Veel Engelsen verdienen alleen nog hun armoede TV moet bezuinigen 5, Buitenlandse series voor AVRO-televisie Hoe krijgen we meer mensen in museum? TV COMMENTAAR IKON-serie 'Met pijn en moeite' Klaus Staeck's affiches laten Siebe van der Zee: Toneelavond van bijzondere klasse WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Riet Diemer HILVERSUM In Engeland, waar voor de Nederlandse vakantiegangers het leven zo goed is, komt een groot aantal inwoners niet verder dan het bestaansminimum. Ook al werken man en vrouw elk uur van de dag. ze doen het praktisch alleen om hun armoede te verdienen. Het timide zoontje van de fa milie Brett is bij de zeever kenners, een organisatie waar het behoorlijk streng toegaat. Liverpool, eens een belangrijke indu striestad en havenplaats, biedt sinds 1970 nog maar werk aan de helft van het oorspronkelijke aantal havenar beiders. Hele wijken van de stad zijn verpauperd. Rijen huizen en apparte menten van flats staan leeg. Voor de deuren en ramen zijn planken getim merd Een troosteloze aanblik van kaalslag die aan de oorlog doet denken. De Nederlandse journaliste Lia van Bekhoven, die in Engeland onder an dere voor IKON werkt, stuitte steeds meer op de toenemende misère. Dat was voor haar een reden om de redac tie van Kenmerk voor te stellen er een uizending aan te wijden. De re dactie meende echter dat je zo'n on derwerp niet voldoende tot zijn recht kunt laten komen in 254 minuten tijd. Daarom zal het IKON-gezinspro- gramma op eigen wijze op het gege ven inhaken. Ten slotte groeide het plan om ook aandacht te besteden aan mensen in Nederland en Italië, die op de grens van het minimumbestaan leven. In Napels waar werd gefilmd is zelfs sprake van een derde-wereldarmoe- de. Zo ontstond de driedelige serie „Met pijn en moeite", waarvan van avond de eerste aflevering van zeven tot acht uur op Nederland 2 wordt uitgezonden. Kinderbijslag Van het programma over Engeland heet het gezinsgedeelte „Elke week hetzelfde". Het schetst de uitzichtlo ze situatie van een familie: vader, moeder en vijf kinderen. De vader heeft een tijdelijke baan. Hij zet ten ten voor tentoonstellingen op. Na een week vooral 's avonds en 's nachts te hebben gewerkt komt hij thuis met 65 pond (260 gulden). Zijn vrouw werkt als schoonmaakster voor tach tig pond per maand. De kinderbijslag voor vijf kinderen: veertig gulden per week. Elke keer als het loon binnenkomt moet een groot deel worden besteed aan aflossing van de schulden. In het Kenmerk-gedeelte „Van wereldrijk tot straatarm" dat aansluit op „Elke week hetzelfde" verklaart een sociaal werker dat veel Engelsen al bij de eerste baby in armoede vervallen. Ze moeten wel op afbetaling kopen en zitten op die manier in de val. Als de moeders niet zouden werken, zou er driemaal zoveel armoede zijn. De economische crisis van de laatste jaren heeft veel aan de misère bijge dragen. Berichten als zou het in En geland beter gaan spreekt Lia van Bekhoven in een artikel in het blad VPRO tegen. Ze ziet in de juichende aankondigingen van Labour, dat de inflatie onder controle is. dat de beta lingsbalans voordelig is en dat het pond sterling rechtop in bed zit, po gingen van de Labourregering om een goede beurt te maken vóór de verkie zingen. „Voor de vijftien miljoen ar men in Engeland moet dit optimisme zoiets zijn als een slechte, misplaat ste grap", schrijft ze. Isolement De reeds genoemde familie Brett leeft in een soort isolement. Hun bu ren bijvoorbeeld hebben het beter dan zij. Die gaan met vakantie. De Bretts zijn vier jaar geleden voor het laatst geweest, toen sociale zaken hen stuurde omdat de moeder de zorgen niet langer aankon. Verjaar dagen worden niet gevierd. De kinde ren krijgen nooit nieuwe kleren. Hun Dit is een verpauperde straat in een Engelse stad, zoals de toerist wel nooit zal lege huizen gapen de zwarte gaten van ingegooide ramen. broeken, truien en jurken komen van een verkoping van tweedehands kle ren. Als de kinderen in de klas zeggen dat ze