e Graaf: obleem >or AZ Jan Timman kiest snel voor remise et person: ■te dode de mule 1 P Tegen Browne in negende ronde Da Cup-debuut tegen Ipswich Evert en Connors: Amerikaanse tennistitels iv-Zeeland inspiratie V* 12 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET 13 Victor Brambilla ver in levensgevaar. De Itali- jdens de crash op het cir- onza naast meerdere been- •n schedelbreuk op. Maan- ijn schedel gelicht en wer- klonters weggehaald. In che verklaring werd zijn ritiek geacht. MILAAN De Formule 1 racesport heeft sinds de invoering in het jaar 1950 aan 22 coureurs het leven ge kost. Ronnie Peterson, de laatste die gistermorgen overleed, was betrok ken bij een massale botsing kort na de start van de Grote Prijs van Italië op Monza. Wat precies gebeurde, was in het tumult nauwelijks vast te stel len. Zeker is dat de bolides van Peter son en ex-wereldkampioen James Hunt elkaar raakten, waarbij de wa gen van de Zweed in vlammen op ging. Voordat de vlammen hoog op laaiden slaagde Hunt erin de beknel de Zweed uit diens voertuig te trek ken. Nadat Peterson in de loop van de avond was geopereerd aan beide be nen, viel hij in een diepe coma, waar uit hij niet meer ontwaakte. Als doodsoorzaak is embolie opgegeven. De dood van Peterson zal niet alleen de discussie rond de Formule 1 race- rij opnieuw doen oplaaien, maar ook de kritiek op de baan van Monza versterken. Hoewel het traject, waar op zeer hoge snelheden mogelijk zijn. de laatste jaren werd verbeterd en „vertraagd", blijkt het nog steeds ui terst gevaarlijk te zijn. In 1961 veron gelukte er de Duitser Graaf Berghe von Trips. Negen jaar later onderging Jochen Rindt (Oostenrijk) het gelijke lot. Dit ongeluk kreeg een gerechtelij ke nasleep omdat men de construc teur van de wagen Colin Chapman, mede-schuldig achtte. Chapman meed daarop Italië. Ook Peterson verongelukte zondag in een wagen van Chapman. In totaal heeft de automobielsport inmiddels al meer dan tweehonderd slachtoffers geëist. Dit jaar waren het er vier: de Fransman Florel Lopez tin de ronde van de kust van Bagnols) en de Argentijnen Carlos Puppo en Ma rio Manuel del Diego (in de ronde van Zuid Amerika) gingen Peterson voor. De dodenlijst van de Grand Prix ziet er als volgt uit: 1952: GP Monaco - Luigi Faglioli (It); 1954: GP Duitsland - Onofre Mari- mon (Arg); 1957: GP België - Luigi Musso (It); GP Duitsland - Peter Col lins (Eng); 1958: GP Marokko - Stuart Lewis-Evans (Eng); 1960: GP België - Chris Bristow en Alan Stacey (beiden Eng); 1961: GP Italië: Wolfgang Graaf Berghe von Trips (Did); 1962: GP Mexico - Ricardo Rodriquez (Mex); 1964: GP Duitsland - Carel Graaf Godin de Beaufort (Ned); 1967: GP Monaco - Lorenzo Bandini (It); 1968: GP Frankrijk - Joe Schlesser (Fr); 1970: GP Nederland - Piers Courage (Eng); GP Italië - Jochen Rindt (Oost»; 1971: GP Engeland - Joe Sif- fert (Zwits»; 1973: GP Nederland - Roger Williamson (Eng); GP Ver. Sta ten - Frangois Cevert (Fr); 1974: GP Zuid Afrika - Peter Revson (VS). GP Ver. Staten - Helmut Koinigg (Oost); 1975: GP Oostenrijk - Mark Donohue (VS); 1977: GP Zuid Afrika - Tom Price (Eng); 1978: GP Italië - Ronnie Peterson (Zwe). Op het circuit van Monza zullen ove rigens in de toekomst geen formule één races meer gehouden worden. Deze verklaring gaf Colin Chapman, teamleider van Pederson, uit na het overlijden van zijn rijders. „De 49e editie van