\lr\\e vrijdagmiddag: luxe of noodzaak? V iff* Mikken op de hoogste rente. En er wat voorover hebben. Wij helpen. ABN Bank xP <73/4%. 7,91%. Pais: snelle invoering eenjarige propedeuse /NO Arie Groenevelt's redenering 'misleidend' is 1 MEI Geschiedenis arbeidstijdverkorting 8 Uur Arbeid 8 Uur Vrij 6 Uur Slaap Drent vermist in het Verre Oosten wg RDAG 9 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 25 por Piet Hagen '85 f LG 023fci J5-I Groenevelt maakt zich over de lering van de invoering van urige werkweek niet zo veel leid aantal werkuren in in- t per week in E.G.-landen. fDuitsland (rijk land mburg land 41,8 41.8 41,6 40.9 37.3 40.4 42.2 Hèt lied der overwinning. Ijdagmiddag half één. De «rlcweek zit er weer op. Fa- leken. kantoren en scho- sluiten en het spitsuur |ekt in alle hevigheid los. lereen heeft haast, want s staat alles al klaar voor ek naar de stacaravan, s je geluk hebt kun je net r de ergste files beginnen I stad uit zijn. Om een uur Idrie lig Je dan op je stret- jer: uit te rusten van je 35- |ge werkweek. t Groenevelt. voorzitter van de istriebond FNV, gelooft dat de we vrijdagmiddag onder handbe ll ligt. Bij de komende onderhan- Hngen over de nieuwe CAO zal de gkweek van viereneenhalve dag ter sprake komen. FNV- fcfdbestuurder Frans Drabbe |pt weliswaar minder hard van >el. maar ook hij acht het moge- f dat we de komende Jaren gelei- Jjk naar een 35-urige werkweek groeien. de vakbeweging bestaat is tijdverkorting een belangrijk Ipunt geweest. Toen mensen werkdagen maakten van veertien, zestien uur. was een strijd voor het naakte be- x Toen eindelijk de werktijden banden werden gelegd, eerst kinderen en vrouwen, later ook mannen, was dat vooral terwil- in de gezondheid. Ook het op- iende element speelde een rol. leren moesten onderwijs gaan jen; vrouwen moesten thuis hun leren kunnen verzorgen; en ..nen zouden na hun werk gele- n.jheid moeten hebben zich te wij- aan gezin en samenleving. iw in de discussie over arbeids- rerkorting is het argument van rerkgelegenheid. Groenevelt re- voor dat één vrije middag per m«» tien procent meer werk kan moveren. Door het bestaande werk ijker te verdelen kun je vele 'ozen aan werk helpen. et nieuw ledachte aan een kortere werk- i is niet nieuw. Binnen de Euro vakbeweging is al eerder over 3i-urige werkweek gepraat. Als dan niet mogelijk blijkt de gelegenheid te herstellen via we investeringen, dan maar werktijdverkorting. Het komt igenlijk op neer, dat je het be- „volledige werkgelegenheid" ;rs definieert: niet als veertig werk per week voor iedereen, r vijfendertig uur werk voor ie- en. Die gedachte lijkt een logi- consequentie van de tijdelijke ldstijdverkorting die nu al in bedrijven wordt toegepast in n waarin de afzet stagneert. werkweek van 35 uur werd reeds 965 voorspeld door de Franse omst-deskundige Jean Fouras- In die tijd was de gemiddelde week nog 45 uur en de meeste sen zaten nog vijftig jaar in het idsproces. van hun vijftiende ïun vijfenzestige. Fourastlé be rde toen dat we in de toekomst meer dan veertigduizend uur ons leven zouden moeten wer- 35 uur per week en dat gedu- e 33 jaar. Wie tachtig werd zou meer dan zes van de honderd usuren aan werken hoeven te eden. tomatisering lit soort filosofieën speelt de imatisering een belangrijke rol. de ontwikkeling van de tech- ie zijn wij in staat datgene wat lig hebben met minder man- it te produceren. Waarom 'eken van veertig uur, als de s steeds meer werk van ons lemen? nt het ook anders zeggen. Stel Jwe tot in het oneindige door jen gaan met de automatisering de produktie en daarbij vast len aan veertig-urige werkwe- "Ivoor