Piet Heins zilvervloot niet de echte irbus Industrie eist mei antwoord Engeland 'Te weinig besteed in de detailhandel' Pijpleidingbedrijf stuurt personeel pardoes naar huis Admiraal werd 350 jaar geleden na huzarenstukje met zevenduizend gulden af gescheept 3NDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 11 - RH 15 - S 17 /St. iffie. is. s? )t ver over de grenzen drong het instukje dat Piet Hein met de 'loot uithaalde door. Dat is za- precies 350 jaar geleden. Voor itrechtse auteurtekenaar Arne oek. die zich de afgelopen jaren eft ontpopt als een deskundige op !t gebied van de zeeroverij, het pira- ndom en aanverwante zaken, was jubileum aanleiding zich in het >n van de zeeheld te verdiepen. ne heeft het allemaal haarfijn uit plozen. De weerslag ervan heeft hij stgelegd in het boek ."Piet Hein en Zilvervloot", dat eind deze maand uitgeverij De Boer-Maritiem in issum gaat verschijnen (prijs K.50). Hein heeft duidelijk in de scha- gestaan van zijn grote collega el Adriaanszoon de Ruyter, die halve eeuw later leefde. Toch is ,volgens Arne Zuidhoek volkomen t dat Heins naam en vooral zijn Wileiten in 1628 na drie en een Live eeuw nog van de daken worden ld. Naarmate Arne zich verder e figuur Piet Hein verdiepte, is respect voor de admiraal ge ld." Piet Hein was evenzeer ka- Iper als een nauwgezet ambtenaar. Dat laatste woord heeft weieens een j .vervelende klank, maar je kunt als ambtenaar ook veel goede dingen loen en dat heeft Piet Hein zeker Hij was een uiterst betrouw- aar man, voor honderd procent in lienst van zijn bazen en het vader- id. Gevaar ging hij nooit uit de uchtbepalingen eretitel Bestevaer, die later De ter kreeg, zou ook op Piet Hein n toepassing zijn geweest, want hij as erg goed voor zijn minderen. Aan i andere kant stond hij zijn strepen door Fred Lammers Links: Piet Hein: een welgedane Gouden-eeuwer. Rechts: Zo tekende Arne Zuidhoek Piet Hein en zijn vrouw Anneken Claesdochter. De vechtende hond en kat op de voorgrond zijn een grapje van Arne. Hij heeft daarmee willen aangeven dat het tussen het echtpaar niet al te best boterde. ECHT Hoewel de kennis van het vaderlandse lied niet eer is wat het is geweest, is de ode op Piet Hein, die de Ivervloot overwon, nog altijd een nationale topper. Niet leen door Peter van Anrooys „Piet Hein Rhapsodie", die op jogtijdagen nog vaak weerklinkt. Het is nog steeds zo dat {n internationale sportwedstrijd waarbij Nederland is be- okken denkbaar is zonder dat de tegenpartij door geestdrif- ouhn ge supporters wordt voorgehouden dat men te maken krijgt et de nazaten van de admiraal die eens Spanje een loer aaide. en liet zich niet voor de gek houden. Met manschappen die de regels over traden maakte hij korte metten. Dat blijkt wel uit de tuchtbepalingen die hij in 1626 uitvaardigde en waaraan degenen die onder zijn commando stonden zich stipt hadden te houden. Godsdienstig als Piet Hein was ston den voorschriften die daarop betrek king hadden bij hem bovenaan. „Eer- stelijk en zal niemand ijdelijk ofte ligtveerdelijk des Heeren Naam mo gen misbruijken. 't zij met vloeken, zweeren, of lasteren, met blasphemie, propoosten, gekkernijen of anders- zij ns op de boete van 10 stuijvers en arbitrale correctie". Op afwezigheid bij een godsdienstoefening stond een fikse lichamelijke straf. Iemand die een ander met vuisten bewerkte werd drie dagen op water en brood in de ijzers gezet. De liefhebbers van het pruimen tabak begon er in die tijd helemaal in te komen moesten eveneens voorzichtig zijn. Zij die een tabakspruim zo maar ergens neer kwakten liepen de kans veertien da gen lang als zwabberaar dienst te moeten doen. Delfshaven Dat Piet Hein zijn toekomst op zee zocht lag voor de hand, daar hij op 25 november 1577 als zoon van een scheepsgezagvoerder in een straatje achter de Waterpoort in Delfshaven ter wereld kwam. Als jongen van der tien ging hij voor het eerst het zeegat uit aan boord van het schip van