ieuw middel tegen wonden Bespiegelingen in boekje Vondeling Kissingers komst naar Rotterdam een 'zeepbel' Hatumena zou zijn gemarteld op Ambon De bijbel moet op rantsoen! goeder bevordert genezingsproces treffend Staat de postcode rin een advertentie of brief?' Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. V.N. SPRAKEN OVER ONTWAPENEN PvdA wil royement drie dissidenten Vondeling wil proefproces cWordlidvande bijbelpergMaand-Club Rita Aantjes boos over vermelden politici die scheef schaatsten TERDAG 9 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET i onze redacteur wetenschappen MSTERDAM Volgende week komt een nieuw middel voor behandeling van geïnfecteerde wonden in Nederland ter kschikking. Debrisan is een poeder van witte ronde korrel- L jat het genezingsproces „op treffene wijze" bevordert, jals de Zweedse uitvinders prof. Sten Jacobsson en dr Ulf Bthman het in een medische publikatie formuleerden. enige schadelijke bijwerking is [t je er letterlijk over kunt uitglij- n. Niet op de grond morsen, meldt bijsluiter dan ook trouwhartig. De ootste zorg van importeur Noury- larma is voorlopig dat er te veel van irkocht zal worden. Dit moet gelei- lijk worden ingevoerd, zegt de heer H. Kok. want een goede instructie or het gebruik is erg belangrijk. korjjye zijn als de dood dat we brokken ferufijgen." abyli rdanjebrisan is bestemd voor nattende tna injecteerde wonden. Wat hetzicht- bazaar doet is wondvocht opzuigen, et ai aarbij de korreltjes opzwellen. Maar er et i hetonzichtbare vlak zijn wat ver- ie vn ningen ingebouwd. Stoffen met vrij list eine molekulen worden in korrel- >dvi es opgenomen, grotere molekulen iet» jven in de vloeistof tussen de kor- ijke a een iaat voor gesprek»- en bijbelkringen dr. K. Runle VRAGEN VAN ONZE TUD 60 16.25 etlO Klaar on helder schri|ft prol. Ruma over verschil- aard •ffK,e on(:,erwerPen die in discussie zijn. Een belangnik boek Ier bevordering van een gezon de meningsvorming over diverse brandende kwesties rf. dr. J. T. Bakker en Dra. K. A. Schippers HniCWEENTE. VINDPLAATS VAN HEIL? 15». I 12,50 De niet aflatende polarisatie en hel gevoel van onmacht moei overwonnen kunnen worden. Oe auteurs geven een vernieuwde visie: de ge meente als een dynamische werkplaats van de diej Geest /ach Serie Gemeente van Chriatua nü ■S. dr. R. Bijlsma PREEK ide! t2o Nz. 15.50 Hel gaal in dit boek om de plaats en de lunctie van de preek in de kerk. Een handreiking voor de predikers zeil, maar ook voor de gemeenle- leden. Om samen mee aan de slag te gaan. I. dr. R. Bijlsma DOOP IttNz.. I 13,90 Op grond van de bijbelse gegevens geelt de auleur voor de gemeente drie mogelijkheden van christelijke doop ter overweging Om zo de verdeeldheid van de kerk op hel punt van de doop te boven te komen Uijgbaar in da boekhandel. KOK KAMPEN reltjes zitten. Daardoor worden stof fen van elkaar gescheiden die anders samen aanleiding geven tot korstvor- ming. Door het voortdurende vloeistoftran sport van de wond af naar de poeder laag, worden niet alleen schadelijke en ontstekingbevorderende stoffen afgevoerd, maar ook bacteriën. Dat werkt dermate effectief dat bij onder zoek de meeste bacteriën in het bo venste deel van de laag worde aange troffen. Vrees Het principe van de behandeling is dat dit transport voortdurend gaande gehouden moet worden. Zodra de poederlaag bijna verzadigd is, wordt de zaak weggespoeld en vervangen door een verse laag, in het algemeen tweemaal per dag. Dat is één van de punten waarop Kok „brokken" vreest: wordt het verband niet op tijd verwisseld, dat ontstaat toch een korst. Die is lastig en pijnlijk te ver wijderen, het resultaat valt tegen en de reputatie van het produkt krijgt een knauw. Voor die resultaten mag inderdaad het woord „treffend" worden ge bruikt. Hét succesverhaal is de man die al 23 jaar een uitgebreide been zweer had. Het was zo ongeveer de onderste helft van zijn kuit die ron dom open lag. Hij was overgevoelig geworden voor alle antibiotica die geprobeerd waren. Zes dagen na be gin van de behandeling met Debrisan was het