Spontaan gedrag De tekening van een lezer Werkgevers tegen vrije vrijdagmiddag Trouw Commentaar Jwijgen goud? Dr Jac. N. Zaal: sekse, leeftijd en milieu nauwelijks invloed Pronk en zijn opvolger (1) Pronk en zijn opvolger (2) Plan Groenevelt oogst kritiek: Akzo dochter gaat sluiten geen strafvervolging op tafel lammergier succes ingebakken PQNI NDEROAG 7 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET ij alle deining die is ontstaan over het jesprek van Trouw met de Oos- irijkse bondskanselier Bruno Kreis- y moet ook de volgende vraag aan de komen: behoorde het niet tot de intwoordelijkheid van de redactie k vraaggesprek niet te publiceren of elk geval de meest gewraakte passa- s te schrappen? gij het overzien van de schade die reisky heeft aangericht kan inder- sad worden opgemerkt dat de redac- het allemaal had kunnen voorko- Ijen door het stuk gewoon in de Iade te Die schade is niet gering. |)ij de onderhandelingen over een re ling voor het Midden-Oosten zijn :t de officiële, rechtstreekse contac- I tussen de verschillende partijen b belang. Bij zo'n langdurig en deli- proces zijn juist de indirecte, mele kanalen van overleg uiterst ingrijk. In dat „tweede net" van jntacten, waar allerlei gedachten jmnen worden uitgewisseld en gevoe- kunnen worden afgetast zonder I zoiets meteen politieke gevolgen 'n „tweede net" van contacten be lt er ook tussen Egypte en Israël en Oostenrijker Kreisky speelde daar- een belangrijk rol. Hij heeft op trschillende kritieke momenten als boodschapper dienst gedaan. In de klip huidige fase was hij bezig een vertrou wensrelatie op te bouwen tussen de ■gyptische president en de oppositie in Israël. Tegelijk zorgde hij er voor dat Sadat nauwer verbonden raakte met de Europese socialistische partijen. Allemaal verbindingen die de kans op I Ê01 I \JT f Ëf een voorgaand proces naar vrede be- ET III W I vorderen en de kans dat de vlam in de J pan slaat verminderen. a Dit nuttige spel is nu door Kreisky QG I fl 16 I I I Q G fl I I G afgebroken. De manier waarop hij zich heeft uitgelaten over de Israëlische premier is ontoelaatbaar bij de om- v onderwijsredactie gang tussen beschaafde staten. Zelfs de Israëlische oppositie heeft wei af- AMSTERDAM Sekse, leeftijd en milieu hebben nauwelijks stand moeten nemen van Kreisky. invloed op de ontwikkeling van de intelligentie. Het gedrag Voor Israeli's heeft hij zich onmogelijk van het kind is veel meer bepalend. Een kleuter van vier. die gemaakt ais bemiddelaar en dat is spontaan en ondernemend is, zal zich intelligenter ontwikke- bi,zonder jammer. len d£m zljn timide leeftijdgenootje. Deze constatering hadden we zelf kun nen voorkomen als we Kreisky's gepe perde beledigingen aan het adres van Begin voor ons hadden gehouden. Maar dat had wel betekend dat de redactie belangrijke informatie voor de lezers had achtergehouden. Want het is immers goed te weten dat Kreis ky, die graag een bemiddelende rol wil spelen in het Midden-Oosten, in wezen een diepe afkeer heeft van de leiders van één van de betrokken partijen. Kreisky verraadt met zijn uitlatingen dat hij grote emotionele problemen krijgt zodra hij zich intensief moet bezighouden met de inwoners van de staat Israël. Dat is een gegeven dat wij niet graag onder de tafel hadden ge houden. Zwijgen mag dan goud zijn, verzwij gen kan voor een journalist goed fout zijn. Terug naar 1926. In dat jaar maakte de oenmalige kamervoorzitter Ruys de Beerenbrouck een einde aan de vloed van interpellaties die het goed :tioneren van het parlement dreig de te ondermijnen. overwoog terecht dat ieder ka- ha nierlid het recht heeft een aangelegen- rdl rid. die niet tot de op de kameragen- staande onderwerpen behoort, in e vergaderihg aan de orde mag stellen - de minister dus mag interpelleren, eyn Ruys overwoog ook dat leden, die tot n een minderheid in de kamer behoren, t M venzeer het recht hebben op een (ebl nterpellatie als de leden van de meer it ierheid. In dat geval moet de meerder- :id ruimschoots in staat worden ge it tijdens de interpellatie duidelijk' te™ e maken, waarom zij