nk van der Moer gaat na rie jaar weer toneel op 1^*1 1 öevoorrecni ■wil Uit brieven van lezers '1 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 IT'Tll'HBBBl TROUW/KWARTET 7 door Fred Lammers nnisb i< Zeei 1: 1. Al ningiie] Ford J-31C li "fi AMSTERDAM „Zelf zie ik iet ook als een terugkomen. Door allerlei oorzaken niet in j de laatste plaats doordat Ik o een tijdje geleden bij een val mijn heup brak. ben ik drie |aar niet opgetreden. Daar en ik nu weer overheen en ik verheug mij erg op mijn te- gkeer naar de schouwburg, vooral omdat het zo'n fijne rol Is." Ank van der Moer, die naar ze zelf legt over het algemeen niet zo spraakzaam is, wordt geestdirftig als se me vertelt over „Happy Days" van Samuel Beckett, waarmee ze vanaf :o<eind september een paar maanden loor ons land zal trekken. Zij speelt iaarin de hoofdrol. André van den [vfaeuvel is haar tegenspeler maar hij ïoeft maar weinig te zeggen. Iet komt in „Gelukkige Dagen" aan )p Winni, een vrouw die op het eind pan haar leven is gekomen en ter(ig- >likt op alles wat was en is. Dat aatste is niet zo veel. Winni zit op een andberg, waarin ze steeds verder vegzakt." Daarmee wordt symbo- isch uitgebeeld dat ze eigenlijk niets neer van het leven heeft te verwach- n. Er zijn tal van mensen in zo'n 1 ituatie terechtgekomen. Het waar- m kun je zelf invullen. Winni klampt ch echter aan het leven vast, tot in iet absurde toe. Ze blijft zich goed 'erzorgen, verft haar lippen en lakt ïaar nagels. Beckett laat het zinloze aarvan duidelijk naar voren komen. 7eel mensen gedragen zich onder der gelijke omstandigheden dwaas. In eite is die Winni echter een moedige rrouw. Ze houdt vol en dat laatste zit >ok wel een beetje in mij. Verder zijn (r niet zo veel overeenkomsten tus- ;en ons. Maar begrijpen kan ik Winni ;oed. Dat is trouwens een vereiste wil e zo'n figuur levensecht maken. Trieste rol ,nk van der Moer is vorig jaar begon- ïen met het instuderen van de tekst. Die is erg moeilijk, omdat veel op ilkaar lijkt, maar nu ken ik alles uit nijn hoofd. Eigenlijk is het een tries te rol, die gaat over het afsterven van :en mens die niet kapot te krijgen is. Er zit ook humor in en het is fijn als lie twee zaken samengaan, als je onder beroerde omstandigheden oog ►lijft houden voor de humoristische :ant die aan veel dingen zit." [Voor Ank van der Moer is het absurde »neel iets volkomèn nieuws. „Het is f;obr het eerst dat ik me eraan waag. "c had nooit gedacht dat ik daar nog ;ens aan zou beginnen. Het is ook hooit op mijn weg gekomen, want ik kan niet zeggen dat ik er geen waar dering voor had. Vijftien jaar geleden peb ik Andrea Domburg in dezelfde ol gezien. Ze deed het voortreffelijk, ik hoop het er net zo goed af te brengen, al zal ik het natuurlijk op lijn manier doen." baar het stuk toen erg goed is ont vangen zal Ank van der Moer zich er Waarschijnlijk geen buil aan vallen, lik ben in elk geval blij dat deze rol nu is gekomen. Ik geloof dat je die Winni beter kunt spelen als je zelf wat puder bent. Ik ben nu 66 en weet best pat je met grimeren veel kunt berei- jcen, maar als je zelf het nodige hebt neegemaakt in je leven kom je toch geloofwaardiger over als je een vrouw noet uitbeelden die het niet zo ge- nakkelijk heeft gehad. Winni zit met peel zaken in de knoop, ook met reli- Op het eind -van het stuk zegt inni: „Vroeger bad ik, ik moet be- Ank van der Moer optreden met Wim Kan kennen dat ik het deed maar nu kan ik het niet meer." Ook haar geloof verliest zij en een beetje wrang gaat ze dan een