deTijd deTijd INfN BIJZONDER BR DE NIEUWE V-HALS PULLOVERS VAN ZUIVER SCHEERWOL 45.- 45.- Weekblad RONDJE VOOR HET ELFTAL zuiver ?ch>eervvol NICOHAAKf UIT DE WEEKBLADEN Omroep Zuur deze week: Dooie Haan Compromis Gekozen burge meesterschap Op zoek Oorlogsspeeigoed Een komfortabele mode.Het materiaal is van Zuiver Scheerwol. Dus dat ademt en isoleert omdat het 'n natuurprodukt is. De breiers hebben 'n kostelijk struk- tuur-effekt ontworpen, waardoor deze .pullovers zo anders zijn dan de doorsnee. DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET P 6p Vrij Nederland De perikelen in omroepland beheer sen ook deze week weer een groot deel van Vrij Nederland. Een publi- katie over nevenactiviteiten van NOS televisie-chef Carel Enkelaar lijkt wat keutelig. maar belangwekkender is het wekelijkse kleurkatern dat vrij wel geheel gewijd is aan de handel en wandel binnen het NOS-televisiege- beuren. Over de financiële misère het volgende; „Het probleem is niet dat de Nos geen bekwame boekhouders in dienst zou hebben. Het gaat erom dat de boekhouders niet kunnen en terecht ook niet mogen beoordelen of de gedane uitgaven voor een pro gramma wel zinvol zijn. Daarover be slissen de programmamakers met aan het hoofd Karei Enkelaar. En die kunnen het ook niet." Ook aandacht voor de aanhoudende problemen bij de Vara: „Het is rood. het zit in een hoekje en wordt steeds kleiner". De beroemde Colombiaanse schrijver Gabriel Garcia Marquez bericht tot in details over het begin van de strijd in Nicaragua: de gijzeling van het Huis van Afgevaardigden. Naast buitenlandreportages over Ja pan, Camp David en stakende petro- leumarbeiders in België nog belang wekkend leesvoer over het Vaticaan en het Jodendom, en over Stalins gevaarlijkste vijand Nicolas Boe-- charin. Elseviers Magazine een sombere nota. die ook mét Be stek '81 in het komende jaar weer meer werklozen in het vooruitzicht stelt Verder reportages over de binnenkort te openen Haagse winkel-, kantoor- en hotelkolos Babyion; de risico's van het wethouderschap; de problemen rond de sjah van Iran en een gesprek met de Somalische president Barre, die zijn toevlucht zoekt tot het westen. De oppositiedruiven smaken zuur, constateert Elseviers Magazine, die de vraag opwerpt: Wie redt de PvdA? Wat volgt is een inventarisatie van de problemen binnen de grootste oppo sitiepartij (de koers, de opvolging van voorzitster Ien van den Heuvel), ge volgd door een gesprek met vice- voorzitter Jaap van der Doef („Den Uyl is nog lang niet aan het eind van zijn latijn"). In het omslagverhaal wordt een nieu we golf oorlogsfilms geconstateerd, nu de beide wereldoorlogen zijn uit gemolken Hollywood ontdekt Viet nam. en het gaat niet meer om de medailles, maar om de littekens. Het bijna traditionale lek in de mil joenennota valt ditmaal te beurt aan EM-hoofdredacteur Hoogendijk, die alvast een tipje van de sluier oplicht, maar niet van harte, want het wordt 1AOVERTENTIE Wim Kok ziet in Bestek '81 de kiem van een .levensgroot conflict' maar komt het écht zover? Heeft hij straks een ander alternatief dan over te gaan tot de orde van de dag: de c a o -onderhandelingen? .De vraag is legitiem hoor. Maar de bal ligt nu op de speelhelft van het CDA.' Een interview van Joan Smithuis. Het Dorp is met zijn 400 gehandicapten en meer dan 500 medewerkers als ideale leefgemeenschap gedoemd te mislukken. Wordt het een luxueuze verpleeginrichting? P. van der Ei)k trekt enkele draden uit een onontwarbare kluwen van oorzaken. Verder: Leraren ve.ontwaardigd: nieuwe toelatingseisen voor universiteit? Ria Beckers: Het gelijk van de Zuidmolukkers Mr. J.J. Abspoei Ook voor Menten bescherming Interview: basklarinettist Harry Sparnaay Literatuur: F B Hotz en de vrouwen Film: Hollywood omzeilt Vietnam Bon voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 6 gulden Naam Adres Plaats.. Tel TR-37 Zonder posueget zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6. Amsterdam Betaimg na ontvangst van acceptgiro Onril te koop:2.50 Abonnementen, tel. 020 23 39 84 Haagse Post: In de Dooie Haan. heet het omslag verhaal van de Haagse Post. die zich afvraagt of de VARA bezig is zichzelf te vernietigen: „Terwijl geprobeerd wordt de Vara-kar op het dubbel spoor van ideologie en grote massa te zetten en de wielen dieper in de mod der zakken, is het tegenover de 540.000 Vara-leden wel een beetje ar rogant om ruzie te maken in plaats van goede programma's." Het