ünister laat geuners nog ven wachten 'Werkgevers dagen vakbeweging uit' Rol van Kreisky in Midden- Oosten lijkt nu uitgespeeld Boze boeren gijzelen 6 man Moeilijk In deze krant te kun 'st en —La™ Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse (Courant Vrij veel bewolking YAMAHA en verblijfsvergunning FNV en CNV wijzen plan ondernemer af Kritiek en lof voor nota-Pais Krantenservice op televisie De Kleine Krant Rechtbank wil onderzoek naar belofte aan Menten ïderland wil man naar imibië sturen i HAAG (ANPi Nederland is p tweehonderd militairen naar Ibië te sturen als de Verenigde is hierom zouden vragen. Het (aan om een geneeskundige een- De ministerraad heeft hiertoe e week besloten. Het is voor de fe maal dat Nederland een een ier beschikking stelt voor derge- [operaties. Israël protesteert opnieuw wegens Trouw-interview ist maken tegen dische macht Trouw Je kunt er niet omheen Welkomstvoordeel r Trov* Trouw tÉJÉK hooft bij U Trouw HS 36STE JAARGANG NR 10547 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 Vrij veel bewolking en slechts in het noorden en oosten van het land kans op een bui. Zwakke tot matige in het waddengebied eerst nog krachtige noordwestelijke wind. Maximumtemperaturen circa zestien graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Rustig en overwegend droog. Middagtem- peraturen ongeveer achttien graden Morgen: zon op 06.59, onder 20.17 Maan op 11.02, onder 21.53. als geen ander thuis in de muziek zie pagina 40 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,60; Frankrijk Frs 3,50 Duitsland DM 1,90; Luxemburg Frs 13 onze parlementsredactie HAAG De 450 buitenlandse zigeuners in and hoeven er niet op te rekenen dat zij voor 1 ber van dit jaar een verblijfsvergunning en. ter Gardeniers van CRM heeft de betrokken Kamercom- t in een vertrouwelijke brief laten weten, dat de regering iet verstrekken van de vergunningen wil wachten totdat ivang van de zigeunergezinnen definitief is geregeld. Zij icht, dat dit op z'n vroegst half november het geval zal vindsvrouw vraagt in de brief Kamercommissies biet dit uit- koord willen gaan. De Tweede eiste dit voorjaar met bijna ine stemmen, dat de zigeuners 1 oktober een verblijfsver- ADVERTENTIE gunning moest worden verleend. De vergunning stelt hen in rechten gelijk met de Nederlandse burgers en geeft recht op werk, onderwijs en sociale voorzieningen. Het merendeel van de zigeuners verblijft nog altijd onder povere omstandigheden op een ille gale plaats in het Noordhollandse Laren. Minister Gardeniers schrijft in de brief, dat geen van de drie opvang- gemeenten Veendam, Ede en Nieu- wegein kans ziet de opvang van de zigeuners voor 1 oktober te verwezen lijken. Vervolg op pagina 5 pagina 21-40 Van onze sociale economische redactie DEN HAAG De vakbeweging, en vooral de FNV, staat volledig afwijzend tegenover het plan van de gezamenlijke werkgevers voor gezondmaking van de economie. „De werk gevers dagen de vakbeweging uit tot een spijkerharde con- Irontatie. De FNV zal die niet uit de weg gaan", zo reageerde FNV-bestuurder Drabbe op het gisteren uitgebrachte plan van de werkgevers. PAGINA 2: Raad van kerken tegen toerisme naar Zuid-Afrika PAGINA 3: PAGINA 4: PAGINA 9: PAGINA 10: PAGINA 15: Autobiografie, strips, feuilleton, radio- en tv-programma's, puzzel Het werkgeversplan is een reactie op de bezuinigingsnota van de regering „Bestek '81". De werkgevers steunen volledig de doelstellingen van de re gering: herstel van bedrijfswinsten en in 1982 maximaal rond 165.000 werk lozen. Maar het regeringsplan Is vol gens de werkgevers niet toereikend om de gestelde doelen te bereiken. Daarvoor is nodig dat de groei van de collectieve uitgaven (overheid, socia le uitkeringen) wordt beperkt met 12 a 15 miljard gulden, in plaats van de bijna tien miljard die de regering op stapel heeft staan. De werkgevers zien vooral