liedje uit ,Die lustige Wit- we' zingen. „In het stuk worden geen pasklare oplossingen gegeven. Sommigen zul len daarover misschien onvoldaan zijn. Hoewel het al een poos geleden is geschreven is het een hoogst aktu- eel stuk. Allerlei zaken die ons men sen van vandaag bezighouden komen erin aan de orde. De oplossingen moet ieder voor zich vinden, evenals iedereen uit .Happy Days' weer ande re zaken zal halen. Eén ding springt er echter uit en dat is dat alles in het leven met elkaar in relatie staat." Jubileum Op 28 september is in Haarlem de officieuze première van Ank van der Moers optreden. „Daarna gaan we er onder andere mee naar Rotterdam, Deventer, Oegstgeest, Sneek, Enk huizen en Utrecht. Op ,23 oktober komen we naar de Amsterdamse Stadsschouwburg. Dat wordt een heel bijzondere voorstelling omdat ik dan tevens mijn 45-jarig toneeljubi leum vier. Niet dat ik zelf zo sta te springen om daar aandacht aan te schenekn, maar vooral omdat ik hele maal niet weet wat me die avond boven het hoofd hangt ze maken er iets gezelligs van hebben ze gezegd vind ik het toch wel leuk". Tot eind december zal „Happy Days" worden gespeeld. „Daarna ga ik heer lijk op vakantie. Plannen voor na die tijd heb ik niet. Als je de 65 bent gepasseerd moet je tegenwoordig als actrice in de vrije sector maar af- wiachten of ze bij je komen. Dat vind ik een vreemde regeling maar je doet er niets tegen. Het enige voordeel van die maatregel is dat jong talent nu aan bod kan komen." Als ik daar dieper op inga zegt Ank van der Moer: „Er is veel talent onder de jongeren. Het is zelfs zo dat er op het ogenblik misschien te veel jonge ren zijn met talent. Ik ben ervan overtuigd dat daardoor veel talent verloren gaat, niet wordt opgemerkt en dat is jammer. Jongeren die nu voor dit prachtige vak, want dat is het, kiezen hebben het moeilijker dan in mijn jonge jaren. Natuurlijk is doorzettingsvermogen ook nu nog een eerstè vereiste, maar daarbij moet je een grote dosis geluk hebben, nu de concurrentie groter is gewor den, veel meer dan vroeger." Gezagvoerder Voor Ank van der Moer stond al vroeg vast dat ze naar het toneel wilde. „Gelukkig kreeg ik van thuis alle medewerking. Vader was gezagvoer der bij de KNSM en dus veel van huis, zodat ik vooral met moeder had te maken. En zij vond het prachtig dat haar dochter naar de toneelschool wilde gaan. Haar uil een valk. Ze keek er trouwens helemaal niet van op toen ik met dat plan kwam aanzet ten. Ze had het wel verwacht geloof ik. Al heel jong las ik moeder als ze aan het kousenstoppen was, voor. Dat vond ik heerlijk en zij ook. Toen ontdekte ik al wat je allemaal met je stem kunt doen. Vader maakte er ook geen enkel probleem over. Hij zei nooit veel. Over zijn zeereizen vertel de hij ook nauwelijks. Als we daar thuis opmerkingen over maakten antwoordde hij: „Je hebt twee soor ten mensen: mensen die praten en mensen die luisteren en ik ben ie mand die luistert.' Bij het ouder wor den betrap ik me erop dat ik wat dit betreft hoe langer hoe meer op hem ga lijken. Ik word steeds zwijgzamer. Mijn omgeving verwijt me dat wel eens. Annemarie, mijn dochter, had het er onlangs nog over. Veel mensen denken als ik er zo s'tilletjes bij zit, dat ik me niet amuseer, maar dat is echt niet zo." Op de toneelschool kwam Ank in de klas te zitten bij Wim Kan. „Toen tekende zich al duidelijk af welke richting hij later zou inslaan. Als we tussen de middag moesten overblij ven was het vaak: ,hè Wim zing eens wat'. Hij deed dan altijd of hij er niet zo veel zin