Hockeyteam: weer zilver Borg en Connors weer de sterksten Peterson zwaar gewon Karpov laat kans glipptj I Browne in vorm Ik zie een ster. Volleybalteam nog in opbouw Russische overheersing blijft 'n Rondje van mij. West-Duitsland in finale om Europese titel te sterk Amerikaanse tenniskampioenschappen Ongeluk en chaos tijdens GP van Monza Anton Ebben kampioen bij springruiters .TJK 6ri Nederlanders spelen geen rol in Toekomstronde Wie het deop< MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET DAG door Onno Zeisman HANNOVER De meester- schutter, die meer goals maakte dan wie ook in welk vorig kampioenschap, faalde toen het er echt op aankwam. Paul Litjens. de bejubelde, geadoreerde, veelbesprokene, de vedette van de internatio nale pers. kreeg zes minuten voor het einde van de finale tegen Duitsland de kans uit een strafbal gelijk te maken en zo een verlenging te force ren in de strijd om de Europe se hockeytitel. Terwijl vanaf de tribunes het gejoel aan zwol. gaf hij een zwak schot in de richting van de doelman. En daarmee was Duitsland ti telhouder en Nederland op nieuw tweede. De uitgebleven gelijkmaker was niet verdiend geweest. Zo schitterend was de wijze waarop de Duitsers in de eerste twintig minuten van de finale de Nederlanders wegspeelden, de ma nier waarop zij in die tijd drie doel punten van hoge kwaliteit maakten en een gelijk aantal kansen slechts door pech verloren zagen gaan. dat de verovering van de hockeytitel hun volkomen toekwam. Het Duitse hockey had die zege ook broodnodig. Op 10 september 1972 won de Mannschaft voor eigen pu bliek in München Olympisch goud. Voor de hockeyers in de Bondsrepu bliek is die datum sindsdien een soort heldengedenkdag geworden. De Eu ropese titel op diezelfde dag in sep tember. weer op Duitse bodem, is voor hen een bevestiging van herwon nen superioriteit, na talrijke teleur stellende ervaringen in de tussentijd. De Duitsers hebben tactisch hun les geleerd. Hun spel benaderde het meest dat waarmee de Nieuw-Zeelan- ders in 1976 zo verrassend Olympisch kampioen werden. Eindelijk hebben de Duitsers hun moeilijkheden bij het vernieuwen van de selecUe overwonnen. In spe lers als Caninenberg. Wistuba en vooral in het zuinig ingezette talent, de jeugdige scholier Stefan Blöcher hebben zij mensen die de basis vor men voor een vernieuwd team. Daar naast waren het echter vier Olym piërs van '72 die zondag de Nederlan ders overspeelden, verdediger Peter, middenvelder Strödter en de uitmun tende aanvallers Trump en Selfert. Vooral om 8eifert draaide het Duitse precisieuurwerk Dit nog wel terwijl hij over het geheel genomen een zwak toernooi speelde. Nu schudde hij en zijn mede-aanvallers alle Nederland se bewakers van zich af alsof het onbeduidende klevertjes waren. En dat waren het ook. Kruize, die Trump moest bewaken. Van Eyk. die op Wis tuba stond, en Tim Steens die Seifert in bedwang diende te houden, werden er keer op keer uitgespeeld. Van de verdedigers handhaafde al leen Diepeveen zich behoorlijk. De jongste aanwinst is tevens een der sterkste toernooispelers gebleken. Terwijl Taminiau tegen de Duitse souplesse te traag bleek en Sikking keer op keer