torganisatie textiel «t nog 2700 banen Slachtoffers geweld vaak nog in de kou 3uwe directeur iLips-United Vakbond noemt Helmonds metaalbedrijf een beerput Twaalfhonderd aanvragen Beurs voor slechtzienden J Gom presenteert: multi-onderhoud; één bedrijf voor al 't onderhoud. f^r\wy\ schoonhouden Bi slening: dO miljoen Emhart (bouwbeslag) wil naar beurs Man overleden bij ongeval Huizen duur door steeds hogere eisen Méér service met Möller. »"anttocht top van familiebedrijf Gevaarlijk huishouden 3 Besluiten moeten worden teruggenomen Schadefonds alleen in schrijnende gevallen ^V/l I I multi-onderhoud Ondernemingsraad RVS kwaad over verkoop woningen 13 SEPTEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 -ER,: O Ion inzer verslaggevers De herstructureringsmaatregelen in de katoen-, rayon- en linnenindustrie (KRL) J hun voltooiing in 1980 een verlies van 2700 arbeidsplaatsen opleveren. Daarvan 31(000 banen voor rekening van de spinnerijsector waar inmiddels de Spinnerij gevormd is, 900 in de weverij- en 800 in de veredelingssector. 1 lt een toelichting op het overzicht 1977 van de In 1977 is de werkge- de industrietak met 2200 sen gedaald tot 19.100 De projecten b tot en met e spelen zich alle af binnen de weverijsector, terwijl voor dit jaar een- Daarnaast zijn er nog drie projecten centage achteruitgang ïn de veredelingssector (bleken, ver ven of drukken, voor- en nabehande ling van het doek). cht wat neerkomt op on- banen. De totale textie- jag het aantal arbeids- ig jaar teruggelopen van .800. iki e) een nog nader aan te kondigen project dat nu nog in studie is. tureringen die een einde en aan de overcapaciteit Industrie en kostenverla- werken, beginnen intus- [fieer op gang te komen. In er momenteel acht pro- tscti irkaveling" in de spinne- is uitgemond in de stich- n nieuwe onderneming: ntak derland, Arn tkledingbedrijven Hode- ^•jderman, beide onderdeel 'erdal ten Cate-concern, van de bontweefbelan- iddens Van Asten en beide te Helmond, anisatie bij Blijdenstein- f) de concentratie van de textiel- drukkerijen van Kon. Ned. Bontwe verij en Blijdenstein-Willink in Goor waar Nijverdal ten Cate al de voor- en nabehandeling deed voor de twee eerstgenoemde ondernemingen. g) een sanering van de drukkerijen van Vlisco en Texoprint, beide onder delen van Gamma Holding. Deze herstructureringen omvatten alles wat we kunnen doen, zo zei drs. P. A. W. Roef van de Vereniging KRL- industrie. Garantie is er niet dat na deze ingrijpende operaties alle pro blemen uit de wereld zijn. Van groot belang acht de heer Roef het in dit verband dat het per 1 januari tot stand gekomen hernieuwde Multive- zelakkoord serieus wordt uitgevoerd. Op het ogenblik heeft men nog geen duidelijk idee of het akkoord goed functioneert. 54i Het bedrag van de 7,5 itslening 1978-2 per 1984/ •14,p de inschrijving volgens systeem dinsdag open- vastgesteld op 250 die Verii00 procent worden ten i10 vezen. Op de inschrijvin- 'minder dan 100 procent toewijzing plaats. Slecht jaar tSIPniilP" Het multivezelakkoord is gesloten om de textielimport in de EG te ver minderen. De import naar Nederland daalde overigens wat de garens en weefsels betreft in 1977: bij de garens met 6 procent en bij de weefsels met 10 procent. Oorzaak was niet zozeer een gestegen belangstelling voor het Nederlandse produkt alswel een lage re produktie en afzet. Ten opzichte van 1976 daalde de produktie bij de spinnerijen met 13 procent, bij de weverijen met 11 en bij de veredeling 3 sfn uitgifte van de lening is met 11 procent. De binnenlandse af- een 100 procent. De inschrij- zet van de weverijen ging met 9 pro- tze lening, die zijn gedaan cent achteruit, de buitenlandse met