in had, maar dat was maar schijn. Want hij deed niets liever. In die jaren zijn we samen diverse keren in Den Haag opgetreden voor liefda dige doeleinden met liedjes van Dirk Witte en Louis Davids. Wim zong en ik speelde piano". Eduard Verkade (foto: Dirk Ketting) in 1933 slaagde Ank van der Moer cum laude voor het eindexamen van de toneelschool en kwam ze bij het gezelschap van Eduard Verkade. In die voor-oorlogse jaren leerde zij nu legendarisch geworden figuren als Else Mauhs, Nelly Ernst, Magda Jans- sens, Rica Hopper en Cor Hermus kennen. iJM door Mink van Rijsdljk Het gesprek ging over rijke en arme landen in het algemeen en over India in het bijzonder. Zo'n palaver kan heel vrijblijvend zijn en dat was het dan ook. In een land woont een volk en zolang je nou maar kunt vermijden aan mensen te denken, hoeft men niet erg betrokken te raken bij de problemen. Zolang je de massa maar ziet, kun je over de hoofden heen praten, dan hoef je geen ogen te zien, geen handen en er is geen stem (e beluisteren. Iemand vertelde dat duizenden Indiërs geen nor male watertoevoer naar hun huis hebben en dat een wc vanzelfsprekend dan ook ontbreekt. Sjon ge sjonge, wat een toestand, hoe onhygiënisch, geen wonder dat de gemiddelde leeftijd daar zoveel lager ligt dan bij ons. Bij ons. Het kostte niemand moeite vast te stellen dat we het toch eigenlijk allemaal erg goed hebben. Iemand zei: „Vroeger bij mijn ouders thuis was er alleen een koudwaterkraan in de keuken. Vrijdags werden er grote ketels water gekookt, dan gingen we allemaal in de teil. Tja zo was dat toen en nu zouden we onze badkamers en toiletten niet meer kunnen missen." „Toen wist je niet beter. Veel mensen in India weten nu ook niet beter. Het is dus maar de vraag of ze er zo onder lijden." Ik was zo moe geworden van.de conversatie dat mijn protest tegen deze opmerking niet veel uithaalde. „Ja, mensen," suste een van de aan wezige vrouwen snel, „wat zijn we bevoorrecht." Veel oprechte dankbaarheid klonk echter niet mee in haar stem en van solidariteit met minder bedeelden was helemaal geen sprake. Het gesprek sleepte zich voort, via Indira Ghandi en corruptie naar de heilige koeien. Iemand wist te vertellen dat sinds een paar jaar een oude koe niet meer eindeloos behoefde te wachten op de dood. Men maakte hem voordien gewoon af en het vlees werd aan Arabische landen verkocht. Rettekettet, daar gingen we weer. Wat een schijnheilige vertoning, zelf niet eten van verbo den waar, maar wel geld maken door een ander zich eraan te laten bezondigen. Trouwens het zakeninstinct van de Indiër was immers dubieus. Vervolgens ging het over kindertjes. Nou ja, erg lief hoor en heel schattig met die donkere kijkers, maar waren er niet veel te veel? Moeder Therese in Calcutta, daar was iedereen het over eens, dat was een pracht vrouw. Haar idee dat elk mens toch eigenlijk recht had om waardig te sterven met iets van tederheid aan de laatste grens, sprak iedereen erg aan. „Toen ik door India reisde," onthulde iemand, „heb ik veel van de ellende daar gezien. Mensen sterven als ratten, zomaar ergens langs de weg." Men huiverde. Ratten geven die sensatie. „Ik zei toch dat we bevoorrecht waren," herhaalde de vrouw die dat al eerder had beweerd. „Woorden, woorden, woorden," zei een ander plotseling erg fel. „Wie van ons kan zonder dikke clichés iets over eigen voorrecht vertellen?" Even was het stil, toen zei iemand: „Ik." Ze kuchte haar schroom weg en vervolgde: „Ik ben een vrouw van zesenvijftig met alle vrijheden die ik maar wens. In een arm land zou ik al jaren tandeloos, blind en lam zijn geweest. Maar als bevoorrechte Hollandse kon ik, zonder bij de kapitaalkrachtigen te horen, regelmatig naar de tandarts, werd ik drie keer aan mijn ogen geope reerd en twee maal aan mijn rug. Ik hoefde niet vroegtijdig een afgedankt, versleten oud mens te worden, maar kon mezelf blijven." Hierop hadden wij, rijke westerlingen geen tekst meer. En dat was erg goed. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). Dé redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Ank hoopt voorlopig met toneelspe len door te kunnen gaan. „Als je daar eenmaal door bezield bent, kun je het niet meer laten. Ik heb me dikwijls afgevraagd waar dat nu eigenlijk door komt. 'Toneelspelen is levende mensen creëren' heeft directeur Sta- nislawski er eens over gezegd. Dat is de beste definitie die er ooit over is gegeven. Ze zeggen wel eens: toneel spelen is in de huid van een ander kruipen. Dat kan zo zijn, maar je moet het toch uit Jezelf halen. Och en als je goed zoekt vind Je altijd wel iets van de mens die Je moet spelen in jezelf terug. Alles is in een mens aan wezig. Hoe ouder ik word hoe meer ik merk dat niets menselijks mij vreemd is". Nieuwe paus Welke goede eigenschappen de nieu we paus ook heeft (zelfs „pretlich tjes", mevr Klompé) hij is en blijft de magistrale exponent, de primus inter pares van een kerksysteem dat op essentiële punten in strijd komt met de heilige Schrift. Schrijvende over het conclaaf merkte Rijnsdorp op: „De Heilige Geest is de gevangene van het kerkinstituut' (Trouw, 26 aug.). In het licht van de geruchtma kende manipulerende aanbeveling van de Florentijnse kardinaal Benel- li, krijgt de vermelde uitspraak wel, bijzonder reliëf. De Heilige Geest" noch de Schrift heeft weinig van doen met het r.k. syncretistische stelsel. Het oecumenisme dat door de verhef fing van patriarch Luciani tot „il papa" (gij zult op aarde niemand uw vader noemen. Matth. 23 vers 9) nieu we impulsen blijkt te krijgen, is veel zeggend. Wellicht wordt de paus bin nen korte tijd het hoofd van de gehele christenheid. Echter: bij de m.i. op handen zijnde terugkeer van Christus tot oprichting van het toegezegde Vrederijk zal, consequent gezien het r.k. kerksysteem teniet gedaar worden, daar het' nog teveel antici peert op het komende Koninkrijk er. geen ruimte biedt voor de bijzondere uitverkiezing van het oude bondsvolk Israël! Alle goede hoedanigheden van Johannes Paulus I (prachtig: tiara noch draagstoel) ten spijt. Amsterdam S. de Jong Nieuwe paus (2) Met grote verbazing gelezen dat ds. C. Mak namens de gereformeerde syno de Gods zegen vraagt voor het werk van de nieuwe paus, en ook voor de Nederlandse kerkprovincie. Ik wil wel oecumenisch denken, maar wat doen wij dan met Zondag 30, vraag 80? Is ds. Mak destidjs alle goeds en sterkte toegewenst door kardinaal Wille- brands, toen hij gekozen werd tot voorzitter der Gereformeerde syno de? Dat de Rooms Katholieken een paus kiezen, is hun zaak. Wij kiezen voor Jezus Christus. Maassluis C. Kloppenburg Dzn Rechtspraak De laatste tijd komt het steeds meer voor, dat ook anderen dan advocaten en verdachten kritiek uiten op het functioneren van de rechtspraak in Nederland. O.a. denk ik aan de af scheidsrede van de Amsterdamse procureur-generaal mr. Hartsuiker en die van de Arnhemse rechter Van Andel. Tot nu is echter geen of te weinig aandacht geschonken aan mensen die ten onrechte zijn veroor deeld. Het is onweerlegbaar, dat in Nederland mensen