Premiewoning duurder bij hogere inkomens Engeland voorlopig niet naar de stembus Bizar kritiek op atssecretaris Hei onder de voet gelopen 'Geen extra personeel gevangenis' Helft graag aan de slag na vakantie Hier en daar een bui vakbeweging niet egoïstisch Drentse proeftuin voor bestrijding werkloosheid Filmpremière Poolse filmweek beslist over huisverkoop PODIUM 'Geen gaswinning in Waddengebied' Motie genegeerd Sandinisten bezetten radio-Managua Premier James Callaghan probeert het nog een jaar N1EUW*NIEUWHN.^—- Laatste velden bedreigd Trouw Sprakeloos ••OOG Welkomstvoordeel Trouw hoort bij u H 36STE JAARGANG NR 10550 - VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 rouw Veel bewolking met hier en daar een bui. In de loop van de dag van het zuidwesten uit opklaringen. Zwakke tot matige wind ruimend naar zuidwest tot west. Minimum temperaturen omstreeks twaalf graden en maximum temperaturen ongeveer achttien graden. Vooruitzichten voor morgen en overmorgen: eerst nog plaatselijk regen, later droog met zonnige perioden. Middagtemperaturen ongeveer zeventien graden. Zon op: 07.04 onder 20.10 Maan op: 14 .29 onder 23.42 LOSSE VERKOOPPRIJS f 0,60; Frankrijk Frs 3,50 Duitsland DM 1.90: Luxemburg Frs 13 GINA 2: agenstelling met Derde Wereld minder fel SINA 3: PAGINA 5: PAGINA 13: o g« Ént dat de circulaire die de taris ln augustus aan de esturen schreef, en waarin toetsing door het rijk van ver- lannen liet vervallen, zal wor- irvangen door een nieuwe circu lar komt ln te staan dat alle en van gemeentebesturen om rnming te geven voor verkoop woningwetwoningen aan de secretaris moeten worden ge- Deze zal dan binnen een ter- ran waarschijnlijk twee maan- (slissen of de betrokken woning laad aan het sociale woning- gent mag worden onttrokken. rvolg op pagina 9 ommcntaar staat op pag. 5. )0n io september van 12 tut ig uur. 2C Binnenhaven SCHEVEN1NCEN. PAGINA 15: Wereldverbeteraars in soorten Dlenstwelgeren hoeft niet Een dagje Farn- borough PAGINA 9: PAGINA 7: Somoza heeft groot uithoudingsvermogen Van onze parlementsredactie DEN HAAO De rijkspremies voor premie-koopwoningen worden naar alle waarschijnlijk-' held al rond de komende jaarwisseling gekoppeld aan het inkomen van de koper van een premiewoning. Hoe hoger het inkomen, hoe minder premie. Die mededeling deed staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting ln het Tweede Kamerdebat over de Instorting van de woningbouwproductie in Nederland Dnze parlementsredactie HAAG De uiteindelijke beslissing of wonlngwetwo- i in sommige gevallen aan de huurders mogen worden cht blijft berusten bij het rijk. Dat ls de uitkomst van Jlefcat ln de Tweede Kamer gisteren over de nieuwe Ijnen van staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting de verkoop van woningwetwoningen. itssecretaris kwam ln het de- ledig terug op zijn besluit om lbeslissing over de wenselijk- ui verkoop voortaan aan de een gemeentebesturen over te lij deed dat vooral onder druk grootste regeringsfractie, die CDA, waarvan woordvoerder en een motie indiende die de ecretaris uitnodigde om op sluit terug te komen. In het fan het Kamerdebat gisteroch- leld staatssecretaris Brokx nog t hij geen enkele aanleiding zag i zijn besluit terug te komen, de vrij harde motie van de ictie mede gesteund door %- draalde Brokx volledig bij. tonde zich bereid die motie ln fheel uit te voeren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederland se Christelijke Eond van Overheidspersoneel (NCBO) meent te weten, dat de beloof de extra personeelsuitbrei ding bij het gevangeniswezen met 86 man dit jaar niet door gaat. Volgens de NCBO heb ben de ambtenarenorganisa- ties dit gisteren te horen ge kregen van een vertegenwoor diger van het ministerie van justitie. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde dat het onbegrijpelijk ls dat het NCBO deze conclusie uit de mededelingen van JusUtiezijde heeft getrokken. Staatssecretaris Haars van justitie zegde in april dit Jaar de extra perso neelsuitbreiding aan de Tweede Ka mer toe. Zij deed dat, nadat het CDA- Kamerlid Van Dam een motie had ingediend waarin om deze uitbrei ding werd gevraagd. De motie, waar in wordt gezegd dat de voor dit Jaar voorziene uitbreiding van 150 man onvoldoende is om de problemen bij het gevangenispersoneel op te lossen, werd later met algemene stemmen in de Kamer aangenomen. De woord voerder van het ministerie van justi tie kon niet zeggen of met de uitvoe ring van de motie inmiddels een be gin is gemaakt. Volgens NCBO-bestuurder G. Hof is dat niet het geval. Hij heeft zelfs de Indruk dat er ook volgend jaar