Industrie kan verbruik energie aardig beperken Advocaten voor de rechter na interview Aanspraak gehuwde vrouw op AAW-uitkering beperkt Uwglaskuntu zelf wel vullen. 'Winter) sporters; attentie:; Dow twins; Ruwe schatting energieraad: tien procent protest tegen uitzetting "eïie studenten sverschil n CDU over vatieve Unie Regering wil terugwerkende kracht afschaffen Wolk zoutzuur bedreigde Delft kerngezond en kwispelend lekker! Raad van toezicht stelt onderzoek in Sowjet-ambassade niet ingenomen met gedrag Kamerleden Bijstandtrekkers bezetten Euromast Rita FRDAG 14 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Energiebesparing in het bedrijfsleven kan op den duur het totale energiever bruik in Nederland met tien procent beperken. Tot deze ruwe en zeer voorlopige schatting komt de Algemene energieraad (AER) in een advies dat hij op eigen initiatief aan de minister van economische zaken heeft uitgebracht. ADVERTENTIE 'ondlraanse studenten verlie- iZO niddag in een politiebusje baa»n bewaring in Schevenin- ndi i van hen werden naar de kerpJerg gebracht; twee naar an (vanwaar zij naar Zweden like den eof i ha<bzer verslaggevers Th 5 De negen Iraanse stu- 23 augustus de Iraanse i3 in Wassenaar bezetten, niddag Nederland uitge- av#?ecretaris Haars (justitie) jr "gen gisteren uit nadat het in Den Haag had beslist nïn 'wachting van hun proces, "®"rarrest behoefden te blij- 'rije voeten moesten wor- rkor De studenten zÜn terug- lar de landen waar zij wo- 'deren. West-Duitsland en aas, (-Kamerlid Van der Spek 0f t dat de studenten te snel "n uitgezet. Hij meent dat n op verhaal hadden mo- gezien het feit dat zij - en in hongerstaking zijn Alfa der Spek heeft staatsse- ■*pars schriftelijk gevraagd ,__ii zoveel haast achter de erlt gezet. )n der Spek weten of de M oiaris heeft onderaocht of '«nen moeilijkheden van regime te verwachten fVRl£evolg van hetzgn. „onge- posr^delmg"stempelin hun rnsvi r h> verklaarde één van de "studenten tegenover het getroffen te zijn door (VR^en kille optreden van de ■tijsl# politie en autoriteiten, enert transport naar de West- moesten de zeven Ira- grond van de auto gaan zij dat weigerden, wer- de woordvoerder van de ■^et gummiknuppels gesla- Jgpiopt. Zij zullen op 4 okto- lugkeren naar Nederland m: Ofnde dag hun proces bij te irdts ar zij willen dan bij de Couto opgevangen door hun uram iagse redactie Het CDA en de West- rpartij CDU blijven van chillen over de contacten se Christen-Democraten iservatieve Europese De- Unie. Dit bleek gisteren ek van CDU-leider Kohl ig. Hij sprak onder meer Van Agt op het Catshuis -fractieleider Aantjes en inerlid H. de Boer. Deze is VDORfitter van de Nederlandse de Europese Volkspartij, christen-democratische >588 lde Europese Gemeen- }n) jebundeld. 100 idt dat de Duitse CDU- iet lidmaatschap van de blkspartij niet ook nog LEIDQ Sljn van de conservatieve emocratische Unie. Dit standpunt wordt door democraten van Italië, mburg, Frankrijk en Ier- i Op grond van deze •'id wordt verwacht dat •n de CDU-CSU en de wel zal doodbloeden. „Er zaten meer mogelijkheden in dan we eerst dachten," vertelde de voor zitter van de AER, dr ir A. P. Oele, gisteren in een toelichting. Met name de zogenaamde warmte/kracht-kop peling biedt bij maximale invoering belangrijke perspectieven. Volgens dit principe produceert elke grote in dustriële stoomketel behalve warmte ook elektriciteit. Voor zover het be drijf de stroom zelf niet gebruikt, wordt die aan het openbare net gele verd en met het elektriciteitsbedrijf verrekend. Het maken van die extra stroom kost uiteraard extra brandstof (en investe ringen). Maar het rendement van de gekoppelde opwekking kan tot 