abinet eist atste woord Urenco-zaak Perzen moeten land uit inister ontkent ander leid voor Zuid-Afrika 'Alternatief even goed als Bestek'81' Probleem Hof laat bezetters ambassade vrij Schade aan oogst door storm In deze krant HUURL BRINK Luchtverwarming ieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Toenemende bewolking invloed Tweede Kamer Oliestaking in België compleet ADM weigert deelname aan wervenplan land Bank ^ER neemt verwijt van kabinet niet over nieuws mp David Moira Shira failliet: 150 man op straat Trouw Windt er geen doekjes om Welkomstvoordeel Comfortabel! aandrijftechniek r j dl x hoort bij u Trouw HS 36STE JAARGANG NR 10554 - WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 Eerst nog opklaringen maar later toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Meest matige zuidwesteli|ke wind. Maximum temperaturen ongeveer achttien graden Morgen en overmorgen, veranderlijk en plaatselijk regen. Middagtempera- turen ongeveer negentien graden. Morgen zon op: 7.12 onder 19.58. Maan op: 18 43 onder 4,00 Arrwrtrniies voor dc*e ïalerdagve rubriek moeten uitcrli||i donderdag (Ie post) m ons be/it *i|n. Inlichtingen lel 020-9134S6 1st. 783 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,60; Frankrijk Frs 3.50; Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 ze parlementsredactie AAG Het kabinet-Van Agt wil het uitein- laatste woord hebben over de levering van uranium aan Brazilië. De Tweede Kamer dat in 1981 te nemen besluit geen invloed uitoefenen. uit de woorden van minis- Klaauw van buitenlandse ige week uitgesproken in en mondeling overleg met n. In het gisteren versche- elijk verslag van dat over man der Klaauw geciteerd: regering positief oordelen evering van de kernstof, reede Kamer negatief, dan iring toch kunnen plaats- ulering is in tegenstelling rpretatie die CDA-Kamer- uwelingen steeds heeft ge- de afspraken die zijn ge- sen regering en Tweede r de vraag wie straks het »rd heeft over de uiteinde- ng van verrijkt uranium Van Houwelingen is er uit gegaan dat het parle- aatste woord behield. f eventueel in 1982 moet toetsen of er voldoende i zijn dat er in 1986 in en misbruik zal worden in het dan uit het verrijkte vrijkomende plutonium. Dat voorbehoud heeft de regering op aandrang van de Tweede Kamer ge koppeld aan de belofte aan Brazilië dat het verrijkte uranium zal worden geleverd. Debat Los van de vraag of dat voorbehoud dat alleen in de „letter of intent" aan de fabrikant Urenco is geformu leerd daadwerkelijk iets voorstelt, zal nu vanavond in de Tweede Kamer opnieuw de strijdvraag aan de orde komen of het parlement het laatste woord in de kwestie heeft. De Tweede Kamer wijdt vanavond opnieuw een debat aan de Urenco- kwestie op verzoek van PvdA-Kamer- lid Ter Beek, die overweegt opnieuw een motie in te dienen waarin wordt gevraagd het parlement het laatste woord te geven over de levering. Die motie diende Ter Beek ook in juni in, maar hij werd verworpen nadat Van Agt die motie overbodig verklaarde. Een week later schreef CDA-fractie- leider Aantjes in Trouw dat hij achteraf meende dat die motie toch door zijn fractie had kunnen worden gesteund. PAGINA 2: Fokke Siertsma en het Messianisme PAGINA 3: Premie koop woningen koppelen aan inkomen PAGINA 7: Patriottisch Front kraakt PAGINA 9: PAGINA 13: Staatssecretaris: grote scholen splitsen PAGINA SPORT: Bilbao: voetbal en politiek Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De negen bezetters van de Iraanse ambassade in Wassenaar zullen op zo kort mogelijke termijn, waarschijnlijk in de loop van de ochtend. Nederland worden uitgezet. Dit heeft staatssecretaris Haars (justitie) besloten nadat gistermiddag het gerechtshof in Den Haag had bepaald dat zij op vrije voeten moeten worden gesteld. zijn dan de tijd die ze in voorarrest hadden moeten doorbrengen, worden ze op vrije voeten gesteld. Daarbij tekent het hof aan dat de verdachten „en hun geestverwanten" zullen moe ten inzien dat voortzetting van soort gelijke acties het risico meebrengt van aanmerkelijk zwaardere straffen. 