geen financiële ruimte wordt gevonden om de werkomstandigheden van het be wakingspersoneel te verbeteren. Hof wijst erop, dat het personeelstekort momenteel circa 300 man bedraagt. De NCBO is „uiterst verbaasd" over het uitblijven van de uitbreiding, om dat Juist in de bezuinigingsnota van het kabinet, Bestek '81, extra aan dacht wordt gevraagd voor de perso- neelssituatie bij het gevangenis wezen. De premie die nu bij premiekoopwo ningen door het rijk wordt gegeven is voor iedereen gelijk. Zowel door de PvdA als door het CDA ls al herhaal delijk aangedrongen op koppeling van de premie aan het inkomen van de koper, vooral ook ln verband met de bezuinigingen op woningsubsidies en herverdeling van die subsidies over de diverse ontvangers. Problemen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bijna de helft van alle Nederlanders heeft na de vakantieperiode veel zin om weer aan het werk te gaan. Dat blijkt uit een opinieonderzoek dat het bureau Lagendijk te Apeldoorn heeft ingesteld on der duizend mensen. De uitkomsten van het onder zoek: van de Nederlanders ou der dan twaalf Jaar heeft 42 procent „veel zin" het werk te hervatten: „enigermate" zin heeft 36 procent, „geen zin" heeft veertien procent. Acht procent weet het niet. Meer dan de helft (58 procent) vond de vakantie geslaagd; slechts zes procent vond de el- gen vakantie niet geslaagd. Een derde deel van de Neder landers heeft plannen voor een vakantie ln najaar of winter. Gisteren zijn ongeveer zestig Iraan- se studenten In Amsterdam in hon gerstaking gegaan in een koffiehuis te Amsterdam. Zij willen hiermee de vrijstelling gedaan krijgen van de negen studenten, die na de bezetting van de Iraanse ambassade in Wasse naar sijn aangehouden. MANAGUA (AFP, Reuter) - Een commando van het „8andlnistlsche nationale bevrijdingsfront" heeft gis- teren een radiostation in de Nicara- Oorzaken guaanse hoofdstad Managua enige tijd bezet gehouden en een radio boodschap uitgezonden. Daarin werd de bevolking opgeroepen zich mas saal te verzetten tegen dictator Anas- taslo Somoza. Staatssecretaris Brokx liep gisteren met zijn mededelingen vooruit op een aankondiging ln de toelichting op de Rijksbegroting voor 1979, zoals deze over twee weken op Prinsjesdag "wordt gepresenteerd. Brokx deelde mee dat de herziening van de regeling voor de premlekoopwonlngen een na dere bezuiginging zal opleveren. HIJ wees erop dat de herziening nog veel administratieve problemen met zich mee brengt. In het debat over de woningbouw- markt had de staatssecretaris het gis teravond uiterst moeilijk onder een spervuur van vragen van Kamerle den, vooral van de Partij van de Ar beid. Ook op belangrijke detailvra gen over de herziening van de premie regeling bleef de staatssecretaris het antwoord schuldig. Hij hamerde er gisteravond op, dat hij en minister Beelaerts van Blok land alles op alles zetten om ondanks tegenslagen toch nog zoveel mogelijk woningen ln Nederland gebouwd te krijgen. Ook de woningwetsector heeft alle aandacht van de bewinds lieden, zo verzekerde Brokx. HIJ wees daarmee de kritiek van de hand van vooral de PvdA-woordvoerder Kom brink en Van Dam, die 's middags hadden betoogd dat een deel van de oorzaken van de stagnatie in de wo ningbouwmarkt ligt ln het nieuwe beleid dat beide bewindslieden sinds begin dit jaar voeren. Kombrink zei dat de door de bewindslieden her haaldelijk geuite zorg over de weer toenemende woningnood zich niet heeft vertaald ln concrete belelds- dagen. Staatssecretaris Brokx ment van volkshuisvesting aantra den. Dat de arbeidsmarkt ln de bouw gevaar loopt door de stagnatie ont kende 8cholten omdat de bouw ln de Bedrijfssector prima loopt, evenals bij de woningverbetering. Scholten pleitte voor meer kostenbewuste ont werpen van nieuwe woningen, grotere regelende bevoegdheden op regio naal niveau voor gemeenten en pro vincies, en tijdelijke beperkte versoe peling van het kleine kemenbeleld, en een verhoging van de grens waar bij gemeenten financiële garantie ge ven tot een bedrag van 225.000 gulden. Evenals de PvdA-woordvoerders drong Scholten aan op snelle activi teiten van het kabinet Inzake de om streden grondpolltiek. De Kamerle den merkten op dat de gemeenten nog steeds met smart zitten te wach ten op meer mogelijkheden bil de grondverwerving Vervolg op pagina 21 ADVERTENTIE CDA-woordvoerder Schoiten nam de bewindslieden enigszins ln bescher ming. Hij noemde een aantal oorza ken die liggen in de periode voordat Beelaerts en Brokx op het departe- Trein-Toegangbiljetten bij NS-station9 LONDEN (Reuter, UPI, AP) De Britse premier James Callaghan heeft gisteravond tot veler verrassing bekend gemaakt dat hij niet van plan is binnenkort algemene ver kiezingen te houden. In een toespraak van ruim vier minu ten voor radio en televisie zei de pre mier: „ik wil u zeggen dat wij door gaan omdat hetgeen wij doen het best is voor Groot-Brittannië. Ik zal op dit moment dus niet om algemene verkiezingen vragen". Al enige tijd was gespeculeerd dat de ADVERTENTIE tel je niet aan. man. 