Martinair stopt vluchten naar Amerika en Canada angora lamswol' Rol Kreisky Door concurrentie geen rendabele exploitatie Kantoor in New York gaat dicht Een dode en twee gewonden na ruzie op woonwagenkamp Dr Patijn geen voorzitter meer van adviesraad COC: geen verkoop woningwetwoningen Wiegel komt met voorstellen over provinciebeleid Komende tien jaar 3500 nieuwe verkeersvliegtuigen Man tijdens ruzie doodgeschoten 'Personeel in ziekenhuis is slecht af' Vrouwelijke geneesheer uit den boze DOET VOORU ZELF 38 44140: T^rhtP SCHIPHOL (ANP) Martinair, de derde op de wereldranglijst van chartermaatschappijen, heeft besloten tot en met 1979 geen vluchten meer op Amerikaanse en Canadese bestemmin gen uit te voeren. De verhevigde concurrentie maakt volgens een woordvoerder van Martinair de kans op een rendabele exploitatie op de Noordatlantische route nihil. Martinair zal de nog resterende vluchten, zoals opgenomen in het zo- merprogramma 1978 naar de Ameri kaanse en Canadese bestemmingen normaal uitvoeren. Het wlnterpro- gramma 197879 zal geen vluchten meer naar deze bestemmingen be vatten. De voornaamste bestemmingen van Martinair in Amerika en Canada wa ren New York. Los Angeles. Toronto. Oakland en Vancouver. De maat schappij vervoerde op deze bestem mingen erg veel familieleden en vrienden van Nederlandse emigran ten. Het kantoor van Martinair in New York. dat drie jaar geleden is opgericht, zal worden gesloten. Van de ongeveer tien personeelsleden van dit kantoor zullen de Amerikaanse werknemers worden ontslagen; de Nederlandse personeelsleden zullen naar Nederland terugkeren. Geen contracten Volgens Martinair heeft de maat schappij nog geen contracten voor de komende winter naar de Amerikaan se en Canadese bestemmingen afge sloten. De al lopende onderhandelin gen met de reisorganisatoren hiero ver zullen nu gericht worden op alter natief vervoer. Hiervoor zal mogelijk de Finse luchtvaartmaatschappij Finnair en mogelijk ook de Scandina vische luchtvaartmaatschappij SAS worden ingeschakeld. In het verleden voerde Martinair on geveer tien vluchten in het wintersei zoen op de Amerikaanse en Canadese bestemmingen uit. Hiervoor werden in veel gevallen vliegtuigen gehuurd van andere maatschappijen. In het zomerseizoen voerde Martinair onge veer honderd vluchten tussen Cana da. Amerika en Nederland uit. Gewijzigd Het besluit van de directie van Marti nair volgt na een periode waarin de situatie op de Noordatlantische rou te. mede als gevolg van de liberale luchtvaartpolitiek van de Ameri kaanse president Carter, drastisch is gewijzigd Deze politiek vormde ook de basis van de in maart gesloten Amerikaans-Nederlandse luchtvaar tovereenkomst. waarbij ook de char terbepalingen werden versoepeld. Di recteur Schröder van Martinair toon de zich toen uiterst verheugd over de mogelijkheden die op dat moment voor zijn maatschappij in het ver schiet leken te liggen. Door de prij zenslag die op de Amerikaanse maat regelen volgde nam het publiek een afwachtende houding aan. De ver wachte groei met name van de Ameri kaanse markt bleef voor Martinair uit. Het tegenovergestelde gebeurde: het vorig seizoen gingen de boekin gen achteruit. Martinair-vluchten moesten toen gecombineerd worden, waardoor een aantal reeds geplande vluchten niet werd uitgevoerd. Door de sterke concurrentie viel het hoog waardige, maar kostbare Martinair- produkt uit de boot. Vierde toestel De Martinair-vloot telt momenteel drie DC-10 toestellen. Omstreeks de jaarwisseling zal het vierde vliegtuig van dit type aan Martinair worden afgeleverd. Een van deze toestellen is voor zeven maanden in gebruik bij Singapore Airlines. Twee andere wor den van oktober tot half december a.s. ingezet voor het vervoer van pel grims tussen Indonesië en Mekka, een operatie waaraan Martinair de afgelopen jaren steeds heeft deelge nomen. Wanneer Martinair eind de cember weer drie DC-10 toestellen