kritiek senaat op aatssecretaris De Jong ZAfrika Visies van VVD en CDA verschillen heeft te weinig d voor zijn vrije tijd Premies voor kopen van woningen en inkomen koppelen mandeling wet voortgezet onderwijs geschorst Test uzelf in deautosimulator. evoluon --"Mr Wiegel geeft economen ongelijk WD en CDA oneens bij stemming over woningwetwoningen Grote meerderheid in Kamer Nog geen besluit bij Macintosh over bedrijfssluiting Rita Staat de postcode een advertentie of brief?' Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet Aantjes in AR-maandblad over bezuinigingsvraagstuk: oc rtt post |acTT3 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET parlementsredactie 17 AG Staatssecretaris De Jong (Onderwijs) is giste- rap Eerste Kamer ternauwernood aan een gevoelige nederlaag ontkomen. De senaat dreigde een wijzi- de wet voortgezet onderwijs te verwerpen. De Jong igtliter met succes aan op een schorsing van de discus- kk' door hij enige adempauze krijgt. IS 1| thvide vraag of De Jong alsnog ?r d t voor het wetsvoorstel. Zo ing an een fikse confrontatie ni jzonder onderwijs het ge le i oorspelde de bewindsman, rtele Kamer heeft eerder be en! rijzigingen aangebracht in het wetsontwerp, dat door het vorige kabinet was ingediend. Mikpunt van kritiek bleek gisteren een regeling, die gunstig uitpakt voor het bijzonder onderwijs, maar nade lig zou zijn voor gemeenten. Krijgt een gemeentelijke school een extra bijdrage van het gemeentebestuur omdat de schoolbegroting overschre den is dan moeten de scholen van het bijzonder onderwijs die uitkering ook krijgen, zo wil De Jong. Eigen steekproef Zowel de regeringsfracties in de se naat, CDA, en VVD, als PvdA en PPR hadden ernstige bezwaren. Gemeen ten zouden in financiële problemen komen, zo vreesden zij. Een aantal Kamerleden had zelf een kleine steekproef gehouden, omdat het mi nisterie geen inzicht kon geven in die problemen uit het onderzoekje bleek. ïfeTort Sociaal en Cultureel Planbureau ier Haagse redactie ani var AG Voor werklozen bestaat het risico dat de kennis en ervaring in hun vak ddfen. Na een periode van werkloosheid komt men vaak weer op een lager niveau aan de bij de laatste baan. De grote werkloosheid is het belangrijkste gevolg van de ut|che achteruitgang. De maatschappij eist ondanks die achteruitgang nog dezellde us ivoorheen. Alleen de overheid beperkt haar uitgaven. Die beperking heeft wel tot '«lat het Rijk minder diensten kan verlenen en dat zal weer gevolgen hebben voor de genheid in die sectoren. g( vrije tijd is echter voor de meeste door te weinig kinderen ingrijpende mensen niet groter geworden. Dat heeft er wel voor gezorgd dat een hoop soorten vrijetijdsbesteding een vluchtig karakter hebben gekregen. Voor bioscopen, theaters, beroeps- bureau dat er eind deze eeuw genoeg het derde rapport van het 0te Cultureel Planbureau, dat .n jaar zo'n overzicht van Jerlpiquêtes en onderzoeken aar Het handelt over gezond- Mojtschappelijke dinestverle- ;ht d, sociale zekerheid, wo- rwijs, vrije tijd, justitie en tzdPleging. in d kunnen niet goed gebruik' e mp hun „vrije tijd." Ze heb- lijvpnoeg geld om uit te geven Ljoips en andere bezigheden, nden blijken verhoudings- t op die uitgaven te bezui- van werklozen in Ntet die vrijetijdsbesteding Main de kinderschoenen. De turele voorzieningen van li zijn onvoldoende om dat hten. Meer vrije tijd van heeft niet geleid tot meer lokh die voorzieningen. G. irac karakter Wjng is wel doordrongen van de r vooruitzichten in de eco- groei. Maar in mate en m-ftomsumptie blijkt dat nog jerjp3!