Over een donderpreek en imago Trouw Commentaar Verjaring Is De Quay terug Van Aardenne een pijnlijke uitzondering Heroïne per post Polio op retour Actie bepleit tegen snelle motorrijders Zomertijd: 1 april tot 30 september HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Buien blijven stinkt geld niet? kom nou! v-1 in optocht stuur 'n brief giftig aangereden ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Na 31 december 1979 zullen in de Tweede Wereldoorlog gepleegde moorden in de Bondsrepubliek niet meer berecht kunnen worden. De verjaringstermijn, die in 1965 en 1969 al werd verlengd, is dan verstreken. Het ziet er niet naar uit dat tot een derde verlenging zal worden besloten: waarschijnlijk zal slechts een minderheid in de SPD zich ertegen verzetten. Ook buiten de Bondsdag hebben verre- weg de meeste Westduisers vrede met de verjaring. Meer oppositie valt er uit het bui tenland te verwachten. Israël en Polen hebben al van zich doen horen, en ook in Nederland zijn stemmen opgegaan tegen de nade rende beëindiging van processen tegen oorlogsmisdadigers. Enkele Tweede-Kamerleden hebben de regering gevraagd al het mogelijke te doen om te voorkomen dat oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid, gepleegd in de Tweede Wereldoorlog, niet meer vervolgd zullen worden. Waar het gaat om de ernstige mis drijven die denkbaar zijn, lijkt het op het eerste gezicht niet of nau welijks te verdedigen dat degenen die zich daaraan schuldig hebben gemaakt, straks vrijuit zullen gaan. Maar daarbij dient dan toch be dacht te worden dat de kans op vrijheid voor de oorlogsmisdadi gers die nog wel terecht moeten staan, steeds groter wordt. Naar mate de tijd verstrijkt, wordt het voortdurend moeilijk tot een slui tend bewijs te komen. Belastende stukken raken weg of zijn al weg geraakt. en hoe ouder de getuigen worden, hoe meer hun herinnering vervaagt. Wie vindt dat het on danks zulke verzwarende omstan digheden toch tot een berechting moet komen, dient zich ook af te vragen of het niet nog onbevredi gender is dat het als gevolg daar van tot een vrijspraak moet komen. Daar komt dan nóg als niet geheel onbelangrijk aspect bij dat de slachtoffers bij een berechting niet bepaald gebaatlijken, zoals de praktijk in West-Duitsland meer malen heeft bewezen. Niet zelden worden zij door de verdachten en vooral hun verdedigers, die zich door het tijdsverloop gesterkt we ten, zeer agressief bejegend, zo ze al niet zelf in de verdachtenbank worden gedrongen. Het in Neder land tegen Menten gevoerde pro ces heeft daarvan ook wel een paar staaltjes laten zien. Hoe ondraaglijk de gedachte ook mag zijn. de conclusie lijkt onont koombaar dat de justitie bij de afrekening met Duitslands gruwe lijk verleden geen rol meer kan spelen. Het recht zou hier wel eens in zijn tegendeel kunnen verkeren, wat natuurlijk nooit zijn functie kan zijn. Dat betekent natuurlijk niet dat met de verjaring dat verle den maar vergeten moet worden. Willy Brandt heeft daarop in een recent interview terecht nog eens grote nadruk gelegd. West-Duits land zal langs andere wegen met zijn verleden iri het reine moeten zien te komen. ZWOLLE Het verkeerd bezorgen van poststukken is fataal geworden voor een in Zwolle wonende heroïne handelaar. De verdachte is de Belg A. B. A. van G. die werd aange houden. De man liet zich heroïne per post toesturen; dat leek een behoorlijk veilige methode. Totdat de voor hem bestemde brieven terechtkwamen bij een inwoner van Hattum. Deze ont ving twee brieven uit