Van Kraay: Oranje op de achtergrond Jeens duo ;angmaker lieuw Ajax Geert van Eyk: geen spijtoptant 'Duel' met Krol pikant detail bij eredivisietopper tussen Ajax en PSV 1 Kraal tot 1 oktober buitenspel Connors weer bij laatste vier Zege Miles Moser leider Etappezege voor Rus Averin Venlose hockeyinternationaal stopt na Europese titelstrijd :RDAG 9 SEPTEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET 29 N edivisie S :rdag _x NAC Twente y.Volendam en Haag-Roda JC 7-Feyenoord head-FC VVV PSV DAG ftrecht-PEC fem-Vitesse rste divisie dingen-Eindhoven ningen-Telstar ngen-Helmond Sport een sior-Amsterdam recht-Cambuur l-, nveen-Den Bosch na SC-Willem II les-Veendam raafschap-Amersfoort )lwa paffen ding«n van woensdag 30 augustus: A2. nrf*ters een wedstrijd gesehorst en 200 gulden Tten lopende voorwaardelijke schorsing i 01 i stand gehouden. FC VW Andre Oost- ge lij D gulden boete. 8W F Peitsman een 100 gulden boete NAC F Neeskens: ijd voorwaardelijk en 150 gulden boete, en van afgelopen weekeinde AZ John twee wedstrijden geschorst en 150 gulden rgens trappen naar een tegenstander van Vitesse Ad Mellaard: 150 gulden boete. e 9%i; D Oeorge: een wedstrijd voorwaarde- 50 gulden boete FC VW Andre Oostrom: strijd geschorst en 200 gulden boete. FC «g: Simon van Vliet: een wedstrijd voor- jk en 150 gulden boete en Roger Alberts- a Feyenoord. Michel van de Korput: een d voorwaardelijk en 150 gulden boete en Budding: 300 gulden boete door Matty Verkamman EINDHOVEN Het is zater dag 29 januari 1977, anderhal ve week voor Engeland-Ne- derland, wanneer de dan al voor Oranje afgeschreven Ad- rie van Kraay (zo weet de pers) interim-bondscoach Jan Zwartkruis nog even aan het twijfelen brengt. PSV, dat jaar sukkelend van het ene naar het andere verliespunt, speelt het later als kampioen gekroonde Ajax van de mat. Van Kraay vertolkt daarbij een opmerkelijke rol. Hij is bij die gelegenheid duidelijk beter dan Ajacied Ruud Krol, die hem nochtans als libero uit Oranje speelt. Van Kraay zegt dat zijn pres tatie totaal los staat van het Neder lands elftal, maar die journalisten berichten toch over de pikante twee kamp. Dat zal maandag ongetwijfeld weer het geval zijn. wanneer ander halve week voor Nederland-IJsland het duel Krol-Van Kraay ander maal op de achtergrond speelt bij de topper Ajax-PSV (van hedenavond). Van Kraay staat de bedoelde „test" in de winter van '77 nog helder voor de geest. Op de stelling, dat het duel een week na Engeland-Nederland plaatsvond, zegt Van Kraay onmid dellijk: „Nee, vlak ervoor. Ik wist nog van niets, maar in alle kranten had ik al gelezen dat Krol mijn plaats in het Nederlands elftal zou overnemen. Zo gaat dat". Trouw schrijft over het onderlinge duel Van Kraay-Krol in die dagen: „Van Kraay verdeelt de laatste we ken zijn opbouwende acties beter. Zijn schoten krijgen ook een betere richting. Uitgerekend in een recht streeks duel was Ruud Krol, die te gen de Engelsen ongetwijfeld de libe ro-rol van Van Kraay zal overnemen, dit keer niet beter dan Van Kraay. Krol maakte tot twee maal toe le vensgrote fouten bij opkomende ac ties. Twee keer verspeelde hij in een één-tegen-één situatie de bal aan Wil lie van de Kerkhof, die zodoende bui tenkansjes kreeg om PSV op een rui mere marche te zetten, maar ze niet benutte" Krols reacties was kort en pinnig: „Ik was hier niet om beter te spelen dan Van Kraay. Het ging niet om het Nederlands elftal. De toekijkende Zwartkruis tenslotte, haalde alleen de toen ook al min of meer afgeschreven Van der Kuylen weer in zijn