1 In 1984 moet Eemshaven-project voor opslag vloeibaar gas klaar zijn Milieugroepen het meest bezorgd over veiligheid B j De tekening van een lezer indrukwekkende lijst records Trouw Commentaar e goeden onder de kwaden Over twee jaar moet de eerste spade de grond in Rijksbijdrage voor verkeer Maastricht Commentaar van anderen flessekind kokosnoot te lief been J^InSDAG 6 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 T De werkgeversorganisaties hebben jit de kommervolle economische situatie de harde conclusie getrok ken, dat het noodzakelijke rende- nentshersel desnoods maar be werkstelligd moet worden met opoffering van enige sociale zeker- len. Eén daarvan is de zoge- tmde netto - netto - koppeling, lee zoveel gezegd wil zijn, it de netto sociale uitkeringen ilijk behoren te zijn aan het netto inimumloon. hecht dit principe is veran- d in ons maatschappelijk be- il, bleek onlangs nog bij het ite optreden van het kabinet fan Agt in de Tweede Kamer, itieleider Den Uyl ver- itte toen, dat de nieuw optre- regeringsploeg wel een [j&eep zou zetten door die koppe- maar premier Van Agt hield [ter tot drie keer toe staande, it dit niet het geval zou zijn. Het lhaven van die koppeling k dus als principe door nage- ig de gehele Tweede Kamer te den onderschreven. Aangeno men mag dus worden, dat de werk levers wel over heel sterke papie- en zullen beschikken om nu een doorbreking van dit principe te toei epleiten aren and Wie de deze week verschenen n werkgeversnota „Koers naar her stel" erop naleest, kan een gevoel <1 van teleurstelling op dit punt nau- welijks onderdrukken. Als argu- menten worden genoemd, dat het Vlai minimumloon de laatste jaren te BrsP< snel is gestegen. Deze voor werk- 'ovei £evers onSewenste situat>e ver" intei5terkt in hun °8en no8 eens de vanl bezwaren tegen de netto - netto - koppeling, want (letterlijk citaat) "juist d'e8enen d*e a^s uitkering een sociaal minimum ontvangen, zullen toch veelal aangewezen zijn- arbeid, waarvoor het minimum- in wordt betaald. Het is onmis- ibaar fnuikend voor de arbeids- tivatie, als het aanvaarden van :id geen enkele verbeteringin ramen oplevert." jngetwijfeld is het juist, dat de lelie stijging van het minimum ion ondernemend Nederland in roemende mate parten speelt. iTetecht wijzen de werkgevers daar 1 ook op in hun nota, maar om 1 hieraan een argument temeer te lenen om de netto netto ipeling te laten schieten, gaat wel erg ver. Het betekent name lijk, dat nogal wat minimumloners, I die volstrekt buiten hun schuld k werkloos zijn geworden, in de Ziektewet zijn beland c.q. arbeid songeschikt werden, daarvoor ge straft worden met minder inko men. En waarom dan wel? Omdat zij anders te weinig financieel ge prikkeld worden om weer aan de slag te gaan. Zo een visie veronderstelt op zijn minst enige kwade trouw bij de sociale verzekeringstrekkers, na melijk dat zij eerst aan het werk gaan, als zij er beter van kunnen worden. De economische situatie is kennelijk zo ernstig, dat het grote aantal uitkeringstrekkers dat te goeder trouw is, maar onder het geringere aantal kwaden moet lij den. Onbegrijpelijk dat de christe lijke werkgeversorganisaties zich hierachter hebben gesteld. Trouwens, waar het de werkgevers vrijwel uitsluitend om rendements herstel gaat, waarom zou het dan bij uitstek de sector van de sociale zekerheid moeten zijn die de reke ning moet betalen? Er zou in dit verband bij voorbeeld ook gedacht kunnen worden aan de midden inkomens, maar daarover reppen de werkgeversorganisaties met geen woord. Sterker nog, zij stu ren regelrecht op een confrontatie aan met de vakbeweging, de part ner waar dit inkomens-politieke aspect besproken moet worden. Volgens de werkgeversnota is ren dementsherstel namelijk de enige weg tot verbetering van werkgele genheid. Dat daarover twijfels be staan, is kennelijk geen bespreek baar onderwerp. Garanties dat de grotere winst ook inderdaad meer werk oplevert, bestaan niet en er is volgens de