Kwart Nederlanders wil meer ontwikkelingshulp Ziekenfondsen lell levert België olie Oud zeer breekt coalitie weer op 'Vluchtelingenbeleid is niet in strijd met verdrag' ^gen over plan herwijs aan ïtien jarigen BOEK VAN DE MAAND: NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. rijt: „Nederland niet solidair" Neem een salarisrekening bij de Amro. Want die doet nu wat extra's voor mensen zoals jij. amro bank i Staatssecretaris Haars: Ondernemingsraden: einig gedacht aan lange termijn' r naïeve seftiU lees 6 is- ÊRDAG 14 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 fcnze Haagse redactie __AG Ongeveer een kwart jcent) van de Nederlanders dat de ontwikkelingshulp f worden vergroot. Zeventien tat spreekt zich uit voor ver- _jng, negenenveertig procent Telijkhouden van de hulp aan inden. Dit blijkt uit een on- tk van de publieke opinie, dat van dit jaar is uitgevoerd in iht van het ministerie van jjjandse zaken. Het onderzoek richt door de Nederlandse l voor statistiek. inders van verhoging moe- joral gezocht worden in groe- [ensen met middelbare of ho- ipleiding en onder de lezers fouw, de Volkskrant, de Haag- Vrij Nederland en speciale iften op het gebied van de tkelingssamenwerking. Vóór vermindering zijn vooral WD-aan- hangers, mensen, die zeggen dat ze niet rond kunnen komen en lezers van de Telegraaf. Overigens vindt een grote meerderheid, dat in Ne derland tamelijk veel tot veel ge bekvecht wordt over ontwikkelings hulp. In vergelijking met vijf jaar geleden is het aantal mensen, dat vindt dat de regering tamelijk veel tot heel veel werk moet maken van ontwik kelingshulp gestegen van 48 tot 55 procent. Het aantal mensen, dat vindt dat de regering weinig tot niets hoeft te doen aan ontwikke lingshulp, is in die tijd gedaald van 25 tot 16 procent. De onderzoekers hebben ook ge vraagd waarom men denkt dat Ne derland ontwikkelingshulp ver leent. De meesten (32 procent) blij ken te denken, dat het uit eigen belang wordt gedaan, namelijk om orders te krijgen voor het bedrijfsle ven. Motieven als rechtvaardigheid en liefdadigheid volgen met resp. 30 en 27 procent en 24 procent meent, dat onze ontwikkelingshulp is inge geven door politieke motieven, zo als bij voorbeeld het bestrijden van het opdringende communisme. Verder noemt zeventien procent de christelijke overtuiging en even eens zeventien procent noemt als motief prestige-overwegingen („om' Nederland een goed figuur te laten slaan"). Veertien procent tenslotte meent, dat schuldgevoel vanwege ons koloniaal verleden reden voor Nederland is om ontwikkelingshulp te verlenen. Een grote meerderheid betwijfelt of de regering voldoende in de gaten houdt, of de hulp ook op die plaat sen en bij die mensen terecht komt, waarvoor ze is bedoeld. De verwachtingen over het slagen van pogingen de armoede in ont wikkelingslanden uit te bannen zijn niet erg hooggestemd. Slechts een- vijfde van de ondervraagden ge looft dat men in de komende tien Jaar de armoede zal kunnen vermin deren, 41 procent rekent op gelijk blijvende armoede en 29 procent verwacht groter wordende armoede. {ADVERTENTIE) Vervolg van pagina 1 DAM/ANTWERPEN (ANP) Shell probeert door itten van tankauto's de bevoorrading op gang te van de Belgische Shell-raffinaderij in Gent, waar wordt. Hiervoor heeft Shell extra tankwagens ge in Transportbedrijf Bos in Dordrecht. Als gevolg van aking in België staat het vervoer per binnenschip stil. irland heeft verklaard dat laar de zusterorganisatie de transportauto's heeft Panneer wij de wagens be en, zou de indruk bestaan staking bij de Belgische lerijen zouden willen hel- aldus een