van de voddeboer komen, jokt een van de meisjes: ik heb wel een nieuwe jurk, maar die mag ik niet aan naar school. Een nationaal minimumloon kent Engeland niet. De vakbonden, die zo machtig zijn als het erop aankomt het openbare leven plat te leggen, zullen niet voor een minimum-loon vechten. Een vakbondsvoorzitter vindt dat zoiets niet te verwezenlij ken is. „Verschillende werkomstan digheden vragen verschillende soor ten loon", zegt hij. Het Nederlandse argument: minimumloon is het loon dat iemand nodig heeft om te kunnen bestaan, kent Engeland niet. om ,Met pijn en moeite" is F# serie, wel een bewogen e a< De opzet van de IKON's gezinsprogramf, Kenmerk om in eikaars werken lijkt geslaagd, gezinsgedeelte nog watp' moeten worden opgeze dergelijk stof moeilijk voor kindern. «g Congres in Rotterdam m ROTTERDAM Hoe krijgen we nog meer mensen het museum in? Dat is populair gezegd het thema van een congres waaraan ongeveer honderd museumdeskundigen uit verschil lende delen van de wereld deelnemen. Het congres is maandag begonnen in het museum Boymans van Beuningen in Rot terdam. Dank zij de reeds bestaande „educa tieve diensten" is het door de musea geëxposeerde de laatste jaren al dich ter de bevolking gebreacht. Maar naar de mening van Ger van Wengen, voorzitter van het congres, is het de taak van deze diensten zich voortdu rend intensief bezig te houden met de vraag hoe men verschillende bevol kingsgroepen het best kan benaderen en bewust maken. Lawaai Papegaai komt voor een keer op de televisie met een 25 minuten lang programma. Op de foto Wieteke van Dort en Burnie Bos. Vöór de tweede wereldoorlog was de voornaamste taak van het museum personeel het bezit van het museum goed te verzorgen en te bewaken. De overgrote meerderheid van de bezoe kers bestond uit breed ontwikkelde mensen die zelf hun weg wel wisten te vinden. Teneinde een nieuw publiek aan te trekken werden de educatieve diensten in het leven geroepen die rondleidingen verzorgden, discussies organiseerden en informatiedagen hielden. Een verdere ontwikkeling van de edu catieve diensten valt te verwachten. Zij zullen, aldus de heer L. J. Wage naar, voorzitter van de afdeling edu catieve diensten van Nederlandse Musea, kwalitatief moeten worden verbeterd en ook de resultaten van het werk van de diensten zullen moe ten worden bestudeerd. Volgens de laatste gegevens zijn er 483 musea in Nederlantj die jaarlijks meer dan tien miljoen bezoekers krij gen. De publieke belangstelling voor musea is sterk toegenomen, hetgeen, in verband gebracht kan worden met het gestegen aantal speciale tentoon stellingen. De meeste bezoekers trek ken de kunstemusea (3,6 miljoen), daarna komen de historische musea (2,4 miljoen) en vervolgens musea voor natuurkunde en techniek (1,4 miljoen). Burgemeester Met ingang van 1 oktober is benoemd tot burgemeester van Ruurlo de heer J. Ordelman, sinds 1965 burgemeester van Heer- jansdam. De heer Ordelman is 47 jaar, hervormd en lid van het CDA (CHU) Onderscheiding De directeur van het Duitse reisinformatiebureau in Amsterdam, dr. Hans Kettelhake, heeft de onderscheiding van het Na tionaal bureau voor toerisme, een goeden speld in de vorm van een tulp met diamant, gekregen. Tno Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - De AVRO zal het in het winterseizoen meer van buiten landse televisieseries moeten hebben dan van eigengemaakte. De eerste maanden komen twee nieuwe Engel se produkties op het scherm. ..Who pays the Ferryman" ofwel „Wie be taalt ds veerman" is het erhaal over een Engelsman, die tijdens de Twee de Wereldoorlog op Kreta aan de zij de van het verzet heeft gevochten en nu na dertig Jaar terugkeert op dit eiland. Eind december wordt aan begin ge maakt met The Foundation, een serie die uit 26 delen bestaat. Hoofdper soon is de 34-jarige Davina Prince, die als haar man komt te overlijden plotseling aan het hoofd moet staan van een zakelijk imperium. Wat het Nederlandstalige seriewerk betreft zal de AVRO „Een mens