werkgevers alleen maar de garantie, dat blijvende winst aantasting de garantie levert van voortgaand en versneld werkgele- genheidsverlies, een negatieve be wijsvoering derhalve. Met deze twee punten, het willen aantasten van de sociale zekerheid en het niet willen praten over de relatie winst - werk, hebben de werkgeversorgani|aties zich hard opgesteld. De discussie over de economische problemen is daar mee niet vergemakkelijkt, integen deel en dat is jammer want daar mee dreigt ook een aantal essentië le zaken, waarvoor de werkgevers ook aandacht hebben gevraagd, verloren te gaan. Bijvoorbeeld voor het verschijnsel, dat ondanks de werkloosheid veel vacatures niet vervuld kunnen worden en het stelsel van sociale zekerheid best voor verbetering vatbaar is. door Jan Sloothaak GRONINGEN In,1980 moet de eerste spade de grond in gaan voor de LNG-opslag bij de Eemshaven. De Tweede Kamer moet officieel nog akkoord gaan met het aan land brengen van vloeibaar aardgas (LNG) uit Algerije. Volstrekte eenstemmigheid is er op dit punt niet, maar eigenlijk niemand twijfelt er nog aan dat dit gas inderdaad bij de Eemshaven en niet op de Maasvlakte zal worden ingevoerd, nu de regering hiertoe heeft besloten. In 1984 moet het project geheel ge reed zijn voor de ontvangst van jaar lijks vier miljard kubieke meter vloei baar aardgas. „Dan moeten we in 1980 met de bouw kunnen beginnen," zegt ir Ph. Bijl, hoofd van de afdeling technische planning van de Gasunie in Groningen. Er is dus nog zo'n an derhalf jaar om de voorbereidingen te treffen. Ook de Duitse toezegging om me te werken aan het tankertrans port moet dan binnen zijn. Verder dient een aantal vergunningen te zijn afgegeven, zoals de bouwvergunning en de hinderwetvergunning. De noordelijke eensgezindheid is voor de regering mede reden geweest om de Eemshaven te kiezen. De ver deeldheid in Rotterdam, Rijnmond en Zuid-Holland zou vertragend heb ben kunnen werken. In Groningen is die kans ondanks tegenspartelen van milieugroepen veel geringer. De instanties die de vergunningen beoordelen staan positief tegenover het aan land brengen van LNG. De bouw van de terminal is een hon derden miljoenen guldens kostend gi gantisch karwei. Het project moet worden gebouwd door een aannemer die gespecialiseerd is in tankbouw. Een concern als RSV zou er bijvoor beeld voor in aanmerking komen. Vooralsnog is het niet zo ver. Het ontwerp moet nog worden gemaakt. Er komt een aantal tanks Van onge veer veertig meter hoog. Voor het laden en lossen komt er een speciale steiger. Bovendien worden er speci aal voor dit project twee tankschepen gebouwd, één in opdracht van Alge rije en één in opdracht van Neder land. DEN HAAG (ANP) Minister Tuijn- man heeft Maastricht een voorlopige rijksbijdrage toegezegd van 943.612 gulden, die is bestemd voor de uitvoe ring van de eerste fase van het ver keerscirculatieplan. Deze voorzag onder meer in de aanleg van bus- en fietsstroken en fietspa den, het instellen van eenrichtings verkeer op het traject Boschstraat- Statensingel en het afsluiten van de Grote Gracht voor particulier gemo toriseerd verkeer tussen de Markt en de Helmstraat. Eén keer per week komt er een tank schip om 125.000 kubieke meter vloei baar gas te lozen. Dat gaat volgens een gesloten systeem, waarbij het gas dus niet in aanraking komt met de open lucht. Via het ondergrondse lei dingnet wordt het gas vervolgens naar zijn plaats van bestemming ge transporteerd. Apart leidingnet Voor dit hoogcalorische gas is er naast het laagcalorlsche uit het Slochterenveld, een apart leidingen- net nodig. Dat hoeft echter niet speci aal te worden gebouwd. Het ligt er al omdat er reeds hoogcalorisch gas uit de Noordzee via de Eemshaven aan land komt. Het Algerijnse gas kan ook hierdoorheen worden gevoerd naar de industriegebieden. In hoofd zaak gaat het voor industrieel ge bruik naar Botlek en Rijnmond. In onderzoek is gebruik van hoogcalo risch gas in Limburg, en ook in de Eemsmond zelf (Delfzijl) zitten indu striële afnemers. De heer Bijl: „Er is weliswaar geen nieuw leidingennet nodig, maar de kans dat het bestaan de stelsel moet worden uitgebreid is door de keus voor de Eemshaven gro ter dan wanneer de Maasvlakte was gekozen". Mengstations Als de Gasunie niet alle hoogcalori sche gas kan slijten aan de indu strieën, zal de rest in „mengstations" te Beverwijk en Onnen zo met andere gassen worden gemengd dat het aan het Slochterens gas kan worden toe gevoegd. Daarvoor kan extra laagca- lorisch gas uit allerlei kleinere Neder landse gasveldjes worden gebruikt, maar ook kolengas (waarvoor eventu eel bij de Eemshaven een kolenver- gassingsinstallatie komt) en zelfs lucht. „We onderzoeken nog wat het beste is," aldus de heer Bijl. Ook andere landen Door invoer van „buitenlands" gas kan het tijdstip dat de gasbel onder Slochteren leeg raakt, naar de toe komst worden verschoven. Behalve Algerijns en Noors (Noordzee-)gas komt ook gas uit andere landen in de toekomst voor import in aanmerking, bij voorbeeld uit Nigeria, het Midden- Oosten of eventueel Russisch Siberië. Nederland is daar net als diverse an dere landen tuk op. Op het ogenblik Ir. Ph. Bijl: dit soort transacties vergt jaren is er echter nog weinig van te zeggen. De heer Bijl: „Dit soort transacties vergt jaren. Ons contact met Algerije dateert ook al uit 1972." De looptijd van het contract is twintig jaar. In die tijd voert Nederland dus in totaal tachtig miljard kubieke meter Alge rijns gas in. Overigens is uitbreiding bij de Eemshaven mogelijk. De risi co's worden nog aanvaardbaar ge acht als na verloop van tijd jaarlijks twaalf miljard kubieke meter zou worden aangevoerd, dus drie keer zo veel als nu. Werkgelegenheid De vier miljard kubieke meter Alge rijns gas waarom het nu gaat kan een kleine tien procent van ons (hpldlge) jaarverbruik dekken. Dit is vijf pro cent van ons totale energieverbruik. Wat de gunstige neveneffecten be treft is Groningen al blij met de ze ventig man die er permanent werk aan hebben (inclusief havenpersoneel en loodswezen), plus wellicht nog wat afgeleide werkgelegenheid. Het bou wen van het project levert tot 1Ö80 ook werk voor enkele honderden mensen op. Groningen beschouwt dit maar als de éne vogel in de hand, al hoopt men er ook nog één of meer van die tien in de lucht te strikken. Daar bij wordt dan gedacht aan vervolgin- dustrieën. Hoe groot zijn nu de kansen daarop? De heer Bijl: „De LNG-techniek staat nog in de kinderschoenen. Het mees te verkeert nog in de fase van experi menteren. Japan loopt daarbij voorop." Naast de al vaker genoemde toepas singsmogelijkheden als koelhuizen en kraken van banden, kan door de optredende temperatuurverschillen bij het weer gasvormig maken van het LNG ook energie worden opge wekt. Ook wordt er gewerkt aan een methode voor het reinigen van afval water door het fabriceren van ozon (iets wat de Groningers met hun smeerpijp-perikelen wel zal aanspre ken). Verder hoort verschrotten van auto's tot minimaal kleine pakjes tot de mogelijkheden. Luchtscheiding „Het gaat echter om literatuurstu dies en experimenten. Industriële toepassing is er nog niet bij," aldus de heer Bijl. Er is één uitzondering: de luchtscheidingsfabriek. Lucht wordt onder meer in Frankrijk al dankzij LNG op industriële basis gescheiden om zuurstof (gebruikt door allerlei industrieën, onder meer bij de staal- bereiding) en stikstof (kraken van banden). De heer Bijl rekent overigens af met de bewering dat LNG wellicht in zoutlagen kan worden opgeslagen. Volgens hem kan een dergelijke op slag alleen in gasvorm en niet in vloeibare vorm. Sommige gassoorten lenen zich daartoe wel, uitgerekend LNG echter niet. omdat dit gas een veel te groot volume heeft. Een kubie ke meter vloeibaar LNG-gas beslaat in gasvorm namelijk zeshonderd ku bieke meter. kon Tm Paus J. P. Paus J. P. heeft vorige week de jour nalisten ontvangen en daarbij ook iels over de journalistiek de beroeps- uiloefening door journalisten gezegd. Het Haarlems Dagblad schreef over deze ontmoeting: ,Een merkwaardige opmerking van paus Johannes Paulus was datgene, wat hij ten beste gaf naar aanleiding van het belang van de massamedia. 