de Grote Prijs van Italië op Monza was in feite al de laatste. Dat wisten de coureurs ook. Het circuit is al jaren verouderd, vooral de chica nes moeten aan de steeds snellere wagens aangepast worden. Door dit ongeval ligt Monza er definitief uit." Bernie Ecclestone, die als grote man achter de schermen zonder risico's het meest verdient, sloot zich bij de mening van Chapman aan. „Met als de Nürburgring is Monza voor ons geen thema meer. De formule één racerij op Monza is zondag verleden tijd geworden." De herstart van de veertiende grote prijs heeft zondag in de gelederen van de coureurs hevige discussies opge roepen. Mario Andrettl zei maandag: „Wij voelden er niets meer voor. na de catastrofe nogmaals van start te gaan. Uiteindelijk zijn wij gezwicht voor de argumenten van de wed strijdleiding, die meende dat het niet doorgaan van de race onherroepelijk zou leiden tot fikse uitspattingen on der de 150.000 toeschouwers. Al met al: van Chapman en Ecclesto ne de gebruikelijke „napraat". Indien het circuit zo onveilig wordt geacht. /as het dat óók voor de eerste fatale start, zondag. Een verklaring kwam er toen. uit commerciële motieven, niet. Evenmin een schrappen van de race. De herstart, ondanks de bezwa ren. toont ten overvloede de onmon digheid van de coureurs, die inder daad uit eigen vrije wil voor veel geld in zo'n racegeval stappend slechts pionnen zijn in een circus, dat door deze krant al Jaren lang als zodanig wordt beschouwd: absurd en nutte loos. waarvoor sommigen ook de term sport misbruiken. door Max Pam TILBURG In de negende ronde van het internationale grootmeestertoernooi te Tilburg is weinig veranderd in de top van het klassement, ook ai bestaat er kleine kans dat de Hongaar Lajos Portisch zal verliezen. Tegen LJuboJevic staat hij in de afgebroken stelling wat minder, vooral omdat de Joegoslaaf de beschikking heeft over een vrije a-pion. ptty Verkamman AR-AZ'67 geeft een persconferentie, want woensdag- er Europa Cup-voetbal tegen Ipswich Town. Mooie zijn dat. Manager Hans Kraay zorgt voor een en sfeertje, al wordt hij zelf door een journalist wanneer het speelverbod van Arnold Mühren in strijden ter sprake komt. Kraay was eerst tegen van Mühren, maar noemde later diens eventuele heid „een trekpleister". „Dus je had geen bezwaar s, tegen het spelen van Mühren, nadat vast stond EFA het hem had verboden," klinkt het. Kraay tuurt Ijn ooghoeken en zegt dan: „Da's een goeie". Een paar [rderop worden ook grappen gemaakt, door wie Van Hanegem. Jaan de Graaf wordt namelijk lewd. Jaan de Graaf in actie tijdens de wedstrijd AZ-Feyenoord van zaterdagavond. Hij vecht een duel uit met de vallende Wijnstekers. iurger is nieuws, omdat lande zondag tegen Roda eerst in competitlever- zal zijn. De Graaf heeft, id, een uniek contract bij inclub: de principiële za- taller mag op de zondagen iboortedorp blijven. Een 'ie een absolute voorwaar- Graaf was eer hij zijn ikende. Nu AZ er in de te maken krijgt, wordt jals erg lastig ervaren. En trainer Georg Kessler. De :oach is uiterst tevreden ichtingen van zijn links- il hem niet gaarne missen, ag tegen Roda en op 1 in FC Twente zal dat toch ijn. is een aparte figuur bij voorhand het doelwit van ;ems spot. De Kromme is il de figuur naar om, op ers afstand van De Graaf, >e een sarrende opmerking >ver het in zijn ogen komi- ipe „nooit op zondag". Fei lt ongepast