'emonstraties bij istallatie paus Begin minacht Bruno Kreisky Israël gaat 'vol goede wil' naar top Nieuws Ajax na van PSV remise koploper In deze krant rNieuwe Haagse/Nieuwe Lcidse Courant Wolken, nu en dan zon wclxijns- cii vormingswerk Harlem swingt in Carré Lachen om Don Quishocking ïgen Argentijnse president mti-rookcursus v) een succes Trouw-interview leidt tot officieel protest van Israël Massale vredesdemonstratie in Tel Aviv Overstromingen in West-India: duizenden doden Fosdyke Saga in Trouw 1 tm 10 september Uit PvdA-fractie Groningse staten lopen er 22 weg Neemt u ons niet kwalijk Trouw Weikomstvoordeel rouw 36STE JAARGANG NR 10546 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 Vandaag: wolkenvelden, nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Minimum temperaturen omstreeks negen graden, maximum temperatuur ongeveer zeventien graden Morgen en overmogen: zonnige perioden maar later plaatselijk regen. Iets h ogere middagtemperaturen. Morgen: zon op 6.yonder 20.19 Maan op 9.54, onder 21.56. Advert* mi* s voo' Act* nier dag»* rubriek moeten uttpriijk donderdag post) in ons befctl nftt Inlichtingen tel 070 913466 I»! 7i3 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,60; Frankrijk Frs. 3,50; Duitsland DM 1,90: Luxemburg Frs. 13. PAGINA 2: Schooldag in teken van uitbreiding PAGINA 3: PvdA en VVD in Leids college PAGINA 4: PAGINA 5: Westduitse SPD; spionage of list? PAGINA 7: nieuwe paus, Johannes Paulus I, groet de menigte die om i installatie bij te wonen op het Sint Pietersplein in Rome nengestroomd is. )ME (ANP) Terwijl meer dan tweehonderdduizend men- n op het Sint Pietersplein in Rome aanwezig waren toen us Johannes Paulus I daar de eucharistie vierde „aan het gin van zijn pontificaat", raakten elders in de Italiaanse ofdstad linkse betogers en politie slaags. De betogers otesteerden tegen de aanwezigheid van de Argentijnse esident Jor|e Videla. k op het Sint Pietersplein waren ongeregeldheden merkbaar: vlak ordat de plechtigheid begon stak vijfentwintigtal jongelui span- eken de hoogte in met teksten als idela moordenaar" en „Videla si". De politie greeo meteen in en m de borden in beslag. Een aantal iogers werd aangehouden. rand de Piazza Navona in het hart van ime staken demonstranten auto's brand. De betogers, die hun gezicht or een groot deel hadden afgedekt t zakdoeken, trachtten barricaden te werpen. Een dertigtal van hen rd door de politie meegenomen. De )k van de branden was vanaf het it Pietersplein zichtbaar. n aantal linkse groeperingen had toren betogingen aangekondigd te- n de aanwezigheid van Videla maar k tegen die van de Chileense minis- van buitenlandse zaken. Herman ibillos. Zij wilden daarmee, ver- iarden zij, de aandacht van de paus stigen op het feit dat leiders in iid-Amerika zich bedienen van ,.on- rdrukking. moord en foltering" om n de macht te kunnen blijven. In >me verblijft ook een zoon van de ctator van Paraquay. Stroessner. Dk de Italiaanse vakbonden hadden otest aangetekend tegen de komst van Videla: zij vroegen de paus zich uit te spreken tegen „politieke onder drukking en veiZet in Argentinië". In de buurt van het Vaticaan waren gis termorgen leuzen op muren aange bracht. Bij de plechtige ambtsaanvaarding op het Sint Pietersplein waren gister middag meer dan honderd landen officieel vertegenwoordigd. De eu charistieviering werd door de televi sie van 48 landen overgenomen; vol gens de Italiaanse televisie beteken de dit dat een kwart van de wereldbe volking de plechtigheid op het scherm kon volgen. Bovendien gaven negentien nationale radiostations een verslag. Vervolg op pag. 10. KOL. 4 ben je er nu toch weer nee begonnen Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax is P8V kwijt geraakt als medekoploper in de eredivisie. De landskampioen uit Eindhoven vergiste zich in de plotseling opgelaaide strijdlust van Go Ahead en liep zodoende een schade van één punt op. Ajax paste tegen debutant PEC beter op zijn tellen, al „vergat" de Am sterdamse club het goede spel van voor de rust na de hervatting te continueren. De grootste verrassing komt uit Alkmaar. AZ '67, dat zo graag een topclub wil zijn. leed de tweede nederlaag in deze nog Jonge com petitie. Vitesse is de naam van de club, de in de kaasstad gaaf stunt werk afleverde: 0-2. De enige Arn hemmer, die pijn leed, was de uit blinkende doelman Ben Nijhuis. Enkele AZ-supporters „waarde (r- den" zijn goede werk met het gooi en van een kiezelsteen in zijn rich ting (foto). Uitgesproken ruw was de ontmoeting tussen FC Den Haag en Feyenoord. Scheidsrech ter Weerink blies liefst 66 keer op de fluit, omdat hij evenveel grove overtredingen constateerde. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Israëls premier Menachem Begin heeft gisteren verklaard „grote minachting" voor de Oostenrijkse bondskanse lier Bruno Kreisky te heb ben. Israël heeft een offi cieel protest bij Oostenrijk ingediend tegen opmerkin gen die Kreisky in het zater dag in Trouw gepubliceerd vraaggesprek gemaakt heeft. In Oostenrijkse regerings kringen verluidt dat men eerst de resultaten van de vredesbesprekingen in Camp David wil afwachten alvorens over een ver ontschuldiging aan Israël over de gewraakte opmer kingen te besluiten. In een vraaggesprek met onze redacteur James Dor- sey omschreef Kreisky Be gin als een „politieke krui denier". Hij beschuldigde degenen die de westelijke Jordaanoever als onderdeel van de staat Israël beschou wen van een „fascistische mentaliteit" en meende dat de in Israël woonachtige Arabieren staatsburgers tweede klas zijn. Volgens Kreisky zou Israël de bezet te gebieden alleen door handhaving van een poli tiestaat kunnen behouden. De Oostenrijkse bondskan-' selier vroeg zich af hoe lang het zou duren voor de we reld tegen de „apartheids politiek" in Israël in op stand zou komen. Het gewraakte vraagge sprek met Kreisky heeft dit weekeinde veel aandacht in het Midden-Oosten getrok ken. Het Isrraëlische kabi net besprak tijdens zijn we kelijkse zitting gisteren de te nemen stappen naar aan leiding van het interview. Na afloop van het beraad zei regeringswoordvoerder Arie Naor: „Deze woorden van haat zijn een reactie niet waard." Premier Begin meende dat Kreisky een man is die z'n Joodse afkomst haat. Te genover verslaggevers zei Begin bij zijn vertrek naar de VS, waar hij besprekin gen zal voeren met de Egyp tische president Sadat en de Amerikaanse president Carter, dat Kreisky „een man is die zijn vader en zijn moeder haat." Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Oostenrijkse zaak gelastigde ontboden om te gen de opmerkingen van Kreisky te protesteren en om een verontschuldiging te eisen. Het ministerie liet. weten dat „beledigingen en een dergelijke stijl geen pre cedent kennen in de betrek kingen tussen verlichte sta ten." Tegenover de Oosten rijkse zaakgelastigde werd verklaard dat de anti-Jood se opmerkingen van Kreis ky „aan een zware tijd doen herinneren die niet zo lang geleden hoeft te zijn." Het ministerie toonde zich te genover de zaakgelastigde uiterst geschokt over de uit latingen en het tijdstip waarop Kreisky deze had gedaan. In kringen van het regeren de Likoed-blok werd gister avond tegenover Trouw ver klaard dat er „een algemene consensus van minachting tegen Kreisky in Israël heerst". „Wij verafschuwen hem", aldus een parlementslid van de Li- koed. In kringen van de Li- koed wrijft men zich echter wel de handen over de poli tieke schade die Kreisky op positieleider Sjimon Peres heeft berokkend. Kreisky heeft tot twee keer toe een ontmoeting tussen Peres en Sadat georganiseerd. In deze gesprekken zou de Egyptische president zich veel soepeler hebben opges teld dan jegens de regering Begin. „Het is toch wel erg zwak dat je je op iemand als Kreisky als bemiddelaar moet verlaten. De woordvoerder van Peres zei gisteren tegenover Trouw dat de Israëlische oppositieleider zijn „ver driet" over de uitlatingen van Kreisky niet onder stoe len of banken wilde steken. Peres wil zich echter een definitief oordeel over het inverview pas vormen als hij de volledige tekst onder ogen heeft gehad. Wel ver klaarde hij: „De Arbeiders partij betreurt de algemene opmerkingen over ons volk en persoonlijkheden uit dit volk. Wij verwerpen volle dig de stelling dat Israël een politiestaat is. Integendeel, wij zijn een staat van vrij heid en recht. De Arabieren gaat het onder ons bestuur goed en wie zich