Voor de bede geen weg terug 1 De tekening van een lezer 'rouw Commentaar niet uit je stoel, toch koffie e bede (1) e bede (2) ^)e bede (3) Commentaar van anderen )'66 liberaal in Europees verband Herinvoering in de Troonrede niet waarschijnlijk Weloverwogen beslissing vorig kabinet Cbij de boekhandel -v. 't fries is toch anders stuur 'n brief levensstijl ÏTERDAG 9 SEPTEMBER 197B BINNENLAND TROUW/KWARTET is te betreuren dat het »net-Den Uyl in 1973 als i bewuste beleidstaak heeft iloten de bede aan het slot zijn* de troonrede te schrap- .zu- i, maar tegelijk moet pub!st terwille van de zaken zou arom het gaat geconsta- nkr, rd worden dat deze beslis- '4ig iets onherroepelijks eft. L - JWl jitiek-zakelijk gezien heeft danf kabinet-Den Uyl (dat kabi- „voor gewone mensen" 3l..Jde zijn) in 1973 een fout Jan: I tgi geni ^Jj, at de overwegingen in het kuni|binet-Den Uyl zijn geweest de bede te schrappen, is et precies bekend, maar het natuurlijk wel mogelijk om ligszins te reconstrueren k v je de meningsvorming zich eft voltrokken en je dan ook ir te stellen wat de christe- ;e ministers toen naar vo- eenfc hebben gebracht. eu2 nde. emier Van Agt, die als vice- zelt emier in het kabinet-Den oy zat, heeft in januari van jaar in een vraaggesprek or de televisie ons een kijk- t verigens is het wel goed zich B?pr realiseren dat achter de gesp n(*s en^e^e maanden levende erh> tie om het kabinet-Van Agt vragen de bede juist wél er op te nemen, een heel 'paalde visie op de taken van overheid staat; een juist et willen aanvaarden van dat {seculariseerde karakter. Nu oeten er ook onder dat ge- chtspunt twee vragen wor- n gesteld. eerste is of er in dit geval et sprake is van een geweldi- verschraling om nu uitge- ;end de bede te hanteren als idvat voor een dergelijke lie. Waarschuwt het Evan- jlie ons niet voor die steeds „Here, Here" roepen en Jtdt er op deze manier niet al veel waarde gehecht aan gemaakt dor deze kwestie zo intellectualistisch-afstande- lijk te benaderen. Nu dat ech ter gebeurd is, mag je hopen dat uit deze fout geen nieuwe en grotere fouten zullen wor den afgeleid, namelijk dat de bede een partijpolitiek discus siepunt zal worden en dat van kabinetsformatie tot kabinets formatie zal moeten worden gedebilereerd en beslist over de vraag: „Wat doen we met de bede?" Dat is een gevaar, dat ons nu reëel bedreigt. je op zijn innerlijke overwe gingen gegeven, toen hij te recht waarschuwde, dat „christenen zich ervan bewust horen te zijn dat zij niet alleen zijn in het land niet in het kabinet en daarbuiten ook niet." Daarin klinkt de erkenning door van het feit, dat Neder land niet meer in de traditio nele zin vn het woord een „christelijke natie" is een aanvaarding van het gesecula riseerde karakter van onze sa menleving. een mooi omslag, waarbij de inhoud er verder niet zo veel toe doet? Op de tweede vraag is al in de aanhef gezinspeeld, nl. of alle goede bedoelingen ten spijt hier de bede niet tot een poli tieke inzet wordt gemaakt en of wij dan niet het gevaar lo pen om wat al te gemakkelijk te verdwalen in de smalle grensstrook tussen bidden en het ijdel gebruiken van Gods naam? Mogen we de bede wel gebruiken om triomf te kraai en en om straks louter en al leen op grond van een politie ke beslissing of een stemming in de ministerraad te kun nen zeggen dat het christelij ke karakter van onze natie is bevestgigd. De vraag stellen, is haar beant woorden. Te ver jlfinisfer Van Aardenne heeft gezegd, dat Limburg „ter ver van Den Haag lilt" om het WIR-bureau (voor de wet Ijlnmteringsrekeningin Limburg te ■ejligen. Een klap in het gezicht ijcn menig Limburger, die nog ge- mij! in de herstructurering van zijn ■emest," aldus een bezorgd commen- lar in De Nieuwe Limburger. terecht heeft de Regionale Raad oor de Arbeidsmarkt flink de trom dei troerd. Het provinciaal bestuur is aar niet ongelukkig mee, maar laat et naar buiten althans bij die onze parlementsredactie en HAAG Het partijbestuur van wrfr 66 heeft een lichte voorkeur voor