dat Van Hane- lerigens nergens op reage- ïraaf met zijn spotternijen ïormale gedragsregels zijn irte voetbalwereldje even- bn toepassing zo blijkt en bovendien: wie Van een beetje kent weet dat humor in dit geval eerder, re hoogte, waarderend dan is. van Hanegern houdt er an standvastige types die naar de mond praten (die enoeg); in zijn hart mag hij aardige vogel" wel. Deson- int hij al met de plaag- t, praten met die heiden?", ïr Jaan in een broodje kaas .eerst bidden voor je De Graaf, op het oog on- door de opmerkingen: Willem omdat er Journalis- Nu hoor ik de komende niets meer van 'm." (oogst opmerkelijke figuur, t een man zit, die niet altijd ar is. Trouwens: de Noord club is nü niet blij. maar iet had gekund, dan had n de Molenaars ook nog thuiswedstrijden mogen t is aan de orde geweest. Te ijk: De Graaf nooit op zon dag, Cruijff alleen in Alkmaar. Het is nu al een onwerkbare situatie voor een trainer. De Graaf, om te beginnen: „Zo blijf je nog eens in het nieuws hè." Later serieus: „Iedereen wist dit van tevo ren. Wanneer er nu mensen zijn, die mij verwijten zouden maken, dan zeg ik: sorry, maar dan'moet je bij het bestuur zijn. Het valt overigens nog al mee hoor met die opmerkingen. Van begin af aan heb ik dit ook als een overbruggingsjaar gezien. Ik hoop maar dat er volgend seizoen echt louter op zaterdag 'wordt ge speeld." „Mijn principes zijn niet te koop," zei De Graaf vorig jaar al. Het staat voor hem zo vast als een huis, dat hij bij zijn standpunt blijft. Daar is Kessler inmiddels ook achter. De coach: „Twee keer heb ik nu een gesprek mat Jaan over deze kwestie gehad. Het is voor de club, voor de andere spelers en voor mij een onplezierige zaak, maar het is duidelijk hè, het is een standvastige jongen. Een jongen die niet van mening verandert." La ter, wanneer Kessler de twee kandi daten voor de linkervleugel vergelijkt naast De Graaf is dat Kees Tol komt er waardering voor de voormali ge IJsselmeervogel naar voren. „Als ik met hem praat dan is hij zeer gedecideerd. Die knul is niet van zijn stuk te brengen, door niemand, nee ook niet door Van Hanegem. Zijn gedrag in deze situatie toont aan dat hij psychisch ijzersterk is. Je kunt zien dat hij al een harde levensschool achter de rug heeft. Echt een type, dat gewend is om 's morgens om vijf uur op te staan, van aanpakken weet. Ik vind De Graaf volwassener, psy chisch sterker dan Tol." Mede daardoor mag hij morgenavond tegen Ipswich in het Europese beker voetbal debuteren. Zonder veel moei te heeft hij zich aan het top-niveau aangepast, al blijft hij er zelf bij dat hij op de plaats van Peter Ressel (op rechts) beter tot zijn recht zou ko men. De Graaf: „Maar ja, Ressel is aangetrokken, denk ik, omdat ik er niet altijd ben." De zondag, weer vraagt een ander er naar. De Graaf: „Nee, het stoort me niet hoor. Ik vind het goed wanneer ik dat zondagse beeld van Spakenburg een beetje kan veranderen. De mees ten denken dat het Staphorst is, dat we een hele zondag achter de horren zitten. Nou, zo is het al lang niet meer. Ik rijd op zondag auto en ik kijk naar Studio Sport, maar ik voetbal niet op die dag." Zijn verre neef Henk de Graaf deed dat onlangs wel met het Nederlands amateurelftal in Peking. Daar heeft men van opgekeken in Spakenburg. De amateurinternational schijnt ge redeneerd te hebben, dat het op het moment van spelen in Nederland geen zondag