Als u bedrijfszeker vervoer zoekt is de oplossing: de VW-LT kleine krant Trouw de KLM vliegt op drie manieren Voor elk vervoersprobleem bestaat een praktische VW-oplossing Geen tiara voor paus Spionage iconomisch in gebruik Én onderhoud Schuifdeur opzij tandaard /eilige rolbeugel indaand Dubbel lucht" standaard Vlakke laadvloer Snel leverbaar George Camp David Zuinig met normale benzine, diesel of gas. Élie verversen eens per 7.500 km. Dnderhoudsdiagnose eenmaal om de 15.000 km. kpress Service voor kleinere reparaties, n ruiidelen-voordeel (tot 50% van de nieuw- Kjs) bij grotere reparaties. In tegenstelling tot vele concurrenten biedt VW-LT standaard (dus zonder meerprijs) »n royale, handige schuifdeur rechts. De ^ote, wijd openslaande achterdeuren zijn orzien van ruiten voor een beter uitzicht. In het dak van de chauffeurs-cabine zit andaard (dus zonder bijbetaling) eep z.g. 'I-bar geconstrueerd. Dat is een veilig idee! a£omfortabele «t cabine De chauffeurscabine van de VW-LT is >enbijzonder luxueus uitgevoerd. Met anatomisch hevormde, verstelbare stoelen. Een overzichte- tjk dashboard met reflexvrije instrumenten, i perfect zicht rondom. Gedurende een heel |oar - max. 100.000 km bent u tvrijwoord tegen onkosten aan de motor von uw VW-LT Bruto laadvermogen van 1,4/1,7/1,9 ton. Laadvolume 7,85 m3 (standaard). Met verhoogd dak 10m3. Op de VW-LT 35 zitten standaard dubbele achterwielen gemonteerd. Zelfs zijn meest serieuze concurrent heeft een dergelijke voorziening niet. Terwijl de VW-LT een buitengewoon brede laadvloer bezit, is deze - op twee kleine wiel- kastjes na - volledig vlak uitgevoerd. Daarbi| bezit de VW-LT vaak honderden kilo s meer laadvermogen dan z'n concurrenten! De VW-LT is snel leverbaar. Zoals dat hoort in een moderne dynamische tijd. Elke VW-deoler zal u graag vertellen hoé snel.' De VW-LT is er ook in piek up uitvoering. Voor talloze toe- possingen (standaard wb 250 cm en 295 cm). Bruto laadvermogen 1937 kg. De VW-lT is er ook ols chassis-cobine. Met talloze op- Oouwmogeli|kheden (standaard wb 250 en 295 cm). Bruto laadvermogen 2165 kg. Hogingen voorbehouden. lüSDAG 5 SEPTEMBER 1978 TROUW/KWARTET 9 5 SEPTEMBER 1978 De kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Bert Scholten Gilles Stoop Brieven naar Trouw De kleine krant Postbus 859. Amsterdam Voetbalmoe Zijn de Nederlanders voet balmoe geworden na de we reldkampioenschappen in Argentinië, die in juni mil joenen mensen aan de beeldbuis hebben gekluis terd? Het lijkt haast wel, nu steeds minder mensen zondags naar het voetbal veld gaan om naar een club uit de eredivisie te kijken. De eerste zondag van de competitie telde men 140.000 toeschouwers. Af gelopen zondag, de tweede competitiedag. waren er nog maar 98.000. Terwijl het toch spannend genoeg was op de velden. Popkwis De 22-ajrige Tom Blomberg weet alles van popmuziek. Hij is uit twaalf kenners gekozen om mee te doen aan de internationale pop kwis in het Belgische plaatsje Knokke op zater dag 16 september. Popken ners uit acht landen doen er aan mee. Je kunt op de ra dio naar de kwis luisteren. Op 20 september zendt de NOS een opname uit. Verliefd Als je in Japan verliefd wilt worden, kun je een broodje gifslang eten. Het is de nieuwste lekkernij van een restaurant in de stad Takayanagi. De eige naar van het restaurant raadt zijn gasten wel aan om niet te veel ervan te smullen. Je zou anders wel eens te verliefd kunnen worden. Van een onzer verslaggeefsters AMSTELVEEN De ICLM Wil verschil maken naar New York bijvoorbeeld tussen de passagiers, die op een goedkoop kaartje kost 3764 gulden, een nor- vliegen en mensen, die het normale tarief betalen m£*ai retour 2264 gulden en of zelfs eerste klas reizen. ^Wen°e ~k°-OP kaartJe 842 De KLM wil daarvoor het drieklassensysteem invoeren. Dat betekent dat er in elk vliegtuig drie verschillende ruimten komen. Een voor eer steklasreizigers. een voor mensen die het normale kaartje hebben gekochten en een voor passagiers, die een heel goedkoop ticket hebben. Dat laatste kan onder bepaal de voorwaarden. Bijvoor beeld dat je moet wachten tot er een plaats in het vliegtuig vrij is of dat je binnen een paar weken weer terugvliegt. De Amerikaanse student George heeft een speelgoedauto uitgevonden die reageert op je stem. Als je „recht" zegt, rijdt de auto rechtdoor, bij „links" slaat hij linksaf en bij „rechts" draait hij rechtsom. Het woordje „stop" is voldoende om de wagen feilloos te laten remmen. Wel een verschil. Maar veel mensen die graag naar Amerika willen vinden het niet erg dat ze met min der service genoegen moeten nemen. Dat ze een gewoon broodje krijgen in plaats van een duur diner en dat ze lan ger op hun bagage moeteh wachten bij het uitstappen. Vroeger had je in de trein ook drie klassen. Maar de Neder landse Spoorwegen hebben er één afgeschaft. Je hebt