Staatssecretaris Brokx start bouw in Houtwijk vrijdag\S) zaterdagvoordeel Boek nu zo'n spotgoedkope zonreis naar Mallort Jonge mensen zoeken kamers, laat ze niet in de kou staan! Eerste paal geheid voor Den Haags laatste nieuwbouwproject Haagse sportraad zoekt vijf tot tien terreinen voor „plankschaatsers" KORT NIEUWS Glimmerveen dient klacht in bij hof Straatsburg Werkende organiseert Jongerendag Haagse villa Clingendael wordt kanto( K Olivetti lettera 25 portable schrijfmachine Boekenkast/buro kombinatie Vendex slagboormachi^ VROOM P WEI DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Met „gemeng de gevoelens" heeft staatsse cretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening mr O. P. Brokx gistermiddag een paal de grond ingeheid als aanzet voor de eerste 324 wo ningen die zullen worden neergezet in Houtwijk. Het betreft woningwet en premie- koopwoningen. te bouwen door de woningbouwvereni ging „De Ooede Woning". Met Kraayestein al klaar en Nieuw-Waldeck in volle ont wikkeling moet Houtwijk (tussen Oude Haagweg en Es- camplaan) de afronding vor men van het gebied dat Oroot-Loosdulnen wordt genoemd. Niet alleen de gevoelens van de staatssecretaris waren bU de op zich heuglijke gebeurtenis van gisteren gemengd. OOk de aanwezige plaatse lijke notabelen, wonlngbouwfunctlo- narlssen. architecten en aannemers ontkwamen niet aan een blik In de toekomst, die er somber uitziet Want de feiten liggen op tafel: de bouwkos ten van nieuw woningen rijzen der mate de pan uit dat de huren voor veel mensen niet meer op te brengen zijn en voor Den Haag komt er nog bij dat met Houtwijk het laatste stukje grond Is opgesoupeerd. Terwijl de randgemeenten weigerachtig zijn In het verstrekken van bouwgrond. Geen huren als Nieuw-Waldeck Tot op de cent rekende Brokx zijn gehoor voor hoeveel het rijk aan sub sidie voor dit project heeft verstrekt om de prijzen en huren nog enigszins aanvaardbaar te maken. Het kwam neer op 10.000 gulden per huis, een totaal van 32 miljoen. Bij een huur van 6.2 procent van de stichtingskos- ten kwam Brokx uit op 560.-. maar dit was ook hem te hoog. Een extra subsidieregeling van de staatssecre taris knabbelde nog eens 50,- gul den per maand van de gunningshuur al en bracht het percentage van de kostprijs op 5.6. ..Maar," zo waar- schuwde Brokx." dat is dan nog niet de aanvangahuur. Die wordt als de huizen afgebouwd zijn ivm kosten stijgingen nog iets hoger." De koop woningen kosten tussen 120.000 en 145.000. Brokx deelde bruut mee dat hij het verzoek om de huren op 5 procent van de kostprijs vast te stellen, zoals in Nieuw-Waldeck gebeurt, met kon in willigen. „Nieuw-Waldeck is een uit zondering. Een opvangsgebled in de stadsvernieuwing. Het gaat me te ver dit ook bij Houtwijk toe te passen. Deze wijk heeft een heel ander karak ter". zei hij Hij zegde toe de nu gebruikte subsidieregeling voor ge heel Houtwijk (waar 4000 woningen worden gebouwd) te hanteren, maar drukte de woningbouwverenigingen op het hart de kosten zo laag moge lijk te houden. Dan maar minder di versiteit in de bouw. Staatssecretaris Brokx hanteert de knuppel van de hei-installatie. Op de voorgrond wethouder Vink. meer met de uitgangspunten. Als we zo doorgaan zullen we niet alleen moeten bezuinigen maar op een gege ven moment ophouden met bouwen." waarschuwde hij. Op de suggestie van Brokx dan maar met minder kostenverhogende tiere lantijnen te werken reageerde de wo ningbouwverenigingen met de op merking dat echt wel de grootste waakzaamheid wordt betracht bij de Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vijf tot tien plekjes zijn er in Den Haag nodig voor de „plankschaatsende" jeugd, meent de Haag se Raad voor Sport en Recreatie. De HRSR stelt wel de nodige vraagtekens achter de veiligheid van de nieuwste rage, maar constateert dat het „piankschaatsen" ('skate board') bij veel jongeren is aangeslagen en dat de vraag oproept of er iets en zo Ja wat voor hen gedaan kan worden. Volgens de HRSR mag niet vol staan worden met het verbieden van 'piankschaatsen' op de open bare weg, zoals het Haagse ge meentebestuur heeft gedaan. In een brief aan wethouder P. Vink (sportzaken) stelt de raad dat de gemeente moet proberen ruimte te vinden waar het „piankschaat sen" wél kan worden toegestaan. De HRSR denkt niet direct aan de aanleg van een echte baan, maar suggereert dat voorlopig volstaan kan worden met het aanwijzen van een aantal terreintje die voor het „piankschaatsen" geschikt zijn. Zo wordt gedacht aan Ocken- burg met z'n kunstduinen, terrei nen in de buurt van de boulevard van Scheveningen (waar erg veel schaatsplankenthousiastelingen zijn) en wijkparken zoals dat van Mariahoeve. „Maar ook in buurten als Schilderswijk, Laakkwartier en Spoorwijk moeten we terreinen vinden", aldus een vertegenwoor diger van de HR8R. „De belang stelling voor het „piankschaat sen" is op dit moment behoorlijk groot. In Scheveningen zijn jonge ren zelf begonnen met het in el kaar timmeren van houten hinder nissen. Omdat ze niet mogen „piankschaatsen", moesten ze die weer afbreken. Toch zijn dat posi tieve geluiden, die erop wijzen dat plankschaatsterreinen niet zo duur hoeven te zijn." Ondanks het verbod om op de openbare weg te schaatsen, ge beurt dat nog regelmatig. Ook parkeerterreinen van flats zijn ge liefde oorden voor de Jeugd, te meer daar de politie op deze „ei gen terreinen" niet tot handelen kan overgaan. planvoorbereiding. „Je moet wel voorzichtig zijn met matigen. We bouwen niet voor 20 maar voor 80 jaar. Ons nageslacht zal over ons oor delen." Van Eijk deed tenslotte een klem mend beroep op de staatssecretaris toch ook voor de Houtwijk de huur prijs op 5 procent van de kosten te bepalen, zoals in Nieuw-Waldeck. Brokx reageerde niet. DEN HAAO (ANP) Joop Glimmer veen en de vice-voozitter van de thans ontbonden „Nederlandse Volks Unie" Hagenbeek hebben bij de com missie voor de rechten van de mens in Straatsburg een klacht tegen Neder land ingediend. Zij beschouwen hun veroordeling we gens rassendiscriminatie als een aan tasting van hun vrijheid van overtui ging en van meningsuiting zoals ver vat in het Europese Verdrag tot be scherming van de rechten van de mens (art. 9 en 10), en van hun vrij heid van verkiezingspropaganda (art. 3 van een protocol bij het verdrag). Belden werden, aldus de Haagse ad vocaat mr. W. J. Weifort, in augustus 1976 in Schiedam gearresteerd we gens verspreiding van pamfletten van de NVU, waarin werd gepleit voor het verwijderen van 8urinamers en buitenlandse arbeiders uit Neder land. Zij hebben hun zaak doorgezet tot de Hoge Raad, die een beroep in cassatie echter afwees. AMSTERDAM Bij een verkeerson geval op de Gooiseweg in Amsterdam is dinsdagnacht de 23-jarige Urugu- ayaan N. Palmer omgekomen. Hij reed met zijn auto tegen een boom. Het slachtoffer werd naar een zieken huis overgebracht, waar men de dood constateerde. Er waren geen andere passagiers in de auto. Trefcentrum voor Duinoord open DEN HAAG De nieuwe wet houder voor maatschappelijk welzijn, volksgezondheid en wijkzaken in Den Haag. de CDA-er Wim du Chatinier, opent zaterdag om half vijf het trefcentrum van Duinoord „Op den Engel" aan de Waldeck Pyr- montkade 885. De opening wordt omlijst door een twee daags feestprogramma dat za terdagmorgen om 10 uur begint met muziek door de wijk. Ver der is er jeu de boules, een con cours hippique op het Stalen Ros, een kinderspelenparadijs (12-16 uur), een tafeltenniskam pioenschap (12-16 uur), zlgeu- nermuziek (17-19 uur), lichte jazz (19-21 uur) en balkanmu- zlek (21-21 uur). REÜNIE De reünievereniging Satoe-Ampat van het voormalige OVW-bataljon 1-4 R.I. viert zaterdag 30 