Lagendijk tegenhanger van IF Ruud Wielart mist finale Volleybalwinst Stichting Arbeidszaken contra commerciële voetbalmakelaars Larsen: terecht terug in Nederland Drie foutsprongen op 'aanvangshoogte' van 2.10 m Stöve wel, Okker niet verder in Amerika Rallyerijder verongelukt Organisatie WK honkbal blijft in gebreke Zeventiende plaats hoogst bereikbare ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET 27 door Matty Verkamman AMSTERDAM Het zijn niet de laagste bestuurders binnen de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond geweest, die de (ook volgens een KNVB-reglementsartikel verboden) commer ciële arbeidsbemiddeling van het bureau Inter Football in de voorbije jaren als een „nauwelijks weg te denken realiteit" hebben aanvaard. Verscheidene leden van het vorige sectiebestuur betaald voetbal onderhielden in hun andere functies die van voorzitter bij een clubszelfs warme contacten met de IF-firmanten Coster, Keizer en De Vos. Ook de aanwezig heid van drie juristen in dat bestuur betaald voetbal stond niet garant voor maatregelen tegen de door IF bij voortduring overtreden KNVB- èn grondwetsartikelen. Zowel IF als sommige betrokken spe lers maakten amper een geheim van de „handel", maar zelfs de transfers waarbij de inbreng plus percentages van het bureau met nadruk aan de oppervlakte kwamen, werden moeite loos door de KNVB goedgekeurd. Over het waarom van die niet te rechtvaardigen lankmoedigheid van de bond is heel wat gegist in het door Max Pam TILBURG Het is lang geleden dat de Deense topgrootmeester Bent Lar sen aan een Nederlands schaaktoer nooi meedeed. Enigszins verwend door de deelname van goedkope ar beidskrachten in de vorm van Russi sche grootmeesters die nauwelijks startgelden vroegen, hebben de Ne derlandse toernooien er vaak maar van afgezien om Larsen uit te nodi gen, omdat hij te duur was. Naar ik meen. vroeg Larsen duizend dollar startgeld, een geheel gerechtvaardig de eis, maar niettemin voor de organi satoren in Amsterdam en Wijk aan Zee vaak een te hoog bedrag. Larsen kwam dus niet meer naar Ne derland en dat was erg jammer. Hij is niet alleen een bijzonder interessante speler die een grote afkeer heeft van korte remises, hij is lange tijd ook zo sterk geweest dat hij zich „toernooi- wereldkampioen" kon noemen. Sinds zijn verpletterende 6-0 nederlaag te gen Bobby Fischer, is Larsen wat naar de achtergrond verdwenen, maar nog altijd behoort hij tot de tien beste spelers ter wereld en nog altijd is het een groot genoegen om zijn partijen te volgen. Een schaker van de oude stijl, onvervaard en niet bang om ook eens een partijtje te verliezen. Al in de eerste ronde van het groot- meestertoernooi in Riblurg bleek Larsens terugkeer naar Nederland een succes. Tegen Hort speelde Lar sen een schitterende partij. In de ope ning, een soort Panov-variant van de Caro-kann, kreeg de Deen een klein voordeeltje, dat echter conrete vor men aannam toen Larsen een stuk offer bracht dat voor Hort als een verrassing kwam. Larsen kreeg voor het stuk niet alleen drie pionnen, maar ook een kansrijke positie, voor al toen Hort een ernstige fout maak te. Met een Aardige combinatie werd de Tjsechische grootmeester daarop in volstrekt hulpeloze stelling gema noeuvreerd en nog voor het afbreken kon hij opgeven. Samen met Larsen moest Hort, die onder de schakers de grootste klager is, toegeven dat het offer correct was: reden om veronge lijkt te zijn had Hort dit keer dus niet. De nederlaag was volkomen regelma tig tot stand gekomen. Ook Spasski was in de eerste ronde dicht bij de winst. Weliswaar had hij in de opening een pion geofferd, zon der zichtbare compensatie, maar toen Miles wat onnauwkeurigheden beging, kreeg hij niet te onderschat ten tegenkansen. Op een gegeven mo ment leek Miles zelfs verloren te staan, maar met een stukoffer wist hij naar een eindspel af te