gediscrimi neerd voelt, kan zich tot de Hoge Raad wenden. Kreisky zelf heeft tegenover een verslaggever van de Oostenrijkse radio ver klaard dat hij in Trouw ge deeltelijk onjuist en gedeel telijk buiten context geci teerd is. Met de term „poli tieke kruidenier" zou hij Be gin niet persoonlijk hebben bedoeld. In het vraagge sprek op de radio ontkent de Oostenrijkse kanselier in wezen de in Trouw gepubli ceerde tekst echter niet. Kreisky meende dat Sadat een groots gebaar had ge maakt toen hij naar Jeruza lem reisde „en dat dit niet met een kleingeestige krui deniersmentaliteit afge daan kan worden. Verder bevestigde Kreisky op de Oostenrijkse radio de term „fascistische mentali teit" te hebben gehanteerd toen hij sprak over de be handeling van de Arabieren •in Israël. „Wanneer iemand denkt dat het mogelijk is om een miljoen mensen met politiestaatmethoden te besturen dan geeft dat blijk van een fascistische menta liteit", aldus Kreisky. De bondskanselier voegde hier aan toe dat de Arabieren tegen hun wil ln Israël leven en „dat dit met een fascisti sche mentaliteit vergeleken kan worden. Dit is mis schien een harde conclusie, maar ik ben ervan over tuigd." Ank van der Moer weer op de planken NEW DELHI (AFP, UPI) Naar schatting 15.000 mensen zouden de afgelopen weken zijn omgekomen bij overstromingen in het district Midna- poore, in de Indiase deelstaat West- Bengalen. Dit is gisteren in officiële kringen in Calcutta vernomen. Ge zegd werd dat ongeveer 20 dorpen volledig vernield zijn. Minstens 50.000 mensen zitten vast op geïsoleerde plaatsen. Het leger is naar de getroffen gebie den gestuurd, maar ondervindt veel moeilijkheden bij de reddingswerk zaamheden. Volgens zegslieden in Calcutta zijn de autoriteiten volko men verrast door de overstromingen en zijn de getroffen maatregelen tot dusverre onvoldoende geweest. Gisteren werd bekend dat New Delhi wordt bedreigd door een enorme vloedgolf. Deze is veroorzaakt door hevige regenval in de bovenloop van de rivier de Tajewala. De golf zal de komende 24 uur minstens 25 dorpen onder water zetten. Dinsdag zal zij het gebied rond New Delhi bereiken. De autoriteiten hebben maatregelen getroffen om naar schatting 200.000 mensen te evacueren. TEL AVIV, CAIRO, WASHINGTON (AP, UPI, Reuter) Terwijl ongeveer honderdduizend aanhangers van de Vrede-Nu beweging een massale bijeenkomst in Tel Aviv hielden om van premier Begin concessies bij de vredesbesprekingen in Camp David te eisen, beloofde de Israëlische premier met een „maximum aan goede wil" naar de topconferentie met president Sadat van Egypte en de Amerikaanse president Carter te gaan. Tijdens een toespraak voor radio en televisie deed Begin, die inmiddels in de Verenigde Staten is aangekomen, een beroep op Sadat om de persoon lijke vriendschap tn de wederzijdse vredesbesprekingen te hernieuwen. Kansen In zijn toespraak zei Begin, dat de bijeenkomst in Camp David welis waar „zonder precedent in de interna tionale diplomatie is", maar dat het niet om een laatste kans op vrede gaat. „Over het lot van ons volk zal op geen enkele conferentie worden beslist. Het Joodse volk heeft al dui zenden jaren geleefd en het zal na de topconferentie in Camp David nog duizenden jaren leven", aldus Begin. „Wij hebben een redelijke tijd, ver scheidene maanden, nodig om over vrede en de voorwaarden daarvoor te onderhandelen". Hij zei Sadat te zul len voorstellen, dat afvaardigingen van Israel en Egypte gedurende ver scheidene maanden dagelijks bespre kingen voeren, „totdat wij beiden onze volkeren kunnen zeggen: ,geen oorlogen meer, wij hebben een vre desverdrag getekend'". 