vrij heeft zullen er twee voor vracht verkeer worden ingezet. De derde zal worden gebruikt bij het Europese va- kantievervoer in de komende winter maanden. Het is de eerste maal dat Martinair een DC-10 in die periode van het jaar voor vakantievervoer gaat gebruiken. Donderdag vertrekt de directeur van Martinair, Schröder, naar de Verenig de Staten, waar hij de maatregelen bij relaties zal gaan toelichten. HEERLEN (ANP) De onenigheid op een woonwagenkamp nabij Heer len heeft tot een dode en twee gewon den geleid. De 23-jarige Joop Schnei der werd daar gisternacht door een kogel uit een Flobert-geweer dodelijk getroffen. Bij dezelfde schietpartij kreeg T. L. een schampschot en werd zijn vrouw getroffen in haar kaak. De politie heeft twee personen aange houden. Enkele andere kampbewo ners zijn uit vrees voor represailles uit het kamp gevlucht. Hun achterge laten auto's en caravans zijn in brand gestoken. Het drama zou het gevolg zijn van een ruzie tussen een zoontje van het slachtoffer en enkele leeftijdsge noten. Voorzitter Dr C. L. Patijn heeft giste ren het voorzitterschap van de Natio nale Adviesraad voor ontwikkelings samenwerking neergelegd. Hij wordt opgevolgd door dr J. H. van Oost veen. de vice-voorzltter van de NAR. Dr Patijn is sedert december 1970 voorzitter van de adviesraad geweest. Dr Patijn is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau. De versierselen zijn hem gisteren uit gereikt door minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking. AMSTERDAM (ANP» Het COC (vereniging tot integratie van homo seksualiteit) is tegen de verkoop van woningwetwoningen aan huurders. In een brief schrijft de landelijke pro jectgroep huisvesting van de vereni ging aan staatssecretaris Brokx. dat de ongelijkheid van kansen nog wordt vergroot, als zijn voorstel wordt aangenomen. ..De een- en twee persoonshuishoudens. die tot nu toe meestal niet aan bod gekomen zijn voor een passende en niet dure wo ning. zullen van uw maatregel niet kunnen profiteren", aldus het COC. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister Wiegel van binnenlandse zaken zal binnenkort concrete voorstellen over de overhe veling van rijkstaken naar de provin cies bij de Tweede Kamer indienen. Hij heeft dit gisteren aangekondigd tijdens de installatie van vier provin ciale werkgroepen, die de herinde- hngsplannen voor hun provincies Overijssel. Gelderland. Utrecht en Noord-Holland gaan bestuderen. Volgens de bewindsman zijn de voor stellen over het decentralisatiebeleid in aantocht. Hij voegde daar aan toe. dat de reorganisatie van het binnen lands bestuur daarop niet moet wachten..Netzomin als op een groot scheepse gemeentelijke herindeling. Voorkomen moet worden dat alles op alles wacht," aldus de bewindsman. De vier werkgroepen, die zowel aan de minister als aan de provinciale staten rapport zullen uitbrengen van hun studies, nemen als uitgangspunt voor hun werk zowel het herinde lingsplan van het vorige kabinet, dat voorzag in 24 provincies nieuwe stijl, als het voorlopige plan-Wiegel, dat op 17 provincies aankoerst De werk groepen hebben tot 1 januari 1979 de tijd SCHIPHOL (ANP) De niet-com- munistische landen zullen in de ko mende tien jaar behoefte hebben aan 3500 nieuwe verkeersvliegtuigen, zo wel voor vervanging van de nu in gebruik zijnde toestellen als voor uit breiding van de vloten van de lucht vaartmaatschappijen. Hiermee zal een bedrag van ongeveer 200 miljard gulden zijn gemoeid. Volgens General Electric, zal 55 tot 60 procent van de aankopen worden ge daan door luchtvaartmaatschappij en. die zelf. dan wel via hun nationale overheid beschikken over een goede tot uitstekende kredietwaardigheid. Deze verwachting heeft de algemeen directeur van de vliegtuigmotorendi visie van het Amerikaanse concern, general Electric, uitgesproken in Lon den. tijdens het daar gehouden we- reldluchtvaartsymposium. AMSTERDAM (ANP) De 