Dominee Vreugdenhil en de langharige professoren Geen ezelinnen en runderen in Kampen I Bluyssen vraagt meederken over kerk in 1985 Elfduizend vrijgemaakten op schooldag Trouw Religieuzen boos op Haagse Post VANDAAG bai Vii we en VOORBIJGANGERS Stop Neutronenbom steunt Vredesweek DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET 2 door A. J. Klei Wanneer vrijdags de verse scapel kerkbladen komt. grijp lk en ik heb daar nimmer een geheim van gemaakt het eerst naar Waarheid en Eenheid, het blad van de gereformeerde verontrusten, en dan stuif ik terstond op de achterpagina af om te kijken, wat dominee Maarten Vreugdenhil ons thans weer te zeggen heeft. Boven zijn bijdrage in het laatste nummer van Waarheid en Eenheid staat over de hele breedte van de pagina: „Zelfs professoren gaan lang haar dragen", en dominee Vreugdenhil begint zijn artikel aldus: „Het is een duidelijke zaak. dat men in onze dagen zo graag modern wil zijn. dat, zoals ik ergens las. zelfs professoren lang haar gaan dragen om te tonen, dat ze met hun tijd meegaan. Nu is het zo. dat. ais wij de Schriften gehoorzamen willen, wij niet tegen vernieuwingen kunnen zijn. maar vernieuwingen moeten toejuichen, ten minste goede." Ik leid hieruit af dat dominee Vreugdenhil een langharige professor geen goeie nieuwigheid vindt. Oveigens laat hij na het bovenstaande in zijn beschouwing de hooggeleerde langharigen een paar kolommen lang met rust. Pas aan het eind van zijn verhaal komen ze weer terug. Ik citeer: „De grote mode in onze dagen, met je tijd meegaan. Zelfs professoren hebben lang haar. Maar naar Gods Woord leven. Zijn woord bewaren, dat betekent vragen. Here, wat wilt Gij dat we doen zullen?" Het doet me deugd dat ik vandaag de verontrusten gerust kan stellen. Meestal kan ik dat niet. want als zij zeggen dat de gereformeerde kerken niet gereformeerd meer zijn. moet ik ze gelijk geven. De gereformeerden rommelen langzamerhand net zo aan als de hervormden. Verontrusting over langharige professoren is echter misplaatst en onnodig. Die professoren zijn namelijk niet langharig omdat ze met de tijd en de mode meegaan, maar juist omdat ze dit niet doen Ik vermoed dat dominee Vreugdenhil zich de conversatie tussen een langharige professor ï.i zijn vrouw ongeveer als volgt voorstelt: Zeg Jan, nu moet je heus naar de kapper! •Jee schat, nu onze kerken het patriottistisch front steunen, kan ik toch moeilijk met een opgeschoren nek rondlopen. We moeten met onze tijd meegaan! Maar de werkelijkheid is gans anders. Zo'n langharige professor vraagt niet: mode. wat wilt gij dat ik doen zal? De goeie man heeft volstrekt geen benul van mode. hij is alleen te sloom om naar de kapper te gaan. Dat is hij altijd al geweest en de laatste tijd laat z'n vrouw het maar zo, omdat je wel meer lang haar ziet. Als langharige professoren echter met hun tijd meegingen, waren ze allang naar de kapper gedraafd, want onze tijd gebiedt dat het kapsel op z'n best „gedekt" mag zijn. Er is een tijd geweest dat ik het gelaat van mijn oudste zoon nauwelijks kon onderscheiden vanwege de omringende haargroei. Tegenwoordig zeept hij zich elke ochtend met opgeknipten hoofde in. Bij mijn collega's op de krant en dat zijn. naar zich denken laat. lieden die met hun tijd mee wensen te gaan is dat langharige ook geheel verdwenen. Er loopt op de redactie nog slechts één langharig persoon rond, maar die is dan ook de zcion van een gereformeerde bondsdominee. Van een onzer verslaggevers KAMPEN Er waren gisteren geen ezelinnen en runderen in Kampen. Wel waren er gisteren elfduizend leden van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) uit het hele land voor hun schooldag. Van onze redactie NIJMEGEN De 8tichting Neder landse Vrouwelijke Religieuzen heeft bij het weekblad Haagse Post gepro testeerd tegen een artikel in het blad van 26 augustus, waarin vier vroegere religieuzen hun herinneringen aan het kloosterleven ophalen. De SNVR tekent daarin protest aan tegen de eenzijdige Indrukken die door de uitspraken van de vier ex- reilgieuzen gewekt kunnen worden. De uitgetreden vrouwen