wikkelen, waarin hij voor een paard drie pion nen had. Waarschijnlijk had Spasski in dit eindspel nog op winst kunnen spelen, maar hij vond het met het oog op de klok. wijselijk om de zetten te herhalen: remise. "Mogelijk gaat Ribli van Browne win nen. De Amerikaan is in een bedenke lijke positie beland, waarin hij een pion minder heeft. In ae afgebroken stand zijn weliswaar lopers van onge lijke kleur aanwezig, maar soms kan dat juist een voordeel zijn. Eerste ronde: Timman (Nedi-Porüsch (Hon)i-i/j. Larsen (Den-Hort <TsJ> 1-0. Spasski (Sovi-Miles (GB) Ribli (Honi-Browne <VS> afgebroken. Ljubojevic (Joei-Sosonko (Ned) Dzlndzln- dasjvili (Isr)-Hübner (WD1) afgebroken. Wit: B. Larson (Denemarken), zwart: V. Hort (Tsjechoslowakije). 1. c2-e4, e7-c5; 2. Pbl-c3, Pb8-e6; 3. e2- e3, Pg8-f6; 4. Pgl-f3, e7-e6; 5. d2-d4. d7-d5; 6. c4xd5, e6xd5; 7. Lfl-e2, Lc8-g4; 8. 0-0, c5-c4; 9. h2-h3, Lg4-f5; 10. b2-b3, Lf8-b4; 11. Lcl-b2. Pf6-e4; 12. Pe3 x e4, D5xe4; 13. Le2xC4. e4x f3: 14. Ddl x f3, Dd8-f6; 15. d4-d5, Df6xb2; 16. d5xC6. Db2-e5; 17. c6x b7. Ta8-d8: 18. Tal-dl, TdSxdl; 19. Tfl x dl, 0-0; 20. Tdl-d5, De5-al 21. Kgl-h2, Lf5-e6; 22. Df3-f4, Le6xd5; 23. Le4 x d5, Dal-f6; 24. Df4 x b4, Df6- d8; 25. Db4-e5, Dd8-b8 26. g2-g3, Tf 8-d8; 27. a2-a4, g7-g5; 28. e3-e4, Td8- eS; 29. b3-b4. h7-h5; 30. Kh2-g2, Kg8- g7; 31. Ld5-c6, Te8-e6; 32. b4-b5, f7-f6; 33. Dc5-f5. Zwart geeft het op. Naschrift J. C. Rennings, voorzitter toemooicommissie 1 - Russische deelnemers ontvangen altijd hetzelfde startgeld en andere tegemoetkomingen als deelnemers uit andere landen. Dit geldt zowel voor de toernooien in Amsterdam. Wijk aan Zee als Tilburg. 2 - Door geen enkel toemooi-comité is ooit aan de heer Larsen „geld onder de tafel beloofd", nog gegeven. 3 - In dit toernooi bij voorbeeld speelt de Deense grootmeester onder dezelfde voorwaarden als bij voor beeld Timman of Htlbner of Browne. voetbalwereldje. Had het misschien met Costers schoonzoon Cruijff (in relatie tot diens beschikbaarheid voor het Nederlands elftal) te maken, of was er sprake van „merkwaardige" contacten tussen officials en make laars? Dat waren zo de vraagjes, die overigens nooit werden beantwoord. Hoe dan ook, IF mocht zijn gang gaan en dat heeft het betaalde voet bal geweten. De firmanten hebben zonder twijfel prijsopdrijvend ge werkt. Voor nauwelijks imponerende voetballers werden overdreven con tracten uit de wacht gesleept. Piet Hamberg, om er maar eens een te noemen, stond bij Wageningen echt te boek als een opzienbarende speler, maar tekende met de hulp van IF bij FC Utrecht toch een contract, dat hem om en nabij een ton opleverde. Daarnaast werkte IF met winstper centages die ook nog eens aan het toch al zo armlastige profvoetbal wer den onttrokken. Op bijna spectaculair te noemen wij ze, is er in het afgelopen jaar knap de klad ingekomen voor IF. De overheid, die de aanwezigheid van commerciële makelaars in de voetbaljungle altijd al een doorn in het oog was riep de zg. Stichting Arbeidszaken (een soort ge-v westelijk arbeidsbureau voor voet ballers) in het leven, die nog door de vorige minister van sociale zaken Boersma werd geïnstalleerd. Dit jaar is die stichting voor het eerst (erg)ac- tief geweest op het arbeidsfront. En vooral omdat de KNVB met het mes op de keel gezien de steun van de overheid voor het profvoetbal die stichting ruime bevoegdheden gaf en IF zodoende nü wel in een hoek dreef, is er opmerkelijk veel veranderd in het werknemersverkeer van het be taalde voetbal. De stichting verstrekt de KNVB bindende adviezen ten aan zien van spelerslicenties en dat machtmiddel maakt het voor com merciële bemiddelaars in het vervolg bijna onmogelijk om nog een voet aan dè grond te krijgen. De mogelijk heid van eeri stille adviseur op de achtergrond blijft er vooralsnog, maar het is de vraag of de spelers en clubs het risico van uitsluiting