India, die een bruinachtige stof bleken te bevatten. De man ging met zijn vondst naar de rijkspolitie, die na een onderzoek concludeerde dat het om heroïne ging. De brieven hadden in een Hattumse postbus terecht moeten komen die door een Fransman was gehuurd. In deze postbus zijn regelmatig brieven met heroïne gedeponeerd. Soortgelij ke postbussen waren er in Zwolle, Heerde, Epe en Bussum. De politie heeft de Belg kunnen aan houden toen deze de postbus in Hat tum kwam legen. In het huis van de verdachte werd 130 gram heroïne aangetroffen. Bovendien bleek er een donkere kamer te zijn waarin een medewerker bezig was met het ver vaardigen van valse traveller che ques. De man werd op heterdaad be trapt en eveneens aangehouden. door Willem Breedveld DEN HAAG Politieke wa penfeiten zijn zeker in vredes tijd een nogal schaars artikel. Het zijn dan immers geen ech te wapen-feiten (gelukkig niet) maar gewoon feiten, waar altijd wel wat op af te dingen valt. Om desalniette min een politieke held te wor den is soms het resultaat van een combinatie van grote kwaliteiten durf en inzet; soms ook het resultaat van een aantal toevalligheden, waaronder het imago van ie mands persoonlijkheid een belangrijke rol blijkt te spelen Een treffend voorbeeld van dit laat ste vertelde drs Schmelzer eens aan de journalist Joris van den Berg. 1) Na de voor de KVP rampzalige ver kiezingen van maart 1966 had hij een aantal ontevreden briefschrijvers bij zich ontvangen. Eén hunner verklaar de zijn ongenoegen als volgt: ,.U zegt nu, dat de overheidsuitgaven omhoog moeten, en dat zal dan wel meer belasting gaan kosten. Kijk als mijn heer De Quay ons dat nou vroeg, zouden we hem dat geven, omdat we weten dat hij het eigenlijk vervelend vindt, maar als Vondeling het vraagt, dan zie je dat hij het fijn vindt." Zijn imago verschafte De Quay dus (al thans voor deze kiezer) belangrijk meer ruimte voor het stellen van poli tieke daden dan Vondeling. Het kabinet-Van Agt heeft zijn imago tot nu toe in een betrekkelijke politie ke lqwte kunnen ontvouwen. Het kon, na zoveel hervormingsgezind on geduld van'het vorige kabinet, vol staan met er eenvoudig te zijn: vrien delijk, glimlachend, beleefd en met veel begrip. Het is het beeld van „het op de winkel passen", zoals vice-pre mier Wiegel zijn hoogste politieke ambitie in een dagblad-interview om schreef; zich daarmee vereenzelvi gend met het devies van oud-premier De Jong. Terecht werd er onlangs in een stel ling bij een proefschrift op gewezen dat Wiegel met deze uitlating „sugge reert dat ook in zijn ogen de echte baas tijdelijk afwezig is" J). Maar nog afgezien daarvan is dit kleed der be scheidenheid ten enenmale onvol doende voor het geval de klanten echt lastig gaan worden. En dat is precies de situatie, waarin het kabi net de afgelopen weken verzeild is geraakt. Het goede beheer van de winkel vereist namelijk in de visie van het kabinet een ombuigoperatie Links oud-minister-president hannes Paulus I. van tien miljard gulden. De centrale vraag daarbij is of die rekening ver haald moet worden op de klanten (i.e. een verregaande matiging van de in komens van de werknemers) dan wel dat het accent moet vallen op het budget van de winkel zelf (i.e. de collectieve sector het mes in de sociale voorzieningen en de over heidsuitgaven). Begin juli besloot het kabinet in Bestek '81 voor het laatste, maar sindsdien is er nogal wat onrust ontstaan, zowel binnen als buiten de winkel. Desastreus De unanieme reactie van de vakbe weging (zowel FNV als CNV luidde