beoordelingsfouten De Duitse aanvaller Seifert doelman Sikking in de finale maakte, behield hij althans de rust om zich niet te laten demoraliseren. Ondanks de prachtige prestatie dat is een tweede plaats toch zonder meer ondanks de kwalificatie die ze daarmee afdwongen voor de Olym pische Spelen van Moskou, hebben de Nederlandse hockeyers zich geen echt toernooiteam getoond. Veruit hun beste wedstrijden (Spanje-Enge- land) spelen ze als het erom spant, als de spelers er van tevoren van over tuigd zijn dat er zwaar verzet te ver wachten is. Dan is de concentratie hoog en de inzet volledig. Dat ze tegen Duitsland mooi terugkwamen van een ontmoedigende 0-3 naar 2-3 tekent deze instelling. Maar tegen zwakker geachte ploegen overheerst de onderschatting en het gebrek aan gemotiveerd-zijn. Dat dit manco slechts één verliespunt ople verde «tegen Wales) is mede te dan ken aan het geluk van de technisch ADVERTENTIE Heeriijk.hekler Heineken NEW YORK - De finale van Flus hing Meadows zal een herhaling te zien geven van de Wimbledon-eind- strijd: Björn Borg contra Jimmy Con nors. Borg zal daarbij proberen zijn eerste Amerikaanse titel te verove ren. terwijl Connors uit is op een uniek record, de Amerikaanse open titel te hebben gewonnen op drie ver schillende ondergronden gras. kunstgravel en thans op het met een rubberlaagje overtrokken cement van Flushing Meadows. Beide spelers beperkten zich in de halve finale tot een drie setsoptreden. Borg won met 6-3. 6-2. 7-6 «tiebreak 7- 3) van Vitas Gerulaitis. nadat Con nors eerder met 6-2, 6-2. 7-5 had geze gevierd over de 19-jarige John McEnroe. In de vier voorgaande onderlinge du els had McEnroe steeds één set op Connors veroverd, ditmaal echter liet ..Jimbo" het niet zover komen. Voor 19000 toeschouwers liep hij in de derde set uiterst geconcentreerd spe lend een achterstand in van 1-5 Daar bij deed hij niet minder dan vijf set- points teniet Het eerste had McEn roe bij 40-30 in de zevende game Connors redde toen de situatie met een forehand langs de lijn gevolgd door twee service-return winners. In de negende game had McEnroe nog eens vier setpoints. Connors wor stelde zich in enerverende slagenwis selingen onder de druk uit en bereik te deuce. De Jonge McEnroe raakte zodanig in de war. dat hij in de reste rende slagenwlssellngen weinig partij meer gaf. Al eerder in de 2 uur 29 minuten durende partij had de 19- Jarige Newyorker moeite zijn vurig temperament onder controle te hou den. Hij protesteerde onophoudelijk tegen beslissingen van de lijnrechters en bracht daarmee zichzelf uit con centratie Tom Okker en Wojtek Fibak zijn er zaterdag niet in geslaagd zich te plaatsen voor de finale van het heren dubbelspel De als nummer twee ge plaatste combinatie verloor in dne sets van de nummers drie: Bob Lutz en Stan Smith De setstanden waren: strandt op de Nederlandse om de Europese hockeytitel. sterkere. Toch konden ook Ierland en zelfs Tsjechoslowakije de gelegen heid vinden verweer te bieden dat tartte met het duidelijke krachtsver- schil. Na de tweede plaats in het wereld kampioenschap eerder dit jaar nu dus dezelfde troost prijs in Hannover. Voor Wim van Heumen. die zondag