ie taalstrijd hindert ons erg' De NMB Kapitaalmaikt-Renterekening. 8.16% itsvoorstel alternatieve lpverlening op de tocht 1 CNV tegen eigen risico ziekenfonds Plan PvdA even goed Kabinet handhaaft plan kinderbijslag De NMB denkt met u mee. jtters raffinaderij willen ernst met werkzekerheid ."Jv plan VVD en CDA voor PvdA 'onaanvaardbaar' Registratie van vrijheidsbeperking in inrichtingen Auto van de weg geraakt: man dood Uitkering AOW, AWW en kinderbijslag: ruim 22 miljard ur Tweede Kamer: Wadden geheel beschermd gebied Tot 1 januari1979 extra introduktierente 0.25 Veilig en interessant voor beleggers en spaarders, j"""™ hAG 13 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET enk Thomas RPEN De olieha- >n doodse plek in het ise havengebied. Er volstrekte rust. De s-nkfeur rijdt hard hier, jerd door vracht- en iverkeer laad- en los- ten. De kranen staan uit geen schoorsteen ok. De oliestaking in dan ook vrijwel com- [et bedrijf, waar het om begonnen is, de lerie Beige de Petrol s bezet. De eerste be- letting in het Vlaam- de eerste in de Belgi- i-industrie. hui •er x>rt is enige beweging, een ie rode vlag en een handvol zafcgen, die door fototoestel ans jker turen. Het is echter onmogelijk, dat iets door de lenzen te zien valt, dat de moeite waard is. Posters aan de poort kijken minder bars als het doel van de komst wordt uiteengezet. „Publiciteit, en dan liefst erg veel, moeten we hebben", fluisterd iemand zeer hoorbaar. De schijnbaar rimpelloze kalmte, waarin de bezetting bij RBP zich voltrekt, staat in schrille tegenstel ling tot de bedrijvigheid, die Neder landse bedrijfsbezettingen hebben gekenmerkt. Hiermee houden alle verschillen overigens op, want de techniek en de organisatie van het bezetten hebben de Belgen van de Hollanders algekeken. „We hebben alles gelezen wat er over de Enka- bezetting is geschreven en er ons voordeel mee gedaan, zeggen Honoré Kerschaver en Ferdinand Claessens 'hoofddelegairs' van respectievelijk de ABW (socialistische vakbond) en de ACV (christelijke vakbond) in de bezettingskommiteit. We zitten dan in de kantine, die netzo kaal is als hij vroeger waarschijnlijk ook was. De gesprekken aan de paar bevolkte tafels worden gedempt ge voerd. Het onregelmatig tikkende pingpongballetje is in deze omgeving geen dissonnant. Lege tafels worden zonder reden schoongemaakt. Dat er weinig activiteit is te bespeu ren, komt omdat de fabrieksterreinen van RBP enorm groot zijn. „We heb ben een grote oppervlakte te bewa ken en daarmee zijn alle 243 produk- tiewernemers, verspreid, dag en nacht bezig", zegt Kerschaver. Alternatieven De actie begon vrijdag met de bezet ting van het hoofdkantoor. Eergiste ren is de totale bezetting van alle gebouwen en installaties afgekon digd. De produktie lag al stil sinds op 6 augustus de RBP-directie in de on dernemingsraad meedeelde, dat Oc cidental Petroleum, de Amerikaanse moedermaatschappij, voornemens was de ondernemingspoorten op 6 september te sluiten. De raad kreeg verder te horen, dat de Amerikaanse leiding alleen van sluiting zou afzien als er deugdelijke alternatieve oplos singen zouden komen. Die moesten dan wel binnen een week op tafel liggen. Kerschaver en Claessens: „In een po ging om voor RBP een koper te vin den, zagen we niet veel. Dat was In de afgelopen maanden al tientallen ma len eerder geprobeerd. Omdat we het besluit van de directie hebben zien aankomen, waren we voorbereid en binnen een week hadden we inder daad drie alternatieven gereed. Naar de eerste oplossing