bij ontdekking nog willen nemen. De hoogst actuele schorsing van Eddy Kraal, die via Maarten de Vos bij Volendam tekende, heeft wat dat be treft de uitwerking gekregen die het negatieve advies van de stichting be oogde: er is een voorbeeld gesteld. Jammer voor Kraal, een waarschu wing voor de anderen. Volgens mr Jan Masman. de voorzitter van de stichting, ligt het overigens niet voor de hand dat Kraal het hele seizoen zal worden geslachtofferd. Masman: „We hebben de KNVB geadviseerd om geen licentie te verstrekken en schor sing van zes weken in overweging gegeven. De KNVB kan daar vier of twaalf weken van maken". Gister avond werd door de sectie betaald voetbal over die strafmaat voor Kraal gesproken. Via de belangrijkste externe adviseur van de Stichting Arbeidszaken, de uit de spelersvakbond VVCS afkomstige Ger Lagendijk, zijn er de afgelopen maanden ongeveer 60 zaken behan deld. Lagendijk duikt op wanneer er om zijn hulp wordt gevraagd. In te genstelling tot de commerciële be middelaars heeft hij geen belang bij een zo levendig mogelijke „handel". Transfers worden via de VVCS en de Stichting Arbeidszaken niet gestimu leerd. Maar omdat Lagendijk voor De Vos c.s. een hoogst onaangename concur rent is geworden, wordt het WCS- bestuurslid regelmatig zwart ge maakt. De geruchten als zou ook hij kapitale bedragen aan zijn adviseren de werkzaamheden overhouden, wor den nogal eens gehoord in de voetbal wereld. En niet alleen uit de hoed van de concurrentie, ook managers en be stuursleden van de betaalde clubs maken van hun wantrouwen dikwijls geen geheim. Dat frustreert Lagen dijk en de WCS in hoge mate." Ik weet ook wel uit welke hoek het in doorsnee komt. Eerst was Karei Jan sen de gebeten hond, nu wordt de haat in mijn richting gespeeld. Maar wanneer ik merk dat er over ons in die zijn wordt gepraat, spring ik er onmiddellijk op in. Laatst was dat nog het geval met Peter Stephan. Hij zei het niet te kunnen begrijpen dat ik het voor niets deed. Dat zijn verve lende verdachtmakingen. Die artike lenserie van vorige jaar in Vrij Neder land over de WCS en Inter Football hebben natuurlijk een erg slechte in vloed gehad. De journalisten van dat blad hebben bij ons de boeken mogen inzien, maar hebben daar in hun arti kelen niets van gebruikt. De kritiek ten aanzien van de WCS kwam in die serie hoofdzakelijk op dure juridische hulp van mr. Jansen van Raay neer. Wel, een speler heeft recht op gratis juridische bijstand, maar wanneer hij een andere dan een NNV-jurist wil, dan moet hij daarvoor betalen". Lagendijk opende ook voor deze krant de „boeken". Daar was o.m. in te zien, dat zijn vaste vergoeding volor contractbegeleiding (twee dagen in de week) 1250 gulden per maand be draagt. Dat geldt voor zes maanden van februari tot en met juli. Lagen dijk: „De contractbegeleiding is een onderdeel van het servicepakket van de WCS en is voor de betrokkene gratis. Alleen wanneer het bedrag aan reiskosten voor mij hoger wordt dan de contributie bedraagt, worden die kosten in rekening gebracht. Het is echter gebleken dat tevreden spe lers nog wel eens iets extra's willen betalen. Het is een bestuursbesluit dat ze dan een jaar extra contributie in de WCS-kas mogen storten". De PSV'er Jan Poortvliet, die deze zomer door Lagendijk bij de con tractbesprekingen werd begeleid, be vestigt dit. „De begeleiding heeft me Ger Lagendijk werkelijk geen cent gekost. Lagen dijk is zo'n zes keer naar Eindhoven gekomen. Ik betaal een klein bedrag aan onkosten, maar dat loopt echt niet in de honderden guldens. Ik ben tevreden over mijn contract en over Lagendijk." Lagendijk vult nog aan: „Wij rijden IF natuurlijk in de wielen, dus de kritiek op ons zal voorlopig blijven bestaan en ook in bepaalde kranten zijn te lezen. We doen er alles aan om praatjes uit de wereld te helpen. Het is in ieder geval een goe de zaak