voor de 75ste keer als coach aantrad, opnieuw een tegenvaller van formaat, terwijl het er na de halve finale juist zo zonnig uitzag. Veel gemakkelijker dan in welke wed strijd van de voorronde ook kwam de Nederlandse ploeg daar doorheen. Op een nat veld. onmiddellijk vooraf gaand al zwaar beproefd in de harde ontmoeting tussen Duitsland en Spanje (net als zondag 3-2 na een 3-0- voorsprong voor de latere kampioe nen) liep Nederland over de Engelsen heen. Het herstel van oude glorie dat Engeland uit de prestaties in de voor ronden meenden te mogen afleiden manager Self belegde er zelfs een persconferentie over bleek schijn. Te vroeg terugroepen van oude spe lers als Corby (38) en andere ouderen levert slechts tijdelijke winst en de vijf nieuwelingen missen elke routi ne. Desondanks horen de Engelsen nu tot de beste drie van Europa, want hun verbluffende veerkracht bleek groot genoeg om een lusteloos Spanje met 2-0 te verslaan. En toch: wie zich laat overspelen op een manier als Engeland deed tegen Nederland, bewijst hoe enorm de kloof is tussen nummer twee en drie. Tom van 't Hek was in zijn veertigste interland eindelijk weer eens de be weeglijke linksbuiten van het begin. Hij scoorde tweemaal, net als Litjens (strafcorner). Een prachtige solo van Van Eyk, met Diepeveen de meest constante speler, gaf Leefers de gele genheid ook nog de bal in te tikken. Engeland kreeg liefst negen corners te nemen, maar zowel schoten van Barber als van Cotton werden door Sikking gekeerd. Waarom diezelfde Sikking de dag daarna tegen Duitsland zoveel blun ders beging, is een raadsel. Delend in de malaise van de totale defensie, was hij in de Duitse bliksemoverval van het begin geen schaduw van de unieke keeper van weleer. Het hoge tempo dat Duitsland ontplooide bleek iedere Nederlandse tegenstre ver stil te zetten. Vooral via Seifert, die in het midden grote gaten ontdek te. kwam de bal keer of keer tot diep in de cirkel. De wendbare spitsspeler liep over het veld alsof er geen Oranje te bekennen viel. Al na vijf minuten brak dat Neder land op. De eerste van een reeks grootse soli bracht Seifert langs Van Eyk. Steens en Taminiau tot voor de doelman die geen enkele kans kreeg. Een minuut later reeds gaf Seifert een vrije slag, waaruit Wistuba tegen de paal sloeg, de bal terugkreeg en bedaard kon inslaan (2-0). Wel eerder is Nederland tegen de Duitsers van deze achterstand weer op gelijke voet gekomen. Nu liet het krachtsverschil weinig hoop op zo een oplossing. De Oranje-defensie raakte volledig van de kook. Sikking liep onverantwoord uit zijn doel. sloeg mis naar een bal. zag hoe Seifert net naast richtte: het drama leek vol komen. Vooral toen Wistuba bij een starcor ner de bal zag terugketsen van de keeper en volkomen ongedekt de ruimte vond om in te slaan (3-0) groei de de angst voor een monsterzege. Die angst bleef bestaan na het tegen doelpunt uit een ten onrechte gege ven strafcorner van Litjens (3-1). Pas na de rust kwam Nederland moeizaam terug. Terwijl de Duitsers nog steeds het beste en vooral ook mooite spel vertoonden, viel toch ook enige vermoeidheid te constateren. Een terugvallen van het tempo maak te