ER tegen plan kinderbijslag Justitie legt beslag op apparatuur zendpiraat Regering heeft alleen mooie woorden 'Melk duurder door nieuw kortingenstelsel vies voor regering vrijdag vastgesteld X brokjes en diner kerngezond en kwispelend lekker! 55 /IUSCADET Ier beleid Kd- Afrika Adooi voor Nfboycotwet Radio Delmare van ankers geslagen Bureau Levensmiddelenbedrijf: UwKunstgebif Rita Kamercommissie kritisch over nota emancipatiebeleid HILI CHILI HG 12 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE ga Alleen in de dierenspeciaalzaak t/ ize sociaal-economische redactie „AAG Geen der partijen in de sociaal-economische JERI vindt dat het plan van de regering tot beperking ie kinderbijslag voor 16- en 17-jarige scholieren en le kinderen in zijn huidige vorm door de beugel kan. Dit i!ge liteen n'euw ontwerp-advies, dat een commissie van de 'eeft opgesteld. Vrijdag zal de SER het advies vast- ADVLRTENTIE de ul s in jein Btev - tie, lit 3 zou vol ti ten Hen. et Jnq KERMAN LAURANCE ien« ijke EIMPORTEERD DOOR: lnd«t)PMANS BRUINIER B.V.^ AMSTERDAM nten evei ook: ider drijf omt lg van pagina 1 Nt De werkgevers en het hoger personeel (RMHP) in de SER zijn het nog het meest eens met de regering. Zij vin den alleen de compensaties onvol doende. De regering wil ouders van 16- en 17-jarige scholieren gedeelte lijk compenseren voor het verlies aan kinderbijslagen, door hun hogere „te gemoetkoming studiekosten" te ge ven, afhankelijk van de hoogte van het ouderlijk inkomen. Voor de laag ste inkomens zou de compensatie tot driekwart bedragen, maar bij een be lastbaar inkomen van ƒ34.000 per jaar of meer is de compensatie al gezakt *ot nul. Werkgevers en RMHP willen dat be halve deze compensatie ook de plicht tot schoolgeld betalen ingaat met 18 jaar. Thans is dat 16 jaar. Het hoger personeel bepleit vooral een verlich ting'van het schoolgeld om ook inko mens boven 34.000 gulden nog enige compensatie te verschaffen. (Vrijstel ling van schoolgeld heeft voor lagere inkomens nauwelijks betekenis door dat het schoolgeld ook al afhankelijk is van de hoogte van het inkomen en lage inkomens (vrijwel) geen school geld hoeven te betalen). Onaanvaardbaar Overigens blijven werkgevers en ho ger personeel bij hun standpunt, dat zij liever geen bezuinigingen onder de kinderbijslagen zien aangebracht, en als dat toch zou moeten, liever zou den zien dat de bijslagen voor het tweede kind voortaan niet meer wor den verhoogd, en die voor de meerde re kinderen worden gekoppeld aan de prijsstijging in plaats van, zoals nu, aan de doorgaans hogere loonstij ging. De FNV in de SER noemt het rege ringsplan kortweg „onaanvaard baar". Ze past niet in het inkomens- AOVERTENTIE fijn dat gezond zo leuk kan zijn! zeggen 4.999 fietsen makers beleid, vindt de FNV. Op z'n minst zullen ouders van scholieren tot een inkomen van 40.000 per jaar volledi ge compensatie moeten krijgen voor het verlies aan kinderbijslag. Als dat gebeurt, gaat een groot deel van het beoogde bezuinigingseffect echter in rook op. De FNV vindt dat een bezui niging op de kinderbijslagen moet worden bereikt via afschaffing of be knotting van de bijslagen naarmate de inkomens stijgen. Het vorige kabi net (kabinet-Den Uyl) had een derge lijk plan op stapel gezet, maar het kabinet Van Agt heeft daar een streep door gehaald. Ook het CNV wijst in het SER-stuk het regeringsplan af, en bepleit even eens een stelsel van vermindering van kinderbijslag bij stijging van ou derlijk inkomen. Het CNV denkt daarbij aan een stelsel waarbij vanaf een bepaald inkomen de kinderbij slag voor het eerste kind vervalt, en vanaf een bepaald hoger inkomen ook die voor het tweede kind. enzo voort. Door nog onbekende oorzaak sloeg een ondergrondse explosie een gat in de Parkkade in Rotterdam, waarin de auto van de vertegenwoordiger Bob Resting gedeeltelijk wegzakte. Het gat heeft een doorsnede van twee meter en is ongeveer drie meter diep. De auto werd nauwelijks beschadigd. Op de foto tillen brandweerlieden de auto weg van het gat. ks d van zaken zeer kritisch vol- ïder >ok hier de criteria van doel- tegi d laten wegen, nsla Jk Aijn heeft deze zomer op uitno- 5P ei an de South Africa Founda- e mi i particuliere, door Zuidafri- ma* ndustriëlen gesteunde