dat er nu een controlerende stichting is." Het in het nauw gebrachte IF blijft voorlopig nog wel in de aanval en bewees dat deze week nog eens via IF-klant Ruud Krol. die met 23 ande re spelers aankondigde te zullen plei ten voor de vrije keuze van een advi seur. Masman reageert daarop: „Krol heeft groot gelijk dat hij vrij wil zijn in het kiezen van zijn adviseur. Maar dan moet hij alleen niet bij IF zijn, want dat houdt zich nu eenmaal be zig met commerciële arbeidsbemid deling. IF moet maar eens een ver gunning aanvragen bij de minister. Dat doen ze niet en dat begrijp ik. want ze zullen hem waarschijnlijk niet krijgen." Lagendijk zegt voorts over die actie van Krol/IF: „Eens te meer blijkt het gevaar van zo'n stuk machtsvorming. Dat speelde ook al een beetje toen ik Poortvliet en Brandts begeleidde. Die jongens hebben op een bepaald mo ment de vrees gehad dat ze gevaar liepen bij het Nederlands elftal, om dat ze niet aan Inter Football waren verbonden. Geloof me. er is in Am stelveen (waar IF zetelt) gedroomd van een groot voetbalbolwerk en het heeft weinig gescheeld of dat was er ook gekomen." Inmiddels blijken ook de besturen in het betaalde voetbal tevreden te zijn over het werk van de stichting, i.e. over Lagendijk. Lagendijk zegt: „Als WCS'er ben ik er in eerste instantie voor de belangen van de speler. Maar anderzijds kun je de beroerde situatie van het profvoetbal niet uit het oog verliezen, je hebt ook met een stuk algemeen belang te maken. Dat pro beer ik de spelers bij te brengen en met succes moet ik zeggen. De tijd dat er belachelijke eisen werden inge diend is wel voorbij. Er ontstaat een nieuwe generatie voetballers die be grip heeft voor de moeilijkheden van het voetbalbedrijf. Ik ben bij Feye- noord bijvoorbeeld jongeren als Brard, Wijnstekers, Snoek, Van Til, Stafleu en Houtman begeleid, dat zijn prettige ervaringen geweest." Om Inter Football nog meer macht uit handen te nemen heeft Ger La gendijk inmiddels ook een licentie voor het organiseren van vriend schappelijk- en toemooivoetbal bij UEFA aangevraagd en gekregen. Hij heeft dat als privé-persoon gedaan. Lagendijk: „Daar is een bedrag van ongeveer 25.000 gulden mee gemoeid (20.000 Zwitserse franc als borgsom/ MV). dat ik uit mijn bedrijf lïeb inge bracht. Een rib uit mijn lijf, de tijd drong omdat Inter Football ook die markt wilde gaan beheersen. Ik voel er veel voor dat de Stichting Arbeids zaken die licentie overneemt en de winst mede ten goede laat komen aan de WCS. Overigens, wanneer ik di recteur van de KNVB was, dan nam ik alfc bond zo'n licentie in eigen be heer; zou het Nederlandse voetbal best aardig verkocht kunnen worden. De stichting voelt er tot dusverre nog niet veel voor om die licentie over te nemen, omdat het niet te verenigen valt met de doelstellingen. Toch hoop ik dat het die richting zal uitgaan. Ik vind trouwens dat een wedstrijdma kelaar zich niet al te zeer moet op dringen, ik kan me voorstellen dat er clubs zijn die best in onderling over- door Theo Reitsma PRAAG Onopvallend is Ruud Wielart bij het Europe se atletiekkampioenschap ge weest. De hoogspringer uit Hoofddorp die zich enige we ken geleden nog optimistisch een plaats vlak achter de Eu ropese top toekende, haalde er gisteren geen finaleplaats uit. Drie maal probeerde hij tijdens de kwalificatie,2.10 en driemaal was dat vergeefs. In zijn eentje was hij pas woens dag gekomen, stil zal hij ook voor de grote uittocht begint weer vertrekken. De teleurstelling rond Wielart is groot. Per slot van rekening schroef de hij dit jaar zijn nationale record op tot 2.27 en kende hij goede resultaten tijdens internationale ontmoetingen in augustus in de aanloop dus naar het Praagse gebeuren. Op 2 augustus won hij nog in Viareggio met 2.18 en dat was vlak na de teleurstelling die hij het eigen Nederlandse publiek be reidde bij de nationale titelstrijd in Groningen (toen 2.08). Een zege in Zurich (2.18), een redelijke goede wedstrijd in Brussel (2.15) en een ster ke hoogte van Nice (2.20) moesten hem toch eigenlijk sterken. „Die wedstrijd (16. 