dat er niet te praten valt over een extra-matiging van ambtenaren en sociale verzekeringstrekkers met een half procent per half jaar. Deze in greep in het winkelbudget wordt door hen vierkant van de hand gewezen. Honorering van deze vakbewegings- eis zou ronduit desastreus zijn voor Bestek '81. De noodzakelijk geachte ombuiging zou beperkt blijven tot ongeveer zes miljard gulden in plaats van tien. Die rekening zou wel weer sluitend te maken zijn. Het winkelbe- heer zou de rekening dan echter moe ten verhalen op de klanten, i.e. op de werknemers in de vorm van een nog grotere loonmatiging. Een buitenge woon onaantrekkelijke positie voor het kabinet, want weliswaar is de vakbeweging bereid tot die extra ma tiging (zij het niet in voldoende mate) maar daar staan flinke eisen tegeno ver: verdergaande inkomensnivelle ring, garanties dat de meerdere winst voor .het bedrijfsleven vertaald gaat De Quay, rechts paus Jo- worden in meer arbeidsplaatsen, meer arbeidsplaatsen in de over heidssector. Glimlachend Zoals we uit het voorbeeld van De Quay hgebben gezien wordt de ruim te van het kabinet om in zo'n geval daden te stellen in belangrijke mate bepaald dooc het imago. De ontevre den kiezer was wel bereid een offer te brengen voor De Quay, maar weiger de hetzelfde offer aan Vondeling. Het meestal glimlachende uiterlijk van De Quay zal hieraan ongetwijfeld mede debet zijn geweest. Men vangt nu eenmaal meer vliegen met stroop dan met azijn. De minister van economische zaken, de liberaal Gijs van Aardenne. heeft deze week een nieuwe methode be dacht. In een rede ter gelegenheid van de officiële opening van het nieu we gebouw van de vereniging voor metaal en elektrotechnische indu strie FME trakteerde hij zijn klanten op een formidabele donderpreek. En kele citaten om dit te illustreren: „Ik wil u niet verhelen dat ik mij, naar aanleiding van de vele reacties op Bestek '81 wel enige zorgen maak over de vraag of wel tot alle groepe ringen is doorgedrongen hoe gevaar lijk de situatie Is waarin de Neder landse economie stilaan verzeild is geraakt. Ik ontwaar in diverse reac ties helaas een toegenomen tendentie tot verabsolutering van de eigen be langen. Dit proces van fragmentari- satie in onze maatschappij, waarbij bovendien vooral de groepsbelangen voor de korte termijn de aandacht hebben, is schadelijk voor het streven naar herstel van onze economie." Minister Van Aardenne Geen kinderachtige taal. Recht ontkend In feite miskent hij daarmee echter het recht van de werknemers op zijn minst mee te praten over een keuze van het te brengen offer, namelijk of dat grotendeels gebracht moet wor den in de collectieve, dan wel in de particuliere sector. Het kabinet heeft gekozen voor het één en daarmee is de kous af. want voor de offervaardig heid in de particuliere sector geldt (volgens Van Aardenne) dat daaraan een eind is gekomen. Hoe weet die man dat eigenlijk zo zeker? „Omdat er geen overtuigende aanwijzingen zijn dat die bereidheid in brede kring aanwezig is," aldus de minister. Wel ke die aanwijzingen zijn laat hij ver der in het midden. Het antwoord ligt echter voor de hand: omdat Van Aar denne het niet wil. Het zou namelijk een verdere aantasting van met name de middeninkomens betekenen en dat wil de WD niet. Uitgesproken Rest de vraag of de door hem gekozen methode van de donderpreek in staat is de vakbeweging van de juistheid van de keuze van het kabinet te over tuigen. De glimlachende methode-De Quay lijkt succesvoller te zijn. Maar helaas. Het imago van De Quay