selectie, maar liet Van Kraay uiteindelijk zelfs bulten zijn club van zestien man. Krol zou later een prima libero in het Nederlands elftal worden. Tot aan het wereldkampioenschap in Argen tinië dan, waar de aanvoerder door welke reden dan ook zijn gebruikelij ke niveau zelfs niet kon benaderen. Die WK-ontwikkeling deed de discus sie „Krol of Van Kraay" weer oplaai en. Een groot deel van de pers was voor een rentree van Van Kraay (en Krol weer links-back), maar de ver antwoordelijke coaches lieten de Am sterdammer staan. Het valt voorals nog niet aan te nemen, dat daar straks verandering in komt. Te meer niet omdat Krol zich in de competitie weer aardig aan het herstellen is. De verdediging Wildschut (rechts), Van Kraay (libero), Brandts (voorstop per), Krol (links) ligt nu misschien nog voor de hand, maar mede gelet op de te verwachten come-back van Hovenkamp op de linkervleugel (maar nog niet tegen IJsland), zal Zwartkruis wel op de oude voet ver der gaan. Het Nederlands elftal is het belang rijkste onderwerp van gesprek met Van Kraay, zo vlak voor Ajax-PSV. Maar net als bij zijn bazen, blijkt Oranje toch niet zijn lievelingskleur te zijn. Hij lijkt geen toneel te spelen, wanneer aanvankelijk vol verbazing klinkt: „Een interland, tegen IJs land? Ja. wanneer is dat ook weer? Een week na onze eerste Europa Cup wedstrijd. dan al? 20 september, ik heb er nog geen moment bij stil ge staan. Ik geloof dat er in oktober ook nog tegen Zwitserland wordt ge speeld". Hij heeft er nog geen afgeronde ge dachten over. Adrle van Kraay. De vraag hoe zijn houding zal zijn. wan neer hij opnieuw plaats moet nemen op de reservebank is reëel, maar Van Kraay blijft vaag en stelt bijvoor beeld: „Iedereen moet zich weer be wijzen. Argentinië, ons kampioen schap en de UEFA Cup, het speelt allemaal niet meer." (Hij is het er wel mee eens dat bijvoorbeeld zijn club genoten Brandts en Poortvliet goede geloofsbrieven hebben». Zinniger is zijn theorie over „zijn strijd" met Krol: „De beste moet erin. Het is voor mij alleen moeilijk om te bepalen wie dat is. Je bent partij hé, hoe kun je zoiets objectief beoordelen? Je moet dan wel het vermogen hebben om verschrikkelijk kritisch tegenover je zelf te zijn". Van Kraay deze krant suggereerde het pas nog heeft het waarschijn lijk als erg leuk ervaren dat de pers in Argentinië vóór hen was. Van prof voetballers kun je echter nauwelijks verwachten dat ze in het openbaar zoiets erkennen. Het is dan ook am per een verrassing wanneer Van Kraay de betrekkelijke waarde van de sportjournalistiek naar voren brengt. „De pers heeft invloed bij het Nederlands elftal, natuurlijk. Maar ach. luister, na het Europees kampi oenschap in Joegoslavië, waarin ik naar mijn gevoel ook sterk speelde, werd er geschreven dat het Neder lands elftal voor tien jaar een libero had. Een paar maanden later kon ik er zogenaamd niets meer van. Wat moet Je daar nou mee?" Over het grapje of zijn grijze haren soms het resultaat zijn van Oranje, antwoordt hij ontkennend („die had ik op mijn 16de al"), een feit is wel dat hij de afgelopen Jaren de nodige te leurstellingen heeft moeten verwer ken ten aanzien van het Nederlands elftal. „Dat is zo, maar lk vind dat niet erg. Achteraf zeg ik dat ik door het Nederlands elftal mentaal ster ken ben geworden voor PSV. Ik zie het Nederlands elftal nu zo: als ik erbij ben is het een hoofdzaak, voor de rest een bijzaak. PSV is mijn broodheer, daar moet ik van leven." Hij geeft toe dat zakelijke motieven hem deden besluiten om de bank ln Argentinië voor