'ransmigratie nog steeds gering van omvang Grondprijzen moeten Rdirect aangepakt' HAL dieper in rood gedompeld linister Zain tracht nieuwe dorpen buiten Java aantrekkelijker te maken FNV oneens met visie van NOM op Eemshaven antonrechter Heida in pré-advies: /ia Britten willen groot belang in Airbus Duitse bank wil Trade Center in New York kopen Chr. Installateurs: betere omscholing voor werklozen Premielening van A'dam-'56 uitgeloot Bijenkorf meer in mode, minder in TV en levensmiddelen Peugeot-Citroen geeft Britse Chrysler steun IITERDAG 2 SEPTEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 33 open vlakte met honderden houten huisjes, onderling op -iele tientallen meters van elkaar. Hier en daar staat, wat 6 frloren, een grote boom, herinnering aan het aaneengesloten dat hier nog maar een paar jaar geleden stond. dorpen te zijn, waaruit Sitiung be staat. Het plaatselijke hoofd van de transmigratie woont in het tweede dop. Een jonge boer zal de weg wijzen. 222 zijn in het transmigratieproject ng II in Midden-Sumatra. In de- hber 1976 kwamen de eerste gezin- q en nu wonen er vierduizend men- terwijl er nog tweeduizend moe- 1 komen. Allen zijn afkomstig uit iMiddenjavaanse plaats Wonogiri. binnen afzienbare tijd zal verdwij- i in een groot stuwmeer. lange autotocht naar Sitiung was oi en grotendeels comfortabel ge- st over de nieuwe Trans-Sumatra hway. De regering legde deze weg om het dun bevolkte gebied te sluiten en heeft plannen er voor H ranen vele nederzettingen te-stich- in 15 kilometer brede stroken aan erszijden van de nieuwe verkeers- ?r. Na uren op de ..highway" draai- we een hobbelige onverharde weg Sitiung ligt kennelijk aan de rand de geplande strook, want meer i een half uur sukkelen we over de eilijk begaanbare toegangsroute; en rechts zien we afwisselend en akkers. adelijk zien we huizen maar het jkt slechts het eerste v$n de twee Onze metgezel is 22 jaar en mocht hier anderhalf jaar geleden komen op voorwaarde dat hij gezond was en geen communist. Op l1/, hectare ver bouwt hij cassave, de zoete aardap pel, die door arme mensen wel ter vervanging van de duurdere rijst wordt gegeten. Rijk wordt de jonge immigrant er niet van. Het grootste deel van de opbrengst dient voor zijn dagelijkse voedsel. Om aan wat geld te komen werkt hij, net als veel ande re inwoners van het dorp, voor 675 rupiah per dag (vier gulden) aan het irrigatiestelsel dat de akkers rond Si tiung over drie jaar moet bevloeien. De overheid betaalt op die manier het aanvullende salaris op de eigen land bouw van de boeren en slaat twee vliegen in één klap: de bewoners krij gen een noodzakelijke aanvulling op hun inkomsten en tegelijk wordt het bevloeiingsproject voltooid. Eerst na dien is het interessant rijst te verbou wen op de natte velden. Rijst levert veel meer geld op dan cassave. Huizen klaar Sugandhi, de lokale vertegenwoordi ger van de transmigratiedienst, ver telt dat de bomen verwijderd waren toen de mensen hier kwamen maar verder moest men zelf de grond bouwrijp maken. Wel waren de huis jes voor bewoning gereed en was er per vier woningen één waterpomp. (Nu heeft bijna ieder huis zijn eigen watervoorziening.) Na de gratis reis naar Sitiung kreeg ieder gezinshoofd bij aankomst 17,5 kilo rijst om de eerste moeilijke tijd door te komen. Voor zijn vrouw was er 10 kilo, voor ieder kind 7,5 kilo. Hoe staan de vorige eigenaars van de grond en de overige hier wonende Sumatranen tegenover de