zijn vader. Erg fortuinlijk was Piet niet, want na een paar jaar belandde hij voor een duistere oorzaak als gevan gene van de Spanjaarden op een ga lei. Een jaar of vier duurde die be proeving. Later had Piet Hein er pro fijt van. omdat hij tijdens zijn gevan genschap zijn ogen goed de kost gaf en tevens een aardig mondje Spaans leerde. Deze anonieme gravure met een allegorische voorstelling van Piet Hein op een zegewagen, getrokken door twee zeepaarden, werd kort na zijn dood uitgegeven. Omstreeks 1602 herkreeg Piet zijn vrijheid en probeerde hij de verloren jaren in te halen. Dat lukte hem uit eindelijk. Hij werd schipper van de Hollandia en in 1622 werd hij zelfs door prins Maurits benoemd tot sche pen van de stad Rotterdam. Lang heeft hij het in die functie niet uitge houden. De in 1621 opgerichte West Indische Compagnie benaderde Hein met het verzoek of hij vice-admiraal wilde worden. Het was iets totaal anders. Rotterdams nieuwbakken schepen hoefde zich niet lang te be denken. Daar zijn huwelijk met An neken Claesdochter geen succes was zij was een vrouw die de broek aan had greep Piet Hein de kans om er vandoor te gaan met beide handen aan. Op zee had hij wat dat betreft tenminste rust. Doordouwer Hein was een doordouwer, zodat hij het na verloop van tijd bracht tot admiraal en kapitein-generaal van alle WIC-vestigingen in de West. In die functie werd met name van hem verwacht dat hij de Spanjaarden, met wie de Republiek in oorlog was, het vuur na aan de schenen zou leg gen. Vooral dacht de WIC daarbij aan de expedities die Spanje regelmatig ondernam naar Zuid-Amerika om in de daar in bezit genomen gebieden het goud en zilver weg te slepen, dat nodig was om de oorlogsvoering te kunnen financieren. Hein zou die Spanjaarden wel eens laten zien dat er met hem niet viel te spotten. In 1627 mislukte zijn poging de Spaanse vloot een lesje te geven. In augustus 1628 was het tij hem gunstiger gezind. In de buurt van Cuba wachtte Hein op de komst van de Spaanse armada. Voor degene die de vijandelijke vloot het eerst ont dekte loofde hij 25 gulden en een half pond tabak uit. In de Baai van Matanzas kwam het tot een treffen, dat in het voordeel van de Nederlanders uitviel. De pa niek aan boord van de Spaanse sche pen bp die 9e september 1628 was onbeschrijflijk. Toen de balans werd opgemaakt bleek de buit ruim elf miljoen gulden te bedragen. In Hol land was men dol van vreugde toen de berichten uit Amerika doorkwa men. In Spanje kwam de klap hard aan. Daar hield men het slechte nieuws zo lang mogelijk geheim. Van daar dat in oktober 1628 in de Spaan se kerken nog druk werd gebeden voor een behouden terugkeer van de Zilvervloot. Piet Hein was inmiddels tot de ont dekking gekomen dat hij niet de ech te Zilvervloot had veroverd maar de „Nieuw Spanjevloot". De echte Zil vervloot had te kampen gekregen met slecht weer en was daarom maar gedeeltelijk uitgevaren. Het mocht de pret nauwelijks drukken. Plet Hein zelf bleek uiterst bescheiden on der het geboekte succes. „Siet hoe het volck nu raest, omdat ick soo grooten schat t' huys brenghe, daer weynigh voor hebbe ghedaen; ende te voren als ick der voor hadde ghevoch- ten, ende verre grooter daden ghe daen als dese, en heeft men sich naeuwlijcks aen my ghekeert", riep hij bij thuiskomst enigszins wrang uit. De thuisreis Het was inmiddels januari 1629 ge worden. Die thuisreis had Piet Hein heel wat hoofdbrekers gekost. Van de vier Spaanse galjoenen, die waren buitgemaakt bereikte er slechts één, de Santa Lucia. Nederland. Op de terugreis werd de vloot geteisterd door ziekte. Ruim de helft van de opvarenden was uitgeschakeld. Voeg daarbij nog de overlast die de Duin kerker kapers, die de Nederlanders op hun beurt graag de rijke Spaanse buit afhandig wilden maken, de vloot bezorgde en de moeilijkheden waar voor Piet Hein zich zag geplaatst zul len duidelijk zijn. Op 10 januari 1629 ging de beroemd geworden admiraal in