insluiting bij de liberale fractie in npY E' nieuwe Europese parlement dat n ini volgend jaar zal worden gekozen, ie voorkeur berust blijkens een dis- issienota. die in het partijbestuur is sproken, op de verwantschap met h*n aantal partijen die van deze frac- deel uitmaken alsmede op het ogram. D'66 kan zich daarin meer inden dan in dat van de sociale actie, aldus de nota. gafy •P® olgens de nota is aansluiting bij een wiere fractie op puur praktische DEN HAAG Het is aan de vooravond van Prinsjesdag 1973 op de persconferentie van premier Den Uyl. Journa listen en tal van belangen groeperingen hebben dan al enkele dagen de troonrede en miljoenennota in hun bezit en deshalve het hoofd vol cijfers en zorgen, waarover zij de pre mier inlichtingen mogen vra gen. Toch zal het nog tot het einde van de persconferentie duren voor één der journalis ten bijna bedremmeld de vraag stelt, die sindsdien de natie vrijwel ononderbroken bezig zou houden: „Waarom ontbreekt de bede in de troon rede?" Bijna Is het de vraag van het jongetje over de keizer die geen kleren aan heeft. kennelijk had vrijwel ieder der aanwezigen zich reeds verzoend met het ontbreken van de traditionele slotpassage als een bij dit toch al met zoveel grof geschut tot stand geko men kabinet behorende karakteris tiek. Velen zal het ongetwijfeld ook niet eens zijn opgevallen. In april boden bestuursleden van de christelijke bond van oranjeverenigingen een petitie tot wederinvoering van de Bede in de troonrede aan premier Van Agt aan. Links de heer Van Agt, naast hem van links naar rechts: ds. C. M. Graafstal (voorzitter van de bond), mevrouw J. van Gemerden (secretaresse) en de heer M. Lansink (bestuurslid). minister Duisenberg. die het onnodig vond de christendemocraten op dit punt te kwetsen. Maar dat is nakaar ten, want de kabinetsbeslissing was unaniem: Van Agt, De Gaay Fort man. Boersma, ze hebben allemaal ingestemd. Dat men achteraf ge schrokken is van de reacties doet daaraan niets toe of af. Wellicht ver klaart dit alleen maar de grote ge- helmzinnigheid die de ministers op dit punt sindsdien in acht namen. Geen politieke pressie Belangrijk is ook dat het kabinet- Den Uyl de daarop volgende Jaren persisteerde bij het achterwege laten van de bede. Zou daarom een nieuw kabinet wel besluiten tot herinvoe ring van de bede, dan zou daarmee afhankelijkheid van deze formule van een wisselende meerderheid be vestigd zijn. Terecht stelde de voor malige ARP-fractievoorzitter Willem Aantjes daarom vast dat het al of niet uitspreken van een bede een zo tere zaak is dat die nimmer onderwerp mag zijn van politieke pressie. „Het gebed is van een zo totaal andere orde dan de andere zaken die in de politieke discussie in het geding zijn dat het ook nimmer tegenover andere beslissingen mag worden afgewogen. In zaken als van het gebed past juist de christen een zo grote schroom, dat ten koste van alles moet worden voor komen dat het in de concurrentie van partijen een element zou worden." De ARP-fractie was daarom unaniem van mening dat geen publieke acties moesten worden ondernomen. meen kunnen plaatsvinden en waar om is er geen weg terug meer?? door Willem Breedveid Weloverwogen Eerst in de loop der daarop volgende weken drong het daarom langzaam door dat het kabinet wel degelijk gebroken had met een voor velen dierbare traditie. Den Uyl zelf was de eerste daarvan te getuigen tijdens de algemene beschouwingen toen hij boetvaardig vaststelde: „Het kabinet heeft niet voorzien, dat het weglaten van de traditionele bede aanleiding zou geven tot zoveel misverstand, te leurstelling en ergernis". Maar de bede bleef ook de komende jaren achterwege. Hoe definitief het afscheid is zal ook straks weer blijken als het kabinet-Van Agt, waarin de christen-democraten de meerderheid hebben, de bede vrijwel zeker niet opnieuw zal invoeren. Wellicht komt er iets anders voor in de plaats, maar het zal niet meer de bede zijn. Er is een grens overschreden, waarvan geen weg meer terug is, ondanks een