Niet zelf 'dokteren' aan je voeten 'n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. Wij helpen. ABN Bank Personalia De tekening van een lezer ouw Commentaar Bouw van woningen in groeikernen verdubbeld Pedicure moet wettelijk worden erkend 3g (2) »g (3) iste Met de ABN Girospaarrekening. FRCAG 14 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET DOg (1) Ëi der Klaauw van bui ken heeft deze week :lijke bijdrage aan het rdgegoochel gegeven, ontkende dat hij een lleid ten aanzien van Zuid- koorstaat en om dat te jjn nog eens als „onveran- I" van onze politiek aan schaffing van het volko- jrwerpelijke apartheidsre de koekoek", ben je [te zeggen als je dat leest. i nog een punt van discus- i ons land en alsof een tvan buitenlandse zaken aan met intrappen van die al zo lang en zo fj openstaat. Het doet an een minister van on- die, om de continuïteit iter Van der Klaauw het lialoog" in de verhouding .frika opnieuw introdu- igt hij het beleid op een ïiscfcijd geleden verlaten weg s er inderdaad alle aanlei den nieuw beleid" te is „dialoog" het sleutel- weest in het Nederlandse aanzien van Zuid-Afrika ing heeft de regering (en krant) daaraan meege- |e hoop dat er ten slotte voor Zuidafrikaners met tere huidskleur zou wor- ikt. Maar allengs is ook geworden dat het ge- )k ^Zuid-Afrika slechts werd zienpm de (blanke) gesprek- arhetyn eigen land meer gezag te verschaffen. is in de huidige omstan- :en onbruikbaar middel lt ^n het zag er naar uit, dat 0Jer*jet-Van Agt daarvan de tioudi<t'es zou trekken. Het in het kabinet-Den Uyl ïultureel verdrag op te erd overgenomen en mi- et me0 der Klaauw zei vorig niet oi uit. f! tad voi rin m< ervarii Jen. D nde di 'an der Klaauw het na- internationale maatre- lêTetnhiet meer tot zijn taak ijft hij ten aanzien van m J°°r ^em ondertekende eentor°rd 'n gebreke. Het voor f zijn, dat de minister erden (tingen beschikt die hem ;n d*®iclusie hebben gebracht is ais g,e'd'ng het beleid in Marirfgde zin bij te stellen, oiyterjdat zo is, dan is de >chiwe*rpijcht daarvan de Ka- w?e grV'i10 °P de ho°gte en duit lieuwd naar zijn mede- rant wij zien die veran- al waren ze maar zo ïns mans hand niet. jhien rondom de Zuidaf- Jgering iets aan de hand tcussies binnen de Broe- Jiaar wie goed toeziet,' t die discussie eigenlijk het verband van de olitiek gaat. Misschien van het beleid aan te geven, iets mompelt in de geesit van „het onderwijs blijft een voortdurende zorg van de regering" en dan ver der meent vrij te zijn om te hande len zoals hij het wil. Want wat doet Van der Klaauw anders? Na het uitspreken van die volzin over het doel van zijn be leid, introduceert hij wel met een gezicht alsof dat er niets mee te maken heeft een nieuwe tactiek ter bereiking van dat doel. Maar dat is een gegoochel met begrippen. In de politiek hoort ook de tactiek bij het beleid en wie dat ontkent of doet alsof het om twee zaken gaat die niets met elkaar te maken heb ben, doet denken aan de gooche laar die de zaal vraagt naar rechts te kijken teneinde links zijn trucs te, kunnen volvoeren. jaar nog in de Tweede Kamer dat hij niet zag „welke andere midde len de internationale gemeenschap overblijft dan te proberen via dwangmiddelen te bereiken dat verandering in de situatie in Zuid- Afrika wordt gebracht" een standpunt, dat precies aansloot bij de bewoordingen van het regeer akkoord tussen CDA en VVD. Daarin wordt niet alleen de apart heidspolitiek veroordeeld, maar komt ook de tactiek ter sprake: „De regering ijvert in de Verenig de Naties en Europese Gemeen schap voor de totstandkoming en naleving van maatregelen, afge stemd op het doel om beëindiging