iedereen Dan zouden we meer gaan produceren en eds meer moeten consume- aar nu al blijkt dat er verzadi- 'erschijnselen optreden. De t stagneert niet alleen doordat ieconomisch wat minder goed maar ook doordat de mensen i wasautomaat, een ijskast en leurentelevisie hebben. Als je ook nog bedenkt dat sommige Wstoffen uitgeput dreigen te ra- [is er alle reden om een verdere ptering van de arbeidsvoor- niet te zoeken in reële ijging (en dus meer consump- 4 maar in meer vrije tijd. Iderhalf procent Dujnitr: „Daar kio Ul niet tegen op!" Op 11 juli 1919 aanvaardt de Tweede Kamer de arbeidswet zeer tegen de werkgevers, die menen dat de industrie te gronde zal gaan bij een werkweek van 45 uur. De sociaal democraten in de Kamer heffen na de stemming spontaan de achturenmars aan. De rest van de Kamer is verbijsterd over deze ordeverstoring. Dan staat het anti-revolutionai re Kamerlid Duymaer van Twist op en zet uit volle borst het Wilhelmus in. De rechterzijde van de Kamer valt hem daarin bij. j: bureau voor de statistiek 0.) zorgen. Hij verwacht dat de mensen bereid zullen zijn anderhalf procent van hun inkomen in te leveren in ruil voor meer vrije tijd. Veel geld komt verder vrij doordat er minder sociale uitkeringen nodig zijn. En de overheid kan een handje helpen door een deel van het geld dat nu in werkgelegenheidsprogramma's ver dwijnt te gebruiken voor aanpas sing van de werkweek. Een heel simpel rekensommetje werd twee jaar geleden al gemaakt door Raimond Dufour. beleidsme dewerker van het Ministerie van CRM. Stel dat er vijf mensen zijn, van wie vier werk hebben en één werkloos is. De eerste vier krijgen elk honderd procent salaris, de vijf de krijgt een uitkering van zeventig procent. Samen krijgen ze 470 pro cent. Als we nu de vierdaagse werk week invoeren, kan het werk van vier mensen door vijf worden ge daan. Die verdienen dan samen 470 procent salaris, dat is 94 procent per persoon. De vier die al werk hadden staan dus zes procent af in ruil voor een dag extra vrij, en de werkloze krijgt 24 procent meer èn heeft werk. In zijn eigen omgeving had Dufour geconstateerd dat veel men sen best iets wilden inleveren als ze korter konden werken. ..Je zult zien", zei hij. „op kousevoeten gaan we een meer ontspannen samenle ving binnen." Hoe ontspannen de toekomstige maatschappij zal zijn. moeten we afwachten. Maar dat we de 35-urige week op kousevoeten tegemoet wandelen, zal wel niemand geloven. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) heeft Groene- velts pleidooi voor een vrije vrijdag middag ronduit „misleidend" genoemd. De werkgevers geloven niet dat de mensen bereid zullen zijn een even redig deel van hun loon in te leveren in ruil voor vijf uren minder werken. Dat is uit de in Engeland en West- Duitsland gevoerde discussie wel gebleken, zeggen ze. Maar ook al zouden de loonkosten per uur niet stijgen, dan nog zou de produktie duurder worden. Bijvoorbeeld door dat continu-bedrijven dan moeten overschakelen van vier op vijf ploe gen en dat is niet tien maar zestien procent duurder. En waar niet con tinu gewerkt wordt zullen de kosten van gebouwen, machines en derge lijke in verhouding tot de loonkos ten toenemen, omdat zij minder ef ficiënt benut worden. Het gevolg zal volgens het VNO zijn dat de produktiekosten stijgen, de concurrentie met het buitenland nog moeilijker wordt, de noodzake lijke winsten verder dalen en uitein delijk de werkgelegenheid weer ver der afbrokkelt. En dat is juist het tegenovergestelde van wat Groene velt beoogde. Produktiviteit De redenering van het VNO komt erop neer dat je verkorting van de werkweek eigenlijk