een bepaald ton icleid steunt, ïzei is Kamervoorzitter Ruys vond het echter e gek dat het zo langzamerhand ge- bni\k was geworden, dat kamerleden ook een interpellatie aanvroegen voor allfflei zaken waarin de agenda van de kamer reeds voorzag. Het betreffende onferwerp kwam bij voorbeeld binnen redelijke termijn aan de orde bij de" behandeling van de begroting. Desal niettemin was het voor kamerleden soms aantrekkelijker de zaak via een interpellatie aan de orde te stellen. (Nog afgezien van publicitaire overwe gingen, voor zover die toen al beston den) omdat de spreektijd dan zoveel gunstiger voor hen uitviel. De interpellant mag immers geduren de tien minuten het woord voeren. Daarna antwoordt de minister. Dan is weer het woord aan de interpellant en pas daarna mogen andere kamerleden zich met het onderwerp bemoeien. Ruys meende daarom een einde te moeten maken aan al die interpellaties die met een redelijke termijn volgens de gewone orde van de kamer in behandeling zouden worden genomen. Het interpellatierecht zou anders im mers leiden tot een overbodige en ongerechtvaardigde verdeling van spreektijd. Tot zover een stukje ge schiedenis van het recht van interpella tie. Terzijde zij hier opgemerkt dat het aantal interpellaties sindsdien sterk afnam. De invloed van het gedrag op de ontwikkeling van de intelligentie is een van de belangrijkste ontdekkin gen uit het onderzoek dat de psycho loog Jac. N. Zaal op een groot aantal scholen in Nederland heeft gehouden. Hij is gistermiddag op dit onderzoek gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. De promotie vond plaats op de Vrije Universiteit van Amsterdam. Het gedrag van een kind was tot nog toe moeilijk te meten. Dr Zaal heeft om dit mogelijk te maken een vragen lijst ontwikkeld, die door de kleuter leidster en de leerkracht van de lage re school in korte tijd kan worden ingevuld. De ontwikkeling van de vragenlijst was een moeizaam proces, omdat subjectieve factoren zo veel mogelijk moesten worden uitgeban nen. Zo mocht bijvoorbeeld het halo effect, het kind gedraagt zich zoals de leerkracht verwacht, geen invloed uitoefenen. De lijst moest zo objectief mogelijk zijn. Spelen met lego Zaal ontdekte dat bepaald gedrag van invloed is op de ontwikkeling van bepaalde onderdelen van de intelli gentie. Een bazig kind, dat in de kring het woord voert, de rollen verdeelt tijdens het spel, zal zich vooral ver baal ontwikkelen. Bij de kleuter, die uren met lego kan spelen en zich niet snel laat afleiden, ontwikkelen zich die onderdelen van de intelligentie, die te maken hebben met het abstrac te denken. In de vragenlijst worden vier hoofd aspecten onderscheiden. De vrijmoe digheid, de werkhouding, de sociale omgang en de emotionaliteit. Uit het onderzoek bleek dat de eerste twee aspecten in twee jaar tijd nauwelijks veranderden. Een kleuter van vier, die bij de eerste test erg verlegen was en weinig zelfvertrouwen bezat, had dit zelfde gedrag nog toen het kind op zesjarige leeftijd opnieuw werd ge test. Ook de werkhouding was in twee jaar niet gewijzigd. Een slordige kleu ter kwam bij de tweede test opnieuw als slordig uit de bus. Wat wel sterk veranderde waren de sociale omgang en de emotionaliteit. De vechtersbaas, die op de kleuter school andere kinderen steevast plaagde, kon na twee jaar best veran derd zijn in een vriendelijke boy. Het omgekeerde kwam ook voor. Jac. Zaal zet zelf wel enige kanttekenin gen bij deze constatering. „Het kan aan de leerkracht liggen, aan de om standigheden thuis. Ik zou er niet te grote conclusies uit willen trekken." Spontane kinderen ontwikkelen zich doorgaans intelligenter Voorspelling Het belang van de vragenlijst is voor al van didactische aard. De kleuter leidster en de leerkracht van de lage re school kan na invulling van de lijst beter op een kind reageren. Een verle gen en bange kleuter, die weinig aan dacht vraagt, kan nu extra worden gestimuleerd en op zijn gemak wor den gesteld. Een kind dat zich slecht kan concenteren, moet daarin veel meer begeleid worden omdat een ma tige werkhouding wel van