was. Jaan, koeltjes: „Iedereen moet zelf maar weten wat hij doet. Ik heb vorig jaar met het amateurelftal in Amerika wel gewei gerd om een wedstrijd.op zondag te spelen." Kesseler komt nog eens met zijn pro bleem. „Nu Jaan het zo goed doet is me al een paar keer gevraagd: waar om heb je hem niet meteen opges teld? Wel, ik kon hem voor de compe titie ln drie oefenwedstrijden op zon dag niet testen, waarbij Tol het bo vendien goed deed. Vandaar." Bondscoach Jan Zwartkruis, die en kele Jaren de zaterdag-eersteklasser Spakenburg trainde en uit die tijd ook Jaan de Graaf al kent. schijnt nog al gecharmeerd te zijn van hem. Zwartkruis denkt aan Jong Oranje voor De Graaf, maar stelt wel als eis dat hij dan ook ten alle tijde beschik baar is. De interland-loopbaan van Julia nus de Graaf zal dus hoogstwaar schijnlijk beperkt blijven tot die ke ren met de amateurs. Terwijl Van Hanegem nog steeds meeluistert, be sluit Jaan: „Ze wisten het van te voren." Met zwart had Portisch zich met de Caro-Kann verdedigd, een opening die aangeeft dat hij duidelijk op remi se uit was. Steeds bleef Portisch ech ter wat minder staan, door zeer han dig met zijn stukken te manoeuvre ren, hield LJuboJevic zijn tegenstan der voortdurend bezig. Of het even wicht definitief verbroken is blijft echter de vraag. Ook als hij verliest blijft Portisch aan de leiding, want Jan Timman profi teerde maar gedeeltelijk. Tegen Browne accepteerde hij vrij vroeg een remiseaanbod. De Nederlander had gekozen voor de Svesnikov-varlant van het Siclliaans, een systeem dat doorgaans aanleiding geeft tot hart verscheurende taferelen. Inderdaad ontstond er ook nu weer een uiterst scherpe positie, maar Browne die ln het verleden in dit soort stellingen nogal slechte ervaringen met Tim man had opgelopen, ging het gevecht uit de weg door remise te offreren. Timman vond dat hij eerder wat min der stond en accepteerde. Na een overdonderend begin is de Brit Miles volledig ingestort. Hij ver loor voor de derde maal in successie, dit keer van Hort. De Tsjech die vol gens Timman een soort „zigeuner- schaak"speelt, was weliswaar wat on gemakkelijk uit de opening gekomen, maar met superieur spel begon hij als het ware terug te duwen. De witte stukken werden geheel teruggedron gen en op een werkelijk indrukwek kende manier schoof Hort tenslotte zijn tegenstander van het bord. Dzindzindasvilli versloeg toch wel verrassend Ribli. De Israëliër had zijn tegenstander gedwongen tot een kwaliteitsoffer dat er uiterst kansrijk uitzag, maar Dzindzin, zoals hij door iedereen wordt aangesproken, toonde aan dat er van optisch bedrog sprake was en won nog voor het afbreken. De overige partijen werden afgebro ken. Hübner-Spasski was een opmer kelijk duel. Spasski is niet echt in vorm. Met veel korte remises heeft hij te kennen gegeven dat hij er niet veel zin in heeft, en als hij er eens echt voor gaat zitten zoals gisteren bleek dat het resultaat niet erg veel overhield. Tegen Hilbner bracht hij in de opening een pionoffer, maar hij zag het kleinood niet meer terug en in de afgebroken stand zijn zijn kansen om te overleven minimaal. Sosonko Larsen zal hoogstwaarschijnlijk re mise worden. De Nederlander had gedurende de gehele partij een duur zaam voordeeltje, maar in tijdnood moet hij niet geheel nauwkeurig heb ben gedaan, want Larsen slaagde erin het evenwicht te herstellen. Wit: DiindzindasjvHi. zwart Ribli. 