Javaanse invasie? De grondeigenaren verkoch ten hun grond graag, zegt Sughandi. Het was oerwoud en voor zover er Indonesië op zoek naar welvaart door Peter van Lakerveld rubberbomen in voorkwamen, kreeg men daar ook een vergoeding voor De oorspronkelijke bewoners van deze streek staan positief tegenover het transmigratieproject omdat ze meeprofiteren van water en elektrici teit (het laatste is er trouwens nog niet). Bovendien is er sinds kort een middelbare school voor beide bevol kingsgroepen. Eerder had minister Zain van transmigratie ons al gezegd dat het treffen voor beide groepen een bewuste politiek van de regering is. Vroeger kwamen soms wrijvingen voor tussen de binnenkomende Java nen en de „oude" bewoners. De heer Sughandi heeft geen proble men met mensen die teleurgesteld naar Java terugkeren (hooguit 5 pro cent). Andere puzzels heeft hij wel. Zolang het irrigatiesysteem nog niet klaar is, zijn de mensen in Sitiung gedurende de droge tijd aangewezen op grondwater dat 15 meter diep zit. Complicaties Uitzonderlijk is dat echter niet want er is praktisch geen één transmigra tieproject zonder complicaties. Dat is al zo sinds de Nederlanders in 1905 een volksverhuizing voor Javanen trachtten te organiseren. Transmi gratie bestaat dus al meer dan zeven tig jaar maar noch in de koloniale tijd noch in de periode sinds de onafhan kelijkheid heeft het verschijnsel een grote omvang gekregen. Demografen hebben berekend dat de bevolking op Java zich tussen 1932 en 1974 met 991.000 mensen meer zou hebben uit gebreid als er geen transmigratie had bestaan. Een cijfer dat op een totale aanwas van 39 miljoen heel weinig voorstelt en mede beperkt wordt door de trek uit de „buitengewesten" naar Java. in het bijzonder Jakarta. Voort durend kwam de regering met opti mistische plannen, zo ook in het tweede vijfjarenplan (1974-79). Niet minder dan 250.000 gezinnen zouden van Java moeten vertrekken. De 100.000 wordt waarschijnlijk niet eens gehaald Er zijn in de loop der jaren legio fouten gemaakt bij het stichten van nieuwe woonplaatsen. Eén daarvan was dat de volkshuisvesting zich ja renlang eenzijdig heeft gericht op Lampong, het meest zuidelijke deel van Sumatra. De transmigranten gin gen daar zo dicht bij elkaar zitten dat de gemiddelde grootte van de boeren bedrijven op Java te klein op nieuw beneden de maat bleef. De Javanen mengden zich in Lampong nauwelijks met de plaatselijke bevol king. Een andere fout was dat toen de mensen eindelijk meer naar andere gebieden gingen ze veelal in afgele gen oorden terechtkwamen waar al les vanaf het prilste begin moest wor den opgebouwd. Op het moment van aankomst was het toegewezen terrein soms nog oerwoud. Onder die om standigheden verlieten velen het pro ject om hun geluk te zoeken in de dichtstbijzijnde stad waar onvol doende werk was (en is). Nieuwe minister Er is enige hoop dat de transmigratie eindelijk een sprong voorwaarts maakt onder de sinds maart optre dende minister Harus Zain Waarne mers achten het gelukkig dat de keu-, ze bij het samenstellen van een nieuw kabinet op hem gevallen is voor de portefeuille van transmigratie. Als een van de weinige niet-militaire pro vinciale gouverneurs schijnt prof. Zain het in West-Sumatra goed ge daan te hebben. Minister Zain beklemtoonde in een gesprek met ons dat een goede orga nisatie een belangrijke stimulans kan zijn voor de bevolkingsstroom uit Java. Vroeger was het ministerie van transmigratie alleen