van goede wil" met Hugo Metsers en Josi- ne van Dalsum in de hoofdrollen in vier dubbele afleveringen herhalen. Daarmee wordt in oktober begonnen Verwacht wordt dat begin volgend jaar de nieuwe co-produktle met de BRT. „Maria Speermalie", naar de roman van Herman Terilinck bij ons wordt uitgezonden Verder worden er wat enkele theater stukken opgenomen, zoals Moordspel met Guus Hermus en Jeroen Krabbé en Dr Glas naar de gelijknamige Zweedse roman van de auteur Seer- berg. De AVRO. die na 1 oktober verhuist van de zaterdag- naar de donderdagavond zal een groot aantal Nederlandse speelfilms vertonen. Dat zijn: De Inbreker met Rijk de Gooyer en Willeke van Ammelrooy „Bij de beesten af'. „Naakt over de schut ting" met Silvia Kristel „Dr. Pulder zaait papavers" met Dora van der Groen. Ton Lensink en Kees Brusse en ..De vijf van de vierdaagse met* Johhny Kraaykamp en Jan Blaaser Verder zijn er ook buitenlandse speel films gekocht. Voor de kleintjes is er de nieuwe serie De Astronautjes. waarvoor Lo Hartog van Banda, de geestelijke vader van de Bereboot. de tekst schreef Op de woensdagmiddag zal de Berebios blijven bestaan. Van Radio Lawaai- papegaai zal een eenmalige 25 minu ten lange televisieproduktie worden uitgezonden. Het gelijknamige pro gramma voor radio zal elke week don derdag te beluisteren zijn. Zandbakshow Geheel nieuw is de Zandbakshow. bestemd voor peuters. Daarin hebben Wieteke van Dort en Marnix Kappers de hoofdrollen. De tekst is geschre ven door Burnie Bos van de afdeling jeugdprogramma's van de AVRO. De Zandbakshow komt elke dinsdag morgen voor de radio Nieuw is ook „Op een klein stationnetje 's mor gens in de vroegte" dat zaterdags morgens wordt uitgezonden. Op de late zondagavond zal AVRO- radio een aantal griezelverhalen brengen. Op het programma staan: „Drie dode dwergen" van F. R. Eek- mar (Jan de Hartog) in zes delen. „Het kan niet allemaal kaviaar zijn" van Johannes Mario Simmel in vijf tien afleveringen en „Als spinnen in hun web" van Arthur Blakey Nieuw is ook „Slag bij Nieuwspoort", een wekelijkse instuif op donderdag avond van ministers. Kamerleden en belangstellenden die in perscentrum Nieuwspoort zullen napraten over de afgelopen parlementaire week. Eens in de twee weken op zaterdagmorgen is er Richting, een programma over geestelijk leven in de breedste zin van het woord Het zal in samenwerking met de Nieuwe Vrijzinnige Omroep worden opgezet. Veel bekende radio- en televisiepro gramma's van de AVRO zullen het komende seizoen blijven verschijnen. Speciaal vandaag Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „De resterende pro grammatische financiële armslag is nagenoeg uitgeput. Hoge en steeds verder stijgende kosten voor eigen, dus Nederlandse produkties. vallen binnenkort nauwelijks meer te com penseren met overschotten." aldus Siebe van der Zee, directeur radio en televisie van de AVRO. Op de persconferentie bij de presen tatie van het winterprogramma van zijn omroep deelde hij mee, dat bui tenlandse produkties aanzienlijk duurder zijn geworden zodat er nau welijks sprake kan zijn dat buiten landse programma's de hoge kosten van eigen produkties kunnen ophef fen. De Amerikaanse filmindustrie heeft onlangs een stijging van twin tig procent doorgevoerd. „Bezuinigingen zullen absoluut noodzakelijk zijn, wil men straks ook bij de televisie geen werkgele genheid verliezen. Alleen een strak, geleide financiële huishouding kan de zaak gezond houden. De omroep heeft naast goede programmama kers, evenzeer goede economen en vooral praktische rekenmeesters no dig," aldus Van der Zee. Volgens hem geven co-produkties, waarin wordt samengewerkt met een buitenlandse omroep, ook niet de noodzakelijke besparingen. Men geeft samen nog meer geld uit dan je alléén zou doen. De AVRO-directeur zou willen dat studie wordt gemaakt van merchan dising. Hij verstond daaronder het meedelen in inkomsten die uit ver koop van ideeën en produkties als gevolg van de uitzending van radio- en televisieprogramma's