gaat onze voor keur uit, maar hij is in dit land de politiek minst haalbare." „Die oplossing houdt in, dat de over heid RBP in zijn geheel overneemt. De ellende is. dat Wallonië al lange tijd op een raffinaderij in Luik aast, met daaromheen een chemische in dustrie. die nu in Vlaanderen (Ant werpen) staat. Het is duidelijk, dat de Waalse politici niets voelen voor dit alternatief, want het zal Brussel zo veel geld kosten, dat de Luikenaren hun raffinaderij wel kunnen verge ten. Je ziet: die taalstrijd hindert ons zeer." Crisiswet „De tweede oplossing is uitvoering van de Crisiswet uit 1974. die voor schrijft dat België olievoorraden voor negentig dagen in huis moet hebben. Wij vragen nu de overheid de opslag tanks van RBP voor dat doel over te nemen, zodat zestig man hun werk kunnen houden. Het derde alterna tief is overname door 'Brussel' van de asfaltproduktie, het enige winstge vende produkt van RBP. Die afdeling is ook goed voor werk voor zestig man." RBP verklaarde bereid te zijn de al ternatieven te overwegen, en samen met de bonden bij de overheid te onderhandelen. De onderhandelin gen beginnen vandaag. „Ja, we zijn redelijke hoopvol gestemd, dat de laatste twee alternatieven het halen." Principieel Behalve deze alternatieven is er nog een belangrijker, meer principiële kwestie, die volgens Kerschaver en Claessens moet worden uitgevoch ten. Dat is de kwestie, dat RBP cao bepalingen en zelfs wettelijke voor schriften met voeten treedt Hierdoor heeft de staking zich als een olievlak over België verspreid. De twee vakbondsleiders: „In de cao is geregeld, dat overtollig personeel van de ene maatschappij naar de andere oliemaatschappij kan over stappen. Deze regeling is bekrachtigd bij koninklijk besluit van 27 Januari 1975, waarin wordt geëist, dat olie concerns geen werk aan derden (die niet op de eigen loonlijst staan) mag uitbesteden. Welnu, bijna alle olie maatschappijen hebben toch werk uitbesteed aan derden, wier plaatsen we zouden kunnen innemen. Nee. dat is geen broodroof. Via deze regelingen wordt ons werk nu en in de toekomst veilig gesteld. Wij kunnen het niet helpen dat de patroons de cao en het koninklijk besluit aan hun laars lap pen. Wij kunnen niet helpen, dat ze derden in dienst nemen." „Als deze kwestie niet onmiddellijk wordt uitgevochten, dan is het met de werkzekerheid van alle werknemers in deze sector afgelopen, want als de bepalingen niet hier en nu worden nageleefd, dan loopt men elders de kans morgen het slachtoffer te zijn." e parlementsredactie \AG CDA en WD hebben het initiatief wetsvoorstel van de PvdA-Kamerleden en mevrouw Haas om alternatieve hulpverlening aan weggelopen kinderen mogelijk n zonder dat daar strafbedreiging op volgt op de tocht gezet. De regeringsfracties gisteren in de eerste ronden van het debat een voorstel In, dat voor de PvdA £t onaanvaardbaar" is. «1 houdt in, dat de kinder- kinderrechter die ingrijpen van diens ordt ingeschakeld om de kant tot een minimum zal beperken, ing op haar zorgvuldigheid ernwaarbij hij de bevoegd- t beëindigen606''Onpartijdig' C DA-woordvoerster mevrouw Even- dvoerder Patijn zet hier ^uis de kinderrechter een „on- in te zien om het wetsont- partijdig vredestichter" in het con- orpederen. Hij verdenkt tussen ouders en kind. Volgens chiVD ervan dat zij de nieuwe haar is de hulpverlener zodra hij de elemaal niet wensen. In- begeleiding van de wegloper op zich neemt partij in het conflict. „Ouders noch kind hebben in zulke situaties gelijk of ongelijk. Inschakeling