1 g2-g3. g7-g6; 2 U1-g2. U8-g7. 3 c2-c4. c7-c5; 4 Pbl-c3. Pt>8-c6 S «2-a3. a7-a5 6 d2-93. <37-06. 7 Pgt-f3. e7-®5 8 0-0. Pg8-e7. 9. P»3-el. 0-0; 10 Pe1-c2. Ic8- e6. 11 Tal-bi. <J6-d5. 12 b2-b3. H7-h6. 13.«2-«4, d5xe4, 14. Pc3x«4. b7-b6; 15. P©4-c3. (7-f5: 16. Pc2-e3. Ta8-a7; 17 Pe3-d5. Ta7-d7; 18. Lc1-b2. KI8-H7, 19 Tf1-e1. Le6-f7; 20 Lb2-al, T(8-e8: 21 PdSxe7. Pc6xe7; 22. Dd1-c2. Td7xd3; 23. Lg2-d5. Td3xd5; 24 c4xd5. Pe7xd5; 25 Tb1-d1. Dd8-a8; 26. Td1-d2. Te8-e7; 27 Tel-dl. Pd5-f6; 28. Td2-d6. h6-h5; 29 Td6xb6. h5-h4; 30. Oc2-e2. M-h3; 31 De2-f1. e5-e4, 32 OHxh3t; PI6-H5. 33. Dh3-h4. Da8-a7; 34 Pc3-b5. Te7-d7; 35 Pb5xa7. Td7xd1t: 36 Kg1-g2. e4-e3; 37. f2xe3. Tdlxai; 38 Tb6-d6. Ta1xa3. 39 Pa7-c6, Ta3xb3; 40 Pc6-d8, Lf7-e8; 41 Dh4-e7, Tb3-b2t. 42. Kg2-g1. Zwart geelt het op. OERONA De Belg Tony Hou- brechts heeft de vierde etappe van de Ronde van Catalonlë gewonnen. De 35-jarige voormalige knecht van Feli ce Gimondi had na 149 kilometer tussen Playa de Aro en Gerona een voorsprong van 12 seconden op de kleine Spanjaard Vicente Belda en van 34 seconden op de Italiaan Fran cesco Moser, die de leiding in het algemeen klassement behield. iWDli-Spasskl (Rusli. a(R Sosonko iNedt-Lan.cn (Dent, afg Browne iVSt-Tlmman iNedt 1 s-' Mi les iEng t-Hort iTsJt. alg Afgebroken part!) acht ste ronde PorUsch-Miles 1-0 Stand na negen ronden. 1 Portisch 6 - 1 afg2 Timman 5;3 Dzindzindasvilli S 4 Mlle\4' 1 afg 5 Browne 4' 67 Larsen en Spasskt 4 - I afg.. 810 HUbner. Sosonko en Hort 3' 1 afg 11 L)ubo)evtc 3 - 1 afg 12 RtbU 3 NEW YORK Chris Evert en Jimmy Connors hebben beslag gelegd op de enkelspeltitels bij de open Ameri kaanse tenniskampioenschappen. In de finale zegevierde Chris Evert met 7-5, 6-4 over Pam Shriver, terwijl Jim my Connors weinig tegenstand on dervond van de aan zijn duim gebles seerde Wlmbledonkampioen Björn Borg: 6-4, 6-2, 6-2. Het gemengd dubbel Betty Stöve/ Frew McMillan won na Wimbledon, ook de open Amerikaanse titel. In de eindstrijd zegevierde de Nederlands/ Zuidafrikaanse combinatie met 6-3, 7-6 over BUlie Jean King/Ray Ruffels (VS/Austr). Björn Borg wordt bij zijn pogingen om in Amerika, tennisland nummer één. te bewijzen dat hij 's werelds beste is. gedwarsboomd door een reeks blessures. Twee Jaar geleden moest hij vanaf de kwartfinales tot aan de verloren eindstrijd tegen Con nors worden bewerkt met pijnstillers wegens een rugblessure, vorig jaar kon hij zijn partij uit de vierde ronde tegen Dick Stockton niet voltooien wegens pijn in de schouder en nu bij zijn derde poging werd hij in de eind strijd tegen Jimmy Connors gehin derd door een pijnlijke duim. De bles sure was zo ernstig, dat zwachtels niet hielpen en de toernooi-arts twee uur voor de finale ertoe moest over gaan de duim rechtstreeks met een pijnstillend middel te injecteren. rEEN - Het Nederlandse al heeft twee eendaagse tegen Nieuw-Zeeland De gasten verschenen in zelfde formatie als waarin elopen seizoen ln testwed- tkwamen tegen Engeland, ondanks de ruime vergoe- ontvingen, de strijd niet al In de eerste wedstrijd de Nleuwzeelanders ln 55 runs (all out). Nederland 190 voor 4 wedstrijd van gisteren de- n maar matig hun best. vroege vertrekuur van de ders ging de wedstrijd hts 40 overs. Nieuw Zee- op instorten. De eerste vijf verden slechts 30 punten (83) en Cairns (96) zorg- voor herstel. Bij 238 voor