suw gevaar or 750 banen Macintosh Ovaal, niet rond Duitse OGEM-dochter De Wet BeperkingCadeaustelsel. ;j moet zelf genoeg suiker blijven produceren Mogelijkheden j»n onmogelijkheden door de NMB verklaard. Oliestaking breidt zich uit in België CNV wil betere visie op ondernemingsraad Gas-terminal in Eemshaven een fopspeen BI sr N ket voor -«de Irak nks lagere prijzen op wereldmarkt AFfc SEPTEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 ^er verslaggevers De Industriebonden FNV achten de kans den dat de 750 werknemers van de Macintoshcon- s in Stein, Susteren, Tilburg en Emmen hun baan ;en. Dit nu minister Van Aardenne van economi- T ten tweede male geweigerd heeft aan het Macin- i financieïe steun te verlenen. |eft overigens nog niet Tde vier vestigingen Wel heeft directeur drs. i mei al gezegd geen Ijkheden te zien als zou uitblijven. Hij Jse bedrijven niet met Jbuitenland onderhou- praat de Macintosh- Jcbonden. In afwach- ïsprek wilde districts- jBel van de Industrie geen commentaar iag ging het om een 19 miljoen. Macintosh [vraagd, mede omdat akkoord gingen met 750 arbeidsplaatsen. Van Aardenne was van een alternatief iving van de volledige waar de bonden in akkoord waren ge- echter. klopte de in mei, toen Mac- >ag om een bijdra- joen had gevraagd. ;i toen dat de onder- li Oi geheel wel winstge- n raom uit eigen middelen ~J onderdelen zou moe- cair ;keJ ng Macintosh is dat de ild een periode zou ggen waarbinnen het itenlandse keten van verder zou kunnen >t ogenblik zijn er 33 en Noord-Frankrijk, zes in Spanje. Al die liurl tijd hadden om te ompuden ze een interes- a kunnen zijn voor de iue4de ateliers in Stein. rg en Emmen. Macin- tar nu 10 miljoen gul- Topman Beijer ontkent dit, omdat zo zei hij de onderneming (naast de vier verliesgevende ateliers) in de an dere vijf Nederlandse ateliers wel winst maakt, zij het op bescheiden schaal. Die winsten worden volgens hem echter opgeslokt door de vier onrendabele vestigingen. Nu wil de overheid volgens hem de verliezen wel financieren, maar daarmee zijn de rendementsproblemen niet uit de wereld geholpen. Macintosh wil een subsidie die eventueel wordt terugbe taald, maar daar wil de minister niet aan. Winkelaankopen De bonden zeggen ook dat de winkels helemaal niet verplicht zijn kleding bij de Nederlandse ateliers te kopen, alleen al om een zo ruim mogelijk assortiment te krijgen. De heer Beijer vertelde in mei al dat de winkels vijftig procent van hun inkopen bui ten het Macintosh-concern doen. Hij heeft de minister echter de verzeke ring gegeven dat de kledingzaken een gegarandeerde minimumhoeveelheld in Nederland zullen afnemen. Het hardnekkige verzet van de bon den tegen de dreigende sluiting van vier Macintosh ateliers vindt niet lou ter zijn oorsprong in het verlies van 750 arbeidsplaatsen. Macintosh na melijk is de laatste grote confectie- producent van ons land. Indien dit concern, waar nu nog 2750 mannen en vrouwen hun boterham verdienen, ateliers gaat sluiten, dan vrezen de bonden dat de rest van de Macintosh- produktie snel zal volgen. Dit zal zijn weerslag hebben in de textielindus trie en bij de loonconfectionairs, maar ook in de toeleveringsindustrle. Volgens directeur Beijer is de oor zaak van de moeilijkheden de salaris sen in de confectie (de hoogste in de wereld) en de goedkope kledingim- port. De TH-Twente zoekt naar alternatieve fietsaandrijving en wel langs diverse wegen. Een daarvan is het gebruik van een elliptisch of ovaal in plaats van een rond tandwiel. In de Verenigde Staten is het ovaal tandwiel al toegepast in de fietsenindustrie. Er zijn aanwijzingen, dat de trapbeweging bij een dergelijke constructie efficiënter is dan bij de traditionele fiets. Ook bij de Nederlandse fietsindustrie bestaat enige belangstelling voor het onderzoek daarnaar, maar men realiseert zich dat afwijkende fietsconstructies op psychologische weerstanden zul len stuiten bij het publiek. Naast