'Wonderlijke zaak' Eén van de advocaten van de bezet ters. mr. W. van Bennekom. noemde het gisteren een wonderlijke zaak dat de negen direct zullen worden uitge wezen. Hij wees erop dat het ge- De negen bezetters, die over een gel dig Perzisch paspoort beschikken en van wie er acht in West-Duitsland wonen en studeren en één in Zweden, zullen naar deze landen worden te ruggestuurd. Zij zullen wel naar Ne derland mogen terugkeren voor de voorbereiding van hun rechtzaak, die op 5 oktober in Den Haag wordt ge houden. De negen studenten drongen op 23 augustus aan het begin van de mid dag ongewapend de Iraanse ambas sade binnen en gaven zich aan het eind van de middag over. Nadat de- negen, in leeftijd variërend van 27 tot 35 jaar, waren aangehouden, gingen zij in hongerstaking. Ook gingen zij in beroep tegen het feit dat zij in afwachting van hun proces in voorar rest werden gehouden. Het gerechts hof in Den Haag bepaalde gisteren dat zij in vrijheid moeten worden gesteld. Het hof zegt in de uitspraak onder meer dat de verdachten geen harde gijzelingsacties beoogden. Het hof zegt dat de bezetters wél de grenzen van het toelaatbare ver hebben over schreden. Maar omdat hun uiteinde lijke straf wel eens korter zou kunnen rechtshof geen ernstige bezwaren heeft dat de negen bezetters vrij zijn en dat het niet logisch is dat zij dan worden uitgewezen omdat zij een ge vaar voor de openbare orde zouden kunnen vormen. Overigens verwacht mr. Van Bennekom niet dat zij in West-Duitsland en Zweden moeilijk heden zullen krijgen door hun actie in Nederland. De negen bezetters hebben gisteren gevraagd geen stempel in hun pas poort te krijgen waaruit blijkt dat zij ongewenst vreemdeling zijn. maar justitie heeft dat verzoek niet inge willigd. Ook hebben zij gevraagd nog even op verhaal te mogen komen na hun hongerstaking van bijna twintig dagen en de avond en nacht bij hun vrienden te mogen door te brengen. Zij zouden dan vandaag in de loop van de middag vertrekken. Ook dat heeft justitie niet toegestaan. e Haagse redactie lAG Minister Van der Klaauw meent dat de tijd nog niet rijp is voor een sche boycot van Zuid-Afrika. In een kritische dialoog met Zuid-Afrika ziet hij igen de aangewezen weg om te proberen veranderingen ten goede in dat land te lewerkstelligen. ir zei dit gisteren op een romst waar hij het bericht ntkende dat er ten aanzien Hrika van een koerswijzi- is. Later op de dag gaf zaken, „om misverstan- rkomen", nog eens een verklaring uit ter toe lichting op de woorden van de minis ter. Ook daarin werd een koerswijzi ging tegengesproken. De uitlatingen van de minister zelf echter onderstreepten het tegendeel. Zij hebben in de fracties van CDA en PvdA veel kritiek uitgelokt. Van der Klaauw benadrukte op de persbijeen komst dat de doelstelling, namelijk afschaffing van het volkomen verwer pelijke Apartheidsregiem, onveran derd is. „Een ander punt is", zo zei hij, „hoe dit wordt uitgevoerd. De econo mische Hnvr.ot is een laatste middel, Vervolg op pagina 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De storm van de afgelopen dagen heeft in verschei dene delen van Nederland behoor lijke schade veroorzaakt aan de land- en tuinbouw en de fruitteelt. In Groningen ontstond vooral schade aan de graanoogst. Van de dertig procent van de granen die nog op de akkers stond, is ongeveer een derde deel verwaaid. Voor sommige landbouwers