18 en 20 augustus) gebruikte ik als een test." De resulta ten waren dus verre van ontmoedi gend maar toe de reis naar Praag naderde druppelden de zorgen bin nen. Wielart klaagde over beide achil- lispezen. kende moeilijkheden thuis en stelde zijn reis naar Praag uit tot woensdag. Een dag later verscheen hij op het trainingsveld om Servee Wijsen, de bondstrainer, jubelend na wat trainingssprongen over 2.15 terug te vinden. Jubelend omdat de aan loop slechts uit vier passen bestond Zelf echter bleef Wielart een sombere verteller. Een dag later bleek dat te recht. Hij kwam. niet aan het echte toernooi-gebeuren van vandaag toe omdat de limiet van 2.18 voor hem een onbegaanbare weg gebleken was. Uiteindelijk bleken meer atleten zor gen te hebben. Acht haalden 2.18 en die finaleploeg werd daarom uitge breid met elf atleten die 2.15 achter hun naam hadden staan. Daaronder was de Poolse Olympische kampioen Wszola. Met het verdwijnen van Wielart staat Nederland bij het Europese atletiek kampioenschap met bijzonder lege handen de werkelijkheid te bezien. Vier jaar geleden sierden vier de plaatsen van Heico Scharn en Jos Hermens, respectievelijk op 1500 en 5000 meterne titelstrijd op. Nu volde den slechts Schulting. Hermens en Tebroke en stelde Körmeling pas in de halve finale na een goede serie teleur. Bij de dames was er eigelijk niets leuk. Het wachten is wat Nederland betreft nu op de drie marathonlopers, die zondag in actie komen op een uiterst moeilijk parcours waarbij een bult na 35 km voor de grote slachting kan zorgen. Ver van de nationale Nederlandse zorgen speelde het echte gebeuren van gisteren zich voornamelijk af rond de Italiaan Pietro Mennea. Na zijn zege op de 100 meter bood de finale over de 200 meter veel minder problemen omdat de concurrentie van de kortste afstand het langere nummer voor gezien hield. Mennea, 26 nu. en ideaal wonend in Formia dicht bij het atletiekcentrum daar, heeft nu na zes jaren topsport einde lijk het beoogde dubbel in huis. Di kwijls liet hij de 100 meter schieten om zijn kansen over de 200 meter op te voeren. In Praag was hij zover dat hij met een zegevierend gebaar twee titels kon opeisen. Daarmee toonde hij zijn dankbaarheid voor de attente wijze waarop een drie maanden win- tertraining in het Caraïblsch Gebied waren aangeboden. Een genoegen dat hij overigens deelde met de hoogspringkampioene Sarah Simeoni. Marlies Oelsnei' pakte bij de dames verrassenderwijs geen tweede sprint- titel. Na het goud op de 100 meter moest zij nu op de 200 meter de Russische Ljoedmilla Kondrateva voor laten gaan. Tijden: 22.52 tegen 22.53. De Oostduitse Carla Bodendorf eindigde in 22.64 als derde. Interessant was ook het duel tussen de Poolse Rabsztyn en e Oostduitse Klier over 100 meter horden De Pool se concurrentie van de DDR-belan- gen was enerverend temeer'daar de DDR eerder al heeft moeten erken nen dat Rusland op een breed terrein aan een opmars begonnen is. Uitein delijk gaat het daarbij om. om in 1980 bij de Olympische Spelen baas in eigen huis te spelen. Natuurlijk zal dat niet op ieder ge bied opgaan. Voor het kogelstoten bij de heren is Udo Beyer een sta in de weg. Ook gisteren pakte hij weer de titel. Daley Thompson heeft na het kam pioenschap van het Gemenebest, dat hij op 7 augustus in Edmonton ver overde, niet het Europese tienkamp kampioenschap kunnen behalen. De 20-jarige Engelsman, die na de eerste dag van de ruim twintig uur durende strijd om het kampioenschap van de allrounders een royale voorsprong had, zag de punten op de tweede dag langzaam door zijn vingers glippen. Het begon met de 110 meter horden, die hij ver beneden zijn normale ni