'olitie in Peru grijpt in Iran verbiedt demonstraties abieren niet itimistisch er Camp David 'Rhodesië later onafhankelijk' hina gaat in de leer bij de barbaren Botha maant SWAPO Russische Joden dreigt doodstraf Nicaragua ikelt 'nezuela nwerkers van universiteitsterrein verwijderd Smith: geen woorden, maar daden Nieuwe grondwet Sri Lanka: geen rassenscheiding Is regeling Namibië aanvaardbaar? TUC-congres verwerpt loonplafond ïis van premier Hoea historisch keerpunt OERDAG 7 SEPTEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 (AFP/AP) De politie heeft, gesteund door pantserwa- een einde gemaakt aan de „mars van het offer" van stakende mijnwerkers in de Peruaanse hoofdstad litie, die gebruik maakte van as en in de lucht schoot, zette 1 van de medische faculteit af, de kompels samen waren. Ze daarna gedwongen in auto- en op vrachtwagens te stap- werden met onbekende be- weggebracht. Volgens de eiste het politie optreden „en- ichtoffers". dklok reek waar de grootste ijzer mijn in Peru ligt, 450 kilometer ten noorden van Lima. heeft de regering een avondklok ingesteld, en het leger opdracht gegeven bij rellen zo nodig te schieten. De avondklok en de poli tieactie kwamen op de laatste dag van een ultimatum van de regering aan de 45.000 stakende mijnwerkers, weer aan het werk te gaan. Als zij dat bleven weigeren, zouden zij worden ontslagen. In stede van het weer aan de slag gaan van de kompels, werd echter aangekondigd dat 450.000 ambtena ren een staking zullen beginnen van twee dagen, terwijl bankpersoneel morgen het werk voor onbepaalde tijd zou willen neerleggen. De mijn werkers willen loonsverhoging van wege de levensmiddelen-prijzen in Peru, die de pan uitrijzen, de ambte naren verzetten zich tegen het ont slag van 100.000 hunner wegens be zuiniging, terwijl de bankbedienden hogere salarissen willen. Ook vorige maand legden zij al werk neer. Behal ve meer loon eisen de mijnwerkers 'dat collega's van hen die eerder we gens werkweigering werden ontsla gen, weer in dienst worden genomen. De 10.000 mijnwerkers die nu uit de tuin van de medische faculteit zijn verwijderd, verbleven daar deels al sinds begin vorige maand. Iedere dag trokken zij daarvandaan, vaak sa men met hun gezinnen, naar het cen trum van de stad om het doel van hun acties uiteen te zetten. Bij een groot deel van de bevolking lijken de kom pels op steun te kunnen rekenen. Iedereen in Peru heeft te lijden van de uitermate belabberde sociaal-eco nomische toestand. Deze wordt nog verder verslechterd door de eis van het Internationale Monetaire Fonds dat Peru moeten bezuinigen, wil het nog op leningen van het fonds kun nen rekenen. Onder andere voedsel subsidies zijn beperkt, waardoor le vensmiddelen weer duurder zijn ge worden. Dit bord hadden de mijnwer kers neergezet op het terrein van de medische faculteit, waarvan zij gisteren werden verwijderd: leve onze sta king, vrijlating van onze ka meraden, samen zullen wij overwinnen. TEHERAN (Reuter, UPI) De Iraanse regering heeft gisteren een verbod afgekondigd op alle demonstraties en publieke bijeenkomsten waartoe geen officiële toestemming van tevo ren is verleend. Het verbod volgt op een aanval op een bureau van de politie in het cen trum van de Iraanse hoofdstad Tehe ran. Bij deze aanval werd een bewa ker doodgeschoten. Het was de eerste dergelijke overval sinds de golf van protesten tegen de regering in Iran op gang kwam. Volgens de Iraanse radio is het poli tiebureau overvallen door guerrilla strijders die met Russische machine- RMONT, BEIROET (AP, UPI, Reuter) In alle stilte is -■en in het buitenverblijf van de Amerikaanse president (er het topoverleg over het Midden-Oosten begonnen, ■djl de Amerikaanse, Egyptische en Israëlische leiders volstrekt hebben afgezonderd toonde men zich gisteren j Arabische wereld uiterst pessimistisch over de afloop de vredesbesprekingen. 