onschuldig gevan gen hebben gezeten en mogelijk nog wel zitten. Leden van het OM en de rechterlijke macht zijn ook mensen die kunnen falen. Een verdachte kan tegen zijn veroordeling beroep aante kenen. In de praktijk is het echter meer dan eens gebleken, dat de wet telijk vastgestelde termijn van veer tien dagen daarvoor te kort is. Bij de noodzakelijke herziening van het Ne derlands strafrecht zal er ook aan dat feit zeer veel aandacht besteed moe ten worden. Er kan gediscussieerd worden over de vraag of een gevange nisstraf zinvol kan zijn. Persoonlijk zie ik er noch het nut, noch de nood zaak van in. Maar aan het feit, dat de mogelijkheid bestaat, dat mensen ten onrechte veroordeeld kunnen worden, moet een einde komen. Amsterdam René G. E. Mensink psychotherapeut N.V.P.A. Linkse clan Volgens EO-directeur Dorenbos (Trouw 31 augustus) bepaalt een link se clan, wat er op radio en t.v. komt. Maar voor mij is die „linkse clan" een rechtse clan wegens het gehanteerde verdringingsmechanisme (zie pag. 5. van de I.K.V.-vredeskrant). De grote partijen wensen niet over de bewape- nings (atoom) dreiging te praten en de rechtse clan zorgt dat de kiezers die grote partijen trouw blijven. Het I.K.V., de actiegroepen de wereldwin kels en de kleine linkse partijen heb ben de zware, maar dankbare taak tegen het rechtse verdringingsme chanisme op te boksen. Dirk Veens tra Vragen uitsluitend In envelop sturen naar postbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden In postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. Hartelijk dank voor de prentbrief kaarten „uit alle streken", die we bij Jhuiskomt na onze vakantie vonden. rHet is natuurlijk niet mogelijk, de in deze drie weken binnengekomen post pinnen één week te behandelen en de peur uit te krijgen. Ook liggen er nog peel wat moeilijke gevallen van voor Sle vakantie op bewerking te wach- en. In de zomermaanden zijn er heel /at instanties en hulpvaardige men den niet te bereiken, zodat we niet net een schone tafel vertrokken zijn. vlocht u al te ongeduldig worden, fcchrijf ons dan s.v.p. nog een klein Triefje (uiteraard zonder bijgevoegde 'kegels, als die in uw eerste brief waren 'bij gevoegd), waarin u uw vraag zeer a syoncreet herhaalt. lulp van lezeres: Inderdaad was er lelaas) een mooie particuliere verza- ieling van strijkijzers, namelijk die -an mevrouw Bleeker te Amsterdam: angezien het niet mogelijk was deze :ostbare verzameling onder te bren- ;en in een museum, werd alles bij 'ak van Waay openbaar geveild. Stallammer! Nu is er gelukkig een vereni- 10.r' 3 ui ging van strijkijzerverzamelaars in oprichting. Men noemde ons de da tum 8 oktober in Pulchri Studio te Den Haag. Contactman: J. P. Blok, Frankenslag 76 Den Haag 070-556485. Het was ons (nog) niet mogelijk tele fonisch contact op te nemen met de héér Blok. Reactie van notenexpert Van 't West einde te 's Heer Arendskerke: Her haalde malen vroegen onze abonnees of er een middel was om onsmakelijk uitziende noten blank te maken zoals ze in de winkels verkocht wor den. Wij nemen een gedeelte over van een brief, verzonden door „de" man, die volgens autoriteiten het meest van noten weet in ons land. „De ok kernoten die men hier in de winkel koopt, komen hoofdzakelijk uit Cali- fornië. Het klimaat is daar anders. Meestal worden ze mechanisch ge raapt en geschoond. Vroeger gebeur de dat met zwavel, maar dat mag niet meer. Wie zelf het grote geluk van een mooie noteboom in zijn tuin kent, moet die noten rustig laten vallen; de bolsters