invloed is op de latere ontwikkeling van de in telligentie. De test heeft een voorspellend karak ter. Kleuters, die spontaan zijn en bazig, leveren op de lagere school betere schoolprestaties dan de angs tige en verlegen kleuters. Voor jon gens gaat dit in bijna alle gevallen op. voor meisjes is de voorspelbaarheid naar aanleiding van het gedrag min der groot. Het spontane meisje van de kleuterschool hoort later niet per se tot de intelligentste kindeen van de klas. Het kan wel, maar het ver band tussen dit gedrag en de school prestaties is minder groot. Het meis je, dat als kleuter eerder het type was dat de kat uit de boom keek. blijkt zich op de lagere school beter te ont wikkelen dan haar vrolijke, spontane vriendinnetje. Beïnvloedbaar Het voorspellende karakter van de test geldt dus veel meer voor jongens dan voor meisjes. Waar ligt dat aan? Jac Zaal: „Er zijn verschillende ver klaringen mogelijk. Het kan zijn dat de kleuterleidsters en de leerkrach ten andere normen aanleggen bij het beoordelen van jongens dan bij meis jes. De beschrijving van het gedrag van jongens is kennelijk meer genor meerd. Bij meisjes ligt dat duidelijk anders. De een stelt wellicht andere eisen dan aan de jongens, de ander verwacht er minder van of reageert anders op meisjes dan op jongens. Er kunnen best cultureel bepaalde as pecten een pol spelen, maar of dat zo is, daar moet eerst meer onderzoek naar gedaan worden om dat te beves tigen." „Een andere mogelijkheid is dat meisjes zich inderdaad anders gedra gen dan jongens. Dat hun gedrag meer afhankelijk is van factoren van buiten. Bijvoorbeeld of ze de juffrouw wel of niet aardig vinden, of van de andere kinderen. Jongens zijn duide lijk minder beïnvloedbaar door deze factoren dan meisjes." In hoeverre maakt dit verschil voor de betrouwbaarheid van de lijst? Jac Zaal: „Bij de overgang van de kleu terschool naar de lagere school, toch altijd nog een hele stap, moet je meis jes meer het voordeel van de twijfel gunnen dan jongens. De voorspellen de waarde is bij jongens drie keer zo hoog als bij meisjes." Sociale status Uit het onderzoek van dr. Zaal blijkt dat het beroep van de vader, de socia le status van het gezin, nauwelijks invloed heeft op de ontwikkeling van de intelligentie. In ons land draaien meerdere compensatieprogramma's, die aan kinderen uit lagere sociale milieus extra kansen bieden. Moeten die nu worden afgeschaft, nu uit het onderzoek naar voren komt dat de status er niet toe doet? Jac Zaal: „Intelligentie is niet uitslui tend afhankelijk van de opvoeding. De erfelijke aanleg speelt ook een rol. De verwachtingen die compensatie programma's hebben gewekt, zijn wat overtrokken. Het lijkt erg moei lijk te zijn om zelfs met gerichte pro gramma's de intelligentie merkbaar te verhogen. Je zou meer kans van slagen hebben als het spontaan leren van kinderen een groter accent kreeg. Het spontane gedrag is daarvan een voorwaarde, maar ook een stimule rende omgeving. Kinderen die zich verbazen over wat ze meemaken, thuis, op straat en op school, gaan sneller vooruit dan kinderen die zich nergens om bekommeren. Ik denk dat de compensatieprogramma's in zoverre aangepast moeten worden dat meer naar het individuele gedrag gekeken moet worden. Je moet het onderwijs dan meer aan het gedrag van het kind aanpassen." „Denk niet dat ik tegen opheffing van achterstanden ben. Integendeel, ik vind het erg belangrijk. Maar de te leurstellende uitwerking van de com pensatieprogramma's zou je kunnen verklaren uit de te algemene ontwik keling van de intelligentie. Ik denk dat een aanpak die meer naar het gedrag van het kind kijkt meer effect heeft." Jac Zaal is zelf de eerste om te waar schuwen tegen al te hoge verwachtin gen. „De ontdekking dat het gedrag de intelligentie kan beïnvloeden is geenszins het ei van Columbus. Ge drag is te veranderen maar het karak ter blijft toch het aard van het beestje." Tekeningen, bjj_ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres" aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Nu de actualiteit van deze week, toen de