kunnen ontstaan. AMSTERDAM Er wordt hard gewerkt aan de del ring van de kunst. De bedoelingen van de mensen erf" bezig zijn, zullen heus wel goed zijn. Maar als je reg kunstprogramma's volgt op de radio (de t v. h( Is opgegeven) en de kunstrubrieken leest in de 1 ot tijdschriften, dan merk je toch ook van jezel: 9' steeds weer sprake is van een kennelijke ongene®, di Siebe van der Zee Volgens hem verbiedt de bestaande wetgeving het bestemmen van extra inkomsten voor louter programmati sche doeleinden niet. Aangenomen wordt dat hier sprake is van een aangelegenheid die voor de hele om roep van belang kan zijn. roepsblindheid. Je kunt dit soort zaken nu eenmaal niet, en zeker niet op een elitaire manier, in een bepaalde richting dwingen. En dat gebeurt maar al te vaak, omdat de vernieuwers in hun soms bijna fanatieke enthousiasme voorbijgaan aan het feit dat de men sen tot wie ze zich richten meestal niet die ontwikkeling op dat speci ale gebied hebben als waarover ze zelf beschikken. Hoe dikwijls hoor je niet dit soort opmerkingen, nog steeds: 't is wel mooi, maar wat stelt het eigenlijk voor; ik begrijp toch niet goed wat de kunstenaar eigenlijk be doelt Aan die veel gehoorde, wat hulpeloze vraag moet ik altijd denken als ik de affiches van de Duitse kunstenaar Klaus Staeck zie: nu hangen er ruim veertig gedurende de september maand in café en trappenhuis van het Shaffy-theater, Keizersgracht 324 te Amsterdam. Niet mooi. Die zijn helemaal niet mooi, althans niet in de betekenis die je daar in 't gc d( Mn di In Van Gewest tot Gewest: Buurtbusexperiment in Be- rkenwoude; Weesp weer één; Jan Keuter 30 jaar Kamper kroniekschrijver; de optocht van St. Nicolaasga en laatste vlasserij in ons land. Ned. 1/18.59 Na IKON-film over armoe de in Engeland worden in Ken merk de oorzaken van dit ver val geanalyseerd. Ned. 2/18.59 De NOS herhaalt Toestan den, een vaak schokkende film over de psychiatrie. Ned. 1/20.00 Ton Lutz, Josée Ruiter. Ann Hasekamp en Jan Retêl spelen de hoofdrollen in Heijermans' spel De Opgaande Zon. Ned. 2/20.32 In Panoramiek aandacht voor het overleg in Camp Da vid over het Midden Oosten en aan de situatie in Kenia na de dood van president Kenyatta. Ned. 1/22.10 Studio Sport: flitsen van voetbalwedstrijden om Euro pabekers. Ned. 1/22.40 De BRT start de omstreden serie Holocaust over de volke renmoord door de nazi's. België 1/20.40 door Ton Hydra In Herman Heijermans (1864-1924) bezitten wij een nog altijd internati onaal gespeelde toneelschrijver. Dat kan je in eigen land niet zo merken, want zijn stukken verschij nen maar af en toe op de affiches. En voor de tv grijpt men eerder naar een boek om dit zelf tot spel te bewerken dan naar een echte Heij ermans die zich voortreffelijk leent voor een beeldregistratie. Onze dramaturgen zouden dit kun nen weten, want reeds in 1922 schreef dr. J. Walch in zijn boek Ons hedendaags toneel dat Heijermans beschikte over een zeldzame kijk op wat toneel is. 25 jaar later prees de Vlaming Lode Monteyne zijn zeer verzorgde milieuschildering en de altoos boelende uitbeelding van ka rakters. Hoewel Je de in Rotterdam geboren „schilder van maatschappelijke el lende en van allerlei morele be krompenheden" bij de VARA zou mogen verwachten, zitten of za ten de onderkenners van Heijer mans' kwaliteiten en de blijvende geldigheid van zijn thema's kenne lijk bij de NCRV. Vanavond brengt deze omroep De Opgaande Zon in een twee en een half uur durende voorstelling. Een hele ruk. maar de fijnproevers zullen al gauw in de gaten hebben, dat een toneelavond van bijzondere klasse wordt gebo den. Zo één waar. met herinnerin gen aan kwalitatief ouderwets thea ter. velen naar vragen. Zij krijgen hun zin. Het Publieks- theater was bereid, het in het sei zoen 1975-1976 gespeelde stuk nog een keer op te voeren maar dén voor de tv-camera's. Dit gebeurde in een zaal binnen de wanden van het eer der gebruikte decor. En het camera oog registreerde de voorstelling zo als ook de toeschouwers