moeten uit zichzelf open springen. De noot blijft daar dan af hankelijk van het weer nog wel een paar dagen inzitten, droogt wat, maar wordt in de zon ook blank. Dus niet de noten uit de bolsters gaan halen, maar rustig laten vallen en oprapen. Het beste is ze in bakjes met niet gesloten bodem in de zon en op de wind te zetten. Op „Westhof", het bedrijf van onze expert, worden de kistjes van boven en onder met een grote ventilator behandeld, dikwijls omgeschud, soms omgeroerd. Zijn de noten diep gegroefd en haalt men die uit de bolster, dan is het schoonma ken moeilijker." De vragensteller, die ons deze brief toezond, vraagt zich echter nog af, op welke manier hij nu zijn eigen noten zonwarm en wind- droog kan krijgen. Nu is winddroog niet zo moeilijk in ons klimaat. De slang van een stafzuiger aan de ach terkant van het apparaat geplaatst, kan de grote ventilator wel een beetje vervangen. Zonnewarmte is helaas niet te bestellen, maar misschien heieft u nog wel een ventilatorkachel tje op de vliering staan. Het valt ons op,dat de heer van 't Westeinde niet schrijft over het „slaan" van de note- boknen (u weet wel: volgens een oud gezegde zouden* vrouwen en notebo- meia van een goed pak rammel op zijn tijd geweldig opknappen!); „hoog stens de takken wat schudden, maar zo clat de ongeopende bolsters er niet afvullen". VRAAG: Wij hebben een appel boompje, waar dit jaar heel veel aan zit Odus ook veel afvalt). Alles op de grond vindt zijn weg wel bij de rupsen en torretjes en verdwijnt op den duur, maar weet u een goed middel om gebruik te maken van de goede ap peltjes? ANTWOORD: In de eerste plaats ge niet zelf zo veel mogelijk van uw appelboom. Zet een grote schaal op tafel voor de gaande en de komende man, geef uw vrienden en kennissen een zakje mee, maak appelmoes, ap pelsap. gelei enz. enz., zoals dat in elk kookboekje wordt aangegeven, denk eens over cider (inlichting vragen bij het Brouwhuys, Thorbeckelaan 1 in Lochetn, waar allerlei utensilia voor het maken van wijn te koop zijn). Toen wij een dezer dagen door de Betuwe reden, zagen we iets heel ou derwets: In schijven gesneden en ge boorde appelen, aan touw geregen hingen daar in de wind te drogen, als geurige slingers. Ik herinner me van vroeger, dat er een afspraak gemaakt werd met de bakker om die schijven te drogen. De hele winter werd er appelmoes van gemaakt. VRAAG: Een kleindochter bracht uit Engeland een aardigheidje voor ons mee: een soort rammelaartje, van ste vig stro gevlochten. Dit grappige ding zal heus wel een plaatsje ergens vin den, maar wat is de bedoeling van zo'n „Corndolly (deze naam stond erop). ANTWOORD: In oude tijden meende men dat er in het tarweveld een vrien delijke geest woonde. Als het koren was geoogst, maakte men van stro kleine kooltjes, zoals dat van u, waar in de geest zich prettig zou kunnen voelen, tot het weer lente zou zijn. Die dolly's werden dan op daarvoor ge schikte plaatsen opgehangen. Tegen woordig worden deze voorwerpjes weer gemaakt, soms in heel bijzonder mooie vorm. Bij gebrek aan geesten worden ze gevuld met lavendel of andere geurige blaadjes. Een heel leuk cadeautje, mooi om naar te kij ken en (vanwege het lichte gewicht) sympathiek om mee te nemen. LANGE BRIEF uit Torshavn van Pater Jan van Westerhoven. De vraag is deze: In onze kleine toren hebben we twee klokken hangen. De grootste is een geschenk van de Lutherse kerk te Vigerslev, Kopenhagen. Het „in schrift" aan de binnenkant luidt: BVG 1912-3008. De kleinste kwam uit Nederland en heeft