alleen kunt be talen uit vergroting van de produk tiviteit. Ook de vrije zaterdag, die vanaf 1960 werd ingevoerd, is be taald uit een stijging van produkti viteit. Dat kon toen. omdat ons land nog midden in een periode van eco nomische groei zat. Ook toen echter werd al gewaarschuwd tegen over haasting. In 1958 sprak de Sociaal Economische Raad zich uit voor overschakeling van een 48-uriee werkweek (waardoor de vrije zater dag mogelijk werd), maar dan op voorwaarde dat dit zeer geleidelijk, bijvoorbeeld in een periode van vijf jaar zijn beslag zou krijgen. Een jaar later sprak de regering zich uit in dezelfde geest. Van die voorzichtigheid is overigens niets terecht gekomen. De invoe ring van de vrije zaterdag was bin nen twee jaar een feit. De arbeids kosten stegen met ongeveer vijf procent, de industriële produktie liep even iets -terug en de export beleefde eveneens een tijdelijke in zinking. De toen nog als dagblad verschijnende Tijd-Maasbode schreef: ..Vrijwel niemand ontkent, dat de arbeidstijdverkorting in een te snel tempo over ons heen komt". De regering probeerde dit proces wel af te remmen (bijvoorbeeld door om de andere week een vrije zater dag aan te bevelen), maar de vijf daagse werkweek bleek niet meer tegen te houden. Kennelijk vreest het VNO. dat iets dergelijks weer gebeurt als we ons oor teveel bij Groenevelt te luisteren leggen. Deeltijd-banen De werkgevers zijn overigens niet helemaal afkerig van het principe van herverdeling van de beschikba re arbeid. Maar zij denken dan lie ver aan minder vergaande maatre gelen als werktijdverkorting voor oudere werknemers of meer moge lijkheden voor vervroegde pensio nering. Ook door de uitbreiding van het onderwijs wordt het gemiddeld aantal werkuren dat mensen tij dens hun leven maken flink ge drukt. Wil men dan verder doorden ken over kortere werkweken, dan zien de werkgevers meer in uitbrei ding van het aantal deeltijdbanen. Vooral de honderdduizenden vrou wen die nog willen toetreden tot de arbeidsmarkt zouden daarvan kun nen profiteren. Binnen het Christelijk Nationaal Vakverbond wordt in dezelfde rich ting gedacht. Op lange termijn is een algemene verkorting van de werkweek misschien mogelijk, maar voor de nabije toekomst denkt het CNV meer in de richting van vervroegde pensionering en uit breiding van het periodiek verlof (bijvoorbeeld voor scholing). Tussenvoorstel Een tussenvoorstel is vorig jaar ge lanceerd door de Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de VVD. Een werkgroep (waarvan de huidige fractieleider in de Twee de Kamer, mr. Rietkerk, deel uit maakte) noemde verkorting van de werkweek met bijvoorbeeld twee uur haalbaar, mits aan drie voor waarden was voldaan: de loonkosten mochten niet stijgen, de mensen mochten er niet in inkomen op achteruit gaan, en: de collectieve uitgaven (overheid en sociale verzekering) mochten niet toenemen. De liberale werkgroep vond overi gens wel dat de werknemers tijde lijk een klein offertje zouden mogen brengen. Ze zouden bijvoorbeeld twee jaar lang genoegen moeten nemen met 2,5 procent minder loonsverhoging. „Geen onredelijk offer, als het resultaat is dat er voor tienduizenden collega's werk be schikbaar komt", aldus het rapport. Ook de overheid zou tijdelijk iets extra's moeten betalen. Maar zodra de werkloosheid afneemt, verdient zij dat wel terug door verlaging van de post voor sociale uitkeringen. Je zou bijna denken dat Groenvelt bij de WD in de leer was geweest. Een interessante vraag blijft na tuurlijk of mensen bereid zijn iets van hun inkomen op te offeren. Het ziet er niet naar uit. Begin vorig jaar bleek uit een