verantwoorde- Huisje in het transmigratieproject Sitiung II. lijk voor de uitvoering van de projec ten, wat betekende dat ambtenaren van andere departementen geen boodschap hadden aan de volksver huizingsplannen. Ze hadden hun ei gen zorgen. Momenteel echter staat bij verschillende ministeries een post transmigratie op de begroting en coördineert het ministerie van Zain 'Volksverhuizing' Onder transmigratie wordt in Indo nesië verstaan het verhuizen van Java en Bali naar de andere eilan den. Transmigratie is nodig, zo wordt vrij algemeen aangenomen om de enorme bevolkingsdruk op Java te verlichten. Verhuizen van groepen mensen komt evenzeer voor als het transmigreren van indivi duen. de werkzaamheden. Sinds deze koers wijziging is het departement van openbare werken verantwoordelijk voor het ontginnen van een stuk grond en moet het ministerie van onderwijs zorgen dat er een school komt in een nieuwe nederzetting. Aantrekkelijker Zain's beleid omvat ook het aantrek kelijk maken van de nieuwe woon plaatsen. Het gaat niet alleen om akkers of huizen, er moeten ook scho len zijn. een polikliniek, sportvelden, etc. Belangrijk is dat het dorp niet uitsluitend afhankelijk is van de landbouw. Stimulerende maatrege len moeten daarom industrie naar de transmigratiegebieden lokken. Op sommige plaatsen is het daarnaast de bedoeling van de bewindsman om transmigratie te koppelen aan de ves tiging van plantages, grootschalige landbouwprojecten die voor de ex port kunnen werken. Ondermeer zou de teelt van sojabonen zich daarvoor lenen. Ten slotte wil Zain af van de geïsoleerde dorpen. Vijf nederzettin gen op betrekkelijk korte afstand van elkaar is beter, omdat die gezamen lijk van openbare voorzieningen als een ziekenhuis kunnen profiteren. Afsluitend de vraag aan prof. Zain of mensen soms gedwongen worden te transmigreren. Hij ontkent dat. Een uitzondering wordt gevormd door daklozen uit Jakarta. Ze worden in trainingskampen samengebracht eh na korte tijd verscheept naar gebie den buiten Java. „Je kunt ze toch niet in de ellende laten zitten, ze zouden in de criminele sfeer kunnen terechtko men." zo verdedigt Zain deze politiek. Dit artikel is het laatste uit een serie van vijf. Eerdere artikelen versche nen op 26, 29 en 30 augustus en op 1 september. GRONINGEN - Het district Noord van de FNV is het volstrekt oneen> met de visie van de Noordelijke Ont wikkelings Maatschappij (NOM) oj de verdere ontwikkeling van d Eemshaven. De NOM zou volstrek onvoldoende inhaken op de mogelijk heden die de vestiging van het aan landingsstation voor vloeibaar aard gas deze haven kan gaan bieden. De FN zegt in een verklaring ook. dat het in strijd met de feiten is, wanneer de NOM-directie stelt dat zij fttets heeft nagelaten om het aanlandings station bij de Eemshaven te krijgen Van de zijde van de NOM-directie is eerder verklaard, dat de NOM eer actieprogramma op stapel heef: staan om te zoeken naar mogelijke vervolgindustrieén, waardoor de aan landing van aardgas in de Emshaven voor de werkgelegenheid een grotere betekenis ju krijgen. Het regeringsbesluit voor de bouw van een gasterminal in het Noorden heeft ongerustheid en onzekerheid gezaaid onder toekomstige investeer ders in de Rotterdamse haven. Alleen een actieve politiek, gericht op de ontplooiing van Rotterdam, kan de onrust wegnemen, zo schrijft de Scheepvaart Vereeniging Zuid. de or ganisatie van de Rotterdamse haven werkgevers, in een brief aan premiei Van Agt. „In enkele jaren tijd zijr twee grote projecten, namelijk dc. ertsknikkerfabriek en de LNG-termi nal door beslissingen van de over heid. niet terechtgekomen op de geëi gende plaats." 