Inflatiecorrectie volledig Politie pakt Iranezen aan W Ethiek Neerhalen Rhodesisch vliegtuig niet zeker ARAW Minder belasting: Betoging in Tel Aviv na Trouw-gesprek Metropoliet overlijdt bij de paus Leidsc Courant Plaatselijk regen als u een t Hit-telefoon iterpellatie Jan Pronk afgewezen Gezondheidszorg derde wereld failliet Dodelijke val Verzamelaars van strijkijzers samen Amsterdamse snelpost failliet mW: Tabaksindustrie matigt reclame Nieuwe misser Westduitse politiemacht Twee polio-gevallen Trouw Onkreukbaar 00Q90 Welkomstvoordeel Trouw 36STE JAARGANG NR 10548 - WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1978 Toenemende bewolking en in het zuiden en westen later plaatselijk regen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind en maximumtemperaturen omstreeks achttien graden. Morgen en overmorgen Veel bewolking met vooral aanvankeli|k regen. Middagtemperaturen onge veer zestien graden Zon op: 07.01 Onder: 20.15 Maan op 12.12 onder: 22.24 UMRTBWESj I lw° LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,60; Frankrijk Frs 3,50 Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 HILVERSUM (ANP) Van morgen af zal men op een Amsterdams telefoon nummer de hit van de dag kunnen beluisteren. Dat tal mogelijk zijn van zes uur 's avonds tot acht uur 's morgens. Welk telefoonnummer het is zal morgen op de Firato bekendgemaakt worden door staatssecretaris me vrouw Smit-Kroes. De PTT biedt de nieuwe servi ce in samenwerking met bet instituut „De nationale Hitparade" van Buma/ Stemra. De PTT spreekt teif over de „hittelefoon". t onze parlementsredactie »EN HAAG Met het af wij len van een interpellatieaan- raag van het PvdA Kamerlid 'ronk, heeft de Tweede Ka per gisteren een ongebruike- k besluit genomen, ronk wilde minister De Ko tontwikkelingshulp) in- pelleren (ondervragen) Iver diens besluit de speciale jntwikkelingshulp aan vijf inden te stoppen. ronk deed zijn veraoek, nadat hij er rder niet in was geslaagd dezelfde ak gewoon op de Kameragenda te jijgen. jorgaans verzet de Kamer zich niet gen interpellatie-verzoeken. Men jdt dat ook minderheden in de Ka- Eer de gelegenheid moeten hebben Ministers op het matje te roepen, ook heeft men daar zelf geen behoefte Dit keer ech ter vonden de regerings fracties van CDA en WD, gesteund door de kleine partijen ter rechterzij de, dat Pronk met zijn vragen net zo goed kan wachten op de behandeling van de begroting van ontwikkelings- ïulp over een aantal weken. Sinds 1945 zijn er totaal 166 interpel- ities aangevraagd, daarvan werden r 11 ingetrokken, 137 toegestaan en 8 afgewezen. Vaak was de reden voor fwijzing dat hetzelfde onderwerp poedig in ander vorm in de Kamer al an de orde zou komen. PAGINA 3: Onzekerheid over prijs Breguet Albert Heijn weer in buurtwinkels PAGINA 4: Steekspel tussen omroep en dagblad PAGINA 5: In 1984 moet Eemshaven- project gereed zijn PAGINA 7: PAGINA SPORT: Extra politie bij voetbalduel PAGINA ECONOMIE: Waarborgfonds vaak uitkomst bij verkeersongelukken Vandaag wordt prins Claus 52 jaar. Zondag zal het voor de be woners van kasteel Drakensteyn opnieuw een gedenkwaardige dag worden: dan is het twaalfen- eenhalf jaar geleden dat prinses Beatrix en prins Claus in het hu welijk traden. Aan dat laatste feit wordt aandacht besteed in een artikel dat vandaag op pagi na 9 staat. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft giste ren een eind gemaakt aan een protestactie van negen Iraanse studenten. De politie zou daarbij hardhandig zijn opgetreden. Volgens eeri woordvoerder van de Iranezen werd bij de char ges een Iraanse student zodanig door een wapenstok geraakt dat hij bewusteloos op de grond bleef liggen. ADVERTENTIE De negen studenten, die zich uit pro test tegen de gevangenhouding van negen landgenoten hadden vastgeke tend aan het monument op de Dam, werden in politieauto's afgevoerd. De studenten droegen bij de betoging maskers en spandoeken met leuzen als „weg met het fascistisch Sjah- regime" en leve de strijd van het Iraanse volk". Ds Iraanse studenten zijn in opstand gekomen tegen het feit dat de negen bezetters van de Iraanse ambassade in Wassenaar tot het tijdstip van hun berechting in hechtenis moeten blijven. Volgens de betogers probeert de justitie de actie in Wassenaar in de criminele sfeer te trekken, met voorbijgaan van de wer kelijke motieven. Volgens mededelin gen van- de politie is ingegrepen, om dat de Iranezen hun actie niet van tevoren bij de politie hadden gemeld. Bij het politieoptreden zouden er zich geen ernstige schermutselingen heb ben voorgedaan, aldus de politie. Wel zouden omstanders de politie met stenen bekogeld hebben. In totaal zijn zestien Iranezen en twee Neder landers mee naar het politiebureau genomen. Zeventien van hen kregen een proces-verbaal. Zij zouden bin nen enkele uren'worden losgelaten. Pronk verdedigt zijn aan- Vraag voor een interpellatie. BREDA Doordat de aanhangwa gen met hooi waarop hij meereed kantelde, is de 73-jarige L. L. de Boer uit Oo'sterhout gistermiddag in Bre da zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij even later ter plaatse overleed. TEL AVIV (DPA) Voor het kan toor van de Oostenrijkse luchtvaart maatschappij AUA in Tel Aviv is een betoging gehouden uit protest tegen de uitspraken die de Oosten rijkse bondskanselier Bruno Kreis- ky zaterdag had gedaan in een inter view met Trouw. In het gebouw werd grote schade aangericht. Vier jonge leden van de militante groep rond de rabbijn Meir Kahan drongen het kantoor binnen en brachten vernielingen aan. De mu ren werden beschilderd met leuzen die gericht waren tegen Kreisky. Eén van de daders, een vrouw, kon wor den aangehouden door de politie. In een interview met het dagblad Trouw noemde Kreisky de Israëli sche premier Begin o.a. een „kruide nier". Hij hekelde de Israëlische po litiek in het Midden-Oosten. Israël heeft reeds een officieel protest inge diend naar aanleiding van het inter view. De Oostenrijkse bondskanse lier zei later voor de Israëlische ra dio dat hij zijn persoonlijke aanval len wil terugnemen maar dat hij zakelijk gezien gelijk had. Uit protest tegen anti-Israëlische uitlatingen van Kreisky in Trouw hebben gisteren twee prominente vertegenwoordigers van Wenen in Tel Aviv hun ambte neergelegd. De Oostenrijkse honoralr-consul in de Israëlische havenstad Haifa, Leo pold Gottesmann, en de voorzitter van de Israëlisch-Oostenrijkse vriendschapsvereniging, Elimelech Rimalt, hebben Kreisky in een brief van hun besluit op de hoogte gesteld. De laatste ontwikkelingen op het gebied van beeld en geluid Het Elektron, de voorlich tingsmanifestatie op het gebied van de elektronica in opleiding en beroep Dagelijks gevarieerde Radio en T.V. programma's morgen o.a. Finale talentenjacht geopend van 10 -17 en 19.30- 22.30uur zondagen 10 17 uur Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het kabinet overweegt om de „inflatiecorrec tie" op de loon- en inkomstenbelasting volgend jaar voor de volle honderd procent door te voeren. Volgens de wet hoeft de regering niet verder te gaan met deze correctie dan tachtig procent. Zo is het ook de afgelopen jaren gebeurd. De VVD, thans regeringspartij, is echter steeds pleitbezorger geweest voor volledige inflatiecorrectie. Het voornemen inzake de inflatiecor rectie maakt deel uit van het 'dek- kingsplan' waarin het kabinet aan geeft in hoeverre en hoe volgend jaar de uitgaven van het Rijk zullen moe ten worden gedekt door inkomsten. Het doorvoeren van een volledige in flatiecorrectie in plaats van tachtig procent zal het Rijk volgend jaar enige honderden miljoenen guldens belastingopbrengst schelen. Daar staat het plan tegenover om het auto rijden zwaarder te belasten via en verhoging van de benzineaccijns of een hogere motorrijtuigenbelasting. ft j. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De snelpostdienst van de Robo-servicegroep in Amster dam staakt zijn activiteiten. De vijf tig werknemers krijgen vrijdag voor het laatst loon uitbetaald. Robo be gon nog niet lang geleden met de snelpost, uitgevoerd met bestelwa- gentjes, omdat de briefwisseling tus sen bedrijven binnen de stad Amster dam met de normale PTT-bestelllng te lang duurde. Robo vervoerde ook pakketjes, die dan in een paar uur op de plaats van bestemming waren. Het bedrijf kon het financieel echter niet meer langer bolwerken nadat de PTT enkele maanden geleden zelf met een sneldienst begon. Volgens de Robo-dlrectie lagen de PTT-tarieven onder die van Robo. - De achttiende, een Nederlander, werd aangehouden wegens openbare ge weldpleging, omdat hij met stenen zou hebben gegooid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De tabaksfabri kanten willen zich verder mati gen in hun reclame. Zij willen de reclame niet speciaal rich ten op Jeugdigen. Ook zal wor den afgezien van reclame bij sportevenementen. Staatsse cretaris mevrouw Veder-Smit (Volksgezondheid) beschouwt dat als „niet onbelangrijke concessies" van de fabrikan ten. Zij „onthouden zich al van reclameuitingen via radio en tv," wat de staatssecretaris ook een goede zaak vindt. Aan het eind van dit jaar wil mevrouw Veder een plan voor de bescherming van de niet- roker ontvouwen. Dit omvat een voorlichtingscampagne via de massamedia (radio, tv, pers) en het benaderen van organisa ties en instellingen, die hun le den, cliënten en dergelijke „be scherming" kunnen bieden. Het kabinet heeft nog steeds niet definitief over het dekkingsplan voor 1979 beslist. Over twee weken, op Prinsjesdag, zullen de plannen de rijksbegroting 1979 moeten worden uitgebracht en aan het parlement aangeboden. De inflatiecorrectie betekent een ver laging in guldens van de belastingta rieven. Die is nodig om de tarieven aan te passen aan de geldontwaar ding. Anders zou de belasting bij ge lijkblijvende koopkracht steeds zwaarder worden. SALISBURY (AP, Reuter, UPI) Dat een Rhodesisch ver- sen die wisten te ontkomen, keersvliegtuig is neergeschoten door zwarte guerrillastrijders is nog niet bewezen. .zo ben Jij voorzitster ge worden! Dat is gezegd door directeur Pat Tra- vers van Air Rhodesia waartoe de verongelukte Vickers Viscount be hoorde. Volgens hem staat niet hele maal vast dat het neerstorten van het vliegtuig het gevolg was van een „vij andige daad". Uit de laatste meldin gen van de piloot en andere gegevens, zou ook kunnen blijken dat „iets heel anders de ramp heeft veroorzaakt. Met mechanische dingen kan er altijd iets mis gaan". Dat het toestel was neergeschoten is beweerd door de guerrillaleider Jos hua Nkomo. Volgens hem vervoeren toestellen van Air Rhodesia ook re gelmatig militairen en militaire goe deren. Dit werd door de directeur van Air Rhodesia „een regelrechte leu gen" genoemd. Nkomo had ontkend dat het neer schieten van tien van de achtien over levenden het werk van zijn mensen was geweest. Dat is gezegd door auto' riteiten in de Rhodesische hoofdstad Salisbury, alsook door de acht men- Guerrillastrijders zouden na het neer storten van het toestel uit de rimboe tevoorschijn zijn gekomen, en heb ben aangeboden de gewonden te hel pen. maar later tien van de achtien hebben gedood. „Wij gaan jullie doodmaken. Jullie hebben ons land afgenomen", hadden de guerrillastrij ders volgens één van de ontkomen passagiers gezegd. Volgens Nkomo wil het blanke régi me niet toegeven dat de guerrillabe weging in staat is een vliegtuig neer te