Helle voetsluis voor anker. „Nae soo veel hobbens en tobbens heeftse Godt de Heere eynte- lijck behouden aen landt gebracht ende gelijck uyt des Doodts kaecken verlost", verzuchtte hij. De ontvangst in Nederland was uitbundig. Er wa ren dankdiensten in alle kerken. Plet Hein kreeg van de Staten-Generaal een kostbare ketting waaraan pen ningen zaten die waren geslagen van goud afkomstig uit de Spaanse buit. Frederik Hendrik bleef niet achter. Zelfs Joost van den Vondel wijdde een gedicht aan de nationale held: „dea Zeeschrick van Delfshaven." De buit werd snel verdeeld. Stadhou der Frederik Hendrik kreeg tien pro cent van de zeven miljoen gulden die na aftrek van de gemaakte kosten, restte. Van die zeven ton liet hij zijn buiten Honselaarsdijk grotendeels vernieuwen. Piet Hein werd afge scheept met 7000 gulden, maar hij mopperde er niet over. Vijftig procent was voor de aandeelhouders van de WIC. De erkentelijkheid van de zijde van de compagnie voor Plet was echter van korte duur. Toen de admiraal zijn eisen wat opschroefde: een gage van 1500 gulden per maand vroeg en de vrije hand wilde hebben in het vloot- beleld, liet de WIC het afweten. Piet Hein diende zijn ontslag in en trad kort erop in dienst van de Staten van Holland en Friesland. Zijn luitenant admiraalschap, dat nog geen half jaar duurde, werd ontsierd door tel kens terugkerende onenigheid over de financiën en onderbemande sche pen. De staten hielden de hand op de beurs. In Pofbroek Op de avond van de 17e juni 1629 werd de man die de Spanjaarden wist te overtroeven tijdens een treffen met Duinkerker kapers aan boord van de Groene Draeck dodelijk in de rech terschouder getroffen door een ka nonskogel. op het moment dat hij gekleed in een pofbroek met zijden kousen aan en een indrukwekkende sjerp over zijn borst bevelen uit deelde. Op de 4e juni 1629 werd „den heer admiraal van Hollandt" bijgezet in de Oude Kerk in Delft. „Groothartig zonder eigendunk en door een zee- mansdiscipllne te handhaven was hij later in staat evenzeer het com mando te voeren als hij vroeger ge hoorzaamde" staat er gebeiteld in het monument dat zijn graf siert, Hein is slechts 52 jaar geworden. Nederland had nog veel van hem kunnen ver wachten. Het heeft niet zo mogen zijn. „En eigenlijk is de admiraal nog niet dood", vindt Arne Zuidhoek. „Ik geloof dat een mens pas werkelijk dood is als de klank van zijn naam is weggestorven. Dankzij zijn verrichte meesterstukken en een liedje is Piet Hein onsterfelijk." fARNBOROUGH (Reuter, )PA| Engeland krijgt tot ind september de tijd om de rantie te geven, dat het deel »1 nemen in het Westeurope- consortium van vliegtuig- ibrikanten; Airbus Indu- Tie. Dit heeft de vice-presi- ent van de afdeling produk- van Airbus Industrie, Fe- kx Kracht, gisteren gezegd. mensen over middellange afstand. Airbus Industrie, waaraan ook Fok ker deelneemt, wil proberen het eer ste toestel voor 1983 te leveren. Luchtvaartmaatschappijen als Luft hansa, Air France, Toeria, Swiss Air en de Amerikaanse Eastern Airlines hebben al een optie genomen op een aantal toestellen. Boeing werkt aan de 767. die het in de jaren tachtig op de markt voor middelgrote passa giersvliegtuigen moet gaan opnemen tegen de nieuwe luchtbus. igeland wil een belang van twintig Kritiek ent verwerven in de ontwikke- van het nieuwe A 310 passagiers- legtuig van Airbus Industrie, zo flde de Britse regering vorige week Bwre. De Franse regering echter heeft tot nu toe geen toestemming willen |pven voor de Britse deelneming, om- 3dat de Britse staatsluchtvaartmaat- J l*happij vorige week liet weten te (nebben gekozen voor de aanschaf ran vliegtuigen van de Airbus-con current Boeing. British Airways koos I-jvoor de Boeing 767; een evenals de Airbus A310 nog in het ontwerpstadi- |um verkerend toestel. nomen, dat een beslissing over de Britse deelneming niet voor 14 sep tember zal worden genomen. Op die datum vindt een ontmoeting plaats tussen