- Tussen '60 en '75 heeft spullen gekocht voor de gevolgen hebben. Wat volkshuisvesting betreft ver wacht het Sociaal en Cultureel plan- lie lang meegaan. Tegelijk t®ijn vrije tijd veel andere an doen. De hoeveelheid voetbal heeft dat de afgelopen jaren voor problemen gezorgd. De vraag naar onderwijs wordt steeds groter, zowel bij ouderen als Jonge ren. En er worden steeds minder kin deren geboren. Meer mensen nemen dus deel aan het onderwijs, maar steeds minder jonge kinderen. Het aantal kinderen voor kleuter- en lager onderwijs neemt daarom af. Over vijf jaar zal het voortgezet onderwijs dat gaan merken. De kosten nemen toe voor de overheid doordat steeds meer mensen op latere leeftijd naar school gaan. Dat komt doordat men moet gaan uitbreiden of door bijvoorbeeld avondonderwijs ook overdag te gaan geven. Of men moet de toelating gaan beperken, zoals in sommige stu dierichtingen van het hoger ónder wijs al gebeurt. Het aantal kinderen dat steeds geringer wordt, levert de overheid geld op, door een verminder de kinderbijslag en minder uitgaven aan scholen. Maar daartegenover staat werkloosheid in het onderwijs. Voor dorpen op het platteland kan de dreiging van het sluiten van scholen huizen in Nederland zijn. Er zal dan alleen nog sprake zijn van het vervan gen van huizen. In de toekomst zullen de huishoudens wel steeds meer uit één of twee personen bestaan. Er zijn nogal uiteenlopende ideeën over de omvang en de aard van de behoefte aan woningen voor deze „nieuwe" huishoudens. Het bureau merkt op dat men misschien onderschat hoe groot de behoefte zal zijn aan kleine woningen. In het nabije verleden is men dichter gekomen bij een manier van aanpas sing van huur bij iemands inkomen. Dat komt door de individuele huur subsidie, die de laatste jaren veel is verstrekt. Het democratiseren van woonlasten wordt vooral onmogelijk gemaakt door het feit dat de één een huis huurt, de ander koopt. Huur gekoppeld aan inkomen, kan bij die laatste groep dus niet opgaan. De ideeën die men heeft over een nieuwe, rechtvaardiger vorm van verdeling van woningbezit varieert van vermin derde belastingaftrek voor hypo theekrente, uitbreiding van de be schutte sfeer woningen, tot socialisa tie van de hele woningvoorraad. dat een middelgrote gemeente als Bussum een bijdrage van meer dan één miljoen gulden moest neertellen, als extra uitkering aan het bijzonder onderwijs. De Jong wil de omstreden verplich ting met terugwerkende kracht op leggen. Het was de Senaat een doorn in het oog. dat De Jong een periode van maar liefst vier jaar wenst (in gangsdatum van de wet: 1 januari 1974). Op dit punt wilde de staatsse cretaris de Eerste Kamer wel enigs zins tegemoet komen. Hij kondigde een novelle (wijzigingswetje) aan om die datum op te schuiven. Hij voelde er echter niets voor om de overige bezwaren weg te nemen met een nieuw wetsvoorstel. Hij ver wachtte veel grotere bezwaren uit het bijzonder onderwijs dan de gemeen ten die nu benadeeld zouden wor den ooit hebben laten horen. Ook zou hij de rijksvergoeding aan scho len opnieuw in het kabinet aan de orde moeten stellen. De Mavo-scholen, die financieel nu gelijkgesteld worden met andere scholen voor voortgezet onderwijs, zouden maar moeten afwachten wat er voor hen in het vat zit. De hogere verhouding moet dan namelijk „op nieuw veroverd worden," zei De Jong die over het omstreden wetsontwerp nu met de onderwijscommissie uit de Eerste Kamer contact zal opnemen. Houdt hij vast aan het wetsontwerp, dan is de kans zeer groot dat de Senaat het verwerpt. Dat zou een opmerkelijke daad zijn. De afgelopen jaren heeft de Eerste Kamer slechts enkele malen wetsvoorstellen verwor pen, onder meer op het vlak van abortus (initiatiefvoorstel WD- PvdA), huren (onder het kabinet De Jong), overheidsfinanciën (de comp tabiliteitswet) en gemeentelijke grenswijziging (Deventer-Diepen- veen). Van onze soc-econ. redactie DEN HAAG Het gebruik van een bepaald looncijfer van het centraal bureau voor de statistiek om de sala rissen van ambtenaren te koppelen aan de CAO-lonen leidt „niet tot een voorsprong (voor de ambtenaren), maar eerder tot het tegengestelde." Dit schrijft minister Wiegel (binnen landse zaken) aan de commissie voor ambtenarenzaken uit de Tweede Kamer. De Kamercommissie had de minister gevraagd om een reactie op een arti kel van Prof. Halberstadt en zijn me dewerkers De Kam en Van Herwaar den. In dat artikel werd becijferd dat doov fouten in het systeem van kop peling van salarissen van overheids personeel aan de CAO-lonen in het bedrijfsleven, de ambtenaren de afge lopen vijftien jaren netto aanzienlijk meer vooruit zijn gegaan dan CAO- werknemers. Tijdens het woningbouwde- bat in de Tweede Kamer ont sponnen zich gisteren felle discussies tussen de CDA-af- gevaardigde Jan Nico Schol ten (rechts op het spreekge stoelte) en de PvdA'er Marcel van Dam, ex-staatssecretaris van volkshuisvesting (op de rug gezien). Links van Van Dam staat ex-minister Boers- ma (CDA). Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regeringsfracties CDA en WD in de Tweede Kamer hebben gisteren tegengesteld ge stemd over een versoepeling van de verkoop van woningwetwoningen aan de huurders. De WD gaf als enige Tweede Kamer fractie gisteren geen steun aan een motie van CDA-Kamerlid Scholten waarin staatssecretaris Brokx werd gevraagd om de door hem aangekon digde versoepeling van de verkoop weer ongedaan te maken. Volgens de motie, die de staatssecre taris zal uitvoeren, moeten woning wetwoningen die een gemeente of een woningbouwvereniging wil verkopen, eerst ter goedkeuring aan het rijk worden voorgedragen. Brokx had die rijkstoetsing willen laten vervallen, en de WD had dat besluit van Brokx gezien als een kleine tegemoetko ming aan de WD-wens om huurders het recht van koop van hun woning wetwoning te geven. Ex-staatssecretaris Van Dam, nu PvdA-Kamerlid, trok aan het begin van de stemmingen gisteren zijn vori ge week over dit onderwerp ingedien de motie in. Het was dezelfde motie, die van Dam ook al in februari had ingediend, en vervolgens weer had ingetrokken nadat staatssecretaris Brokx toen in de Kamer had gezegd dat hij de rijkstoetsing wel degelijk zou handhaven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vrijwel unaniem meent de Tweede Kamer dat de premies voor koopwoningen gekoppeld moeten worden aan het inkomen. Een motie van de PvdA, waarin werd gevraagd om rondom de komende jaarwisseling met een voorstel voor de herziening van de premiesystemen te komen, kreeg gisteren in de Twee de Kamer steun van de WD, D'66 en de kleine linkse fracties. Het CDA stemde er niet voor, omdat staatsse cretaris Brokx al had toegezegd alles te zullen doen om rondom de jaarwis seling het premiestelsel te herzien. Een motie van de socialist Kombrink om in afwachting van de nieuwe rege ling de premie-verlaging zoals die af gelopen zomer door staatssecretaris Brokx ls aangekondigd, weer onge daan te maken, leed schipbreuk. Al leen de kleine linkse fracties stemden met deze PvdA-motie mee. Staatsse cretaris Brokx had gisterochtend al in een brief aan de Kamer aange voerd dat de verlaging van de pre mies in feite voortvloeit uit besluiten van het vorige kabinet, en dat hij er budgettair toe gedwongen was. Zon der verlaging zou het rijk in 1980 20 miljoen, en in 1983 al 80 miljoen extra tu/ lve^van pagina 1 Bichter de hand. daarvoor is sse.|rijp. Daarmee zou je Zuid- komen isoleren. Zolang je EEljis hebt kritisch te praten, noebver te brengen, dan is de sl aangewezen weg", aldus VOOf. Tal si rijp Üarini en nc gerechtvaardigd is hangt niet af van het aantal landen dat het met je eens is, de steun van andere landen is wel doorslaggevend voor de effectiviteit," zo werd gezegd. De CDA-bultenlandspecialist Schol ten voorspelde dat Van der Klaauw grote problemen met de Kamermeer derheid (CDA, PvdA) zal krijgen als hij zijn standpunt handhaaft. „Een andere koers jegens Zuid-Afrika be hoort niet tot de politieke mogelijk heden. Hij zal dan voor de tweede maal, net zoals ten aanzien van de bevriezing jegens Moskou, zijn stand punt moeten herzien. Het zou jam mer zijn als door dit soort oprispin gen de goede-naam van het Neder- economische sancties landse buitenlandse beleid geschaad rkelijk gerechtvaardigd wordt," aldus Scholten. berusten op een brede Minister Van der Stoel zei. sprekend over de verscherpte tegenstellingen in Zuid-Afrika op 6 oktober in de Tweede Kamer: „In deze zeer ernsti ge situatie vraag ik mij af welk ander