enquête dat de helft van de bevolking zelfs een half uur langer wilde werken als ze meer zouden verdienen. En slechts een kwart van de ondervraagden zou wel iets minder willen verdienen in ruil voor een extra week vakantie. Zelfs als er een reee loonsverbete ring mogelijk is, wil de helft van de bevolking deze uitsluitend gebrui ken om er financieel beter van te worden. Een onderzoek van een paar jaar eerder gaf soortgelijke resultaten. Prof. dr. H. Philipsen liet 350 werk nemers van grote bedrijven in Rijn mond een enquête afnemen over hun behoefte aan vrije tijd. Slechts een op de drie ondervraagden vond toen dat hij te weinig vrije tijd had, niet meer dan een op de drie zou er ook veel voor over hebben om meer vrije tijd te krijgen en de helft denkt dat bij invoering van de vier daagse werkweek de mensen zich gaan vervelen, lui en slap worden, of een bijbaantje nemen. Die angst voor luiheid duikt altijd weer op in discussies over arbeids tijdverkorting. Toen de vrije zater dag voor de deur stond, hadden velen oprecht moeite met het losla ten van de zesdaagse werkweek, omdat de tien geboden ons toch voorhielden dat wij zes dagen moes ten arbeiden. Zelfs toen werkdagen van twaalf en meer uren nog gewoon waren, ge bruikten werkgevers het argument dat vrije tijd de arbeiders lui en slecht zou maken. In 1849 zei een Amerikaanse directeur in volle ernst: „De moraal van de arbeiders zal eronder lijden wanneer zij een zo groot deel van de dag de heilzame discipline van het fabrieksleven moeten ontberen en worden overge laten aan hun eigen vrije wil, zonder enige garantie dat zij hun tijd goed zullen besteden". Het „vrijetijdsprobleem" noemde men dat ten tijde van de invoering van de vrije zaterdag. De Katholie ke gezinsraad verklaarde toen, dat „een vrije zaterdag niet in het be lang van de schooljeugd" was. Ook de Raad van Leraren vond uitbrei ding van de vrije tijd ongewenst, voor leerlingen èn docenten. Daartegenover hebben altijd opti misten gestaan, die hoog opgaven van de „spelende mens". Ex-mlnis- ter-president Den Uyl voorspelde in 1961, dat tegen het eind van deze eeuw een culturele raad wel eens belangrijker zou kunnen zijn dan de Sociaal-Economische Raad. En de filosoof Kwant drong in hetzelfde jaar aan op meer „ludieke vor ming". Nog geen twintig jaar later heeft de discussie over arbeidstijdverkor ting een veel grimmiger karakter. De sociaal-economische problemen overschaduwen voorlopig alle filo sofieën over een ludieke toekomst. Arie Groenevelt heeft de vrije vrij dagmiddag niet uitgevonden om de weekend-file wat te vervroegen, maar om de file voor het loket van de sociale verzekering wat korter te maken. De strijd tussen werkgevers en werknemers zal gaan over de vraag of werktijdverkorting leidt tot meer werkloosheid of minder. 1922 Arbeidsweek uitgebreid tot 48 uur 1958 De sociaal-economische raad beveelt een geleideli|ke overschakeling aan naar werkweek van 45 uur 1959 De regering neemt deze aanbeveling over 1960 Vrije zaterdag mogelijk door 45-urige werkweek In voering vijfdaagse werkweek heeft sneeuwbaleffect 1962 De internationale arbeidsorganisatie beveelt 40-urige werkweek aan 1967 Actieprogram van drie vakcentrales streeft naar wer kweek van 40 uur. 1978 Meeste werknemers hebben werkweek van veertig uur met ongeveer vier weken vakantie. Groenevelt wil op vrijdagmiddag vrij. 1848 In Engeland wordt de tien-urenwet aangenomen de werkti|d wordt officieel beperkt tot 10 uur per dag (later weer 10.5 uur), in Nederland blijven werkdagen van 12 of meer uren nog heel gewoon Zelfs voor kinderen 1874 Kinderwet van Van Houten: kinderen jonger dan 12 mogen met in dienstverband werken. 