veau liep. maar de grote klap viel bij het polsstokhoogsprungen, waar hij met 4.20 meter liefst veertig centime ter achter bleef op de 4,60 meter van Edmonton. Langzaam kroop Aleksander Greben- joek dichterbij en na het negende nummer, het speerwerpen waarop hij tot 67,74 meter kwam en Thomson 59,80 meter haalde had de Rus met ruim zestig punten voorsprong de lei ding. Zelfs voor een krachtmens ais Thompson was de opgave om de af sluitende 1500 meter ongeveer tien seconden sneller af te leggen dan zijn grootste rivaal, te veel. Thompson gaf op de marathon voor de allrounders alles maar het verschil met Gregen- joek werd toch niet groter dan 1.6 seconden. Het leverde hem elf_punten winst op. Grebenjoek werd de nieuwe Europese kampioen met een totaal van 8340 punten, Thompson kwam Uit op 8289, waarmee hij dit seizoen voor de derde maal boven de 8200 bleef. Het brons was voor de Oost duitser Siegfried Stark met 8208 punten. 300 meter dames. 1 Ljoedmilla Kondrateva (Sov.) 23 52. 2 Marlies Oelsner-Oohr (ODl 22 35.3 Carla Bodendor! (ODl i 22.64 4 Monika Hamann (ODl i 22 76. 5. Chantal Rega (Fra.) 22 77 6. Ljoedmilla Maslekova (Sov i 22.08. 7. Linda Haglund (Zwei 23.07. 8. LUJana Iwanova (Bul.i 23.23 Hoogspringen dames: 1. Sara Slipeonl (Ita)2.01 m. (evenaring van het wereldrecord), 2. Roscmarte Ackermann (Odl) 1,90, 3 Brigitte Holzapfel (Wdl) 1.03. 4 Jutta Klrst (Odl). 1.94. 5 Ulnke Meytarth Wdli 1,91. 6 Andrea Matay (Hon< 1.85. 7 Snezana Hrepevmk (Joei 1.85. 8 Urszula Kiclam (Poli 1.85 Speerwerpen dames: 1 Ruth Fuchs (ODD 69 16 meter (Europees record). 2 Theresa Sanderson (GB) 82 40, 3 Ute Hommola (ODl) 62.32; 3 Ute Richter (ODl) 62 04 5 Eva Zorgo iRoei 81 14 6 Eva Helmschmldt :WDb 60 96, 7 Ingrld Thljssen tWDl) 60.18; 8. Bernadette Blechacz (Pol) 60.14 200 meter heren; V Pletrd Mennea tlta.i 20 18. 2. Olal Prenzler (ODD 20.61. 3 Peter Muser (Zwt.) 20 64.4 Lech Duneckl (Pol 120 68 5 Pascal Barre •Fra I 20.70, 6 Zenon Licznerski <PoD 20 74 7 Aleksander Akslnin <8ov i 20 87 8 Vladimir Iva- noy (Bul. i 20 92 Verspringen heren geplaatst voor de finale: Ne- nad Steklc (Joe) 7 96 meter. Wladlmlr Zepelev (Sovi 7 95. Jaroslav Priscalf (TsJ) 7.81. Jan Leltner lTsj) 7 80. Valeri Odloesjnl (Sovi 7 79. Roy MltcheU <Gt» 7 77, Stanislav Jaskula (Pol) 7.74. Jactjuea Rouaseau (Fra) 7 72. Orzegorz Cybulski (Pol) 7.71, Jaroslav Krlvka (Tsj) 7.71Jochlm Verachul tWDl) 7 66. Ake Fransaon (Zwe) 7 66 Hoogspringen heren: geplaatst voor de finale Carlo Tranhardt (Wdl., Gennadi Belkov (Sov), Vladimir Jatsjenko (Sovi. Alexander Grlgortev (Sov). Andre Schneider (WD1>. Guy Moreau (Bel). Rolf Beilschmidt (ODl) en Brum Brunl (IU> Kogelsllngeren heren: geplaaut voor de Dnale Roland Steuk (ODD 73,22. Karl-Htiru Riehm 'WDli 73.06. Olan Paolo Urlando <Ita>73 04. Detlef Oerstenberger (ODD 7280. Joeri Sedykh (Sovi 71 36, Boris Zaitsjoek (Sov, 71 34 Manfred Hunlng (WDD 71 18 Klaus Ploghaus (WD1. 70 86 Jochen Sachse (ODD 70 72. Edorda Podberacek UUi 70 25. Oabor Tamas «Hopi 70 04 Harri Huhtala (Fin) 69 84 Tienkamp beren: 1 Orebenjoek (Sov18340punten 100 meter in 1102 seconden verspringer. 6 94 meter, kogelstoten 15 93 hoogspringen 2 01 meter 40O meter 48 88 seconden 110 meter horden 14 43 •«tonden discuswerpen 48 42 meter polshoog 4.30 meter, speerwerpen 67 74meter 1500 rrx-irr 4 244'. 2 Thompson (Gb<8289 punten (10.59. 7.93, 14.80 2.04 47.77 lo.28. 43.52. 4 20 59.80, 4 22 8' 3 Stark (ODD 8208. 4 Zellbauer (Oosi 7988. 5 Kort- senko (Sovi 7978 6 Kanerva iFln 7945 7 Lahll iFUt) 7914. 