van een onafhankelijke derde is dus noodzakelijk", aldus het CDA-Ka- merlid, dat duidelijk maakte dat haar fractie het wetsontwerp zal verwer pen als het niet in deze zin wordt J j aangevuld, ptten die de woordvoerders regeringspartijen-voor in- van de kinderrechter aan- Volgens PvdA-afgevaardigde Patijn jen sterk uiteen. De over- rammelt het CDA-WD-voorstel juri- ran de WD zijn vooral van dlsch, omdat de kinderrechter op een aard, de opstelling van het stoel wordt gezet die hen in ons recht- een principieel karakter, systeem niet toekomt. Het geven van een bevel de hulp te staken kan al- li kinderen dat Jaarlijks bij leen gebeuren op vordering van het of uit een tehuis wegloopt, openbaar ministerie. Rechters beho- ren passief te zijn, aldus Patijn, die eraan toevoegde: „Je zou haast zeg gen dat het voorstel opzettelijk zo onzorgvuldig is geformuleerd in de en WD hun voorstel hand- r Mjhet waarschijnlijk dat de imers hun ontwerp terug- oorbreking van de patstel- d in politieke kring echter Hogelijk geacht, omdat de aanmerkelijk minder hard i het CDA. ungeveer achtduizend. On- helft van hen doet een de alternatieve hulpverle- nisaties op dit terrein lich- lans de ouders in dat hun cht is. De verblijfplaats ,er onbekend gehouden. De ief voorstel wil nu een eind n de strafbaarheid van de ling aan weglopers op voor at deze zorgvuldig is. De aar het in de Kamer nu om rte uitmaakt of de hulpver- vuldig is. De indieners zijn ig, dat dit op zich vage de loop van de tijd vanzelf jfejgt via praktijk en rechter zaken (jurisprudentie). Een ooraiet in toetsing door de hoop dat Eerste Kamer of Raad van State de zaak dan op juridische gron den zullen afwijzen." Minderheid Behalve van PvdA kan het wetsvoor stel op steun rekenen van D'66, D8'70 en de kleine linkse fracties; een ruime minderheid dus. Felle bestrijding on dervond het van de kant van het GPV, onder meer op grond van het bijbelse gebod eert uw vader en uw moeder. Vrijwel alle fracties zullen het voor stel van WD en CDA steunen om bij het opheffen van de strafbaarstelling aan hulpverleners geen onderscheid te maken tussen kinderen van boven en onder de twaalf jaar. Het initiatief voorziet wel in deze leeftijdsgrens waar het gaat om zorgvuldige hulp verlening doet de leeftijd van de weg loper niet ter zake, aldus de Kamer. De Kamer vindt ook in ruime meer derheid dat de regering spoedig met voorstellen moet komen om de rechtspositie van minderjarigen te versterken. Met name werd aange drongen op verlaging van de meer- derjarigheidsgrens van 21 jaar naar 18 jaar. Stakende Belgische arbeiders posten voor de raffinaderij R.B.P. in Antwerpen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris van volksgezondheid mevrouw Veder- Smit gaat in november psychiatri sche inrichtingen vragen op te schrij ven welke middelen worden gebruikt bij vrijheidsbeperkingen van de pa tiënt. De registratie zal als voorlopig worden gezien en later als richtsnoer dienen voor een nauwkeuriger systeem. De staatssecretaris heeft dat geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Ria Beckers (PPR). De krankzinnigenwet stelt dat psychia trische inrichtingen dagelijks moeten bijhouden wat voor „dwangmidde len" worden toegepast. Veel van die ziekenhuizen doen dat echter niet. Dat vindt mevrouw Veder ook niet zo erg. omdat het begrip dwangmiddel sterk verouderd is. In de moderne medische behandeling is het ook moeilijk te bepalen wat nu eigenlijk een dwangmiddel is. Maar toch vindt de staatssecretaris dat er een