voormalige minister van ontwikke- ndi lingshulp Pronk een interpellatie van i zijn ambtsopvolger De Koning door de rsti Kamermeerderheid werd geweigerd. e'1 De zaak waarom het gaat is belangrijk genoeg voor een parlementaire discus- Minister De Koning heeft de steun taan vijf concentratielanden van zijn begroting afgevoerd, echter onder het nadrukkelijke voorbehoud van de par lementaire goedkeuring. De vraag rijst daarmee binnen welke termijn de kamer zich over de zaak dient uit te spreken. De meerderheid meende dat dit best kon wachten tot de irm behandeling van de begroting over nee enkele maanden. De maat van Pronks bul ingeduld was toen echter vol en hij a[^ foeg prompt na deze kamer-uitspraak n en interpellatie aan. Pi Een slecht verliezer? Of een terecht jeduldige oud-bewindsman die ziet dat er door tijdsverlies onherstelbare ichade wordt aangericht? Het staat ia* 'ast dat het verminderen en tenslotte beëindigen van ontwikkelingshulp pro- Ujj cedures vereist van vele maanden. Dit ,rd geldt te meer waar de minister zelf een. "idrukkelijk voorbehoud maakte ter ike van de parlementaire goedkeu ring. Dit argument van Pronk is niet steekhoudend. Pronk is dus een slecht verliezer, die het kennelijk maar moei lijk verkroppen kan dat zijn opvolger nu eenmaal een ander beleid voert. Rest nog de vraag waarom de meer derheid van de kamer Pronk die inter pellatie niet gunde. Van belang is in dit verband dat het enige juiste argument waarom de interpellatie kon worden afgewezen (namelijk dat het onder werp al op de kameragenda stond) nauwelijks werd genoemd. Fractie voorzitter Rietkerk van de WD meende bijvoorbeeld dat het „niet opportuun" was, alsof het in deze kwestie interessant is wat Rietkerk opportuun vindt of niet. CDA-fractie- voorzitter Aantjes daarentegen wees nadrukkelijk naar de eerder gedane Kameruitspraak over dit onderwerp. Maar ook dat levert naar onze mening geen argument op een interpellatie- aanvraag te weigeren. Het is duidelijk: overgevoeligheid ter weerszijde heeft een zuivere afhan deling van deze kwestie onmogelijk gemaakt. Ten onrechte is daarmee de indruk gewekt alsof minister De Ko ning de zwijgende bescherming van de kamermeerderheid nodig heeft. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Het voorstel van de voorzitter van de Indu striebond NW, Arie Groenevelt, om terwille van méér werk gelegenheid voor alle werknemers een vrije vrijdagmiddag in te voeren, is bij de werkgevers in het verkeerde keelgat geschoten. EEN AFSCHEIDSGROETJE Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen schrijft deze week in zijn blad „De Onderneming" dat verkor ting van de arbeidstijd alleen aan vaardbaar is als dat gepaard gaat met een evenredige verlaging van de lonen. De kosten voor het aantrekken van ongeveer tien procent méér per soneel moeten volgens Groenevelt gedekt worden, doordat de werkne mers anderhalf procent van hun loon inleveren, terwijl het resterende be drag door de overheid - die minder sociale uitkeringen behoeft te doen voor rekening kan worden genomen. Dat lost niets op. schrijft het VNO, omdat het lang niet zeker is dat alle nieuw te scheppen arbeidsplaatsen door werklozen zullen worden ingeno men. Daardoor gaat het argument dat er besparingen zullen optreden in de collectieve sector volgens de werk gevers niet op. Integendeel, zij voor spellen een verdere stijging van de collectieve uitgaven. Het VNO con cludeert dat de belastingbetalers en premieplichtigen voor de kosten zul len moeten opdraaien. Zij zullen op hun beurt de lasten afwentelen op het bedrijfsleven. „Hierdoor worden be staande arbeidsplaatsen versneld af gebroken", zo redeneert het VNO. Een andere moeilijkheid is dat extra arbeidsplaatsen ook een uitbreiding van de bedrijfsinrichting zullen ver gen zonder dat daar enige stijging van de concurrentie tegenover staat. „Dit zal weer leiden tot een verdere verslechtering van onze concurrentie positie, verlies van arbeidsplaat-' sen waarna de heer Groenevelt het voorstel kan doen over te gaan op de vierdaagse werkweek", zo grapt het VNO. Van een onzer