het ovaal tandwiel, is op de TH-Twente een „stepfiet^ ontwor pen, waarbij de voortbrengingsbeweging niet rondloopt, maar op en neer gaat. Deze en andere uitvindingen van de TH in Twente zijn te zien op de Vakbeurs Aandrijftechniek. Van 11 tot 17 september in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht. Düsseldorf Groepen aandeelhouders van de grote Westduitse aannemingsmaatschappij Beton- und Monierbau (B und M) zullen tijdens de jaarvergadering op 4 oktober voorstellen het bestuur en de commissarissen voor het jaar 1977 geen goedkeuring te hechten aan het gevoerde beleid. ANTWERPEN (Belga) Uit solidari teit met de ontslagen werknemers van de petroleumraffinaderij RBP in het Belgische Antwerpen zijn giste ren ook arbeiders van andere raffina derijen in staking gegaan. Vorige week vrijdag hadden de werknemers van oliedistributiemaatschappijen het werk al neergelegd. Aan de poorten van de Antwerpse raffinaderijen staan stakingsposten opgesteld. De 256 arbeiders van RBP, een dochtermaatschappij van het Amerikaanse olieconcern Occidental Petroleum, houden hun raffinaderij nog steeds bezet. De bezetters eisen behoud van werk. Volgens de vak bonden zijn de 300 arbeiders van de enige raffinaderij in Gent (Texaco) eveneens in staking gegaan. Er zijn nog geen problemen bij de bevoorra ding van benzinestations. Die worden binnenkort verwacht. Leden van de industriebonden heb ben pamfletten verspreid onder werk nemers van BP in Rotterdam, die naar men vermoedt de raffinageca- paciteit heeft opgevoerd in verband met de oliestaking in België. De indu striebonden roepen op geen besmet werk te verrichten. Het voorstel is gedaan door de heer K. Fiebich van de Deutsche Schutz- verein für Wertpapierbesitz en de Schutz Gemelnschaft der Klelnaktlo- naire. Grootaandeelhouder van B und M is het Nederlandse OGEM- concern. De heer Fiebich stelt, dat sinds OGEM een belangrijk belang in B und M verwierf, het bedrijf steeds ongunstiger in de publiciteit is geko men. Door het dalen van de beurs koers en het niet betalen van divi dend werden en worden de kleine aandeelhouders zwaar benadeeld. Het bestuur van B und M wordt goed keuring verder onthouden in verband met het hoge bedrijfsverlies, een fou tieve voorlichting en wetsovertredin gen. Tenslotte zou de onderneming in de boeken geen voorzieningen heb ben getroffen voor uitbreidingen op buitenlandse markten, waaraan gro te risico's zijn verbonden. Bij B und M werken bijna 20.000 mensen. Het is ECONOSTO (technisch groothandel in voornamelijk appen dages) niet mogelijk gebleken in het eerste halfjaar van 1978 een omzet- verbetering van enig belang te beha len (de omzet bedroeg 39,5 miljoen tegen 39 miljoen gulden in de eerste zes maanden van 1977). Als gevolg hiervan konden de kostenstijgingen niet voldoende worden opgevangen, waardoor de nettowinst daalde van 1 tot 0,5 miljoen gulden. KONINKLIJKE DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ VOORHEEN C. DE BOER JR. heeft in het eerste halfjaar 1978 de omzet aan derden met 16 pet zien stijgen vergeleken met de eerste 6 maanden van 1977. De winst na belastingen geeft een toene ming te zien van 0,4 tot 0,7 miljoen gulden. Aan deze positieve ontwik- keing hebben zowel de drukkerij als de uitgeverijsector bijgedragen. De rechtbank in Arnhem heeft het lederwarenbedrij Jolita in die stad failliet verklaard. De 32 personeelsle den kregen ontslag. De vakbonden zijn ook ingelicht. „Wij voelen ons voor het blok gezet. Er is nu niets meer aan te doen. Het is het zoveelste bedrijf in de lederwa- renbranche dat moet verdwijnen," al dus de reactie van de Unie BLHP. De curator in het faillissement van de Sittardse tricotagefabriek Carotri heeft de 47 personeelsleden van het bedrijf ontslag aangezegd. Volgens de curator, mr F. Spauwen, is er voor het bedrijf geen redding meer moge lijk. Dit jaar leed het per maand tienduizenden guldens verlies. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Het CNV dringt er bij de regering op aan „nu eindelijk eens te komen met een samenhangende visie op de onderneming en de plaats van de werknemers". De christelijke vakcentrale schrijft dit met het oog op de herziening van de wet op de ondernemingsraden, waarmee de Tweede Kamer zich vandaag zal be zig houden. Het CNV betreurt ernstig dat nog geen concrete beslissingen zijn genomen over de uitbreiding van de wet op de ondernemingsraden. „Wij zijn voorstander van een verla ging van de grens van honderd naar 25 werknemers en het aanstellen van een personeelsvertegenwoordiging in bedrijven met minder dan 25 werkne mers." al^us het CNV. „Iedere werk nemer, ongeacht de omvang van de onderneming heeft alleen al door het feit dat hij deel uitmaakt van het bedrijf recht op medezeggenschap." Het CNV is van oordeel dat de direc teur en de ondernemingsraad in on derling overleg moeten bepalen wie de voorzitter zal zijn van de overleg vergadering. Bij verschil van mening biedt een wisselend voorzitterschap een goede oplossing. De door de rege ring voorgestelde oplossing de di recteur is in die geschilgevallen voor zitter acht het CNV bevoogdend. Ten slotte heeft het CNV bezwaar tegen de opvatting van de regering dat de ondernemingsraad slechts mag meepraten over beleidszaken als buitenlandse investeringen als de werkgelegenheid in het geding is. Het CNV vindt deze beperking in strijd met de medezeggenschapsgedachte. „Medezeggenschap gaat verder dan arbeidsplaatsen alleen," aldus het CNV. Furness (Havens, transport, nan- del) heeft in het eerste halfjaar van 1978 ten opzichte van dezelfde perio de in 1977 182 miljoen gulden omzet behaald, of 7 pet meer. De nettowinst nam in deze periode met 10 pet toe tot 3,4 miljoen. Het bestuur verwacht dat de netto winst over het gehele jaar 1978 zich zal herstellen tot het peil van 1976 (5.8 miljoen). Het interimdividend is on veranderd vastgesteld op 3,-. Terwijl de Nederlandse pluimvee- industrie een moeilijke periode door maakt met herstructurering, verlies van arbeidsplaatsen en overcapaci teit, heeft Pluimveeslachterij Goos- sens in het per eind juli afgesloten boekjaar positief gedraaid. Hoewel de situatie in de branche niet zo roos kleurig is, is Goossens toch optimis tisch over de nabije toekomst. Industriebond NVV: UTRECHT (ANP) De Industrie bond NVV vindt de LNO-terminal in de Eemshaven de zoveelste fopspeen die Groningen wordt voorgehouden. Volgens Ton de Hoog in het Wik, het blad van de industriebond is de aard- gasterminal na de Eemshaven zelf en de Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM) fopspeen nummer drie. De Eemshaven en de NOM heb ben de werkgelegenheid in Gronin gen nauwelijks geholpen. De Hoog gaat hiermee in tegen het standpunt van de FNV. die onlangs nog verheugd reageerde op het be sluit van het kabinet om te kiezen voor de Eemshaven als aanvoerhaven voor het Algerijnse aardgas. De Hoog wijst erop dat de NOM zelf zegt dat er geen nieuwe bedrijven naar de Eemsmond te halen zijn, ook niet met een LNG-terminal. __*.~ht evenveel waarde AQ van de directie. Men r,Nt Macintosh de over- ite wil gebruiken voor van de winkels en de de FNV-bonden vra- jiet concern wel ernst i werkgelegenheid in liever alle produktie- ederland wil stoppen. (ADVERTENTIE) tr) Een bompakket d afgeleverd bij de Irak in Londen is iruimingsdeskundige iaakt, zo heeft Scot- ezejfendgemaakt. Volgens Sr was het pakket, ter schoenendoos, eind ië op de post gedaan, iet de hand geschre- Arabisch zowel als ^iet wordt door deskun- irkt 1 d C In de serie "NMB-publicaties voor ondernemers" verscheen eerder de brochure Uw investeringsplan en de Wet Investeringsrekening". De nieuwe Wet BeperkingCadeaustelsel per 1-1-1979 brengt heel wat veranderingen met zich mee. Veranderingen, waarvan u als ondernemer op de hoogte moet zijn bij het ontwikkelen van nieuwe sales promotion akti- viteiten. Wetten zijn echter niet altijd even makkelijk leesbaar. Daarom heeft de NMB speciaal voor u een duidelijke brochure geschreven. Met de nieuwe mogelijkheden en onmo gelijkheden allemaal helder verklaard. U kunt 'm vanaf heden bij elk NMB-kantoor afhalen. Als cadeautje. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. lemv i i,ij - -"fn Thomas >osel flj— Is het verantwoord in Nederland of in de Europese Gemeenschap een ine in stand te houden, terwijl suiker in voldoende hoeveelheden kan worden „Jgen prijzen die soms aanzienlijk lager liggen dan de prijzen die de consument nu Denk. W. Luitjens, directeur-voorzitter van de Coöperatieve Suiker Unie, beantwoordt ""«tiauwelijks terughoudend, bevestigend. ot enkele honderden een informatiemiddag klaarde Luitjens, dat ijkste plicht" van de - is, de suikervoorzie- isument veilig te stel- xiL#r daarbij op, dat we Rokende consumptie op osbi veau van de wereld- [erei remming van nieuwe 1 va' nomenteel weer toe- f:logelijk een suikerte- e i van de jaren tachtig, mnafkn zou het onverstan- I97i suikerindustrie in Ne- ond ÏG af e breken, nog ibeii dere redenen, die het le"c landbouw raken, de ord' 1. enz." •roduktie in de ge niet minstens wor- in? vroeg Luitjens af. Het antwoord dat ruimte voor twijfel, 'aat hier in wezen om de meest gewenste arbeidsverdeling op f de suikerproduktie. Tan op basis van com- ivt (C.4? niet voorhanden." DE vCrte van de coroP^a* MiJ151 de internationale niet op absolute, c-ref^ kostenverschillen. in die zin dat ieder land zich speciali seert op die produkten waarin het kostenverschil met de concurrenten het gunstigst of het minst ongunstig is. Zo is het mogelijk, dat de EG in absolute zin zowel suiker als koelkas ten goedkoper kan produceren dan Cuba, maar dat vergelijking van de kostenverhoudingen van de twee pro dukten in beide gebieden uitwijst, dat de EG toch beter alleen koelkas ten gaat vervaardigen en Cuba zich toelegt op de produktie van alleen suiker.) Overtrokken Er is dus. zegt Luitjens, geen weten schappelijk bewijs voorhanden, dat rietsuiker in ontwikkelingslanden goedkoper kan worden geproduceerd en dat Europa dus geen bietsuiker meer moet produceren. „Inmiddels is wel duidelijk geworden, dat dit soort uitspraken op zijn minst overtrokken is." Overigens, ook al zou het waar zijn dat er nooit een studie in deze rich ting is ondernomen, dan blijft de vraag of relatieve kostenvoordelen de maatstaf mogen zijn bij de beant woording van de vraag of in dit rijke deel van de wereld geen produktie moet worden afgestoten ten gunste van landen In de derde wereld. Vooralsnog wil de heer Luitjens niet verder gaan dan de export van EG- suiker (ongeveer 1,5 miljoen ton op dit momenti „voorzichtig wat terug te brengen." De produktie zou dan daar kunnen worden verminderd waar ze het minst winstgevend is. En dat is bepaald niet het geval in Neder land. Zeer aantrekkelijk De suikerbietenteelt Is voor de Neder landse akkerbouw zeer aantrekkelijk. De bodemgesteldheid, het klimaat en de landbouwkundige infrastructuur zijn uitermate geschikt voor de biet. Per hectare worden in Nederland dan ook de meeste bieten gerooid, terwijl in Nederland elke hectare tevens de meeste suiker levert. Verder is de biet voor dé akkerbouw een stabiel ele ment in de bedrijfsresultaten. De Nederlandse suikerindustrie be taalt in het algemeen meer voor de bieten dan waartoe zij volgens de Brusselse verordeningen minimaal verplicht is. Ten slotte levert de bie tenteelt nuttige bijprodukten als pulp, melasse (voor alcohol), schui maarde (kalkmeststof) en veevoeder. In het seizoen 1976/77 was de biete- noogst goed voor een suikerproduk tie van 870.000 ton, een pulpproduk- tle van 360.000 ton, een hoeveelheid beperken de ledenlanden hun invoer wereldmarktprijs, eerder zal worden van suiker uit nlet-ledenlanden.) bereikt. Per hectare bieten betaalt de Europese Gemeenschap drie honderd gulden uit het