gesloten. Nederland be- totaal niet en bleef staan 4. HELDEN Het was dus wèl erg. Klappers van tien auto's bij een snelheid van 180 kilometer per uur plegen nu eenmaal hoogst zelden afgedaan te worden met lichte ver wondingen. Zeker niet als een wa gen met een voor een voor honder den kilometers gevulde tank in brand vliegt Maar nee. Opnieuw moest ledereen de onsmakelijke trucs van organi satoren, sponsors en fans/verslagge vers trotseren voor duidelijk werd dat de Zweed Peterson en de Ita liaan Brambilla wel degelijk zwaar gewond waren. Nog vroeg in de zon dagavond werd bekend dat Peter son een benzinedampvergiftiging had opgelopen en dat zijn toestand hoogst ernstig was. Maar zelfs dat bericht werd bijna genegeerd in de goed nieuws-show die rond het on geluk werd opgevoerd. James Hunt sleepte Peterson uit het brandende wrak en kreeg de heldenrol toebedeeld. „Hunt redt Peterson van wisse dood". Had hij hem na 45 seconden uit het wrak bevrijd of was de brand al na 45 seconden geblust? Was Peterson binnen een minuut al per helikopter op weg naar het ziekenhuis? Wat een fantastische records zijn er weer gebroken. En het letsel valt mee. Beenbreu ken, brandwonden en hoofdwon den. Het had erger kunnen zijn. Maar topcoureurs dragen tegen woordig pakken die korte tijd tegen de verzengende hitte bestand zijn. En in zijn helm zat een mechanisme dat hem voorzag van schone lucht zodat hij geen vergiftiging kon oplo pen. Zo veilig is het tegenwoordig allemaal. Nog meer topprestaties? Ja. Dat die coureurs nog op Monza dürven rijden. Kijk toch eens hoe weinig uitloop er links en rechts van de baan is. Vermeldt het program maboekje wie er de afgelopen Jaren zoal dodelijk verongelukt zijn op Monza? Dat zijn nog eens bekende namen. Werd Graham Hill trou wens ook niet wereldkampioen om dat Von Tripps op Monza veronge lukte. En Hill was ook al een Ameri kaan, net als Andrettl, de nieuwe V AT -¥ JJ- v t- kampioen. Dat is aardig nieuws. Kijk nu eens. De coureurs gaan zelfs veiligheidseisen stellen. De kaatswand moet. eerst gerepareerd worden voor ze opnieuw vertrek ken. Dat gaat even duren. Op dat moment klinkt er een fluit concert op Monza. De Italiaanse volksaard krijgt er de schuld van. Maar het is het fluitconcert van de sensatiezoekers aller landen, ver enigd en niet geremd door vrijwel alle publiciteitsmedia. Ze krijgen hun zin, want wie wint er? Niki Lauda. een Oostenrijker maar vooral een held. Want in de bagage van de voor het leven gete kende Lauda zit een ernstig ongeluk. LIJNEN In antwoord op vragen van PvdA- senator Jan Nagel heeft minister Gardeniers geantwoord dat het de PTT was, die tijdens het wereld kampioenschap voetbal lijnen ver huurde aan het dagblad De T. voor de verbindingen met het vaderland. Weliswaar wilde de NOS in eerste instantie de lijnen in onderhuur aan Dè T. geven maar daar ging de PTT niet mee akkoord. Op dat punt was er dus geen sprake van samenwer king tussen NOS en De T., zoals vermoed werd. Het antwoord van de minister Is een weerslag van de verdediging die NOS-hoofd Kees Buurman enkele weken geleden in een discussie met Joop Niezen van Voetbal Interna tional gevoerde. Een weerslag tot en met het verhaal dat het voetbal weekblad met de NOS en in het bijzijn van De T. gesproken heeft over redactionele samenwerking tij dens het WK voetbal in Argentinië. Die samenwerking sprong later af toen de