lief te nemen. ..Het geld gaf de doorslag, ja. Wie krijgt de kans om in een maand zo veel te verdienen? Ik wist ook zeker dat het in Argentinië zo zou gaan lopen, zoals het is gelopen. Daar had ik mij terde ge op voorbereid. Had lk dat niet gedaan, dan was lk daar waarschijn lijk met deuren gaan smijten." Is hij het overigens met zijn trainer Rijvers eens, die ooit zei dat Van Kraay op 21-jarige leeftijd te vroeg ln het Nederlands elftal kwam („Maar ik kan het ook niet helpen dat een bondscoach zulke dingen anders ziet", zei Rijvers). Van Kraay, op ko ninginnedag '75 in Antwerpen debu terend: „Achteraf heeft Rijvers ten dele gelijk. Maar wel achteraf. Ik was jong, voelde me sterk en goed genoeg voor het Nederlands elftal, ja kijk. dan zeg je geen nee. wanneer je wordt geselecteerd". Wat vindt hij nou van Krol, hoe is zijn relatie met hem? „Een goed contact, zoals met de anderen. Krol is een goede prof. En voor de rest mag hij tegen ons tien klassen beter spelen dan ik, als wij maar winnen". staf Johan Woldendorp nd.KEN Het surplus aan kwaliteit, dat PSV vorig jaar ikkelijk etaleerde, heeft hoe gek het ook klinkt een >me werking op het spel van Frank Arnesen en Sören gehad. Doordat het landskampioenschap al ver voor nde van de competitie was vergeven en Ajax een plaats elite-vier in de hoogste voetbalklasse nauwelijks kon pen. was Tomislav Ivic bereid om de tactische teugels i laten vieren. De beide creatief ingestelde Denen van de (erdamse club hebben dat gebaar van hun vroegere neester erg op prijs gesteld. Eindelijk konden ze op het kaltapijt zichzelf zijn. Konden ze de doorbraak creëren, kt jaar definitief gestalte lijkt te krijgen. Frank Arnesen (rechts) en Sören Lerby, tevreden in Amsterdam idincf Skandinavische koppel heeft ide openingsfase van het verse t aangediend als de gangmaker fct „nieuwe" Ajax. Met name Arnesen overtrof zichzelf door NAC. Go Ahead en PEC met tn passjes te strooien. „Ik heb luk gehad, dat lk meteen in de wedstrijd opviel," relativeert tharige Deen de opmerkelijke iie, die zijn spel kenmerkt, •ruitgang viel in het laatste ir van de vorige competitie al nemen. Ik heb erg veel van ileerd. Ik heb talloze gesprek- t hem gevoerd, ook al omdat tactisch gebied erg fanatiek ihteraf was het voor Ajax wel at PSV niet meer viel in te Ivic wist, dat we geen kampi- mden worden en werd daardoor /oonf zenuwachtig. Het gevolg was, i. ij rustiger gingen voetballen, «ft ons allemaal goed gedaan." n en Lerby erkennen eensge it vakmanschap van de kleine laaf, maar zijn eveneens una- le mening toegedaan, dat de die zijn opvolger Cor mtvouwt, geheel corresponde- et hun opvattingen over de lsport. Lerby: „Ik heb onge- veel van Ivic opgestoken, was wel altijd erg gespan- 'e waren strikt gebonden aan 'iten. Ivic speelde iedere week erheid. Brom geeft ons de op- spektakel te maken. Dat ver ons meer vrijheid van spelen, lien had Ivic in het begin wei- trouwen in de ploeg. Dat ver- ook zijn onzekere houding, en slecht elftal." mopperde hij keer. Pas in het laatste halve <erd dat beter en schakelde hij aanvallend voetbal." voelen, dat bepaalde jongens aan het eind van hun krachten waren. Nu heeft hij gas terug genomen." Frank Arnesen (21) en Sören Lerby (20). in december al drie jaar bij Ajax, werden lange tijd heen en weer „ge slingerd". zoals een keeper tijdens een training naar alle hoeken van zijn doel wordt gestuurd. Een plaats in de verdediging, een positie op het mid denveld. een stek in de voorhoede en een verblijf in de dug-out, niets is de beide Denen „bespaard" gebleven. Zoals gezegd, hebben ze sinds enkele maanden bij hun technische mees ters zekerheid afgedwongen. De proeftijd is voorbij, reden waaron de contractonderhandelingen stroef ver liepen en uiteindelijk bij het Ajax- bestuur allerminst aanleiding gaven om op luidruchtige wijze flessen champagne te ontkurken. Arnesen en Lerby accepteerden slechts een één jarig contract, dat bovendien in een gelimiteerde transfersom voorziet. Lerby: „Ik voel me vrijer met een éénjarige verbintenis op zak. Het feit, dat er een nieuwe trainer kwam, was voor mij van doorslaggevende bete kenis. Stel je voor, dat ik niet met hem kan opschieten, dan zit ik er twee jaar aan vast." En Arnesen: „Bij de onderhandelin gen ging het bestuur uit van het eer ste contract. Dat vond ik niet reëel, omdat ik naar mijn gevoel een goed seizoen achter de rug heb. Ik ben nog jong, ik mag er dus van uit gaan, dat ik steeds beter ga spelen. Daarom wilde ik de clausule van een vastge legde transfersom ln het contract hebben. Niet dat ik per se weg wil, maar ik wens in mijn pogingen om mij te verbeteren, niet geremd te wor den door een extreem hoog transfer- bedrag. Ik heb mijn school laten schieten om in het buitenland prof te worden. Dat is gelukt. Zou ik niet in die opzet zijn geslaagd, dan was ik weer teruggekeerd in de banken van het gymnasium. Als beroepsvoetbal ler redeneer lk, dat ik naar de club moet gaan, waar ik het meeste geld kan verdienen. Ik zit nu toch in het buitenland; het maakt me niet veel uit of lk naar nog een ander land zou moeten verhuizen." Arnesens voetbaltoekomst ligt voor lopig niet in Denemarken, hoewel dat land sinds maart dit jaar ook in offi ciële zin betaald voetbal kent. De premies liggen echter op een niveau, waarvoor menig eerste-dlvlsiespeler hooghartig zijn neus ophaalt. Arne sen: „Het basissalaris bedraagt onge veer vijfduizend gulden per jaar. De overwinningspremie is tweehonderd gulden, terwijl een gelijk spel hon derd gulden oplevert. Je moet er dus een baan bij hebben, te meer, daar de belasting veertig procent van het ver diende geld opslokt." ZEIST Het sectiebestuur be taald voetbal van de Koninklij ke Nederlandse Voetbal Bond heeft besloten Eddie Kraal toe stemming te geven per 1 oktober voor de eredivisievereniging Vo- lendam uit te komen. Kraal had via de bemiddeling van Inter Football een contract getekend bij Volendam. De stichting ar beidszaken. die het sectiebe stuur advies geeft inzake het af geven van verklaringen van speelgerechtigdheid, had aange raden Kraal geen licentie te ge ven en zes wedstrijden uit te sluiten. FC VVV VENLO FC VW heeft de 22- jarige voorstopper Harry Wolter voor twee Jaar gecontracteerd. Wolter speelde vorig seizoen ook al voor VVV, maar bereikte aan het eind van het seizoen geen overeenstemming over verlen ging van zijn contract en keerde terug naar de amateurs. Omdat beide voorstoppers van VVV (Monnee en Schreurs) gebles seerd zijn zocht de club opnieuw contact met Wolter. De Venlona- ren hopen dat Wolter vanavond kan aantreden in de uitwedstrijd tegen Go Ahead Eagles. Van Maurik AMSTERDAM Tot aan het einde van dit seizoen zal Joop van Maurik uitkomen voor eer ste divisieclub Amsterdam. De spits, die door FC Utrecht als „onbruikbaar" werd afgedankt, zal hoogstwaarschijnlijk morgen nog niet met zijn nieuwe club tegen Excelsior ln actie komen. Hij heeft een trainingsachter stand. NEW YORK Voor het vijfde Jaar in successie bereikte Jimmy Connors de halve finales in de strijd om de open Amerikaanse tennistitels. Onver wacht