1 heeft gisteren een dringend p gedaan op president Sadat en r Begin om nieuwe initiatieven vouwen om een verscherping (iet conflict in het Midden-Oos- voorkomen. Gisterochtend Carter een afzonderlijk ge- met Sadat. Dinsdagavond had üei™ kerenmoord' huisl 'aOUA (AP/AFP/Reutcr) Pre- Som'oza van Nicaragua heeft enezolaanse ambtgenoot Perez ver de hekel gehaald. Deze had wnigde Naties en de Organisa- aa Amerikaanse Staten (OAS) igd een onderzoek in te stellen iet geweld in Nicaragua. Overi- ;aat de Veiligheidsraad van de et in op het verzoek; van de is nog geen antwoord binnen, ns Somoza zijn waarnemers van AS van harte welkom in zijn tuela wil vooral een onderzoek de menselijke kant van het ge in Nicaragua, en vraagt aan- voor de volkerenmoord in het gepleegd door het régime-So- om de opstand tegen zijn be te onderdrukken, President So- sprak van een „schaamteloze iging in de zaken van Nicarua" ispeelde op het verbreken van trekkingen met Venezula. erustheid 'erenigde Staten hebben hun tige ongerustheid' uitgesproken de aanhouding van een zestigtal pitieleiders in Nicaragua. Een Ivoerder van het ministerie van andse zaken zei dat onder- ig nooit kan leiden tot oplos- an de problemen in Nicaragua. de Amerikaanse president al drie uur met Begin van gedachten gewisseld. Tijdens de lunch waren de drie lei ders voor het eerst sinds hun aan komst in Camp David gezamenlijk bijeen. Amerikaanse regeringsfuncti onarissen weigerden gisteren com mentaar te leveren op berichten dat Sadat nieuwe voorstellen in Camp David op tafel zal leggen. Dit was gisteren door Tachsien Basjier, een hoge functionaris van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken verklaard. Basjier, die Sadat deze week naar Parijs had begeleid en toen naar Londen was doorgevlogen liet weten te „geloven dat wat door ons voorgesteld zal worden elke rede lijke Israëli en Palestijn tevreden zal stellen" Somber Zowel de Syrische president Assad als de leider van de Palestijnse Be vrijdingsbeweging (PLO), Jasser Ara fat, hebben voorspeld dat het overleg in Camp David niets zal opleveren en dat dit het einde van het Egyptische vredesinitiatief zal betekenen. In Pa lestijnse vluchtelingenkampen in het zuiden van Libanon werd tegen de top in Camp David gedemonstreerd. Jasser Abd Raboe, lid van het centra le comité van de PLO, verklaarde dat Sadat in de Arabische wereld had afgedaan zelfs wanneer hij zijn vredesinitiatief officieel voor mislukt zou verklaren. Ook de pers in de oliestaten toonde zich uiterst somber over de kansen op een succesvolle afloop van het overleg in Camp David. PLO-memorandum Volgens een in het Libanese tijd schrift Al Oesboeh al Arabi gepubli ceerd memorandum wil de PLO een „dialoog op het hoogste niveau" met de VS voeren. In dit memorandum stelt de PLO de instelling van een „representatief comité" van drie tot vijf Arabische landen voor die de VS ervan zou moeten overtuigen dat zij een meer evenwichtig beleid in het Midden-Oosten moeten voeren. Dit memorandum zal aan de vergadering van Arabische ministers van buiten landse zaken die op 12 september in Cairo moet worden gehouden worden voorgelegd. Botha heeft zijn bezoek aan de Vere nigde Naties in New York bekort. Opnieuw verwierp hij daar plannen voor een grote operatie van de Vere nigde Naties in Namibië, zoals voor gesteld door secretaris-generaal Waldheim. Zijn vraag aan de SWAPO stelt Botha in een brief die gericht is aan Waldheim. Botha zei dat zijn land het eens is met de voorgestelde regeling, maar niet op grond van lezingen die niet over eenstemmen met het plan zoals dat door de Veiligheidsraad is opgesteld. Hij zei dat als het geweld in het gebied voortduurt het onafhankelijk heidsplan niet kan worden uitge voerd, en als er aan het geweld een einde komt, een VN-troepenmacht niet meer nodig is. SWAPO-leider Noejoma is akkoord gegaan met het plan-Waldheim. SALISBURY (AP, Reuter) Rhodesië haalt de onafhanke lijkheidsdatum van 31 december dit jaar niet. Minister van binnelandse zaken Rol- lo Hayman meent dat de huidige blank/zwarte regering niet voor het eind van dit jaar de nodige stappen kan ondernemen. Deze regering is het resultaat van het akkoord dat de blanke leider Ian Smith sloot met de gematigde zwarten in zijn land. Hoogste orgaan van deze overgangs regering, die verkiezingen en een grondwet moet voorbereiden, is de uitvoerende raad waartoe behalve Smith de zwarte voormannen Moezo- rewa, 8ithole en Chirau behoren. Zij hebben op het uitstel van de onaf hankelijkheid, meegedeeld door een blanke