bij de so ciale uitkeringen nog veel mogelijk heden voor bezuiniging: ontkoppe ling van de laagste uitkeringen aan het netto minimumloon, verlaging van WAO- en werkloosheidsuitkerin gen tot 70 procent voor niet-kostwin- ners, beperking van de WAO-uitke- m motorjachten vanaf 6 meter t/injo september van 12 tot 79 uur. 2e Binnenhaven SCHEVENINGEN. ecretaris-generaal van de VN. Waldheim, heeft vorige week de ;heidsraad geadviseerd 7300 mi- in en 1200 burgers naar Namibië iren om de overgang naar onaf- elijkheid te bewerkstelligen. ederlanders worden na een half afgelost. Een geneeskundige lagnie kan een veldhospitaal to rn met zowel chirurgische als ïeelkundige capaciteit. Ook zul- twintig voertuigen voor het er van zieken en gewonden mee- naar Namibië. Zuidafrikaanse staatssecretaris mitenlandse zaken Brandt Fou- oemt het plan van de VN voor bië niet aanvaardbaar in zijn ge vorm. Fourie maakt vooral aar tegen de sterkte van de VN- len. die de rol van het Zuidafri- se leger moeten overnemen. rindt dat de bestaande politie- it voor recht en orde moet blij- sorgen. en en door een Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De uitlatingen van de Oostenrijkse bond skanselier Bruno Kreisky in een zaterdag in Trouw gepubli ceerd interview hebben tot hevige spanningen tussen Oosten rijk en Israël geleid. Israël heeft gisteren voor de tweede keer binnen 24 uur tegen Kreisky's uitspraken geprotesteerd. In Israël heerst de overtuiging dat met het interview in Trouw een einde gekomen is aan de rol van Kreisky als bemiddelaar in het conflict in het Midden-Oosten. In een vraaggesprek met onze redac teur James Dorsey omschreef Kreis ky Israëls premier Begin als een „po litiek kruidenier". Hij beschuldigde degenen die de westelijke Jordaanoe- ver als onderdeel van de staat Israël beschouwen van een „fascistische mentaliteit" en meende dat de in Israël woonachtige Arabieren staats burger tweede klas zijn. Volgens Kreisky zou Israël de bezette gebie den alleen kunnen blijven besturen door handhaving van een polities taat. De Israëlische ambassadeur in We nen. Jaacov Doron. protesteerde gis teren bij de Oostenrijkse minister van buitelandse zaken, Willibald Pahr, tegen de uitlatingen van Kreis ky. Eerder was de Oostenrijkse zaak gelastigde in Jeruzalem op het Israë lische ministerie van buitenlandse za ken ontboden. Pahr verlaarde tege- over Doron dat de opmerkingen van kreisky uit hun verband waren ge rukt en niet voor publicatie bedoeld waren. Deze voorstelling van zaken is echter in strijd met de bandopname van het gesprek tussen onze redacteur en de Oostenrijkse bondskanselier Pahr liet de Israëlische ambassadeur we ten dat Kreisky niet van plan was om zich tegeover premier Begin te ver- De politie heeft in verband met aanstaande besprekingen in Camp David tussen Carter, Begin en Sadat onder meer het gebouw van de Israëlische luchtvaartmaatschappij E1A1 in Amsterdam onder bewaking gesteld Kanselier Kreisky ontschuldigingen. De mededelingen van de Oostenrijkse minister aan de Israëlische ambassadeur moesten daarom als een „opheldering niet als een verontschuldiging" worden ge zien. In kringen van de Israëlische ambassade in Wenen werd gisteren ontkend da Doron vanwege het inter view van Kreisky naar Jeruzalem zou worden teruggeroepen. Enkele maan den geleden werd de Israëlische am bassadeur teruggeroepen nadat mi nister Pahr zou hebben verklaard dat een Palestijnse aanslag op een bus in Israel te wijten was aan de Israëlische weigering om het Palestijnse recht op zelfbeschikking te erkennen. In een vraaggesprek op de Israëlische radio verklaarde Kreisky gisteravond intelligent genoeg te zijn om dergelij ke uitspraken zoals in Trouw gepubli ceerd zijn niet voor publicatie te doen. Hij zei dat de gewraakte citaten gedaan werden na afloop van het interview in een privégesprek met onze