middel de internationale gemeen schap overblijft dan te proberen via dwangmiddelen te bereiken dat in deze situatie verandering wordt ge bracht Ik vind niet dat wij ons kabinet achtte de tijd wel IP voor een economische Zuid-Afrika. Omdat een Nederland alleen weinig had het kabinet besloten Ier van de Europese Ge en de Verenigde Naties de Ing van economische igelen na te streven. ,g die buitenlandse za- nog uitgaf wordt bena- van zoveel mogelijk lan- feitelijk de uitvoering daar- h macht hebben, en als zij ïCKkdaad dienstig kunnen zijn oogde doel". In politieke mal over deze verklaring opge- de minister blijkbaar ge- H. ïigd en effectief door el- t'J$ „De vraag of een sanctie eidr bli ADVERTENTIE kunnen veroorloven dat middel onge bruikt te laten." In zijn brief aan de Kamer van 29 november 1977 betreffende de maat regelen tegen Zuid-Afrika schrijft hij: „De regering zal in VN-kader blijk gevan van haar overtuiging dat in de thans ontstane situatie aan economi sche dwangmaatregelen ten opzichte van Zuid-Afrika niet te ontkomen valt, zij het dan ook dat deze, om doeltreffend te zijn, door de Veilig heidsraad dienen te worden ge troffen." Naar precies diezelfde brief verwees premier Van Agt in het debat over de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet toen hij met nadruk zei, dat zijn kabinet „de maatregelen die het vorige kabinet al heeft genomen of nog maar had aangekondigd onver kort zullen handhaven en uitvoeren. In dit verband is het van belang ken nis te nemen van de brief van de toenmalige minister Van der Stoel van 29 november 1977.aldus Van Agt. De PvdA is van plan de minister over zijn Zuid-Afrika-beleid opheldering te vragen, nadat hij zijn speech op 26 september in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft gehouden. Dan zal kunnen blijken wat voor standpunt Nederland gaat innemen ten aanzien van Noorse voorstellen om tot een olieboycot van Zuid-Afrika te komen. ADVERTENTIE In het Evoluon kan dat, en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend voor iedereen. Direct aan do Rondwog in Eindhoven. Open: maandag Vm vrijdag van 9.30 - 17.30 u; zaterdag 10.00 - 17.00 u: zon- en feestdagen 12.00 - 17.00 u. 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten. Ook voordelige NS-ettractie! Van een onzer verslaggevers STEIN Over het sluiten van vier confectie-ateliers, onderdeel van het Macintosh-concern is nog geen be sluit genomen. Dat is het resultaat van moeizame onderhandelingen tus sen raad van bestuur en vakbonden. Het bestuur was. na een nieuwe wei gering van de overheid om financieel bij te springen tot de conclusie geko men dat er geen andere oplossing was dan sluiting van de ateliers in Steln, Susteren, Tilburg en Emmen. Bij de vier bedrijven werken 750 mensen. De vakbonden waren echter na een gesprek vorige week op het ministerie van economische zaken, minder pes simistisch, vooral toen daar een even tuele deelneming in het Macintosh- kapitaal ter sprake kwam van de Na tionale Investeringsbank. Bestuur en bonden hebben afgesproken nu sa men naar de overheid toe te gaan. Het Macintosh-bestuur heeft de bon den in ieder geval wel toegezegd dat wanneer de vier bedrijven quitte spe len, ze niet dicht behoeven te gaan. „Economisch mag het moeilijk zijn, sociaal is sluiting onaanvaardbaar, zei districtsbestuurder C. Bel van de Industriebond CNV. Het volgende ge sprek bestuur-bonden is op 25 sep tember. in de premiepot hebben moeten stoppen. 