Nederland gelijkwaardiger. Toch was de treffer uit weer een strafcorner na negentien minuten (3-2) nog steeds tegen de verhoudingen, en het missen van de strafbal zo kort voor tijd was weliswaar jammer voor Nederland, maar de eindstand van het Europees kampioenschap werd er wel eerlijker door. Enkele seconden na de start gebeurde het eerste ongeluk tijdens de Grote Prijs i Door de plaats van het ongeluk (dicht bij de pits) kon er snel hulp worden gebod wordt Petterson naar de ambulance gebracht. Die eindstand Is: 1. Duitsland. 2. Nederland. 3. Engeland. 4 Spanje. 5. Polen. 6. Wales, 7. Frank rijk. 8. Ierland. 9. Sowjet-Unle. 10. Tsjechoslowa kije. 11 Schotland. 12 Gibraltar. Tot beste doel man werd de Engelsman Taylor uitgeroepen, tot beste veldspeler Wouter Leefers. tot meest spor tieve elftal dat van Wales. AMSTERDAM Anton Ebben is in de arena van het Amsterdamse bos gekroond tot Nederlands kampioen bij de springruiters. De 47-jarige Eb ben klom van de vijfde plaats, die hij na de eerste dag nam. naar de hoog ste positie door als enige combinatie in de finale, die over twee manches ging, foutloos te blijven. Henk Noorden eindigde met een zelf de puntentotaal als Ebben. Maar de titelhouder moest genoegen nemen met de tweede plaats, omdat Ebben zich in de finale beter klasseerde dan de 23-jarige Nooren. Van onze sportredactie MONZA Opnieuw is aangetoond, dat het autoracen één van de meest onzinnige en waanzinnige takken van sport is, die er bestaan. Het als betrekkelijk „veilig" (de hypocrisie druipt er in Formule 1-kringen nog steeds van af) te boek staande circuit van Monza veranderde vlak na de start van de Grote Prijs van Italië dankzij doortastend optreden van James Hunt en de snel ter plaatse zijnde brandweer net niet in een soort massagraf. De Zweed Ronnie Peterson en de Italiaan Victor Brambilla waren er na het ongeluk het ergst aan toe. Driehonderd meter voorbij de streep, in de eerste, dubbele chicane, zou Peterson, die de vierde startposi tie had ingenomen, plotseling vaart hebben geminderd, waardoor negen coureurs gedwongen werden uit te wijken. De bolide van James Hunt zou rechts midden zijn geraakt door een onbekende rijder en vervolgens in aanraking zijn gekomen met de „auto" van de Zweed, die inmiddels een snelheid van 180 kilometer per uur had bereikt. Het voertuig klapte op de vangrail en explodeerde on middellijk. Vervolgens carambo leerde de vuurbol via de wagen van Carlos Reutemann op de bolide van Brambilla. Hoewel de hoge heren van kamika zesporten als het autoracèn over ern stige ongelukken spreken alsof de betrokkene er een schaafwondje aan overhoudt, heeft Peterson volgens het eerste medische bulletin beide benen op diverse plaatsen gebroken en lichte brandwonden aan het ge zicht, de handen en de benen opgelo pen. De Italiaan brak eveneens beide benen, terwijl volgens de eerste voorlopige berichten het hoofdletsel beperkt bleef tot een hersenschud ding. Later werd dat laatste gecorri geerd in een schedelbasisfractuur. Peterson zou zeker de dood in de vlammenzee hebben gevonden, wan neer Hunt hem niet uit het wrak had gesleurd. Volgens artsen zal het ze ker een jaar duren voor Peterson