gemakkelijk versloeg hij op Flushing Meadow zijn landgenoot Brian Gottfried in drie sets: 6-2,7-6 en 6-1. In de halve eindstrijd ontmoet Con nors zijn 19-Jarlge landgenoot John Mc Enroe. De andere halve finale gaat tussen Björn Borg en Vitas Ge- rulaitis. Een kopie van de halve fina les van Wimbledon 1977. waar Borg en Connors Zich plaatsten voor de slotwedstrijd. In de kwartfinales tegen Gottfried heeft Jimmy Connors zijn beste wed strijd in dit toernooi gespeeld. De 25 jarige Amerikaan was uitstekend op dreef en hield zijn tegenstander con stant onder druk. Voor een uitver kocht centre-court (19.433 toeschou wers» overklaste hij Gottfried, die in de eerste en derde set onophoudelijk weggespeeld werd met uiterst precie ze passeerslagen. Alleen ln de tweede set, toen Gottfried voor een voorzich tiger tactiek koos. mocht hij tot de tie-break bijblijven. Maar in het ze ven-punten-spelletje demonstreerde de tweevoudige titelhouder zijn abso lute topklasse. Met 7-0 verloor Gott fried de tie-break en de tweede set Het was de tiende overwinning van Connors op Oottfried sedert 1973. De partij duurde twee uur en twaalf minuten. De Zweed Björn Borg. die eerste is geplaatst, bereikte de halve finale? via een zege op de Mexicaan Raul Ramirez (achtste) met 6-7, 6-4, 6-4 en 6-0. TILBURG - De Brit MUes Is door zijn overwinning in de afgebroken partij uit de zesde ronde tegen Soson- ko mede aan de leiding gekomen ln het internationale grootmeestertoer- nooi van Tilburg. Met de Hongaar Portisch heeft hij nu 4V> punt uit 6 partijen. Zij worden gevolgd door Jan Timman met 4 punten en de Deen Larsen met 3'/i punt. Larsen bereikte dit totaal door zijn twee keer afgebro ken partij tegen Ljubojevic in remise om te zetten. Afgebroken partijen lesde ronde Miles (OBVSo- sonko (Ned) 1-0, Larsen (Den)-Ljubojevic iJoe> 8tand na les ronden. 1 en 2 Portisch en Miles 4": 3 Timman 4. 4. Larsen 3'/j. 5 en Dzihdzinjasvtli en Hort 3. 7-9 Sosonko. Spasski en Rlbli 2',;. 10-12 HQbner. Browne en Ljubojevic 2 TARRAGONA De Italiaan Fran cesco Moser heeft de eerste etappe van de Ronde van Catalonië gewon nen. Na 173 kilometer van Sltges naar l'Espluga de Francoll bleef hij de Spanjaarden Miguel Maria Lasa en Francisco Galdos voor. Moser, don derdagavond ook al winnaar van de proloog, is leider ln het algemeen klassement van deze op 14 september in Sltges eindigende ronde. SAINT-ETIENNE Alexander Ave rin uit de Sovjet-Unie heeft de vierde etappe van de ronde van de toe komst. van Roanne naar Saint-Etien ne over 140 kilometer, gewonnen. Hij liet een tijd van drie uur. 40 minuten en 16 seconden noteren. Tweede werd de Tsjechoslowaak Skoda. Serge Soekhoroetsjenkov. landge noot van Averin, blijft leider ln het algemeen klassement. door Onno Zeisman i: „Het grote verschil tussen Brom is. dat Ivic zich in tac- «zlcht zo veel mogelijk naar de tander richtte. Brom gaat er dat dit Ajax-elftal zoveel klas- ft. dat de opponent er maar ian moet hollen. Voor mij is iraard aantrekkelijker, omdat lak achter de spits kan opere- mag me met de aanval be- ik kan met de bal aan de ln gaten duiken, enzovoort." iai het Ajax in goede doen ook e club is momenteel nog be- pad»et de kwalijke allure van de lelde grammofoonplaat. De A- ■oot hitgevoelige klanken uit. jde zou door iedere willekeuri- reeuwlelijk opgenomen kun- n. Frank Arnesen: „Tja. dat tken in de tweede helft. We het. achteraf, niet slim ge- tdaan De manier, waarop wij Go Ahead en PEC de eerste ►eelden. kostte ontzettend veel In feite trokken wij één sprint jlenveertig