inder lawaai stadsbus Splitsing in PvdA Groningse staten Programma's over Europa door overheid betaald jödw LANCERS Rita Geen stijging geweld onder café-bezoekers Molukkers moeilijk naar Indonesië 'Waddengebied onder H<Ull internationaal verdrag' jCVCÜOp; inister Ginjaar bij behandeling wet op geluidshinder Gas en elektra duurder door milieuvoorschrift Vier jaar gëeist wegens gijzeling en doden van man Omroepen krijgen financiële steun Actie Marie wordt wi jzer geen succes Voorstel Tweede Kamer: brokjes en diner jfhiN kerngezond en feè» kwispelend lekker! Drie 'verontrusten' treden 'noodgedwongen' apart op Oorzaak is vorming van college :|donderdag 7 september 1978 BINNENLAND trouw/kwartet 3 fan onze parlementsredactie )EN HAAG De motor van Ie stadsbus zal binnenkort rorden „ingepakt". Minister jinjaar van volksgezondheid n milieuhygiëne vertelde dat listeren in de Tweede Kamer, caar werd gesproken over de get op de geluidshinder. Die get werd drie jaar geleden ngediend door de toenmalige ninister Vorrink. jke ADVERTENTIE IMI'OKTKD GEÏMPORTEERD DOOR: NS. KOOPMANS BRUINIER B V.^ AMSTERDAM /r 'Ti .Het is heus niet zo moeilijk, me- ep vrouw De minister stelde dat controle op bromfietsen erg moeilijk is, omdat men de benodigde mankracht en ap paratuur niet heeft. Bovendien zou vaak het motorblok open moeten om te kunnen zien hoeveel cylinderin- houd het ding heeft. De minister stel de dat het een kwestie van mentali teit is. die herriemakerij. De Kamer leden daarentegen vonden dat, nu er al jaren over wordt gepraat, het te genover de burgerij niet valt te verko pen om daar gewoon maar niets aan te doen. Warmteverlies )e Kamerleden Cornelissen (CDA) en fan Rossum (SGP) dwongen de mi- lister de toezegging af om met zijn follega van verkeer en waterstaat te aan praten over maatregelen tegen aidruchtige bromfietsen. )HN HAAG Het besluit var. minis- er Ginjaar (volksgezondheid) dat per [december a.s..stookolie hoogstens ,wee procent zwavel mag bevatten, zal tot gevolg hebben, dat aardgas en ilektriciteit 2,5 procent duurder zal rorden. Het secretariaat van de Vere- liging van de Nederlandse Chemi- che Industrie heeft dit uitgerekend. De aardgasprijs zal stijgen, omdat deze prijs is gekoppeld aan de prijs van stookolie. Elektriciteit wordt duurder, omdat de met olie gestookte centrales duurdere zwavelarme olie in dg stroomprijzen zullen doorbere- [aien. Alleen al de elektriciteitsreke- üng van de chemische industrie zal lierdoor met ongeveer negen miljoen [ulden omhoog gaan. De gasrekening al 22 miljoen gulden hoger uitko- nen, terwijl de chemische industrie rier miljoen gulden meer zal moeten «talen voor de zwavelarme olie. Ginjaar stond welwillend tegenover het voorstel van de heer Cornelissen om woningen zowel tegen warmtever lies als tegen geluidsoverlast te be schermen. Bij het warmte-isolatie- plan gaat het om 200.000 woningen per jaar. De minister zegde toe con tact op te nemen met zijn collega's van economische zaken en van volks huisvesting om dat voorstel aan de orde te stellen. Op vragen van de Kamer hoe het staat met de studie naar de zeer ge luidsarme Sterling motor, antwoord de de bewindsman dat de studie in ons land is stopgezet. De ontwikke lingen zouden dermate gering zijn dat de zaak onbetaalbaar werd. „Met belangstelling volgen wij de onder zoeken die op het ogenblik in Ameri ka worden gedaan naar de Sterling- motor," aldus de minister. Reclamevliegtuigen Voor het idee van de heer Konings (PvdA) om reclamevliegtuigen boven zogeheten stiltegebieden te weren, voelde de minister niets: „De vraag is of het Nederlandse volk daar last van heeft. Volgens een recent onderzoek