stich tte kele weken in Zuid-Afrika bo< -acht. Hij heeft daar gespro- ^ev1t talloze vertegenwoordigers )e S ik, bruin en zwart, regerings- bekp en leden van de oppositie, gemerkt dat Nederland daar bepaalde waarde vertegen- ïme tv Nederland zou wellicht 'oon| bemiddelen tussen de ver- groeperingen. Wellicht kan eu8< id initiatieven nemen om een laafialoog daar op gang te krij- tou wel eens van minister Van le vi auw willen weten wat voor b vadialoog er precies gevoerd 'n- ens mij zijn daarvoor best Yrei heden," aldus Bolkestein. lier ?rlar| ook weinig in een economi- Jideycot. „Het is niet gering om 'tiafrikaanse proletariaat voor *nd de ellende te storten zonder le ^et wat het oplevert." zegt hij. r moet je wel overtuigd zijn :aacleigeh gelijk. !hge ingen t®r] tien van Bolkestein wijken J f van het Zuid-Afrikabeleid ™et lier Van Agt vorig jaar bij het wet ver de regeringsverklaring ligde. Ten aanzien van Zuid- :ou dit beleid niets afwijken geen het kabinet Den Uyl in stond. Dat gold ook het naar economische dwang- elen. 1-woordvoerder Scholten: ik daarom niet voorstellen dat Van der Klaauw nu wat an- er zouden dan grote spannin- het CDA onstaan. Wij heb- lang geprobeerd die kriti- loog te voeren en steeds weer Tt de Zuid-Afrikaanse rege- alleen gebruikt ten bate van ideologie en machtspositie. Pfcnl; IJQai ord Cei i tureel akkoord werd opge- a oen in Zuid Afrika de onder- g toenam, partijen werden len en de oppositie de mond 'snoerd. Sindsdien is het in frika zeker niet beter gewor- Elus Scholten. Hil onzer verslaggevers De Aegir in de haven van Maassluis. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Dankzij de storm is gisteren het piraten-zendschip Aegir in handen van de Nederland se justitie gevallen. Het zend- scheepje, dat sinds 21 augustus on der de naam Radio Delmare uitzen dingen vanaf de Noordzee ver zorgt, sloeg gistermorgen van zijn ankers en dreef naar de Nederland se kust. De Aegir kon nog net op tijd door de sleepboot Smitbank worden ge red: het was toen het werd opge pikt nog slechts vierhonderd meter van een strekdam verwijderd. Bij Hoek van Holland gingen enkele politiemannen aan boord, waarna het schip onder begeleiding van de Rotterdamse rivierpolitie naar de haven van Maassluis werd ge sleept. Daar werden de drie jonge opvarenden (onder wie een discjoc- key) aangehouden, terwijl de zend apparatuur door de radiocontrole dienst van de PTT in beslag werd genomen. Strafbaar De zaak van de Aegir zal worden behandeld door de Amsterdamse officier van justitie mr. J. H. C. Pieters, omdat de strafbare feiten buiten de territoriale wateren zijn gepleegd. Volgens mr. Pieters be schikt geen van de drie mensen die op het schip werden aangetroffen over enige navigatiekennis. Hij noemde dit bar en boos en vroeg zich af of dit in de vliegende storm van gisteren nog wel verantwoord was. De drie opvarenden zullen door de opsporingsambtenaren van de PTT worden verhoord. Na dat mr. Pieters het procesverbaal beeft ontvangen, zal hij de ver dachten op korte termijn voor de kantonrechter dagen. Eind juni werd in de haven van Scheveningen zendapparatuur voor de Aegir in beslag genomen, maar in juli wist het schip toch uit te varen, waarna het positie koos voor de kust van Goeree. Van daar uit werden proefuitzendingen ver zorgd op de oude golflengte van Radio Veronica. Ook Veronica raakte destijds in een storm in moeilijkheden, maar de bemanning van dat schip zette in volle zee vitale onderdelen van de zendapparatuur overboord. Vol gens mr. Pieters hebben ook de opvarenden van de Aegir wat radiobuizen en zcndonderdelen over boord gegooid, maar deze kon den door de rijkspolitie te water worden opgevist. Onder welke vlag de Aegir vaart, is nog onduidelijk. De havendienst in Rotterdam heeft het schip te boek staan als een Panamees, volgens de Rotterdamse officier van justitie mr. E. Bos is het schip ingeschre ven op Cuba en de havendienst van Maassluis zegt dat de Aegir ner gens staat geregistreerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De klant zal in de winkel vijf cent per liter melk meer moeten betalen als de fabrikanten van consumptiemelk een nieuw kortingenstelsel voor de afnemers zullen invoe ren. meent het Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf. Deze fabrikanten, verenigd in de Ver eniging van Consumptiemelkfabri- kanten, willen dat alle afnemers (melkslijters, kruideniersbedrijven en supermarkten) zo veel mogelijk op voet van gelijkheid gaan handelen. Verschillen in de te berekenen prijzen zullen, aldus de vereniging, nog slechts terug te voeren zijn op ver schillen in kosten, die de fabriek voor de leveringen moet maken. Het Cen traal Bureau Levensmiddelenbedrijf weigert mee te werken aan het nieu we kortingenstelsel. Met het ministe rie van economische zaken is contact opgenomen over deze kwestie. In het verleden werden twee soorten gegeven. De eerste was gebaseerd op kostenverschillen, terwijl de tweede betrekking had op afgenomen hoe veelheden. De bedoeling achter de tweede korting was grootwinkelbe drijven als klant te winnen. Deze kor ting wordt afgeschaft. De eerste blijft gehandhaafd. De melkfabrikanten geloven niet ln de berekeningen van het Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf. „Op zijn hoogst zal in enkele winkels de melk vijf cent per liter duurder worden." ADVERTENTIE voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer. dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix.Mjet speciale moderno poeder - 's morgens een weinig op de plaat gestrooid-houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats Geen on aangename smaak. Dentoflx verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heett. Bij apotheken en drogis terijen. Prinses Irene is gisteren op het vliegveld Barajas van Madrid aangekomen, waar zij werd afgehaald door haar echtgenoot prins Carlos Hugo. Het is de bedoeling dat het echtpaar en hun vier kinderen zich definitief in de Spaanse hoofdstad zullen vestigen. Prinses Irene en prins Carlos Hugo werden in 1968 door de toenmalige dictator Franco Spanje uitgezet wegens illegale politieke activiteiten. Carlos Hugo keerde in 1977 naar Spanje terug, nadat de regering van koning Juan Carlos de ballingschap van het gezin ophief en de Cariistische partij legaliseerde. Op de foto prinses Irene met drie van haar kinderen en haar echtgenoot op het vliegveld van Madrid. O, AO Een aantal prominen- t in een open brief zijn ver- ng uitgesproken over de boy- I de Arabische landen tegen elfi door Nederlandse bedrij- ndividuen gedwongen worden kiezen in het conflict in het Oosten. „Deze inmenging rij af," zo staat in de brief. 0! is gericht aan de ministers tenlandse zaken, van econo- £3 zaken en de fractieleiders in Tede Kamer. De onderteke- .jjwaaronder de hoogleraren t en Goudzwaard, de oud-bur- p ers van Amsterdam en Rot- ,ie Samkalden en Thomassen, etaris-generaal van de Her- g. Kerk. Van den Heuvel, ds. .igjlböer, alsmede tv-presentatri- a Barend, vragen om maatre- de ie dergelijke praktijken in de st voorkomen. Een bijzondere J? sie uit de Tweede Kamer zal „Je kunt zien, dat Rita gauw jarig is: Ri ek een standpunt formuleren ze wast af zonder dat het haar ge- Arabische boycot. vraagd is." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering heeft genoeg mooie woorden over voor de emancipatie van de vrouw, maar hoe zit het precies met de daden. Daarop kwam gisteren in grote lijnen de kritische houding neer van de bijzondere commissie emancipatiezaken uit de Tweede Kamer bij de behandeling van de regeringsnota over het emancipatiebeleid. ADVERTENTIE v, jaar onwettige militaire diktatuur m i jaar schending van mensenrechten jaar moord, terreur, vermiste personen jaar werkloosheid en loonsverlaging jaar internationale solidariteit litjeun het verzet van het Chileense volk un het STRIJDFONDS CHILI artfStgiro 3149800 Amsterdam iatie: Postbus 8067, 1005 AB AMSTERDAM „Wij voelen teleurstelling over de traagheid waarmee de discussie over het emanci- patievraagstuk zich ontwik kelt. Die traagheid geeft te denken. Veel adviezen en voorstellen stuiten steeds weer af op de bekende vraag: wat zijn de financiële gevol gen, want geld voor extra ac tiviteiten hebben we niet. Daartegenover stel ik de vraag: weet de regering niet dat het leeuwendeel van het geld dat beschikbaar is steeds ten goede is gekomen en nog komt aan het manne lijke deel van de samenle ving?" Aldus het CDA-Ka- merlid mevrouw Hansje Evenhuis-van