Christenen voor het socialisme in Tilburg Dominee Detmar en de blinde organist Giro 8685, Utrecht Wilt u genezen? Trouw VAN DA At* Collecte medisch werk in de wereld zondag 10 september I ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET ■TER door A. J. Klei In de linkerbovenhoek van de brief die ik uit Tilburg kreeg, stond met grote letters: Maranatha. Bij het zien of horen van dat woord denk ik en denken de meeste mensen die een beetje thuis zijn in de sóórten christenen in ons vaderland, terstond aan de Maranatha-beweging. aan toogdagen met opwekkingsliederen en vurige toespraken. Nadere beschouwing van de Tilburgse brief leerde me. dat er binnen onze landsgrenzen nóg een beweging is die zich tooit met de naam Maranatha. De gelijkenis houdt echter met de naam op. Maranatha is een Aramees woord, dat éénmaal in de bijbel voorkomt, aan het slot van de eerste brief van Paulus aan de Corinthiërs, en dat betekent: de Heer komt! (een verzekering) en: Kom, Heer! (een bede). De vertrouwde Maranatha-beweging wordt (dan ook) gekenmerkt door het oproepen tot bekering en heiliging des levens in afwachting van de spoedige wederkomst des Heren. Nu zal ik niet beweren dat Maranatha in Tilburg bekering en heiliging aan z'n laars lapt. maar zij zal om deze te bewerkstelligen, toch eerder naar de tekste an dan naar de liederen van J annes de Heer grijpen. Ik ben althans zo vrij dit al te leiden uit de mededeling in kleine lettertjes onderaan de brief: Maranatha. vrij wüligers-parochie binnen het bisdom Den Bosch, en aangesloten bij de basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland, en in het bijzonder gericht op jongeren die studeren aan instellingen voor hoger (wetenschappelijk en beroeps) nderwijs ln Tilburg. Nu heeft Maranatha in Tilburg onlangs onderdak verleend aan een stbdiedag van de sectie christenen voor het socialisme van de al genoemde b -beweging. Dat Is dus. om zo te zeggen, de linkse afdeling van een linkse bedoening en net is maar goed dat monseigneur Bluyssen een oogje ln 'tzeil houdt. Van die studiedag, met de Duitse theologe Marie Veit in de hoofdrol, is een verslagboek(je) verschenen onder de titel: „De basis van de theologie", dat 69 gestencilde pagina's telt en voor vijf gulden te krijgen is bij: Maranatha, Prof. Cobbenhagenlaan 19. 5037 DB Tilburg Het zou Maranatha in Tilburg blijkens de aan mij gerichte brief aangenaam zijn. indien ik deze aankondiging van een wèrvende tekst liet vergezellen. Die tekst volgt thans. Dit ondanks het feit dat ik een beetje moeite heb met de christenen voor het socialisme, ze lijken zo erg op vooroorlogse gereformeerden, boordevol zekerheden en met een bijbelbeschouwing die ik, als ik op dreef ben, als neo-fundamentalistisch aanduid. Zelf hebben zij het over materialistische exegese. De lezing van „De basis van de theologie" heeft weliswaar geen geweldige ommekeer in mij teweeggebracht, maar mijn fraai afgeronde kijk op de christenen voor het socialisme heeft wel een schrammetje opgelopen. Ik heb namelijk gemerkt dat ze ook beteuterd kunnen kijken en geen rap antwoord klaar hebben op de vraag of je niet het levensgrote gevaar loopt een élitair clubje te worden met een eigen taaltje en zo. Voorts las ik in dit verslagboekje dat de vraag of het marxisme niet gebruikt wordt als een nieuwe fuik om de arbeiders weer in de kerk te krijgen, niet weggeschoven is, en ook dèt deed me deugd. Kortom, ik heb van „De basis van de theologie" wat opgestoken en aangezien ik anderen dit ook gun. beveel ik het verslagboekje hartelijk aan. Ik vestig nog speciaal de aandacht op de duidelijke, niet in een apart taaltje geschreven bijdrage van de Delftse hervormde studentendominee Rochus Zuurmond, die er in dit onverwegend katholiek gezelschap als „goed protestant" met een bijbeltekst tegenaan gaat. Nu ik toch in linkse contreien doende ben, dominee Buskes heeft onlangs in onze krant (op de vrijdagse