80 procent oplopen, terwijl een gewone elektriciteitscentrale bij 40 procent blijft steken. Organisatorisch zal de koppeling van particuliere bedrijven aan het openbare elektriciteitsnet stevige problemen opleveren, voor ziet de AER. Als het elektriciteitsbedrijf de techni sche kwaliteit van de aangeboden stroom al te pruimen vindt, meent het in ieder geval dat de betrouw baarheid van de levering beneden zijn (hoge) standaard ligt. Het wil dus nog we een vergoeding geven voor de extra gebruikte brandstof, maar niet voor de extra investering. „Want we moeten zelf ook reserve-vermogen opstellen, voor als jullie niet leveren. Dat soort problemen moeten de he ren in een op te richten overleg-groep nu maar eens binnen een jaar uitpra ten, adviseert de AER. In die groep moeten behalve elektriciteitsprodu centen en bedrijven ook vertegen woordigers van de rijksoverheid zit ten. Voor warmte/kracht-installaties moet verder per project een op maat gesneden subsidieregeling worden getroffen. Vaste tarieven Ook overige energiebesparende in vesteringen in bedrijven moeten vol gens de AER voor subsidie in aan merking komen, maar dan volgens vaste tarieven. Omdat daar nog on voldoende ervaring mee bestaat (in 574 rdam: terdam n Haai ST-I 7030 jzen: Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De kans bestaat dat zelfstandige of in het bedrijf van hun man werkende gehuwde vrouwen, die vóór 1 januari 1978 invalide waren, tegen hun verwachtingen in na 1 januari 1979 geen uitkering krijgen in het kader van de Algemene Arbeidsongeschikdheidswet (AAW). 1977 en dit jaar werden incidentele regelingen afgekondigd) moet er de komende jaren nog met een voorlopi ge regeling worden gewerkt. Uitein delijk zou de besparingssubsidie in de Wet investeringsrekening (WIR) kunnen worden omgbouwd. Hoewel dit geld gaat kosten, zou het dom zijn als de regering op dit punt „zuinig" zou zijn, vindt de Algemene Energie Raad. Want hopen dat het prijsmechanisme op zich voldoende bezuinigingen uitlokt, is alleen zinnig als je tien of vijftien jaar de tijd hebt, en dat hebben we niet. Het is hele maal niet ondenkbaar dat de energie prijzen over een jaar of wat meer eens schoksgewijs omhoog gaan. En de enige manier om je daarop een beetje voor te bereiden, is nu al geen zorgen dat je zo weinig mogelijk nodig hebt. Bovendien, elke gulden die de over heid nu besteedt aan vermindering van het aardgasverbruik, wordt vlot terugverdiend wanneer over een paar jaar de prijs nog eens een cent of twee per kubieke meter omhoog gaat. Wat er dan nog extra in de Groningse bel zit, levert dan een leuke voorraad- winst op. De aanspraken voor gehuwde vrou- Hij zei dat het nog nooit is gebeurd wen gaan op 1 januari 1979 in. maar dat mensen die al aan de voorwaar den van de wet voldoen, voordat die wet in werking treedt, van de aan spraken worden uitgesloten. Het is bij voorbeeld ondenkbaar, dat be jaarden die bij de inwerkingtreding van de AOW al 65 jaar of ouder waren geen recht op uitkering zouden heb ben gekregen. Toch doet zich nu voor een grote groep vrouwen een dergelij ke situatie voor. de regering wil voor die tijd nog een wetswijziging doorvoeren om de te rugwerkende kracht aan deze regelin gen te ontnemen. De bedrijfsvereniging voor detailhan del, ambachten en huisvrouwen (De- tam) is daar bepaald niet mee ingeno men. Detam-voorzitter F. A. C. M. van der Gouw noemde het standpunt van de regering gisteren op de verga dering van de ledenraad in Utrecht Volgens de heer Van der Gouw komt „in hoge mate bevreemdend." daar in dit geval nog de „nare om- ADVERTENTIE standigheid" bij, dat de huidige wets bepaling bij honderden invalide vrou wen de