37-Jarige J. F heeft bekend de 27-jarige mon teur A. Archer in de parkeergarage van het flatgebouw Gerenstein in de Bijlmer met een revolver te hebben doodgeschoten. De schietpartij speel de zich af op het parkeerplatform van de garage. De verdachte kon in zijn woning in de Bijlmermeer worden aangehouden. F. vuurde bij een ruzie drie schoten op zijn slachtoffer af. Archer zou de vriendin van F. hebben beledigd. sociaal economische Van onze redactie UTRECHT Net als de ambtenaren zijn de werknemers in particuliere ziekenhuizen met hun salaris gekop peld aan de CAO-lonen. Maar het ziekenhuispersoneel houdt toch net to zeven procent minder over dan de ambtenaren. Daarom moeten zij bui ten de bezuinigingsmaatregel worden gehouden die bepaalt dat de salaris sen bij de overheid per jaar een pro cent moeten achterblijven op de C AO-loonstiJ ging. Dit schrijft de nationale ziekenhuis raad (NZR) aan de Tweede Kamer. Een van de argumenten voor de jaar lijkse beperking met een procent op de salarisstijging van ambtenaren is geweest, dat ambtenaren niet de soci ale premies hoeven betalen die op de CAO-lonen worden ingehouden. Daardoor hielden de ambtenaren in het verleden aan dezelfde bruto sala ris-verbetering als de CAO-werkne- mers toch netto wat meer over. De NZR wijst er nu op dat het perso neel in particuliere ziekenhuizen ook sociale premies betaalt, dus net als CAO-werknemers. Daarmee vejwalt wat deze gToep betreft het argument van de bezuinigingsmaatregel, vindt de NZR Dit geschil draait om enkele honder den miljoenen guldens uit het bezui nigingsplan ..Bestek '81" van de rege ring De jaarlijkse procentsbeperking zorgt in dit geval voor ruim drie mil jard van de totale bezuiniging van tien miljard gulden. Die drie miljard komt voor ruim een miljard van de sociale uitkeringen, ruim anderhalf miljard van de (gepensioneerde* amb tenaren. en 410 miljoen gulden van het personeel in de gezondheidszorg. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Met ingang van 11 september 1978 zullen de uitstaande K-aandeelbewijzen Nederlandsche Middenstandsbank N.V. met dividendbewijs nr. 52 e.v. en talon kunnen worden verwisseld in nieuwe aandeelbewijzen bij alle kantoren van de vennootschap. De nieuwe aandeelbewijzen zijn verkrijgbaar naar keuze in de vorm van CF-stukken dan wel K-stukken, welke laatstgenoemde zijn voorzien van dividendbewijs nr. 1 e.v. en talon. Bij inlevering van de oude aandeelbewijzen door een bank of commissionair dienen de stukken vergezeld te zijn van een nummerlijst in duplo, waarop de stuknummers in oplopende volgorde zijn vermeld. Terzake van deze verwisseling zal aan de bedrijfsleden van de Vereniging voor de Effectenhandel de reglementair voorgeschreven provisie, ver meerderd met BTW. worden vergoed zodat de verwisseling voor de houders gratis zal kunnen geschieden. Voor de houders die terzake van de verwisseling om verzending of uitlevering van de nieuwe aandeelbewijzen verzoeken, geldt dat overeenkomstig de reglementen van de Nederlandse Bankiersvereniging aan hen uitleveringsprovisie in rekening kan worden gebracht. Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Amsterdam, 4 september 1978. DEN HAAG (ANP) Minister Wiegel vindt het goed, wanneer in het nieu we bezoldigingsbesluit voor rijks ambtenaren typisch mannelijke be namingen van ambten en functies een neutrale naam krijgen. Dit blijkt uit het antwoord op vraeen van het Tweede Kamerlid Drenth (PvdA). Deze had erover geklaagd, dat de overheid nog steeds vrouwelijke art sen aanstelt onder de naam „genees heer" ook wanneer zij bezwaar heb ben tegen deze benaming. Wiegel vindt dat tegen benamingen van ambten als bijvoorbeeld direc teur. inspecteur en staatssecretaris, wanneer deze door vrouwen worden uitgeoefend, niet zoveel bedenkingen hoeven te bestaan. Wel vindt hij dat in plaats van geneesheer zou moeten worden gesproken van geneeskun dige. Vervolg