Waddenzee valt niet onder verdrag Jraagtekens rondom rijs van Breguet leer ruimte voor I wetenschapsbeleid Albert Heijn weer in buurtwinkels Staat de postcode in een advertentie of brief?' Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. pttpost irokjes en diner kerngezond en kwispelend lekker! h imuleringsfonds voor minister: p hilips betaalt «1 te weinig' 'Kleinste boeren redden het niet met koeltank' Kamer behandelt wetje over goedkeuring 'Ramsar' =p ■kamercommissie gaat naar Parijs Mogelijkheden in oude stadswijken— Van Den Haag naar Amsterdam Acht jaar cel voor moord op weduwe President Somalië drie dagen hier Van Agt hoopt op snelle behandeling van wetsontwerp Gemeenten: laat zigeuners niet wachten Kamer eens met datum Europese verkiezingen BINNENLAND Gebruik'm goed. lershT ane( lat di inziji d int arne sgevi ïn va lei Alleen in de dierenspeciaalzaak ii 10 we lag ik tdat ittei e vai rt)?l zoal anto kost :mis ie ïai i onze redacteur wetenschappen [Jie? N HAAG Minister Peijnenburg heeft voor het ontplooi- opt. van zijn wetenschapsbeleid meer handen en voeten gekre- >ezici| van de ministerraad. Premier Van Agt lichtte gisteren de eede Kamer in over de details van de al bij de regeringsver- ikteiring aangekondigde verschuiving van bevoegdheden en üsei zwaring van taken, dski thef l®' ht Peijnenburg tot nog toe vooral ia' dineren wat zijn collega's op ei- verantwoordelijkheid met geld hun eigen begroting aan onder- iam* financierden, hij mag nu zelf meesturen en nieuw onderzoek e grond helpen. Voor dat laatste hij de beschikking over een leringsfonds(je). waarmee hij dbaar knelpunten te lijf kan. zijn voorganger Trip heelt emge een eigen „beleidsruimte" gehad, I die bleek allesbehalve wend- te zijn. Er kon pas uit geput len wanneer alle betrokken mi- iries het in interdepartementaal leg over een project eens waren irden. Een sleutelbepaling uit de maakte afspraken is dat de mi- van wetenschapsbeleid moet kken over instrumenten die in staat stellen, heen te reiken r de grenzen van de departemen- Hij hoeft dus in voorkomende 0 allen op niemand meer te wach- een opmerkelijke ontwikkeling het Haagse bestuursapparaat, ir de verdediging van departe- itale bevoegdheden tot het cul- adei patroon behoort. zen< Ise ian lotl Trecht (ANP) Philips betaalt groot deel van zijn werknemers te weinig. Ongeveer 90 procent de vrouwelijke werknemers bij ips (dat zijn 12.000 vrouwen) zit in hoek waar de slagen vallen. De gstbetaalden bij dit bedrijf zitten hun lonen maar heel weinig bo- het wettelijk minimumloon, schrijft het district Eindhoven de Industriebond NKV in een Ier Philips-werknemers verspreid d „Philips te kijk". De Industrie- id heeft de lonen van Philips ver eken met die in de metaalindustrie komt daardoor tot de conclusie, duizenden Philips-werknemers rbetaald worden. denfrlcnemers van Philips, die in de irerl gstbetaalde groepen zitten, ver- Tien ten opzichte van werknemers ie metaalindustrie met gelijkwaar- e functies duizend gulden per jaar nder. Pas bij de hogere beroepen [int de loonlijn van Philips weer ijk te lopen met die van andere irijv^n. Minister Peijnenburg krijgt verder de volledige verantwoordelijkheid voor de ïijkssubsidie aan TNO (een kwart miljard gulden). Bij het universitaire onderzoek wordt hij sterker betrok ken in de gevallen (jat minister Pais besluiten voorbereidt die op langere termijn richting en structuur bepa len. En zijn coördinerende taak zal Peijnenburg beter kunnen vervijJJen doordat hij bij de voorbereiding van de departementale begrotingen voortaan al betrokken wordt in een stadium dat er nog redelijk wat te beïnvloeden valt. Tot nog toe kwam Wetenschapsbeleid in dezen als regel voor een fait accompli te staan. Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN Het Landbouw schap heeft als reactie op de gijzeling maandag in Hoogeveen gezegd, dat het de boeren in Zuid-oost Drenthe, die geen geld hebben om een koel tank voor de melk aan te schaffen, wel behulpzaam wil zijn met een sub sidie. Maar een aantal kleine veehou ders en bij het Landbouwschap denkt men dan aan bedrijven met minder dan vijftien koeien zal het, ondanks deze subsidie toch niet kun nen bolwerken. Inmiddels hebben de boeren, die de gijzeling uitvoerden als protest tegen de verplichte invoering van de melk tank, besloten nog twee maanden melk te leveren aan de DOC-zuivelfa- briek in Hoogeveen, waartegen de woede gericht was. Men hoopt, dat in deze periode een kort geding duide lijkheid zal hebben gebracht in de zaak of de boeren, die lid zijn van deze coöperatieve zuivelfabriek hun lidmaatschap kunnen opzeggen en zaken kunnen gaan doen met een zuivelfabriek in Staphorst, die nog met de bekende melkbussen werkt. De boeren, die uit protest al geruime tijd melk leverden aan de Staphor ster fabriek, zullen hiermee stoppen, totdat de uitslag van het kort geding bekend is. ORGELSHOW SOLINA - EMINENT op donderdag 7 september in gebouw „DE HOEKSTEEN' v/h Marcanti, Jan van Galen straat. aanvang 19.45 uur. Inschrijven leerlingen mogelijk. DIJKMAN B.V. Toegangskaarten a 1,- aan de zaal of Rozengracht 115, Amster dam, tel. 020-265611. Ruime parkeergelegenheid. prijs van het toestel op dit moment zou inderdaad rond de 51 miljoen uitkomen. Verwacht wordt dat het kabinet nog wel enkele weken nodig heeft om uit de verschillende offertes van Lockheed en Dassault de meest voordelige te kiezen. Verdrag met VS In defensiekring werd gisteren ont kend dat een dezer dagen door minis ter Scholten (defensie) ondertekend samenwerkingsverdrag met de Vere nigde Staten op het gebied van defen siematerieel, verband houdt met de eventuele aankoop van de Orion. Het verdrag maakt het voor Nederlandse industrieën wat gemakkelijker om op de Amerikaanse markt te concurre ren. Het geeft echter geen enkele ze kerheid, dat de Amerikaanse over heid Nederlandse produkten voor zijn eigen defensie zal kopen. Momen teel koop Nederland veel meer defen siespullen in de VS dan omgekeerd. ADVERTENTIE t TROUW/KWARTET 3 door Hans Schmit DEN HAAG Zestien jaar geleden staken milieudeskundigen in de Camar- gue in Zuid-Frankrijk voor de eerste keer de hoofden bij elkaar om te zien hoe de waardevolle waterrijke gebieden in de wereld de helpende hand kon worden toegestoken. Veel moerassen, vennen, plassen en andere gebieden die natuurwetenschappelijk van internationaal belang zijn, werden toen reeds door menselijk ingrijpen ernstig verstoord. Vooral voor de vogels, voor wie de waterrijke gebieden belangrijke plaatsen zijn om te rusten, te broeden en te ruien, had dit ernstige gevolgen. Tot de landen die de aanzet gaven tot een internationale overeenkomst om dergelijke waardevolle gebieden te be schermen. behoorde Neder land. waterland bij uitstek. De tweede Europese conferen tie voor de bescherming van watervogels werd dan ook niet toevallig In 1966 in Noord- wijk gehouden. De activitei ten leidden in 1971 tot de op-' stelling van een internationa le overeenkomst, die de naam meekreeg van de plaats waar het akkoord werd gesloten: Ramsar in Iran. Inmiddels zijn een twintigtal landen tot het verdrag van Ramsar toegetreden, maar Nederland liep niet meer zo duidelijk in de voorhoede mee Dezer dagen zal Neder land naar alle verwachting een belangrijke stap vooruit zetten op de tot nu toe lange weg naar de toetreding: Van daag begint de Tweede Ka mer aan de behandeling van het wetje dat het verdrag van Ramsar moet goedkeuren. Overigens zijn de verplichtin gen die het verdrag oplegt voor de deelnemende landen niet bijster groot. Ieder land is alleen verplicht tenminste één waterrijk gebied aan te wijzen dat als waardevol moet wor den beschouwd, maar daar houden de verplichtingen ook mee op Het aanwijzen van zo'n