in deze pro vincie kan de schade oplopen tot een bedrag van tienduizend gulden. Het groente en fruit heeft vooral in Noord- en Zuid-Holland van de storm te lijden gehad. Met name zijn veel peren van de bomen ge waaid. Geschat wordt dat tien pro cent van de peren van de bomen is gevallen, terwijl de val normaal één tot twee procent bedraagt. Op de foto een beeld van een veld met stokbonen in Sprang-Capelle, waarin een groentekweker wat orde probeert te scheppen. Van onze redactie economie AMSTERDAM De directie van de Amsterdamse scheepswerf ADM wil niet meewerken aan het plan om van de ADM. het reparatie-onderdeel van de NDSM en een stuk nieuwbouw van de NDSM een nieuw Amsterdams scheepsbouwbedrijf te maken. De ADM-directie heeft in een brief aan de beleidscommissie scheepsbouw geschreven dat aan haar op 25 augus tus gestelde voorwaarden niet is vol daan. Een van die voorwaarden was dat het ADM-personoel volledig in dienst kon blijven. Bovendien ging ADM slechts uit van een combinatie met het reparatiebedrijf van NDS. dus niet met de nieuwbouw. De beleidscommissie scheepsbouw heeft daarop verklaard zich in een impasse te bevinden. Zij heeft aan minister Van Aardenne gevraagd in overleg met partijen alsnog tot een oplossing te komen De brief van de ADM kwam gisteren volkomen on verwacht bij de beleidscommissie binnen. Ook de collega-werkgevers waren niet op de hoogte. Secretaris B. Nieuwland van de Indu striebond CNV noemde de stap van de DM-directie onverantwoord en on begrijpelijk. „Je zou haast zeggen: de directie redeneert: laten we eerst zor gen dat de aandeelhouders geen ge vaar lopen". Hij wees er nog op dat de ADM-werknemers wel instemden met het voorstel van de vakbonden het verlies van arbeidsplaatsen over alle Amsterdamse scheepswerven te spreiden. Een inkrimping overigens zonder gedwongen ontslagen. ADVERTENTIE P De grootste Iglonale bank )onbeeld van se degelijkheid Leeuwarden on 05100-43123 15 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad (SER) doet geen keuze tussen het bezuinigings plan van de regering „Bestek '81" en het alternatieve plan van PvdA-leider Den Uyl. Beide plannen zijn economisch-technisch even goed. Dit blijkt uit het SER-advies over de wenselijke omvang en groei van de collectieve sector (overheid, sociale uitkeringen). Volgende week vrijdag zal de SER dat advies vaststellen. Het ontwerp voor dit advies is van daag bekend geworden. Dat ontwerp is unaniem. Het is opgesteld door een commissie waarin alle groeperingen van de SER vakbeweging, onder nemers. onafhankelijke „kroonle- den" vertegenwoordigd waren. Het regeringsplan „Bestek '81" be oogt de economie te herstellen en de werkloosheid terug te dringen door tien miljard gulden te beperken op de groei van de collectieve uitgaven. Het plan-Den Uyl beoogt hetzelfde te be reiken door slechts 4.5 miljard gulden te bezuinigen maar wel de particulie re inkomens flink te beperken, waar door inkomens vanaf rond 30.000 gul den bruto de komende jaren in koop kracht zouden inboeten. Bovendien wil Den Uyl per jaar 10.000 werkne mers extra aanstellen in de over heidssector. 'Mooi op papier' Het kabinet-Van Agt heeft tot nu toe het plan-Den Uyl afgewezen, omdat een zo sterke matiging van inkomens in de praktijk niet uitvoerbaar zou camping es op UTRECHT (ANP) De 150 werkne mers van het cosmetica-bedrijf Moira Shira in Enschede zijn gistermiddag op staande voet ontslagen nadat het bedrijf een paar uur eerder failliet was verklaard. Districtsbestuurder P. Merlijn van de dienstenbonden FNV bekritiseerde de gang van zaken bij het bedrijf als volgt: „Moira Shira heeft in vier jaar tijd 4,5 miljoen aan overheidssteun ontvangen (waarvan 1,9 miljoen In april jl) en nu worden de mensen zonder een cent op zak op straat gegooid terwijl de bazen in Zwitser land zitten. Een schofterige zaak dat zo met overheidsgeld kan worden om gesprongen". Hij zei dat de vakbon.