kleine driehonderdduizend handte keningen, ondanks ook een kast vol persoonlijke ontboezemingen die pre mier Van Agt op zijn departement mocht ontvangen. Hoe heeft dit feno- Voor een beantwoording van de eer ste vraag is andermaal de verklaring van premier Den Uyl tijdens de alge mene beschouwingen het belangrijk ste aanknopingspunt. Daarin moti veerde hij de weglating van de bede als volgt: „De troonrede is gericht tot het parlement, dat bestaat voor een deel uit gelovigen, voor een deel ech ter ook uit niet-gelovigen. Wij hebben ons afgevraagd, of wij God mogen opdringen aan mensen die hem niet erkennen. Het weglaten van de bede was zeker niet bedoeld als een de monstratieve actie". Daarmee stelde hij duidelijk vast dat weglaten van de bede geen verzuim was, zoals in het verleden wel vaker is gebeurd, bij voorbeeld in 1917 toen minister-presi dent mr. P. W.A. Cort van der Linden daarvoor zijn verontschuldigingen aanbood. Ditmaal was er sprake van een weloverwogen kabinetsbeslis sing. Het kabinet-Den Uyl kon daarom moeilijk op zijn schreden terugkeren. In sommige commentaren is wel ge suggereerd dat het kabinet daarmee de Koningin ten onrechte een stukje persoonlijke vrijheid had ontzegd. Of anders gezegd: het kabinet zou aan de vorstin de slotformulering van de troonrede moeten overlaten. Staats rechtelijk is die suggestie echter ten enen male onhoudbaar. Het kabinet is tot de laatste letter verantwoorde lijk voor de troonrede. Het zou raar wezen als het anders was. April-beweging Historici zullen zich in dit verband ongetwijfeld de april-beweging van 1853 herinneren. In dat jaar maakte de rooms-katholieke kerk gebruik van de haar bij de grondwetswijzi ging van 1848 geboden kerkelijke vrijheid de bisschoppelijke hiërar chie in ons land in ere te herstellen. In de breve waarbij de nieuwe bisdom men werden ingesteld was de paus zo ontactisch eraan te herinneren dat dit werk van zijn voorganger door „den vijandigen mens was verwoest" en „dat de calvijnse ketterij grote rampen en jammer aan die zeer bloei ende kerken heeft berokkend". De calvinisten zouden volgens de paus ook „onkruid hebben gezaaid in het beminde deel van 's Heren akker". Het resultaat kon niet uitblijven: een afschuwelijke golf van antipapisme ging over Nederland. Het kabinet Thorbecke bleef echter terecht bij zijn standpunt dat de grondwetswij ziging deze verandering mogelijk had gemaakt. Bijgevolg werd koning Wil lem III overspoeld met adressen. Bij de aanbieding van een pakket adres sen gewaagde Willem III van zijn gevoelens dat nu de banden tussen het volk en het huis van Oranje op nieuw versterkt waren. Het kabinet Thorbecke weigerde die woorden voor zijn rekening te nemen en bood zijn ontslag aan. Gevoeligheden De April-beweging is echter niet al leen illustratief voor de onmogelijk heid, dat de Koning zich op dit punt vrijheden kon veroorloven, zij is het ook voor het gebrek aan inlevingsver mogen van de gevoeligheden die erop dit terrein in brede kring bestaan. Thorbecke, hoewel hij terecht aan zijn standpunt vasthield, had de kwestie te zeer en bagatelle behan deld en datzelfde gold anno 1973 voor het kabinet Den Uyl. Waarom zou de premier anders het boetekleed heb ben aangetrokken bij de algemene beschouwingen? Achteraf zijn wel door verschillende ministers bezwa ren geuit, bijvoorbeeld door de PvdA- Van Agt De kwestie werd echter weer actueel toen premier Van Agt op een politie ke bijeenkomst in Voorhout welis waar het standpunt van Aantjes deel de, maar tegelijkertijd de mogelijk heid opperde dat een massale steun vanuit het volk voor herinvoering van de bede wellicht tot een andere standpuntbepaling van het kabinet zou kunnen leiden. Die mogelijkheid werd ruim aangegrepen en een kleine driehonderdduizend handtekeningen waren daarvan het gevolg. Premier Van Agt heeft het zich daar mee niet gemakkelijker gemaakt. Want andermaal heerst er een zekere spanning of de bede nu wel of niet zal terugkeren. Onze taxatie is dat dit niet zal gebeuren. Er