wondgebied zo schoon dat met succes een huidtransplantatie kon woden uitgevoerd. Op dit soort medische huzarenverha- len mag men zich natuurlijk niet ver kijken. Het nieuwe preparaat werkt niet voor wonden die niet nat zijn. En het geneest niet. Het schept alleen de voorwaarden waardonder de gene zing ongestoord kan verlopen. Zijn er onderliggende toestanden die dat be lemmeren, bijvoorbeeld een gestoor de bloedtoevoer naar het wondgebied dan verandert daar niets aan. ADVERTENTIE pttpost Gebruik'm goed. Vijf weken lang hebben deze zomer de Verenigde Naties in een speciale zitting gepraat over ontwapening. VU-student politico logie Adri Kemps, die er al die tijd bij was in New Vork, vertelt in het nieuwe nummer van VU-Magazine hoe het er toeging. Verder in dit nummer: Werkloosheid Gesprek met prof. Wijngaarden Pamfletten uit de 80-jarige oorlog. VU-MAGAZINE 'n Opinieblad waar studie achter zit. BON te verzenden in open enveloppe, zonder postzegel aan: Vrije Universiteit, Antwoordnummer 1771, Amsterdam. Naam Adres Woonplaats geeft zich op als abonnee van VU-Magazine voor de prijs van 20.- per jaar. Voor betaling wordt uw acceptgirokaart afgewacht. DatumHandtekening Uitvinders prof.Sten Jacobsson (links) en dr. Ulf Rothman zijn ver bonden aan het algemeen ziekenhuis van Malmö. Maar voor een groot aantal herdnek- kige wonden die patiënt, arts en ver pleeging moedeloos maken, kan De brisan zeker van betekenis zijn. Be halve aan operatie- en ongevalswon- den valt hier te denken aan de gevol gen van doorliggen. Veder lopen er Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Een commissie die door het gewestelijke bestuur van de PvdA Groningen is ingesteld, heeft geadviseerd een royementsprocedure in werking te stellen tegen drie PvdA- afvalligen. Men is tot deze conclusie gekomen zonder ook contact op te nemen met de drie dissidenten zelf. naar schatting een 70.000 mensen met een open beend rond. Het nieuwe preparaat is duur. De procedure om het voor ziekenfonds verzekerden toegestaan te krigen, kon niet in gang gezet worden vóór de feitelijke introductie. Maar de impor teur verwacht daar niet veel moeilijk heden mee. Bij gebruik in het zieken huis zou Debrisan naar schatting tien maal zijn eigen kosten opleveren aan uitgespaarde verpleegdagen. Maar hoe het financieel ligt op het niveau van de wijkverpleging en de open benen, is nog niet helemaal duidelijk. Afgezien van financiële factoren en menselijk leed kan het nieuwe prepa raat op nog een ander terrein belang rijke resultaten opleveren op langere termijn. Hoewel men daar nog geen harde uitspraken over durft te doen, lijkt het dat de nieuwe wondbehande- ling het al dan niet geslaagde gebruik van antibiotica op dit terrein kan terugdringen. En daarmee een deel van de resistentieproblemen dat vooral in ziekenhuizen zorgen baart. Steeds meer bacterieën trekken zich van antibiotica niets meer aan, en dat komt omdat ze zo veelvuldig worden gebruikt. Prinses Beatrix en prins Claus vieren morgen hun koperen huwelijksfeest. Op deze foto van Max Koot het prinselijk paar met hun kinderen prins Willem-Alexander, prins Constatijn (achter) en prins Johan Friso. ADVERTENTIE Deze laatsten hebben dan ook ver klaard het advies van de commissie als „een politiek stuk" te beschou wen, dat er alleen maar op gericht is hen weg te werken. Als de gewestelij ke vergadering van de partij het ad vies over neemt, zal er een vereoek naar het hoofdbestuur van de partij uitgaan om het royement in overwe ging te nemen. De drie dissidenten hebben ruzie met de overige 22 leden van de PvdA- fractie in de Provinciale Staten van Groningen, omdat zij de vorming van een links programcollege hebben ge blokkeerd. Omdat ze de fractieverga dering niet meer mogen bijwonen hebben de drie een aparte groep on der de naam Verontruste PvdA-socia- listen gevormd. Vervolg van pagina 1 Hij doelt hiermee spe ciaal op informatie over bedrijfsresul taten en de invloed die dat kan heb ben op de beurs. Een voor de hand liggend onderzoeksterrein noemde de heer Vondeling het opmerkelijke