van apartheid en onderdrukking te bewerkstelligen." Een duidelijke tekst, die de minis ter van buitenlandse zaken op dracht geeft een actief beleid te voeren op dit punt en die door de verwijzing naar maatregelen door VN en EEG het aanneme lijk maakt dat er op iets anders wordt gedoeld dan de „dialoog" (want daarvoor hebben wij immers die internationale organen niet nodig). kan je zeggen, dat het een discus sie is tussen „verlichten" en „su- perverlichten", maar dan toch steeds met behoud van de beginse len van de apartheid. Niemand bijvoorbeeld waagt het er op een pleidooi te voeren tot doorbreking van de thuislanden-politiek en nie mand ook roept een man als Vor- ster op de zwarte leiders (zelfs niet de meest gematigden onder hen) als een werkelijk gelijke en gelijk waardige discussiepartner te aan vaarden. Als minister Van der Klaauw behoefte heeft het woord „dialoog" te gebruiken, laat hij dat dan doen in een oproep aan de machthebbers in Zuid-Afrika om in eigen land de dialoog aan te gaan en laat hij ook (want hij zal wel niet met een oproep kunnen volstaan) de grootst mogelijke di plomatieke druk uitoefenen om die dialoog op gang te brengen. Pas als het zover is, lijkt het ons tijd ook onzerzijds de dialoog met Zuid-Afrika te heropenen. door Kees de Leeuw De Landelijke Organisatie Voetverzorging houdt ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan maandag 18 september in Amersfoort een congres. De heer A. de Wit, inspecteur van de volksgezondheid ten behoeve van de paramedische beroepen, zal een inleiding houden over „De pedicure en zijn/haar toekomst". Verder zal worden gesproken over afwijkingen aan onderbeen en voet door stoornissen in zenuwen en bloedvaten. In onderstaand verhaal wordt nader ingegaan op de voetverzorging in Nederland, de wettelijke erkenning en de strijd tegen de beunhazerij. Het adres van de LOV is Welgelegenlaan 62 in Driebergen, tel. 03438-8273. DRIEBERGEN De helft van de Nederlandse bevol king heeft last van pijnlijke voeten. Dat klinkt misschien overdreven, maar is het be slist niet. Je zou zelfs kunnen zeggen, dat de voet het meest verwaarloosde deel is van het menselijk lichaam en dat ter wijl het het eerst aangewezen middel is om ons te ver plaatsen. Met een variatie op de uitdrukking „Zeg mij wie uw vrienden zijn kunnen (gediplomeerde) pedicures roepen: „Toon ons uw voet en wij zeggen wie u bent". Of nauwkeuriger geformuleerd: wij zeggen, wat u heeft: een knikvoet, een doorgezakte voorvoet, een knikspreidvoet. een platvoet, een knokvoet of een hol voet, terwijl er ook nog sprake kan zijn van hamertenen, ingegroeide na gels of likdoorns. Al met al een hele waslijst, waarbij goede voetverzor ging zeker geboden is. Maar ook die Nederlanders die (nog over een paar gezonde voeten be schikken, zouden deze een paar keer per jaar moeten laten nakijken. Al was het maar uit preventie. Feit is echter, dat dit niet of nauwelijks ge beurt. Een bepaald percentage gaat wel, omdat de pijn te erg is geworden, maar een ander deel „doktert" liever zelf en gaat de voet te lijf met scheer mesjes, schaafjes en stanleymessen. Kortom, alles wat er maar bij de drogist te krijgen is voor deze doe- het-zelvers. Plak eelt Dit tot groot verdriet van een organi satie als de LOV, de landelijke Orga nisatie Voetverzorging, die zich met zo'n vijftienhonderd leden sterk maakt voor een goede en verantwoor de pedicure. Dat valt niet mee, aldus voorzitter J.L. Eerkens, want dit be roep is nog steeds niet wettelijk er kend. Iedereen kan zich in feite pedi cure noemen en er is dan ook zeker sprake van beunhazerij in deze bran che, waarbij