gebied garandeert geen bescherming, maar de des kundigen beschouwen de aan wijzing als een soort internati onale erkenning van de waar den. als een stimulans tot (verdere) bescherming. Wanneer Nederland is toege treden. zullen zes gebieden onder het verdrag worden ge^ bracht: de grote Peel. de Weerribben in n.w. Overijssel, het Naardermeer. de Bosch plaat op Terschelling, het ei land Griend in de westelijke Waddenzee en een deel van de Biesbosch (de Zuidwaard). Af gezien van de lange tijd dat het heeft geduurd voor het toetredingswetje in de Twee de Kamer kwam, is deze keu ze niet erg gelukkig. Het vorige en dit kabinet heb ben deze gebieden gekozen omdat deze al in handen van de rijksoverheid of particulie re natuurbeschermingsin stanties zijn en er dus geen (tijdrovende) procedures no dig waren het gebied de status van natuurreservaat te geven, zoals het verdrag wil. Overi gens maakt het verdrag niet duidelijk wat een natuurreser vaat nu precies voor status moet hebben, zodat ieder toe getreden -land dit zelf kan bepalen. Een groot aantal andere wa terrijke gebieden in Neder land zou evenzeer in aanmer king komen voor een aanwij zing. De natuurbeschermings- raad noemde bijvoorbeeld ook de Dollard. Oosterschel- de, het Zwin en de Oreveltn- gen, terwijl ook gedacht kan worden aan het land van Saef- tinge, de platen in het Hol lands Diep en Haringvliet en andere delen van de Bies bosch. Ook het belangrijkste natuurgebied van Nederland, een „wetland" (zoals de inter nationale benaming luidt) bij uitstek, ontbreekt de Wad denzee met de bijbehorende kwelders en slikken Gemis Een opvallend gemis, te meer. omdat Nederland erg actief is het gehele internationale Waddengebied een bescherm de status te geven. Het ont breken bevordert de geloof waardigheid van die activitei ten niet. Dat de Waddenzee niet op het lijstje van staats secretaris Wallis de Vries (CRM) staat, komt voort uit de aanbeveling van de rijks planologische commissie om geen gebieden in te brengen waar nog controverses over bestaan wat betreft de be stemming. de inrichting en het beheer als natuurgebied. En over de Waddenzee be staan nog volop onzekerhe den: nog steeds wordt het ge bied bedreigd door inpolde ringen, boringen en industria lisatie. Het kabinet Van Agt moet nog een beslissing nemen over de toekomst van de Wadden zee aan de hand van de nota Waddenzee, die een uitgebrei de inspraak heeft doorlopen Mogelijk aan het eind van dit jaar zal de toekomst van de Waddenzee in de Tweede Ka mer aan ch? orde komen Als de Waddenzee dan aUl natuur gebied „fetfëil" is. Kiè het gè- bléd alsnog in het verdrag van Ramsar worden ingebracht, j ADVERTENTIE wie U beterschap wenst Zondag 10september; nationale ziekendag. Uw Fleuropbloemtst zorgt voor 'n ziekenlach. Fleurop tnterflora staat Koninginnegracht 135. Oen Haag. MSDAG 6 SEPTEMBER 1978 onze Haagse redactie [j HAAG De vaste Tweede Kamercommissie voor defensie gaat op 26 september naar rijs om zich te verdiepen in de mogelijkheden van de Franse Breguet Atlantic als vervanger Heti de verouderde Neptunes, de patrouille-vliegtuigen van de Nederlandse marine. De >ritai imissie wil met name uitzoeken hoe het zit met de prijs die de producent van de Atlantic, over sault rekent voor het toestel en de voordelen voor de Nederlandse industrie bij deze ïheM sactie' >p in t Toiault heeft zich, op de afgelopen tbeei nationale luchtvaartshow in het ierst ie Farnbourough bij bezoekende en ierleden erover beklaagd dat het rdel trlandse departement van defen- il san e prijs van de Atlantic veel hoger eenl stelde dan werkelijk het geval is. ireev sten lager eslot sviaéens defensie in Den Haag kost ;enw Atlantic 64 miljoen, Dassault iter d dt het op 51 miljoen. Daardoor teliji |en de kosten van het totale pro- rten ject (13 toestellen) veel lager uitko men dan de door defensie berekende 1100 