persoonlijke verhoudingen tussen Vl-hoofdredacteur en „Langs de Lijn"-programmamakers ernstig bekoelde. Niezen ontkende dat er in het bij zijn van De T. over zo'n samenwer king (Joop Niezen en Bert Nederlof als NOS-verslaggevers in Argenti nië en de andere redactieleden van VI voor overige informatie) was ge sproken. Uit door Niezen overlegde correspondentie blijkt volgens de minister dat er wèl over zo'n vorm van samenwerking is gesproken; op 31 augustus 1976. Er is, aldus mevrouw Gardeniers, geen sprake geweest van NOS on derhuur aan De T. en er is geen sprake geweest van redactionele sa menwerking, tijdens het WK voetbal. Wel is er sprake geweest van techni sche samenwerking. Zoals, aldus de minister, er tijdens een evenement als de Tour de France ook sprake is van enige technische samenwer king van dagbladen onderling. De samenwerking NOS-De T. be stond er in Argentinië uit dat er vooraf overeenstemming was over gezamenlijke reservering van lokale faciliteiten en hotels en het geza menlijk gebruik van auto's en mobi lofoons. Zo kon het dus gebeuren dat ver slaggevers van De T. met een accre ditatie voor radioverslaggever rond liepen. Redactionele samenwerking mag je dat niet noemen. Dat De T. er redactioneel voordeel van had (deuren die voor andere dagblad- Journalisten gesloten bleven gingen voor hen open) is een andere zaak. Dat had met de NOS te maken maar ook met de speciale banden die de KNVB-bestuurders met dat dagblad hebben. Er zal, zo zegt minister Gardeniers ln haar antwoord, geen uitgebreid onderzoek naar de werkelijke gang van zaken volgen omdat die duide- 'lijk in haar antwoord geschetst is. Een kwestie van over, sluiten en af laten gaan. BLAD Het Nieuws van de Dag, een bijwa gen van De T., brengt voortaan we kelijks de officiële mededelingen en programma's van de Amsterdamse Voetbal Bond. Scheidend AVB- voorzitter Jaspers was blij met „dit initiatief", zoals dat in De T.-Jargon heet. Een vraagje aan de AVB vorige week maandag: Betekent dit dat het AVB-bulletin gaat verdwijnen en iedere club een abonnement op het Nieuws van de Dag moet gaan nemen? Meneer aan de telefoon, na enige navraag: „Nee, het AVB-bulletin blijft bestaan Het Nieuws van de Dag wekte een andere Indruk toen het zichzelf alle lof toezwaaide voor deze gewaagde stap. Maar die indruk was niet juist, aldus meneer AVB Twee dagen later meldde Vrij Ne derland dat het AVB-bulletin wél wordt opgeheven: aan het einde van het seizoen en als het Nieuws van de Dag ook tevreden is. Toch een ver plicht abonnement dus, zij het op termijn. De KNVB, de hoogste baas van de AVB, is het voorshands echter niet eens met de afspraak. Behalve dat de AVB ln feite zo'n overeenkomst niet kan afsluiten, vraagt de KNVB zich ook af of het wel zo wenselijk is om zulke nauwe betrekkingen aan te gaan met een commercieel be drijf (want de afspraken tussen de KNVB-bazen en De T. staan ten minste niet op papier). Er gaat een onderzoek van de KNVB komen naar de gang van zaken in Amsterdam. KEIZER Jantje Pedantje wordt hij in de wandelgangen wel genoemd. Jan Keizer, geen scheidsrechter in Ne derland die blunders zo autoritair kan afdoen als briljante Invallen. Maar deze keer heeft hij zich toch vergist in het incasseringsvermogen van zijn publiek. Sinds kort heeft Keizer een nieuwe baan: hij is in dienst getreden van het bedrijf van de gebroeders Mole naar, de bazen