vertellen SDeCialistcn aan journaliste Lieve Joris over hun ervaringen in een klooster, dat zij ongeveer tien jaar geleden verlaten hebben. In uitvoerig gedetailleerde verhalen kijken zij daar nu op terug. Jong en oud toont op deze jaarlijkse dag in september zijn verbondenheid met de theologische hogeschool van deze kerken in Kampen. En zo ver toonde deze IJsselstad weer het be kende beeld van de grote familiereü nie. die zich voor een groot deel in de straten van de binnenstad afspeelde. De wat mysterieuze aanhef van dit verslag wordt begrepen door leder, die gisteren het referaat van prof. dr. C. Trimp in de Broederkerk mee maakte. Prof. Trimp knoopte name lijk aan bij een in de middeleeuwen gebruikelijke allegorische uitleg van Job 1. vers 14: „De runderen waren aan het ploegen en de ezelinnen dicht erbij aan het grazen De SNVR heeft vooral bezwaar tegen het kader waarin hun uitspraken ver vat zijn; met een duidelijke verwij zing namelijk naar de 23.000 vrouwe lijke religieuzen die Nederland kent en naar het aantal ultgetredenen sinds 1968. Ook vindt de 8NVR het onjuist dat generalistrend over het leven van religieuzen wordt gespro ken. alsof de vier vrouwen en hun ervaringen representatief zijn en als of er sinds 1968 niets meer gebeurd is in en rond de kloostergemeenschap pen. Voorts ontbreekt in het artikel elke verwijzing naar initiatieven die zowel binnen als bulten de kerk wor den genomen om gebed en bezinning een belangrijke plaats in het dage lijkse leven te geven, aldus de SNVR. Het gaat de SNVR er niet om goed te praten of af te zwakken wat er in het verleden in kloosters aan kwalijke zaken is voorgekomen, maar wel om te attenderen op andere verhalen die over het leven als religieuzen te ver tellen zijn. waarin opgenomen: Oe Rotier dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Pans Ned Credtetbank ReAeningnr 23 00 12 574 Gemeenregirt) Amjferdam XI1000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam lel 010-115588 (redac1« en REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Don Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLANO (u'tetmtend administrate l Postbus 3 8000 AA Zwolle lel 05200-17030 Melkmarkt S6 Zwolle A bon nementapri jzen 15.47 46 60 183.40 U« abonnemenlenopdracbten boven 9-19 30 van maandag Vm vr>«Jaq Op rondag van 18- 20 uur loei 020-913456 Oogavo tv rv-advertenties lei. 020 936868 ol scnnftekjfc aan M-m-Adv a«dei>ng postbus 433 1000 AK AMSTEROAM Adresw^igmgen urtslu-tond schnflekik aan onze Amsterdamse adressen In de middeleeuwen zag men in die runderen van Job de theologen, die het ploegwerk moeten doen, de eze linnen zijn dan het kerkvolk die in hun nabijheid kunnen grazen. De the ologen waren ook de enigen, die het goed konden weten, omdat alleen zij tot dergelijke vernuftige bijbeluitleg ln staat waren. Wij mogen nog elke dag dankbaar zijn. dat de Reformatie ons van der gelijke allegorische bijbeluitleg ver lost heeft, ze was een belediging je gens God en een misdaad jegens de gemeente, aldus prof. Trimp. Maar op andere wijze vind je vandaag de dag nog de gedachte van de ploe gende runderen en de grazende eze linnen. Prof. Trimp sprak van over het paard getilde theologen, die als de „specialisten" zich ten doel stellen met theologisch vernuft de „versle ten" bijbelverhalen „actueel" te ma ken. En de grazende ezelinnen mogen hun aanhankelijkheid betonen aan de ploegende runaeren. Zo wordt het geloof van de gemeente gekleineerd. Zo willen de vrijgemaakten het niet. De hogeschool is geen tempel, maar een laboratorium, waar de aanstaan de predikanten leren met fijne appa ratuur te werken om de bijbel duide lijk uit te leggen. Een ezel en een rund konden nooit samen onder eén juk van Christus' onderricht, aldus prof. Trimp. Zware studie Dat de vrijgemaakten waarde hech ten aan deugdelijke theologische stu die. bleek ook uit het openingswoord van ds. S. S. Cnossen uit Marienberg ln de Nieuwe Kerk. Hij legde er de nadruk op. dat de gelijkenissen van de wijze en de dwaze maagden en van gen. aldus ds. Cnossen. Het talent mag niet begraven. Wij mogen er