n Nederland geen vaderschapsverlof £en lik stroop en een scheut azijn Uw glas kunt u zelf wel vullen. i/lan mag in Zweden thuis blijven na bevalling Hier geen geld voor experiment wba Ontspanning en de mensenrechten in de Sowjet-Unie gfftrERDAG 9 SEPTEMBER 197B BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 :N HAAG Maandag zal een begin gemaakt worden it de behandeling van de regeringsnota over het eman- etiebeleid. Als voorbereiding op deze openbare com- ssievergadering, heeft een aantal Tweede-kamerleden n enorme serie vragen gesteld, die onlangs door staats- ■icretaris mevrouw Jeltien Kraaijeveld (emancipatieza- n) beantwoord zijn. Hen va mange ■aid zc ■et ma ■jnnen i van de vragen had betrekking op het zogenaamde l^angerschapsverlof. Gevraagd was of dit verlof uitge leid zou kunnen worden en of het ook mogelijk zou zijn, t mannen na de bevalling een tijdlang verlof zouden ien opnemen in plaats van de vrouw, die dan weer in [ar baan zou kunnen werken. evrouw Kraaijeveld heeft op deze vragen geantwoord, t de regering niet van plan is de nu bestaande bepalin- n te wijzigen of uit te breiden (het blijft dus een verlof van zes weken vóór en zes weken na de bevalling voor een werkende vrouw). Verder zei zij, dat het, gezien de financiële consequenties, niet in de bedoeling van de regering ligt om een „vaderschapsverlof" in te voeren. Paula Wassen, voorzitter van de Emancipatiekommissie, vindt het erg jammer dat er klaarblijkelijk geen discussie mogelijk is over dit vaderschapsverlof. „Ik snap eigenlijk niet hoe mevrouw Kraaijeveld op zo'n manier een van de, ook door haar ondertekende, doelstellingen van de rege ringsnota emancipatie, wil waarmaken. Daarin staat name lijk dat de regering ernst wil maken met het inhalen van de achterstand, die vrouwen in deze maatschappij hebben, zowel op het gebied van rechten, als van onderwijs en maatschappelijke participatie. Ook bij mannen moet een stuk achterstand worden weggewerkt, volgens de rege ringsnota, maar dan in de participatie van de man aan de persoonlijke levenssfeer. Een van de beste manieren om mannen meer te betrekken bij de persoonlijke levenssfeer lijkt mij de vader de mogelijkheid te bieden een tijdlang thuis te blijven na de geboorte van een kind. Ik vind het heel jammer dat de slechte financiën nu gebruikt worden om een dergelijke zaak niet eens in overweging te nemen". Een van de weinige landen, dat een dergelijke vader schapsverlof kent, is Zweden. Hoe dat functioneert en ook hoeveel dat precies kost, staat in het volgende artikel. DEN HAAG Bertil Jobeus (34). persattaché van de Zweedse ambas sade in Den Haag, was indertijd op zijn ministerie in Zweden (dat van buitenlandse zaken) de eerste man, die vaderschapsverlof vroeg, toen zijn derde kind geboren was. Twee weken na de bevalling ging zijn vrouw weer aan het werk en Bertil bleef met de baby en twee oudere kinderen thuis. Gedurenden twee maanden zorgde hij voor de kinderen en voor het huishouden. Zijn inko men ging die maanden gewoon door, alleen kwam het niet van zijn baas, het ministerie, maar van de rijksver zekeringsbank, die alle Zweden tegen van alles en nog wat verzekert, ook tegen de kosten van dit speciale verlof. „Twee maanden is natuurlijk niet erg lang, maar ik heb in die tijd wel geleerd, hoe zwaar een huishouden met een paar kinderen is. Daaron alleen is het al goed, dat een man zoiets doet: hij krijgt begrip voor het huishoudelijke werk en bovendien wordt het hem duidelijk hoe fruste- rend het voor veel vrouwen moet zijn om naast dit werk geen ander werk meer te kunnen doen. Want laat ik maar eerlijk zijn: na twee maanden snakte ik gewoon naar m'n oude baan. Datzelfde gevoel hebben veel vrouwen natuurlijk net zo goed; het is voor hen net zo moeilijk om een baan, die