minister, nog niet gereageerd. Zowel van Moezorewa als van Sithole is bekend dat zij erop staan dat ver kiezingen voor eind dit jaar gehouden moeten worden. onafhankelijk Rhodesië zou te groot blijven. Vorige maand echter heeft Smith in het geheim een gesprek ge had met Nkomo. Beestachtig Tijd winnen Waarnemers in de Rhodesische hoofdstad menen dat Smith met het uitstel tijd wil winnen voor mogelijk verder overleg met de radicale zwarte leider Nkomo. Deze heeft de binnen landse regeling, samen met zijn kom paan Moegabe, steeds fel van de hand gewezen. De blanke invloed in een Premier Smith heeft gisteren zijn land een „nieuwe, harde actie" be loofd. Hij zei niet wat voor maatrege len hij voor ogen had, maar liet wel weten dat Rhodesiës vrienden in de wereld ervan zouden opzien. Binnen twee dagen zal de Rhodesische pre mier met meer bijzonderheden ko men, zo zegde hij toe. „We geloven dat de tijd is gekomen voor minder gepraat, en meer actie." hield Smith het Huis van Afgevaardigden voor. „Beestachtig en onmenselijk" noem de hij het doden van tien overleven den van een neergestort Rhodesisch verkeersvliegtuig. Guerrillaleider Nkomo heeft ontkend dat overleven den zijn gedood, maar zegt wel dat zijn mensen het toestel hebben neer geschoten. Dit nu wordt weer in Rho desische regeringskringen betwijfeld. geweren bewapend waren. Zij zouden pamfletten hebben verspreid waarin gedreigd werd om alle aanwezigen in het politiebureau te doden. Na een bewaker te hebben doodgeschoten gooiden ze een handgranaat die ech ter niet ontplofte. Verbod Het verbod op niet geautoriseerde demonstraties is bedoeld om „de openbare veiligheid te beschermen en om sabotage te voorkomen". Het verbod werd afgekondigd aan de vooravond van door de oppositie op touw gezette betogingen ter nage dachtenis van de slachtoffers van botsingen met de veilighfldstroepen enkele dagen geleden. De politie heeft opdracht om hard op te treden tegen overtredingen van de nieuwe maatregel. Aangenomen wordt dat het verbod tot doel heeft om het geweld in Iran de kop in te drukken voordat de sjah begin volgende week voor bezoeken aan Oost-Duitsland en Roemenië ver trekt. Een woordvoerder van de oppo sitie deelde gisteren mee dat de voor vandaag geplande rouwmars was af gelast maar dat de staking van de winkeliers in de bazaar wel doorgang zou vinden COLOMBO (Reuter) In 8ri Lanka, het vroegere Ceylontreedt een nieu we grondwet in werking om een eind te maken aan meer dan dertig jaar rassenstrijd. Sommige politieke groe peringen verzetten zich tegen deze grondwet, maar volgens de voorstan ders ervan worden er belangrijke con cessies in gedaan voor de ethnlsche minderheden, waarbij de 2,5 miljoer Tamils, die ongeveer 18 procent var de bevolking uitmaken. Zo worden dc beperkingen op het gebruik van de eigen taal van de minderheden ver zacht en krijgen de Tamils, wier voor ouders uit zuidelijk India naar Cey lon kwamen, betere kansen op een betrekking bij de overheid. Resten van het neergestorte Rhodesische vliegtuig. NEW YORK (AP, Reuter) De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Botha heeft de Namibische bevrijdings beweging SWAPO gemaand met een ondubbelzinnig en schriftelijk antwoord te komen op de vraag of zij de door de Veiligheidsraad aanvaarde regeling voor Namibië (Zuidwest- Afrika) accepteert. Verschillen van mening over de aan wezigheid van militairen in Namibië, en uitstel van de onafhankelijkheid (zoals bepleit door Waldheim) nopen tot verder overleg, aldus Botha. BRIGHTON (Reuter, AP) De Brit se vakbonden hebben op het congres van het vakverbond TUC in Brighton de voorstellen van premier James Callachan om de loonstijging vol gend jaar tot maximaal vijf procent te beperken met een grote meerder heid verworpen. De bonden gingen wel akkoord met een motie waarin was voorgesteld terug te keren tot èen „verantwoordelijk" collectief overleg over de lonen. Zij erkenden hiermee min of meer het argument van de regering dat grote loonsverho gingen een nieuwe inflatiespiraal zou den veroorzaken. De vakbeweging heeft -de afgelopen drie Jaar beperking van de loonstij ging aanvaard. In die tijd is de infla tie gedaald van 26,6 tot 7,8 procent per Jaar, een