mag dan redelijk in overeenstemming zijn met het kabinet: vriendelijk, glimla chend en vol begrip voor iedereen, maar juist daardoor erg ongrijpbaar voor de tegenstanders. Minister Van Aardenne maakt daarop een pijnlijke uitzondering. Hij is wel erg uitgespro ken, te uitgesproken zelfs. Wat hem betreft zit De Quay in Rome. want met hem is velen opgevallen dat de nieuwe paus duidelijk de gelaatstrek ken heeft van onze voormalige minis ter-president. In Nederland zullen we het echter met Van Aardenne moeten doen. Of hij ook een politieke held zal worden? Wie zal het zeggen, een ima go is nooit te voorspellen 2) Het proefschrift van de biologe Maric-Josr Blink»ster. „Agrning and the humoral lm response In mice" DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Veder-Smit heeft gisteravond in een radioprogramma van de NOS gezegd dat de polio-epidemie op z'n retour is „Waren er in juli nog tientallen mel dingen, in augustus waren dat. er nog maar acht", aldus de staatssecretaris. Mevrouw Veder-Smit zei dat de Tweede Kamer volgende week schrif telijk op de hoogte wordt gesteld van het beleid van haar ministerie ten aanzien van de polio-epidemie In het verslag staan een aantal voorlopige conclusies voor de toekomst, aldus Veder-Smit. DEN HAAG (ANP) De PvdA-ka merleden Van der Doef en Roethol willen dat de regering maatregelen neemt, gericht tegen de hinderlijke en dikwijls gevaarlijke motorrijders die de maximum-snelheid overschrij den. Ook willen zij meer controle op deze groep verkeersdeelnemers. In vragen wijzen beide Kamerleden erop. dat veel motorrijders reden tot bijzondere zorg geven en verantwoor delijk zijn voor het veroorzaken van overmatig geluid en voor het hinde ren en in gevaar brengen van andere verkeersdeelnemers, met name voet gangers en fietsers. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De zomertijd zal vol gend jaar duren van zondag 1 april tot zondag 30 september. Op 1 april om 2 uur 's nachts gaat de klok eer uur vooruit, en op 30 september om 3 uur gaat de klok terug naar 2 uur. Het kabinet heeft gisteren hiertoe beslo ten. Het parlement moet het besluit nog goedkeuren. i. „f leus. veel rond s sic- f. rland Pisii 1 •demi >r kle illend Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ^fiA~aa*»v4U y. «O. OOO. OOB.OOO, - ymtvaWi &cn iA*.£zrmsC»v£^a1 o O O. O oo.Ooo, - 4tjjt 1 1 OOO. O OO.OOO,- ANDRICSSCN 06 hAEesTER "AAAAR ZO EENVOUDIG IS WE"T WIET, HE FRANSJE De natuur blijft dit weekend in een landerige bui. De bovenlucht is zo ziek als een hond. Daardoor komt er nog geen einde aan de uitverkoop van herfstbuien. Een depressie van 991 millibar bij Stockholm levert ze. Het hoge- drukgebied ten westen van Ier land. dat door z'n handelwijze (onbeweeglijk liggen) west-mid- den-Europa de kou op de hals heeft doen halen, steekt geen hand uit om oms uit de put te helpen. In de Alpen deden zich gister middag en -avond lichte tot ma tige sneeuwbuien voor Het enige lichtpunt wat zich dit wee keind zou kunnen voordcoen, is de later wat groter wordende nei ging tot opklaringen. Dat zal dus wel zondag worden. Ook in de termijnverwachting van het KNMI wordt van een „korte weersverbetering" gesproken, maar vlak daarop hebben ze het alweer over regen en... Ukkel (België) doet hetzelfde. De Engelse weerkundigen heb ben gisteren hun prognose voor de hele septembermaand be kendgemaakt. Zij menen, dat het begin van deze maand koel zal blijven met nog een periode van noordwestenwinden (dat is beslist abnormaal, zo lang de wind in die hoek: het lijkt wel een koude lente!). Vervolgens zal die noordwestelijke wind gelei delijk aan plaats maken vöor een meer op het zuidwesten geo riënteerde wind en dat geeft ons het voordeeltje van iets warmer weer. De Franse computerkaart voor maandag aanstaande heeft als blikvanger een 1005 millibar die pe depressie, die over Schotland op ons af komt, of naar het zui den koerst; de Amerikaanse kaart voor woensdagmiddag speelt in zekere zin ook nog wel met zo'n depressie, maar er wordt toch ook een Atlantische rug van hogedruk ingezet met in de tweede helft van volgende week een oceaandepressie op iets lagere breedte namelijk ten westen van Ierland. Mogelijk zijn wij door dit samenspel in de loop van volgende week van het allerkoudste weer verlost en volgt er een kentering. Verder met de maandprognose Temperatuur en zonneschijn zullen over het geheel genomen op de Britse eilanden onder nor maal zijn; regenval nagenoeg plaatselijk een bui normaal en hetzelfde geldt voor het aantal dagen met stormach tige wind. Algemene conclusie: hoe dieper wij september indui ken, hoe beter het weer weieens zou kunnen worden, zonder dat er nu direct plannen zijn voor een ouderwetse nazomer. Wie weet gebeurtdat pas omstreeks St. Michlel: 29 september. Als de volkweerkundige gelijk krijgt ten aanzien van de uit spraak op 1 september (de naam dag van St. Egidius of St. Gielis) zijn we er nog niet: „Als het op St. Gielis regent, zal het lang aanhouden." In Vlaanderen zei men: „Als in september de don der knalt, met kersmis sneeuw in hopen valt." Gelukkig zelfs bij de zwaarste slagregenbui die gistermiddag mijn standplaats passeerde, heb ik niks verno men. Ook de radio kraakte wei nig of niet. Op de zon is het weer een stuk roeriger geworden. Het aantal vlekken was vrijdag: 187, de tlen- centlmeterstraling 137. In Scha- gen (N.H.), waar tot voor kort in de vorige maand nog niet meer dan 7 mm regen was opgevangen is augustus nu toch ook een bee tje natter geworden. Augustus is daar toegenomen tot 26 of 36 mm neerslag. Amsterdam De Bilt Deelcn Eclde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oeneve Helsinki Innsbruck Klagenturt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Münrhen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürlch Casa Blanea Tunis HOOGWATER zondag 3 september Vlissln- gen 3.19-15.36, Haringvlietslulzen 3.28-15.49, Rotterdam 4.27-16.24, Schevenlngrn 4.32-16.24, lJmuiden 5.05-17.27. Den Helder 9.19-21.56. Harllngen 11.20- Drlfiijl 1.25-13.28 HOOGWATER maandag 4 september VliMingen 3.51-16.07. Haring vltetaluisen 4.03- 16.24, Rotterdam 6.30-17.58, Schcvrningrn 5.05-17.26, lJmuiden 5.38-17.59, Den llrtdrr 9-56-22.29, Harllngen 00.10-11.56. Delfiijl 1.58- 14.01. licht bew 16 hall bewolkt 18 zwaar bew. 15 regenbui 11 half bewolkt 15 regenbui 15 licht bew 16 «eheel bew. 14 zwaar bew 16 onbewolkt regenbui 13 licht bew 27 geheel bew 23 licht bew 16 onbewolkt 2f zwaar bew i: motregen 14 zwaar bcw ie zwaar bcw 15 regen 13 zwaar bew 10 regen 12 half bewolkt 24 zwaar bew. 19 motregen 14- zwaar bew 11 licht bew 30 onbewolkt S3 half bewolkt 26 regen 9 licht bew 23 zwaar bew 16 zwaar bew 19 half bewolkt 24 onbewolkt 21 regen 14 regenbui 15 geheel bew. 12 onbewolkt 24 onbewolkt 27 a.ttl Geld stinkt niet. heeft iedereen vanouds gehoord. Mensen die Grote Zaken doen. met hoofdlet ters dus. kunnen daar in de regel wel achter staan, maar mensen zonder geld hebben er nooit in geloofd. En laten de laatsten nou gelijk krijgen! We mogen dit wel het nieuws van de eeuw