Podium-pagina van 11 augustus) de christenen voor het socialisme geattendeerd op de mémoires van Sam de Wolff, Voor het land van belofte". Ik hoef niet te herhalen wat dominee Buskes gezegd heeft, ik wil alleen vertellen dat bij SUN in Nijmegen een herdruk van dit boeiende boek is uitgekomen (prijs 22.50). Eigenlijk meen ik dat levensherinneringen dienen te beginnen met een armoedige jeugd (en professor Banning voerde ons destijds in zijn „Terugblik" al in de eerste regels naar een miezerige éénkamerwoning), maar Sam de Wolff vangt aan met een uiteenzetting over zijn geboorteplaats Sneek. Als we deze hindernis echter genomen hebben, zijn we aangeland bij de verhalen en weer bleek me dat de werkelijkheid de fantasie overtreft. Ik heb altijd gehoord dat vader De Wolff de studietoelage van zijn zoon introk toen deze socialist werd. maar 't is omgekeerd. Sam wenste geen geld meer van zijn vader voor de (gedwongen) studie in de medicijnen. Ten gevolge hiervan zat Sam de Wolff eens platzak en hongerig in een restaurant. Hij durfde niet weglopen zonder te betalen en bestelde daarom telkens een nieuwe schotel, net zolang tot een vriend binnenkwam die voor hem kon betalen. Opgelucht schoof Sam de laatste bestelling terzijde... Maar laat ons niet vergeten dat dominee Buskes „Voor het land van belofte" niet wegens de aanwezige voorraad aardige anecdotes aanbeval. De illustraties bij dit artikel haal ik uit „Herman Gorter en Henriêtte Roland Holst in hun tijd", dat ook nog ter aankondiging op mijn bureau ligt. Het is een lees- en vooral kijkboek met respectievelijk een gewichtig en een mooi opstel en nogal meeslepend plaatwerk. De eerste druk raakte uitverkocht tijdens de tentoonstelling, verleden jaar december in het Stedelijk Museum van Amsterdam en in samenwerking met het Letterkundig Museum te Den Haag heeft uitgeverij Van Gennep te Amsterdam een tweede druk uitgebracht (prijs 17.50). Het boek van Sam de Wolff is niet geïllustreerdhet boek over Herman Gorter en Henrie?tte Roland Holst levert op een ongezochte manier er een grote hoeveelheid beelden bij en (om weer bij m'n uitgangspunt terecht te komen) ik denk dat ook de mensen van Maranatha in Tilburg best gediend zijn met deze fraaie platenatlas. Bij de cartoons: Links: Spotprent op het royement van de Tribune-groep op het con gres van de SDAP in 1909 te De venter. Troelstra als de Zonneko ning. Rechts: Herman Gorter. Spotprent door Albert Hahn in De Notenkra ker van 24 mei 1913. WAARSCHUW ZE DAN Zo spreekt de Heer: Jij. mensenkind, f als een hoeder f heb ik je aangesteld over het volk van Israël. Als je een woord uit mijn mond hoort komen, waarschuw ze dan uit mijn naam. (Ezechiël 33,7-9) ADVERTENTIES door L. M. P. Scholten Deze dagen werd ik driemaal bepaald bij dominee D. A. Detmar (1774-1844). Tot dan toe wist ik niet meer van hem, dan dat hij een man van grote geestelijke invloed was in rechtzinnig-gereiormeerde kring door zijn krachtige predi king en ook door zijn vele geschriften, een soort voorloper van de gereformeerde bond. Eerst liep ik door Ede en ontdekte daar tot mijn blijdschap een Ds. Det- marlaan. Gelukkig, dat het Edese ge meentebestuur blijkbaar niet bevan gen is door dat rare soort preutsig- heid. waardoor men in de meeste ste den en dorpen wel hele wijken noemt naar schilders, dichters, ontdekkings reizigers en sportlui zelfs, maar met een wijde boog heenloopt om domi nees waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Oordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg. O Postma HOOfDKANTOOR Postbus 859 000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Een paar dagen later zag ik een ad vertentie. waarin de nog jonge uitge verij Z. de Bruin te Geldermalsen een nieuwe uitgave aankondigde van ds Detmars bekeringsgeschiedenis „Gods Vrijmachtige Genade aan ee- nen zondaar verheerlijkt: of Echt Ver haal van zijne eerste levensjaren." Deze uitgever deelde tevens mee, on langs al een ander boek van Detmar. „De Oprechte en Standvastige keus van Ruth" te hebben uitgegeven. En of het zo wezen moest, las ik vervolgens zeer uitvoerig over ds Detmar in het pas verschenen „Hoofdstukken uit de geschiedenis van de hervormde (gereformeerde) kerk van Woerden van 1593 t/m 1963" Qs. Detmar van dr J. Haitsma (uitg. Zuijder- duijn. Woerden. 