van AZ '67. Om de zaken duidelijk te houden schreel Keizer een brief aan de KNVB met het verzoek voortaan niet meer aan gewezen te worden voor weds triJde nvan AZ omdat er nu eenmaal mak kelijk iets gedacht kan worden van zijn werk voor ik-en-m'n-broer en zijn beslissingen en blunders op het veld. Prompt heeft AJax een brief ge schreven aan de KNVB met het verzoek Keizer voortaan niet meer aan te stellen voor wedstrijden van Ajax omdat Keizer in dat soort wedstrijden ook beslissingen kan nemen die in het voordeel van zijn broodheer uitgelegd kunnen wor den. Of zoals Ajax meldt: „Als Kei zer niet meer ln zijn eigen integriteit gelooft, wat moeten wij er dan mee?" Kortom, door zelf aan te geven dat hij beter maar geen wedstrijden van AZ meer kan fluiten heeft Keizer ook aangegeven dat hij beter hele maal geen wedstrijden in de eredivi sie meer kan fluiten. Keizer ziet het zelf geheel anders. Uiteraard. DONNER In het jubileumnummer van Schaakbulletin (tien Jaar) vraagt grootmeester Jan Hein Donner zich niet langer af of schaken een sport is maar of schakers nog wel onder het kopje sport willen horen. Hij doet het onder de kop „Journalis tiek" want het wordt hem vreemd te moede als hij merkt dat sportjour nalisten zich tegenwoordig ook af en toe met schaken bemoeien; er blijft voor de beroepsschaker echt wel iets te wensen over. maar sport journalisten over de vloer, dat gaat te ver. „De diepe armoellgheld van de sportjournalistiek in het algemeen en van de voetbaljournalistiek in het bijzonder in het TV-tijdperk is een droevig feit en het zou ook verder onbesproken kunnen blijven in dit hoogstaand tijdschrift voor schakers, ware het niet, dat wij er tegenwoordig helaas op alle manie ren mee te maken krijgen", aldus Donner. „Zij, de sportjournalisten, werken dan ook meestal in een tamelijk wanhopige situatie en vertonen sterk de neiging, iedere roddel, le der gerucht en iedere leugen direct dankbaar als „nieuws" aan te grij pen, want dat geeft weer een paar regels méér. De sportjournalistiek hangt dan ook van ontstellende kletspraatjes en baarlijke nonsens aan elkaar". Dit totaal ontbreken van enig kritisch vermogen is een ka rakteristiek voor de gemiddelde sportjournalist. HIJ beweegt zich nu eenmaal op een zeer eng gebied, waar geborneerdheid een deugd Is en hij mist leder gevoel voor psy chologische nuance of van politieke verhoudingen". Ge.ukkig staat de Nederlandse lite raire wereld er. volgens Donner. nauwelijks beter bij dan de nationa le sportwereld, „met uitzondering van een of twee schrijvers" Het is dus tijd om Schaakbulletin vanwe ge CRM een subsidie als letterkun dig tijdschrift te doen toekomen, zo besluit hij. In afwachting van die glorieuze dag moet Donner het doen met de titel: schaakmedewerker van De Volks krant. Zijn stukken staan op de sportpagina. Maar daama krijgt hij ongetwijfeld de plaats die hem toe komt: bij de strips. LANDGENOTEN Jij nog iets Brak? Onze J. C. Brak. Jazeker. Johan Cruijff is weer terug ln Nederland. HIJ heeft zelfs zijn huis ln Vinke- veer. betrokken. Hij heeft zaterdag avond naar AJax-PSV gekeken En de radio en de televisie hebben 't hem gevraagd, maar hij vond het wel een aardige wedstrijd. Dat zei hij zelf dus. De tijden veranderen wel. Ik bedoel, de koningin kan in: middels al wel Incognito naar de dierentuin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13