soort van registratie moet zijn. In sommige gevallen is die registratie namelijk toch van groot belang. Het gaat om vrijheidsbeperkingen die al dan niet met toestemming van de patiënt worden toegepast. Bij die registratie betreft het psychiatrische inrichtingen, ziekenhuizen met zo'n afdeling, verpleegtehuizen voor gees telijk gestoorde bejaarden en andere instellingen die daarmee van doen hebben. BAARDERADEEL De 29-jarige L. A. Faber uit Oostwierum (Fr.) is gis ternacht om het leven gekomen toen de auto waarin hij zat van de weg raakte en vervolgens in een sloot te recht kwam. De bestuurder kreeg ernstig hoofdletsel. SMILDE In Smllde is de 36-Jarige S. de Jong uit die plaats omgekomen toen hij met zijn auto tegen een boom reed. BEILEN Bij een ongeluk op de rijksweg Hoogeveen-Assen, ter hoog te van Bellen, is de 31-jarige J. O. Seidel uit Beilen om het leven geko men. Hij stak te voet de weg over en werd daarbij overreden door een vrachtauto. LEEK De tweejarige J. J. Meines uit het Groningse Zevenhuizen is bij een verkeersongeluk omgekomen. Het kind stak plotseling de weg over en werd aangereden door een perso nenauto. bestuurd door een Inwoner van Norg. UTRECHT (ANP) In totaal hebben de Sociale Verzekeringsbank en de raden van arbeid vorig jaar 22 miljard gulden uitgekeerd, wat tien procent meer is dan in 1976. Van die 22 miljard ging het grootste deel 15 miljard naar AOW'ers. De uitkeringen krachtens de AWW stegen met tien procent tot twee mil jard gulden. Aan kinderbijslag werd 4,3 miljard uitgekeerd. Vervolg van pagina 1 loonstijging per Jaar zal uitdijen van 1,5 naar 2,4 procent, en bij het plan- Den Uyl van 1,5 naar 2,75 procent. iers maken zich hiermee 'Geen aanleiding tot wijzigingen' an een strafbaar feit, waar- lstraf van maximaal drie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet wil op dit moment niet tornen aan haar iel bekritiseerde kinderbijslagplannen. Alle kritiek op beperking van de kinderbijslagen voor zestien- en zeventien-jarigen is „geen aanleiding voor het aanbrengen van wijzigingen." Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gaf dat gisteren in de Eerste Kamer als zijn „voorlopige indruk." Vervolgens heeft het Planbureau op deze uitkomsten toegepast de voor nemens van regering en Den Uyl wat betreft de politiek tegenover het inci dentele loon. Bestek '81 zegt hiervan \fatkr ruim to dat dit incidentele loon moet worden «ACvi t UIIIIIC teruggedrukt tot 1,25 procent. Het plan-Den Uyl zegt dat het moet wor den teruggedrukt mét (en dus niet „tót" zoals soms wordt veronder steld) driekwart procent. Daardoor komt het Planbureau voor Bestek '81 uit op 1,25 procent incidenteel loon, en voor het plan-Den Uyl op twee procent (2,75 minus 0,75). De SER is het, blijkens het ontwerp advies, ook niet helemaal eens met de uitgangspunten en voorwaarden die de regering in „Bestek '81" noemt. Volgens het rapport moeten daar nog twee punten aan worden toegevoegd: een aanvaardbare inkomensverde ling, en een „doelmatige en maat schappelijk gewenste voorziening van collectieve goederen". Zowel Bestek '81 als het plan-Den Uyl beogen meer ruimte te maken voor de bedrijfswinsten, om aldus bedrijven ruimte te bieden voor nieuwe investe ringen en herstel van werkgelegen heid. Het SER-rapport wijst erop dat noch Bestek '81 noch het plan-Den Uyl ertoe leidt dat het aandeel van de bedrijfswinsten in het totale nationa- r Nijpels voerde daartegen ar aan, dat dit altijd een i chteraf is, en zo tijdrovend eerste stadium van de hulp- al