tö(jocent of tegen een hogere 10 procent. In het eerste halfjaar van 1978 produceerden de spinnerijen 17 procent minder dan in de vergelijkba re periode van 1977 en de weverijen 19 procent. Ook financieel was 1977 een uiterma te slecht jaar. In 1977 was het totale verlies van de KRL-bedrijven 60 mil joen gulden en vermoedelijk zal het in 1977 niet minder zijn geweest. Het juiste cijfer is nog niet bekend. Het KRL-bestuur heeft goede ver wachtingen van het zogeheten trans- fessysteem. Dat houdt in dat overtol lig geworden werknemers een jaar lang doorbetaald krijgen en in die tijd gelegenheid krijgen een andere baan te zoeken, zo mogelijk binnen de branche. De overheid geeft hier voor subsidie. Ervaringen bij Nijver dal ten Cate leren dat een daar intern doorgevoerd transfersysteem uitein delijk van 400 overtollig geworden mensen 60 overbleven die geen werk konden vinden. LONDEN De Amerikaanse Emhart Corp. (bouwbeslag en bottelarijma chines) wil in 1979 notering van haar aandelen op tenminste vier buiten landse effectenbeurzen. De beureen die Emhart op het oog heeft, zijn Brussel, Amsterdam, Zürich en Frankfort. De aandelen van de maatschappij, die in dertig landen ondernemingen heeft, worden thans genoteerd aan de beurzen yan New York en Londen. In Nederland maakt de Verenigde Slo ten- en Bouwbeslagfabrieken in Apel doorn deel uit van Emhart. COLIJNSPLAAT De 23-jarige J. D. Goedheer uit Wolphaartsdijk is in een ziekenhuis overleden aan de ver wondingen die hij opliep bij een be drijfsongeval. De man raakte bij het laden van een auto bekneld tussen twee transportbanden. DEN HAAG (ANP) De kwalitatieve eisen die van daag de dag aan sociale wo ningbouw door velen worden gesteld, brengen de prijzen van deze woningen omhoog. Worden buizen gebouwd vol gens de huidige eisen, dan zijn ze een vijfde duurder dan wan neer werd gebouwd volgens de eisen van vijf a tien jaar geleden. Dit blijkt uit de resultaten van een onderzoek, dat in opdracht van de Stichting bouwre search is uitgevoerd. Prof. ir. L. P. Sikkel, hoogerle- raar aan de TH in Eindhoven en lid van de studiecommissie die het onderzoek heeft uitge voerd, verklaarde dat de kwa litatief betere bouw reeds tot verliezen heeft geleden, omdat de uiteindelijke prijs hoger lag dan de gunningsprijs. Wie dat verlies heeft betaald kon hij niet precies zeggen, maar wel dat tot nu toe de aannemer daarvan een groot deel heeft betaald. Bij de onderzochte in uitvoe ring zijnde projecten is vast komen te staan dat er wonin gen zijn die wat uitvoering etc. betreft vijf jaar geleden tien mille goedkoper geweest zou den zijn en dit verschil heeft niets te maken met kosten- en loonstijgingen. Uitgangspunt bij het onder zoek was, dat geen der bij het bouwproces betrokken partij en de zozeer gewenste ontwik kelingen in de sociale woning bouw zou willen terugdraaien. Het zou integendeel de bedoe ling zijn om beter te weten wat de sociale woningbouw nu werkelijk kost. ADVERTENTIE voor de vleesvakman die graag van goed diensten gebruik maakt moiier&co Handelmaatschappij Moller Co. b v Oude Boekeloseweg 31. Hengelo (O). Tel 05400.1S933'. Poslbus 10. Tele» 44318 lede 1 I raaö (ANP) Bij het familiebedrijf Lips-United in werknemers), dat begin deze maand in het nieuws d pat de raad van commissarissen en de beide direc- en opgestapt, is per 1 november ir. J. Romsom als "irecteur benoemd. Romsom is nu nog directeur Nederland, een bedrijf dat uit Lips is voortge- BRUSSEL (DPA) In de Europese Gemeenschap komen jaarlijks 25.000 tot 30.000 mensen om bij ongelukken in de huiselijke omgeving. Tussen de vier en vijf miljoen mensen lopen bij dergelijke ongelukken verwondingen op, zo heeft de Europese