'lij gaf als zijn mening dat de apostel 1aulusindien hij nu zou terugko- £3*en. niet alleen journalist zou zijn ^"'■lorden maar tegelijk ook hoofdre- leur van een persbureau, en ook 'levisiezendtijd zou hebben aange jaagd. braöf °Jsch<>on het vrij aanmatigend lijkt le verschillen van mening met een zo igeplaatst en in sommige opzich- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 589, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. t *0001 ten zelfs onfeilbaar geachte functio naris, komt men als journalist toch ongetwijfeld in ernstige gedachte-' nood bij de overdenking van deze vergelijking. In de eerste plaats lijkt het vrijwel zeker dat apostel Paulus in de huidige tijd geen journalist, maar paus zou zijn geworden. In de tweede plaats zou men bij zo'n man toch heel moeilijk kunnen ver onderstellen dat hij een persbureau zou hebben opgericht, dat onverkort het gehele wereldnieuws, uit welke hoek het ook opduikt, afstandelijk en objectief aan de media zou leveren. En in de derde plaats lijkt het wel haast onvermijdelijk dat apostel Paulus bij de verkondiging van dat gene wat hij op het hart had niet televisiezendtijd zou hebben aange vraagd, maar zendtijd van de STER- reclame zou hebben gekocht." Het aspect dat in milieukringen de meeste zorgen baart bij het aan land brengen van vloeibaar gas is de veiligheid. Men vindt bovendien de besluitvorming ondemocra tisch. Het grootste gevaar schuilt in een ongeluk met een tankschip. Ook verhalen over catastrofale on gelukken met terminals doen ech ter de ronde. In 1944 kwamen 130 mensen bij een LNG-brand in Cleveland om en in 1973 in New York veertig. De heer Bijl: „De opslag van vloeibaar gas in Cleveland was een probeersel uit de pre-historie van het LNG". Door een constructie die niet goed bleek te zijn stroomde het gas via een scheur in de terminal-wand in rioleringen. Het ongeluk in 1973 gebeurde met een tank waarvan de wand bestond uit beton, een laag schuim en plastic. Bij reparatie ontstond door lassen een explosie. Waarschijnlijk had het gas zich in de tussenliggende schuimlaag ver zameld. Bij de terminal in Groningen wordt een al lang beproefde metho de toegepast met een constructie van een dubbele stalen wand. In de spouw ertussen zit een meter dikke isolatielaag De Gasunie heeft al een kleine tank voor tijdelijke opslag op de Maas vlakte en zekerheidshalve is er een betonnen bescherming om heen ge bouwd. Dat gaat ook bij de Eems haven gebeuren. De terminal wordt er ook door beschermd tegen „aanslagen" van buitenaf. Dat soort betonnen muren wordt in in dustriegebieden al steeds meer toe gepast bij alle brand- en explosie- gevoelige fabrieken en ir Bijl ver onderstelt dat dit ook in de Eems haven gaat gebeuren. Volgens hem hoeft de LNG-opslag geen enkele remmende werking op een even tuele industrialisatie bij de Eems haven te hebben. Bouw van in de grond verzonken opslagplaatsen, zoals in Japan wel wordt toege past, kan hier niet, omdat de grond zich er niet voor leent. Door de vrij komende koude ontstaat opvrie- zingsgevaar. Over het gevaar van vervoer per tanker lopen de meningen sterk uiteen. Milieugroepen houden het op de veronderstelling van de Amerikaan Amory Lovins, die een vergelijking trekt met een explosie als van 55 Hiroshima-bommen. Volgens ander Amerikaans onder zoek zal de meest agressieve explo sie (detonatie) zich wellicht nooit voordoen. TNO houdt het zeker heidshalve maar op een kans van één op honderd dat dit wel gebeurt. Overigens is ook een minder snel verlopende verbranding (deflagra- tie) nog gevaarlijk genoeg. Volgens de heer Bijl ontstaat het minste gevaar als een lekrakende tanker meteen in brand vliegt. Dan ontstaat zo iets als een benzine brand. Gevaarlijker wordt het als een