'AGENINGEN „De overheid moet direct kunnen ingrijpen in de grondprijzen. Een ander eugdelijk middel om de prijs van landbouwgrond omlaag te krijgen is er niet." antonrechter dr. G. Heida uit Beet- terzwaag verdedigde deze stelling isteren in een Benelux-bijeenkomst an de Nederlandse Vereniging voor grarisch recht. In de toelichting op et pré-advies, dat hij over deze westie heeft geschreven, zei hij te leseffen, dat verwerkelijking van zijn lee op ernstige weerstand zou stui- ?n van boerenorganisaties en be- aalde politieke kringen. >r. Heida heeft weinig vertrouwen in et effect van de maatregelen, die linister Van der Stee (landbouw) wil aan nemen om de grondprijzen te eteugelen. Bovendien, zo meent hij, uilen ze tot onrechtvaardigheden fiden. 5e minister is van plan de vraag naar an. Jen. rai in tan 9 andbouwgrond te beperken door een en. «genaamde „landbouwkundige toet- ing". waarbij eisen worden gesteld jen aanzien van de persoon en het )edrijf van de koper en van de te ierkopen bedrijven en losse gronden, pie eisen slaan op leeftijd en vakop- piding vn adsplrant-kopers, opper vlaktes van bedrijven en losse gron- ien. afstanden tussen losse gronden |n bedrijven, waaraan zij worden toe rt jevoegd Schrijnende gevallen ior- l Dr. Heida acht de kans op succes van eze maatregelen gering en twijfelt raan of het hoe dan ook mogelijk is >m door het weren van potentiële :opers de prijzen in belangrijke mate erug te dringen. Het afstandscriteri- im kan ertoe leiden, dat een vrijko- nend stuk grond niet verkocht mag rorden aan een boer, die tot de meest ledreigde groep hoort, wel aan een >oer die zonder dat stuk grond ook al en goed bestaan heeft. „Schrijnende evallen zijn denkbaar, waarbij een 'erschil van luttele meters de door- lag geeft. 5ok tegenover de verkoper kunnen le maatregelen onbillijk zijn. meent :antonrechter Heida. Het kan bij oorbeeld voorkomen, dat de eige- laar van enkele hectaren uitstekende andbouwgrond in een streek met oornamelijk grote bedrijven die (rond alleen maar mag verkopen aan ijn kapitaalkrachtige buren, die de ituatie zullen weten uit te buiten. 5e plannen van de minister, die nog orm moeten krijgen in een wetsont werp. maar die wel al in de vorm van en nota aan het Landbouwschap ijn voorgelegd, hebben in dit orgaan een onverdeelde instemming kun- ten vinden. Een landbouwkundige oetslng wil men wel. maar over de anier waarop denkt men anders lan de bewindsman. De FNV-voe lingsbonden in het Landbouwschap >epleiten overigens ook een vorm van lirectc prijsbeheersing van land- >ouwgrond. maar daar is de meerder heid in de Landbouwschap weer fel legen rj n; Principieel Dr. Heida gaat in zijn pré-advies de meeraerheidsargumenten tegen di rect overheidsingrijpen eens na en concludeert, dat het bezwaar, dat „de overheidsinvloed op de grondprijs te groot zou worden" gradueel is be paald. Het schap wil wel. dat de over heid door het nemen van maatrege len op korte termijn een prijsdaling bewerkstelligt. Of dat direct of indi rect gebeurt, is volgens Heida geen principieel verschil, maar slechts een verschil in methode. Bovendien is in Landbouwkringen de sinds jaar en dag bestaande overheidsbeheersing van de pachtprijs (bijna de helft van alle landbouwgronden wordt ge pacht) tot