september haar 25-ste samen komst. De Jubileum-reünie vindt plaats in de kantorenflat op het ter rein van de Frederikkazeme aan de Van de Burchlaan 31 in Den Haag. Aanvang 16 uur. Om 20 uur begint een grootse feestavond. LOUIS VAN DIJK Het trio Louis van Dijk treedt vrijdag om 20.15 uur op in het ontmoetingscen trum Het Anker in Hazerswoude. De toegangsprijs bedraagt 7,50. SCHILDERIJEN - Tot en met 29 september exposeert de Leidschen- damse schilder Gerard Overvliet met schilderijen in de Schakel, in het win kelcentrum Leldschenhage. De ope ningstijden zijn maandag en donder dag 13.30-16.30 uur, dinsdag, woens dag en vrijdag 10.30-12.00 en 13.30- 16.30 uur, zaterdag 10.30-16.30 uur en donderdagavond 19-21 uur. CABARETSTUNT Het Alge meen Haags Comité organiseert een (volgens eigen zeggen) „cabaret stunt" door op woensdag 20 septem ber het talentrijke cabaretgezelschap „Kwartoverelf" te laten optreden in de zaal van Diligentia in Den Haag. De zomerproduktie van het gezel schap (Kees Bos, René van Zanten en Emille Ehlhart) is zo'n succes gewor den dat het AHC degenen die de groep nog niet gezien hebben alsnog de mogelijkheid wil bieden. De toe gangsprijs voor de avond bedraagt slechts een rijksdaalder. Kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar bij het kan toor van het AHC, Nassauplein 41, dat dagelijks open is van 9 tot 16 uur. GEWESTELIJK ORKEST Het Gewestelijk Orkest concerteert vrij dagavond om 20.15 uur in de aula van de TH in Delft met een promenade- concert, dat werken bevat van César Franck, Saint-8aëns en Beethoven. Solisten zijn Mieke Telkamp, George van Renesse en Pleun van der Lin den. Dirigent is Arte van Beek. FEIKE ASMA Felke Asma be speelt vrijdagavond om 20.15 uur het orgel van de Grote Kerk in Den Haag. Op het programma staan werken van Hendrik Andriessen, Ch. M. Widor en M. Reger. De kerk is om kwart voor acht open. LEPRAZENDING Vrijdag avond spreekt ds. S. Perottl, coördi nator van de Leprazending in zieken huis Leyenburg aan de Leyweg in Den Haag naar aanleiding van een film over het leprawerk. Er is ook discussie tijdens deze avond, die ge organiseerd wordt door de Hospital Christian Fellowship. De film wordt gedraaid op de eerste verdieping van lowship is een internatfcf kerkelijke beweging die stelt binnen ziekenhui» instellingen op het gtfj gezondheidszorg het e kendheid te geven. Dit g andere door plaatselij bijbel- en gebedsgroep* en te stimuleren onder i gezondheidszorg. Meer over de Nederlandse mevr. D. Meerwaldt, straat 174 te Den 070-643486 het opleidingscentrum bij de perso- Isflat. De Hospital Christian Fel- neelsl eer 9 lef DEN HAAG De <{"k werkende jongeren Werkende Jeugd Cl seert voor alle ja Zuid-Holland in de 1 16 tot 26 jaar op 4 nof Jongerendag '78. 'dii Op deze dag zal na d andere onderwerp* )kJ( Pr derwijs voor werl ren centraal staand worden er contini draaid en 's middag forumdiscussie plaï' waar een zevental me figuren uit het ondf politiek antwoord geven op door de aa se stellen vragen. Ver teiten: aandacht vo gelegenheid in de v en Scheveningse vlsaf nr matieve markt i» trum Kommunlka huisvesting en jonf een expositie „Het IL_ Haagse arbeider" er bij de toneelgroep dens de Jongerentn mand uit de polfpei worden gehuldigd. rer scheiding zal voo ne lijks worden toegel politieke figuur d^p jaar lang echt h^ voor de problemen kende jongeren. Voor meer inform^ aanmeldingen vooiv tis Jongerendag recht bij WJ CN1 13633, Den IU 070-884702). its ADVERTENTIE Vink wordt lastig De één week en een dag in functie zijnde wethouder van volkshuisves ting Piet Vink kondigde aan het staatssecretaris Brokx in de toe komst zeer lastig te zullen maken. Hij zal niet aarzelen met de gigantische problemen waarmee de stadsvernieu wing in Den Haag gepaard gaan. bij Brokx om rijkssteun aan te kloppen „Iedereen moet samenwerken