8 Pottel (ODl) 7900 leg een oefenwedstrijd kunnen orga niseren." Lagendijk wordt intussen wel een machtige man binnen het voetbal. Lagendijk: „Ik denk zelf ook wel eens: wordt ik niet té machtig? Maar dan zeg ik anderzijds: als ik die inten tie zou hebben, dan werkte ik niet in dienst van die Stichting Arbeidsza ken. Ik denk dat er met Masman. Bouman en Nijland sprake is van v akmensen die garant staan voor een goede controle." NEW YORK Op de niet geheel probleemloos verlopen eerste dag van de open Amerikaanse tennis kampioenschappen op „Flushing Me adows" heeft Betty Stöve zich ge plaatst voor de tweede ronde. De als zevende geplaatste Nederlandse ver sloeg de Amerikaanse Terry Holladay met 6-3, 6-2. Tom Okker slaagde er niet in door te dringen tot de tweede ronde. Okker. die kan terugzien op een zeer ge slaagd Wimbledontoernooi. waarin hij pas in de halve finale struikelde over Björn Borg. werd door de Rho- desiër Andrew Pattison in drie sets verslagen, 7-6, 4-6 en 6-4: De lnwijding^van Flashing Meadows als opvolger van Forest Hills ging gepaard met klachten van spelers en speelsters. De geregeld overkomende vliegtuigen en de gierende remmen van de ondergrondse in de buurt wa ren niet bevorderlijk voor de concen tratie. „Het lawaai is ongelooflijk", zei de Australische Wendy Turnbull, die zich voor de tweede ronde plaat ste door de Westduitse Katja Ebbing- haus met 6-2, 7-5 te verslaan. „Ze blijven maar overvliegen, één voor één. en dat maakt het erg moeilijk je te concentreren." Buitenlandse spe lers en enkele Amerikanen waren niet tevreden met de nieuwe banen van synthetisch materiaal (decoturf) waarop gespeeld wordt. De opper vlakte is volgens hen veel te snel voor een belangrijk internationaal toer nooi. „Maar het is de oppervlakte die de meeste Amerikaanse spelers wil len. dus kunnen we er niets aan doen Het is hun toernooi", vertolkte de Brit John Lloyd, die drie keer onder uit ging op de baan. de gevoelens van de tegenstanders. De gestaag neer vallende regen was er de oorzaak van dat een deel van het programma moest worden afgelast. Van de 51 partijen in het dames- en herenenkel spel. werden er slechts 20 gespeeld. RIO DE JANEIRO - De Argentijn Carlos Alberto Puppo is in de autoral- ley „de ronde van Zuid-Amerlka" om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde bij het plaatsje Ariquemes, ongeveer 3700 kilometer ten noorden van Rio de Janeiro. De wagen, die door Puppo werd bestuurd, viel van een houten brug over de „Rio Novo". Juan Joseph Patetta. de bijrijder, werd met een gebroken sleutelbeen naar een ziekenhuis gebracht. door Co Matoc BOLOGNA Sip stond de chef d'e- quipe van het Nederlands honkbalte am Jules de Pierre donderdag te kij ken naar de met water volgelopen dug-out van het honlpbalveld in Rimi ni. In het onderkomen voor de spelers tijdens de wedstrijd dobberde al even triest een koelkast rond. Nederland en België hadden een vergeefse reis naar Rimini gemaakt, waar het spe len van een honkbalwedstrijd door ettelijke wolkbreuken een onmoge lijkheid bleek. Een dag later werd Jules de Pierre echter nog pijnlijker verrast Van de vier verregende partijen op woensdag en donderdag had de technische com missie van de AINBA (de wereld- honkbalbond) er drie opnieuw kun nen vaststellen. Juist de ontmoeting tussen Nederland en België had die technische commissie vervallen ver klaard. Beroofd van twee praktisch zekere winstpunten werd Nederland daarmee het slachtoffer van de wille keur. die soms zelfs riekt naar corrup tie van deze AINBA-commissie. Nie mand twijfelde namelijk aan een ze kere winst van Nederland op België, waarvoor figureren nog een te groot woord is voor de rol die onze zuider buren in dit wereldtoernooi innemen. Weliswaar zwaaide het Belgische lid van deze commissie. Gaston Pan- naye. bij de argumentatie van deze beslissing met het toernooiregle- ment, maar eerdere ervaringen had den al duidelijk gemaakt, dat dat verre van nauwkeurige reglement multi-tnterpretabel is. Jules de Pierre liet het allemaal vrij gelaten over zich heen gaan. Zeven dagen wereldkam pioenschap honkbal in Italië hadden de Nederlandse chef d'equipe geen enkele illusie gelaten over het welsla gen van mogelijke