verwachting heeft gewekt dat zij bij het intreden van het nieuwe jaar aanspraak op een AAW-uitke- ring kunnen maken. De regering voertr uitvoeringstechni sche moeilijkheden aan voor het af zien van een regeling met terugwer kende kracht, maar volgens Van der Gouw lijkt het erop dat de regering meer onder de indruk is door het kostenaspect dan door moeilijkhe den met de uitvoering. Ongehuwden-uitkering Vóór 1 januari wil de regering nog een andere wijziging aanbrengen in de AAW. Die komt erop neer dat alleen degenen die in het jaar voordat ze arbeidsongeschikt werden tenminste 875 uur in het bedrijfs- of beroepsle ven werkzaam zijn geweest. lecht op een uitkering krijgen. Zowel voor mannen als voor vrouwen wordt de hoogte van de uitkering vastgesteld op het niveau van de huidige onge huwden-uitkering. Als beide echtge noten ervoor in aanmerking komen, worden beide uitkeringen verlaagd, zodat ze samen een bedrag krijgen dat gelijk is aan de huidige ge huwden-uitkering. Een arbeidsongeschikt geworden echtgenoot, die tenminste in 70 pro cent van het gezinsinkomen voorzag, komt in aanmerking voor een gezins toeslag tot het gehuwdenniveau. Maar in een adviesaanvraag aan de Sociaal-Economische Raad merkt de staatssecretaris van sociale zaken op. dat de gezinstoeslag alleen wordt ge geven wanneer het inkomen een be paalde grens niet overschrijdt. Volgens de heer Van der Gouw bete kent dit een principiële koerswijzi ging. In geen van de volksverzekerin gen (AOW. AWW en Algemene Kin derbijslagwet) wordt het uitkerings bedrag afhankelijk gesteld van de hoogte van het gezinsinkomen. Ieder een krijgt, ongeacht het inkomen, eenzelfde uitkering. Op lange termijn De ruw geschatte besparingsmoge lijkheid van tien procent op het nati onaal verbruik heeft de AER bere kend op lange termijn. Het gaat gro tendeels om investeringen, die maar in een bepaald tempo kunnen worden uitgevoerd. Van het totale effect zou in 1985 een vijf de gerealiseerd kunnen zijn wanneer we niet al te hard ons best doen, en tweevijfde wanneer er politiek en bestuurlijk flink aan ge trokken wordt. De AER doet nadruk kelijk de aanbeveling om er flink aan te trekken. Dat zou tot 1985 boven dien nog ruim 20.000 manjaar werk opleveren. U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Dus hebt u ook recht op Spa. Spa is natriumarm mineraalwater. Niet te vergelijken met andere bronwaters. Spa maakt niemand na. Vraag dus om Spa in het flesje.Uw glas kunt u zelf wel vullen. DELFT (ANP) Een deel van Delft is gistermiddag bedreigd geweest door een wolk zoutzuurdamp. De wolk ontstond als gevolg van een lek in de afvoerleiding van een fosfor- trichloridetank op het terrein van Gist-Brocades. Fosfortrichloride rea geert direct met waterdamp in de lucht en geeft zware witte zoutzuur damp. Bedrijfs- en gemeentebrand weer hebben de zoutzuurdampwolk verdund. Twee Delftse politieagen ten. één burger en drie NS-baanwer- kers zijn behandeld met keelklach- ten, aldus een woordvoerder van de Delftse politie. De scheur in de fosfortrichloridetank is tegen twee uur ontdekt door een toevallig passerende monteur. Hij waarschuwde het bedieningsperso neel van de fabriek. Binnen drie mi nuten kon de aflsuiter in de afvoerlei ding dicht worden gedraaid. Toen was ongeveer vijftig liter fosfortri chloride ontsnapt. De brandweer zette vijftien hogedruk waterstralen in om de wolk te verdun nen. Om half drie was en de situatie meester. Direct na het alarm is evacuatie van de woonwijk en rond de gist- en spiritusfabriek overwogen. De windrichting maakte dat over bodig. "^HS-fetaitieregen g De nieuwe "NS Vakantiereizen" Gids ligt voor u klaar Een bro chure met diverse Winter