is doorlopen. De kinder zijn visie beter toegerust loort zaken te oordelen, kan aanmelding van een weglo- belangenafweging maken, lijpels is het onwaarschijn- kinderrechter een obstakel i voor de hulpverlening. Hij it in de praktijk een relatie tussen hulpverlener en Vooral de verwachte inkomensver slechtering, ook voor gezinnen met lagere inkomens, is mikpunt van kri tiek. Begin deze week kwamen vanuit de SER (Sociaal Economische Raad) ernstige bezwaren, gisteren gebeurde dat vanuit de Eerste Kamer. De soci alist Simons noemde het kabinets plan maatschappelijk onaanvaard baar. Simons: „Beperking van de kin derbijslagen staat niet op zich, maar zit in een stapel maatregelen die voor gezinnen hard zal aankomen." De PvdA-senator doelde daarbij op een mogelijke eigen risiko in de zieken fondsverzekering. bezuiniging op de gezinszorg, duur openbaar vervoer etc. Kritisch Ook CDA-woordvoerder Franssen vreesde, in het voetspoor van de SER-deskundigen. voor achteruit gang in inkomens. Staatssecretaris De Graaf zei, dat het kabinet „de beschouwingen van de SER serieus zal overwegen en de kritische kantte keningen zal bekijken". Het kabi netsplan voor zestien- en zeventien- jarigen vormt de tweede fase voor de bezuinigingsoperatie op kinderbijs lag- en aftrek; een operatie die ca. twee miljard gulden moet opbrengen. Die tweede fase moet nog in de Twee de Kamer aan de orde komen. Voor het eerste deel van de operatie heeft het kabinet de steun van het parlement binnen. Gisteren ging de senaat akkoord met deze samenvoe ging kinderbijslag en kinderaftrek per 1 oktober. De kinderaftrek van de loon- en inkomstenbelasting wordt dan vervangen door een opslag op de kinderbijslag. Door toedoen van VVD en CDA in de Tweede Kamer is het kabinetsvoorstel zodanig bijge schaafd, dat het gunstiger uitpakt voor middeninkomens en grotere ge zinnen dan de oorspronkelijke opzet. Minder realistisch Bij Bestek '81 moet derhalve, via poli tiek beleid, de incidentele loonstij ging worden teruggedrukt van 2,4 naar 1,25 procent, dus een ombuiging met 1,15 procent. Bij het plan-Den Uyl moet er worden teruggedrukt van 2,75 naar 2 procent, dus een ombui ging van 0,75 procent. Wanneer diege nen gelijk hebben die ervan uitgaan dat het ombuigen van de incidentele loonstijging niet realistisch is. is het regeringsplan Bestek '81 dus aan zienlijk minder realistisch dan het plan-Den Uyl. Ie inkomen zal groeien met één pro cent per jaar. een cijfer dat in Bestek '81 als noodzakelijk wordt genoemd. Ook stelt het SER-rapport dat er meer moet gebeuren dan alleen een „meer globaal macro-economisch be leid gericht op lastenverlichting voor het bedrijfsleven." Het rapport noemt dan zaken als selectiefe groei- beleid, gericht activeringsbeleid, sec- torstructuurbeleid, beter arbeids marktbeleid, innovatiebeleid (indu striële vernieuwing), exportbeleid, energiebeleid. Niettemin is bij de beschouwingen in het SER-rapport verondersteld dat beide plannen worden uitgevoerd, met inbegrip van het onderdeel over het incidentele loon. Als dat zou ge beuren. zou het plan-Den Uyl dus nog wat gunstiger uitvallen wat betreft de werkloosheid in 1982. Een soortgelijk geluid kwam eerder al van de Commissie van Economisch Deskundigen uit de SER, bestaande uit hoogleraren uit de groep van onaf hankelijke „Kroonleden". Ook deze commissie waarschuwde dat herstel van de economie en van de werkgele genheid niet automatisch zal optre den zodra de bedrijfswinsten maar kunnen stijgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het