Commissie bekendgemaakt. Omdat de ongevallen naar mening van de Commissie vaak op het gebruik van bepaalde produkten zijn terug te voeren, wil zij een informatiesysteem opzetten dat gevaarlijke apparatuur moet signaleren. Zij is daarbij uitgegaan van de situatie in de Verenigde Staten, die een dergelijk systeem hebben. De Commissie hoopt de ziekenhuizen, artsen en gezondheids autoriteiten in de EG zover te krijgen dat zij de informatie doorspelen naar Brussel. it van Romsom is een en aan de drieledige Ie heer Max Lips, die enig r en president-commis- na het vertrek van zijn iren ook nog de direc- voor ziin rekening nam. tiesecretaris J. C. van (t vertrek van de raad van waaronder oud-mi- •uw M. Klompé en oud- is van financiën dr. F. en het vertrek van de iren direct te wijten aan van inzicht over het te ld tussen hen en Max enig aandeelhouder een J heeft. Wat de verschll- te inhielden wilde de heer niet zeggen, maar vol- ig het onder meer om flden en verwachtingen, nogal gemakkelijk ver- 9ut«r mogelijk zijn." emingsraad is ingelicht D' iw benoemde directeur en 22p Hasselt heeft de raad er gereageerd. Romsom Jat hij naar Alcoa ging ook 52 tiefunctie bij Lips-United biedt naar de mening ielt het voordeel, dat hij voA te worden ingewerkt zo- optie direct veel slagvaardi- wanneer er een buiten- ordt neergezet. liddels ook twee nieuwe n benoemd. Eén van hen pO-. J. Rijnvos, hoogleraar in l ishoudkunde en openbare aatBn de Rijksuniversiteit in De ander is de voormali- stuurder, mr. Hl Swane ondernemingsraad werd Max Lips blijft presi- Issaris. UTRECHT Het Helmondse metaalbedrijf Uni-set, dat vorige week op eigen verzoek failliet is verklaard, heeft, volgens de industriebond NKV, in strijd met de metaal-C AO gehandeld door „buiten iedereen om" dat faillissement aan te vragen. Bovendien zeggen de bonden bij het bedrijf een „ondoorzichtige janboel" te hebben ontdekt. Districtsbestuurder M. Neesen spreekt zelfs in termen „erger dan een beerput". In „Industrie Revu". het blad van de industriebond NKV,' staat dat de werknemers bij Uni-set de deur wor den uitgewerkt zonder overleg met de desbetreffende instanties. „De situa tie bij Uni-set, toeleverancier voor de rijwielindustrie en Volvo, is zeer wa zig. Reeds tien werknemers zijn met een aantal machines overgeplaatst naar Form Tube in Deurne. Elf werk nemers moeten verwijnen door hen op een slinkse manier in de WAO te stoppen. De overige 23 werknemers wil de directie bij andere bedrijven plaatsen", aldus het blad. De bonden willen deze handelwijze en halt toeroepen, ook omdat er voor 1.2 miljoen gulden overheidsgeld mee gemoeid is. De bonden hebben van de directie geëist, dat alle genomen be slissingen worden teruggenomen en dat het bedrijf de cao-bepalingen in acht neemt. AHOLD (Albert Heijn) maakt op 20 september de resultaten over het- eerste halfjaar '78 bekend. OBAM dividend 1977/78 op de aan delen B 3 (2,84) plus 2,5 procent in aandelen ten laste van de agiore- serve. Ceteco verwacht voor 1978 een wat achterblijvend resultaat, maar gelijk dividend. Industrieële Maatschappij: resul taat eerste halfjaar '78 achter bij '77. Beleggingsmaatschappij Onroe rend Goed verwacht over 1978 een hoger dividend als over 1977 10). Amas Handelmaatschappij: winst over 1978 zal niet achterblijven bij die over 1977 852.000). Euromast heeft nog geen plannen voor het benutten van de aanwezige liquide middelen. Amsterdamsche Rijtuig boekte 40 procent meer winst dan vorig jaar in de eerste helft van 1978. Zwitserleven: verzekerd bestand in Nederland nam in 1977 met 23 procent toe tot 16,1 miljard. KNSM heeft de eerste helft van 1978 zonder winst of verlies afgeslo ten. Voor dit jaar