miljoen. Het prijsverschil met het concurrerende toestel, de Orion van de Amerikaanse Lockheedfabrie- ken, waarvoor 800 miljoen per 13 stuks moeten worden neergeteld, zou dan ook aanzienlijk kleiner zijn. Defensie zei gisteren echter dat de beschuldigingen geen hout snijden. In de berekeningen hanteert defensie de prijs van het toestel in 1981, wan neer de aflevering plaatsvindt. De Van onze redactie economie AMSTERDAM Albert Heijn ziet weer mogelijkheden voor buurtwinkels in oudere woonwijken. Voorwaarde is dan wel dat deze zaken van voldoende omvang zijn en goede laad- en losmogelijkheden hebben voor de bevoorrading. Twee ex-leden van het kabinet-Den Uyl, Jan Schaefer en Irene Vorrink zijn gisteren in Amsterdam geïnstalleerd als wethouder. Voordat dat mogelijk was, moesten beiden eerst de eed afleggen als raadslid. In alle Nederlandse gemeenten behalve in Groesbeek waar de stemmen van de gemeente raadsverkiezingen opnieuw geteld moet worden zijn giste ren de wethouders benoemd. UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de 43-jarige J. G. van de L. uit die stad wegens het wurgen en in brand steken van een weduwe veroordeeld tot acht jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf. Dat is drie jaar hoger dan de officier van justitie mr W. Droesen veertien dagen geleden eiste. De rechtbank heeft de man veroor deeld op grond van alle feiten die hem oorspronkelijk ten laste zijn ge legd: doodslag, poging tot lijkver branding. opzettelijke branstichting en diefstal. Premier Van Agt in de tuin vanhet catshuis met pesident Barre van Somalië. SCHIPHOL (ANP) Voor een be zoek is gisteren president van Soma lië. Siyad Barré op Schiphol aangeko men. De Somalische president, die op zijn reis wordt vergezeld door een groot aantal hoge functionarissen, kwam met een vertraging van bijna twee uur aan. Het eerste punt van zijn programma, een ontbijt op Schiphol, kwam hierdoor te ver vallen. De president werd op Schilhol onder meer begroet door minister Van der Klaauw. Gisteren bezocht hij de Fok ker-fabrieken en voerde hij bespre kingen met premier Van Agt en mi nister Van der Klaauw. Vandaag zal hij Leeuwarden bezoeken en konin gin Juliana zal hem op paleis Soest- dijk ontvangen. De heer G. J. Heijn, binnen de raad van bestuur van Ahold (waartoe Al- bert Heijn behoort) verantwoordelijk voor de detailhandel, ontvouwde deze plannen bij de heropening van een zelfbedieningswinkel in de Am sterdamse binnenstad. De plannen spelen in op de ideeën over stadsver nieuwing, die overal terrein winnen. In tegenstelling tot oude Albert Buitenlanders Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet Van Agt hoopt, dat de Eerste Kamer spoedig het wetsontwerp arbeid buitenlandse werknemers wil behandelen. Dat wetsontwerp regelt onder meer de bestraffing van werkgevers, die illegalen in dienst hebben. Als de wet van kracht wordt kunnen werkgevers veel strenger aangepakt worden dan nu. De afgelopen weken is die aanpak opnieuw in discussie gekomen, door de problemen van de Amsterdamse „kerk-Marokkanen" en de onver wachte aanhouding van 36 illegale buitenlanders door de Haagse politie. Het wetsontwerp ligt al geruime tijd bij de Eerste Kamer. Vooral de WD- fractie had bezwaren tegen een spoe dige behandeling. Volgens de libera len zou het wetsontwerp in strijd kun nen zijn met afspraken op Europees niveau. Het kabinet ontkent dat en ziet dan ook geen aanleiding om nog langer de dralen met de behandeling van het wetsontwerp. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) vindt, dat aan de 450 buitenlandse zigeu ners per 1 oktober verblijfsvergun ningen moeten worden verstrekt. Het heeft geen zin om hiermee te wachten tot 15 november, omdat het. helemaal niet zeker is dat tegen die tijd de definitieve opvang van de zigeuner gezinnen is gerealiseerd, zo schrijft de VNG in een brief aan minister Wiegel van binnenlandse zaken. De regering heeft steeds gesteld, dat de vergun ningen pas worden afgegeven als de zigeuners een vaste verblijfplaats hebben De VNG heeft bij minister Wiegel gisteren nog vier gemeenten aange meld die in principe bereid zijn elk acht negen zigeunergezinnen op te nemen: Dit zijn Weerselo/Oldenzaal, Berkel-enschot, Gilze-Rijen en een Zuidhollandse gemeente die niet na der wordt genoemd, omdat de toezeg ging-van B en W nog minimaal is. Hiermee zijn op papier alle zigeuners, die voor het merendeel op een illegale plek in Laren vertoeven, onderdak gebracht De VNG beschouwt zijn bemidde lingsrol nu als beëindigd. De vereni ging schrijft aan minister Wiegel, dat een actieve rol van zijn kant nu on ontbeerlijk is om de opvangmogelijk heden binnen afzienbare termijn te kunnen verwezenlijken. Volgens de vereniging is de nu gevonden capaci teit toereikend om alle zigeunergezin nen onder te brengen, zelfs als er in een enkele gemeente een spaak in het wiel komt. Er wordt op gewezen, dat ook van de kant van het ministerie van CRM een drietal plaatsen Rot terdam. Appingedam en Spijkenisse is aangezocht om eventueel zigeu ners op te nemen. Heijn-buurtwinkels, die soms een ver koopoppervlakte hebben van hooguit 150 200 vierkante meter, denkt het Zaanse grootwinkelbedrijf aan 300 tot 500 vierkante meter verkoopruim te en een assortiment van 2.000 arti kelen in de nieuwe buurtzaken Een moderne supermarkt in een buiten wijk heeft al gauw een oppervlak van 600 meter waar 3.000 verschillende artikelen verkocht worden. De nieuwe winkel In de bestaande buurt zal meer dan de supermarkt zijn ingesteld op het dagelijks bin nenlopen van klanten. In de groente afdeling bijvoorbeeld zal men dan ook meer „los" gaan verkopen, zoals één citroen of één paprika, zo vertel de de heer Heijn. Hij koppelde zijn betoog aan een pas sage in de Amsterdamse nota over de toekomst van midden- en kleinbe drijf waarin staat dat winkels in stadsvernieuwingsgebieden liefst zo dicht mogelijk bijeen moeten liggen. Op die manier versterken ze elkaar Binnen die winkels moet ruimte zijn voor schaalvergroting teneinde een moderne bedrijfsvoering mogelijk te maken, aldus de nota De heer Heijn bepleitte verder nog een onderzoek door gemeentebestu ren naar de winkelwensen van men sen in oude wijken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Alleen de vier grote partijen PvdA. CDA. VVD en D'66 hebben gisteren ingestemd met de regeling van de Europese verkiezin gen die in ons land op donderdag 7 juni 1979 zullen worden gehouden Alle kleine partijen stemden hierte gen, omdat zij zich bij voorbaat bui tenspel gezet voelen. Minister Wiegel van binnenlandse zaken wilde de par tijtjes niet tegemoet komen in hun bezwaren tegen de hoge kiesdrempel. Doordat ons land maar 25 van de 410 zetels in het Europese parlement mag leveren, komt de kiesdeler zes keer zo hoog te liggen Dat betekent dat voor één zetel ruim 300.000 stemmen nodig zijn. Voorstellen van de kleine partij en om de kiesdrempel te verlagen en de verdeling van restzetels te versoe pelen. leden schipbreuk, ook al wer den ze gesteund door een vijftiental CDA-afgevaardigden en D'66 De enige concessie van minister Wie gel was. dat geen van de partijen die nu al in de Tweede Kamer vertegen woordigd zijn, de waarborgsom van 18.000 gulden voor deelname aan de Europese verkiezingen hoeven te storten. Een voorstel van de PvdA om de stembureaus op 7 juni tot acht in plaats van zeven uur 's avonds open te houden, om de opkomst te bevor deren. haalde geen meerderheid De Kamer schaarde zich wel achter een PvdA-motie. waarin de regering wordt gevraagd ervoor te ijveren dat de uitslag van de verkiezingen in alle EG-landen gelijktijdig wordt bekend gemaakt. „Dag Rita, wat heb je vandaag uitge haald?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3