voorstel van mevrouw De Boois (PvdA) om het Waddengebied in z'n geheel tot een beschermd gebied te verklaren, vanwege het belang van de watervogels. Het Waddengebied moet worden bijgeschreven op de lijst van watergebieden, die met el kaar de Nederlandse bijdrage vormen aan de zogeheten overeenkomst van Ramsar. In 1971 werd in het Perzi sche Ramsar een verdrag gesloten waarbij elk land tenminste een zo'n beschermd gebied moest aanwijzen. Het gaat voornamelijk om moeras sen, vennen, veen- en watergebieden en ondiepe zeegebieden. Nederland had los van het Waddenzeegebied de Grote Peel, de Weerribben, het Naardermeer, de Boschplaat op Ter schelling. het eilandje Griend en de Zuidwaard van de Biesbosch op de lijst gezet. Tegen de motie om het hele Waddengebied te beschermen stemden gisteren alleen de drie leden van het SGP. Als in de toekomst veranderingen in het gebied worden getroffen moet eerst worden overlegd met de inter nationale conferentie van deskundi gen. Die geleerden kunnen overigens niet meer dan adviseren. De motie van mevrouw De Boois houdt ook in dat Nederland met Duitsland en De nemarken zoveel mogelijk over hun beleid ten aanzien van de Waddenge bieden overleg zal voeren, waarbij alle drie de landen belang hebben. ker ADVERTENTIE De NMB Kapitaalmarkt-Rente rekening geeft een rente die een 0.50 °o boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Nederlandse staatsleningen ligt. Belegde bedragen blijven dage lijks opvraagbaar. Afnemende retourTente. Hoogrendement. Rente voor de maand september: (inclusief 0.25 introduktierente) Ik wil graag meer weten over de NMB Kapitaalmarkt-Rente rekening. Stuurt u mij uw folder met uitgebreide informatie. Naam Straat NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK i i I Postcode I Woonplaats I I In gesloten envelop zonder postzegel opsturen aan NMB. Afdeling KMR, Antwoordnummer 131. Amsterdam. UTRECHT (ANP) „Met de erkenning, dat het niet uitgeslo ten is dat de ziekenfondsverzekerden zullen proberen om een deel van de eigen bijdragen door herverzekering te dekken, heeft staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) zelf een bom gelegd onder het standpunt van het kabinet." Dit zegt „De Olds" van het CNV naar aanleiding van een interview van de staatssecretaris in het artsenblad „Medisch Contact". Het CNV heeft zich al eerder uitgesproken tegen de door de regering in „Bestek '81" voor gestelde eigen bijdrage van honderd gulden per Jaar aan ziekenfondsver zekerden. Het vindt zo'n eigen risico met name voor mensen met een laag inkomen niet aanvaardbaar en het ziet er bovendien geen besparing in maar een verschuiving van de lasten die met een dure administratieve rompslomp gepaard zal gaan. Het onderbrengen van het eigen risi co in een aanvullende verzekering betekent, dat men toch verzekerd zal blijven. „In feite verandert er dus nieta," aldus het CNV. „Er komen alleen maar extra kosten bij." De gezondheidszorg wordt door dit voor stel dus duurder in plaats van goed koper gemaakt. Dit alleen al lijkt ons voor het kabinet voldoende reden om dit voorstel schielijk in te trekken." Het CNV stelt verder, dat honderd gulden voor de laagstbetaalden een aderlating van een half driekwart procent betekent. „In een tijd van handhaving van koopkracht komt zo'n eigen risico voor menig gezin neer op een rib uit het lijf." En dat acht het CNV „fallkant in strijd met alle beginselen van een goeoe gezond heidszorg."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9