woordvoerder Nederland in Rotterdam, mers in de Belgische olie- taken uit solidariteit met i's bij de Raffinaderie Bel- ol bij Antwerpen, die vol- en van eigenaar Occiden- um zal worden gesloten. !he vakbonden zijn overi- I te spreken over solidari- Jderland. In Antwerpen en I noorden van die stad wa- leren veel minder benzlne- jnder brandstof dan de dag brzaak was de massale be- per tankauto vanuit Ne- Belgische bonden willen igende posten organiseren of stakingsposten bij de grensover gangen. Volgens de Belgen zijn de Nederlandse chauffeurs aangesloten bij de vervoersbonden en die hebben anders dan de Indistriebond NW nog niet hun solidariteit toegezegd. Besmet werk Op verzoek van de industriebonden heeft het bestuur van de Vervoersfe- deratie NW/NKV de directies van de Nederlandse Spoorwegen, het trans portbedrijf Bos in Dordrecht en be trokken Nederlandse binnenvaartre- ders gevraagd het vervoer van olie- produkten naar België als besmet werk te beschouwen. Volgens de woordvoerder van de ver- voersfederatie zijn behalve verhoog de activiteiten van het transportbe drijf Bos uit Dordrecht ook veel Bel gische tankwagens op de routes van Vertegenwoordigers van de Belgi sche vakbonden waren gisteren niet te bereiken bij de Antwerpse raffi naderij RBP. Aan de andere kant van de telefoonlijn antwoordde ie mand dat de raffinaderij „wegens financiële omstandigheden tijdelijk onbereikbaar" was. en naar raffinaderijen in het Rijn mondgebied gesignaleerd. De industriebond NW heeft haar le den bij Shell gevraagd geen werk zaamheden te verrichten die van na delige invloed kunnen zijn op de sta kingsacties bij de Belgische raffina derijen. In hoeverre dit verzoek op de raffinaderij van Shell in Pernis wordt opgevolgd, was nog niet duidelijk. Volgens de Shëll-woordvoerder is er geen sprake van solidariteitsacties op de raffinaderij en ook de zegsman van de industriebond NW kon daar over niets met zekerheid meedelen. De laatste zei wel informaties te heb ben ontvangen dat het laden van binnenschepen met voor België be stemde olieprodukten doorgaat en dat er zelfs een verhoogde activiteit is geconstateerd. De VNZ meent, dat de kosten die artsen, tandartsen en specialisten bij de ziekenfondsen in rekening bren gen veel te veel uiteen lopen. Er tre den dermate grote verschillen op, al dus voorzitter H. J. Anbeek, dat men zich gerust kan afvragen of het kostenaspect wel altijd voldoende in het oog wordt gehouden. Dit betreft met name de hoeveelheden medicij nen die worden voorgeschreven en het aantal verwijskaarten dat wordt uitgeschreven. De ene arts verwijst bij voorbeeld dertig procent van zijn patiënten en een andere doet dat bij vijfenzeventig procent. Die verschil len kunnen best worden terugge bracht tot zo'n vijfenveertig procent en zo kan er een belangrijke bijdrage worden geleverd aan de bezuinigin gen in de gezondheidszorg. De VNZ wil aan dit soort maatregelen voorrang geven, en pas als mocht blijken, dat die niet voldoende het beoogde effect bewerkstelligen, zul len de ziekenfondsen bereid zijn tot andere maatregelen. Een daarvan is een kritische heroverweging van het bestaande verstrekkingspakket van Ziekenfondswet en Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Mits daarbij wordt uitgegaan van een bevordering van de gezondheidszorg rondom het gezin (de eerste lijn) en van preventieve maatregelen. De kwaliteit van de Nederlandse ge zondheidszorg als zodanig mag niet worden aangetast, aldus de Vereni ging van Nederlandse Ziekenfondsen, terwijl nieuwe ontwikkelingen in de medische wetenschap die hun nut hebben bewezen voor alle