ze altijd met veel plezier gedaan hebben, vaarwel te moeten zeggen." en van de affiches, die in Zweden gebruikt worden om meer Werkende VrOUWen lannen aan te moedigen gebruik te maken van de mogelijk- leid om vaderschapsverlof op te nemen. De Zweedse kam- ?ertil J°baus. nu a|^eer 20 n.twee pioen zwaargewicht-heffen Hoa-Hoa Dahlgren met een (niet Jvaa„ ZweedTe ma^nen^ie secfert lijn eigen) baby. 1974 gebruik kunnen maken van de mogelijkheid tot een speciaal verlof na de geboorte van een kind, terwijl de moeder haar baan buitenshuis voortzet. Zoals bekend heeft Zweden van de Europese landen het hoogste percen tage buitenshuis werkenden vrou wen: van alle vrouwen tussen de 18 en 65 jaar werkt zeventig procent bui tenshuis en van alle getrouwde vrou wen heeft zestig procent een baan. Juist vanwege dit hoge aantal wer kende getrouwde vrouwen heeft de regering van Zweden in 1974 una niem besloten, dat er een zwanger schapsverlof zou worden ingesteld dat naar keuze door de vader of door de moeder zou kunnen worden opge nomen. Tot 1977 ging het hiertoe om een verlofperiode van zeven maan den; sedert dit jaar is die periode verlengd tot negen maanden. Gedu rende die tijd blijft het inkomen het zelfde, alleen wordt dat uitgekeerd door de rijksverzekeringsbank (de Försakeringskasseförbundet). De baan van de man of vrouw, die dit verlof opneemt, moet open blijven, zodat men na afloop van de verlofpe riode weer terug kan komen. Actie De kosten van deze verlofperiode worden deels door de staat en deels door de werkgevers gedragen (vroe ger betaalde de werknemer ook mee aan de premie, die hiervoor nodig is, maar dat is afgeschaft). In 1977, toen de verlofperiode nog zeven maanden bedroeg, kostte deze zaak achthon derd miljoen gulden per jaar; in 1978 nu het verlof uitgebreid is tot ne gen maanden zal het totaal ruim 1 miljard gulden kosten; 85 procent van deze kosten komen voor rekening van de werkgevers en vijftien procent voor die van de staat. Onlangs heeft men een onderzoek ingesteld naar het gebruik dat de mannelijke werknemers in Zweden maken van deze mogelijkheid. Het blijkt dat nog maar relatief weinig mannen zo'n verlofperiode opnemen. In 1974 (toen de regeling werd inge steld) maakte twee procent van alle getrouwde werknemers met kinderen gebruik van deze regeling, in 1976 was dit percentage gestegen tot acht doorCisca Dresselhuys (6000 vaders) en in 1977 was het tien procent. Al met al nog geen indru- kwekkenden getallen; daarom is de Zweedse overheid begonnen met een actie om de aandacht te vestigen op deze mogelijheid. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat het vooral de ambtenaren zijn. die gebruik maken van de vaderschaps-verlofregeling. Waarschijnlijk voelen deze werkne mers zich toch het zekerst over het openblijven van hun baan. Want hoe wel het wettelijk verboden is de baan te laten innemen door een ander, blij ken werknemers uit het bedrijfsleven zich hierover toch niet zo zeker te voelen, niet in het minst door de ook in Zweden grote werkloosheid. De vaders, die gebruik maken van het vaderschapsverlof, blijken meestal getrouwd te zijn met vrouwen met een goede opleiding en dus een goede baan. Zoals vaker het geval is met dit soort zaken, maken de best opgeleide en best betaalde mensen er het meest gebruik van. Vandaar ook de cam pagne van de Zweedse overheid, die wil, dat ook werknemers uit de lagere klassen gebruik gaan maken van deze mogelijkheid. Eerste kind Over het algemeen is het voorname lijk bij de geboorte van het eerste kind. dat de vader, in plaats van de moeder thuisblijft. Bij het tweede en eventueel volgende kind blijkt toch dat de moeder degene is, die het verlof opneemt. Van alle mannen, die vaderschapsverlof opnemen, blijft twintig procent minder dan tien da