zal bij een posi tieve beslissing hoe dan ook iets on echts blijven hangen, al was het al leen al dat bij een volgend kabinet met een socialistische meerderheid andermaal de vraag op tafel zal lig gen. Hoe zal het bovendien te rijmen zijn dat de premier in het ene kabinet voor en als vice-premier in het andere kabinet tegen is? Het vorige kabinet heeft inderdaad een definitieve beslissing genomen, waarvan men zich toen overigens on voldoende bewust was. constatering. Je vraagt je af, waarom Gedeputeerde Staten de minister niet, ,ter verantwoording' roepen. Het gaat daarbij niet om het aantal arbeidsplaatsen dat het WIR-bureau te bieden heeft, maar om het gevaar dat in de uitspraak van de minister schuilt. Als Limburg nü te ver van Den Haag ligt, waarom zou het dan straks, als de toezeggingen waarge maakt moeten worden, wel dicht ge noeg bij Den Haag liggen? Of is het de bedoeling diensten af te schuiven die niet goed hoeven te functio neren?" Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ADVERTENTIE gronden gewenst. Op eigen houtje opereren in een parlement van 410 leden is zeer moeilijk. D'66 heeft van de fractieleiders van de socialistische en de liberale fractie de toezegging gekregen, dat haar afgevaardigden in hun fractie welkom zijn. Volgens de nota moet met een defini tief oordeel worden gewacht tot na de verkiezingen, omdat pas dan bekend zal zijn hoe sterk de progressieve en de conservatieve vleugel in de libera le fractie zijn. Ook dienen volgens de nota de afgevaardigden van de partij zelf een belangrijke stem in het kapit tel te hebben. Ze zijn er weer! Wilde Bloemen meer dan duizend wilde planten en bloemen beschreven en schitterend in kleur afgebeeld door Roger Phillips en Drs. S.E. Stumpel- Rienks groot natuurboek nu nog ff 29,50 per 1 oktober 1978 f 37,50 voordeel f 8,- ie 1 "pa- gei ens dofl In Amerika kun je voor een hoop geld een robot op mensenfor maat aanschaffen die kan stof zuigen. de afwas en boodschap pen doen. vloeren wrijven en zelfs een praatje met de gasten ma ken. Omdat ie erg groot en erg prijzig is, vind je zo n namaak- huisgenoot natuurlijk maar in een enkel gezin. Veel vaker zie je een andere, heel wat kleiner en handelbaarder, beter betaalbaar, en ook leuk. de huiscomputer. Daarmee kun Je om maar eens wat te noemen het licht in de keuken aandoen, het schemer lampje op het nachtkastje boven vast laten branden, de wasmachi ne aanzetten, de radio laten wer ken of een koffie-apparaat in schakelen zonder dat je uit je luie stoel hoeft te komen. Wie vandaag o( morgen nog de Firato bezoekt kan zo'n huiscom puter daar bekijken. Het appa raat staat daar niet voor de show alleen, want het is nu ook in ons land te koop. Het ding heet Apple II. maar ziet er daarom nog niet uit als een appel. Het lijkt meer op een schrijfmachine met toet senbord en heeft ook die omvang. De eenvoudigste uitvoering komt op zo'n vierduizend gulden, er zijn ook ingewikkelder en duur dere „Apples", maar de simpelste is al heel geschikt voor huis-tuin- en-keukengebruik. Ook die bezit een flink aantal mogelijkheden. Wil je bijvoorbeeld iets onthou den een recept, een mop, be langrijk nieuws, de namen van de ministers of de verjaardagen van familieleden dan tik je ze op de computer in en sluit een gewone cassetterecorder op het apparaat aan. waarna de computer de in getikte informatie op het bandje overbrengt. Wil je je „geheugen" later nog eens opfrissen, dan sluit je de cassette eenvoudig op de computer aan, de computer weer op de televisie, en de informatie van het bandje verschijnt op het tv-scherm. Er worden ook kleine plaatjes bij de computer gele verd. mini-geheugentjes, van te voren geprogrammeerd of om er zelf iets leuks op te zetten. Er staan bijvoorbeeld spelletjes op (schaken, dobbelen, golf. woor den raden) die in kleur op de tv zichtbaar worden. Lichten en apparatuur inschake len vereist een ..aanpassings- kaart", die in de computer gaat en uiteraard draadloos ver binding maakt met het gewone lichtnét. Wil