471 pag.. geïllu streerd. met registers; prijs 35 gulden). al aan de orde, als ds. Jacobus Cralin- gius een beroep naar Brazilië krijgt. Maar eerst goed komt Haitsma op dreef vanaf het jaar 1672. In dat jaar stak het Franse leger de kerk en een groot deel van de stad in brand, zodat van daarvoor geen notu lenboeken meer zijn overgebleven. Maar van na 1672 denk Ik, dat geen lettertje kerkeraadsnotulen meer aan de aandacht van dr. Haitsma is ont snapt. Zo geeft zijn boek een goede indruk van de invloed van achtereen volgens rationalisme, mysticisme, spiritualisme in een provinciestad en de reactie daarop van de kerkeraad. Hij laat de geleidelijke veranderingen zien, b.v. in de bediening van doop en avondmaal. Men komt in dit boek onder de indruk van de betekenis van de ouderling een in de meer alge mene kerkgeschiedschrijving zwaar onderschatte figuur. En Haitsma laat de ontreddering zien. die de kerk be ving in de Franse tijd, toen het finan cieel en organisatorisch leunen op de overheid ineens verleden tijd werd. tel 020-913456 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbanv Rekenmgnr 23 00 12.574 Gemeentegiro Amsterdam XI1000 REGIO ROTTEROAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Roflerdam tel 010-115568 (redactie en tel 010-115700 WesttMaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (uitsluitend administratie) Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 A bon nement s prijzen Pet maand 1 15.«7 Pot kwartaal 46 60 P er par 183.40 «liebenchten 9-19 30 van maandag Vm vr>|dng Op zondag van 18- 20 uur lelef 020-913456 Opgave rmri-adverteneea M- 320-936868 Ot SCftrrflekJI aan Mn.-Adv a'de'-ng postbus 433 1000 AX AMSTERDAM. aan onze Amsterdamse adressen Dik boek Het gaat mij nu niet zozeer om ds. Detmar. alswel om dr. Haitsma. een beminnelijk mens voor ieder die hem heeft leren kennen. Dr. Haitsma. eerst gereformeerd predikant (hij stond in Rockanje en Noordschar- woude), werd in 1949 hervormd en kreeg, op aanbeveling van prof. dr. G. C. van Niftrik. een beroep naar Woer den. Dat nam hij aan en in Woerden is hij gebleven. Volgende week donder dag wordt hij 65 jaar en per 1 novem ber gaat hij met emeritaat. Dr. Haitsma had bij zijn afscheid geen passender geschenk voor zijn gemeente kunnen bedenken, dan het dikke boek dat hij geschreven heeft over de geschiedenis van hervormd Woerden. In plaatselijke histories krijgt de kerkgeschiedenis vlees en been. Ik behoef hiervoor alleen maar aan de serie „Ook dat was Amsterdam" van dr. R. B. Evenhuis te herinneren. De strijd tussen de voetianen en de coc- cejanen in de achttiende eeuw b.v. zou voor ons in de grote standaard werken over de vaderlandse kerkge schiedenis betrekkelijk vaag blijven, als wij het grote bankpapier niet in gewisseld konden vinden in de pas munt van het dagelijks reilen en zei len van een gemeente als Woerden met twee dominees waarvan de een voetiaan, de ander coccejaan. Welnu, ik aarzel niet het werk van dr. Haitsma op een lijn met de vijf delen van Evenhuis te zetten. Amsterdam was een wereldstad. Woerden maar een provinciestadje akkoord, maar die beperking heeft ook onmisken baar voordelen. Wie de vaderlandse kerkgeschiedenis goed wil leren ken nen. moet zo'n boek erbij lezen. En in 1815 kwam ds. Detmar dan naar Woerden. Ede mag dan een laan naar hem genoemd hebben, maar in Woer den stond hij in de kracht van zijn leven. Dr. Haitsma noemt hem „be vindelijk" en „piëtistisch". Bij zijn beroep ging het al een beetje vreemd. Ouderling Paling kon in de kerke- raadsvergadering maar niet