Nederlan ders financieel bereikbaar dienen te blijven. De VNZ vindt verder dat een kriti sche doorlichting van het bestaande verzekeringsstelsel moet plaatsvin den, teneinde een onredelijke verhou ding tussen de premie die de verze kerden betalen en de rechten die wor den verkregen weg te nemen. Secre taris De Vries: „Er zijn ons duizenden gevallen bekend van mensen die vla een bijbaantje een verplichte verze kering afsluiten, daarbij bijna geen premie betalen en toch de beschik king krijgen over het volle verstrek kingen-pakket. Onder hen bevinden zich ook Rijksambtenaren die op zo'n manier er in slagen toch verplicht verzekerd te zijn. Deze zaken moeten mijns inziens nuchter op een rijtje kunnen worden gezet en dan zal be keken moeten worden wat daaraan kan worden gedaan. De betaalde pre mie (4,1 procent van het bruto salaris) staat in geen verhouding tot de kos ten van het pakket per verzekerde per Jaar (duizend gulden)." Ook het terugbrengen van het aantal verwijzingen levert aldus de heer De Vries miljoenen op, maar hij kon niet zeggen of dat het bedrag van 590 miljoen oplevert, dat het kabinet Van Agt beoogt met de invoering van ei gen bijdragen. „Trouwens eerst moet maar eens worden aangetoond waar de regering die miljoen vandaan heeft." De VNZ zal op korte termijn met de organisaties van medische beroep soefenaren (artsen, tandartsen en specialisten) in overleg treden om een toetsing van het medisch handelen te bereiken. Deze toetsing zal gepaard dienen te gaan met een verandering van de mentaliteit ten aanzien van de gezondheidszorg. De ziekenfondsen denken hierbij aan het stimuleren van preventief handelen. Speciaal voor jou heeft de Amro het Plus Pakket 1. Daarmee heb je een salarisrekening. 2. Plus een spaarrekening met 1% extra rente. 3. Je krijgt alvast een beginbedrag van f 7,50* 4. En tijdelijk kun je een perfecte digitaal- wekkerklok kopen voor f 22,50. Een maand lang niet opvraagbaar. Amro Plus Pakket: voor 16 t/m 25 jarigen. Van onze parlementsredactle DEN HAAG Er ls volgens staatssecretaris Haars van justitie geen sprake van veranderin gen ln het vluchtelingenbeleid. In antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden Van den Berg en mevrouw Haas, wijst zij het verwijt van de hand, dat het beleid ln strijd zou zijn met het Internationale vluchtelingenverdrag. De bewindsvrouw wijst erop nimmer op de vingers te zijn getikt door de hoge commissaris van de VN voor de vluchtelingen, die met het toezicht op de naleving van dit verdrag is belast. ZIJ geeft wel toe, dat in enkele indivi duele gevallen sprake is geweest van een verschil in benadering tussen haar en de Nederlandse vertegen woordiger van de hoge commissaris. Geen nieuwe theorie De staatssecretaris spreekt ook tegen dat de regering een nieuwe theorie zou hebben ontwikkeld voor de uit voering van het vluchtelingenverdrag en hiervoor internationale steun heeft gezocht. „Integendeel, ook wan neer een vreemdeling niet voldoet aan de criteria van dit verdrag, kan hij of zij niettemin op humanitaire gronden worden toegelaten." In zulke gevallen wordt de zogenoemde B-sta tus verleend, een verblijfstitel tussen de vluchtelingenstatus en de ver blijfsvergunning. Volgens mevrouw Haars mag uit de toename van het aantal gevallen waarin asielzoekers wordt geweigerd in ons land te blijven ln afwachting van behandeling van hurt beroep door de Raad van State evenmin een beleidswijziging worden afgeleid. In de eerste vijf maanden van dit jaar gebeurde zulks veertien, vorig Jaar twaalf keer. De bewindsvrouw wijst er echter op, dat tot Juni dit Jaar 204 asielaanvra gen werden