feit, dat dit voorjaar de aandelen van de KLM pijlsnel zijn gestegen, nog voor dat het kwartaaloverzicht bekend was. „Ik zeg niet, dat daar iets ver keerd is gegaan, maar ik vind wel, dat een grondig onderzoek hier op zijn plaats is", aldus Vondeling gisteren voor de VARA-televisie, waar hij ge ïnterviewd werd naar aanleiding van het verschijnen van zijn nieuwste boek. De bijbelgenootschappen kunnen het niet meer bijhouden, ze komen aan het eind van hun financiële mogelijkheden. Vorig jaar verspreidden ze méér dan 300 miljoen bijbels of bijbelgedeelten. Dit jaar vragen nog meer christenen om een bijbel in hun eigen taal. Dat betekent: vele handen blijven leeg, want de bijbel moet op rantsoen. Laat het zover niet komen! Dat kost u f 5,-per maand (meer mag natuurlijk ook). Met dit bedrag steunt u elke maand een bijbelproject ergens in de wereld. Om onze plannen voor dit jaar te kunnen verwezenlijken hebben we nog zeker 3.000 nieuwe leden nodig. Bent u iemand die blij is met de bijbel en deze ook graag aan anderen doorgeeft? Laat het dan met bij „graag willen". DOE HET NU! Vul onderstaande bon in en word lid. Dan kunnen we samen het ideaal verwezenlijken: Voor iedereen een bijbel, in zijn eigen taal voor een prijs die hij kan betalen. t Ondergetekende geeft zich op als lid Dvil Mijn maandelijkse bijdrage is f (Bedrag van uw keuze invullen, minimaal f 5.-.) Bijbel per Maand-Club. Naam Adres Plaats Over de wijze van betaling ontvangt u nader bericht. R 6 Des* bon senden aani BIJBEL PER MAAND-CLUB Nederland* Bijbelgenootschap. Antwoordnummer 86. Haarlem, Postgiro 343808 (Posttegal plakken ia niet nodig Bezoek Koningin en Prins nu ook dubieus Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het bezoek van de Amerikaanse oud- minister van buitenlandse zaken dr Henry Kissinger aan Rotterdam ter gelegenheid van de 25-ste verjaardag van het Groothandelsgebouw blijkt een zeepbel. nen. Ik begon de vorige week ln de gaten te krijgen dat Kissinger op 25 september andere afspraken zou heb ben, maar pas donderdag kreeg ik zekerheid. Ik zie het als een soort „organisatie-slordigheid", die ik als onbegrijpelijk ervaar bij iemand als Jan Filius, die toch jarenlang in het vak van publlek-contactagent zit. De heer Filius is inderdaad enige malen naar de Verenigde Staten gegaan en hij heeft daar Inderdaad alle contac ten gelegd. Ik zie hem als de verant woordelijke man. Ik wil het Jubileum feest op 25 september in ieder geval laten doorgaan, er zal alleen in grote haast een ander programma moeten worden opgesteld." DEN HAAG (ANP) De Zuidmoluk- ker J. Hatumena uit Deventer, die in mei gearresteerd werd in Indonesië, is een maand lang gemarteld op Am- bon. De autoriteiten wilden onder meer van hem weten hoe de eerder gevluchte onderwijzer Doclanus Sa- halessy het land is uitgekomen. Hatumena heeft dit gisteren ver klaard voor de adviescommissie voor vreemdelingenzaken in Den Haag. Volgens de Amsterdamse advocaat mr W. J. van Bennekom, de raadsman van Sahalessy, zal de commissie waarschijnlijk volgende week staats secretaris Haars (justitie) adviseren over het politieke karakter van de vlucht van Sahalessy uit Indonesië. Sahalessy vroeg in Januari politiek asiel aan, maar kreeg alleen een ver blijfsvergunning op grond van „hu manitaire redenen". De commissie is volgens Van Benne kom doorgaans vrij gevoelig voor di plomatieke aspecten in vluchtelin genzaken. In het geval van Sahalessy zou een politieke vluchtelingenstatus in Indonesië uitgelegd kunnen wor den als kritiek van Nederlandse kant. Anderzijds vindt Van Bennekom, dat er gisteren zeer sterke aanwijzingen naar voren zijn gekomen over de poli tieke kant van de zaak Sahalessy. UTRECHT (ANP) Drie bestuur ders van de bedrijfsgroep Spoorwe gen van de Vervoersfederatie NVV/ NKV hebben na interne moeilijkhe den hun zetels ter beschikking ge steld. Het zijn de voorzitter J. Mulder, vice-voorzltter Wielinga en tweede se cretaris Kuypers. Dat jubileum wordt op 25 september gevierd en het voornaamste officiële onderdeel van dit feest zou een rede zijn van