redacteür. Bovendien zouden zij fout zijn weergegeven. De bondskan- nt en orae moet diij- ✓-v n VN-politiekorps. Ontevreden over overschakelen op melktanks Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN Een grote groep boze boeren zo'n zes tig tot tachtig man heeft gisteren vanaf half twee s middags vier bestuursleden en twee personeelsleden van de zuivelfabriek van de Drents-Overijsselse Combi natie (DOC) gegijzeld. Hoewel er gisteravond zij het heel moeizaam overleg op gang was gekomen, duurde bezet ting van de melkfabriek nog voort. Twee van de gegijzelde bestuursle den. voorzitter L. Struyk en vice- voorzitter Th. Kikkert zijn in de loop van de avond door de bezetters vrij gelaten om met de politie en een deputatie van de ontevreden veehou ders naar het zogenaamde praathuis gegaan voor een gesprek met burge meester mr. J. A. Oosterhoff. Dat is gebeurd onder voorwaarde dat ze na afloop van dit gesprek terug komen naar de bezette kantine. Het gesprek dat gevoerd werd in de B en W-kamer van het raadhuis verliep heel moei zaam. Te duur De boeren allemaal veehouders willen met hun gijzeling bereiken, dat zij niet langer gebonden zijn aan de zuivelfabriek: 'zij willen hun lidmaat schapskaarten van de coöperatie te rughebben. zodat ze met een andere fabriek zaken kunnen doen. Ze willen niet langer met de DOC werken, om dat zij het niet eens zijn met de overschakeling van melkbussen op grote melktanks, die dit bedrijf voor schrijft. Volgens de veehouders zal deze maatregel het einde betekenen, van zeker honderd kleine boeren, die zo'n dure installatie niet kunnen be kostigen. De gegijzelde bestuurleden zeggen dat zij de lidmaatschapskaarten niet mogen afgeven aan de boeren; daar voor is volgens hen een statutenwijzi ging nodig. En voor een statutenwij ziging nodig. En voor een statuten wijziging is weer een afdelingsverga dering nodig. Gegijzeld werden de voorzitter van het DOC-bestuur de heer L. Struyk uit Zuidwolde. vice-voorzitter T. Kik kert uit Hollandscheveld, adjunct-di recteur P. Bouwstra een boekhouder van de fabriek het bestuurslid Steen bergen en nog iemand anders, van wie de identiteit gisteravond nog niet bekend was. Sinds een week levert een aantal le den van de DOC melk in bussen aan de zuivelfabriek in Staphorst, maar de DOC heeft deze fabriek verboden verder nog melk op te halen in zuid west Drenthe. Koeien melken De veehouders, die de gijzeling uit voeren. losten elkaar gisteren steeds af. zodat ieder op zijn beurt de koeien kon melken en thuis kon eten. Toen een van de gegijzelde bestuursleden ook naar huis wilde om zijn vee te verzorgen, werd hem dat belet. De gegijzelde mensen mogen alleen de kantine verlaten onder gelelde om naar de WC te gaan. In het totaal protesteerden er ongeveer 370 veeh ouders tegen de nieuwe maatregel vande DOP ring voor WAO'ers die slechts gedeel telijk arbeidsongeschikt zijn, beper king van de halfjaarlijkse verhoging van alle soorten uitkering tot een normale prijscompensatie (In plaats van de huidige koppeling aan de meestal hogere algemene loonstij ging), beperking in de halfjaarlijkse automatische verhoging van het mi nimumloon. Het werkgeversplan biedt geen rege lingen terzake van het „omzetten" van hogere winsten ln meer werkgele genheid. De enige „garantie" die in de nota van de werkgevers met zoveel woorden wordt gegeven is. dat blij vende aantasting van winsten zal lei den tot voortgaand en versneld ver lies van werkgelegenheid. CNV „Een kil financieel-economisch ver haal, dat ervan uitgaat dat bezuini gingen en winstherstel automatisch wel tot meer werkgelegenheid zullen leiden," aldus CNV-voorzitter Van der Meulen in een eerste persoonlijke reactie. Hij had juist in deze werkge versnota verwacht dat er meer duide- fADVERTENTIE) selier zei echter noch te kunnen ontr kennen noch te kunnen bevestigen of hij Begin als een .politieke