en Wintersportreizen. Tnps naar de mooiste centra in Duitsland. I Oostennik en Zwitserland Sneeuwzekere oorden voor skiën, langlauf en puur plezier. Meteen even ophalen, die ideeennike "NS Vakantie reizen" gids Gratis verkrijgbaar bi| alle stations, de meeste reisburo s, RABObanken en de ANWB g Reisbureau van de N V. Nederlandse \Sjxxji\Mpqeri Katretnetnrcn. Centraal Statu>n. M Utrecht Tel «Wl 3194 4'» W (ADVERTENTIE) Alleen in de dierenspeciaalzaak Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met hun medewerking aan een publikatie in het weekblad Panorama hebben vier jonge advocaten zich het ongenoegen van een aantal van hun beroepsgenoten op de hals gehaald. Tegen drie van hen wordt een onderzoek ingesteld door de Raad van toezicht, een tuchtrechtelijk college binnen de advocatuur. Is het wel met Kohl eens ►ekeken zal moeten wor- grond van de partij pro- at er moet gebeuren ten tie contacten met landen uidelijke christen-demo tijen bestaan. Voorts zal de christen-democraten en Oostenrijk moeten ht. Omdat zij geen ie« van de Europese Ge hangen die partijen er ftje bij MM ichten 9 Op Den Haag omdat de nriciuk 0craten in Europa heb- wat meer contact over wikkelingen met elkaar onderhouden. Zo is ij eerdere gelegenheden o-zaak besproken. Het onderzoek heeft betrek king op de vraag of de advoca ten zich wel hebben gehouden aan twee van de zogeheten ereregelen die het, globaal ge zegd. de leden van de Neder landse orde van advocaten verbieden reclame voor zich zelf te maken. De vier advocaten, mr. G. A. C. Enkelaar uit Amsterdam, mr. J. Groen en mr. G. Spong uit Den Haag. en mr. Ineke de Graaf uit Utrecht, hebben zich uitvoerig laten intervie wen door Panorama, dat het resultaat daarvan heeft gepu bliceerd in het nummer van 21 juli. In hun uitlatingen valt nogal wat kritiek te beluiste ren op de manier waarop de advocatuur in Nederland functioneeit. Dekens De algemene raad (het be stuur) van de Nederlandse orde van advocaten heeft het interview onder de aandacht gebracht van de dekens (de voorzitters van de plaatselijke balies) in Amsterdam en in Den Haag. De brief waarin dat gebeurde, was ondertekend door de landelijke deken, de Amsterdamse advocaat mr. M. G. Rood. De deken in Den Haag. mr. C. D. van Boeschoten, en de de ken in Amsterdam, mr. J. H. Jonker, hebben de kwestie vervolgens voorgelegd aan de Raad van toezicht in hun ar rondissement. Een Raad van toezicht be staat uit zeven advocaten, on der voorzitterschap van de plaatselijke deken. Dit college kan, al dan niet na een klacht, een onderzoek naar het doen en laten van een advocaat in stellen. Als de klacht gegrond wordt geacht, kan een sanctie worden opgelegd. Daarbij kan oplopend naar de ernst ervan, worden gekozen uit een waar schuwing, een berisping, een schorsing van ten hoogste een jaar, en een royement. Met betrekking tot advocaat De Graaf is de Raad van toe zicht (nog) niet ingeschakeld. De Utrechtse deken. mr. J. P. Wijn. is nog bezig met de be studering van het onderhavi ge dossier, dat de Amsterdam se deken hem onlangs heeft toegezonden. Ineke de Graaf. Mr. M. G. Rood brief. die deel uitmaakte van het Amsterdamse Advocatencol- lectief. heeft haar praktijk be gin augustus verplaatst naar Utrecht. Zij is daarmee in de invloedssfeer van de deken In Utrecht gekomen. Eereregelen Het opmerkelijke in deze kwestie is dat wordt ge schermd met twee ereregelen die binnen de advocatuur vrij algemeen als verouderd wor den beschouwd. Ereregel 8 noemt het „ontoelaatbaar" dat advocaten reclame „in welke vorm ook", maken. Op grond van ereregel 9 is het de advocaat verboden „mee te werken aan of toe te stemmen in enige publikatie waarin de