de Franse president Giscar d'Estaing en bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland. Er is een zodanige onzekerheid ontstaan over de Britse deelneming dat het geschil alleen op het hoogste politie ke niveau zou kunnen worden be slecht. Volgens Bernard Lathiere, de direc- Op de Firato in de RAI In Amsterdam werden gistermiddag de Zilveren teur van Airbus Industrie, wordt er. Nipkowschijf en de Zilveren Reismicrofoon uitgereikt aan resp. IKON- nog steeds onderhandeld, maar ver- directeur Wim Koole (links) en Tonny van Verre. Wlm Koole kreeg de k.erf.1? de onderhandelingen in een onderscheiding voor het gehele programmabeleid van het IKON, Van „kritiek stadium Verre voor zijn radio-interviews o.a. met Ko van Dijk. Op de luchtvaarttentoonstelling in het Britse Farnborough werd nog ver- pe Aribus A310 wordt een vliegtuig ~>r het vervoer van ongeveer 200 "En HAAG I ANPi - Het Nederland 1* Rode Kruis heeft een kwart mil- l°rn l ulden ter beschikking gesteld foor hulpverlening in Ethiopië, waar aantal provincies wordt getroffen jtoor grote droogte en voedsellekor- Het geld zal worden gebruikt roor de aankoop van voedsel en voor Mp aan een aantal bestaande mo- I|,ïeIe medische klinieken Ook is .5 000 gulden uitgetrokken voor de - zkoop van ambulances voor het Htode kruis van Nicaragua dat op cro- schaal hulp verleent aan slachtof- --«its van de gevechten in dit land Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Konink lijk Nederlands Onderne- mersverbond (midden- en kleinbedrijf) maakt zich ern stig zorgen over de bestedin gen van de bevolking. Steeds minder uitgaven komen in de detailhandel terecht. De orga nisatie vindt, dat het kabinet Van Agt een bedrag van één miljard gulden moet reserve ren voor „het op peil houden van de consumptieve beste- dedingen In concreto denkt het KNOV aan verlaging van de werknemerspremies. De gezamenlijke organisaties van werkgevers opperden eer der deze week al, dat een mil jard gulden „op de plank ge legd moet worden," echter om de lasten van het bedrijfsle ven te verlichten. KNOV-voorzitter Perquin beweerde gisteren, dat er geen verschil is tussen het standpunt van zijn organisatie en dat van de gezamenlijke werkgevers. Het KNOV maakt daar zelf deel van uit. Perquin hield het erop. dat het KNOV „andere accenten legt" dan de werkgevers eerder deze week in hun nota „koers naar herstel." Die nota zet uiteen, waarom er meer bezuini gingen nodig zouden zijn dan het kabinet Van Agt voor ogen heeft. Het KNOV publiceerde gisteren een eigen notitie met name omdat in „koers naar herstel" niet erg duide lijk uit de verf komt hoe belangrijk het uitgavenpatroon van de bevol king is voor het midden- en kleinbe drijf. „De consument doet een toenemend deel van zijn bestedingen buiten de detailhandel. Met name besteedt hij steeds meer van zijn inkomen in het buitenland, aan huren, verzekeringen en dergelijke," zo heeft het KNOV vastgesteld. „Voor 1982 mag zeker niet verwacht worden dat er een ein de komt aan deze ontwikkeling." Het KNOV hoopt dat de consumptie ve bestedingen de komende jaren steeds met twee procent zullen stij gen. Zo niet, dan moet het kabinet aan de „noodrem" kunnen trekken. Het bedrag van één miljard, dat de werkgevers eerder deze week noem den. moet dan gebruikt worden om de koopkracht op peil te houden, via verlaging van de werknemerspre mies. Het KNOV houdt er zelfs reke ning mee. dat zij in de toekomst moet pleiten vcor verbetering van de koop kracht van de doorsnee werknemer. Zelfstandigen Het KNOV maakt zich niet alleen zorgen over de koopkracht van werk nemers, maar ook over de inkomens ontwikkeling van zelfstandigen. De werkgeversnota „Koers naar herstel" ls In de eerste plaats gericht op winst herstel van de bedrijven. Het KNOV heeft daarnaast te maken met de inkomens van de zelfstandigen. „Winstherstel hoeft niet per se te lei den tot een gunstiger inkomensont wikkeling," zei Perquin gisteren. In