beide benen weer goed kan ge bruiken. Het ongeval deed denken aan de crash op de Nürburgring in 1976, toen Niki Lauda, winnaar van de ingekorte race in Monza, ternauwer nood uit zijn brandende wagen kon worden gered. De Oostenrijker werd echter weer een volgzaam deelnemer aan de jaarlijkse sessie zelfmoordpo gingen, die in officiële kringen de strijd om het wereldkampioenschap voor formule 1-wagens wordt ge noemd. Gisteren in Monza liet het verstand de rijders en met name ntrvie de sponsors even duip-T; steek. Er werd wel ve| afgelasting van de racfeis vangrail niet hersteld maar toen dat probleei opgelost en de baan w spoten, herinnerde nie een zinloos ongeluk ei lopende zaken praktisi gehandeld. Zoals gezeg da. De Amerikaan Majorp werd wereldkampioen enige concurrent, jaw< terson, de strijd had g« Hoe „veilig" het circi is, bewijst het „geringe twee dodelijke ongelukje; gelopen jaren. In 1961 de Westduitse graaf Trips er, negen jaar rijker Jochen Rindt. uifclop] r lat«at 1. Niki Lauda (Oos) 232 km in uur). 2. John Watson (Ier) op Reutemann (Arg) op 20,47 sec. (Fra) op 37,53 sec.. 5 Patrick Ti 6. Mario Andretti (VS) 1.07.51. 7 (Can) 1.07 53,8. Emerson Fittipa Nelson Piquet (Bra) 1.08.11. 10. 1.08.13. De stand in het klassement om| oenschap is na veertien races: 1 oen: Andretti 63 punten. 2. Pet< 51. 3. Lauda 44. 4. Reutemani (Frai. Tyrrell. 32. 6 Watson 25 Fittipaldl 16. 9. Jody Scheckter Patrese (Itai. Arrows, 10. a7' Isen Jzelf door Max Pam 6-7. 7-5 en 6-7. Lutz en Smith ontmoe- .ten in de finale Riessen en Stewart. De eerste titel ging zaterdagavond naar Billie Jean King en Martina Na- vratilova. In de finale van het dames dubbelspel versloegen zij de Australi sche combinatie Wendy Turnbull en Kerry Reid met 7-6, 6-4. De finale in het dames-enkelspel op de open Amerikaanse tenniskampi oenschappen gaat tussen Chris Evert en de 16-jarige Pam Shriver. Chris Evert won zaterdag de wegens inval lende duisternis afgebroken partij te gen de Australische Wendy Turnbull met 6-3 en 6-0. Pam Shriver had zich vrijdag al voor de finale geplaatst door Wimbledon-kampioene Martina Navratilova te verslaan. ADVERTENTIE BALK Ook de laatste oefen wedstrijd in de voorbereidingsfase voor de wereldkampioenschappen volleybal is door de Nederlandse herenploeg gewonnen. Met 3-1 bleef de formatie van bondscoach Jaap Korsloot de Canadese natio nale ploeg de baas. De vijf overwinningen op rij drie tegen Mexico en twee tegen Canada geven de indruk dat de Nederlandse herenploeg bij voor baat al op een op zijn minst rede lijk resultaat in Italië kan reke nen. Mexico en Canada zijn echter landen die hoogstens tot de grote middenmoot gerekend kunnen worden. De moeilijkheid is. dat voor het Nederlandse team de wereldkam pioenschappen. eind september in Italië te vroeg komen. Vrijwel alle spelers van de Nederlandse clubs hebben een lange zomervakantie gehad en zijn in feite pas een week of vier bezig. Normaal bereiken ze pas na ongeveer vier maanden hun beste vorm. Veel hangt nu af van de persoonlijke kwaliteiten. Dat werd gisteren in Balk bewezen. De Nederlandse ploeg was al eer der gehandicapt door afschrijvin gen. moest veel tijd