aandacht wordt gevestigd op zijn optreden als advocaat". Ook de Nederlandse orde van advocaten heeft in het recente verleden blijk gegeven van haar opvatting dat deze twee ereregelen aan herziening toe zijn. De laatste paar jaar zijn ze dan ook kennelijk als pa pieren regels beschouwd. Ad vocaten die interviews gaven, wat volgens de letter van de ereregelen verboden is. wer den er niet meer mee om de oren geslagen. Daarnaast trekt het de aan dacht dat ze nu van stal zijn gehaald door een landelijke deken van wie niet gezgd kan worden dat hij in zijn carrière de publiciteit heeft gemeden. Volgens de betrokken redac teur van Panorama, Karei Ba- gijn. is de deken bovendien betrokken geweest bij de voorbereiding van de publika tie. Omdat de deken met va kantie in het buitenland Is. was het niet mogelijk naar zijn beweegredenen te infor meren. Niet toelaatbaar De Amsterdamse deken. Jon ker. zegt behalve door de lan delijke deken ook door enkele Amsterdamse advocaten op het interview geattendeerd te zijn Omdat de zaak in onder zoek is. wil hij er nauwelijks iets over kwijt Wel laat hij blijken dat het niet toelaat baar te achten dat advocaten zichzelf in interviews op de voorgrond stellen, zoals hij het noemt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De weigering van vier Tweede-Kamerleden om op uitnodi ging van het Sowjetcomité voor vei ligheid en samenwerking in Europa een bezoek aan de Sowjet-Unie te brengen, draagt niet bij tot verster king van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Nederland. Dit heeft de woordvoerder van de Sowjet-am bassade in Den Haag verklaard. De woordvoerder wilde niet ingaan op de vraag, of de uitnodiging is ge handhaafd of ingetrokken. Maar hij merkte wel op dat. gezien het niveau van de groep die naar Moskou zou gaan, een programma was uitgewerkt en dat de voorbereiding van een nieuw programma geruime tijd zal kosten. De Kamerleden De Vries (PvdA). Fri- king (CDA) en Waltmans (PPR> be sloten afgelopen vrijdagavond hun voor zaterdagochtend geplande reis uit te stellen, omdat op dat moment nog niet zeker was dat het vierde kamerlid Gualthérie van Weezei (CDA) een visum zou krijgen. Volgens de woordvoerder van de am bassade had Gualthérie van Weezel vrijdag een „ultimatieve verklaring" afgelegd over het uitblijven van zijn visum, in de zin dat indien hij vóór drie uur die middag geen visum zou ontvangen hij de uitnodiging zou af zeggen. Het Kamerlid stelt hier te genover dat hij vrijdag ruim een uur op de ambassade heeft zitten wach ten. en heeft meegedeeld dat hij om drie uur zou terugbellen. De Vries had reeds donderdag ambassadeur Ro- manow laten weten dat de drie de uitnodiging zouden moeten herover wegen indien Gualthérie van Weezei geen visum zou krijgen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Landelijke Or ganisatie Bijstandstrekkers (LOB) heeft gistermiddag voor de tweede keer de Euromast in Rotterdam be zet. Vier leden van de LOB bevonden zich gisteravond op een hoogte van circa 170 meter in de Spacetower. De reden voor de actie is. dat de eisen van de vorige bezetting op 15 april van het vorig jaar niet of nauwelijkk zijn ingewilligd, terwijl men van de zijde van de overheid geprobeerd heeft, de LOB zwart te maken. De LOB zegt zich in te zetten tegen de „onmenselijke behandeling van bij standstrekkers". De voornaamste ei sen zijn: verbetering in plaats van aantasting van de sociale voorzienin gen; inzage in dossiers; geen uitbrul- ding van de sociale recherche en geen verplichting in WSW-verband te werken. „Hoe het op school gaat? Daarover kunt u alles in de schoolkrant lezen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3