je ergens in huis iets aan het werk zetten, dan moet op het wandstopcontact een speci aal kastje geplaatst worden. waarop weer twee contacten zit ten. In die ..aangebouwde" stop contacten gaan de stekkers van de aan te zetten apparaten, en dan is het eigenlijk al voor el kaar. behalve dat je zelf een op dracht moet geven. Dat is een werkje van niks: in de computer zit een microfoon ingebouwd, en alles wat je nu nog hoeft te doen is de opdracht („radio aan", „schemerlamp op" of zo) hardop in de microfoon te zeggen. Nog aardiger is het om die microfoon verdekt op te stellen en gewoon „in de lucht" te praten; de op dracht komt toch wel over. Het werkt zelfs met apparaten die niets met het lichtnet te maken hebben. Daarvoor heb je dan een apart kastje met een zendertje nodig en een ontvangertje dat je in auto of wat ook inbouwt. Dingen die de huiscomputer niet kan, blijven er altijd: kinderen zullen zich nooit door hem latén commanderen, en een boterham metje later smeren is er evenmin bij. Maar wel zullen er steeds meer mogelijkheden via steeds meer „aanpassingskaarten" ko men. De Apple II is (nog) niet in de winkel te koop. voorlopig al leen bij de importeur, Romca- Electronics in het Brabantse Waspik, die alles over het ding kan vertellen. v De Friezen hebben toch gelijk: Fries is een heel andere taal dan Nederlands. De foto laat tenminste duidelijk zien, dat het woord „politie" zelfs in het stadsfries heel anders op het wegdek terecht komt dan in het Nederlands. De Leeuwarder Courant maakte dit plaatje in de Friese hoofdstad op een plek waar de (rijks-) pol-itie gevestigd is. De arts Emmanuel Djoumbi werd in juli 1976 gearresteerd, toen hij aan het werk was in het Laquintinie-ziekenhuis in Doua- la. een stad in Kameroen. Sinds dien zit hij. zonder ooit een pro ces te hebben gehad of zelfs maar in staat van beschuldiging te zijn gesteld, gevangen in het kamp Tcholllré in het noorden van Ka meroen. Aangenomen wordt, dat hij opgepakt is wegens zijn con tacten met de verboden opposi tiepartij UPC (Union des Popula tions du Cameroun), en mede plichtigheid aan het verspreiden van tegen de regering gerichte pamfletten in 1976. Volgens de berichten zijn de om standigheden in Tcholllré buiten gewoon hard. Afgaande op de laatste inlichtingen is dokter Djoumbi tijdens ondervragingen in het kamp gemarteld. Bekend is dat hij een ernstige leverinfec tie lijdt, die nog verergerd is door zijn langdurige gevangenschap en de zeer moeilijke omstandig heden waaronder hij in Tcholllré moet leven. Beleefd gestelde verzoeken om vrijlating of ten minste overbren ging naar een ziekenhuis waar dokter Djoumbi passende medi sche verzorging kan krijgen, kun nen liefst in het Frans, of an ders in het Engels gericht wor den aan de minister van justitie, H. E. Charles Doumba. Yaoundé, United Republic of Cameroun, en aan de minister van territoriale zaken. H. E. Victor Ayissi Mvodo - Yaoundé, United Republic of Cameroun. Een paar jaar geleden stelde de Amerikaanse Doris Longacre met behulp van recepten van honderden inzenders het „more- with-less'-kookboek samen, vol recepten tegen de overconsump tie. Ze is nu. meldt het Algemeen Doopsgezind Weekblad, bezig met het verzamelen van materi aal voor een tweede boek. vooral over allerlei manieren om energie te besparen in huis-, tuin- en keu kensituaties en over nieuwe le vensstijlen die duidelijk maken dat de kloof tussen arm en rijk kleiner moet worden. Iedereen kan haar verhalen, ideeén en ver slagen van pogingen tot vernieu wing sturen, met name Ideeén en acties of prjecten die al in de praktijk gebracht zijn of worden. Daarbij wil ze graag weten wie of wat de briefschrijver er toe ge bracht heeft om aan een nieuwe manier van leven te beginnen. In elk geval vóór half oktober kun nen de suggesties (zo kort moge lijk) gestuurd worden naar: mrs. Doris Longacre. p/a More-with- less II, Mennonite Central Com mittee. 21 8. 12 th 8treet Akron, Pa 17501, U.8.A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5