wordt een beschei den positief resultaat verwacht. Ver. Bedrijven Bredero verwacht over 1978 een resultaat dat zal uitko men boven dat van 1977 (winst 11,0 miljoen). Asselbergs Holland heeft in de eerste helft van dit jaar een verlies geleden van 4 miljoen. Leidsche Wol verwacht dat het lopende boekjaar moeilijker zal wor den dan het voorafgaande (1977/78). Wegener's Couranten Concern verwacht in 1978 het 75e jaar van haar bestaan een winstniveau van ten minste 4 miljoen (v.j. 3.2 mil joen) te bereiken. Douwe Egberts: omzet eerste helft 1978 1.019 (983) miljoen. Winst na belasting 36,4 (32,0) miljoen. Fokker-VFW: totaal aantal ver kochte F-27 Friendships is nu 678. Er zijn 150 gebruikers in 60 landen. Houtunie: dividend 1977/78 25 (15) procent. Prudential Assurance (Engels le versverzekeraar wil het levensverze keringsbedrijf in Nederland gaan uit oefenen. Iedereen kan het slachtoffer worden van een geweldmisdrijf en daarbij zwaar letsel oplopen (al is de kans daarop aanzienlijk minder, dan het risico slachtoffer te wor den van agressie in het verkeer). In zo'n geval is het voor het slachtoffer of voor de nabestaanden mogelijk, een beroep te doen op het Schadefonds Geweldsmisdrij ven. Het is echter bepaald niet zo, dat dan ook op enige uitkering mag worden gere kend. Uit een gesprek hierover met secretaris mr H. S. Dijk van de Commissie Schadefonds Gewelds misdrijven blijkt name lijk. dat in de praktijk vaker met „nee" dan met Ja" op een verzoek tot schade-uitkering wordt moe(t worden— geant woord. Dit komt, omdat het fonds alleen is bedoeld voor schrijnende geval len en bepaald niet voor alle slachtoffers van ge weldsmisdrijven, of voor elke schade die is gele den. Maar, zo tekent hij hierbij aan, „laten men sen die zoiets overkomt niet aarzelen om een briefje te sturen of op te bellen. Het adres is: Commissie tot Beheer van het Schadefonds Ge weldsmisdrijven, Paleis van Justitie, Juliana van Stoberglaan 2. Den Haag. Telefoon 070-824041." Voorwaarden Een beroep op de Wet (voorlopige regeling) Schadefonds Gewelds misdrijven om een uitke ring kan in behandeling worden genomen als er sprake is van de volgen de omstandigheden: er moet sprake zijn van een misdrijf: het misdrijf moet met opzet zijn gepleegd; er moet fysiek (licha melijk) geweld zijn ge bruikt of met geweld zijn gedreigd (zaken als op lichting, chantage, afper sing en huwelijkszwen- del vallen dus niet hier onder); er moet zwaar licha melijk letsel zijn teweeg gebracht; het slachtoffer mag geen schuld aan het mis drijf hebben; het geweldsmisdrijf moet in Nederland of in een Nederlandse boot dan wel Nederlands vliegtuig zijn gepleegd. Deze normen zijn overi gens niet zo duidelijk, als misschien op het eerste gezicht wel mirt- Voor de niet-juridisch geschoolde burger is er maar een subtiel verschil tussen schuld zonder op zet, maar door onvoor zichtigheid (culpoos) en een opzettelijk misdrijf, tussen schade als gevolg van misdrijf en schade als gevolg van het letsel en tussen géén en wéL zwaar lichamelijk letsel. Volgens de wet kan pas van zwaar lichamelijk letsel worden gesproken, als er tenminste zes we ken algehele arbeidson geschiktheid mee is ge moeid (of minder, maar dan wél blijvende gevol gen heeft). Dat betekent bij voorbeeld, dat een slachtoffer van een op zettelijk gepleegd ge weldsmisdrijf, dat door slagen op de kaak drie weken uit de „roulatie" is en bovendien nog een hoge tandartsrekening krijgt, geen uitkering mag verwachten. Om deze redenen lopen ver zoeken om een schade- uitkering nog wel eens op teleurstellingen uit. Voorts vallen de psychi sche gevolgen van fysiek geweld onder de werking van het fonds, zélfs al die pas later