aan een aantal conflictjes besteden en werd op het laatste moment nog gecon fronteerd met twee geblesseerde spelers: Rob Kampman en Jan Snippe. Van de laatste is inmid dels zeker dat hij door die blessure vermoedelijk een binnenmenis- cus af valt. In Balk. ontbrak bovendien Wim Thewissen die vrijaf kreeg omdat hij vandaag en morgen zijn aan dacht aan tentamens moet be steden. In de tweede wedstrijd tegen de Canadezen die eerste werd vrij dagavond met 3-0 gewonnen werd zijn slagkracht duidelijk ge mist. Het gevolg was. dat na die winst in de eerste set (16-14) de tweede speelperiode met 10-15 naar de wel hard maar niet altijd verstandig slaande Canadezen ging. Daarna liet de ploeg van Korsloot zien. dat de teameenheid ondanks de smalle basis -r groeiend is. Met 15-8 en 15-13 werd de winst veilig gesteld. BAGUIO CITY/AMSTERDAM - De twintigste partij om het wereldkam pioenschap schaken tussen Anatoli Karpov en Viktor Kortsnoj is dit weekend na 63 zetten remise gewor den. Kortsnoj heeft de laatste partij en duidelijk zijn tactiek veranderd. Met zwart kiest hij steeds een andere opening en zo verscheen zaterdag in de eerste zitting de Caro-Kann op het bord, een verdedigingsmethode die Kortsnoj tot dusver nog maar zelden heeft aangewend. Bovendien koos Kortsnoj voor de Taratkower-variant die over het algemeen niet geheel vertrouwd wordt. Toch was Kort- snoj's keuze enigszins begrijpelijk, omdat secondant Keene enige tijd geleden in een Engels schaaktijd schrift deze variant uitvoerig heeft bestudeerd en tot de conclusie was gekomen, dat deze methode best te spelen is. Niettemin kreeg Karpov na de opening een licht voordeel, dat echter concrete vormen begon aan te nemen, toen de wereldkampioen erin slaagde zijn pionnenmeerderheid op de damevleugel in werking te zetten. Waarschijnlijk moet Karpov rond de dertigste zet gewonnen hebben ge staan. Kortsnoj was er slechts met grote moeite in geslaagd een opruk kende d-pion te blokkeren en en pas sant was hij tevens een pion kwijt geraakt. Met de onrust in hun hart begon het Kortsnoj-kamp te analyseren. Moge lijk heeft Karpov vlak voor het afbre ken de winst nog laten glippen, want uit de gezamenlijke studie van Kort snoj's secondanten bleek dat de par tij nog juist te houden was. De verde diging van Kortsnoj na het afbreken is overigens indrukwekkend en maakt duidelijk waarom de uitdager zo graag met Keene en Stean samen werkt. Wit: Karpov, zwart: Kortsnoj. 1. e2-e4 c7-c6 2. D2-d4 d7-d5 3. Pbl-d2 d5xe4 4. Pd2xe4 Pg8-f6 (gebruikelij- door Max Pam TILBURG In het interna tionale grootmeestertoernooi in Tilburg was het afgelopen weekend de Amerikaan Wal ter Browne de meest succes volle speler. Hij won twee maal, eerst van Miles en ver volgens van Hort en gezegd moet worden dat het beide malen een zeer indrukwek kende overwinning betrof. Browne is een zeer kleurrijke scha ker. Hijgend, snuivend, trillend en huiverend zit hij achter het bord en als hij in tijdnood is wat hij dus vrijwel altijd is wordt zijn gezicht verwrongen door de meest afwisse lende tics en grimassen. Hij is in zijn eeuwige puberteit erg aardig, al wordt hij soms grof en beledigend gevonden. Zijn