landbouwfonds. schuimaarde van 375.000 ton en voor 230.000 ton melasse. Suikerovereenkomst Omdat de EG exporteur is van suiker is het van belang, dat de Internatio nale Suikerovereenkomst (ISOi zal slagen en dat de EG daaraan gaat deelnemen. Dit bepleitte topambte naar mr. C. C. Trojan van het ministe rie van landbouw. Hij is van mening dat het slagen van de overeenkomst nodig is voor het herstel van de we reldmarkt, waarop nu een suikerover schot ligt met als gevolg lage prijzen. De Internationale Suikerovereen komst, eind vorig jaar na moeizaam onderhandelen tot stand gekomen, omvat een regeling van de exporthoe- veelheden, waarmee gestreefd wordt naar een prijspeil op de vrije wereld markt van 11 tot 21 dollarcent per pound. Komt de wereldmarkt voor suiker boven de 15 dollarcent dan vervallen alle exportbeperkingen Gaat het prijspeil nog verder om hoog. dan worden suikervoorraden op de markt gebracht Tegelijkertijd Wereldvoorraden Vanaf 1974/75 tot en met het afgelo pen jaar heeft de Jaarlijkse wereld- produktie van suiker de consumptie flink overtroffen. De wereldvoorra den zijn in deze Jaren dan ook bijna verdubbeld tot een hoogte van 31 miljoen ton. of ruim 35 procent van de wereldconsumptie. De wereld marktprijzen zijn als gevolg van deze ontwikkeling gedaald tot een niveau van ongeveer 400 gulden per ton op dit moment Eind 1974 (het laatste jaar, waarin nog sprake was van sui kertekorten) beliep de suikerprijs 4.000 gulden per ton. Een ander verschijnsel, dat bijdraagt tot Instabiliteit op de wereldmarkt, is het streven van veel ontwikkelings landen om zelf in suikerbehoeften te voorzien. ZIJ voeren dientengevolge de suikerproduktie op. Daarnaast zijn er ontwikkelde landen, die de sulkerinvoer willen afremmen en trachten de produktie van isoglucose (suiker uit mals) als suikervervanger uit te breiden. BIJ een wereldproduk- tle van ruim 90 miljoen ton suiker wordt er op de vrije wereldmarkt slechts 15 tot 16 miljoen ton verhan deld. Trojan noemt twee praktische rede nen waarom de EG niet in de Interna tionale Suikerovereenkomst mag ontbreken. In de eerste plaats is er het feit, dat afzijdigheid betekent, dat de gemeenschap geen toegang heeft tot een groot deel van de vrije markt van 15 miljoen ton. die is gere serveerd voor 180-leden De tweede praktische reden is. dat door EO- deelname het doel van de ISO. het totstand brengen van een redelijke Overschot Dit laatste zal een gunstig effect heb ben op het niveau van de door de EO te verstrekken uitvoerrestituties. Doordat de EG meer suiker produ ceert dan ze zelf verbruikt, moet het overschot op de wereldmarkt worden afgezet. De suikerprijs in de gemeen schap is momenteel aanzienlijk hoger dan de wereldmarktprijs en EG ex porteurs krijgen dan ook het prijsver schil vergoed uit het EO-landbouw- fonds. Dit kost de gemeenschap nu ruim twee miljard gulden per jaar. Bij de waardering van dit bedrag moet volgens Trojan evenwel reke ning worden gehouden met de invoer va 1,3 miljoen ton suiker uit,Afri kaanse. Carablsche en Paclflc-landen (verdrag van Lomé). Deze suiker kost 1 miljard gulden. Dus ruim één mil jard gulden heeft betrekking op de door Europese landbouwers geprodu ceerde suiker. Als van dit bedrag, aldus Trojan, ook nog de opbrengst van de heffing op de 1.6 miljoen ton B-suiker (dit is de extra hoeveelheid suiker, die mag worden geproduceerd. Een groot deel van deze B-suker wordt geëxpor teerd. In Jaren waarin de wereld marktprijzen laag zijn, zoals nu. moe ten bietentelers en suikerfabrikanten bijdragen in de exportkosten) af trekt. dan resteert aan nettokosten ruim 500 miljoen gulden of ruim 300 gulden per hectare suikerbleten. Tro jan: „hoewel deze kosten nog gunstig afsteken bij enkele andere landbouw sectoren. dient een mogelijke verla ging van de kosten toch te worden nagestreefd." Een mogelijkheid daar toe, is toetreding tot de IBO

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11