gen thuis, zestig procfent blijft ander halve maand thuis en twintig procent blijft langer dan twee maanden thuis. Ook hier blijken het weer de ambte naren te zijn, die de langste verlofpe riode opnemen. Overigens is het niet zo, dat, wanneer de vader thuisblijft, de moeder hele maal geen vrij heeft: zij heeft in ieder geval recht op twee maanden zwan gerschapverlof vóór de bevalling (waarbij het opvallend is, dat het weer de vrouwen met de beste banen zijn, die het langst doorwerken; vrou wen met een lager betaalde baan blij ven drie maal zo vaak de volledige twee maanden thuis). Het is niet noodzakelijk dat vader of moeder het verlof onmiddellijk na de bevalling opneemt: drie van de negen maanden mogen later nog opgenomen worden. Zestig procent van de vrouwen dat een kind krijgt, werkt in ieder geval weer binnen het jaar, waarbij de vrouwen met de betere banen sneller aan het werk gaan dan de vrouwen met de minder goede banen. Behalve dit zwangerschapsverlof kent Zweden nog een speciale verlof mogelijkheid voor mensen met kin deren: families met kinderen bene den de tien Jaar kunnen per jaar. afhankelijk van het aantal kinderen, twaalf tot achttien dagen betaald verlof opnemen, wanneeer het kind ziek is. naar een dokter moet etc. Van deze mogelijkheid maakt jaarlijks negens'4--tig procent van alle gezin- ..v.i mei kinderen (dat zijn zo'n 200.000 gezinnen) gebruik. Per 1 Januari 1979 komt er nog een nieuwe regeling bij ten gunste van gezinnen met kinderen: dan mag zo wel de vader als de moeder de dage lijkse werktijd met twee uur per dag inkorten, zodat maar zes uur per dag gewerkt hoeft te worden. In eerste instantie betekent deze arbeidsver- korting wel een teruggang in salaris. Het is op het ogenblik een politiek twistpunt of de werkgevers en de overheid samen dit verschil zullen gaan dragen, waardoor de salarissen ondanks minder werken toch gelijk- blijven. Wanneer de korting blijft be staan. vreest men dat het weer de meest gegoede mensen zullen zijn die van deze regeling gebruik gaan maken. Al met al: Zweden kent een aantal uitstekende regelingen voor gezinnen met kinderen, waardoor de getrouw de vrouw zeer tegemoet gekomen wordt in haar wensen toch buitens huis te kunnen werken, ondanks huishouden en gezin. Misschien heeft Zweden deze goede regelingen wel mede te danken aan het feit, dat er in Zweden van de 350 parlementsleden ongeveer 80 vrouwen zijn en vijf van de twintig ministers eveneens vrou wen zijn. öoor Herman Amelink )e recente reeks van proces- en tegen Russische dissiden- en geeft opnieuw actualiteit an de vraag naar de relatie ussen de ontspanningspoli- iek en de westelijke pleidooi- n voor een betere naleving an de mensenrechten door iet Sowjetbewind. Is het mo elij k en wenselijk tegelijker- ijd pleidooien te houden voor ^Ontspanning tussen Oost en J Vest en tevens op te komen 'oor mensen wier stem in de ntie Sowjet-Unie niet mag worden k afehoord? lert het einde van de koude oorlog n het begin van de jaren zestig wordt He wereldbeheersende verhouding ien de Verenigde Staten en de 'jet-Unie gekenmerkt door ont-, nning. De ondertoon van conflict de verhouding tussen beide landen laakte plaats voor een ondertoon >n samenwerking. Niet dat men el- aar van de ene op de andere dag als iroeders herkende en elkaar snik- end in de armen viel. maar er was och een duidelijke verbetering in de «houdingen te bespeuren. Deze ver dring resulteerde onder meer in eerste akkoord tussen de Vere- le Staten en de Sowjet-Unie over *n voorlopige beperking van de stra- *?ische kernwapens. Carter Met de komst van de Amerikaanse President Carter is een nieuwe dimen sie aan de relatie tussen Oost en West toegevoegd. In de toespraak bij zijn beëdiging en bij verscheidene andere gelegenheden verklaarde