1889 Arbeidswet beschermt jeugdigen beneden 16 jaar en vrouwen tegen overmatige arbeid. 1903 Spoorwegstaking. Trem- en machinepersoneel werkt nog 14 a 16 uur per dag; arbeiders in goederenloodsen 17 a 18 uur. 1919 Internationale Arbeidscoriterentie beveett werkweek aan van 45 48 uur. 1919 Arbeidswet beperkt arbeidsweek tot 45 uur per week. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Pais vindt dat de universiteiten zo spoedig mogelijk een propedeutische jaar moeten invoeren. Hij heeft de academische raad (waarin alle universiteiten vertegenwoordigd zijn) gevraagd te onderzoeken of dit moge lijk is al voordat de algehele hervorming van de universitaire studie zijn beslag krijgt. De eenjarige propedeuse is bedoeld om de studenten een inleiding te ge ven op de rest van het studiepro- gramma. Na één jaar kan dan een selectief examen volgen. Nu reeds kennen vele faculteiten zo'n propedeutisch examen. In de wet Herprogrammering, die door minister Pais is opgeschort, wordt de prope deuse voor alle studies verplicht gesteld. Minister Pais moet nog met het parle ment overleggen over een bekorting van de doctoraal studie van vijf tot vier Jaar. Als de Kamer akkoord gaat met vierjarige programma's zal dt invoering daarvan op z'n vroegst twee Jaar op zich laten wachten. In die tussentijd zouden de universitei ten wel vast kunnen beginnen een nieuwe opzet van de propedeuse. Pais verbindt daaraan wel de voorwaarde dat de propedeuse de mogelijkheid van studieverkorting open laat. Van een onzer verslaggevers VLEDDER De 22-jarige Wouter Daams uit Vledder wordt al sinds mei in het Verre Oosten vermist. Een brief die hij midden mei naar zijn moeder schreef en waarin hij zijn terugkeer aankondigde is het laatste teken. De brief was gepost in India. De jonge man, die aanvankelijk met vrienden samen optrok, zette zijn reis later alleen voort. Hij wilde via Pakistai en Afghanistan naar huis terui keren. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft inmiddels pogingen in he werk gesteld om de verblijfplaats vat Wouter op te sporen. In een zo groot gebied valt dat echter niet mee. Wie wil sparen met een goed resultaat, moet zijn geld voor wat langere tijd kunnen uitzetten. Kunt u dat, en wilt u sparen met een bedrag van ten minste f 1.000,-, dan profiteert u bij de ABN van een hoogst interessante rente. Wij helpen u hier alvast met drie voorbeelden. U koopt een kasbiljet Die waardepapieren aan toonder zijn er van 1" 1.000,- en van f 10.000,-. Deze bedragen krijgt u aan het einde van de door u gekozen looptijd (3 tot maximaal 7 jaar) zonder formaliteiten uitgekeerd. Bij aankoop betaalt u het eindbedrag minus de te kweken rente. De rente van een f 1.000,- Kasbiljet met een looptijd van slechts ca. 4'/2 jaar is op dit moment U neemt een Spaardeposito met vaste looptijd tussen 2 en 6 jaar. U kunt tussentijds geen geld opnemen. Uw rente is bij een looptijd UC\ van 5 jaar liefst \J VJ U neemt een ABN Kapitaal markt-spaarrekening. U benut de hoge rente van de kapitaalmarkt en loopt geen koersrisico. Toch kunt u vrij geld opnemen als u dat plotseling nodig hebt. Ér is geen opzegtermijn. Wel betaalt u dan 3% opnamekosten. De rente wordt elke maand opnieuw vastgesteld en bedraagt voor september 1978 De mensen van uw ABN-kantoor helpen u graag verder bij uw keuze. U kimt mij helpen door informatie te sturen over uw vele spaarvormen. DhryMw.: Straat; Plaats:, Postcode: Telefoon: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan ABN Bank, Afd. 1D 50,Antwoordnr. 1555,1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25