merkbaar wor den. Om voor een uitke ring in aanmerking te kunnen komen dient het verzoek hiertoe even als in alle anderen geval len— binnen zes maan den na de datum van het misdrijf bij het Schade fonds Gewelds misdrijven te worden in- \V ben tang. dat U niet voor een uitkering in aanmerking komt! gediend. Met het oog hierop hebben de meeste slachtoffers van de gijze lingen destijds (veilig heidshalve) collectief een verzoek tot uitkering ingediend. Afgewezen Die krappe termijn van zes maanden zit de com missie die belast is met het beheer van het Scha defonds Geweldsmisdrij ven. niet lekker. Een slachtoffer van een ge weldsmisdrijf, dat aan vankelijk geen zwaar let sel leek te hebben en daarom ook geen beroep deed op het fonds, moest toen een half jaar later alsnog zwaar letsel bleek worden afgewezen we gens overschrijding van de termijn. Deze wettelijke termijn van zes maanden wordt te kort geacht. Voorts vraagt de commissie zich af of in bepaalde situa ties, waarin de openbare veiligheid in het geding is (bijvoorbeeld straat terreur) en het slachtof fer geen enkel verwijt treft, ook bij minder zwaar lichamelijk letsel een uitkering gedaan zou moeten kunnen worden. Tenslotte wordt het maximum-bedrag van 10.000 voor immaterië le schade het zoge naamde smartelgeld veel en veel te laag geacht. Zo'n schamel bedrag voor het gemis aan le vensvreugde. verdriet en pijn is inderdaad veel te weinig. De minister van Justitie zou deze drie punten op korte termijn dienen te verbeteren (misschien wil een Ka merlid hem hiertoe des noods herinneren). Sinds de Wet Schade fonds Geweldsmisdrij ven op 1 januari 1976 werd ingevoerd, kreeg de heer Dijk met zijn mede werkers circa 1.200 aan vragen binnen. In de be gintijd liep het mede door de terugwerkende kracht van drie jaar storm. „De post werd hier met dozen binnen gebracht, maar de laat ste tijd is het rustiger," aldus de heer Dijk. In gevallen dat uit het verzoek al duidelijk blijkt dat er geen uitke ring in zit (bij orbeeld een kwestie van een ver keersongeval), wordt dat de betrokkene schrifte lijk medegedeeld. In alle andere gevallen krijgt het slachtoffer een lijvig aanvraagformulier toe gezonden, dat moet wor den ingevuld. Van de ontvangen 1.200 aanvragen kwamen er, aldus de heer Dijk, 300 duidelijk niet voor een uitkering in aanmerking. Van de overblijvende 900 reële verzoeken werden er intussen zo'n 340 afge daan. terwijl er voorts 160 (een opmerkelijk hoog aantal) door de aanvrager werden inge trokken. Zodoende zijn er op het ogenblik nog circa 400 aanvragen in behandeling, waarvan een kleine 100 nog wach ten op de inzending van het aanvraagformulier. Uitkeringen Elke aanvraag wordt nadat alles is nagetrok ken door de commis sie apart beoordeeld. Daarbij wordt de hoogte van de eventuele uitke ring vastgesteld, waarbij een verschil wordt ge maakt tussen materiële en immateriële schade. Hoewel het maximum van de materiële schade 25.000 gulden bedraagt, wordt in de praktijk ge middeld nog geen 4.000 gulden uitgekeerd. De meeste slachtoffers krij gen namelijk hun salaris doorbetaald en zijn bo vendien verzekerd tegen ziektekosten. Daarbij komt, dat geen vergoe ding wordt gegeven voor diefstal of vernieling bij een geweldsmisdrijf. Het maximum van de uitkering voor geleden immateriële schade (smartegeld) is, zoals al gezegd, slechts 10.000 gulden en daarmee veel en veel te weinig. Als de betrokkene het niet eens is met de beslis sing van de commissie, kan hoger beroep wor den aangetekend bij het Hof in Den Haag. Mishandeling Uit het gesprek met de heer Dijk blijkt nog. dat de termijn van afwikke ling van geval tot geval afhankelijk van het werk dat eraan vastzit verschilt. In