de presi dent dat hij zich tot taak had gesteld mee te werken aan de bevordering van het respecteren van de mensen- tochten. Deze verklaringen kregen extra accent door Carters brief aan de vooraanstaande Russische dissi dent Andrej Sacharow, zijn ontmoe ting met Wladimir Boekowsky en zijn nieidooi voor Anatoly Sjtsjaranski. •arter bevestigde weliswaar het Amerikaanse streven naar steeds ver der gaande ontspanning en liet weten «ch met al zijn energie voor een twee de akkoord ter beperking van de stra tegische kernwapens te zullen inzet ten. maar hij bracht deze doeleinden toet in mindering op zijn pleidooien v°or de naleving van de mensen- tochten. pn het Kremlin liep men nu niet be De vergaderzaal waar de leiders van de landen van Europa, Canada en de Verenigde Staten bijeen kwamen voor de sluiting van de zogeheten akkoorden van Helsinki. paald te juichen van enthousiasme over de verandering in het Ameri kaanse beleid. De openlijke steun aan de dissidenten werd begrepen als een poging tot ondermijning van het socialisme en meer in het bijzondei; van de positie van de leiders van de Sowjet-Unie. Daar kwam bij dat de dissidenten in de Sowjet-Unie zich gingen beroepen op het akkoord dat in augustus 1975 in Helsinki onderte kend werd aan het einde van de Euro pese Veiligheidsconferentie door alle Europese landen (behalve Albanië), de Verenigde Staten en Canada. Dit akkoord stelde niet alleen de be staande grenzen en invloedssferen ze ker, wat voor de Sowjet-leiders een geruststellende gedachte was, maar bevatte ook bepalingen over het vrije verkeer van mensen, ideeën en infor matie. Wantrouwen Niemand zal bestrijden dat het stre ven naar ontspanning een zeer te wensen beleid is. De krachtsverhou dingen tussen Oost en West worden gekenmerkt door een veelheid aan wapens, waarmee de hele wereld ette lijke malen vernietigd kan worden. Een kernoorlog is een ondenkbare mogelijkheid, die met alle middelen vermeden moet worden. Daarbij moet ook bedacht worden dat het lange tijd geduurd heeft voordat een begin van ontspanning bereikt werd. Het wantrouwen tussen Oost en West werd niet van de ene dag op de ande re overwonnen. Het is dus zaak zuinig te zijn op het bereikte vertrouwen. Aan de andere kant is de zaak van de mensenrechten het Westen even lief. Vrijheid van meningsuiting, vereni ging en vergadering zijn verworven heden waarop we zuinig zijn en waar aan we grote waarde toekennen. Het recht op vrijheid van denken en spre ken is een recht dat wezenlijk bij het menszijn hoort. Het is derhalve on verdraaglijk als dergelijke rechten geschonden worden. In zijn proef schrift The Free Flow: people, ideas and information in Sovjet Ideology and Politic, waarop Rudolf Jurrjens gisteren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen, consta teert hij dat de tendens van de officië le Sowjet-ideologie is om de mensen in genoemde rechten steeds verder te beperken. Jurrjens ziet een ontwikke ling van monisme naar monopolisme, van een ideologie die geen andere ideologie naast zich verdraagt tot een ideologie die zelfs de onderdanen niet meer toestaat om er een andere me ning op na te houden. Deze groei van socialisme naar communisme moet uitlopen op de geboorte van de nieu we mens die zelfs geen behoefte meer heeft om er andere meningen op na te houden, omdat de heilsstaat op uit breken staat. Aan de wenselijkheid van de bestrij ding van deze totale gelijkschakeling van de mens en aan de wenselijkheid van een voortzetting en versterking van de ontspanning hoeft nauwelijks getwijfeld te worden. Maar kan het ook tegelijkertijd? Gezien de urgentie van beide doelein den móét het kunnen. Maar dat vergt een genuanceerde politiek, een beleid met een lange adem. Er moet een duidelijke samenhang tussen het streven naar