'Laatste kans' De demonstranten van de Vrede-Nu beweging droegen borden met zich waarop geschreven stond: „Beter een stuk vrede dan een stuk land". Hier mee wordt bedoeld dat Israel territo riale concessies ten aanzien van de bezette gebieden moet doen. De bijeenkomst Camp David is de laatste kans voor een geweldloze op lossing van het Midden-Oostencon flict.' President Sadat heeft dat zater dag gezegd in een rede ter gelegen heid van het einde van de Mohamme daanse vastenmaand, de Ramadan. „Deze bijeenkomst is een keerpunt naar een oplossing of god weet waar heen", aldus Sadat. Sadat vond niet, dat camp David moet leiden tot besprekingen, die maanden kunnen duren, zoals Begin voorstelde. De Egyptische president voelde niets voor een aparte regeling met Israel. Hij staat een vrede voor. waarbij alle partijen in het midden oosten worden betrokken. Koning Hoessein van Jordanië is pes simistisch over de afloop van de ont moeting tussen Sadat en Begin ln Camp David. Als er geen reële voor uitgang wordt geboekt voorziet hij grote beroering in de Arabische we reld. Hoessein heeft dat gezegd in een interview met de Amerikaanse tele visie. Hoewel Jordanië op een oplossing zit te springen ziet de koning geen heil ln deelnemen aan onderhandelingen zo lang Israel niet bereid is zijn troepen uit de bezette gebieden terug te trek ken en de rechten van de Palestij nen te erkennen. Syrië heeft Sadat van er van beschul digd dat hij de Moslims beledigt door de conferentie van Camp David te beginnen op een mohammedaanse feestdag. In Beiroet ls het gisteren tot de ergste vijandelijkheden sinds een maand gekomen tussen Syrische troepen en rechtse christenen. De beroemde Engelse cartoonist Bill Tidy zag in 1969 de Forsyte Saga op de Engelse televisie en besloot dat ook de gewone arbeider recht had op zo'n verhaal vol drama, tragiek, geluk, liefde, trouw, ontrouw, rijkdom, armoede en intriges. Hij maakte de Fosdyke Saga. de geschiedenis van de mijnwerker Jos Fosdyke, die fortuin maakte als fabrikant van het delicate voedselpro- dukt pens en enige bijprodukten als bloedworst en zult. Vanaf vandaag brengt Trouw dagelijks de levensgeschiedenis van het echtpaar Jos en Rebecca Fosdyke, hun kinderen Tom, Victoria (en haar dochter Sylvia uit een korte verhouding met Fosdyke's aartsvijand Roger Ditchley), Albert en Tim. Op de servicepagina, een nog niet eerder in Nederland verschenen strip. ADVERTENTIE De laatste ontwikkelingen op het gebied van beeld en geluid Demonstraties met de communicatiemiddelen van de toekomst: Teletekst en Viewdata Rechtstreekse uitzendingen bijwonen vanavond o.a. Jerry Rafferty Band geopend van 10 -17 en 19.30 2&30 uur zondagen 10 17 uur Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stad»n) gratis bus naar RAI. (met tiidens avonduren) Trein-Toegang-biljetten bij NS;Stations Van één onzer verslaggevers GRONINGEN Tweeëntwintig le den van de PvdA-fractie van provin ciale staten in Groningen zijn een vergadering uitgelopen, omdat drie anderen niet weg wilden gaan. Dit drietal, de gedeputeerde mevrouw I. Martens en de statenleden R. Tam- minga en B. J. Brouwer, mag niet meer meedoen omdat het onlangs het vormen van een links meerderheids- college blokkeerde. Zij weigeren ech ter om buiten de deur te worden gehouden en bezochten toch de frac tievergadering. Toen het drietal bleef volharden, besloten de overige 22 le den om dan maar zelf op te stappen. Het gewest Groningen ven de partij heeft onlangs een commissie inge steld om na te gaan of de drie leden moeten worden geroyeerd. Zolang dat niet het geval is staat het drietal op het standpunt dat het gewoon deel uitmaakt van de fractie. In de verga dering van provinciale staten van Groningen, die woensdag wordt ge houden. zal de heer Tamminga een verklaring afleggen. Verwacht wordt dat de drie als een afzonderlijke groep zullen gaan opereren. Ook PvdA-fractlevoorzitter R. Vos zal een verklaring afleggen. HOOOERSMILDE De dertigjarige beroepsrtülitair J. E. kwam om het leven toen hij met zijn auto op de rijksweg Assen-Meppel ter hoogte van Hoogersmiide met zijn auto te gen een boom reed. We blijven bescheiden natuurlijk. Want het hóórt ook eigenlijk niet, dat Je als krant zeil nieuws maakt, of daar in leder geval een al te actief aandeel in neemt. Maar we volgen wel met meer dan normaal genoegen het Incident tussen Kreisky en Begin. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangenl 6.55 minder voor de eerste termijn. Schrijf np de envelop: TYouw-Kwartel. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Itellen kan ook: 020-913456. afdeling service. JWMMMIIMIMIIIIMIMINl 9 nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat ofp^ce-mat In originele kleuren enafwasbaar t tü*1

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1