overwinning op Miles verdient zonder meer de schoonheidsprijs. „De beste partij van het toernooi", vonden Sosonko en Timman. Miles Heerlijk, helder Heineken AIX-LES-BAINS Evenals in bijna alle voorgaande etappes (alleen de Tsjechoslowaak Klasa onderbrak in de derde rit de zegereeks van de So vjet Unie) heeft de Russische ploeg dit weekeinde alle prijzen die er in de Ronde van de Toekomst te behalen vielen gepakt. Eerst zegevierde Gala- letdinov in de vijfde etappe zaterdag. Zondag stonden er twee tijdritten op het programma: de individuele rit over 13 kilometer bracht winst voor de leider in het klassement Soekho- roetsjenkov en de ploegentijdrit over 5.1 kilometer werd door de ploeg uit de Sovjet Unie met ruim verschil ge wonnen. VIJFDE ETAPPE I. Raxnazan Oalaletdtao* (8ovi 159 km in 4 uur. 29 min en 36 sec (gein.. 35 163 knvui. 2 Rupperez iSpai S.L. 3 Pozzi UU) XX. 4. Soekhoroelsjenkow (8ov) z.t. 5. Morozov (Sov) z.t. 28 Jo Maas (Ned) op 5 min. en 57 sec. ZESDE ETAPPE (een UJdrlt over 13 km): 1 8oek- horoeUjenkow (Sov) 13 km tn 16 min 53.2 sec 2 Mytnlk (Pol) op 10J sec3. Mutter (Zwl) op 12.9 sec.. 4 Bogaert (Bel) op 16.9 sec. 5 Rupperez (Spa) op 23 sec.. 19. Jo Maas op 51.8 sec.. 28 Jan Claessens 1 min. 2.2 sec 38 Hennle Stamsnljder op 1.10.9. 52 Willy Maessen op 1.36.6. 55 Jan Jonkers op 1 51.7. 56 Ad van Peer op 1.51 J. 76. Jacques Verbrugge op 3.10.8 Ploegentijdrit 1 8ovjet Unie 5.1 km In 5.59.6. 2. Belgie 6.00 l. 3 Italië 6.01.6. 4. Nederland 6.04.4. 5. Zwitserland 6.04.6 algemeen klassement: 1. Soekhoroetsjenkov (Sov) 20 44 01. 2. Pozzl (Ita) op 1 46, 3 Morozov (8ovi op 2.01, 4. Galadetdinov (8ovl op 3 06, 5. Mutter (Zwi) op 3.31. 6 Avertn (8ovi op 3,33. 7 Cabrero (Spai op 4.07. 8 Blandon (Fra) op 4 21. 9 CrlquleUon (Bel) 5.02. 10 Rupperez (Spat op 5 22. 18 Jo Maas op 9 22 36 WUly Maessen op 17 06.62 Ad van Peer op 38 16. 64 Hennie SUmsnljder op 3928. 69 Jacques Verb ruggen op 51.52 70 Jan Jonkers op 53 25. 78 Jan Claessens op 1.22.06. De Italiaan Francesco Moser, twee weken geleden als wereldkampioen onttroond, door Gerrie Knetemann, beheerst de Ronde van Catalonië in Spanje. Moser won de proloog, de eerste etappe en gisteren het tweede deel van de derde etappe. De tweede etappe werd gewonnen door de Span jaard Miguel Maria Lasa. terwijl het eerste deel van de derde etappe door de Belg Frans van Looy werd gewon nen met Moser achtereenvolgens als tweede en vierde. Een tijdrit met deelneming van amateurs en profs en met een klein internationaal tintje is zaterdag in Schijndel gewonnen door de amateur had zich weer eens verdedigd met het 1b6-systeem en Browne had niet nagelaten in te gaan op een thema tisch torenoffer. Miles pakte de toren, via inslaan op g2, en kreeg toen een vloedgolf van witte stukken over zich heen. Miles is een uitstekend verdedi ger, maar tegen het geweld van Brow ne was hij dit keer niet bestand. Eerst won de Amerikaan een stuk terug en zette toen met een paar daverende zetten zijn tegenstander mat. In de analysekamer was duidelijk te horen dat Browne een opzienbarende prestatie had verricht. Luid schreeu wend degradeerde hij zijn tegenstan der tot een knoeier. Als Miles wilde