verslaggevers ASSEN Het Akzo-bedrijf Wllco in Assen waar mlxapparatuur wordt gemaakt moet volgens de directie sluiten. Dit betekent ontslag van de vijfenveertig werknemers. Volgens de districtbestuurder Qoudriaan van de- industriebond CNV gaat de vakbewe ging niet akkoord. De bedrijfsleiding ziet op langere ter mijn geen toekomst meer voor het bedrijf, maar de vakbonden menen dat het nog wel rendabel kan draaien. Bovendien acht men het onverant woord om mensen op straat te zetten in deze tijd van werkloosheid. Toen Jon Laman uit Badhoeve dorp zo'n twee weken geleden in deze hoek iets over goede, foute en slechte koppen boven kran tenberichten las, viel zijn oog in diezelfde krant op deze: 'na over lijden op operatietafel geen straf vervolging'. Hij zag het ondanks de trieste situatie al voor zich: strafvervolging op de operatieta fel. Ook geen beste kop, dus Jon stuurde die meteen op. Een Am sterdamse lezer deed hetzelfde, maar dan met een stukje uit een huis-aan-huus-blad, waar dit bo ven stond: 'eenrichtingverkeer door riolering'. Commentaar van die lezer: „Wat een droevig ge zicht zal dat zijn, al die leuke speelgoedautootjes de rioolbuis in." Op zoek naar meer van dit soort lachertjes stuitten we in ande re dagbladen dan Trouw op deze. voor meer dan één uitleg vatbare koppen: 'mevrouw Haars zit vast'. Niet in de Bijlmerbajes, zoals u wellicht zou vermoeden. 'Turken krijgen film niet bekort' (ze krijgen 'm zelfs helemaal niet), 'huwelijk houdt huis' blijkt bij nadere lezing niet zozeer met de huwelijken, maar met de toe wijzing van huizen te maken te hebben. En wat te denken van deze: 'Sexuologen: nee. niet doen!' Wat moeten ze niet doen? Dat blijkt nergens uit het bijbe horende verhaal: het is dan ook geen advies aan seksuologen, maar van hen aan ouders. Even dachten we dat het om een modern kunstwerk ging dat de buurt niet zinde, toen we dit la zen: 'Bewoners boos omdat Lisse bijl in plantsoen zet'. Maar nee, Lisse blijkt het openbare groen met de zogenaamde botte bijl te lijf te willen. Even raadselachtig was deze kop: 'Heroïnesmokkel per post ontdekt'. Hadden re chercherus net zo lang brieven zitten schrijven tot ze hun ont dekking deden? Niets daarvan. Er werd per brief heroïne ge smokkeld. Precies verkeerdom kwam ons deze kop voor: „Olie op strand kwam niet uit grote vlek". Logischer zou geweest zijn, dat de grote vlek op het strand niet van olie afkomstig was. wat trouwens op hetzelfde neer kwam. omdat hier sprake was van een vermeende olleplek op zee, die voor de olievlek op het strand verantwoordelijk zou zijn. 'Veendam met gemak langs ar metierig Heerenveen'. Een kryp- tisch opschrift, maar het staat dan ook boven een sportbericht. In de sport kent men een geheel eigen jargon. Zo wordt er ergens gesproken van een 'scheidsrech tervreter', waar een leek niet an ders dan een kannibaal van kan maken, en elders over een voet- balculb die 'verder bekert'. Een sportkop zou ook deze kunnen zijn: 'VS drukt Damrak', maar dat is er eentje uit de financiële wereld, die er ook een aparte vak taal op nahoudt. Hoewel, het kan net zo goed duidelijker, want in een andere krant van dezelfde datum stond gewoon: 'dollar drukt beurs'. Tot deze eeuw leefden er in het Alpengebied lammergieren, reu zenvogels met een vleugelspan wijdte van 2,8 meter. Geleerden uit Zwitserland. Oostenrijk. Ita lië en Frankrijk willen nu probe ren de soort in die streken terug te brengen. Ze hebben daar al. meldt het Franse blad „L'Auro- re" een beginnetje, mee gemaakt: een paar jonge lammergieren uit het grensgebied tussen de Sow- jet-Unie en Afghanistan zijn in een kanjer van een volière gezet in het Franse Haute-Savoie. De bedoeling is dat ze op die manier vast aan het klimaat wennen, maar of dat zal lukken is op geen stukken na te voorspellen. Zelfs voor de vogelkundigen is het maar de vraag of de dieren zich na zo'n lange tijd aan Europese omstandigheden kunnen aanpas sen en of ze voldoende eten zullen vinden. Bij jonge lammergieren is bovendien moeilijk vast te stel len of het om een mannetje of een vrouwtje gaat. Pas als er in de Alpen minstens dertig paar van deze gieren rondvliegen zullen de kenners van een geslaagde po ging durven spreken. KJ leverbaar. Broekhuis. Broekhmsweg 5. Al bergen (O). Tel. 05494- 478. Adam. tel. 020-734666. 