minuten. Voor de I dtie hebben we ontzettend irnri *etra»nd en waarschijnlijk te rust gekregen. Het probleem de jonge spelers van Ajax niet - Brom kon zodoende niet aan HANNOVER Zelfs bij herhaald vragen of het wel echt gemeend is, houdt Geert van Eyk vol dat hij zondag voor de laatste keer Oranje draagt. De 29-jarige Venlonaar stopt er mee na 56 interlands, waarin zijn prachtige looptrant opviel, zijn techniek en niet te vergeten zijn sterke opkomen van ver achteraan tot diep in de cirkel. Van Eyk zegt het serieus te menen, en hij voert een reeks argumenten aan. Zelfs als het woord Olympische Spelen 1980 valt, blijft hij op zijn stuk staan. Van de recente generatie tophockey- ers geldt tot dusver Koen Kranen- berg als de enige international die na zijn eerste afscheid in 1976 ook echt stopte. De rest kwam een of meer keren terug: uit de huidige selectie Taminiau, Litjens, Sikking. Reden genoeg om ook nu te twijfelen. Wat doet een speler die in alle ernst af scheid genomen heeft, dan toch wel wat van de unieke sfeer gaat missen en door een coach onder druk wordt gezet op het moment, dat die voor de opgave staat met zijn ploeg een of ander kampioenschap te winnen of een medaille te veroveren? Niet alle spijtoptanten onder de spelers zijn een Heintje Davids die zelf alsmaar terugkwam. Zij waren echt van plan ermee te stoppen, maar lieten zich ompraten. Geert van Eyk zegt nü. dat dit bij hem niet zo zal gaan. De uitleg is op papier sterk genoeg Allereerst zijn vrouw en twee kinderen, voor wie hij wel eens wat meer tijd wil hebben: „Ik ben tweeëneenhalf Jaar bij de nationale kern geweest. Ik vind voor mezelf, dat ik die tijd nuttig heb besteed, maar dat het ook een inten sieve aangelegenheid was. Nu zijn andere dingen belangrijk. Het is wel moeilijk op te houden op het mo ment, dat je nog op je best bent. want ik meen te mogen zeggen, dat ik qua prestatie nog erg sterk ben. Maar neem nu mijn gezin. Daarvoor is het een behoorlijke belasting geweest. Ik heb uitgerekend, dat ik ongeveer an derhalf keer de wereld ben rondge reisd alleen voor trainingen en oefen wedstrijden. En omdat ik in Limburg woon. betekent dat vroeg weg en laat thuis." Als leraar lichamelijke oefening aan de rijksscholengemeenschap in Venlo ziet Van Eyk eveneens problemen. „Het heeft veel consequenties voor je werk. Dankzij medewerking van de schoolleiding is mijn rooster aange past en collega's nemen wel eens over. maar ik vind dat het niet alleen in lessen zit om een goed leraar te kunnen zijn. Als Je alleen les geeft, schiet Je tekort. De buitenschoolse activiteiten bijvoorbeeld zijn een be langrijk facet van de sfeer op een school. Ik heb geprobeerd, er niet in Geert van Eyk in actie tijdens een van zijn tot nog toe gespeelde 54 interland. Hij duelleert met een Italiaan elftal gekomen. Geen enkele coach zag het met me zitten wat het veld betreft. Toen kwam Wim van Heu- men in 1975 en die zag het wel. Ik was op dat moment al bijna zevenentwin tig jaar. Zelf meende lk toen: onmid dellijk na de Olympische Spelen van Montreal is het afgelopen. Maar daar na dacht lk: ach, lk kan best nog even doorgaan." tekort te schieten, maar ook dat was weer een extra belasting. Je komt heel laat thuis van een training en moet daar dan nog eens voor gaan zitten." Zijn grote voorkeur gaat uit naar zaal-hockey, waarin ook zijn vrouw Marij international is geweest. „Ik heb tegen Van Heumen gezegd, dat tk in elk geval beschikbaar blijf voor zaal-hockey. Eerst voor de voorron den van het Europees kampioen schap. die ln februari