om de huisvesting in Den Haag te redden. Alle hens aan dek." deed de wethou der een beroep op de aanwezigen De grootte van de volgens het be stemmingsplan te bouwen woningen (60 procent vijf- en zeskamerwonin gen) vormde de hoofdmoot van de spirituele klaagzang die voorzitter Frans van Eijk van de federatie Haagse woningbouwverenigingen er uit perste. „De woningbouwvereni gingen krijgen de schuld van de hoge huren, maar voor vijf- en zeskamer woningen bestaat geen subsidierege ling als voor kleinere huizen. De stichtingskosten verstaan zich niet Duizenden jongens en meisjes, die werken of studeren kunnen geen kamer vinden. En 'n dak boven je hoofd is het minste wat je nodig hebt. vindt u ook niet? Als u een behoorlijke kamer of een etage vrij hebt, bel of schrijf dan even. Doet u h^t wel direkt? Telefoonnummer: 635831 Adres: M.A.I.C. (Maatschappelijk Advies- en Informatiecentrum) - Huurkamers. Tasmanstraat 182, Den Haag. .Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Huize Clin gendael in Den Haag wordt als de gemeenteraad erin toestemt een centrum voor internationale betrek kingen. Deze villa staat al anderhalf jaar leeg; de laat ste bewoners waren krakers die hun riant onderkomen in maart '76 onder rechts- dwang moesten verlaten. Het centrum voor internationale betrekkingen moet nog worden op gericht en wordt een combinatie van door het ministerie van buiten landse zaken gesubsidieerde instel lingen, die actief zijn op het gebied van internationale zaken. Genoemd worden het Nederlands Genoot schap voor Internationale Zaken, de Europese Beweging, de Neder landse Vereniging voor de Verenig de Naties (V1RO), het Defensie Stu diecentrum en de Leergang Buiten landse Betrekkingen van het Ge nootschap Internationale Zaken. Deze organisaties zijn nu nog geves tigd in verscheidene panden in de residentie. Het bespaart het minis terie van buitenlands! veel subsidie, als zij zouden zijn ondergebi dien kunnen de org) efficiënter werken. Het college van b er Haag stellen, dat de dekkend moet zijn en i' parkeerplaatsen op niet uitgebreid mag begane grond moet, l ge, een consumpt voor parkbezoekers richt. Als de plannen Clingendael in overleg nisaties gerestaureerd* 1ste H. C (ADVERTENTIE) Moderne kunststof ombouw fraai en duidelijk lettertype rood/zwart lint en stencil- j stand 3 regetstanden en kant lijn opheftoets lijnrecht schrift door zg. zakkend segment kompleet met sterke draagkoffer Adviesprijs 349- Vroom Dreesmannpnjs Babymaillot Stoeisterk acryl/ polyamide Ribsteek 2/2 In wit. rood, bruin en marine Maten 74 t/m 92 Damesslips Van 100% katoen. Prima pasvorm Maak een keus uit vele fantasiedessins. Diverse kleuren 3^VC Maten 40 t/m 50 ./3 3 stuks In grenen struktuur. Boekenkast is ver krijgbaar in 2 maten en ook los verkrijg baar. Het buroblad is 60 cm breed. Kompleet, met 90 cm boekenkast van 199.50 voor 175.- Kompleet, met 60 cm boekenkast van 185.- voor 157.- Boekenkast. 90 cm breed van 107.- voor 97.- Boekenkast. 60 cm breed van 92.50 voor 79.- Dit alles is verkrijgbaar in old pine bruin, tegen geringe meerprijs. Tienergrammofoon Zwart of oranje. Lichtnet. Automa tische afslag. Aansluiting cassette recorder Prima geluid. Fraaie koffer 79.- Favoriet tapijt Diloprib ribbel pro fiel). Mooi en sterk. Met foam-rug. 5 warme kleuren. Makkelijk zelf te leg gen. 200 cm breed. Per meter 26.- Vier toeren ma chine. sterke 530 Watt motor thermisch beveiligd slipkoppeling tegen over belasting dubbel geïsoleerd radio/TV ontstoord alle AEG, Bosch en Vende hulpstukken passen Kema keur 1 jaar garantie van 299.- voor 249. VROOM OREESM^' ook geldig op de plaatselijke koopavond /K Cv 8- of 15 dagen - t. lone ond lode Nog volop keuze voor september en oktober "bij de reisbureaus van van ke r i vit en i tsch

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6