belangrijk argument voor Labour bij de komende parle mentsverkiezingen, die naar de me ning van de meeste politici op 5 okto ber van dit jaar gehouden zullen worden. TEL AVIV, MOSKOU (UPI, Reuter) Vier Russische Joden lopen de kans dat zij ter dood veroordeeld worden aan het einde van een proces dat vijf jaar heeft geduurd en dat deze week in de Oekrainische stad Donetsk werd afgesloten. De Engelstalige Jerusalem Post schreef gisteren van „verwanten van enkele beklaagden" te hebben ge hoord dat de vier Joden hadden te rechtgestaan omdat ze textiel dat uit hun fabriek in de buurt van Bakoe kwam, onderhands voor een half mil joen roebel van de hand hadden ge daan. Het viertal heeft hoger beroep aantekend. Volgens de Israëlische krant hebben de vier de aanklacht ontkend, maar heeft de rest van de vijftig beklaag den, overwegend Joden, geheel of ge deeltelijk bekend en is veroordeeld tot gevangenisstraffen variërende van 10 tot 15 jaar. Tegen de Amerikaanse zakenman Francis Crawford is gisteren voor een rechtbank in Moskou een voorwaar delijke straf van vijf jaar dwangar- beldkamp geëist. De Amerikaan staat terecht op beschuldiging van overtreding van de deviezenbepalin- gen. De Rus Wladimir Kiselyow. die Crawford 20.000 roebels voor achtdui zend dollar zou hebben verkocht, dient volgens de openbare aanklager bestraft te worden met vijf jaar dwangarbeid en verbeurdverklaring van zijn bezittingen. Een kleine groep Russische dissiden ten heeft gisteren opgeroepen tot in ternationale steun voor de vrijlating van Kirill Podrablnek. Podrabinek, een broer van de Russische dissident Alexander Podrabinek werd enkele maanden geleden tot 2'/, Jaar gevan genis veroordeeld wegens illegaal wa penbezit. De oproep, gericht aan het adres van Amnesty International, werd gedaan ter gelegenheid van de onofficiële „dag voor de rechten van gevangenen". r Johan ten Hove n de Britse vertegenwoordiger Lord Macartney in 1793 aan het hoofd een delegatie naar China toog om bij het keizerlijke hof een verzoek dienen om vrije handel met China en een behandeling op voet van kheid, kreeg hij van keizer Tsjien Loeng van de Tsjing-dynastie een mee voor zijn koning George III. iaam liet de Chinese keizer de heerser van het toen toenmalige Ise imperium weten, dat het natuurlijk aardig was dat Europeanen zover over zee wilden leren van de Chinese beschaving en cultuur, en ze met hun tributen voor de „zoon des hemels" hartelijk welkom m, maar dat van vrije handel en verkeer op voet van gelijkheid lurlijk geen sprake kon zijn en dat de Britten, net als alle andere enlandse bezoekers behandeld zouden worden alsbarbaren. rotse Chinese keizerrijk, het „Rijk van lidden" en het „Al onder de hemel", ®erd door een keizer die het „hemels laat" gekregen had over alle landen ter d. voelde zich duidelijk superieur aan aliggende landen, die als vazallen hun ten bij het keizerlijke hof mochten len. China was het enige beschaafde Ier wereld. Met minachting werd neer- n op de barbarenvolken rondom, en de tn mochten dan superieur zijn in het in van oorlogen, het bleven barbaren. nederd ese keizers verlaagden zich ook niet reizen naar het buitenland te maken buitenland eigenlijk), vreemdelingen öen wel naar China als er wat te bepra- 'as. en bovendien viel er voor beschaaf- Mnezen in het buitenland toch niets te tegen Engeland (1839-1842) werd het trotse keizerrijk keer op keer vernederd door de westerse „barbaren" die met hun superieu re oorlogstechniek In staat bleken China de ene concessie na de andere af te dwingen. Tal van grote en kleine koloniale machtheb bers eisten en kregen hun handelsconces- sles waarmee het „Rijk van het Midden" „als een meloen in stukjes werd gesneden". Ook uit deze tijd stammen de „ongelijke verdragen" waarbij de Russische tsaren grote delen Chinees grondgebied inlijfden. China werd weliswaar nooit volledig gekolo niseerd, maar wel een speelbal voor de mogendheden uit het westen en het noorden. Mijlpaal -■ lusie van deze superioriteit werd in de ntlende eeuw wreed verstoord. Begiru met de nederlaag in de opium-oorlog En net als in alle andere echte of semi- koloniën ontstonden ook in China de mo derne nationalistische bewegingen die uit