nu toe niet als bezwaarlijk ervaren. Het bezwaar, dat bij directe prijsbe heersing een norm voor de prijsstel ling zou gaan ontbreken, wil dr. Hei da ondervangen door koop- en pacht prijs aan elkaar te koppelen. Het rechtstreeks ingrijpen in de prij zen en het toewijzen van de gronden door een bepaalde instantie (Grond bank) zoals de FNV-bonden dat willen zal zeker tot vergaande amb telijke bemoeiingen leiden. Toch. vindt dr. Heida. moet men ook dit bezwaar niet overdrijven. Men beden ke dat jaarlijtcs slechts anderhalf tot twee procent van de grond van eige naar verwisselt. In ruilverkavelings- gebieden zijn de ambtelijke bemoei ingen trouwens heel wat intensiever. Niet verloren Het verband van de prijzen met de werkelijkheid zal naar zijn mening niet verloren mogen gaan. Te denken valt aan een niveau van bijvoorbeeld twintig tot dertig procent beneden het huidige, dat. als daarover over eenstemming valt te bereiken, na een overgangsperiode zou kunnen gaan dienen als uitgangspunt voor de prijsstelling. Eveneens na een over gangsperiode zouden dan de pacht prijzen op de koopprijzen kunnen worden afgestemd, uitgaande van een gematigd rendement. Na afloop van de overgangsperiode zullen koop- en pachtprijzen periodiek moeten worden aangepast bij de index van de kosten van levensonderhoud. Op die manier, vindt dr. Heida. kan de pacht als financierinslnstituut weer aan- trekkelijkk worden. De zogenaamde Grondbank kan dan verdwijnen. Die bank, die grond van boeren koopt om deze aan diezelfde boeren in erfpacht te geven, heeft volgens Heida weining succes gehad en verdient de naam bank eigenlijk niet. Evenals de FNV-bonden pleit Heida voor verplichte tussenkomst van een interventieorgaan bij grondtransac- ties. Daarmee kan ontduiking van de prijsvoorschriften worden voorko men. terwijl het mogelijk wordt de grond toe te wijzen aan de bedrijven die er het meest voor in aanmerking komen. Dr Heida vindt het niet nodig dat het interventieorgaan de grond in eigen dom krijgt. De aanbieder moet. voor het geval dat de verwachte belang stelling uitblijft, de mogelijkheid hebben de grond in eigendom te houden. Een van de bezwaren van dr. Heida tegen de door minister Van der Stee aangekondigde regeling is, dat deze te weinig ondersteuning vormt voor het landbouwstructuurbeleid. De mi nister wil volstaan met een regeling die niet in strijd is met een goed structuurbeleid, Heida vindt dat ze een positieve bijdrage aan dat beleid zou moeten leveren. Wat de minister voorstelt geeft vol gens dr. Heida geen garantie dat vrij komende grond wordt toegevoegd aan bedrijven, waaraan hij uit een oogpunt van structuurbeleid eigen lijk zou moeten worden toegevoegd. PARIJS Het Britse besluit om deel te willen nemen in het Europese con sortium van vhegtuigfabrikanten Airbus Industrie is met instemming ontvangen in de direct betrokken lan den. Datzelfde kan echter niet wor den gezegd van een andere beslissing die terzelfder tijd werd bekendge maakt en die inhoudt, dat de Britse luchtvaartmaatschappij British Air ways gekozen heeft voor de aanschaf van de Boeing 757 in plaats van de Airbus Al 310. Beide toestellen verkeren nog in de ontwerpfase. De Franse minister van verkeer. Joseph Le Theule, heeft al laten weten „nauwelijks te zien hoe er overeenstemming kan worden be reikt als wordt bevestigd, dat British Airways de Boeing 757 koopt.' De Britse minister van industrie. ERic Varley heeft verklaard dat Groot-Britannië een belang in het Europese consortium wenst van twin tig procent. Op het ogenblik hebben de Franse en Westduitse industrie ieder een belang van 47 procent. Spanje doet mee voor 4.2 procent. West-Duitsland en Frankrijk zullen derhalve moeten beslissien of zij een deel van hun belang willen afstaan. Nederland is Via het vliegtuigconcern VWV-Fokker betrokken bij de pro- luktie van de luchtbus. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Deutsche Bank in Frankfort, de op twee na grootste bank ter wereld, is geïnteresseerd in de aankoop van het wereldhandelscentrum in New York. Met de Port Authority of New York. waaronder het World Trade Center ressorteert, heb ben reeds inleidende bespre kingen plaatsgevonden. „Daar bij". aldus een woordvoerder van de Port Authority, „heb ben zij gesproken en wij geluis terd." Het wereldhandelscentrum in New York, dat in 1973 werd opgeleverd, heeft destijds in to taal 1 miljard dollar (ruim 2 miljard gulden) gekost. Wan neer het vandaag de dag zou moeten worden gebouwd zou het aanzienlijk meer kosten. Het wereldhandelscentrum in New York heeft de Port Autho rity tot nog toe weinig finan cieel voordeel gebracht. Inte gendeel. er moest geld op wor- den toegelegd. Reden waarom men het gebouw dan ook van de hand zou willen doen De Deutsche Bank zou, aldus een woordvoerder, één van de torens (110 verdiepingen) wil len kopen in het kader van haar streven naar het verwer ven van goede beleggingsob jecten voor derden ROTTERDAM Holland Amerika Lijn heeft in het eerste halfjaar 1978 een nettoverlies geleden van 8,8 miljoen gulden tegen 5,2 miljoen gulden in dezelfde periode van vorig jaar. 1.068.421.000.000 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Japanse economie heeft een nieuwe mijlpaal bereikt. Het bruto nationale produkt van het land (de produktie van alle goederen en diensten teza men) beweegt zich thans nl. op een jaarbasis van 303 biljoen yen. Een bedrag, dat (bij de huidige valutaverhoudingen tussen yen en dollar) overeen komt met 1.068.421 miljoen dollar, of meer dan 2 biljoen (dat is een 2 met 12 nullen) gulden. Het passeren van de mijlpaal van 1 biljoen dollar, betekent overigens niet dat de Japanse economie de laatste tijd ook in sneller tempo is gegroeid. Inte gendeel, uit de cijfers blijkt dat de groei van het bruto nationa le produkt is geslonken tot 1,1 procent in het tweede kwartaal van dit jaar. nadat deze in het eerste kwartaal nog 2,5 procent had bedragen. AMEV boekte een halfjaarwinst van ƒ41 (30,6) miljoen. De omzet steeg met 30 procent tot 1,12 mil jard. Zonder overneming xan de Amerikaanse verzekertngsmaat- schappijk TIME was de omzetstij ging echter 16 procent. ADVERTENTIE SOLA (bestek) is boos op concur rent Gero. Gero zou ondanks 10 miljoen overheidssteun 80 van de 180 werknemers in het Drentse Nieuw Weerdinge kwijt willen terwijl Sola in het naburige Ter Apel met veel moei te het personeelstekort slechts iets heeft kunnen terugbrengen. Gero zou hebben nagelaten overtollige vaklie den aan Sola over te doen. Directeur Keuning van Gero noemde de uit spraak emotioneel en overtrokken. Het verlies is opgelopen ondanks een boekwinst van bijna 9,5 miljoen gul den. die het gevolg was van de ver koop van gebouwen aan de Wilbelmi- nakade in Rotterdam. Verwacht wordt, dat het verlies in het tweede halfjaar kleiner zal zijn dan dat van nu. De omzet steeg van 244 naar 261 miljoen gulden. Winstgevend waren de divisies toerisme (cruises) en han del, verliesgevend was de divisie bij zonder transport. Handelsvereeniging voorheen REISS EN CO. meldt dat de stroppen op de koffietermijntransacties van zodanige omvang zijn gebleken dat over geheel 1978 een verlies van enke le miljoenen rekening dient te wor den gehouden (1977: 1.58 miljoen winst). Vorige maand meldde Reiss. dat door ontoelaatbare bevoegd heidsoverschrijdingen van betrokke nen de onderneming aanzienlijke ver liezen in de produktiesector en wel met name in het artikel koffie heeft geleden. Maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat dit in de toe komst opnieuw zal gebeuren. De internationale industriële groep HUNTER DOUGLAS heeft In het eerste halfjaar 1978 een omzet be haald van 579 tegen 462 miljoen gul den in dezelfde periode van 1977. De nettowinst daalde van 17,2 tot 15,7 miljoen. De maatschappij tekent hierbij aan dat deze cijfers een vertekend beeld geven doordat de resultaten die in dollars worden uitgedrukt zijn omge rekend in guldens tegen de gemiddel de koers van de eerste zes maanden van 1977 en 1978. RSV gaat haar landactiviteiten hergroeperen. Op 1 november wordt het aantal divisies teruggebracht van elf tot negen. De divisie machine- en apparatenbouw wordt samenge voegd met lichte machinebouw. De divisie energievoorziening en monta ge gaat samen met kernenergie. De dochteronderneming zware appara tenbouw gaat echter deel uitmaken van de nieuwe divisie machine- en apparatenbouw NA ARDEN INTERNATIONAL zag het halfjaarresultaat teruglopen van 3,1 tot 0.5 miljoen. Oorzaak was dat een inzinking in de tweede helft van 1977 langer duurde dan verwacht. Ondanks herstel in het tweede kwar taal voorziet de directie een achter blijvende jaarwinst ten opzichte van 1977. HOLEC: Nu acht maanden van 1978 zijn verstreken, handhaaft het bestuur de prognose van een beter jaarresultaat. De orderportefeuille is ten opzichte van 31 december met 60 miljoen gegroeid tot 423 miljoen. De omzet van KLUWER (uitgevers- drukkers» is ln de eerste zes maanden van 1978 ten opzichte van de verge lijkbare periode van 1977 met 12 pet gestegen tot 258 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat nam met 15 pet toe tot 14,6 miljoen. Aan de gunstige ont wikkeling van het bedrijfsresultaat droegen de meeste onderdelen bij. De resultaten van de boekhandels en de publiekstijdschriften waren echter beneden de verwachting. Van een onzer verslaggevers LEERSUM „Wij begrijpen best dat niet voor Iedere onvervulbare plaats een werkloze Is te vinden Maar het is dwaas om te denken dat niemand van de 200.000 werklozen gesclüKt zouden zijn voor de 90.000 openstaan de plaatsen. Zonodig zullen er dwin gende maatregelen genomen moeten worden om een eind te maken aan een zo grote vraag naar personeel." Dat zei voorzitter G. Akkerman van de Nederlandse Christelijke Installa teurs Bond (NCIB) tijdens de viering van het 25-jarig jubileum van de bond. De heer Akkerman bepleitte dat de ondernemers ook bereid moe ten zijn een werkluze die zich wil laten omscholen in het arbeidsproces op te nemen. Gedurende de tijd van de omscholing moet de werkloze dan zijn volledige WW-uitkering behou den, aangevuld door een uitkering, die door de werkgever wordt ver strekt. Voorzitter Akkerman noemde het niet onchristelijk een vraagteken te zetten bij uitkeringen die op een ni veau liggen van 100 procent van het loon over de laatste drie maanden. Een beleid dat niet zorgt voor de toekomst