beslis sen. wie hij stemmen zou, en deed daarom maar twee stembriefjes in zijn hoed, waaruit de consulent er dan maar een moest trekken. Ds. Detmar was een bijzonder geliefd prediker, maar er waren wel eens moeilijkheden. De verplichting ten minste één gezang te laten zingen in de kerkdienst, probeerde hij telkens te ontduiken, bij de bediening van het avondmaal wilde hij de door de synode vastgestelde vragen niet stel len. Maar het meeste spektakel ver oorzaakte in 1829 de ruzie met de blinde Jan Uurling, die van 1796 tot 1845 organist van de grote kerk was. Herdrukken bij Ten Have Willem Zuidema Gods partner ontmoeting met het jodendom 2de druk. paperback f 29.50 Lucas Grollenberg Die moeilijke Paulus 2de uitgebreide druk. paperback, f 17.50 H. M Kuitert Zonder geloof vaart niemand wel 6de druk. paperback. 110.- Bonhoeffer Brevier samengesteld door Otto Dudzus 5de druk. gebonden, f 29.90 verkrijgbaar in de boekhandel eni( |t je >n. Nil btjsli ootstt ïarma rkoch lijkw ,H.K tor Aan deze woorden gaat een koi|Ve ziji gelijkenis vooraf. De stad Jerufijgen is in angst en gevaar. De Babylï staan voor de muren. Als er daz|ebrisa wachter is die de vijand ziet mfciniecl en hij blaast daarom op de bazaar d maar iemand stoort zich niet ai larbij signaal, dan kan die wachtere: hete aan doen. Maar verzuimt die w ninge op z'n bazuin te blazen, dan is) Itine aanspreekbaar voor de dood vj es op burgers. Ezechiël vertaalt hetv jven meteen naar wat er werkelijk een diepere laag aan de hand is is te gemakkelijk te blijven sta een in gevaar gebrachte stad.oi roepen tot nationale trots en m de vijand te keren. Dat ligt v hand. Maar er is meer aan d de stad zelf loopt er een lijn ti goed en kwaad en zijn er hoosden) die gewaarschuwd moeten won dl „uitzijn naam". Politiek is een die ons allen aangaat. En het lo m anderen die met ons op de aard leven ligt ook voor onze deur, n hoe is het binnenshuis? Wie da >*i vergeet maakt het zich te w. gemakkelijk. Hij wijst boosdot Rf aan die alleen maar veraf wone oe maar vraagt niet naar eigen gei Een „mensenkind" wordt als w i jj|{| aangesteld in dit geding op die; Ge niveau. Ook daar kan een wach G tevergeefs waarschuwen. Ooki kan een wachter verzuimen de! op te nemen. Daar gaat't maai He wil Ezechiël hier zeggen. VOORBIJGAN( Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Alblasserdam:| D. H. Bosma te Terneuzen; i merik: C. Vos te Amsterdam.!^ GEREF. KERKEN Praeparatoir geëxamineerd roepbaar verklaard: kand. E. terman, Rijksstraatweg 27, brugge. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Eemdijk: H. R Kamp, kand. te Wamsveld. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Katwijk aan Baars te Urk. Generale Diakonale Raad, Raad voo£ de Zending, Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse hervormde kerk. Interieur van de oude hervormde kerk te Woerden. Tekening van G. de Klerk. Illustratie uit het boek van dr. Haitsma. Jan Uurling Wereldwijd Haitsma zet in bij de overgang van Woerden van luthers naar gerefor meerd. eind zestiende eeuw. Dan be schrijft hij de weerslag van de remon strantse twisten ln Woerden. Zo pro vinciaals was die stad toch niet. of wereldwijde dimensies komen in 1643 Ds. Detmar (en trouwens ook zijn collega Broekman) lieten in de kerk diensten nogal eens enkele psalm- of gezangverzen meer of minder zingen, dan zij op het orgelbriefje hadden aangegeven. Jan Uurling kreeg daar blijkbaar genoeg van en hield zich aan het briefje, onder het motief dat hij op het orgel de opgave van veran deringen niet kon verstaan. Dat gaf natuurlijk grote verwarring bij het zingen. De kerkeraad benoemde een commissie om met Uurling te praten, maar dat haalde niets uit. Toen werd de organist in de kerkeraad ontboden en werd hem aangezegd, dat hij „wanneer de Predikanten van het op- gegevene briefje voor het spelen van Psalmen of Gezangen, om gewichtige redenen mogten afwijken, daaraan zonder