Essen. „Uit niets blijkt dat emanci patie belangrijk is voor deze regering. De nota is vaag en de antwoorden op alle schrif telijke vragen waren ook vaag. De nota zegt wel goeiig allerlei dingen maar ze geeft geen concrete plannen om echt iets te doen voor de vrij heid van de vrouw. Eigenlijk is het allemaal een stuk zoet- houderij. Men miskent ten enenmale, dat er op het ogen blik sprake is van een cultu rele revolutie, van een geheel veranderend mensbeeld on der invloed van emancipatie en feminisme", aldus het Ka merlid mevrouw Wessel- Tuinstra (D'66). Ria Beckers (PPR) en Ineke Haas-Berger (PvdA) kwamea beiden met de kritiek, dat de regering aan de ene kant van alles belooft, maar aan de an dere kant al die beloften vol strekt ondergraaft door het bezuinigingsplan Bestek '81, dat voor de Nederlandse vrouw heel veel ernstige ge volgen heeft. Werkloosheid „Bestek '81 is een doodlopen de weg. De terugdringing van de werkloosheid die deze ope ratie beoogt, zal zeker niet tot stand komen. Integendeel Onder de vrouwen zal door Bestek '81 de werkloosheid bij voorbeeld aanzienlijk groeien, want de cijfers geven aan dat in de verzorgende sector, waar de werkgelegen heid de laatste jaren gestaag is gegroeid, nu juist arbeids plaatsen worden weggehaald om die over te brengen naar het bedrijfsleven. Juist in die verzorgende sector zijn de meeste vrouwen werkzaam, maar liefst 77 procent van alle werknemers bestaat hier uit vrouwen. Ook de bezuini ging op de medische en maat schappelijke dienstverlening treft vooral de vrouwen erg zwaar, en dat terwijl de werk loosheid onder vrouwen op het ogenblik toch al 6,5 pro cent bedraagt. Wanneer dit beleid aanvaard wordt, is het praten over een emancipatie beleid op zijn minst ver schrikkelijk vrijblijvend", al dus Ria Beckers Staatssecretaris Jeltien Kraaijeveld-Wouters gaf toe dat het ln de huidige tijd van bezuiniging niet makkelijk zal zijn om juist de werkgele genheid van veel vrouwen te bewaren, laat staan te doen toenemen. Verder wilde ze niet praten over Bestek '81 en de eventuele gevolgen van deze bezuinigingsoperatie op het emancipatiewerk, omdat er nog een speciaal debat over dit onderwerp komt Zij zei wel op allerlei wijzen betrokken te zijn geweest bij de voorbereidingen van Be stek '81 waarbij zij, zoals ze het uitdrukte, soms met de moed der wanhoop gezocht had naar mogelijkheden om de vrouwen toch nog zoveel mogelijk ruimte te geven. „Als we als samenleving een pas op de plaats moeten ma ken. kan het niet anders dan dat zowel mannen ais vrou wen hiervan het slachtoffer worden", aldus mevrduw Kraaijeveld. Kostwinner Een ander terugkerend punt van kritiek van de meeste Kamerleden in de commissie was de eventuele invoering van het begrip kostwinner, gepaard gaande aan diens voorrang bij het krijgen en behouden van werk. Juist omdat de meeste getrouwde vrouwen geen kostwinner zijn. zou dat betekenen dat zij er altijd het eerst uitvlie gen bij ontslagen Heel voor zichtig zij wilde zich ook hier niet begeven op het ter rein van een collega-minister, die van sociale zaken gaf mevrouw Kraaijeveld als haar mening dat het begrip kostwinner niet zou mogen worden gehanteerd als een middel, waardoor de ge trouwde werkende vrouw au tomatisch altijd in de hoek zou zitten waar de slagen vallen. Een ander punt van twijfel bij de commissieleden was: wat kan deze staatssecretaris nu eigenlijk bereiken"» Kan zij wel bij elke ministerraad* vergadering zijn om zodoen de te horen wat daar besloten wordt en in hoeverre dat gurt- stig of schadelijk is voor de vrouw, wordt zij tijdig bij al lerlei plannen betrokken. waardoor ze kan opletten of er geen voor de vrouw scha delijke kanten aanzitten? Mevrouw Kraaijeveld verze kerde de Kamerleden dat zij de vrijheid had om bij elke ministerraad te zijn en dat zij de medewerking van alle col lega's had zodat ze tijdig bij alle mogelijke plannen wordt betrokken Maar dat nam niet weg dat Kamerlid me vrouw Wessel-Tuinstra op een gegeven ogenblik uitriep: „Deze staatssecretaris is te bescheiden, ze buit haar func tie niet genoeg uit. ze moet zich sterker en breder maken en een stuk macht voor zich zelf en haar emancipatiewerk opeisen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3