kruide nier" zou hebben omschreven. Hij meende echter van niet en zei dat hij in het algemeen gesteld had dat de Israëlische respons op het bezoek van de Egyptische president Sadat aan Jeruzalem niet voldoende is ge weest. Bovendien verklaarde hij dat zijn opmerkingen politiek gemoti veerd waren „en veel minder subjec tief waren dan sommige in Israel ge dane uitspraken". Premier Begin had verder verklaard „grote minachting" voor Kreisky te hebben die „zijn ei gen vader en moeder haat". Kreisky wilde wel verontschuldigin gen aanbieden voor uitlatingen over het Israëlische volk maar behield zich het recht voor om een oordeel over politici te feilen. „Ik ben bereid mijn excuus aan te bieden aan het Israëlische volk als het zich beledigd voelt door mijn vraaggesprek met het dagblad Trouw", aldus Kreisky. „Maar wat betreft mijn opvattingen die welbe kend zijn, deze handhaaf ik. IK heb het recht te zeggen wat ik denk en daar hoef ik mij niet voor te veront schuldigen". Kreisky zei dat hij geen anti-semiet is. „Maar als Israël zijn protectoraat handhaaft over een miljoen Arabie ren die niet dezelfde rechten hebben als de Israeli's, dan zal het een racis tisch land worden', zo onderstreepte hij. Fel gereageerd In Israel is er ondertussen fel op de uitspraken van Kreisky fel gerea geerd. Vervolg op pagina 14 Zie ook ons commentaar op pagi na 5 Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations De heren De Wit (links) en Van Veen tijdens de persconferentie over Koers na herstel lijkheid zou worden geboden op de vraag wat er gedaan kan worden om herstelde winsten te laten leiden tot meer werk. De werkgevers denken volgens Van der Meulen nog steeds dat de indivi duele ondernemer de problemen op eigen houtje wel aan kan. Wat vol gens de CNV-voorzitter nu is gebo den, is een aanpak per branche van zaken als het tegengaan van overin- vesteringen, exportbevordering, ont wikkeling van werkgelegenheid. FNV-bestuurder Drabbe noemde het werkgeversplan „de meest grove aan val van de werkgevers na de oorlog op de sociale zekerheid." De werkgevers willen de uitkeringen drastisch verla gen en de economische problemen aldus afwentelen op de meest kwets baren. aldus de FNV-bestuurder. Hij ziet in het plan een enorme aanslag op de kwaliteit van het bestaan. Ook bij de overheid z$lf zal dat arbeids plaatsen kosten. Maar de werkgevers bieden geen enkele zekerheid dat hun plan zei leiden tot meer werkgelegen heid in het bedrijfsleven. Van de werknemers worden enorme offers gevraagd, maar zij krijgen geen enke le zeggenschap in het investeringsbe leid van de bedrijven. Ook proberen, volgens Drabbe. de werkgevers de CAO uit te hollen. Ze willen meer ruimte voor het „incidentele" loon. waaronder promoties en dergelijke. Drabbe noemt dat „herstel van de willekeur van het marktmechanisme in de arbeidsbeloning." (Meer nieuws over het werkgevers- plan staat op pagina 3. Haalt het CDA 1980? Een wat geladen onderwerp. Niemand kan zeggen dat wij moeilijke vragen uit de weg gaan. of dat wij stoken ln een goed huwelijk. (Of hoe heet zoiets tussen drie partijen?) Maar wie wil weten wat er aan de hand is. moet wel Trouw hebben. I >e nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt Ina twee weken de Krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen) f 6,55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: TVnuw-Kwartet. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. itellen kan ook: 020-913456. afdeling service. nieuwe abonnee: i naam: adres: plaats: giro: betaalt per kwartaal opgegeven door: naam: adres: Zplaats: tel: J Ik ontvang graag naar keuze: A Een degelijke mini-mdexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie A Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat ofplace-mat In originele kleuren en afwasbaarj -

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1