als inschrift: I Borchard fudit Enchusae 1766-klok- kengieterij, Heiligerlee. U begrijpt de vraag al: Hoe zou dat zitten met Heili gerlee en Enkhuizen? ANTWOORD: De klok van Borchard (die overigens te Enkhuizen woonde en werkte) was hoogstwaarschijnlijk een onderdeel van het klokkenspel van Enkhuizen en werd, eveneens hoogstwaarschijnlijk, in de dertiger jaren door Van Bergen-te Heiligerlee hergoten. Wat de grote klok betreft kon mijn zegsman, de heer A. Lehr (de „man" van Asten) mij niet direct een antwoord geven, zoals dat met de voorgaande van Borchard het geval was. Hij raadt u aan (een brief in het Deens zal voor Pater Jan geen be zwaar zijn) contact op te nemen met Bent Gammelthoff Hansen, Svend- borg, Danmark. Deze keer zal óf zelf meer weten over deze klok óf weten, wie wél de aangewezen persoon is. VRAAG: Al een Jaar heb ik moeite met mijn nieuwe frituurpan met ther mostaat. Wat we hebben geprobeerd, met deze pan is niet te pruimen, want alles druipt van het vet, hoewel ik me strikt houd aan alle voorschriften, zoals die op de verpakking staat van patates frites, frikandellen, kroketten enz., en goede merken van olie en frituurvet gebruik. Hoe komt dat nqu? 6 ANTWOORD: Er zijn tegenwoordilg heel wat verschillende merken fri tuurpannen. Om te beoordelen waar in precies de fout zit, zou ik het zelf moeten proberen en daarvoor wonen we erg ver van elkaar verwijderd. Ik zou u aanraden eerst eens naar de zaak te gaan waar deze pan werd gekocht. Ik houd het er op, dat de olie of het vet niet heet genoeg is en dat de spullen er min of meer in liggen te sudderen of te koken. Het is ook mogelijk dat de aangegeven tempera turen niet kloppen met de door de thermostaat aangegeven tempera tuur. Waarschijnlijk heeft u het ga rantiebewijs nog wel en als de pan totaal onbruikbaar is, zou u de consu mentenbond (u is toch lid?) kunnen consulteren. VRAAG: Van een kennis hoorde ik dat er in Trouw iets stond over een kinderdorp ln Italië: villa Er werken buitenlandse groepsleidsters en leiders, die elke dag les in het Italiaans krijgen. Wat voor kinderen worden daar geplaatst en welke stich ting organiseert dit werk ANTWOORD: Veel heeft uw kennis u niet verteld: uit ons lijvige dossier, Casa Materna, naar aanleiding van de actie van Trouw, enkele Jaren gele den voor het huls van Emanuele en Teofllo 8antl te Napels, lichten we een handjevol knipsels: 23/7/76: Zoe- terwoudse groep gaat Casa Materna opknappen; 30/12/77: Rudolphstlch- ting geeft helft Gouden JubileumblJ- drage van Casa Materna; 8/2/78: Uit Dichtbij Verder van Loes Smit: Ouders van 200 kinderen; 16/5/78: Jan Roelfs: Weerzien met Casa Materna te Napels Marisa en Ria als moeders ln protestants kinderdorp Casa Ma terna. Het artikel van Jan Roelfs is voor u het belangrijkst. WIJ vroegen de archivaris, de heer Jong, u dit artikel toe te zenden. Het spreekt voor zichzelf en het documentatie centrum van CM te Badhoevedorp (02968-5127) doet de rest. Het giro nummer: 655777, Rotterdam noemen we graag hierbij. U ziet dat er ln Trouw (lees die krant) meer dan „iets" over deze goede zaak heeft gestaan. VRAAG: Hoe verhuls ik een vastge plakt wollen vloerkleed? ANTWOORD: Meestal is de achter kant stevig gevoerd en als men een maal een hoekje losgepeuterd heeft, bij voorbeeld door met een Stanley- mes door de plaklaag heen te snijden kan het kleed gemakkelijk (het liefst met zijn tweeën) losgetrokken wor den. Oplossen van het plakmiddel lijkt me nogal gevaarlijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7