het ene ge val duurt het twee maan den; in het andere geval kan er twee jaar mee zijn gemoeid. De aanvragen hebben veelal betrekking op mishandeling (vechtpar tijen) in het openbaar vervoer en op de openba re weg. in de eigen wo ning en op kermissen, in café's en met carnaval. Van de 900 ingediende reële verzoeken om een uitkering waren er 640 afkomstig van mannen en 260 van vrouwen. Voor het eerst in Neder land en mogelijk ook daarbuiten wordt op 23 september in de Expohal in Hilversum een beurs gehouden voor blinden en slechtzienden. De or ganisatie is in handen van de Actiegroep voor Blinden en Slechtzien den (ABS) uit Rot terdam. De beurs is met name bedoeld voor visueel ge handicapten, maar ook voor mensen die be roepshalve met deze ca tegorie te maken heb ben. zoals medici en maatschappelijk werkers. Er zijn 115 stands van uiteenlopende aard. Naast commerciële arti kelen wordt ook aan dacht gegeven aan nieu we hulpmiddelen. Op de beurs zijn ook instellin gen als de FNV, de NVSH, de PTT en de be lastingdienst vertegen woordigd. evenals een aantal politieke partijen. Verder is er een crèche en een EHBO-dienst. Er zal worden gezorgd voor een goede treinaf- haaldienst en voor op vang in de zaal. In Neder land zijn naar schatting zo'n vijfduizend georga- Mening over reclame Mieke Telkamp (zangeres): 'n Wereld zonder reclame bestaat niet. Met slechte reclame is de mens zelf begonnen door alleen zijn goede eigenschappen aan te prijzen met als doel, verbetering van positie en aanzien. Reclame moet de Juiste informatie bevat ten en artistiek verantwoord zijn. (Bijeengebracht door FHV/BBDO) niseerde blinden en slechtzienden en juist voor hén ls deze beurs bedoeld. Men kan er zich op de hoogte stellen van nieuwe zaken op het ge bied van gebruiksvoor werpen, elektronische apparatuur en kleding, om enkele zaken te noe men. Van de beurs is een catalogus gemaakt, zo wel in braille als in een grote letter, die op aan vraag gratis wordt toe gestuurd, zodat men zich van tevoren enigszins kan oriënteren. Die cata logus kan worden aange vraagd bij de ABS, Slie- drechtstraat 166, Rotter dam. tel. 010 - 817205. ADVERTENTIE Postkantoren van Nederland Gom is erkend schoonmaak-, gasfitterswatertechnisch installateurs loodgieterselektrotechnisch installateurs-, schilders- en afwerkingsbedrijf. Hoofdkantoor: Schiedam, Westvest 26 (010-260134). Antwerpen. Rubenslei 6 (031 330031) Vestigingen: Alkmaar. Amsterdam. Amhem. Bergen op Zoom, Boxmeer. Groningen, Den Haag. Hengelo. Leeuwarden, Rotterdam. Schiedam. Tilburg, Utrecht, Zwolle. ROTTERDAM De gekozen leden van de centrale ondernemingsraad van het Rljn-Schelde-Verolme-con- cern willen dat de overheid „maatre gelen" neemt tegen de bestuurlijke top van het bedrijf. In een telegram aan de minister-pre sident en aan de ministers van econo mische zaken en van sociale zaken eist de ondernemingsraad maatrege len in verband met de plannen van het R8V-bestuur om. het totale hui zenbestand (3000) van het bedrijf te verkopen in verband met de opnieuw tegenvallende resultaten over de eer ste zes maanden van dit jaar. Volgens de woordvoerder van de ge kozen leden in de centrale onderne mingsraad van RSV, de heer J. Ok- kerse, hebben de plannen tot verkoop van het huizenbezit te maken met de verliezen die het bedrijf de eerste zes maanden van dit jaar heeft geleden, waarmee het met de overheid over eengekomen dekkingsplan is over schreden. In het telegram aan de bewindslieden eist de ondernemingsraad de onmid dellijke stopzetting van de met een beleggingsmaatschappij op gang ge komen onderhandelingen over de verkoop van de RSV-woningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15