is in de grond van de zaak namelijk a-sociaal, zo zei hij. AMSTERDAM - Bij de jaarlijkse trekking van 500 obligaties van de 2.5 pet premielening Amsterdam 1956-III ls obligatie nr. 2 van serie 3544 uitge loot met 100.000 De 50.000 viel op nr. 10 van serie 5035 zn de twee prij zen van 10.000 op nr 10 van serie 12 212 en nr. 5 van serie 18.626. Twee obligaties worden met 5000 afgelost: nr 4 van serie 5735 en nr 7 van serie 14 090. De houders van tien obligaties krijgen 1000. Het zijn nr. 8 van serie 4383, nr. 7 van serie 5923. de nrs. 3,5 en 9 van serie 10 952. nr 3 van serie 12 925, nr. 6 van serie 14 970. de nrs. 3 en 7 van serie 17 558 en nr 6 van serie 18 781 Met 500 lootten uit nr. 1 van serie 411, de nrs. 2 en 6 van serie 1774, nr. 4 van serie 3544, nr. 1 van serie 3895. de nrs 1. 6 en 7 van serie 4959, nr. 7 van serie 5035. nr 4 van serie 5216. nr. 3 van serie 5708, de nrs. 7 en 10 van serie 8292, nr 6 van serie 8475. nr. 3 van serie 12.631. nr 5 van serie 13 098, nr. 6 van serie 14 090, nr. 5 van serie 14 106. nr 5 van serie 15 808, nr. 4 van serie 17 195, de nrs. 8 en 10 van serie 18 932. en de nrs 3 en 8 van serie 19 490. De overige 460 obli gaties van genoemde serie zullen wor den afgelost met 125. AMSTERDAM De Bljenkort-wa- renhuizen zijn van plan in de toe komst meer aandacht te gaan beste den aan mode. cosmetica en woning inrichting (inclusief het terrein van de vrije tijd. Daar staat tegenover dat afdelingen als levensmiddelen, radio TV en foto/film zullen worden aange past of opgeheven. De Bijenkorf meent door de sterk opgekomen con currentie van met name dlscountbe- drijven onvoldoende een eigen ge zicht in deze sectoren te kunnen bepalen. De plannen zijn naar voren gekomen, mi de studie is afgerond waarover wij enkele weken geleden al berichtten De studie heeft geresulteerd in een aantal beleidsplannen die dezer da gen zijn voorgelegd aan de onderne mingsraad. De Bijenkorf ziet de plan nen zelf als een zich voortdurend aan passen aan veranderende marktsitu aties. PARIJS Het Franse automobiel concern Peugeot-Citroen. dat de Eu ropese dochtermaatschappijen vai de Amerikaanse automobielfabrlei Chrysler wil overnemen, zal de Britse Chrysler-tak volledige steun verlc nen Dat heeft de president-commls saris van Puegeot-Citroen, Jean-Paui Parayre, verklaard. Naar zijn vaste overtuiging zal de integratie van Chrysler UK in eer grote Europese Automoblelgroep he Britse bedrijf nieuwe mogelljkhedei tot herstel bieden Chrysler UK heef in de periode 1967 tot en met 1977 eei verlies geleden van bij elkaar ruin honderd miljoen pond sterling, waar van bijna 43 miljoen pond in 1976 Verleden jaar bedroeg het negatiew saldo 21.5 miljoen pond De Brits regering schoot eind 1975 te hulp me •ivernemtng van verliezen van 51. niljoen pond en met kredieten van 3i miljoen en 25 miljoen pond De vakbonden hebben blijk gegeven van hun bezorgdheid over de werkge legenheld bij de Europese Chrysler bedrijven na de overneming, Zij zijr er bang voor dat de transactie verlle; van arbeidsplaatsen met zich za meebrengen en hebben met staktn gen gedreigd. Op 10 augustus hebben Peugeot-Ci troen en Chrysler bekendgemaakt, dat Chrysler voor haar Europese be drijven 1.8 miljoen nieuwe aandelen Peugeot-Citroen (vijftien procent van het kapitaal), alsmede 230 miljoen dollar contanten zal ontvangen als de overheid in de betrokken landen er mee akkoord gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 33