wijzen op een bepaalde mogelijkheid, riep hij met zijn vinger op zijn horlo ge: „Hey man, you'r watching my time", of, „als je nog wat gevonden hebt, roep mij dan". De volgende dag toonde Browne dat hij zichzelf had opgezweept tot een uitstekende vorm. Tegen Hort was zijn score tot nu toe bedroevend ge weest. Ik geloof dat hij de zes of zeven partijen die hij tegen de Tsjech had gespeeld, vrijwel alle had verloren, maar nu werd de ban doorbroken. Eerst werd Hort positioneel over speeld en vervolgens kreeg hij een hopeloos eindspel voor zich. Hort liet het er niet op aan komen en over schreed de tijd. Portisch heeft zijn voorsprong op zijn achtervolgers vergroot. Na een korte remise tegen zijn landgenoot Rlbli, gaat hij zeer waarschijnlijk Miles ver slaan. In de afgebroken stand moet de Brit proberen een vrijwel hopeloos eindspel te verdedigen. Portisch heeft daarmee een vol punt meer dan Jan Timman, die tweemaal remise speelde. Hübner gaf zaterdag geen krimp, terwijl Timman zich zon dag in een uitstekende positie, waar in hij op verscheidene manieren een pion kon winnen, zich danig vergiste. Schaken Uitslagen 7e ronde: Rlbli (H6n)-Portlsch (Hom "j-u-j. Ljubojevlc (Joei-Spasskl (SU) 0-1. Dzlndzl- chashvtll (Isr)-Larscn (Den) alg., Hübner iWDU- Timman (Ned) '(j-i/j, Sosonko (Ncd)-Hort (Tsj) Browne (VShMIles (Eng) 1-0. Uitslagen 8e ronde- Porusch-MIles algHort- Browne 0-1. Timman-Sosonko i r-Uj. Laiscn-Hub- ner 0-1. Spasski-Dxindzlchashvtll '/i-'l. RlbU-Lju- bojevic 0-1 Stand na 8 ronden 1 Portisch 5 - 1 afg. 2. Timman 5. 3 MUes 4',: 1 afg.. 4 7 Larsen. Spasski. Dzindzlchashvih. Browne 4. (VlO Hübner. .Sosonko. Hort 3-1112v^)ba. Ljufrojertc JI ker is 4. ...Lf5) 5. Pe4xf6 gf6x is een mogelijkhe Pb8-d7 (Verrassend. In had Keene aangegeven voor zwart was: 6. (anders Db44-) 7.Le6) d6 8. 0-0 0-0 9. Lcl-f4 Pc d3 Lc8-e6 II. c2-c3 Pb6 Dd8xd6 13. Ddl-d2 Ta8 g7-g6 15. Tal-dl Kg8 Pd5-c7 17. b2-b3 Le6-g4 19. h2-h3 Lg4xe Te8xe2 21. Dd2xe2 Pc7 Pd5-f4 23. Lbl-e4 f6-f5 h6 25. h3-h4 Pf4-e6 26. I (Wit staat gezien, zijn derheid op de dame-vlei beter) 27. c3-c4 (5-f4 28. De3-c#st< schien was hier 28. Kper Dc3-a5 (Zeer onaangl-nt zwart. Hij gaat een pionlor1 Pc7-e6 30. d4-d5 c6xd5p b6 32. Da5-a4 (Wit hapf»lZ« dellijk toe, omdat op J volgt. Nu moet het paarfc Pe6-c5 33. Da4xa7 PcHuc Df6xh4 35. Da7-c7 Dh4gc» h6-h5 (Zijn enige tegenkj Kg7-h6 38. b4-b5 g6-g5 3" c5 40. d6-d7 Kh6-g7 41. 1 (Afgebroken. De positl moeilijk te taxeren. Stafêbü nen of niet?) 42. Dc7-d|r"J was 42. Db6x gevaarlijk! 42.g5-g4 43. Kgl-fl g4* h5-h4 45. a4-a5 b6xaf Df6xe5 47. Telxe5 Td8( Pe6-d8 (Zo heeft zwart tf nen geblokkeerd, maar i zeer passief) 49. Te5-c f2xg3 f4xg3 51. Kfl-e2 F f3 (Waarschijnlijk had f Kf3 f5 gespeeld) 52.a5« (De vraag is of wit de a zijn koning gaat ophaler^ f6 (Natuurlijk niet 53. Tg4-, Of 53. Pb7x bA£ 54. Te4xa4 Kf6-e7 55. Taf (Nu lijkt zwart het ergf rug te hebben) 56. Th4-l Tf4-b4 Kd6-c7 58. Tb4-c< Lf3-g4 Kd7-e8 60. Tc4 e a£ Lg4-d7 Tb8xb7 (Geeft maar hierna kan wit niH nen) 62. Te4-e8+ Kf8-g[_ Tb7-b2+ Remise, omdJ Td2 volgt en om uit d u komen moet wit zijn g-p W ADVERTENTl U

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10