halen. Waarschijnlijk is dat ge beurd met een raket van Sowjetrussi- ADVERTENTIE HAMBURG (AFP, DPA, Reuter) De Westduitse terrorist Willy Peter Stoll, één van de vermoedelijke moor denaars van de Westduitse werkge versvoorzitter Hans Martin Schleyer, werd op 22 juni van dit jaar in Frank furt herkend door een wapenhande laar die een jaar eerder door Stoll overvallen werd. Deze stelde meteen de politie op de hoogte maar deze schoof de kwestie op de lange baan. Dat meldt het blad Stern. Stoll heeft zijn uiterlijk belangrijk veranderd, maar de wapenhandelaar herkende met desondanks. De Westduitse mi nister van binnenlandse zaken Ru- dolf Baum heeft voor een parlemen taire commissie in Bonn verklaard dat een fout van Gerd Boden, hoofd van de speurdienst naar terroristen, ertoe geleid heeft dat de drie terroris ten Christian Klar, Willy Peter Stoll en Adelheid Schulz door de handen van de politie konden glippen. De drie hadden herhaalde malen een he likopter gecharterd. UTRECHT (ANP) - Bij een 25-jarige vrouw uit Waardenburg en een tien jarig jongetje uit Noorden is polio geconstateerd. Het zijn twee „oude" gevallen: de vrouw werd al op 15 juli ziek en het jongetje op 11 augustus. Zij worden thuis behandeld. Zcil-en motorjachten vanaf6 meter. Um60ntt> september mnutotiquur. 2?Binnenhaven SCHEVENINCEM Van onze kerkredactie AMSTERDAM Metropoliet Nlko- dim van Leningrad en Nowgorod is gisterochtend tijdens een bezoek aan de paus in Rome overleden. Volgens Vaticaanse kringen bevond hij zich in de pauselijke vertrekken. Nikodim is 48 jaar geworden. Hij was een bekeer ling tot het christendom. Nikodim was sinds de begrafenis van de vroegere paus Paulus in Rome. Hij leed aan een hartkwaal en had al verscheidene hartaanvallen gehad. Hij was de verbindingsman van de Russische orthodoxe kerk met het Vatlcaan, de wereldraad van kerken en ook met de Sowjet-overheld. Hij was een van de voorzitters van de wereldraad van kerken en ere-voor- zitter van de Praagse Vredesconfe rentie. Het lichaam van Nikodim zou, ge kleed in vol orthodox ornaat opge baard worden in de kerk van St. Anna in Vaticaanstad. De paus was duidelijk zeer getroffen door de gebeurtenis en begon onmid dellijk nadat de dood van de metro poliet was vastgesteld een gebeds mis. Een in memoriam staat op pag. 2. De Spaanse politie luistert de telefoon van haar hoogste chef al. Wij luisteren niet mee, daar zijn we natuurlijk weer te netjes voor. Maar wat er óver gezegd wordt, moeten we wel horen, en zo komt er toch nog een bericht in de krant. Hoe vreselijk. abonnee krijgt e int gratis ter kennismaking I >e nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de kran te hebben ontvangen! 16.55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: "hmuw-Kwarlet. antwoordnummer 2792. Amsterdam Ken postzegel is niet nodig.die betalen wij. Itellen kan onk: 020-912456. afdeling service. nieuwe abonnee: adres: plaats: giro: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven doon tel: sche makelij, die door één man vanaf de schouder kan worden afgeschoten, en zelf zijn doel zoekt. Op de vraag of het gebeurde contac ten tussen hem en de blanke leider Ian Smith, zoals het gesprek dat on langs in het geheim plaatsvond, uit sluiten zei Nkomo: „Dit is een oorlog, Smith moet zich overgeven" In Londen heeft het ministerie van buitenlandse zaken verklaard dat het vermoorden van de vliegtuigpassa giers „een verschrikkelijk en tragisch incident" is. Het geeft volgens het departement opnieuw aan hoe nodig het is dat er voor Rhodesië spoedig een politieke regeling komt. Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen m elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat In originele kleuren enafwasbaar r TroO* •w

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1