stoornis van den Godsdienst (had) te obedieren gehoorzameni". Hoogtepunt Uurling weigerde echter h Op 7 februari 1830 bereikte flict een hoogtepunt De kerkt auis- notulen spreken. „van het allerergerlijkst gedrag van den Organist Uurling. daar hij op het oogenblik. dat den zegen door Do. A - Detmar werd uitgesproken, en de Ge meente was opgestaan, bleef door spelen; en alzoo door zijn eigenzinnig gedrag, en Predikant en Gemeente aan bespotting heeft blootgesteld". De kerkeraad deed nu zijn beklag bij de kerkvoogden, maar dezen plaat sen zich zonder meer achter de orga nist. In een resolutie bepaalden zij, dat de predikanten „met alle mogelij ke duidelijkheid" het orgelbriefje dienden in te vullen en op de preek stoel geen veranderingen meer moch ten aanbrengen. En wanneer ze eens een lied „extra-ordinair" wilden inlas sen, moest de voorzanger dat maar aanheffen, omdat de organist „onver- pligt zal zijn" dan het orgel te be spelen. De predikanten accepteerden dat niet en het zag er zelfs naar uit, dat de zaak hogerop zou worden gebracht. Zover kwam het gelukkig niet. Op voorstel van ds. Detmar werd beslo ten, dat wanneer de predikant tijdens de dienst zou besluiten tot verande ring. „de Koster of iemand zijner be dienden" dit door middel van een „schriftelijke order" terstond aan de organist zou overbrengen. (Hoe dat' dan verder moest met een „schrifte lijke order" aan een blinde organist, vermeldt Haitsma niet.) Naar Ede In 1834 ging ds. Detmar naar Ede. Hij was voor lange tijd de laatste gerefor- meerde-bondspredikant in Woerden i ik ben mij goed bewust nu een vrese lijk anachronisme gebruikt te heb ben). Hoedemakerianen (confessione len) en kuyperianen zouden de rest van de negentiende eeuw het beeld van hervormd Woerden bepalen. Uit eindelijk won bij de Doleantie de geest van Hoedemaker. Tot ver in de twintigste eeuw was de kerkeraad vrijwel in zijn geheel confessioneel. Er bleef de jaren door een brede gere- formeerdebonds-onderstroom. In 1937 kwam voor het eerst weer ie mand in de kerkeraad, die met de bond sympatiseerde. In 1946 kwam de eerste bonds-dominee (volgens de wens van de kerkeraad „een bonder met een gezang", ds.P.Holst). En bij zonder leerzaam is, hoe dr.Haitsma de ontwikkeling verder beschrijft, de invoering van de nieuwe kerkorde werkte sterk in het voordeel van de bonders, totdat eindelijk in 1963 offi cieel een „fifty-fifty-verhouding" tus sen de bonders en de confessionelen in Woerden gerealiseerd werd. Zielevriend En al heelt de tijd bepaald niet alle wonden, met de verhouding tussen ds.Detmar en zijn organist is het ook weer helemaal goed gekomen. Want in het boekje „Het godvruchtig leven en zalig afsterven van Dirk Adrianus Detmardat grotendeels verzameld is uit zijn eigen aantekeningen, vin den we Detmars oordeel over Uurling als volgt: „Zeldzaam heb ik een kind van God ontmoet, dat meer licht van den Hee- re had ontvangen dan deze waardige zielevriend. Ook was hij in het openbare dienstwerk, dikwijls tot op wekking mijner ziel dienstbaar, wan neer hij. met het zeldzaam kunstta lent. dat de Heere hem geschonken had. het kerkgezang op eene statige en eerbiedige wijze door het orgel begeleidde." Neem de bijbel mee naar de kerk om méé te lezen om even de tekst na te slaan Uw bijbelgenootschap heeft een bijbel in een praktisch (meeneem)formaat, voor gebruik in de kerk voor op reis voor bezoek. Leverbaar in twee kleuren: roodbruin en zwart met en zonder uitvouwbare flap waarop de bijbelboeken in alfabetische volgorde staan vermeld. Plezierig voor het vlot opzoeken van de te lezen bijbelperikopen. Doe. wat u al lang van plan was te doen: de bijbel weer meenemen naar de kerk. Vraag de goede boekhandel naar deze handige bijbel. Prijs: vanaf ƒ41,25 exclusief verzendkosten. NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP Postbus 620, 2003 RP Haarlem Tel 023-259501

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2