er voor een paar gulden wat teennagels worden geknipt en een plak eelt wordt weggesneden. Een bijverdienste die soms nog aar- Voorzitter J. L. Eerkens dig kan oplopen. Dat wel, maar met serieuze voetverzorging heeft het wei nig uit te staan. Voorzitter Eerkens: „Wij van de LOV zijn het met deze praktijken beslist niet eens en vinden dat het hoog tijd is om te komen tot een nauwomschre- ven taakbepaling van het beroep pe dicure. inclusief opleidingseisen en nascholing. Gelukkig is er nu in opdracht van het ministerie van volksgezondheid een commissie aan het werk, die deze kwestie bestu deert en binnenkort hierover een rap port zal uitbrengen. Deze commissie van voorbereiding voor de erkenning van het beroep pedicure. Zoals het nu gaat, kan het niet langer." Naar schatting zijn er in Nederland wel tienduizenden mensen, die zich onder uiteenlopende namen met de voeten van hun landgenoten bezig houden. Ze hebben in het gunstig ste geval cursussen gevolgd of op leidingen genoten van pak weg drie maanden tot ruim twee jaar en noe men zich chiropodist, pedoloog. pedi cure, voetspecialist of -verzorger. Maar hoe mooi ook van naamgeving, niemand is tot nog toe wettelijk erkend. De LOV, die zelf via bijscholing en het houden van voorlichtingsavon den veel doet aan het op hoog peil brengen van het vak van voetverzor ger, juicht het initiatief van de com missie toe. Al was het maar om de beunhazerij tegen te gaan. In 99 van de honderd gevallen krijgt men pijnlijke voeten met alle gevol gen van dien door het dragen van verkeerd schoeisel. Met name gaat het hierbij om modeschoenen, die een bepaalde trend volgen en zich alleen richten op het uiterlijk. Met de be hoefte van de voet, ruimte en afwik keling wordt nauwelijks rekening ge houden en het dragen van dit materi aal wreekt zich vooral op latere oudere leeftijd. Voorbeelden zijn de zeer spitse Itali aanse leest, die nauwelijks ruimte laat voor de vijf tenen, en de schoe nen met zeer dikke zolen en hakken, die een normale afwikkeling van de voet belemmeren. Het zogeheten pla teau-werk, waarbij alleen de centi- mers tellen en het misvormen van de voet blijkbaar op de koop toe wordt genomen. Een ander punt dat een rol speelt is het te zware lichaamsgewicht van veel Nederlanders, dat een overbelas ting van de voeten tot gevolg heeft; en het verwaarlozen hiervan kan weer leiden tot rugklachten en euvels aan benen. Strikt genomen kan men zeg gen, dat de schoen de vijand is van de voet, maar in de huidige maatschap pij is het „terug naar de natuur" (lees: op blote voeten lopen) niet haalbaar meer. We zijn wel verplicht onze voe ten te beschermen tegen de harde straten, de betonnen vloeren en as faltwegen. omdat ze niet bestand zijn tegen dit alles. Goed schoeisel is dan ook een eerste vereiste, waarbij het van belang is dat het schoeisel gedragen wordt waarvoor het is bestemd. Badslippers bijvoorbeeld aan het strand en hou ten klompen of voet-gymnastiek-san- daler. voor een paar uur per dag en niet weken achtereen. Moet iemand veel staan, dan is een goedsluitende schoen geboden om allerlei klachten te voorkomen. Blauwdruk De goede pedicures en die zijn er maken een blauwdruk van de voet en geven op basis daarvan advies bij het aantrekken van bepaalde schoenen. De ervaring wijst uit dat men bij de juiste schoenen de voet als het ware ziet opknappen. Het schoenpassers- gilde. gevestigd in Amsterdam, heeft een tiental regels uitgegeven voor de „aankoop van goed passend schoeisel „Toon ons uw voeten en wij zeggen wie u bent." voor volwassenen Daaruit is te le ren. dat het model van de schoen moet overeenkomen met de vorm