zes jaar tijd is de koopkracht van zelfstandigen volgens Perquin met 3,5 procent gedaald (na een forse da ling is de koopkracht de laatste twee jaar overigens weer toegenomen). Het KNOV bepleit een verdere koop kracht-verbetering voor zelfstan digen. De organisatie vindt het teleurstel lend. dat de bezuinigingsplannen van het kabinet weinig aandacht beste den aan belastingmaatregelen, die ten gunste van het midden- en klein bedrijf getroffen zijn of kunnen wor den. Het KNOV wil in elk geval be houd van de speciale belastingaftrek voor zelfstandigen, „Zo mogelijk ver betering" daarvan, en wil ook dat de fiscale oude dagreserve intact blijft. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN De Neder lands-Amerikaanse Pijplei ding Maatschappij (NAPM) heeft onverwacht 160 van de 220 werknemers van het offs hore-bedrijf naar huis ge stuurd. Personeel en vakbon den zijn woedend, want nie mand is van te voren op de hoogte gesteld. Volgens technisch-directeur PanhuiJ- zen van de NAPM is hier duidelijk een beoordelingsfout bij de bedrijfs leiding gemaakt, die zo snel mogelijk zal worden hersteld. Of dit herstel het terugroepen van de naar huis ge stuurde werknemers betekent, was* gtsteravond niet duidelijk. Districts bestuurder S. Jorritsma van de Indu striebond CNV wil vooralsnog niet horen over een beoordelingsfout. Hij herinnert zich een telefoonge sprek begin deze week met PanhuiJ- zen. waarin niet is gerept over de nu genomen maatregel. Jorritsma wijst verder op het feit. dat vorige week nog de directie met het personeel heeft gesproken over allerlei orders, die in het verschiet zouden liggen. „Er is geen sprake van een beoorde lingsfout, er is gewoon incorrect ge handeld." meent de CNV-bestuurder. Volgens hem had de directie gewoon moeten toegeven, dat er geen werk meer was. Omdat de NAPM geen toestemming heeft om werktijdverkorting in te voeren, neemt Jorritsma aan. dat de werknemers voor rekening van het bedrijf naar huis zijn gestuurd. Dat wil zeggen, dat de NAPM de lonen gewoon doorbetaalt. Het gerucht, dat de periode van non-activiteit op 18 september zal aflopen, kon hij niet bevestigen of ontkennen. Misschien wordt dat, aldus Jorritsma, volgende week duidelijk. De directie heeft na melijk op uitdrukkelijk verzoek van de ondernemingsraad en vakbonden toegezegd begin volgende week het volledige personeel opening van za ken te geven. Volgens districtsbestuurder H. Bij- vank van de Industriebond NVV heeft de offshore Industrie te maken met een moeilijk bewijsbare concur rentievervalsing van de zijde van de Engelse buitengaatse industrie. Alle orders, bestemd voor olieplatforms in de Noordzee gaan naar Engelse be drijven. ook al ligt de prijs daat be duidend hoger. Subsidie Bestuurder Jorritsma wil niet praten over concurrentievervalsing. Hij wijst naar een organisatie van Britse metaalondernemingen, die zorgt dat orders van de Britse olie-Industrie geplaatst worden bij Britse metaal bedrijven (waaronder de offshore in dustrie valt). Als deze bedrijven niet kunnen concurreren, dan springt de regering in Londen met subsidie bij. Jorritsma: „In Frankrijk gebeurt dat ook en ik weet niet of je zoiets concur rentievervalsing mag noemen." De NAPM probeert echter een vinger achter dit Britse protectionisme te krijgen door met het Engelse offsho- rebedrijf Howard-Doris te gaan sa menwerken. De vooruitzichten zijn gunstig en de NAPM verwacht nog voor het einde van dit jaar een Engel se order binnen te halen. De NAPM heeft eerder twee maal toestemming gekregen werktijdverkorting in te voeren. Anderhalf Jaar geleden had de NAPM een personeelsbezetting van 600 tot 700 man. „Het is heel goed mogelijk, dat wij ons huidige personeelsbe stand door de nieuwe Engelse order moeten verdubbelen." aldus de heer Panhuljzen. De situatie in de offsho re-industrie vertoont de afgelopen ne gen maanden een lichte verbetering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15