blijkt vijf procent daar hinder van te ondervinden. Eén procent heeft er erge last van." De heer Konings: „De minister moet er bij zeggen dat dit onderzoek in een lawaaiige stad werd gehouden. Het gaat hier om stiltegebieden, waarbo ven reclamevliegtuigen bij voorkeur vliegen, omdat daar de toeristen zitten." De aftrekposten op motorrijtuigen belasting voor automobilisten, die een accessoire aanschaffen om wat stiller over 's lands wegen te snellen, leek de minister wel wat. Opcenten, zoals de heer Konings voorstelde, voor auto's die boven een zekere norm zitten met hun herrie, leek de minister weer niks. ARNHEM (ANP) De procureur jeneraal bij het gerechtshof in Arn- lem, mr F. Vrijlandt, heeft tegen de 22-jarige S. K. uit Nijmegen vier jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelij- ;e terbeschikkingstelling van de re gering geëist. K. had op zondag 23 ipril van dit jaar in zijn woonplaats een man in diens woning in een flat gebouw doodgeschoten en daarna in betielfde gebouw een vrouw geduren de de hele nacht in gijzeling ge houden. T i Gistermiddag heeft koningin Juliana op paleis Soestdijk president Barre van Somalië ontvangen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De onafhanke lijke omroepverenigingen AVRO, NCRV, KRO en VARA gaan het komende jaar met steun van de overheid radio- en televisieprogram ma's maken met het oog op de Europese verkiezingen. De subsidie wordt verstrekt door het nationaal comité rechtstreekse ver kiezingen Europees parlement, dat voor zijn activiteiten geld krijgt van het ministerie van buitenlandse za ken, de Europese commissie en het Europese parlement. Het comité is twee jaar geleden opgericht om de Nedelandse iezers over de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement voor te lichten. Voorwaarde voor subsidie is dat in de programma's een verband wordt ge legd met Europa of de verkiezingen. Hiertoe moeten de programmama kers het comité vooraf inzicht geven in de plannen. Voorzitter van het co mité, Kamervoorzitter Vondeling, sprak gisteren in Den Haag tegen dat ook de inhoud van de programma's zal worden beoordeeld. „Die verant woordelijkheid blijft bij de organisa ties," zei hij. Volgens Vondeling zal een subsidie niet worden geweigerd wanneer in een programma meningen worden verkondigd contra Europese eenwor ding. Slechts organisaties die zich uitsluitend ten doel hebben gesteld de Europese verkiezingen te boycot ten, worden van subsidie uitgesloten. Volgens Vondeling zullen de omroep organisaties alleen een financiële te gemoetkoming krijgen voor de speci fieke kosten die voor de Europa-pro gramma's moeten worden gemaakt. De Kamervoorzitter zei er geen be zwaar tegen te hebben dat de over heid onafhankelijk omroepverenigin gen financiële steun geeft. Volgens hem gaat hier om „een algemeen, ideeël doel." „Voorzover ik althans weet is er geen partij die zich tegen de Europese verkiezingen gaat ver zetten." Volgens Vondeling is het toe te jui chen dat de omroepverenigingen zendtijd inruimen voor Europa. „An ders zou die zendtijd toch maar wor den gevuld met een goedkope Ameri kaanse film. of een stuk muziek." De Kamervoorzitter benadrukte, dat het comité slechts algemene voorlichting en algemene stimulansen zal geven „die door het overgrote deel van de mensen worden gebillijkt." Het be langrijkste werk zal volgens hem door de politieke partijen zelf moeten worden verricht. Het comité zal begin januari, vijf maanden voor de verkiezingen op 9 juni, een brede voorlichtingscampag ne starten. Hierbij zal gebruik wor den gemaakt van de media, bioscoop films, affichering en uitzendingen van postbus 51. Er zal met de omroep verenigingen nauw worden samenge werkt voor wat de coördinatie van de radio- en tv-programma's aangaat. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Ruim een kwart van alle leerkrachten, die materiaal over de actie 'Ma rie wordt wijzer' kregen toege stuurd, hebben er niets mee gedaan, omdat ze de probleem stelling niet belangrijk vonden. Het maakte niets uit of de leer kracht een man of een vrouw was. Dit blijkt uit een onderzoek dat drie Utrechtse studenten heb ben gehouden op de 1016 scho len die materiaal over de actie hebben ontvangen. In feite is de belangstelling voor emanci patieproblemen nog geringer in het onderwijs, omdat slechts 330 scholen de enquêteformu lieren hebben teruggestuurd. De scholen, die niet antwoord den, zijn later in een apart on derzoek ondervraagd. Toen bleek dat veertig procent van de leerkrachten op deze scho len de actie overbodig vond. Opvallend is de negatieve be oordeling op veel protestants- christelijke scholen. Vijfen veertig procent vond de proble matiek niet belangrijk genoeg. Dit is beduidend hoger dan de eenentwintig procent van alle katholieke scholen en negen tien procent van alle openbare scholen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Herrie- schoppen en weigeren te betalen zijn in het café de meest voorkomende vor men van overlast. Vecht partijen en vernielingen komen minder voor. Dit is gebleken uit een onderzoek dat het wetenschappelijk onderzoek- en documenta tiecentrum van het minis terie van justitie twee jaar geleden heeft gehouden on der 4928 horecabedrijven. Van een stijging van de cri minaliteit in het café is blij kens het onderzoek geen sprake. De ontwikkeling is stabiel. Hierin wordt de verklaring gezocht voor het kleine aantal horeca-on- dernemers (4 procent) dat van plan is beschermings- maatregelen te nemen. 17 procent van de onder vraagde bedrijven had reeds zulke maatregelen getroffen. Zwaardere vormen van cri minaliteit, zoals geweldple ging tegen personen, inti midatie en opdringen van bescherming waarbij gratis drank wordt afgedwongen, werden het minst gerap porteerd. Het risico om het slachtoffer te worden van misdrijven blijkt het grootst in cafés die in het centrum van een stad of een dorp liggen en die zo wel stamgasten als inci dentele bezoekers ont vangen. Horecabedrijven in de gro te stad hebben niet meer last van criminaliteit dan dranklokalen op het platte land. De cijfers van Rotter dam en Den Haag wijken niet af van het landelijke beeld. Amsterdam vormt een uitzondering. Hier lig" gen de cijfers vier procent boven het landelijk gemid delde. Het aantal gevallen van geweldpleging in de hoofdstad is daarentegen naar verhouding vrij ge ring. De meeste geweldple gingen komen voor in Den Haag. Slechts van een kwart van het aantal criminele voor vallen wordt aan de politie doorgegeven, terwijl geble ken is dat de politie na een telefoontje vrijwel altijd daadwerkelijk komt. Vervolg van pagina 1 Een woordvoerder van de ambassade erkent het bestaan van deze formu lieren. De nieuwe regeling heeft al tot klach ten geleid bij het inspraakorgaan Welzijn Molukkers, een adviesli chaam van CRM. Volgens het in spraakorgaan verklaart deze zaak het feit, dat sommige Molukkers op de ambassade te horen krijgen dat ze maar Nederlander hadden moeten worden, wilden ze aan een visum kun nen komen. Men verklaart de scherpe veiligheids maatregelen uit het bezoek dat de RMS-er J. Hatumena uit Deventer in mei aan Indonesië bracht. Hij werd met zogenaamd belastend materiaal op de terugweg gearresteerd in Jakar ta, op Ambon verhoord en na berech ting op het vliegtuig naar Nederland gezet. Het verscherpte