van de voet en dat bijvoorbeeld de tenen niet uit hun stand mogen worden gedrukt. Ook zijn er schoendetaillisten, die van iedere klant voetafdrukken ma ken, informeren welk beroep de man of vrouw heeft, oog hebben voor pre ventie, advies geven voor het juiste produkt en zich tevens nog bezighou den met de nazorg. Hierbij is sprake van een ideale situatie, want veel schoenverkopers kijken niet verder dan de neus van de schoen lang is. Het gaat bij hen alleen om de ver koop en de garantie houdt op bij de winkeldeur. Voor de LOV is het duidelijk, dat er een betere begeleiding moet komen, zowel voor de schoenverkoop als voor de voetverzorging. Veel voetklachten hadden domweg gewoon kunnen wor den voorkomen door het dragen van goed schoeisel en het laten verzorgen van de voet. Maar dat laatste dan wel door een gediplomeerde pedicure, die dit beroep zo goed mogelijk wil uitoe fenen. aldus voorzitter Eerkens. „En niet door een beunhaas, die er al prutsend iets bij wil verdienen." Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de als groeikern en groeistad aangewezen plaatsen in Nederland wordt momenteel dertien procent van de nieuwe woningen gebouwd. Vorig jaar was dat nog maar zeven procent. Dat zal volgende week meegedeeld worden in de memorie van toelich ting op de Rijksbegroting voor 1979 van het departement van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Minister Beelaerts van Blokland spreekt in die op Prinsjesdag te ver schijnen toelichting uit, dat de groei kernen en groeisteden (plaatsen zoals Purmerend en Zoetermeer) in het be gin van de jaren 80 twintig procent van de bouwproduktie voor hun reke ning zullen nemen. Het aandeel van de in de Randstad gelegen groeiker nen zal zelfs tot vijfendertig veertig procent uitgroeien. In de memorie van toelichting wordt daartegenover gesteld dat de bouw produktie in de groeikernen wel pro blemen en stagnatie met zich brengt. De gemeentebesturen hebben in de afgelopen jaren te optimistisch gep land, aldus de minister, die dat vooral toeschreef aan het feit dat er met de hoogbouwproduktie ook zeer hoge rijksbijdragen gemoeid waren. Volgens de minister en staatssecreta ris Brokx is het negatieve imago van de groeikernen en groeisteden al bij na verdwenen. „Nog niet zo lang gele den riep het begrip groeigemeenten bij velen het beeld op van grootscha lige, onaantrekkelijke uitbreidings gebieden. maar momenteel blijken de nieuwbouwplannen van deze ge meenten vaak een opmerkelijk stede- bouwkundige en architectonische kwaliteit te bezitten. Dat blijkt ook uit de toenemende populariteit van de groeigemeenten bij de woningzoe kenden." OFFICIER Mr. P. A. M Hendriks is benoemd tot officier van Justitie in het arrondissement 's-Hertogen- bosch. Mr. Hendriks was kabinetchef van de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem en plaatsver vangend officier van justitie in het arrondissement Den Bosch. ADVERTENTIE Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. De naam zegt het al. Met deze spaarvorm van de ABN kan alles per post. Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Girospaarrckening is dè manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel. U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f 250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? U kunt mij helpen door meer informatie te sturen over de ABN Girospaarrckening. Dhr./Mw.: Adres: Woonplaats: Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor In ongcfrankccrdc envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. 1.1) 50, Antwoordnummer 1555,1000 BA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5