ln Veldhoven worden gespeeld. Via zaal-hockey ben ik trouwens in het Nederlands Geert van Eyk is geen stilzitter. Het afgelopen jaar heeft hij misschien vier of vijf hockeyloze weekends ge had en die werden gebruikt om het huls te schilderen en dat soort din gen. Hij is intens bezig met hulpac ties voor Frans Schlooz, een Venlose missionaris die ln India werkt voor kinderen, gehandicapten en melaat sen. Op een trip met het Nederlands elftal eind 1977 kwam Van Eyk in Madras met de pater in contact. Hij schrok zo van de ellende waaronder deze werkte, dat hij sindsdien de ene actie voert na de andere: op zijn school, als collectant bij een inter land in Eindhoven en straks via een wielerzesdaagse op hometrainers. Het is voor hem een gewetenszaak geworden, ook een stuk erfenis van het international zijn En verder is er natuurlijk zijn Venlose hockeyclub. De sterspeler van de ver eniging is deze week Harry Derckx. gepasseerd als belangrijkste interna tional die Venlo heeft voortgebracht. Volgend seizoen gaat hij als speler het eerste trainen. Oeert van Eyk: „We zitten weer in de eerste klas en het niveauverschil Is levensgroot. Een enorm probleem, want in de com petitie hoef je zelden of nooit voluit te spelen. Je krijgt wel twee tegenstan ders voor de mandekking, maar die doen dat dan niet zo slim. Als de training voor het Nederlands elftal begint, merk Je dat Je de enige niet- hoofdklasser bent. Ik zit ln een unie ke situatie dus. Een voordeel is. dat ik in mijn werk ook mijn fysieke condi tie op peil kan houden. Ik doe op school alle oefeningen voor en aan alles mee. Dat ls goed voor de les en is tegelijk een stuk conditietraining. Maar voordat de selectie voor dit Europees kampioenschap vast ging oefenen, heb lk toch eerst twee weken keihard meegetralnd met de voetbal lers van VW." In Hannover komt vrijwel iedere dag kunstgras ter sprake. Daar zorgen drie concurrerende firma's wel voor Van Eyk: „Ik speel er graag op. Het atletisch vermogen dat ik mee kan brengen, komt er beter tot zijn recht Op natuurgras is de techniek al gauw een stuk minder, al gaat er niets boven een perfect veld. zoals Je die In Engeland aantreft. Ik houd van het tik tak hockey en dat kan op kunst gras Al moet Je Je ook weer inhouden en geen slidings maken, want dat kan gevoelig zijn. Jammer, dat Venlo geen kunstgrasveld heeft. Daar kun je jonge spelers leren wat goed hoc key is Als ze de techniek beheersen, krijgen ze ook het zelfvertrouwen om op natuurgras zich te ontplooien. Ik spreek nu als methodlcus en perfectl onlst. Ik heb zelf op kunstgras het meeste geleerd en had het geluk daar meteen In Oranje op te kunnen spe len: Utrecht, Rotterdam, Montreal." De ontwikkeling van hockey ln Lim burg gaat Geert van Eyk zeer ter "harte: als enthousiast bestuurslid van de promotievereniging „Bokke rijders" probeert hij daar alles aan te doen Dat Venlo terugkeert naar de hoofdklasse, is een vurige wens „Maar het is spijtig voor mijn club dat ik het zeggen moet; als het aantal wordt uitgebreid gaat het peil onher roepelijk omlaag. Dat staat voor mij als een paal boven water. Anderzijds geloof ik, dat de betekenis van de hoofdklasse voor het Nederlands elf tal niet wordt overschat. Als er geen unieke figuur als Wlm van Heumen was geweest, zouden we een stuk minder ver zijn. HIJ U trouwen* de man die gezorgd heeft voor een goed kader van trainers. Als dftt maar wordt uitgebreid en de eersteklassers kwaliteitsmensen kiezen, zul Je zien. wat erylt komt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 29