van pagina 1 Oud-premier Jitzhak Rabin verklaarde zich geen precedent van een dergelijk „wild en haatvervulde aanval op de staat Israel, het Joodse volk en Israëlische persoonlijkhe den" te kunnen herinneren. „Wan neer Kreisky hetgeen hem wordt toe geschreven werkelijk heeft gezegd is hij in mijn ogen ongeschikt om enige bemiddelaarsrol in opdracht van ver antwoordelijke Israëlische instituties te vervullen". De Jerusalem Post meende gisteren in een hoofdartikel dat Kreisky's op merkingen een 'walgelijke uitbar sting' waren en dat alles dat enigszins met hem in verband zal wcfrden ge bracht vervloekt zal zijn. De Jerusa lem Post herinnerde Kreisky eraan dat de Socialistische partij in Oosten rijk door Oosteuropese Joden was opgebouwd en dat het feit dat hij als Jood bondskanselier was geworden ten dele als een poging tot schade loosstelling voor de misdaden begaan tegen het Joodse volk gezien moest worden. Met zijn uitlatingen zou Kreisky het door hem samen met Willy Brandt gepubliceerde docu ment over het Midden-Oosten de grond in hebben geboord. De hoop die toen gewekt werd 'is nu zo goed als dood.' Tenslotte meende de krant dat 'met een vriend zoals hij, heeft de vrede geen vijanden'. Het dagblad Jediot Achranot meende dat Dr. Siegmund Freud 'Kreisky's geval als verloren en ongeneesbaar beschouwd zou hebben. De hele Oostenrijkse pers heeft giste ren commentaar geleverd op het vraaggesprek van de kanselier. Het conservatieve dagblad Die Pres- se zegt dat de kanselier qua inhoud niet helemaal ongelijk heeft. Wat de vorm betreft schrijft het blad dat een genomen. Het sensatieblad Kronenzei speelt op de bemiddelaal Kreisky in het Midden-Ooal spelen en schrijft dat de „zijn missie kennelijk als Iflpwee beschouwt", daar presiden deze heeft overgenomen. De Kurier beperkt zich er t0bvc} a wijzen dat Kreisky verklaan T „onjuist geciteerd was" in gesprek dat „de verontwa in W opwekte. aagd De chisten-democratische ujfrer tij van Oostenrijk die zich in sitie bevindt heeft een bij&jet van de Raad voor het buit1 f beleid geëist om zich over d£e&ei- gende uitlatingen" van K$en beraden die „de reputatie k neutraal land als Oostenrijk |e Vl schade berokkenen". HeP Volksblatt, het orgaan van (geaie partij meende dt de uitlatin de premier „van het soort Jitofs men van een giftige terrorist aar t wachten die van een blinde enklt vuld is". In een telegram van ot de seg gemeenschap in Wenen uiten Oostenrijkse regering me ost dat „het Jodendom sinds de rocer het Derde Rijk niet door de rèarde leider van een democratise! urrer zulke bewoordingen is aang en o ïerke )'S g' laard' inge uto iver), DE GAAY FORTMAN Pi F. de Gaay Fortman, mini aJ binnenlandse zaken in hefrf Den Uyl, zal in februari afscheidscollege geven aan Universiteit. De Gaay Fortf nior was sinds 1947 hoogle de VU. Hij is zeven jaar r weest. Door zijn plotseling ding tot het kabinet-Den U; moest hij overhaast vertrei h\ CONNY VANDENBOS zangeres: voor Hoe je je als vrouw kleedt heeft vandaag de dag niets meer met leeftijd te maken. Je trekt gewoon aan watje lekker vindt.waarjeje prettig in voelt En als je je goed voelt, dan zie je er ook altijd goed uitr vrouwen den en je vijf jaar \miÉ jonger voelen is'n k kwestie van instelling, j°ng zijn Van mentaliteit. En lyi heeft weinig kleding speelt 'n rol met leeftijd te maken, bij 'n jonge levens- 'n vrouw van 28, van 34, van 47 of van 63. Wat doet het er toe? 'n Jaartje ouder wor- Angora pakjes zijn er vanaf 79,- Dit drie delige setje van zuiver lamswol met Angera stijl. Niet om alleen maar op te vallen, maar om je prettig en zeker te voelen. Deze jonge mode is die volwassen vrouw op hel geschreven, zo smaakvol Het mengsel van de zachte lamswol fen Angora maken dit drie-deia pakje extra komfortabel. En't maakt je gewoj n paar jaartjes jonger Nou. en...? CtuA U tbcA \foolctefttje\! DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14