7S0C lA/oaf ifirwl i Een raadselachtige advertentie, ditmaal niet vanwege een ver keerd opgestelde tekst, maar door een misdruk. Gevonden in de mini-advertenties, waar die op deze manier in een deel van de edities voorkwam. Veel valt er niet meer uit op te maken. In elk geval heet meneer geen Ko of Kobus en is hij geen officier, daar zijn we wel achter. Maar wat ie vond blijft een open vraag. „Namens alle arbeiders, leden van DAWU, wil ik onze diepe dankbaarheid uitspreken tegen over CLAT-Nederland en alle an dere broeders en organisaties die samen met jullie het succes in onze strijd tot stand hebben ge bracht". Een bedankbriefje van DAWU. de vakcentrale van CLAT (vak bond van Latijns-Amerikaanse arbeiders) op het Caribische ei land Dominica voor de effectieve hulp die CLAT-Nederland, de Voedingsbond CNV en de Voe dingsbonden FNV de 96 stakende arbeiders van een van de bana nenplantages van Geest Holding op het bovenwindse eiland Domi nica hebben geboden. De arbei ders zijn nèt weer aan het werk gegaan; de mannen en vrouwen waren sinds 21 november vorig jaar in staking, omdat ze geen antwoord kregen op hun eis van 10 procent loonsverhoging met terugwerkende kracht tot juni 1975. De lonen waren toen al drie jaar lang niet verhoogd. De man nen moesten met zo'n 6,50 per dag zien rond te komen, de vrou wen zelfs met de helft. Omdat aan de staking al een hele reeks kleinere conflicten vooraf waren gegaan (ontslag wegens zwanger schap. onjuiste uitbetaling van ziektedagen, bedreiging van vak bondsleden door bedrijfsleiders) was de maat voor de arbeiders vol en gingen ze in staking. Van Geest Holding, een multinationa le onderneming die in Engeland haar hoofdkantoor heeft, is onge veer een kwart van de 75.000 ei landbewoners afhankelijk, om dat het bedrijf de export van bananen daar compleet in han den heeft. DAWU had dus een harde dobber aan de onderhan delingen met de directie en was, blij dat de Nederlandse organisa-* ties insprongen. De Voedings bond CNV diende een klacht in bij de Internationale Arbeidsor ganisatie in Genève, de Voe dingsbonden FNV deden hetzelf de bij hun internationale contac ten. CLAT-Nederland legde een onderzoekdossier met alle gege vens aan, en met z'n drieën gin gen de organisaties, vergezeld van vertegenwoordigers van de Wereldfederatie van agratrsche arbeiders, met de hoofddirectie in Engeland praten. Bovendien schonken CNV en FNV elk dui zend gulden aan de stakers, die in al die maanden noch loon, noch een sociale uitkering kregen; ook van Curagao kwam financiële hulp. Het resultaat van alle in spanningen hier en overzee is dat alle arbeiders nu weer aan het werk zijn, een loonsverhoging van 15 procent krijgen plus een uitkering ineens van een paar honderd gulden Het is maar om duidèlijk te mq- ken, dat steun van Nederlandse organisaties aan minderheids groepen elders in de wereld dus wel degelijk iets kan uithalen. „Te weinig vrouwen in de poli tiek: dat is waar. Soms denk ik wel eens dat het nog erger is dat die vrouwen die wél op politiek niveau bezig zijn, zich gedragen alsof ze blij zijn dat ze mee mo gen doen. Eigenlijk hun terrein niet, maar als ze er dan al zijn beland, doen ze krampachtig geen dingen waardoor ze minder aardig gevonden kunnen worden. De werkelijkheid van veel vrou wen is nog altijd die van de hen omringende mannen. Aan een andere manier van kijken en an dere spelregels zijn we helaas nog lang niet toe. Om dat tot stand te brengen moet Je trouwens met velen zijn. Het is bij vrouwen zo ingebakken dat ze het beste ach ter de schermen kunnen functio neren, dat ze het echte toneel niet op te krijgen zijn. Juist daar zijn ze het hardste nodig. Om die ver anderingen door te voeren." Een brief van het Apeldoornse gemeenteraadslid Mia Buis in het feministisch maandblad Opzij

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5