blij mee zijn, als wij horen, dat de theolo gische studie aan onze hogeschool zwaar is. Dat komt het latere pastora le werk alleen maar ten goede. Ds H. Bouma uit Assen destilleerde een gebed voor de hogeschool uit het oude huwelijksformulier. Daar wordt voor de jonggehuwden onder meer gebeden, dat zij hun kinderen mogen groot brengen „tot verbreiding van uw heilig evangelie" en ds. Bou ma concludeerde via Calvijn, dat daar gebeden wordt om de voortgang en de verheerlijking van het woord des Heeren, met andere woorden om steeds weer nieuwe predikers die het rijke evangelie mogen uitdragen. „Daar is bij uw huwelijksbevestiging om gebeden; blijft u erom bidden, voor en met uw kinderen, en praat er met hen over." aldus ds. Bouma. die met blijdschap kon meedelen, dat zich voor de nieuwe cursus negentien nieuwe studenten hebben aange meld, zodat er nu 121 mensen aan de vrijgemaakte hogeschool studeren. Voorbede de talenten in Mattheüs 25 bij elkaar horen. Er zijn mensen, die zo bezig zijn met de ven tchting van Chris tus' komst, dat verdere theologi sche bagage niet meer belangrijk vin den. Daarin hebben zij Christus te- Het vrouwencomité voor het biblio theekfonds bracht het afgelopen jaar 120.000 gulden bijeen. door Ben Spekman Na breed overleg met o.m. de pastorale raad van het bisdom heeft de bisschovan Den Bosch, mgr. J. Bluyssen aan alle pastores en besturen van de parochies zijn geda hten voorgelegd voor de toekomst van zijn bisdom als geloofsgemeenschap. De titel luidt: Naar 1985, bouwstenen voor de pastoraal in het Bisdom 's-Hertogenbosch. Er staan op de directe praktijk in de 400 parochies afgestemde suggesties ln Naar 1985. Naast dit boekje heeft bisschop Bluyssen een ook in een boekje vervatte brief uitgegeven, waarin hij zijn visie over de kerkelij ke meelevendheid geeft. In deze brief „De vele wegen en de éne Weg" snijdt hij allerlei vragen aan die gesteld worden rond de be trokkenheid van gelovigen op het evangelie. Hij ziet onder meer dat vele religieus bewogen en door Jezus Christus geïnspireerde mensen, om de kerk heen lopen of elders hun heil zoeken. Weer anderen nemen geheel van de kerk afstand Sommigen wor den vanwege hun zoekende en tasten de houding voortijdig door de kerk afgeschreven. Bisschop Bluyssen pleit voor een bekering van de katho lieken tot een houding die ruimte laat voor gastvrijheid, voor groei, voor mensen die niet zo kerks zijn. zowel als voor mensen, die sociaal bewogen zijn maar weinig ln het kerkgebouw te zien zijn. Over deze laatste groep zegt de bisschop: „Zij weten zich op grond van het evangelie, uitgedaagd om actief mee te spelen in de samen leving. Zulke mensen kunnen zich pijnlijk getroffen voelen als zij. om dat zij weinig in het kerkgebouw te zien zijn, wantrouwen ervaren vanuit kringen van de geloofsgemeenschap, met name de pastores Hij pleit er voor deze mensen niet te ontlopen of af te schrijven, omdat zij ..links" en lastig zijn. De kerk moet een uitnodi gende gemeenschap zijn, zodat zoe kenden aan kunnen kloppen. Zij is geen gesloten, omheinde ruimte, een heiligdom voor ingewijden, maar een gemeenschap van falende mensen op zoek naar beter, zo zegt de bisschop Geen etiketten Hij vraagt van zijn gelovigen niet met etiketten van kerks of niet kerks, getrouwen of ongetrouwen te werken. In ieder mens strijden geloof en onge loof met elkaar. Het ontleedmes han teren betekent vivisectie, en er blijft geen leven over, aldus de bisschop Het gaat ook niet om de kerk als instituut in stand te houden, maar om Jezus Christus en diens bood schap. In zijn brief „De vele wegen en de éne Weg" schetst Mgr. Bluyssen de ontwikkeling in zijn bisdom, staande op de toren van de St. Jan. Hij blikt terug in het verre en naaste verleden en schetst een toekomstverwachting. Daarbij, zo zegt hij, sta ik liever met beide benen op de grond tussen de mensen, waar het leven zich afspeelt, dan op een toren, hoog boven het alledaagse leven. „Daar voel ik mij niet helemaal veilig", aldus de bis schop. Hij is over de toekomst niet pessimis tisch, omdat hij veel enthousiasme ziet. „Naar 1985" De