gaswolk zich over de omgeving verspreidt. De kans op een explosie is volgens hem overigens ook dan nog gering omdat die zich slechts voordoet als er een optimale men ging met lucht plaatsvindt. Dat is slechts een kort moment het geval. Juist dat moment zou de gaswolk moeten worden „aangestoken". Als dit al detonatie tot gevolg heeft, dan zullen hij een maximaal denk baar ongeluk in de Eemshaven en kele honderden doden vallen (bij situering op de Maasvlakte vele duizenden). De kans op zo'n fataal ongeluk wordt echter kleiner ge acht dan eens in de miljoen jaar. Ook dan nog vooral omdat er ook onzekere factoren zijn vin den de milieugroepen het risico in een dichtbevolkt land als Neder land te groot. Zij willen andere mogelijkheden (zoals aanvoer per pijplijn in plaats van per schip) onderzocht zien. eert eboi leng eiza. m b laeit gral iele iele C< 5 PI tw ?tü Jedi riste •laa •e fl rdd 'bbe „Amazing America" heet het boek, waarin Jane en Michael Stern alle gekke dingen beschrij ven die ze op hun jarenlange zwerftocht door hun werelddeel ontdekten. Kort geleden hadden we het er in deze hoek nog over, en ook in Canada is het boek ter sprake gekomen, want de Cana dezen kunnen er heel goed over meepraten. Niet dat ze daar zo veel gekke dingen te registreren hebben, maar wel allemaal heel bijzondere. Degene die dat hoorde, is de Am sterdamse heer J. H. Kruizinga, die kort geleden in Canada ge weest is. „Tijdens ons verblijf maakten we kennis met redac teur William B. Mitchell van de Toronto Star", schrijft hij. „Hij vertelde dat er. wat Canada be treft. een heel lijstje records was samen te stellen. Die records zou den volgens hem best in Guin ness' recordboek opgenomen kuAnen worden. Daar staat al de hoogste toren ter wereld in (de CN Tower van Toronto, 553.33 meter), maar er is meer uitzon derlijks te melden." Via die redacteur kwamen de heer Kruizinga deze bijzonderhe den ter ore: Canada bezit in Van couver de grootste Chinese kolo nie ter wereld, en de langste „highway" loopt dwars door het land (bijna 7900 kilometer). Ed monton bezit meer dan zevendui zend oliebronnen op een terrein van 161 kilometer en in Calgary vindt jaarlijks in het begin van juli de grootste rodeo, de „stam pede". ter wereld plaats. In Lo wer Fort Garry, bij Winnipeg, staat de oudste handelspost met de originele gebouwen uit de Western-tijd en in Wood Buffalo bevindt zich het grootste buffel park van de hele wereld. Het Noorderlicht is in de omgeving van de Hudsonbaai het langste te zien (240 dagen) en het Lake Su perior is het grootste meer met helder water. De Soo Locks, de sluizen bij Sault Ste. Marie, ver werken meer schepen dan het Suez- en het Panamakanaal. De eerste oliebron ter wereld werd in 1857 bij Oil Springs. Ontario, in gebruik genomen, en een jaar eerder vond Alexander Graham Bell bij Brantford de eerste tele foon uit. De tweede Frans spre kende stad (op Parijs na) is Mon treal. De langst levende man van Cana da was Pierre Joubert. die 113 jaar en 114 dagen leefde (1701- 1814). In Saint John is de enige rivier ter wereld te vinden die naar twee kanten stroomt (Re versing Falls). De eerste hockey wedstrijd werd in 1855 in Halifax (Nova Scotia) gespeeld en 47; jaar na de gebroeders Wright (1904) vond in Baddeck de eerste vlieg tocht plaats. In Signal Hill (St. John. New Foundland) kreeg Marconi in 1901 het eerste draadloze contact met het vaste land aan de overzijde van de At lantische Oceaan. Tot zo ver de informatie van Wil liam B. Mitchell, maar de heer Kruizinga heeft daar zelf nog een record aan toe te voegen: „Bij Winnipeg ontdekten we Bob Mac Guinness (24), die op een fiets-op- één-wiel bezig was aan een tocht van Halifax naar Vancouver. Hij was van zijn woonplaats Vancou ver naar de stad in Nova Scotia gevlogen en „fietste" nu terug. Op 6 juni vertrok hij en op 6 augustus was hij al bijna halver wege. Hij hoopte eind augustus, begin september de bijna acht duizend kilometer al fietsend er op te hebben