eindelijk culmineerden in de overwinning Partijvoorzitter Hoea Kwo-feng (midden) wordt in Boekarest voorge licht over de zware industrie in Roemenië. Rechts staat de Roemeense president Nicolae Ceausescoe. van het communistische Rode Leger van partijleider Mao Tse-Toeng. Vanuit de2e gezichtshoek gezien Is de reis van de huidige Chinese premier en partij voorzitter Hoea Kwo-feng naar Joegoslavië, Roemenië en Iran een mijlpaal in de ge schiedenis. Ze betekent een ommekeer in tweeduizend Jaar Chinese opstelling tegen over het buitenland. Hoea's reizen zijn geen incident, want in Belgrado werd na zijn vertrek bekend gemaakt dat de Chinese leider binnenkort opnieuw op reis gaat en deze keer ook West-Europa zal aandoen. De Chinese leiders lijken definitief gekozen te hebben voor een actieve buitenlandse politiek, waarbij nu niet alleen hoge gasten uit het buitenland naar Peking worden ge haald. De leiders gaan er zelf op uit. En niet alleen zij, China heeft de afgelopen maanden tal van delegaties de wereld inge stuurd die op velerlei terreinen hun voelho rens moeten uitsteken. Daarbij is op weten schappelijk, technologisch en cultureel ge bied een groot aantal contracten gesloten, terwijl met name in Frankrijk en Engeland aankopen zijn gedaan op het militaire vlak. Verder zijn de Chinezen van plan een groot aantal studenten de wereld in te sturen, die zich vooral moeten bekwamen In de techni sche vakken. Zo moeten er tegen de twaalf honderd per Jaar naar Engeland, vijfhon derd naar Japan en Canada, honderdvijftig naar Australië en een onbekend aantal naar West-Dultsland, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Roemenië en Joegoslavië. Zelfs gaan er volgend jaar vijfhonderd naar de Verenigde 8taten, een land waarmee de relaties nog steeds niet volledig hersteld zijn. Er kan nu blijkbaar wel wat geleerd worden van de barbaren. „Vertrouwen" Politiek en militair willen de Chinese leiders blijkbaar ten koste van alles voorkomen dat ze ooit nog eens door kleine en grote mogendheden onder de voet worden gelo pen. Ze zijn tot het inzicht gekomen dat een wapenwedloop zonder technologische ken nis uit het westen niet bij te benen is. laat staan ln te halen, althans niet met die snelheid die de Chinezen zich wensen. De officiële lijn van „vertrouwen op eigen kracht" lijkt op het militair-industriële vlak definitief verlaten te zijn. Voor een deel is de Chinese openheid naar bulten en de reislustigheid van de leiders te verklaren uit de schier psychotische angst voor omsingeling door de Sowjet-Unie, dat na de Amerikaanse aftocht uit Indo-Chlna zijn macht aan de Chinese zuidflank heeft vergroot. De toetreding van Vietnam, en in het kielzog daarvan Laos tot het Sowjet- Russlsche kamp moet bij de Chinese leiders hard aangekomen zijn. In historisch per spectief betekent deze stap dat de vroegere vazal uit het zuiden samen ging spannen met de vroegere barbaar uit het noorden. China sloeg terug via een diplomatie! offen sief wat een vredes- en vriendschapsverdrag met Japan opleverde en verder een aantal culturele en wetenschappelijke uitwisse lingsverdragen met Moskous meest eigen zinnige vrienden in de Balkan en Moskous machtigste buur in het zuiden, de omsinge- laar moet blijkbaar omsingeld worden. Moderne natie Economisch past de Chinese hang naar buiten in de lijn van de overleden premier Tsjoe En-Lai, die samen met de huidige vice-premler kort voor zijn dood een plan opstelde volgens welk de Chinese Volksre publiek aan het eind van deze eeuw een moderne geïndustrialiseerde natie moet zijn. Daarvoor zijn geavanceerde technie ken die China niet ln huis heeft noodzake lijk en daarvoor is een groot aantal deskun digen nodig die nu blijkbaar in het buiten land opgeleid gaan worden. Of China zich in de nabije toekomst ook verder zal openstellen voor buitenlandse bezoekers, die verder willen kijken dan de onder leiding van gidsen of bewakers plat getreden paden, is niet te vooralen. Hopelijk komt er met de teruakomst van duizenden studenten uit het buitenland wel meer openheid en vrijheid ln de Chinese tam e- ving zelf. want ook de Chinese mens leeft niet graag bij rijst alleen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7