nu alleen nog de eerste en de tweede klas. Voor de eerste klas moet je wel meer betalen. Broodje Die drie klassen komen over een met de prijs, die je be taalt. Een eersteklasretour De nieuwe paus Johannes Paulus I heeft zondag gebro ken met een eeuwenoude tra ditie. doordat hij niet ge kroond wilde worden. Sinds het jaar 795 kregen de pausen bij hun ambtsaan vaarding een kroon op hun' hoofd. Sinds 1Ü34 werden ze zelfs met een driedubbele kroon („tiara") gekroond. Driedubbel, omdat daarbij werd uitgesproken, dat zij van nu waren: „vader van prinsen en koningen, leids man van de wereld en stede houder (plaatsvervanger) op aarde van Christus Jezus". De nieuwe paus hoefde zo'n kroon niet. In plaats daarvan had hij op zijn hoofd een ge wone bisschopsmijter (nu ja. gewoon, de mijter was wel versierd met goud en over dekt met juwelen!). Ook kwam er zondag geen troon aan te pas en de paus wilde ook geen gebruik maken van de pauselijke draagstoel, die' door twaalf mannen moet worden gedragen. Hij liep gewoon. De „kroning", als je dat nog een kroning kunt noemen, ge beurde zo eenvoudig als het maar kon: een kardinaal leg de hem het witte pauselijke schoudermanteltje (het „pal lium") op zijn schouders. Woensdag begint in Camp David het vakantiehuis van president Carter van Ameri ka het verdesoverleg over het Midden-Oosten. De Egypti sche president Sadat zal er onder leiding van president Carter praten met de Israëli sche premier Begin. Het is moeilijk om iets over de afloop te voorspellen. Het overleg tussen Egypte en Is raël zit muurvast. Geen van de beide landen wil toegeven. Israël wil de westelijke Jor- daanoever in handen houden, omdat op die manier de gren zen van Israël beter be schermd zijn tegen vijandige aanvallen. Egypte wil nu juist dat Israël de westelijke Jor- daanoever vrijgeeft. Ook moet Israël het recht op een eigen staat voor de Palestij- nen erkennen. Over deze punten wordt al lang gepraat. Vorig jaar zag het er even naar uit dat er snel vrede zou komen in het Midden-Oosten, toen presi dent Sadat opeens naar Jeru zalem reisde en in het parle ment een redevoering hield. Maar het overleg erna is vast gelopen. Beide landen willen niets toegeven. Toch wensen zowel Israël als Egypte vrede, zeggen ze. Hulp van Carter De Amerikaanse president is nu te hulp geschoten. Hij zal het gesprek tussen Sadat en Begin leiden. Misschien heeft Carter wel een eigen plan om de vrede te bereiken. Maar niemand weet het precies. De onderhandelingen zullen ze ker tot aan het weekend duren. Amerika wil dat er vrede komt in het Midden-Oosten. Daar heeft Amerika ook be lang bij. want een oorlog in het Midden-Oosten kan vre selijke gevolgen krijgen voor de wereldpolitiek. Vandaar dat de Amerikaanse presi dent zo zijn best doet voor de vrede in het Midden-Oosten. u€6lN Spionage is zou oud als de wereld. Al in vroegere tijden stuurden legeraanvoer ders verpieders op pad die inlichtingen moesten verzamelen over de vijand. Ook in de politiek wordt al heel lang met spionnen gewerkt. Tegenwoordig heb ben bijna alle grote landen een inlichtin gendienst. die op allerlei manieren mili taire en politieke informatie probeert te verzamelen over andere landen. In de Verenigde Staten heet de inlichtingen dienst de CIA. In de "Sovjet-Unie de KGB. in Engeland de Secret Service en in Nederland de BVD. een afkorting van .Binnenlandse Veiligeheids Dienst' Deze inlichtingendiensten hebben twee taken. Aan de ene kant het verzamelen van geheime informatie over andere lan den en aan de andere kant het voorko men dat er geheimen uit het eigen land worden verkregen. Dat laatste heet con traspionage. In spionageromans verschijnen spion nen meestal als ruige helden, die zowel links als rechtshandig kunnen schieten, mooie vrouwen verovert en tussendoor op soepele wijze geheimen lospeuteren. In de praktijk zijn spionnen weinig op vallende mensen. Het kunnen secreta resses zijn, ambtenaren, geleerden, mili tairen. journalisten, eigenlijk alle beroe pen komen er voor in aanmerking. Het ontdekken van spionage zorgt meestal voor grote opschudding. In Duitsland moest in 1974 bondskanselier 5 september 1978 Willy Brandt aftreden omdat een be langrijke medewerker. Guillaume. een agent bleek voor de Sovjet-Unie In Duitsland is vorige week opnieuw een spionagezaak aan het licht gekomen. Een Roemeense onderminister. Pacepa. die naar het westen is overgelopen heeft gezegd dat drie socialistische politici spionnen zijn. De drie ontkennen. Dat is het moeilijke met spionage. Je kan iemand beschuldigen ook al is het niet waar. Op die manier kun je iemand politiek onschadelijk maken, omdat veel mensen denken dat hij toch een spion is. ook al ontkent hijzelf en ontdekt de veiligheidsdienst niets. Misschien is dat nu ook in Duitslind het geval. I I I I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9