behandeld tegen 199 over geheel 1977. Verder voert zij aan, dat in vijf van de veertien gevallen later toch toestemming is gegeven aan de asielzoekers hier te blijven. In twee gevallen gebeurde dit na een uit spraak van de rechter. In zes andere gevallen had volgens mevrouw Haars ook de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland geen bezwaar tegen uitwij zing. onderwijsredactie tDAM Het Centraal Orgaan Landelijke Opleidin- i) zet grote vraagtekens achter de plannen die staats- i de Jong van onderwijs en minister Albeda van laken hebben gemaakt voor nieuwe onderwijsvoor- van zestien- tot achttienjarigen. De plannen hebben |het Colo te veel het karakter van een ad hoc- Er is te weinig gekeken naar de onderwijsvoorzie- lange termijn. (ADVERTENTIE) iris De Jong en minister [nbaarden in juni een plan projecten voor de groep p tot achttienjarigen die in e onderwijs uit de boot hebben of hun schooi niet of zij hebben te weinig ng om in aanmerking te een vervolgopleiding. Zij nog toe de eerste gegadig- en uitkering in het kader jdwerkeloosheid. ojecten, zo redeneerden de ■fi staatssecretaris, moeten de onderwijsmarkt opvul- Jels oriënterende, deels be- r te programma's. Volgens ^opzet kunnen dergelijke ld, hetten zowel bij een streek- jeieh school voor middelbaar ben erwijs, als bij een school jjpgrt beroepsonderwijs worden itmff naai iid vaagheid van de plannen iColo grote zorgen. Er is Rijker kans op een baan gingen van de proefprojec- [or de schoolverlaters van de onduidelijkheid over fen en over de financiële telt het Colo niet gerust. Het feit dat voor meisjes in die leef tijd geen aparte plannen zijn ge maakt terwijl zij meer nog dan de jongens met werkloosheid te kampen hebben is tevens een punt van zorg, Bij de spreiding van de proefprojec ten wil het Colo minder dan de twee bewindslieden rekening houden met de arbeidsmarkt. Een landelijk on derwijsbeleid mag niet te veel afhan gen van wisselende factoren. Wel pleit het Colo voor onderzoek naar de eisen die er vanuit het arbeidsveld kunnen worden gesteld en naar de behoeftes die er bij de toekomstige leerlingen aanwezig zijn. Inhoudelijk vreest het Colo de voor keur aan gemengde programma's zo wel algemeen vormend als beroepsge- vend. Hoewel de beginnende beroeps opleiding voor een deel in het prakti- cum op school beoefend kan worden, is het Colo gewoon voorstander van de stage in de praktijk. Pas dan staat volgens het Colo het diploma gelijk met het certificaat dat verkregen wordt na het primair leerlingwezen. Is stage niet mogelijk dan zou aan de leerling een deelcertificaat moeten worden verstrekt dat toegang geeft tot het primair leerlingwezen of het MBO Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen.. De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. ^^q£\A1 Een bijzonder Boek van de Maand om* telkens weer plezier aan te beleven. Vervolg van pagina 1 tgipMNvl NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 18,50. NA 7OKTOBER F 32,50. Dc aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. De kwestie is al ruim twee jaar een geschilpunt, ook binnen het CDA. In het voorjaar van 1976 raakte Van Agt, toen minister van justitie, zelfs in een openlijke ruzie verwikkeld met zijn partijgenoot Boersma, toen minister van sociale zaken en eerste man in het kabinet voor het wetsontwerp on dernemingsraden. Boersma wilde toen wat verder gaan met de „verzelf standiging" van de ondernemingsra den dan Van Agt. Intussen is Van Agt lijsttrekker en tijdens de kabinetsfor matie fractieleider van het CDA ge weest, en vervolgens premier gewor den. Boersma is nu