de heer Kissinger in het concertgebouw „De Doelen". De di rectie van het Groothandelsgebouw heeft uitnodigingen gezonden naar koningin Juliana en prins Bemhard (die hebben toegezegd te komen) en naar de topfiguren van het Neder landse bedrijfsleven. Gebleken is nu echter dat het bureau van de heer Kissinger in Washington van de hele zaak niets afweet en dat de heer Kissinger reeds lang voor 25 september andere verplichtingen heeft. Daarmee wordt ook de komst van Koningin en Prins naar dit jubi leumfeest twijfelachtig. „Ik heb koningin Juliana en prins Bemhard uitgenodigd in het perspec tief van de komst van de heer Kissin ger", zei ons directeur mr J. C. Lichte- nauer van het Groothandelsgebouw. „Het zou niet juist zijn, Koningin en Prins iets aan te bieden wat er niet is. Ik zal zeker nieuwe uitnodigingen doen uitgaan en ik zal er alle begrip voor hebben als koningin Juliana mij zal antwoorden dat zij andere dingen heeft te doen." Het bezoek van dr. Kissinger naar Rotterdam is georganiseerd door Jan Filius van het in Heerhugowaard ge vestigde Organisatiebureau Interes- sing. Directeur Ben Essing van dit bureau deelde mee, dat de heer Filius enige malen naar Amerika is geweest om de zaak te regelen en dat de uiteindelijke afspraak zou zijn ge maakt met Kissingers literaire agent. De heer Essing ziet de fout bij deze agent. Een medewerker van Interessing: „De juiste situatie weten wij ook niet. In ieder geval zijn wij het slachtoffer van een „zeepbel-toestand."' DEN HAAG Aan de landsgrenzen, op de vliegvelden en ln de havens zullen volgend Jaar de eerste vrouwe lijke douane-ambtenaren verschij nen. Volgens de Nederlandse Christe lljke Bond van Overheidspersoneel heeft de belastingdienst in het amb- tenarenoverleg toegezegd dat de dienst zal over gaan tot een actieve werving van vrouwelijk aspirant-dou ane-ambtenaren. „Slordigheid" Mr. Lichtenauer: „Ik ben van mening dat Ben Essing evenzeer met de brok ken zit als wij. Zijn bureau kan nooit de bedoeling gehad hebben zulke vreemde dingen te doen omdat dit het einde van het bureau zou beteke- „En hoe lang heb je al wat tegen jc onderwijzeres?" Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Dr Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer, bepleit een „statuut voor politieke partijen". Dat moet een wet worden voor het parle ment, de openbaarheid van onder meer de financiën van politici, en de verantwoordingsplicht van Kamerleden tegenover de kiezers. Vondeling schrijft dit in een nieuw boekje, „Schijn des kwaads", dat gisteren bij de staatsuitgeverij is versche nen. Het zijn bespiegelingen over eventuele gedragsregels voor politici. Vondeling geeft er in zijn „strikt persoonlijke mening," maar met de bedoe ling de discussie over eventue le gedragsregels te bevorde ren onder de Kamerleden. Vondeling is tegen het opstel len van een code met gedrags regels voor Kamerleden. Hij noemt hiervoor een aantal re denen. Vondeling bespreekt in zijn boekje een reeks al bekende gevallen van scheef- schaatsende politici in de af gelopen dertig jaar, en komt tot de conclusie dat „de toe stand bij ons allerminst alar merend" is. „De ernst van de- ontsporingen is niet zo groot." Nederland is een klein land en een erg open samenleving met „een zeer kritische onafhan kelijke pers, vol nierenproe vers en zielenknijpers". Von deling spreekt in positieve zin over een „op fouten beluste, meedogenloze pers." Als tweede reden tegen een gedragscode voor Kamerle den noemt Vondeling dat Ka merleden in Nederland geen uitvoerende macht hebben en doorgaans niet erg lang Ka merlid blijven, zodat de kans op verkeerd gebruiken van macht en relaties niet zo groot is. „Er zijn in ons land zeker 150 topambtenaren die voor derden met minder goede be doelingen „interessanter" zijn dan de 150 Tweede-Kamerle den." Voor ambtenaren gel den echter ook geen bijzonde re gedragsregels. Voorts is Vondeling bang dat gedragsregels kunnen leiden tot knellende banden en voor schriften. Verder is hij ervan overtuigd dat het erg moeilijk zal zijn algemene regels te for muleren