dagelijkse realiteit van de kerk in het bisdom 's-Hertogenbosch komt aan de orde in de brochure „Naar 1985. Bouwstenen voor de pastoraal in het bisdom 's-Hertogenbosch". Mgr. Bluyssen zegt in zijn inleiding: „Het zal voor de kerk van de toe komst van groot belang zijn, dat wij thans per dekenaat of regio ons een beeld vormen, hoe in 1985 de taken en functies zullen worden vervuld. Het aantal priesters zal dan nog steeds in sterke mate teruglopen. Wij mogen verwachten, dat het aantal pastorale werkers en werksters dan verder is toegenomen. Misschien zal er een be perkt aantal diakens beschikbaar zijn. In ieder geval zullen vele vrijwil ligers klaar moeten staan om de plaatselijke kerk in haar pastorale opdracht te helpen dragen". Wegen daartoe staan in de verschillende on derdelen van de brochure: „Sugges ties voor de praktijk bij de opbouw van de plaatselijke geloofsgemeen schap", „Uitgangspunten voor het benoemingsbeleid in de komende ja ren" en een bijdrage over „Diensten onder leiding van een parochiaan" Per dekenaat is bijgevoegd de leef tijdsopbouw van de pastores in 1985. Deze cijfers maken het nodig per de- Jinjï fcn m fiste: waar wet wet Ingec mini: Er was op deze schooldag veel aan dacht voor het regeringsjubileum van koningin Juliana en vooral prof. dr. J. van Bruggen ging erop in. Hij sprak over Paulus' aansporing aan Timo- theus te bidden „voor alle mensen, voor koningen en alle hooggeplaat- sten, opdat wij een stil en rustig leven mogen leiden." Vaak wordt dat opgevat als een ge bed opdat onze overheid er maar voor wil zorgen, dat wij met rust worden gelaten, maar om zo'n Jan-Salierust gaat het hier niet, aldus prof. Van Bruggen. Wij moeten dat stille en rustige leven zelf opbrengen en dat uiten, door voor alle mensen te bid den want allen moeten behouden worden. Het is vandaag niet moeilijk, om de mensen op te roepen te bidden voor verdrukten in Chili of in Namibië. Maar Paulus vraagt juist te bidden voor keizer Nero, modern vertaald: voor de directeuren van de multinati onals, de bankiers, de ministers van het huidige, maar ook van het vorige kabinet. Genade verplicht tot voor bede voor iedereen, aldus prof. Van Bruggen. Wij deden maar een greep, want er waren met elkaar dertig toespraken in tien verschillende kerkgebouwen. Velen moesten genoegen nemen met staanplaatsen, maar de aandacht waarmee geluisterd, en de overgave waarmee de psalmen gezongen wer den waren opvallend, ook van de vele jongens en meisjes. Al gaf een deel van hen er 's middags de voorkeur CAMP DAVID In deze dagen keert iets terug van die emotie die wij ondergingen toen Sadat naar Jeruzalem trok. Nog zie ik hem voor me in de Knesseth van Israël. Nog hoor ik die woorden uit de profeet Jesaja, die bij die gelegenheid door Jitzak Sjamir, de voorzitter, werden voorgelezen; „Komt laten wij opgaan naar de berg des Heren, naar het huis van de God Jakobs, opdat Hij ons lere aangaande zijn wegen en opdat wij zijn paden bewandelen (uit Jesaja 2,2-5). Het was 20 november van het vorig Jaar en er ligt dus bijna een jaar tussen die ontroerende ontmoeting en de bespreking die nu in Amerika plaats vindt op Camp David, het landgoed van president Carter. Merkwaardig dat het opnieuw een bijbelse naam is die de plaats van /jiji de ontmoeting draagt. De uu' ontmoeting is intussen uitgebreid. Nu zijn het er drie die met elkaar spreken: de Jood Begin, de Islamiet Sadat en de Christen Carter. Iets dat je intussen met gemengde gevoelens vervult. Terecht herinnerde een commentator eraan dat uit dergelijke ontmoetingen in het verleden meer godsdienstoorlogen zijn voortgekomen dan godsvredes. Iets wat niet gemakkelijk ontkend zal kunnen worden. Hoe beschamend het ook is. Hoeveel vragen zoiets ook oproept. Goed, men kan zeggen dat het juist de godsdienst is die mensen het meest beroert en tot felle standpunten leidt. Het Jodendom, de Islam en het Christendom kunnen er alle drie van meepraten. Ze ontlopen elkaar, denk ik, in deze dingen niets. Wat zal het worden? Is de zaak al uiteengespat als deze woorden in het ochtendblad staan? Is men alweer in