protesten. Het simpel doorstrepen van de wedstrijd Belgtë-Nederland was het zoveelste bewijs van de onkunde, die de organi satie van dit voor het eerst in Europa verspeelde WK honkbal doorlopend vergezelt. De reeds eerder gememoreerde on dergelopen dug-out en het donderdag eveneens blank staande provisori sche perscentrum in Rimini zijn an dere symbolen. Half afgebouwde mu ren, afzettingen van bordkarton en onvoldoende persvoorzieningen ma ken duidelijk, dat Italië bij lange na nog niet gereed was voor het organi seren van dit wereldtoernooi. Ettelij ke fikse regenbuien deden daarbij nog eens een schepje bovenop alle ellende. Het wedstrijdschema was pas twee weken vóór de aanvang van het WK gereed Men schroomde er echter niet voor, één dag voor de eerste bal zou worden gegooid eens stevig het mes in datzelfde schema te zetten. Met de aanvangstijden is het al netzo. Werd eerder in een officieel communiqué gemeld, dat met ingang van 31 augus tus „onder goedkeuring van de tech nische commissie van de AINBA' de aanvangsuren op drie uur 's middags en half negen 's avonds waren vast gesteld. op 31 augustus bleek, dat men de oorspronkelijke aanvangs uren van vier uur en negen uur wilde vasthouden. „Een fout van de typis te." zo schoof Gaston Pannaye de schuld laconiek van zich af, voorbij gaand aan het feit, dat zowel België als Nederland donderdag een uur te vroeg omgeklqed en wel op het door weekte veld van Rimini arri veerden Van enig samenspel tussen de (Itali aanse) organisatie en de uitvoerende lichamen van de AINBA is slecht* sprake als het om het scheppen van chaos gaat. Verontrust meldde de door België afgevaardigde scheids-, rechter Franpois Vermeulen aan het. begin van het toernooi. „Morgen ben ik scheidsrechter op het tweede honk. maar ik weet nog niet bij welke wed strijd." Ook de scheidsrechterscom- missie praat namelijk vrolijk mee in de mallemolen van dit honkbal-WK Alhoewel er genoeg „onpartijdige" scheidsrechters aanwezig zijn. is er bij iedere wedstrijd wel een arbiter in actie, die de nationaliteit van een van de twee op dat moment tegen elkaar spelende landen bezit. Daardoor werd de Nederlandse scheidsrechter Chris Pfeters. een van de betere in dit toernooi, voor de „finale" tussen Cuba en Amerika in Parma gewipt ten faveure van een Cubaan. Een opsomming van alle zaken die tot nu tpe zijn misgegaan zou een aardig en soms vermakelijk boek werkje opleveren. Een vergelijking tussen dit evenement in Italië en dc onlangs gehouden Haarlemse honk- balweek. waar ook een groot deel van de wereldtop acte de presence gal valt dan ook volledig in het voordeel uit van de Haarlemse organisatie ort- der aanvoering van Gerard Voogd. Niet voor niets krëeg de „peetvader" van de honkbalweek in Italië het ver erende verzoek van de voorzitter vatt dc Zuidkoreaanse honkbalbond be hulpzaam te zijn bij de organisatie van het. in 1982 in Zuid-Korea te how den WK honkbal Ook vroegen de Koreancn daarbij of zij iemand mochten afvaardigen om een kijkje achter de schermen te nemen bij de voorbereidingen voor de elide honk balweek in 1980. De Koreanen zijn duidelijk gewaarschuwd door de er varingen in Italië. MINSK Het Nederlands dames volleybalteam heeft tijdens het wereldkam pioenschap ln Rusland na vijf nederlagen op een rij de eerste overwinning behaald. Tunesië, zonder meer de zwakste deelnemer in dit toernooi, werd naar een kansloze 3-0 nederlaag gespeeld. De setstanden: 15-6. 15-12 en 15-1 De wedstrijd tegen Tunesië vond plaats in het kader van de strijd om de 17e tot en met 24ste plaats. Eerder had de Nederlandse damesploeg ln deze groep al met 3-2 verloren van Mexico: 16-18. 15-5, 12-15, 15-12 en 2-15. Nederland, dat in de poule zonder -winst was gebleven kwam ln de laagste groep terecht na het verlies tegen Italië in de tussenronde: 3-0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27