- den de regering diensdagavond al om. een diepgaand onderzoek hebben ge vraagd. ADVERTENTIE met recht van koop zijn. Het plan-Den Uyl klopt alleen mooi op papier, aldus het verwijt van het kabinet. Dit verwijt wordt niet overgenomen in het SER-rapport. Dat bekijkt de twee plannen alleen op hun economische betekenis. Het plan-Den Uyl komt er dan nog duide lijk gunstiger af dan „Bestek '81". In het plan-Den Uyl daalt de werkloos heid op dit moment ruim 210.000 naar 125 a 150.000 in 1982, terwijl Bestek '81 niet verder komt dan 150 a 175.000 De overige uitkomsten van beide plannen vertonen vrijwel geen ver schillen, en voldoen in grote lijn aan 'de economische voorwaarden die vol gens het SER-rapport aan de plannen gesteld moeten worden. Zo blijft in Bestek '81 de komende jaren de koop kracht van de modelmatige werkne mer (jaarinkomen rond 30.000 gulden bruto), op nul staan, terwijl er in het plan-Den Uyl een jaarlijkse vermin dering van een half procent staat. Het is op zich erg opvallend dat het SER-rapport voor het plan-Den Uyl een grotere „incidentele loonstijging" twee procent per jaar berekent dan voor Bestek '81 1,25 procent per jaar. Dit is daarom opvallend, omdat Den Uyl juist verweten is dat zijn plan voor beperking van het inci dentele loon niet realistisch is. De verklaring voor deze tegenstrijdig lij kende cijfers ligt bij het Centraal Planbureau. Het Planbureau gaat ervan uit dat zonder bijzondere ingrepen in de eco nomische ontwikkeling, jaarlijks de omvang van het Incidentele loon met 1,5 procent stijgt. Die stijging wordt echter, volgens het Planbureau, gro ter wanneer een regering kunstmatig de stijging van de CAO-lonen wil drukken. Zowel in Bestek '81 als in het plan-Den Uyl gebeurt dat. In het plan-Den Uyl echter het sterkst. Van daar dat het Planbureau ervan uit gaat dat bij Bestek '81 de incidentele Vervolg op pagina 9 ADVERTENTIE Lastige positie, parlementslid met een proces aan de broek. De Britse liberalen zouden hun afgevaardigde en ex-vooreitter Jeremy Thorpe liever niet op hun congres zien verschijnen. Maar zij hebben moeite om dat in behoorlijke termen uit te leggen De nieuwe abonnee krijgt een welkomslvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de krant gratis Ier kennismaking le hebben ontvangen) t6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op do envelop: Trouw-K wartel, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling serv ice. Opvallend Levering, stemmen, onderhoud door geheel Nederland Ddgcli|ks geupend wan 9 17.30 uur Vrijdag koopavond van 19 21 uur Deze cijfers zijn echter niet met inbe grip van „incidenteel loon", zoals pro moties. Dat incidenteel loon is in het plan-Den Uyl hoger dan in het rege ringsplan Bestek '81. Wordt dit mee geteld. dan leiden beide plannen er toe dat de koopkrachtige vraag van het publiek de komende jaren niet zal hoeven te dalen. I ADVERTENTIE Industrieterrein 5, Postbus 24. Siaphorsl Telefoon (05225) 14 44 utrecht, irenehal U- 11 t.m. 16 september 1978 dagelijks: 10.00 - 17.00 uur. di 12 september tot 22.00 uur nieuwe abonnee: naam: adres. plaats: giro: betaalt per kwartaal 2 opgegeven door: naam: adres: iplaats: Ik ontvang graag naar keuze: A Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas A Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen K*n handig hulpmiddel voor de vakantie. A Twee verschillende Ot en Sien af beeldingen Te gebruiken als sierplaat of pj^ce-mat In originele kleuren en afwasbaar \l

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1