zitten. Omdat zijn naam dezelfde is als de samen stellers van het „Book of Re cords" maakt hij een mooie kans. natuurlijk ook door zijn presta tie. om te worden vereeuwigd." Een kind in een fles? Een grapje natuurlijk, maar toch zit het kind er echt in. Een Zwitserse glasblazer maakte de buitenmo del fles en liet het meisje er voor de foto even in staan. Dat kon, want de glazen verpakking be staat uit twee delen en het bo venstuk kan er zo afgetild worden. De veiligste bromfietshelm is niet zo'n mooi. groot, gekleurd ding, al of niet voorzien van door zichtige oogkleppen, maar een kokosnoot. Dat staat in het maandblad „Mensen van Nu", dat het weer heeft van ir. J. C. Bastiaanse van TNO-Delft. Die kwam op het idee een verse ko kosnoot op hardheid te testen, omdat hij wist dat zo'n supernoot uit een twintig meter hoge boom kan vallen en dan toch heel blijft. Tijdens de proeven bleek de ko kosnoot alle schokken zo goed te doorstaan, dat hij de beste hel men van hun ereplaatsje ver drong. Maar omdat je een kokos noot moeilijk op je hoofd kunt zetten dat staat trouwens ook een beetje gek zocht en vond Bastiaanse een materiaal met de zelfde eigenschappen dat hij PPO noemt. Erg goed, maar tot nog toe alleen nog maar tot een rechte plaat te verwerken, en dat is ook niks voor een hoofd. Wel misschien in de toekomst voor auto's die daarmee heel wat meer en grotere stootjes zouden kun nen verdragen. Er wordt verder gezocht en geëxperimenteerd, net zolang tot de veiligste helm gemaakt kan worden Het septembernummer van Men sen van Nu heeft een bijvoegsel: het boekje „Zonder recept ver krijgbaar", waarin de bekendste middelen tegen griep, keelpijn, hoest, maagpijn, verstopping, nervositeit, en meer pijntjes en kwaaltjes vermeld worden. Mét omschrijving van wat er in die middeltjes zit, hoe ze werken en wat je zelf kunt proberen om zon der middeltjes uit de winkel van de ellende af te komen. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van een passerende verpleegster komt het elfjarige Franse jongetje Pascal Lebas over een tijdje waarschijnlijk let terlijk weer op de been. Pascal zat bij zijn broer achterop de brommer, toen een achterop ko mende auto in volle vaart zijde lings tegen het tweetal botste en Pascals been er vanaf de dij af rukte. De verpleegster passeerde, zag het been. legde het in haar goed uitgeruste auto onmiddel lijk in een plastic zak met ijs en reed in ijltempo naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis, in de stad Caen. Ze was er al voordat de gewonde Jongen binnen werd ge bracht. Chirurgen hebben het been met de meeste spoed op zijn plaats gebracht Ze durfden nog niet te zeggen of de transplanta tie helemaal gelukt was. maar wel dat Pascal zijn been aan de snelle verpleegster te danken heeft als het allemaal goed komt. Wegens een overmaat aan liefde zijn de ouders van een vijftien maanden oude baby ln het Engel- se Bolton tijdelijk uit de ouderlij ke macht ontzet. De baby, een meisje, bracht van haar eerste 380 levensdagén 170 in het zie kenhuis door. Het kind werd'er door de overbezorgde ouders al heen gebracht als ze maar even kikte. Kinderbeschermers vertel den de kinderrechter in Bolton (in het graafschap Lancashire) dat de baby daar nu al 25 keer in haar prille leventje geweest was en dat haar emotionele ontwik keling ernstig gevaar liep. De moeder had. zei ze. haar redenen: ze had al een dubbel gehandicap te zoon. een tweede zoontje was zeven weken na de geboorte over leden, dus „welke moeder zou niet extra bezorgd zijn als ze al twee kinderen heeft verloren?" Ze vond de veelvuldige bezoeken aan het ziekenhuis altijd gerecht vaardigd, omdat de huisdokter het gezin te lastig vond en het al een half jaar geleden uit zijn kaartsysteem had gelicht Niette min besliste de rechter dat het dochtertje tot haar achttiende jaar door de voogdijraad elders geplaatst zal worden. De vader heeft beroep aangetekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5