noemen: geld stinkt wél. Dat is door een expert onder zocht en bewezen, dus laat nie mand er ooit meer aan twijfelen. En dan niet papiergeld dat naar de visboer ruikt of veel te lang naast de knoflook heeft gelegen, maar muntgeld. Amroscoop, het personeelsblad van de Amro- bank, is met een handjevol mun ten naar een geurspeclalist ge stapt en die heeft onomstotelijk vastgesteld dat munten de lucht hebben van olie afkomstig van een Chinese rietsoort, in vakkrin gen HO-olie genoemd. Deze ontdekking zet de wereld op zijn kop. dat mag u gerust zo stellen. Want ga maar na: geen dubbeltje zo klein, of er zit een luchtje aan. Iemand iets aansme ren is dus ineens helemaal zo erg niet meer. omdat de gedupeerde van zijn stinkende geld afgehol pen is. Wie voor een dubbeltje geboren is mag dan nooit een kwartje worden, maar moet daar nu in feite blij om zijn, omdat een kwartje door zijn omvang iets meer zal stinken dan een dubbel tje. Gelukwensen voor de man die bankroet gaat: die kan voort aan zonder geld als een frisse jongen door het leven, een bekeu ring betalen wordt een puur ge noegen. het zal alleen maar op luchten alweer van zoiets stin kends af te zijn. Een appeltje voor de dorst in een oude kous vereist zeker als de kous ook zo fris niet meer is in het vervolg minstens de beste luchtververser die er te koop is. En iemand die daarbij nog „binnen" is. krijgt in dit opzicht nog meer problemen. De slappe was is kennelijk niet schoon, want ook die riekt. Een duit in het zakje doen? Maak er twee of liever nog meer van. Eieren voor zijn geld kiezen is een uitstekende oplossing, al zijn ge kookte eieren evenmin van lucht jes verschoond. In de bus blazen of diep in de buidel tasten blijft aan aanbevelenswaardige hande ling. ongeacht of het om een goed of een slecht doel gaat Krenterig zijn blijft een kwalijke eigen schap. maar nu minder voor de omgeving dan voor de gierigaard zelf. De tering naar de nering zetten is verreweg het beste, be ter dan dat een ander aan u ruikt hoe de zaken er voor staan. Maar wat goed geld naar kwaad geld gooien in de toekomst nog uit haalt, is nu ineens geheel ondui delijk geworden. Twee dingen blijven ondanks deze revolutionaire ontdekking overeind staan. Gierigheid is de wortel van alle kwaad, ook een heel oud gezegde, maar dat klopt dus wel. En geven is echt zaliger dan ontvangen. Het demonteren van de V-1, vo rige week in Rotterdam-Hoog vliet, heeft bij veel mensen her inneringen aan oorlog en bevrij ding wakker geroepen. Dit is een kiekje uit die tijd van een V-1 op een kar, gemaakt door een lezer uit het Gelderse Harfsen. „Met het bevrijdingsfeest hebben we een V-1 op een paardenwagen geladen en zo zijn we in de op tocht meegereden", schrijft hij. Hij en zijn vrienden waren, mag je wel zeggen, min of meer ver trouwd met de vliegende bom, want in hun buurt stortte er nog al eens een neer die niet ontplof te. „Het eerste deel van de V-1 was gevuld met picrinezuur en slaghoedjes, daarna kwam het gedeelte met benzine en ten slot te achteraan het mechanisme met de staart". De mannen gin gen zo gauw mogelijk op zo'n niet ontploft ding af, want „er zat nog een beste slomp benzine in, een van de schaarste artike len in die tijd. Bij avord boorden we er een gat in met een hand boormachientje, zodat we de benzine konden opvangen. We gebruikten het voor licht en kracht. Gevaarlijk? Gevaar was er toen van alle kanten, dus dat maakte geen indruk meer". Vandaag bij wijze van uitzonde ring geen verzoek om een brief te schrijven ten gunste