ontbreken van een FNV-altema- tief voor Bestek '81 is volgens HP geen politiek-tactische kwestie, maar een gevolg van het feit dat de FNV nu nog niet in staat is een strak gecoör dineerd arbeidsvoorwaardenbeleid te voeren. De druk op het kabinet-Van Agt wordt pas volgend jaar verwacht, als de cao-onderhandelingen begin nen. Columnist Hofland laakt overi gens de regeringsplannen: „Zonder een andere overtuiging dan te willen blijven zitten, zoekt het zich, dekt door compromissen, een weg die geen ander doel heeft dan het vermijden van obstakels." Verder o.a. een reportage over de overwinning van actievoerders in de Amsterdamse affaire-Ballast Nedam, een reisverslag uit Japan en een ge sprek met Paul de Lussanet over zijn film „Mysteries". De Groene Amsterdammer: De Groene Amsterdammer wijdt vijf pagina's aan het zogeheten „histo risch compromis" van de Italiaanse communistenleider Enrico Berlingu- er: een koers op basis van samenwer king met de christen-democraten, uit angst voor een tweede Chili. In dit verband een gesprek met een Napoli- taanse wethouder („Wij communis ten hebben een weddenschap met de geschiedenis"), een beschouwing („De Italiaanse weg naar het socialis me loopt langs het ravijn") en een uit het dagblad Republica overgenomen interview met Berlinguer zelf („Onze critici schieten op een karikatuur"). Oud-minister Jan Pronk voorspelt de val van het kabinet: „Niet door onze grandioze oppositie, maar alleen door een groot conflict met de vakbewe ging." Ook in De Groene aandacht voor Nicaragua („Is Nicaragua van een meneer of van de Nicaraguanen?") en Camp David („Niemand hoeft zijn gezicht te verliezen en de Palestijen blijven buitenspel"). DE NIEUWE UNIE: De burgemeester van Amsterdam, Wim Polak, geïnterviewd door De Nieuwe Linie, „toont zich een fel tegenstander van een door de bevol king gekozen burgemeester". In een gesprek dat voornamelijk gaat over de vraag of de gekozen burgemeester voorkeur verdient boven de benoem de. zegt Polak dat hij wel voelt voor een verkiezing van de burgemeester door de gemeenteraad. „Wel moeten dan, wat Samkalden al eens gezegd heeft, de consequenties getrokken worden in die zin dat een door de gemeenteraad gekozen burgemeester óók door de gemeenteraad kan wor den afgezet." Sienie Strikwerda-van Klinken, vroe ger voorzitter van de Nederlandse Christen Vrouwenbond en nu vice- voorzitter van de Emancipatie Kom missie. is een van de tien vrouwen die vorig jaar de Werkgroep feministi sche theologen vormden. Zij zegt ..vanuit de feministische theologie" te willen komen „tot bewustwording, en vandaar tot een andere levensstijl en ven andere opvoeding". Pas als de vrouw „echt gelijkwaardig" is. vindt ze. „krijg je een andere soort huwe lijk, of samenleven, met misschien nog wel een grotere afhankelijkheid van elkaar, maar niet meer een onder drukkende afhankelijkheid". Van gelijkwaardigheid, stelt De Nieu we Linie bedroefd vast. was op de Rotterdamse sexbeurs niets te mer ken. De beurs is „een flop" geworden: „Een Auto-Rai, maar dan met sex". DE TIJD De werkgevers in Hervormd Nederland Een slag onder de gordel Lees deze week: Wapenwedloop in de kinderkamer: Oorlogsspeelgoed is probleem van de volwassenen Interview: de boeken van Ton van der Worp Aanval op de vredesweek, NIVV contra IKV Sietse Bosgra: Raketten van Otrag stammen uit de stal van Hitier De Rhodesiëboycot: Olieconcerns en regeringen houden er een eigen rechtsorde op na. En: Biko misbruikt voor propagandastunt De verborgen krachten achter de Iraanse opstand. Bon zonder postzegel opsturen naar Antwoordnummer 1776. Den Haag. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5. O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 32.50 per half jaar) Naam Adres Plaats Hervormd Nederland houdt de hoop levend van de plannen om de toelatingscrite ria voor universiteiten door nieuwe te vervangen. Ria Beckers blikt terug op het Ka merdebat over de Zuidmolukkers. dat „heel misschien het begin is ge weest van een nieuw begin". De Alkmaarse hoofdofficier van justi tie mr. Abspoei acht het terecht dat de zaak Menten voor nader onder zoek is terugverwezen naar de rech- ter-commissaris: „Het aanzien van de Nederlandse rechtspraak is er alleen maar door versterkt". HERVORMD NEDERLAND Met een foto van een jongen die een modern oorlogstuig in de aanslag heeft opent Hervormd Nederland de aanval op de speelgoedindustrie. Deze brengt namelijk .de