Kamerlid voor het CDA, en als zodanig met Van Zeil speciaal belast met de afhandeling van het wetsontwerp. Ook in het nieuwe kabinet bleef de kwestie voor onenigheid zorgen, ook tussen CDA-ministers onderling. CDA-minister Albeda, opvolger van Boersma, bezwoer het kabinet in april ln een uitgelekte brief af te zien van de bepaling inzake aanwezigheid van de directeur in belangrijke verga deringen van de ondernemingsraad. Albeda moest toen echter het onder spit delven tegen een meerderheid in het kabinet bestaande uit de WD- ministers en een aantal CDA-minis ters. De CD A-fractie probeert nu, in de lijn van Albeda, de omstreden bepaling toch weer geschrapt te krij gen. Inmiddels verdedigt echter Albe da, als loyaal kabinetslid, het kabi netstandpunt. Regeerakkoord Van Zeil bestreed gisteren in het Ka merdebat de WD-opvatting dat de CDA-wens in strijd zou zijn met het regeerakkoord van CDA en WD. Dat Oppositie zegt over de positie van de directeur (ondernemer) tegenover de onderne mingsraad: „Het verdient de voor keur dat de ondernemingsraad alleen uit gekozen leden bestaat en dat de ondernemer derhalve in de raad geen stemrecht heeft." In WD-kring wordt geredeneerd dat „geen stem recht hebben" suggereert dat de on dernemer in elke geval wel aanwezig zal zijn. volgens heeft uitgedokterd, in over leg met het kabinet te proberen bij te stellen. „Daarom stellen wij het op prijs ik zeg dit in alle vriendelijk heid in het vervolg verschoond te blijven van WD-bewerlngen dat het CDA in strijd met het regeerakkoord is," zo voegde de CDA-woordvoerder eraan toe in het Kamerdebat. Juist de toevoeging in het wetsont werp, dat de directeur de belangrijk ste vergaderingen van de onderne mingsraad mag bijwonen, had de WD „ertoe gebracht te overwegen nu voor het wetsontwerp te stem men," zo had WD-woordvoerder Keja betoogd. Vorig Jaar maart, toen het wetsohtwerp in de oude versie van het kabinet-Den Uyl al ln debat was ln de Kamer, had WD-woord- voerder Rietkerk (thans WD-fractie- leider) meegdeeld dat het wetsont werp onaanvaardbaar was voor de WD, „omdat het de grondslag legt voor een twee-partijenstelsel binnen de onderneming, dat in strijd is met onze opvattingen over de samenwer king. Het wetsontwerp stelt de belan genvertegenwoordiging, de strijd, de tegenstelling, boven de samenwer king." Maar de nieuwe bepaling over de aan wezigheid van de directie bij belang rijke vergaderingen van de onderne mingsraad is voor de WD een „sig naal van klimaatsverandering" dat het wetsontwerp aanvaardbaar maakt. Maar dat verandert als het CDA nu uitgerekend dit „signaal" uit het wetsontwerp verwijdert. De WD is bereid zich te houden aan het re geerakkoord met het CDA, onder voorbehoud dat geen wijzigingen in het wetsontwerp worden aangeno men die het regeerakkoord doorkrui sen, zo waarschuwde Keja. Van Zeil daarentegen betoogde dat het regeerakkoord geen duidelijke structuur voorschrijft voor de onder nemingsraden. Het parlement is dus vrij de structuur, die het kabinet ver- De oppositiepartijen PvdA en D'66 blijven het wetsontwerp steunen, ook in de nieuwe versie van het kabinet Van Agt. Poppe (PvdA) vindt dat het nieuwe kabinet het oude wetsont werp op enkele punten heeft verbe terd. „maar dat valt ln het niet bij de verslechteringen". Poppe noemde on der meer de mogelijke aanwezigheid van de directeur in de belangrijke vergaderingen van de ondernemings raad als zo'n verslechtering. Niette min zal de PvdA wel voor het wet sontwerp stemmen, omdat het altijd nog beter is dan voortduren van de bestaande situatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9