van een poli tieke gevangene, maar nadere in formatie speciaal voor die men sen die een paar maanden gele den de Filippijnse autoriteiten hebben gevraagd Winifredo Hilea vrij te laten. Maar zelden gebeurt het. dat de aangeschreven autoriteiten op zulke brieven reageren. De Filip- pino's deden het wel. Op welke manier, dat schrijft ons de afde ling Valkenswaard van Amnesty International, waarvan de actie voor Hilao is uitgegaan: „De Fi lippijnse autoriteiten reageren door aan diverse mensen die heb ben meegedaan aan de actie, brieven te sturen, waarin wordt .verklaard' waarom Winifredo Hi lao wordt vastgehouden: omdat hij in verband gebracht wordt met een wapensmokkel-affaire; zijn proces zou nu ophanden zijn. Amnesty International heeft ech ter goede redenen om aan te ne men dat de betrokkenheid van Winifredo bij deze zaak op z'n minst twijfelachtig is. Onderzoe kers van Amnesty hebben tijdens hun bezoek aan de Filippijnen in 1975 met vele gevangenen en an deren bulten de gevangenis ge sproken. Op grond van een zorg vuldige analyse menen zij Winï- fredo's betrokkenheid bij de smokkelaffaire ernstig in twijfel te moeten trekken. Daarbij komt nog, dat verscheldenen gevange nen die op dezelfde beschuldi ging vastzaten, intussen op vrije voeten zijn gesteld zonder ooit een proces te hebben gehad. Bo vendien verzuimen de Filippijnse autoriteiten al vier jaar lang om de juistheid van hun beschuldi gingen aan het adres van Winifre do Hilao door middel van een proces te bewijzen. Alle feiten in aanmerking nemende, is er voor Amnesty alle aanleiding om bij de Filippijnse autoriteiten te blij ven aandringen op invrijheids- stelling van Winifredo Hilao of ten minste op een spoedig open en eerlijk proces Het zal waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis zijn, dat een zeer giftige getuige in een rechtszaak is opgetreden. Het was een flinke gifslang, waarmee een reptielenverzorger uit een dierentuin voor de rechtbank van Madison in de Amerikaanse staat Wisconsin demonstreerde hoe hij een van moord verdachte had laten zien hoe de slang te hante ren. Het ging om de zaak van een 46-jange vrouw die een even oude vriend gevraagd had haar 74-jan- ge echtgenoot, een miljonair, te doden. De man was vertelde de dierenverzorger, bij hem geko men om te vragen met welk slan gegif hij het kon doen voorkomen- of de oude man aan een hartaan val gestorven was. Hij bood ƒ35.000 voor het advies, maar had later toch maar liever een spuitje met cobragif dan een ech te slang. De dood van de oude man zou de echtgenote en haar helper een kleine vijf miljoen gul den opleveren plus ruim een ton van de levensverzekering. De rep tielenverzorger die alles aan de politie had verteld had de slang terwille van de demonstratie even uit zijn hok gehaald, maar het dier moest er van de rechter wel zo gauw mogelijk weer in. „WIJ hebben regelmatig in voor raad goed aangereden paarden en pony's..." Half werk is ook niets, maar het wordt daar wél rijden tn bles-sure tijd. voegt Ons Concern (personeelsblad van NiJ- verdal-ten Cate) toe aan deze re clameregel, die het vond in Rui ter en Paard. Het blad. dat een speciaal rubriekje voor zulke op vallende leuzen reserveert, heeft nog een paar mooie gevonden Deze bijvoorbeeld, van een res taurant in Hengelo ..Teneinde u nog beter te kunnen verzorgen zijn wij met ingang van 4 maart op zatérdag en zondag gesloten". En deze. van Boekhandel Wever: „Korte verklaring van de Heilige Schrift, 60 delen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5