't is niks Van een onzer verslaggevers UTRECHT De heide mag dan overal prachtig in bloei staan, ze wordt niettemin letterlijk onder de voet gelo pen. Als niet spoedig wordt ingegrepen, zullen de laatste heidevelden overgaan in bos of stuifzand. Dat is de sombere conclusie van een rapport dat zojuist is gepubliceerd door de afdeling ecologie van de Utrechtse provinciale waterstaat. Nog maar tweetiende procent van ons land bestaat uit hei. In ruim een eeuw is negentig procent van de heidegrond verdwenen. Het rapport pleit voor het onbegaanbaar maken van „spontaan ontstane" wandel routes, voor speciale ruiterpaden en voor regelmatig afmaaien. Vroeger bleef de heide in stand door het steken van plaggen, beweiden met schapen, geregeld afbranden en maaien (om bezems te binden en voor veevoer). Dat is nu nauwelijks nog economisch te doen. maar laat men de heide aan haar lot over dan is zij onherroepelijk ten dode ge doemd; in tien, hooguit twintig jaar ontstaat er dan bos. Het Utrechtse rapport beveelt daarom het ruimer beweiden door schapen aan, en als ook het jaarlijks (in januari, februa ri of maart) afbranden van de hei. Maar ook gaat de heide door de recreatie snel achteruit: de bodem wordt óf verdicht juist losgetrapt, en beide zijn dodelijk voor heide planten. Elk weekeinde kan men in augustus en september mensen met armen vol hei naar huis zien gaan. en daarmee vernielen ze talloze planten Er komen dan al spoedig open plekken, die snel groter wor den. Gevoelige planten verdwijnen en grassen gaan overheersen. Er moeten volgens de provinciale wa terstaat van Utrecht dan ook paden komen alleen door de minst kwets bare gebieden. premier besloten had eind september of begin oktober nieuwe algemene verkiezingen uit te schrijven. Volgens de grondwet hoeft premier Callaghan pas uiterlijk oktober vol gend jaar verkiezingen te laten hou den omdat dan zijn mandaat van vijf jaar verstrijkt, mits zijn regering niet met een motie van wantrouwen voortijdig door het Lagerhuis naar huls gestuurd wordt. En dat laatste is zeker niet onmogelijk, aangezien de Labourre gering momenteel geen meerdereid ln het parlement achter zich heeft. De Liberale Partij, die de premier steunde met haar dertien ze tels, heeft twee maanden geleden la ten weten zich niet meer gebonden te achten aan het akkoord waarbij was afgesproken dat zij de Labourrege- ring bij kritieke stemmingen zou steunen. Callaghan zei gisteren niet wanneer hij wel verkiezingen zal laten houden, maar uit zijn verklaring dat de rege ring haar programma voor econo misch herstel in de komende zittings periode van het parlement zal voort zetten, makten waarnemers op dat hij van plan is het nog eèn jaar vol te houden. Hindernis De vraag is of dat lukt. De eerste belangrijke hindernis is de stemming over de troonrede, waarin de rege- ringspolltiek voor de komende zitting wordt aangegeven. De conservatie ven zullen ongetwijfeld deze kans aangrijpen om er de vertrouwens kwestie aan te verbinden en dan hangt veel af van de houding van de liberalen. Maar ook van die der elf Schotse nationalisten in het Lager huis. Callaghan heeft ze proberen te paaien door zich gunstig uit te laten over plannen om Schotland meer au tonomie te verlenen. Ook aan Wales is meer zelfbestuur beloofd door Cal laghan en ln het Lagerhuis zitten drie nationalistische vertegenwoordigers van dit gebied De gecombineerde wereldkampioenschappen scha ken en pesten nemen nu bizarre vormen aan. Wij weten het niet meer. Een eindspel van twee goeroes tegen één parapsycholoog komt ln onze theorieboe- ken gewoon niet voor. Nou Ja, we zien wel I >e nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hii betaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking le nebben ontvangenl f 6.55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: TYnuw-K wartel. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: nieuwe abonnee: bataalt per kwartaal opgegeven door tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie Twee verschillende Ot en Sten afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat In originele kleuren enafwasbaar frov*

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1