevolg van het inbouwen van toe slagen in de bouw-CAO volgend jaar weer veel meer op vooruit gaan dan de werknemers in het particuliere be drijfsleven. Om dat te corrigeren is zelfs een half procent per half jaar het regeringsvoorstel onvoldoende. Maar zelfs de correctie van een half procent wordt een aantasten van ver worven rechten genoemd: zakelijke argumenten tellen niet meer mee. Het eenvoudige rekenwerk is bijvoor- baat verdacht," aldus het NCW. Het verbond noemt de laatste prog noses over de omvang en de groei van de collectieve sector schokkend. „Natuurlijk kunnen we met zijn allen nog wel wat doormodderen op deze Uitkeringen Instemming betuigt de FNV met het streven van het kabinet om de on rustbarende toeneming van het aan tal uitkeringstrekkers in de sociale verzekering terug te dringen, maar het ontbreekt aan concrete voorstel len. De federatie stelt nu voor een werkgever, die een WAO-er in dienst neemt gedurende een bepaalde perio de te vrijwaren van het ziekterisico van de WAO'er. Ook wordt opgemerkt dat volgens de huidige gang van zaken een werkne mer na twee jaar arbeidsongeschikt heid vrijwel automatisch met toe stemming van het gewestelijk ar beidsbureau wordt ontslagen. Deze procedure zou vervangen moeten worden. Bij de aanvraag om een ont slagvergunning zou het GAB de her plaatsingsmogelijkheden van de be trokken werknemer in de eigen on derneming moeten beoordelen. tg." schrijft het NCW. „Maar door trekking van de huidige lijnen naar het midden van de jaren tachtig maakt duidelijk, dat koopkracht handhaving van de doorsnee werkne mer en van uitkeringstrekkers een illusie wordt, tenzij we nu een ander gaan veilig stellen voor het heden en de toekomst." UTRECHT (ANP) Het ministerie van volksgezondheid heeft meege deeld dat bij een 22-jarige man in Yerseke polio is vastgesteld. De pa tiënt, die niet tegen polio was in geënt, is met zware verlammingen in een ziekenhuis opgenomen. Het to taal aantal dit jaar in Nederland ge constateerde gevallen van polio is nu opgelopen tot 108. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsont werp geluidhinder aangenomen. Het ontwerp was opgesteld door de vorige regering en overgenomen door de huidig lige. Op enkele punten is het wetsontwerp gewijzigd. De belangrijkste verande ringen en toevoegingen zijn dat de minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne er steeds bij moet worden betrokken als andere ministers in nieuwe wetten dingen willen regelen, die met geluidhinder te maken heb ben. De minister van economische zaken moet worden geraadpleegd als er maatregelen worden genomen, waarbij bedrijfswagens in het geding zijn. Als zogeheten stiltegebieden ter reinen waar het niet rumoeriger mag worden dan het er nu is moeten worden aangewezen: natuurmonu menten, nationale parken, de inter nationale watervogelgebieden. De uitzonderingen daarop moeten dui delijk worden toegelicht, vindt de Kamer. Bovendien moeten gemeen teraden meer worden betrokken bij het nemen van stappen tegen over last van geluid. De wijziging van het Kamerlid Ko- nings (PvdA) om ook de luchtvaart te betrekken in deze wet sneuvelde bij de Kamerstemming. Voor hem had het daarna geen zin meer zijn moties in stemming te brengen, waarin een verbod op reclamevliegen en plezier- luchtvaart boven stiltegebieden werd voorgesteld. De heer Konings was teleurgesteld over die stemming, maar zei de moties te willen aanhou den tot de eerst volgende gelegen heid. Dat zou bij de begrotingsbehan deling van verkeer en waterstaat kunnen zijn. Warmteverlies De motie van P. A. M. Cornelissen (CDA) waarin hij voorstelt huizen zo mogeljk tegelijk tegen geluidover- last als tegen warmteverlies te be schermen haalde het wel. Dat"be spaart veel geld aan de overheid en ongerief aan de bewoners. Ook het voorstel van de VVD'er Braams om De nieuwe wet, die de Tweede Ka mer gisteren aannam, heet geluid hinder en niet geluidshinder. Het amendement van mevrouw Lam- bers-Hacquebard (D'66) om de wet geluidshinder te noemen redde het niet. Waarom, vraagt het Kamerlid zich af. We hebben het Immers alle maal over geluidshinder. De achtergrond is er een van taalzui vering, van purisme. De bollebozen in de Nederlandse taal zeggen dat er hier sprake is van hinder door geluid en niet van hinder van geluid. Geen grond voor een tweede naamval der halve, die de verbindings-s zou rechtvaardigen. Een respectabele stellingname, waarin mevrouw Lanibers zich toch niet helemaal kan vinden. „We hebben het immers ook over watersnood, terwijl we in nood raken door het water, niet van het water. Het amendement had een luchthar tig karakter. Mevrouw Lambers wil de er alleen maar mee zeggen dat we „eenvoudig en begrijpelijk moeten lijn voor de buitenwereld". Dat nam echter niet weg dat over het alge meen de regerings-partijen tegen stemden. de provincies nu vast te vragen lij sten te maken van stiltegebieden in hun streekplannen haalde een meer derheid in de Kamer. Met de wet op de geluidhinder ls op lange termijn een bedrag van 2,5 mil jard gemoeid. Een groot aantal amen dementen van PvdA en D'66 werd door de Kamer verworpen. In al die gevallen was links voor, rechts tegen. Zo werd ook het voorstel om gemeen ten te verplichten binnen een half jaar bestemmingsplannen aan te pas sen aan de nieuwe wet weggestemd door de meerderheid rechts. eid ov 500.0 Dloog ■»9 ein 10, Een complete set van vier gezellige koffiemokken, fleurig gedecoreerd met de groei en bloei van de koffieplant. Speciaal voor D E vervaardigd van Villeroy &t Boch porselein. Tijdelijk kunt u deze vier mokken verkrijgen voor slechts f9,95 plus 2 D.E.-vrouwtjes, die u zó uit de voorkant van elk pak D.E.-koffie kunt knippen. Doen dus. Als u van koffie en houdt! Zo krijgt u de fleurige koffie mokken in uw bezit: U kunt het bestelformulier dat in de winkel voor u klaarligt opsturen of de bon hieronder gebruiken. Maar u krijgt de mokken meteen in uw bezit door ze af te halen bij een van de volgende D.E.-geschenkencentra: Amsterdam: Stadionweg 168. Rotterdam: Meent 85. Den Haag: Theresiastraat 32. Utrecht: Vleutensevaart 3 (bij D.E. Keulsekade). Arnhem: Stationsplein 28. Enschede: Lnngestraat 54. Eindhoven: Hooghuisstraat 31. Heerlen: Het Loon (naast A.N.WB.) Joure: D.E.-plein 3. Stuurt u mij s.v.pset(s) f 9,95 per set van vier. Naam: Postcode:Woonplaats: Bijgaand stuur ik mijn girobetaalkaart bank- of Eurocheque giro- overschrijvingskaart ingevuld en getekend, t.n.v. Douwe Egberts "koffiemokken'', gironummer 79900, Utrecht. Tevens stuur ik hierbijD.E.-vrouwrjes (aantal bestelde sets x 2). Stuur deze bon samen met her betaalmiddel en de D.E.-vrouwtjes in één envelop naar: Douwe Egberts "koffiemokken", Postbus 2076,3500GB Utrecht. U krijgt uw koffiemokken dan na enkele weken thuisgestuurd. (je weet dat 1 gped is)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11