reisbeleid van Jakar ta heeft volgens de Indonesische am bassade geen invloed op de zoge naamde oriëntatiereizen van Moluk kers. Nog dit jaar zullen weer twee van dergelijke groepen vertrekken. Hiernaast een afdruk van de verkla ring die de Molukkers moeten tekenen. Verklaring Ondergetekende (aaa.) woonplaate) „mm,,, (beroep) (eteatabnrgerachapi Indoneaiach/Nederlanda/e.a.) houder van paapoort No. uitgegeven door de Provlncle/Oeaeente van plan stjnde verklaart hleraede op (dag) (datua) t 1. dat hy gedurende de t(jd dat h|j tajn vacantia In Indonesia doorbrengt, goen door de regering van de Republiek Indoneela verboden activiteiten zal oDderneaen. 2. dat gedurende de tijd dat h(j zijn vacantia in Indonesia doorbrengt, de bea verleende vergunning van blnnenkoaat in Indonesië niet zal gebruiken oa in loondienst te verken, noob bij particuliere bedrijven, noch b(j seale-officiêle instanties. J. dat hy belooft geen van de door de regering van de Republiek Indonesia verboden goedorea/artikelen/docuaenten/ paafletten/ filaa/geluldsbanden aet zich aee te neaen. h. dat indien bij de controle van zijn bagage door de Douane en de lucht- en zeehaven autoriteiten in Indonesië bedoelde verboden goederen/artikelen/docu«enten/paafletten/filaa/geluldsbanden worden aangetroffen, by bereid la te worden aangehouden en on rechter van de Republiek Indonesia. Deze verklaring la opgeaaakt ten overstaan van de screenings-func tionaris van de Aabaeaade van de Republiek Indonesia ta Den Haag, waarbij ondergetekende in vol bewuatzyn en gezond veretand verkeert, zonder dwang van wie dan ook, en dat hy alle verantwoordelijkheid aanvaardt. Indien hy in etryd aet bovenstaande verklaring handelt. Den Haag, In tegenwoordigheid v.d. Degene die de verklaring aflegt, acreeninga-functionaris v.d. Aabaeaade v.d. Repu bliek Indoneaia: Gezien/goedgekeurd doori ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer wil graag dat het Wad dengebied in zijn geheel wordt aangewezen als een be schermde verblijfplaats voor vogels. De Kamer praatte gis teren over de goedkeuring van overeenkomst inzake wa tergebieden van internationa le betekenis als verblijfplaats voor watervogels. Die over eenkomst werd in februari '71 gesloten in het Perzische Ramsar. Australië, Bulgarije. Duitsland, Fin land, Engeland. Griekenland. Iran, Noorwegen. Zweden. Zuid-Afrika. België, Ierland. Nederland. Pakistan. Rusland en Zwitserland hebben het inmiddels ondertekend. Het gaat in het verdrag voornamelijk om moerassen, vennen, veen- of wa tergebieden en zeegebieden die on diep zijn Elk land moet volgens het verdrag tenminste één zo'n gebied aanwijzen. Nederland zet op de lijst ADVERTEN' A Alleen in de dierenspeciaalzaak de Grote Peel, de Weerribben, het- Naardermeer, de Boschplaat op Ter schelling, het Waddenelandje Griend en de Zuidwaard van de Biesbosch. Die lijkst kan in de toekomst nog worden uitgebreid. Mevrouw De Boois (PvdA) noemde het een kleine vooruitgang, een stap je in de goede richting, maar diende we een motie in waarbij ze er op aandrong het hele Waddengebied op de lijst te plaatse. De heer Lansink (CDA) steunde die motie en zei dat men van vogels niet mag vergen dat ze met de lijst in de hand het be schermde gebied opzbeken. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM zei blij te zijn met de aanvullin gen van.de Kamer, maar hij wees wel op de moeilijkheden die zich daar bij voordoen. Zo gaf hij als voorbeeld bij de Biesbosch die men ook geheel op de lijst wil hebben dat er nog dingen moeten worden geregeld voor de landbouwgrond en de waterbek kens. De Kamer drong er bij de staatssecre taris op aan grondig te overleggen met Duitsland en Denemarken, op dat die landen de Nederlandse in breng van het Waddengebied zouden kunnen versterken. De Dollard werd daarbij met name genoemd. In verkeer omgekomen DRONTEN (AI<tP) Op de Dronter- weg in Dronten is de 23-jarige melk venter Hans Kroon uit Dronten om het leven gekomen toen hij met zijn auto op een voor hem rijdende land bouwmachine botste. e wegwi] boordevol Aantrekkelijke trips. Allerlei Winter en Wintersport- I reizen. Maar ook tientallen mo gelijkheden voor een onvergete lijke vakantie in de herfst en lente In binnen en buitenland. Duidelijk beschreven en passend binnen elk budget. Kortom, u kunt met de nieuwe NS vakantiegids alle kanten uit. h Gratis verknigbaar bij alle sta- Itions. de reisburo's, RABOban ken en de ANWB. Reisbureau van de N.V. Nederlandse I Spoorwegen. j Katretnotoren. Centraal Station. J Utrecht. Tel. 030 31.94.45 4 Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Drie leden van de PvdA-fractie in provinciale staten van Groningen gaan afzonderlijk optreden onder de naam VPS (verontruste PvdA-socialisten). Een van hen is de gedeputeerde mevrouw I. Martens. De beide anderen, J. Tamminga en B. Brouwer, hebben hun PvdA-plaatsen in de statenzaal gisteren gewisseld voor stoelen aan de kant van CDA, WD, en GPV. De heer Tamminga legde een verklaring af. waaruit bleek dat het drietal deze stap „noodgedwongen" heeft geno men. Zoals uit de naam die de groepering zich heeft aange meten al blijkt beschouwen de drie zich nog gewoon leden van de PvdA. De heer Tamminga hoopt ook dat de situatie tijdelijk zal zijn en dat de drie binnen af zienbare tijd weer gewoon op genomen zullen worden in de PvdA-fractie. Of dit gebeurt hangt af van een onderzoek dat het gewest Groningen van de PvdA inmiddels heeft inge steld om na te gaan of de drie „afvalligen" moeten worden geroyeerd. Fractie-voorzitter Roel Vos van de PvdA-fractie zei dat hij mevrouw Martens niet als PvdA gedeputeerde beschouwde. Anders dan Tamminga legde hij de vor ming van de VPS uitdrukke lijk uit als een „nieuwe fractie". Oorzaak van de breuk is de vorming van het college van gedeputeerde staten. PvdA. CPN en D'66 wilden het linkse programcollege dat Gronin gen had. voortzetten. Samen hadden deze fracties, mede dankzij een forse verkiezings winst van de PvdA van drie zetels, een meerderheid in de provinciale staten. De drie PvdA-dissidenten waren in principe niet tegen een links college. Zij vonden echter dat de combinatie van personen en bepaalde portefeuilles in het college van gedeputeer den nadelig uipakte voor een aantal belangrijke zaken, on der meer het beleid voor de werkgelegenheid. Bovendien vond het drietal dat de stad Groningen ten opzichte van de provincie overgewaardeerd was in het provinciale bestuur (van de zeven kandidaat-ge deputeerden kwamen er vijf uit de stad). Vergadering Daarom gingen de drie een afzonderlijke afspraak maken met het CDA. Later werd de VVD ook nog bij de bespre kingen betrokken. Dit leidde tot vorming van een college met CDA, WD en afvallige PvdA-gedeputeerden. De ove rige tweeëntwintig PvdA-frac- tieleden weigerden vervolgens nog iets te maken te hebben met de drie dissidenten. De zen kregen een brief waarin stond dat zij de fractie-verga- deringen niet meer mochten bijwonen, in afwachting van het onderzoek dat tegen hen was aangespannen. Het drietal kwam toch. wat er toe leidde dat de overige tweeëntwintig uit de vergade ring wegliepen. Gisteren werd de breuk compleet, hoewel de heer Tamminga uitdrukkelijk verklaarde dat de VPS het PvdA-verkiezingsprogram als leidraad zal blijven hanteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3