die voldoende hou vast bieden om daaraan het gedrag van politici in de prak tijkgevallen te toetsen. Zulke regels zouden een gevoel van veiligheid kunnen geven dat niet terecht is. Vondeling licht dit toe met enige verzonnen praktijksituaties waarin schoon klinkende gedragsre gels toch net niet blijken op te gaan. „Daarom geloof ik niet aan een besturingsmechanis me voor ons politieke geweten dat uitsluitend reageert op het aflezen van woorden." Tenslotte noemt Vondeling als reden dat het de taak is van politieke partijen, die le den kandideren voor het par lement, toe te zien en te oorde len over het gedrag vandie le den. Partijen zouden ook klachten van burgers over het persoonlijk gedrag van Ka merleden ln verband met hun functie moeten onderzoeken, daarvan verslag moeten doen in hun partijblad. Openslaan register Dc Tweede Kamer kent al wel een openbaar register van de nevenfuncties van Kamerle den. De Kamerleden moeten die functies zelf opgeven. Een soortgelijke lijst inzake minis ters en staatssecretarissen is ln april door het kabinet ver trouwelijk aan de Kamer ge stuurd. In april deelde minis ter-president Van Agt voorts in de Kamer mee dat het kabi net binnen enkele weken klaar zou komen met het ont werpen van gedragsregels voor bewindslieden. Sinds- Dr. A. Vondeling tij dens de presentatie van zijn boekje. dien zijn hierover echter geen mededelingen meer gedaan van kabinetswege. Vondeling vindt dat bij regels voor be windslieden bijzondere aan dacht gegeven moet worden aan betrokkenheid bij een eventueel familievermogen en aan het aanvaarden van niet- openbare functies kort na het ministerschap (oud-ministers ln topfuncties bij banken bij voorbeeld». Nederlandse Kamerleden zljr. alleen strafrechterlijk on schendbaar voor uitspraken die zij in de Kamer doen. Voor delicten buiten het parlement gelden voor hen dezelfde re gels als voor gewone burgers. Bovendien dreigt er voor Ka merleden extra gevaar, door dat de rechter hen kan dwin gen hun Kamerlidmaatschap op te geven door hen tijdelijk uit het kiesrecht te zetten. De Kamer zelf heeft ook wel eens in veroordelende zin uit gesproken over het gedrag van bepaalde collega-Kamer leden Daarbij kan de eed van zuiverheid gebruikt worden als toets. Die eed moeten Ka merleden afleggen aan het be gin van hun ambtsperiode. Vondeling zou deze eed willen uitbreiden met de formule: „Alles te zullen doen wat goe de en getrouwe staten-gene- raal schuldig zijn te doen." Deze eed leggen Kamerleden af bij het optreden van een nieuw staatshoofd. Vondeling is het enige Kamerlid dat thans aan die eed is gebonden doordat hij al in de Kamer zat toen koningin Juliana in 1948 koningin Wilhelmina op volgde Bezwaren Aantjes CDA-fractlelelder Aantjes heeft gisteren kritiek geuit op het boekje van Vondeling. Aantjes vindt het boekje „zeer nuttig en met grote zorg vevuld over de parlementaire democratie." Maar Aantjes heeft bezwaar tegen het over zicht van gevallen van scheef- schaatsende politici. Daarin worden onvergelijkbare ge vallen over een kam gescho ren, zoals het hebben van om streden nevenfuncties en het veroordeeld zijn wegens mis drijf. Agntjes neemt het Vondeling ook kwalijk dat hij onder de gevallen van veroordelingen wegens ongelukken tijdens dronkenschap wel minister Smallenbroek (ARP, red,» noemt die een geldboete kreeg, maar niet staatssecre taris Posthumus (PvdA) die gevangenisstraf kreeg. Voorts noemt Vondeling de minister Van den Bergh (VVD, afgetreden wegens echtschei ding) maar niet eerste Kamer lid Brongersma (PvdA, ln 1962 veroordeeld wegens sinds 1971 niet meer strafbare pedo filie). Ook vindt Aantjes het fout dat Vondeling wel een minister die een paaltje om ver rijdt noemt (Lubbers. CDA) maar niet een Kamerlid dat stomdronken" een ver vroegde schorsing van een ka merdebat veroorzaakt (Pronk. PvdA). Ook vindt Aantjes het „zeer betreurenswaardig" dat Vondeling ook Prins Be mhard (Lockheed-affaire) be spreekt, terwijl die niet valt in de categorie van gekozen poli tici.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3