'Geklets uit nekharen' In felle debatten beschuldigde ex- staatssecretaris en huidig PvdA-Ka merlid Van Dam Brokx ervan met zijn verwijzing naar het vorige kabi net onwaarheid te spreken, waarop CDA-woordvoerder Scholten de beto gen van Van Dam afdeed met „poli tieke duimzuigerij." Van Dam meende dat staatssecreta ris Brokx toen hij afgelopen zomer zijn handtekening zette onder de ver laging van de premies „niet het ge ringste vermoeden heeft gehad van; de gevolgen van die handtekening." Scholten vatte aan het eind van hef debat Van Dams bijdragen geëmotio neerd samen als „stevig geklets uit db nekharen." Een vorige week door de PvdA inge;- diende motie waarin het kabinet werd gevraagd om voor 5 oktober met een standpunt te komen over da. grondpolitiek, werd gisteren inge* trokken, nadat minister Beelaerts van Blokland had gezegd dat het- kabinet zeer spoedig met de grondpo- litieke plannen naar buiten zou kö* men. Er wordt in het kabinet hard' gewerkt aan de wetsontwerpen over het voorkeursrecht van gemeentebe sturen bij aankopen van panden en over de waardebepaling bij onteige ning. De vrees van PvdA-KamerlM Kombrink dat het kabinet beice. wetsontwerpen onafhankelijk van el kaar wil zien werd door Beelaerts vooralsnog niet bevestigd. De minis ter zei voor persoonlijke rekening zonder het kabinet erop te willen bin den de koppeling van de beide wetsontwerpen een logische zaak te; vinden. „De popcorn is op Tommy, kom mee, we gaan naar huis ghd Van onze parlementsredactie DEN HAAQ Het CDA en de WD hebben een totaal verschillende kijk op het bezuinigingsvraagstuk. De fractievoorzitter van het CDA, Willem Aantjes schrijft dat in het deze week verschenen maandblad AR-Staatkunde. pik Gebfuik'm goed. Het CDA heeft volgens Aan tjes duidelijk een voorkeur voor bezuinigingen in de privé-sector (lonen) boven ombuigingen in het collec tieve sector (overheidsuit gaven en sociale voorzienin gen). De keuze van het CDA wordt ingegeven door de wenselijkheid van een sobe re levensstijl. Deze visie sluit aan bij die Van Den Uyl, die ook vindt dat pri mair wordt gedacht aan in komensmatiging, aldus Aantjes. Tegelijkertijd stelt hij ech ter vast dat „dit in ieder geval niet de benadering is zoals door de WD steeds is gepropageerd." Aantjes vindt ook dat het CDA deze eigen kijk „niet prijs moet geven omdat de een nu in de oppositie is en de ander nu coalitiepartner." In zijn beschouwing laat Aantjes In het midden in hoeverre de ombuigings operatie Bestek '81 tege moet is gekomen aan de CDA- dan wel de WD-visie. Wel staat vast dat de CDA- leider op zijn minst enige twijfel tot uitdrukking heeft willen brengen over de om vang van de ombuigings operatie (tien miljard) in de collectieve sfeer. Lijsttrekker Interessant in de beschou wing van Aantjes is ook zijn onomwonden vaststelling dat premier Van Agt bij de volgende verkiezingen weer lijsttrekker zal moeten zijn. Hij waarschuwt hem er ech ter reeds op voorhand voor het kabinet niet tot inzet van de verkiezingen te ma ken. Volgens Aantjes is het gevaar niet denkbeeldig van een politieke tweede ling CDA en PvdA. Het risi co van die tweedeling wordt in zijn opvatting versterkt door het feit dat een kabi net van nature geneigd is te denken in de verhouding re gering-oppositie. De fractie zal daarom voor de eigen identiteit van de christen-democratische stroming moeten waken, complementair aan de op stelling die de bewindslie den vanuit hun verantwoor delijkheid hebben. Wel loy aal aan de coalitie maar zonder vereenzelviging met de coalitie. Een coalitieka binet kan daarom nooit in zet zijn van de verkiezingen, aldus Aantjes. Aantjes neemt ook scherp stelling tegen een stroming in de CDA-fractie die vindt dat de fractie moet uitvoe ren wat het kabinet beslist. Kortgezegd: er is nu een ka binet, er moet nu worden geregeerd en verder geen politiek gedonder", aldus Aantjes. De fractievoorzit ter vindt dat ook bij dit ka binet het dualisme móet kunnen functioneren. Met een aardig voorbeeld maakt Aantjes duidelijk wat er nog meer achter de I opstelling van deze CDA-1 stroming steekt. „Als ik! <nog tijdens het kabinet- Den Uyl - red.) zei dat ik bepaalde dingen spuugzat werd. dan merkte ik dat ve len wat gemakkelijker de steun aanvaardden die ik aan het kabinet gaf. Ik er vaar van diezelfde mannen nu iets anders, namelijk dat de samenwerking met zich mee moet brengen dat Je I voortdurend lief bent voor elkaar. Dit is heel merk-, waardig: Er zit natuurlijk een verschil in waardering; achter voor de PvdA en de WD."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3