haar zien. Geen half-totalen of close-ups maar zicht op alles wat zich op het toneel voordoet. Klaas Rusticus verzorgde deze camera-regie en het stuk werd ingestudeerd door Hans Crolset. Het verdienstelijke is dat er sprake blijft van een hechte ensemble voorstelling. hoewel de dragende rollen alle kansen bieden om de andere vertolkers naar de achter grond te spelen. Ton Lutz en Josée Ruiter doen dit als Matthijs de Ster ke en zijn dochter Son ja zeer beslist niet. Zij geven glans en diepte aan hun creatie, maar maken zich on dergeschikt aan het geheel wanneer Ann Hasekamp. Jan Retèl of Sigrid Koetse (resp. als moeder, Anna-Ma- ria, grootvader en buurvrouw Door- tje) moeten domineren. Ik ben blij Ton Lutz weer eens op de buis te zien en dan nog wel in de doorwoelde karakteruitbeelding van de kleine winkelier die in strijd tegen het opdringende grootbedrijf De Opgaande Zon ten onder gaat. Lutz demonstreert zeer genuan ceerd dat de rol van Matthijs de Sterke tot het beste behoort dat Heijermans ooit heeft geschreven. Heel gaaf past bij deze zichzelf en oprecht blijvende vaderfiguur de Sonja die Josée Ruiter gestalte geeft. Ik hoop dat veel kijkers het opmerken hoe zij haar toch al mooie dictie uiterst gevoelig weet aan te wenden voor het suggereren van heftig wisselende stemmingen. Prachtig ook is Jan Retèl als de meer bij zijn klokken dan in de realiteit verwijlende grootvader. Hij behoort eveneens tot onze begaafd ste acteurs, die wij té zelden op de tv krijgen. Let U vooral op het kos telijke samenspel met zijn tingelen de of niet reagerende uurwerken en hoe hij daarmee de kerkgang in' verband brengt met slechts twee Josee Ruiter en Ton Lutz tijdens een scène uit „De opgaande zon". zinnen. Dat is zuiver theater, zoals het trouwens vele malen zichbaar wordt in deze voorstelling. In de anders geaarde moeder bij voor beeld. en in de tere scène tussen Son en haar buurjongen Naphtalie (waarin Johan Ooms zijn kansen waarneemt). •Jammer dat op deze avond twee aandacht trekkende produkties ge lijktijdig worden uitgezonden. Im mers. ook de herhaling van Toe standen, een indringend rollenspel .in psychiatrische sfeer, verdient grote belangstelling. Het is bij ons toch altijd hollen of stilstaan. algemeen aan hecht, mto i ze voorstellen word je in het ongewisse gelate 't Gaat er Staeck, grafis en jurist en uitgever, om, tigheid van de ons omr den te ontmaskeren, zegt hij, „heb ik daarv at gekozen, omdat de verfcn de starheid waarmee de tieke debatten worden beangstigen." d< ei Politiek, want daar drai s al om bij deze kunstenaf c met de uitgever-drukki goede zeven jaar tijd nfcd. ches, stickers en pren op de markt bracht. Al over ironie heeft, bedoe jk nie. Voor mijn gevoel wat verwaterd, 't zit zo delijk en scherp spotteAfo is nooit écht hatelijk. Mi je is het op de manier die^c .de sterkste opvattint noemd en dat is het tegtp van wat je eigenlijk te geven. Dat doet hij vai En bijzonder vindingrij Het is vooral de CDA dankbaar model en sy Josef Strauss. Als die b kiezingstoespraak uitrol litici die gekozen zijn on hervormen, er een zwiji maakt hebben, komt overheen een affiche m< de Strauss achter een rende varkens. De teks netheid in de Duitse z CDU doet meer voor Droomhuis Een foto van een drot bergen: „Duitse arbeid wil jullie villa's in Tessii ook een erge fijne, in vieze steeg met op de glanzende Rolls: ..For Vote Conservative". Hf Staeck ook zeer aan schappelijke problemat reld. Hij verbeeldt b.v. che „Das Neue Pal" (eer brood) de gedachte die naar de t.v.-reclame (i mentaire over de hong je heen gaat. Twee gefi een zwaar ondervoed ki daaroverheen die adt „heerlijk krachtig vle hond) aanbeveelt. „All vlees kan er zo uitzien. Kunst of politieke Klaas Staeck zelf zeg „Mijn kunst is er juil daarover de discussie De kijker vergist zich al van de beide elementei Bij de kassa zijn divers ters en postkaarten te k sitio is te bezichtigen ti ningsuren van het thea

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4