oorlog op miniformaat in de kinderkamer". Het blad laat de orthopedagoog Roel de Groot uitleggen, dat het oorlogs speelgoed een probleem van de vol wassenen is. „We moeten ons afvra gen met welk recht we kinderen dur ven confronteren met onze agressie". De Groot wijst oorlogsspeelgoed trouwens niet zonder meer af („kinde ren moeten hun agressie kwijt") en zegt dat de afkeer zich meer moet richten tegen de werkelijkheid. Kees Waagmeester probeert duide lijk te maken dat de koers van de werkgevers naar economisch herstel fout is: „Hun remedie vergroot juist de problemen. De werkgevers zouden een wezenlijke bijdrage aan de oplos sing van de problemen leveren als ze eens inspeelden op de grenzen van de groei". Directeur Ton van der Worp van uit geverij Ten Have (met schrijvers als Okke Jager en Sören Kierkegaard) beklaagt zich over de onvrijheid die nog vaak binnen de kerk optreedt: „Ik word onmiddellijk kopschuw als mensen met een zorgvuldig uitgewo gen dogmatiek komen aandragen en zeggen: zo zit het in elkaar en dat moet je geloven". Woningraad Tot voorzitter van de Nationale woningraad is benoemd de heer J. A. M. Reijnen, burgemees ter van Heerlen. Hij volgt de heer Chr. van Hofwegen op. De heer Reijnen was van 1972 tot 1977 lid van de Eerste Kamer voor de KVP en maak te toen ook deel uit van de vaste Kamercommissie voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Ziekenhuisraad Het bestuur van de sectie verpleeghuizen van de Nati onale Ziekenhuisraad (NZR) heeft mevrouw J. van Leeuwen, oud-Ka merlid voor ARP en CDA. voorgedra gen als voorzitter van deze sectie. Haar benoeming komt op de leden vergadering van 11 oktober aan de orde. Zij zal drs. F. A. Vissers opvolgen, die op 14 juli werd benoemd tot voor zitter van de NZR. Mevrouw Van Leeuwen is stafadviseur sociaal be leid van de Ogem in Rotterdam. Zij was twaalf jaar lid van de Tweede Kamer en bekleedt verschillende functies op het terrein van de volks gezondheid. Eredoctoraat Prof. dr. J. Kiste- maker, directeur van het FOM-insti- tuut voor atoom- en molecuulfysica in Amsterdam, heeft een eredocto raat gekregen van de Maria Curie- Sklodowska universiteit van Lublin in Polen. De bul en de oorkonde zul len hem op 23 oktober worden over handigd. Prof. Kistemaker (61) krijgt deze onderscheiding als erkenning voor de bijdragen die hij aan de ont wikkeling van de wetenschap heeft gegeven. PvdA-fractie Mevrouwi der Vlist is geïnstalleeri Tweede Kamer. Zij vei ture in de PvdA-fracti< staan door het vertrel Schaefer. RECTOR MAGNIFIC1 Erkelens (54) is met september 1979 voor noemd als rector magi technische hogeschool Hij zal in die functie di van der Leeden opvolg Erkelens slaagde in 1 Delft met lof voor het tuigbouwkundig ingeni te daarna in verschill bij Philips in Eindhove is hij gewoon hooglera Eindhoven. Hij geeft d I*, werktuigkundige be4 satie. De Tijd meent dat de kritiek van de vakbonden op Bestek '81 slechts één doel had: inspelen op de aarzelende houding van het CDA. „die het lot van de bezuinigigngen in handen heeft". Het omslagverhaal heet dan ook „Wim Kok op zoek naar het CDA". Maar wat te doen als die hem niet tegemoet komt? Kok: „De bal lig nu op hun speelhelft". De Tijd vraagt zich af of er ooit nog een einde komt aan de beroering in Het Dorp. nu de oorspronkelijke op zet van dit gehandicaptenoord wordt doorkruist door „niet voorziene maar onvermijdelijke ontwikkelingen", die wijzen in de richting van een luxueu ze verpleeginrichting. Als onderwijsbijdrage een afweging Juichend vallen z'n medespelers hem om de nek. 1-0 één minuut voor tijd. Dat kan niet meer stuk. De over winning wordt uitbundig gevierd. Rondje voor het elftal en alom /enthousiasme voor dat schitterende /doelpunt. Daarna kleden de mannen zich sportief, 't Is hun vrije tijd en daar pas je je kleding bij aan. Links: Overslag V-hals pull over in nieuwe struktuur- breisels, Zuiver Scheerwol. Rechts: Mooie herfstkleur en in nieuwe struktuur- breisels,Zuiver Scheerwol. zanger: ojecti I sta. de oi els o: te p "Ja, ik hou wel van een geintje natuurlijk, maar werk neem ik serieus. Kleding bijvoorbeeld, héten*; belangrijk. Want als je ieto scf saais aantrekt, dan ben je al gauw 'n saaie jong« Alles wat je aantrekt mo lékker zitten, man. Anders kun je helemaali uit de voeten. En de groeten!" P opze erwij beroi cht. fid faagl Colo Üjkei linge de de i 6n er telt i

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8