grimmigheid naar huis gegaan, een ieder met z'n eigen plannen? Of is er iets uit gekomen? Iets goeds voor de miljoenen die daarop wachten? Bidden ze daar samen? Laat niemand zeggen dat zoiets niet kan. We weten wel beter. Je behoeft je eigen geloof in geen enkel opzicht te laten vallen om te erkennen dat ook dit plaats vindt onder de ogen van die ene God, die ons allen gemaakt heeft. Die ons leven en dat van de volken zijn hand houdt. Bidden is natuurlijk meer dan een vrijblijvende erkenning en daarna overgaan tot de orde van de besprekingen. In het gebed komt je gedrag en je hele leven mee. Als dat geen eenheid is wordt bidden ijdel gepraat van woorden die hoe weinig ook altijd te veel zijn. En hoe staan wij daaromheen? Met onze woorden en met ons gedrag? Met onze hoop en onze hopelijk inspanning voor echte vrede? >eKa fan E Uister colleg: -aan uidru 5BN terG dec twee laltc 'lekt: word' eigin sche De s deze van duur centr in dé tene rung lierci guldi tal men, vier letai m ;en< hem 12-ji 'i t een get i bel Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Enter (toez.): D. Drieber gen te Westerhaar; te Koudum: M den Dekker te Hantum c.a. Aangenomen naar Drunen en Vlij- men-Hedikhuizen en Engelen C. J. Kraai te Nieuw- en St Joosland en Rithera. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Amstelveen Mijdrecht, te Oegstgeest en Lisse, te Vrouwen polder en te Langerak in combinatie met Gorinchem: H. R. v.d. Kamp, kand. te Warnsveld: te Berkel en Ro denrijs: M. Brandes te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Gorkum en te Tricht- Geldermalsen: A. Moerkerken tej^™ Nieuw Beijerland. Het straatbeeld in Kampen werd gisteren bepaald door de vrijgemaakte schooldaggangers. Jfcht^te blijven^8 k°Ut d8 °P8n Hier en daar hangt men de vlag uit. Van onze redactie AMSTERDAM Het initiatief „Stop de Neutronenbom" heeft zijn mede werkers en ondersteuners opgeroe pen bij te dragen aan het slagen van de Vredesweek van het IKV, die in het teken staat van „Help de kernwa pens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland." „Stop de Neutronenbom" blijft aan dacht vragen voor het gevaar dat de voorbereidingen tot de bouw van zo'n j bom doorgaan. De initiatiefgroep tï vraagt aandacht voor het slotdocu- m ment van de speciale VN-zitting. waar de groep drie afgevaardigden had heengezonden, drs. J. Blok, ds. L Ringnalda (gereformeerd studenten predikant te Amsterdam) en drs. N. Schouten. „Stop de Neutronenbom" begint op 24 oktober, de dag waarop 33 jaar geleden de VN werd opgericht, met informatiebijeenkomsten ln het hele land. De groep gaat een maandblad „N-Bulletin" uitgeven. >e tekening komt uit 'De vele wegen en de éne Weg', door isschop J. Bluyssen. Hij is van de hand van Franz Kalb. kenaat zich serieus met de toekomst bezig te houden: steeds meer paro chies zullen zonder een eigen pastor komen te zitten. Het streefgetal voor de komende Jaren wordt één priester op 2.000 geloven. Bij het benoemings beleid in de komende jaren zal de leiding van het bisdom met deze ont wikkeling rekening gaan houden, zo blijkt uit de desbetreffende deel van de brochure. „De vele wegen en de éne Weg" en „Naar 1985" xijn te bestellen a 2,50 per stuk, inclusief porto-kosten, bij het Secretariaat van het Bisdom, Pa rade 11 te 's-Hertogenbosch. Ben Spekman is hoofd van de Dienst Pers en Publiciteit van het Bisdom Den Bosch. Wereldraad betreurt neerschieten vliegtuig GENEVE (EPS) Een woordvoerder van de wereldraad van kerken heeft gisteren gezegd dat de raad diep be treurt dat er in Rhodesië een burger vliegtuig is neergeschoten. De woordvoerder zei tevens dat de raad de moord op duizenden weerloze Afrikaanse burgers in vluchtelingen kampen in Rhodesië en zijn buurlan den betreurt. „De laatste actie versterkt slechts de eerder geuite mening van de wereld raad, waarin nadrukkelijk steun ver leend wordt aan een rechtvaardige en vreedzame oplossing door middel van onderhandelingen, waarbij alle be trokken partijen in het conflict inge schakeld zijn", zei de woordvoerder

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2