ontspanning en het be vorderen van mensenrechten tot stand gebracht worden. Ondertoon blijft de ontspanningspolitiek. De be sprekingen over een tweede SALT- akkoord worden door de Verenigde Staten daarom duidelijk gescheiden van de kwestie van de mensenrech ten, of zoals minister van buitenland se zaken Cyrus Vance het vorig jaar in Moskou uitdrukte: „SALT is zo belangrijk dat het op eigen benen kan en moet staan". Dit standpunt werd door president Carter in zijn bekend geworden toespraak in Anna polis nog eens bevestigd. Op deze ondertoon moet de campag ne van de mensenrechter op subtiele wijze inspelen. De doelmatigheid van dergelijke acties dient daarbij in het oog te worden gehouden. Wanneer president Carter officieel protest aan tekent tegen de behandeling van een bepaalde dissident, dan is de reactie van het Kremlin volstrekt onvoor spelbaar. Het gooit de kop er gewoon tegen in. Een enkele maal kan een specifieke daad van een westelijk land fungeren als een duidelijk sig- naai. Jurrjens noemt in zijn boek als voorbeeld de Amerikaanse maatregel om geen computer aan de Sowjet- Unie te verkopen, omdat dit land computerdeskundigen uitreisvisa weigert op basis van hun kennis van staatsgeheimen (Sjtsjaranski). Prestige stroop en azijn" kan op den duur leiden tot versterking van de ont spanning en verbetering van de situa tie van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. De werkelijke kracht van acties voor de mensenrechten is echter niet gele gen in officiële protesten van officiële protesten van officiële regeringsin stanties. Die worden begrepen als een uitdaging van de machtspositie van de leiders en afgedaan als een inmen ging in binnenlandse aangelegenhe den De werkelijke kracht van acties voor mensenrechten is gelegen in het prestige dat de Sowjet-Unie in de ogen van het westen heeft. Jurrjens haalt in dit verband uitspraken van Andrej Sacharow en Roy Medwedew aan, die van mening zijn, dat de in vloed van de westelijke publieke opi nie veel groter is dan bijvoorbeeld de invloed van het Amerikaanse Con gres. Jurrjens bepleit daarom een ac tieve rol van beroepsorganisaties, die veelal over meer prestige beschikken dan westelijke regeringen. Campag nes van dergelijke organisaties heb ben het voordeel dat ze er niet van verdacht kunnen worden de Sowjet leiding als zodanig naar het leven te staan. Bovendien zijn dergelijke ac ties een steun in de rug voor dissiden te beroepsgenoten in de Sowjet-Unie zelf. Vrije zenders Jurrjens doet in verband hiermee in de epiloog van zijn proefschrift de suggestie voor een andere organisa tievorm voor Radio Liberty en Radio Free Europe die naar Oost-Europa uitzenden. Het geld voor deze uitzen dingen worden nu nog beschikbaar gesteld door het Amerikaanse Con gres. Daardoor wordt de indruk ge wekt dat deze zenders instrument zijn van het Amerikaanse buiten landse beleid. Het zou veel beter zijn deze binding te ontkoppelen en de uitzendingen te laten verzorgen door dissidenten in samenwerking met de westerse persbureaus, waarbij er ove rigens voor moet worden gewaakt dat figuren als Solzjenitsin het niet voor het zeggen krijgen. Ook moeten de zenders op een minder te bestrijden wijze gefinancierd worden. Overigens gelooft Jurrjens dat de strijd voor de mensenrechten in de Sowjet-Unie wel een zaak van lange adem is. Voordat definitieve succes sen worden bereikt zijn wel een oi twee generaties in het Kremlin nodig. Alleen een „afgewogen dosering van ADVERTENTIE U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Dus hebt u ook recht op Spa. Spa is natriumarm mineraalwater. Niet te vergelijken met andere bronwaters. Spa maakt niemand na. Vraag dus om Spa in het flesje. Uw glas kunt u zelf wel vullen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11